TWEEDE BLAD Vrijdag 5 September 1941 No. 6191 Officinale Berichten REGEERINGS-KOFFIESURROGAAT Daarom Ravenswaay's SUGO" Koffiesurrogaat FEUILLETON HET SCHOT IN DEN NACHT. PER 250 GRAM BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD AANBOI) VAN KOPPEN EN LOOE VAN SUIKERBIETEN. Bij den Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant zijn binnengeko men aanbiedingen van koppen en loof van bieten, n.l. uit den Biesbosch plm. 42 ha:, en uit Oost- en Westbra bant enkele partijen van plm. 24 ha. Belanghebbenden voor het koo- pen van deze producten gelieven zich binnen 14 dagen schriftelijk in ver binding te stellen met het bureau van den Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant, Afd. Secretariaat, te Tilburg, Spoorlaan 50. KWALITEITSEISCIIEN BIJ DE LEVERING VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. De Prov. Inkoop Centrale van Ak kerbouwproducten voor N oord bra-- bant brengt het onderstaande ter ken nis van alle aardappeltelers en be langhebbenden In het algemeen mogen partijen worden geleverd practisch vrij van grond en gebreken. Dit is de normale maatstaf waaraan ook vroeger de consumptie-aardappelen moesten vol doen. Het kan echter voorkomen, dat bet niet mogelijk is de partij practisch vrij van grond en gebreken te leve ren. Daardoor is het noodzakelijk de kwaliteitseischem nauwkeuriger le omschrijven door eenige normen vast te stellen. le. Grond. Het maximaal toegestane percenta ge grond bedraagt 2 pCt. Wanneer hel onmogelijk is met 2 pCt. of minder grond te leveren, zal er getarreerd worden en het meerdere als tarra worden afgetrokken. Er zal op de gebruikelijke wijze getarreerd wor den n.l. door de knollen met de hand af te wrijven. 2e. Uitwendige gebreken. Een partij mag bij levering maxi maal 2 pCt. zichtbare gebreken of afw ij k inge n bev a t tien Uitwendige gebreken zijn: a. beschadiging; b. droog en natrot; c. zieke, t.w. phytophtora, fusari- uin, allernaria; d. pokken en schurft, tenzij de bezetting hiermede niet van erusti ge n aard is, in welk geval zij niet als gebrek beschouwd mogen warden. 3le. Inwendige gebreken. Er mogen in een partij niet meer dan 10 pCt. verborgen gebreken voor komen. Partijen waarin dit percen tage hooger is, zullen niet voor con sumptie worden afgenomen. Onder de inwendige gebreken zijn te verstaan a. vuur of kringerigheid en pseu- donetinecose b. hol; c. stoot of kwaliteitsblauw. Geschillen, welke naar aanleiding van bovengenoemde kwaliteitseischen mochten ontstaan tusscbein teler en landkoopman, zullen door de PICA voor Noordbrabant worden beslecht Er zullen voor het beslechten van deze geschillen door de PICA perso nen worden aangewezen, die terzake kundig zijn en het vertrouwen van beide partijen genieten. Ycederaardappelen Partijen, die niet aan boven genoemde kwaliteitseisehen voldoen, zullen echter niet zonder me.er voor vcederdoeleinden worden vrijgege ven. De partij zal door het uitsortee- ren van de beschadigde, droog en nat- rotte knollen alsnog geschikt gemaakt kunnen worden voor levering als consimiptie-aardappelen. Ook zieke alsmede geppkte ^n schurftige aard appelen Kunnen worden nitgesorteer 1 Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, is het vervoederen van aard appelen zonder vergunning verboden. Een aanvrage voor het zelf vervce- deren of voor veevoeder dan wel fa briekmatige verwerking verkoopen van aardappelen, moet worden inge diend bij de PICA voor Noordhra- bant, Afd. Aardappelen te Tilburg. INLEVERING VAN TARWE, ROG GE EN GERST. Ipi opdracht van de Nederl. Inkoop- centrale van Akkerbouwproducten te 's Gravenhage maakt de Prov. In koopcentrale van Akkerbouwproduc ten voor Nooirdbrabant bekend, dat onder goedkeuring van dien heer Di recteur-Generaal voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd besloten is, om de kosten van %et drogen voor de gedurende de maand ^epf tember 1941 aangeboden partijen tar we, rogge en gierst te jiemen voor re kening van de P.I.C.A. Dit zal dus in de practijk hierop neerkomen, dat de telers worden vrijgesteld van de be taling van 30 oent per 100 kg aan dr oogkast en. De keuring (blijft geschieden op basis van het vochtgehalte voor tar we op ,17 pet-, rogge 16 pet. en gerst eveneens 16 pet. Wanneer tarwe, rog ge of gerst wórdt aangeboden piet een hooger vachtpercentage dan bo vengenoemde percentages, [dan z,al voor elk percentage een korting tcier gepast worden .van 13 cent per 100 kg. Wanneer bij taxatie dus een partij tarwe op den tast wordt getaxeerd opi het vochtgehalte, en het vocht gehalte wordt bepaald op 20 pet., dan zal hiervoor dus worden gekort een bedrag van 39 cent per 100 kg. Verder zal de gemiddelde kwaliteit van genoemde producten in verge lijking tor den vorigen oqgst belang rijk minder zijn. Zooveel mogelijk wordt reeds getracht om te komen tot voorlotopige standaardmonsters. Het is niet uitgesloten, dat vanwege de mindere kwaliteit van genoemde producten de uiteindelijke standaard monsters in kwaliteit lager zullen ligL gen dan die waarop "in eerste "instan tie de keuringen zullen plaats heb{- ben. Mocht na vaststelling van de offic'eele standaar Jmonsters t.z.t. blij ken, dat deze monsters in kwaliteit lager liggen dan de oorspronkelijke, dan zal door de taxateurs van de P.I.C.A. voor Nooirdbrabant 'het be treffende prijsverschil worden vast gesteld. Dit prijsverschil zal dan als nog aan de betreffende telers wor den bijbetaald. Dit besluit is genomen, om 'den indruk weg te nemen, welke bij te lers mocht bestaan, dat zij, die huri producten direct afdorschen en in leveren een lagerqn prijs voor hun producten zouden ontvangen in ver houding tot die telers, op iwien de verplichting berust, om éérst vóór 1 December 1941, 65 pet. van hun geheelen oogst in te leveren, 'bij de PICA voor Nooirdbrabant. Ter voorkoming van misverstand zij nog medegedeeld, dat bovenstaan de slechts van toepassing is pp ;tar\- we, rpgge en gerst en miet pp Öq overige granen, zaden, en peulvruch ten. li TER BESCHIKKING STELLING VAN BUWYOEDEHAKTIKELEN AAN VEEHOUDERS. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat voor de meest voorkomende ruw voe der artikel en êen regeling zal worden getroffen om deze tegen redelijke prijzen zooveel mogelijk ter beschik king te stellen van veehouders. Vooruitloopend op de algeheele re geling is reeds thans vastgiesteld, dat Natte Pulp slechts 'kan worden pan- gekocht op aankoopvergunningen, waarvoor aanvraagformulieren reeds thans door veehouders kunnen wor- I den aangevraagd bij de plaatselijk bureauhouders. Vcor het aanvragen van een aan- koopvergunning voor Natte Pulp ko men in aanmerking alle veehouders^ met uitzondering van 1. Veehouders, wier bedrijven voor tenminste 20 procent uit bouwland, kunstweiden tot het bouwland te re kenen bestaan. 2. Veehouders, wier bedrijven vooS minder 'an 20 procent uit bouwland kunstweiden tot het bouwland te re kenen) bes.aan en diev a. in 1941 per stuks rundvee -bo ven 1 jaar. dat per ,1 December a.s. op het bedrijf mag worden gehouden en per paard' boven jaar, dat ten tijde van de registratie dd. 3 Augus1- tus j 1. op het bedrijf ,werd gehouden, tenminste 1 are voederbieten hebben verbouwd b. spoeling en/of bostel aankoor pen; c.' na 1 Mei j.l. reeds <hebben p£ nog zullen ontvangen vezels van aard appelen van oogst 1940 tot een hoe veelheid van ten minste 1500 kg per stuks rundvee en/of paard als sub. a. vermeld. Veehouders, die behooren tot de de onder punt 1 en 2 bedoelde groe pen, doch uit eigen teelt suikerbieten leveren aan een suikerfabriek, mogen wel een aankoopvergunning voor Natte Pulp aanvragen. Aangevraagd mag worden per stuk rundvee boven 1 jaar, dat p|er 1 De cember a s. op het bedrijf mag woij- den gehouden en per paard boven 1 jaar, dat ten tijde yan de registra tie dd. 3 Augustus j.l. pp het bedrijf werd gehouden, 2000 kg Natte 'Pulp. Veehouders worden er op gewe zen, dat het verkrijgen van pankoopj- vergunningen voor "Natte Pulp in houdt, dat van andere ruwvoederr- artikelen als voederbieten en voeder!- aardappelen te zijner tijd geen panf- koopvergunningen kunnen worden aangevraagd. Wel zal noig onder (bei- paalde omstandigheden een hoeveel heid stroo 'kunnen worden aangió- vraagd. Veehouders, wier bedrijven uit eeh vervcersO'O-g'punt ongunstig: zijn ge legen voor den aanvoer van Natte Pulp vanaf de fabrieken, zullen hier voor geen aankoop vergunningen kun nen bekomen. GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens regeerings-samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie-surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. 14. „Moesjie", zoo begon Camilla vlei end, „zoodra Leni Drögamuller te Berlijn gemist kan worden nu moet zij tante Cornelia's plaats innemen noodigen wij ze uit naar Mahi- keh.nen be komen, niet waar? Het zal haar goed doen ook eens de frisse he zeelucht in be ademen. U vindt het toch goed, moesjie?" Mevrouw von Duve knik be toe stemmend. Zij was zoo gelukkig in haar nieuwe woning; zij zou ieder een, die Camilla maar noemde, heb ben uitgenoodigd uit dankbaarheid over de gunstige wending in haar le venslot, Nu kon zij ook zonder ee- nige bitterheid aan het leven denken. „Vertel mij iets van uw vader Pa trick", vroeg zij geroerd. Zij moest in haai* zelf den ineen vreemd land gestorvene, die in vreem de aarde rustte, voor zoovéél ver geving vragen... Patrick voldeed aan haar wensch; hij verbelde van den overledene, ook hoe deze door een vreeselijk lot uit zijn vaderland verdreven, steeds tot aan zijn dood naai* Duitschland had terug verlangd. „U kent de geschie denissen uit dien tijd, waarde tan te", zoo eindigde Patrick. „Mijn plicht is 'het de waarheid aan het licht ite brengen. Ik wil rusben, eer ik de op raadselachtige wijfie verdwenen kro niek van Wredenhagen teruggevon den heb. Een inwendige stem zegt mij, dat ik daarin opheldering zal vinden." „De kroniek van Wredenhagen riepen Camilla en Lore uit één mond En Camilla voegde er opgewonden bij„Een oude familiekroniek,, die gestolen is hoe romantisch." „Gestolen is zij niet, tenminste dat veronderstel ik niet," hernam Pa trick met saamgetrokken wenkbrau wen, „maar op onverklaarbare wij ze uit de biüotbeek verdwenen. Het is en blijft een raadsel voor mij, hoe dat kon plaats hebben." En in korte woorden vertelde hij, wat hij daar omtrent den justitieraad reeds had meegedeeld. Ademloos, hoorde Camilla toe. „De kroniek moet en zal gevon den worden", riep zij vol vertrouwen. „Ik geef de hoop niet op", her nam Patrick ernstig, terwijl hij op stond om afscheid te nemen. Mevrouw von Dave noodigde hem uit zijn bezoek spoedig te herhalen en hij beloofde dankbaar dat reeds in de eerstvolgende dagen te zullen doen. Nadat hij Clemenshof had verla ten, bleef mevrouw von Duve nog lang in nadenken verzonken. Steeds duidelijker werd het haar dat men Kurd Wredenhagen valsch beschul digd had. Haar rechtvaardigheidsge voel had haar reeds eerder gezegd, dat er geen reden bestond, die hem tot zulk een onzalige daad had kun nen bewegen. Ofschoon er tuss.chen hem en Klaus Wredenhagen dikwijls verschil van meening had bestaan, was hij toch altijd op het Zeeslot thuis geweest en had zich steeds weer met Klaus verzoend. Indien hij dus werkelijk die moordenaar was, moest er vooraf tusschien hen beiden onverwachts iets zijn voorgevallen... Het stellige bewijs voor de beschul diging was nooit geleverd en toch had die beschuldiging op hem ge drukt tot aan zijn einde... Zij zei tot zichzelf, dat in het le ven vaak dingen voorkomen, die de fantasie van een dichter ver te bo ven gaan. Zou de waarheid omtrent den dood van den armen Klaus, dien zij zoo bemind had, ooit aan het licht komen? Zij herhaalde echter, dat Kurd Wredenhagen onmogelijk de moordenaar kon zijn. Het was een geluk, dat een gerechtelijke moord voorkomen was, een geluk dat Clemens al het mogelijke had ge daan om te bewerken, dat Kurd ten slotte werd vrijgesproken. Zijn ge tuigenis had hij bij de behandeling der zaak den doorslag gegeven. Als spookgestalten trokken de herinneringen aan die treurige tij den voor de geestesoogen van me vrouw von Duve voorbij. Goddank dat alles nu zoo vei* in het verleden lag en het schoone onbezorgde he den al die droevige uren had uitge- wischt. Het doktershuis in die parochie Mahlkehnen, dat niet ver van het dorp stond, was mettertijd tamelijk bouwvallig geworden. Ook die tuin lag er na den dood van Wolf'Brink- manns moeder steeds meer verwil derd om heen. Tot nog toe had de jonge dokter zich over den verwaarloosden toe stand van zijn tuin niet geërgerd. Sedert korten tijd echter zag hij on tevreden naar den chaos, die zich in den loop van eiken zomer uitbreidde. Een paar dagen geleden waren de beide jonge dames von Clemenshof in den tuin geweest Lore had den dokter willen spreken over een re cept, dat hij haar moeder had voor geschreven. De huishoudster, vereerd en verle gen tevens over het voorname bezoek Camilla was de keuken binnenge- loopen had de jonge dames zon der ze vooraf aan te dienen dwars door den verwilderden tuin naar het met hop begroeide prieel gebracht, waar de dokter in zijn wit linnen huisjasje was gezeten onder het ge not van een kop koffie, een vak- brochure eh een sigaar. Buitengewoon verrast was hij op gesprongen, toen hij Camilla's la chend gezicht aan den ingang van het prieel had ontdekt. „Goeden dag, dokter. De vergelij king gaat niet op, anders zou mem kunnen zeggen: Doornroosjes achter; de heg. Ik heb mij aan uw heesters die naar het schijnt, sedert men- schenheugenis geen tuinschaar heb ben gezien, een gat in mijn nieuw zomerkleed gescheurd, waarde dok ter. Maar eigenlijk is zij erg roman tisch, deze wildernis, waarin u zich! omhuld van warrelende tabakswol ken, heeft verschanst." Lore had bij den woordenstroom van haar zuster gezwegen; haar, blikken dwaalden droomierig over den ouden tuin. Aan dat bezoek moest dokter Wolf Brinkmann onophoudelijk denken, nu hij wederom rookend in het prieel zat. Het moest alles anders worden, niet alleen in zijn tuin, neen ook in zijn eigen leven. Waarom zat hij! hier eigenlijk in deze landelijke af zondering? Zijn voormalige studie kameraden ien collega's waren voor het meerendeel vrij wat meer gevor derd dan hij. Hij moest in een groo- te stad wonen, daar werkzaam zijn in klinieken, vooruit komen, om hoog klimmen... In plaats daarvan was het bouwvallige doktershuis met den ouden tuin, waarin de storm, uit zee waaiend, jaarlijks een paar ver molmde vruchtboomen ontwortelde, zijn wereld... (Wordt vervolgd). 4 NIEUWSBLAD ■■■«■■IllI 36

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5