Clu&deg, helpt punten öpaten LJ Wanneer de stof niet toereikend is VAN WOLRESTJES GEMAAKT assr.- - KNIP-PATRONEN Japon voor a.s. Moeders LEVENSKUNSTENAARS VEROUDEREN NIET! POREUSE KLEEDING INZOMER EN WINTER GEWENSCHT Eenvoud, de toetssteen onder alle omstandigheden Bloemen-jj&unót" in ^ajian A 741 a 741. knippatronen van deze modellen L In dezen tijd zien wij ons meer dan vroeger tot taak gesteld om alle mogelij ke zorg aan onze garderobe te besteden. Kleine reparaties dienen te worden uitge voerd, zoodra zich de eerste teekenen van slijtage vertoonen. Voorts is het noodig, dat beroeps- en straatkleeding streng ge- jecheiden wordt van datgene, wat we in Ihuisdragen Êr--- r;™ -1' ra: lr£ i e la, r iw i 1 Wie èn op straat èn in huis steeds het zelfde draagt, behoeft zich niet te verwon deren, wanneer de „goede stukken" gau wer aan slijtage onderhevig zijn, terwijl zij er ook veel meer gedragen gaan uitzien. Werkende vrouwen zullen er op bedacht moeten zijn, voor zoover haar beroep dit althans meebrengt, dat zij goed en met zorg gekleed zijn, in enkele gevallen zal een speciale werkkleeding b.v. in den vorm van overalls voorgeschreven worden. Over het algemeen verdient het steeds aanbeveling om thuiskomende van japon te verwisselen. Niet alleen spaart men zijn kleeren hierdoor, doch tevens kunnen zij dan gelucht worden en komen zij door het hangen weer meer in het model, zakken eventueele vouwen en plooien uit. Eenvoudige katoenen japonnen, die men niet behoeft te ontzien, waarmee men lang uit op divan of in een tuinstoel kan lig gen en die het voordeel hebben wasch- en kleurecht ook kreukvrij te zijn, vormen de meest ideale huiskleeding. Bij huisvrouwen ligt het geval omge keerd, zij beginnen den dag met een een voudige huisjapon of een japonschort, iets waarvoor zij zoo noodig een puntenoffeer moeten brengen, teneinde voor 's middags en 's avonds nog iets apart te kunnen houden. Een rok, waarbij verschillende blouses gedragen kunnen worden, leent zich uitstekend voor 's middags, vooral indien men de blouses van kunst- of waschzijde kiest. Meermalen kan men deze nog uitstekend maken van een japon, die als zoodanig geen dienst meer kan doen. Een aardige huisjapon geeft neven- gaande schets te zien, gemaakt van be drukt katoen met kraag, die open en dicht gedragen kan wórden. Holfronde pas, die op de ingehaalde ruimte der voorpanden gestikt is. Ruime rok, die de heupen even wel glad omsluit en gedeeltelijk opgestik te plooi middenvoor te zien heeft. Ingezet te zakken. C. C. M.—S. Bestaande kleedingstukken zullen wij thans, tot in het oneindige gaan moderni- seeren en zoo mogelijk met puntenvrije 'couponnetjes. Noodig is het evenwel uw 'japonnen, blouses enz. regelmatig te rei nigen, hetzij dat zij in aanmerking komen om gewasschen dan wel chemisch behan deld te worden. Het laatste is de meest zekere weg, alhoewel het voor kan komen, dat bepaal de weefsels ondanks deskundige behan deling toch krimpen. Toch, zelfs een ge krompen kleedingstuk is nog te dragen, indien men het met ander materiaal com bineert, hetgeen zelfs voor gebreide arti kelen geldt. Een handgebreid vest, b.v. dat gekrompen is wordt verwijd door het aanbreien of aanhaken van reepen in het midden voor in donkerder of geheel afste kende kleur wol. Niet zelden komen we tot de ontdekking, dat de stof onder de armen of aan mou wen, waarna beide deelen met zoomsteek- mantel slijtage vertoont. Het laatste euvel kan verholpen worden door de zoom langs de vouw door te knippen en om te vou wen, waarna beide deelen me tzoomsteek- jes op elkander genaaid worden, daarna over een vochtigen doek oppersen. De mantel zal dan hoogstens 1 c.M. korter geworden zijn. Inderdaad behoort er smaak en fantasie toe om bestaande kleeren zoodanig te mo- derniseeren of te repareeren, dat zij weer evengoed te dragen zijn als voorheen. We eullr - aan gaan wennen om japonnen, blouses en zelfs mantels te zien dragen, die verschillende kleuren en weefsels te zien geven, .^amdat de textielkaarten ons groote beperkingen ten aanzien van nieuwe aan schaffingen opleggen. Bij het koopen van aanvullend materiaal, dat zal moeten dienen om een reeds veel gedragen japon te vermaken zal men iets moeten uitzoeken, dat in kwaliteit hierme de overeenkomt en kan men een bepaalde kleur niet krijgen, dan zal men lichte stof kunnen laten verven. Een blouse, die on der de armen versleten is krijgt b.v. twee donkere reepen, langs de zijnaden, terwijl men hiervan tevens manchetten aan de mouwen aanbrengt. Een andere mogelijk heid is om de mouwen te verkorten en het onderdeel aan te wenden om stukjes of reepen van armsgat tot taille in te zetten. Met een pdhr puntlooze couponnetjes kan de blouse gemaakt worden, die onze schets aangeeft, waarvoor stof van 1.30 M. breedte is verwerkt, zijden vest, kraag en 'eventueel ook mouwopslagen. De japon links is bij het wasschen ge krompen, zoodat van den nood een deugd gemaakt moet worden en we moeten trachten iets te vinden, dat aanvullend kan werken. Hiervan worden zijstukken aan voor- en rugpanden aangestikt, ter wijl zoo noodig ook een nieuw deel tus- schen blouse- en rokdlelen wordt aange bracht alsmede aan den onderkant. Het ef- jfect kan, ^ndien men een goede combinatie ,van stoffen weet te vinden zelfs zeer apart Eijn en wat het belangrijkste is, de japon kan weer gedragen worden. Rechts een ja pon, waarvoor te weinig stof aanwezig was, die met behulp van effen of bedruk te materiaal evenwel een aardig geheel vormt. De breede pas aan de voorzijde heeft een schuine sluiting met drukknoo- pen, terwijl de hals revers te zien geeft. Eventueel kan men het geheele rugpand van de aanvullende stof maken. De mode laat ons ten opzichte der kleeding een groote vrijheid toe, waarvan wij dankbaar gebruik zullen maken om alle mogelijkhe den uit te buiten. Niet critisch, zooals voorheen zullen wij tegenover alle min der gebruikelijke samenstellingen staan, doch veeleer zullen wij den goeden wil en de fantasie, die velen aan den dag leggen om oud tot nieuw te verwerken of om van kleine lapjes nog een japon te wrochten, bewonderen. We kunnen thans alles dragen, ook in dien het eenigszins afwijkt van het tot dusverre gangbare, mits de goede smaak niet in het gedrang komt. Wol, garen zyderesten kan men menig maal nog aanwenden om allerlei kleine dingen van te breien of te haken, vooral als men verschillende kleine restantjes heeft, waarvan de kleurij harmonieeren. Voor de kleintjes is een donker broekje met draagbanden zeer practisch, terwijl een jumper van een open breipatroon evenmin veel materiaal vraagt. Meer en meer past men garneeringen van brei- en haakwerk op dames- en kin- derkleeding toe. Nu eens ziet men mou wen of voorpanden, die gebreid zijn, dan weer een plastron of pas, evenals zakken. Op onze afbeelding ziet men aan de japon en aan de kinderjurk gehaakte passen van stokjes en lossen, die een aparte garnee ring vormen en waarvan de uitvoering heel eenvoudig is. De gewenschte breedte van den pas, die aan den hals begonnen wordt met eenige toeren vasten, verkrijgt men door de lossen tusschen de vasten in de opeenvolgende toeren te meerderen. Handschoenen bieden ondanks de tijdsomstan digheden nog een groo te verscheidenheid. A jour en handgebrei- de- of gehaakte Hand schoenen komen thans wel het meest in aan merking, terwijl het uit een oogpunt van mate riaal-besparing aan te bevelen zou zijn, indien ook aan mitaines een kansje gegeven zou zijn. Wildleer en glacé tre den weer meer op den voorgrond naarmate de dagen koeler worden, alhoewel de prijzen in verband met de schaarschte van het leer ongetwijfeld aan merkelijk hooger zul len worden. De laatste jaren zien wij zeer veel gekleurde hand schoenen dagen, het geen evenwel steeds eenige voorzichtigheid bij de keuze vereischt, wil men althans al te bonte effecten vermij- Onze schets geeft eenige verschillende handschoenen te zien, waaraan de soberheid van garneering opvalt. Enkele stiksels of hand- gewerkte garneeringen vallen aan bovengenoemde modellen Op, terwijl die, welke geheel onderaan zijn weergegeven een bescheiden kapje hebben, dat een versiering met kleine bloemen- motieven te zien geeft. Iedere leeftijd kan ons veel goeds bren gen; en waax de jeugd opbruisend van tem perament is, zal de iets oudere vrouw meer beheerscht zijn, rustiger haar weg weten te gaan en op een andere wijze van het le ven leeren genieten. Een sterk gevoel van saamhoorigheid zal zich ontwikkelen, die het eigen ik als een schakel in de keten der menschheid doet zien. In de jeugdjaren plegen wij de vreug den des levens meer te verbinden aan per soonlijke genietingen. De vrouw van om streeks veertig jaar begrijpt, dat gelukkig zijn niet alleen in de vervulling van wen- sohen bestaat, doch dat tegenstellingen haar menigmaal meer energie geven en haar krachtiger in het leven doen staan. Wat zou het leven der menschen beteeke- nen, wanneer het niets meer te bieden had, dan de genoegens der jeugd? Wij moeten het in al zijn phasen weten te beleven, niet slechts de lente. Doch ook de zomer en de herfst brengen rijke en warme kleuren, dieper dan de sprekende tinten der natuur in het voorjaarskleed getooid. De wisseling der jaargetijden moet het zinnebeeld van ons leven zijn en waar in het midden van den zomer reeds menig blad naar omlaag valt, zoo leeren ook wij afstand te doen van droomen en idealen, uit onze jeugdjaren, In de plaats hiervan komt een levensrijpheid, die een diepere harmonie met onze persoonlijkheid en een zuiverder wereldbeschouwing brengt. Geen terugblik op hetgieen was maakt den mensch sterker, doch wel vertrouwen en geloof in de toekomst. Ouder worden en toch jong van harte blijven, hierop komt het slechts aan! Hoe- velen zijn er niet, die in hun jeugd reeds oud waren, die nooit geleerd hebben te ge nieten van de kleine dingen des levens, om de eenvoudige reden, dat de levensblijheid hun ontbrak! Laten wij echter onzen blik richten naar de velen, die reeds een langen, lengen le vensweg hebben afgelegd, in den winter des levens zijn gekomen en wier oogen van jeugdig vuur getuigen ondanks de diepe groeven, die in het gelaat geteekend zijn, ondanks de grijze, neen, witte haren! Vele stormen zijn over hen heengegaan, het leven heeft hen evenmin als ons ge spaard, maar toch: zij hebben den strijd tegen de woedende elementen aangebon den, zijn overwinnaars gebleven. Levenskunstenaars, zijn de vele, reeds oudere mannen en vrouwen, die ondanks alles, wat zij doormaakten, het leven nog levenswaard vinden nimmer vrees had den om oud te worden! Hard water kost onnoodig veel zeep, hetgeen voorkomen kan worden door een weinig borax toe te voegen. Regenwater is zacht en vraagt evenals welwater weinig zeep. De op elkander gestikte, kleingevouwen beenen van kousen geven uitstekende poetsdoeken. Celluloid breinaalden buigen onder het werken vaak krom; overgiet men ze ech ter met kokend water, dan kan men ze ge makkelijk recht buigen. Steeds weer wordt van deskundige zijde aangeraden om vooral poreuse kleeding te dragen, waardoor het mogelijk is, dat het lichaam tegen schadelijke invloeden gevrij waard wordt. In de koude maanden dient de kleeding te verhinderen, dat het lichaam te veel warmte verliest, hetgeen men bevorderen kan door meerdere po reuse lagen te dragen. De tuschen de ver schillende lagen aanwezige lucht vormt een voortreffelijke warmtebron. Twee dunne kleeren verwarmen meer dan één dik stuk, omdat lucht een slechte warmte geleider is. Poreuse kleeding heeft het voordeel, de ademhaling der huid niet te belemmeren, zooals dit het geval is met dichte, niet poreuse weefsels, die geen lucht doorlaten. De bloedsomloop wordt hierdoor gestoord en klachten over „win ter" ontstaan. Niet alleen 's winters, doch ook 's zomers is het dragen van poreuse kleeding gewenscht, omdat zij warmte iso- leerende eigenschappen bezit, zoodat de warmte van buitenaf minder op het lichaam kan inwerken. 'Voorts maakt po reuse kleeding het mogelijk, dat een wis seling van luchtlagen plaats kan hebben, hetgeen vooral gewenscht is omdat het lichaam door de huidporiën ademt en stof fen uitscheidt. Men voelt zich zoowel 's zomers als 's winters het meest behage- lijk indien met poreuse kleedingstukken draagt, hetgeen ook uit een hygiënisch oogpunt aan te bevelen is. De zweetvorming op de huid is dan ook niets anders dan de natuurlijke afweer van het lichaam tegen de van buitenaf komen de lastige warmte, die door haar verdam ping de huid afkoelt. Naarmate onze klee ding dit verdampingsproces meer tegemoet komt zal de afkoeling aangenamer op ons inwerken. Van eenvoud gaat een zekere bekoring uit, die op een ieder weldadig inwerkt. Eenvoud is natuurlijkheid, echtheid en schoonheid. Met een gevoel van dankbaar heid mogen wij erkennen, dat op allerlei levensgebied een uiting is waar te nemen om terug te keeren naar het natuurlijke en ware en de jongere generatie zal slechts wel varen indien zij de waarde van een eenvoudig leven hoog leert schatten. De tijdsomstandigheden, de oorlog heb ben zeer veel bijgedragen tot vereenvou diging van de uiterlijke levensvormen. Onze maaltijden zijn minder overvloedig, wij zijn beperkt, ten opzichte van de aan schaffing van nieuwe kleeren, wij stellen er minder hooge eischen aan, omdat wij meer aangewezen zijn op eenvoudige, hui selijke genoegens. Ons leven behoeft hierdoor evenwel niet leeger te worden en niet te vervlakken, het voert ons integendeel meer terug naar het werkelijke, doet ons de eeuwige waar den erkennen en kan menigen band tus schen menschen inniger en dieper maken. De natuur vermag ons in tijden van zor gen en leed verloren evenwicht te doen herwinnen hetgeen ook mogelijk is door ons uit te spreken tegenover een mensch wiens mild en bezonken oordeel van groote waarde voor ons is. Ook in de uiterlijke vormen zullen wij eenvoud dienen te betrachten, de harde werkelijkheid toont ons meer dan ooit hoe leeg alle uiterlijke vertoon toch eigenlijk is. Menschen, die innerlijke waarden bezitten hebben geen behoefte aan uiterlijk ver toon, behoeven geen houding aan te nemen, die op effect berekend is of om anderen te imponeeren. Slechts naturen, die niet zeker van zichzelf of van hun levenshouding zich zeker trachten naar buiten uit grooter voor te doen, dan zij in werkelijkheid zijn. Men schen, die de eigenschappen van geest en gemoed tot ontplooiing wisten te brengen zijn eenvoud-natuurlijk en -menschelijk. Wij zullen er allen slechts wel bij varen indien wij het natuurlijke en het gekun stelde van elkander weten te scheiden en in den waren eenvoud den toetssteen vin den, die ons een trouwen gids zal zijn. In Japan besteedt men bijzondere aan dacht aan het schikken' van bloemen en sedert eeuwen heeft zich dit tot een bij zondere kunst ontwikkeld. Men wil door, bloemen de harmonie met het oneindige tot uitdrukking brengen. De grondregelen van deze bloemenkunst, waarnaar de Japansche vrouwen zich rich ten, zijn in verschillende groepen ingedeeld- en wel in de geschiedenis der bloemen, het op de juiste wijze arrangeeren, de ethische grondslagen, kennis omtrent planten, goe den smaak, en deskundige verzorging. Sedert meer dan vijf eeuwen worden verschillende stijlen in acht genomen, doch alle moeten steeds een harmonisch geheel vormen. Men houdt zelfs rekening met de grootte der vertrekken, waarvoor de bloe men bestemd zijn en bundelt lang- en kort- stelige bloemen tezamen, terwijl iedere soort vaas of bowl gevuld wordt met de bloemen, die er het meest in tot hun recht komen. De kleur wordt nooit opvallend gekozen en aangezien bruin de kleur der aarde het meest nabij komt, valt de keuze menigmaal op bronskleurige vazen en bowls. Bloemen mogen niet te zeer op vallen, doch moeten de stemming der aan wezigen verdiepen; de keuze en wijze van schikken berust op de symbolische betee- kenis der bloemen. Combinaties van bepaalde soorten zijn dan ook niet toevallig, doch weloverlegd. Alles heeft zin en beteekenis voor de Ja pansche vrouwen en iedere bloem heeft een eigen leven, bovendien moeten zij de gevoelens uitdrukken van de menschen, die in een huis wonen. De bloemenkunst staat in Japan in hoog aanzien en de meisjes worden reeds jong in de geheimen er van ingewijd en haar gevoel voor schoonheid en liefde voor de kinderen Flora's doet haar veelal wonderen verrichten.' Succespatroon. Prijs 40 cent. De kleeding der a.'s. moeder moet aan bepaalde eischen voldoen, knellende ban den van rokken zijn zeer verkeerd. Japon nen dienen op practische wijze wijder ge maakt te kunnen worden, doch mogen niet geheel vormloos zijn. Onze afbeelding geeft een practisch model weer, dat eenvoudig doch gekleed is en zoowel van effen als bedrukt mate riaal gemaakt kan worden. De ceintuur is van dezelfde stof en wordt op den rug gestrikt, terwijl een breeden onderslag wijder maken mogelijk maakt. Halsafwerking met breede revers en vestje van piqué of matcrêpe. Bij wijze van afwisseling kan men ver schillende, afkleedende garnituren op dit genre japonnen dragen. Weinig opvallen de kleuren, b.v. donkerblauw, komen het meest in aanmerking. Patronen in de maten 44—4446. zijn tegen aangegeven prijs verkrvarbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Hen Haag. Betaling» steeds vooruit per giro (postrekening 203303), per postwissel of in postzegels, mits deze een vaarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8