TWEEDE BLAD Vrijdag 12 September 1941 No. 6193 OfHciëele Berichten Land- en Tuinbouw REGEERINGS-KOFFIESURROGAAT €v:nt Daarom Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat FEUILLETON 's Morgens en Ts Avonds HET SCHOT IN DEN NACHT. Qeitenfokdag te Eethen. PER 250 GRAM BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD MIDDELBARE LANDBOUW SCHOOL TE DORDRECHT. Volgens een bericht, dat dezer dagen in cfe Staatscourant verscheen, zal te Dordrecht een Middelbare Landbouw school worden gevestigd. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal het een school zijn, als die, welke sinds 1912 te Groningen bestaat en gedurende de laatste jaren haar leerl.-aantal aanzienlijk zagi toe nemen. De school te Dordrecht zal dus ook bestemd zijn voor hen, die zich, na enkele jaren voorbereidend hooger, middelbaar oi meer uitgebreid lager onderwijs te hebben genoten, wen- schen voor te bereiden voor de Land- bouwpractijk in de gematigde lucht streek, in het bijzonder in Nederland. (De Middelbare Landbouwschool voor den landbouw in de tropen is te Deven ter gevestigd.) Naast landbouwvakonderwijs wordt tamelijk veel "voortgezet, algemeen vor mend onderwijs gegeven van middelba ren graad, omdat het de bedoeling is aan deze scholen aanstaande landbou wers te vormen, die in staat zijn. lei ding te geven in middelgroote ot groo- te bedrijven, maar daarnaast ook om te zijner tijd in hunnen kring te kunnen optreden als voormannen, zoowel op landbouw- als maatschappelijk gebied. Zij, die overleggen het diploma van te zijn geslaagd voor het eindexamen Van een Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus ot het bewijs van te zijn bevorderd tot de vierde klasse van een Hooger Burgerschool met vijf jarigen curssus, ot het diploma, B der examens van meer uitgebreid lager on- aerwijs, kunnen geheel "of gedeeltelijk worden vrijgesteld van het afleggen van het toelatingsexmen tot de eerste klasse. De cursus aan de school duurt drie winterhalfjaren en twee zomerhalfja ren. Het einddiploma der school te Dordrecht zal, evenals dat der Gro- ningsche school, toegang verleenentot te studie aan de Landbouwhoogeschool Wageningen en tot de studie voor dierenarts aan de Kijksuniverstteit te Utrecht. Indien zich thans nog voldoende leer lingen voor de eerste klasse aanmelden bij Ir. J. A. van Kiel, Directeur der Rijkslandbouwwinterschooi te Dord recht, zal dit najaar nog met het onder wijs kunnen worden aangevangen; an ders zal de: nieuwe schooi in 1942 hare taak ter hand nemen. INLEVERING VAN BROUWGERST In aansluiting op 'het bericht van 28 Juli j.f., waarbij bekend werd ge maakt, dat aan telers, wier gerst vol doet aan de door de Provinciale in- kcopcentrales van Akkerbouwproducten voor brouwgerst tje stellen eischen, een toeslag van 10.50 per 100 k.g. bo ven den richtprijs zal worden toegekend, deelt het rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd thans mede, dat deze toeslag slechts zal worden betaald voor partijen, welke vóór 1 December 1941 aan de Provinciale In koopcentrales van Akkerbouwproducten ter keuring zijn aangeboden. Het is dus fin het belang van de verbouwers van brouwgerst hun gerst vóór 1 Dec. a. s. bij de Pir[ovinei;aje In'koopicentra'es v. Akkerbouwproduc ten aan te bieden. GRAS INKUILEN. Gras inkuilen moet zooveel 'moge lijk volgens de Finsche methode ge schieden. 1. Omdat Finsch kuilen minder ervaring eischt en dus gemakkelijker is dan Friesch kuilen. 2. Omdat Finsch kuilen onder al le omstandigheden gelukt. 3. Omdat Finsch kuilen geen zichtbare kan - verliezen geeft. 4. Omdat Finsch kuilen broei uit sluit, waardoor de venliezen aan ei wit en zetmeelwaarde veel geringer zijn dan bij Friesch kuilen. 5. Omdat Finsch kuilen veel en veel minder van de zoo schadelijke boierzuurbacteriën oplevert dan bij Friesch kuilen. De Finsche methode is onder alle omstandigheden toe te passen. Ook indien het grondwater ertoe nood- zaakt op den grond te kuilen. Dit hebben de resultaten van 1940 bewe zen. Vanzelfsprekend verdient een grondkuil echter de voorkeur. Indien gij dit alles in aanmerking neemt, zult gij u niet lang bedenken en de tweede snede in ieder geval Finsch kuilen. Finsch kuilen is immers gemak kelijk en levert met zekerheid een 'giced product. Voorwaarde is echter, dat gij 4 regels in acht neemt. Namelijk a. Het gras moet zijn sappig, met weinig stengels, dus jong. 'b. Het gras moet bij het in den kuil brengen met het zuur worden besproeid en daarna worden ver deeld, waardoor de massa zoo goed mogelijk met het zuur wordt ver mengd met 1 flesch sterk zuur kan men na verdunning met water onge veer 7000 kg. gras inkuilen. c. Het gras moet dadelijk na het maaien in den kuil gébracht worden. d. Het gras moet, nadat het in den kuil is gebracht, zoo vast moge lijk worden aangetrapt. Is het gras giced aangetrapt, dan is zeer snel werken niet meer «noodzakelijk men kan dan gerust een week of zelfs langer met een hoop bezig zijn. Voorts dient voor een gelijkmatige en daarbij bolvormige opstapeling van den hoop en voor een goeden afvoer van het pers vocht' te wop- den zorg gedragen. van JAN DE HARTOG-. Het boek, dat thans de belangstelling heeft van het geheele Nederlandsche Volk, is ver krijgbaar a f 4.70, franco per post f 4.95. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN - Tel. 19 - HEUSDEN Woensdag 3 September had op het terrein van de fam. v. d. Schans ach ter de" school te Eethen de eerste kringkeuring of fokdag van de gei- tenfokvereeniging „Verbetering is ons Doel" plaats. Een goed terrein, prachtig zomerweer en de aanwezig heid van veel belangstellenden, al les mocht medewerken om dezen fok dag te doen slagen. Aanwezig waren o.a. de heer Ir. Ariëns, rijksveeteeltconsulent en de heer Kusters, voorzitter van den Bond van ge it e n fok v e reeni gin gen in de Baronie van Breda, met zijn met- debestuurslid de hoer Karton. Bene vens de heer Ir. Tromp, rijksveeteelt consulent, die reeds zooveel mede werking aan de veraepiging heeft verleend en de heeren Gooskens, eveneens een goede bekende van de leden der vereenilging en de heeren Kapelle en v. H. Schans, agr. stu denten te Wageningen. zijn de moest geschikte momenten om Purol toe te passage HseWbrt op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zyn. Volgens de keuringscommissie maakte het aangevoerde materiaal voor een Beginnende vereeniging een zeer gunstigen indruk. Herhaaldelijk wezen de heeren er op, dat er on der de lV2-jarige geiten* en de geii- tenlammeren een groot aantal, ook onder de thans minder hjooig gey plaatsten, aanwezig is, dat bij een goede voeding en verzorging het tot Prov. re gist er geit en kan brengen. Wij hopen, dat de voedernood de leden niet te zeer zal dupeeren en mogen dankbaar erkennen, dat de regeering de geiten in verhouding tot groot vee enz., blijkbaar een goed hart toedraagt. Zeker is het zeer nuttig zoo voor „de melkkoe van den klei nen man"" te zorgen. Hierdoor steunt men de voedselvoorziening van met- nig landarbeiders- en landbouwers gezin in belangrijke mate, vooral in dezen tijd, maar ook in gewone tij den worden op het platteland veel te weinig van deze nuttige: "huisdieren gehouden. Opnieuw is gebleken welk een ami- bit ie in Eethen en omgeving aanwer zig is naar de geitenvereeriiging, die reeds 120 leden telt. 'Velen ook' niet direct belanghebbenden werken met- de. "Wij denken aan het gratis weiti den van bokken, aan de vele particui- lieren die als begunstiger toetreden en daardoor het uitloven van jxrijzeni mogelijk maken, aan de heeren Adr. Branderhorst en J. A. v. d. ISchans, die belangeloos een wagen "beschikl- baar stelden voor het vervoer van een aantal geiten, die in onze uit gestrekte gemeente een té grootjen afstand moeten afleggen, aan het set- cretariepersoneel, dat na de keuring te Babilonïëinbroêk, dus in de mid daguren kans heeft gezien een goey de catalogus voor Eethen samen te stellen, aan de beschikbaarstelling van terreinen voor de plaatselijke en kringkeuring, aan 'het bestuursw lid A. J. Bell, die het terrein in orde bracht enz. enz. "Men ziet, dat hieti iets tot stand kwam dat zeer in den geest van de bevolking viel en deze algemeene sympathie is een, spoor slag voor het Bestuur om verder te GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Kofhesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Kofhesurrogaat is geheel volgens regeerings samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum. ■■■■■■■■■■■■■Hl 16. „Omdat mfep mijn 'broer Klaus", zoo heette het verder in de kroniek, „dood in pjn werkkamer vond, neer geschoten door de hand van een moordenaar, werd ik op jongen leef tijd heer en meester op het Zeeslot. Ik ben pu in staat', nu mijn laatste uur op deze wereld niet ver meer verwijderd is, ,het een en ander over dezen moord ,te zeggen, dat ik 'bij het gerechtelijk ,onderzoek beter acht te te gerzwijglen. Alleen de veroor deeling van pnij'ii neef zou mij. Bij deze woorden aan het einde van de Jaatste bladzijde der kroniek was de tekst afgebroken. Maar aan de pagineering was te zien, dat er een blad pntbrak, en- bij nauwkeuri ge ronderzoëk was duidelijk te mer ken, dat dit er uit gescheurd was. Misschien had het uitkomst kunnen geven over den raadselachtigen dood van Klaus Wrede nhagen. Hoe was de kroniek in het gehei me vak achter het portret van Utdo He ribert gekomen Zonder twijfel had Clemens Wre- denhagen ze daar zélf verborgen, om het aan bet toeval over ,te lajfcen ze eenmaal weer aan den dag ,te bren gen. 1 Patrick kwelde zijn hersens met deze vragen en overdenkingen; hij die anders, zoo kalm was, beefde nu van zenuwachtigheid. Na lang te heb ben nagedacht begaf hij zitih ver moeid naar zijn kamer, onophoudelijk vervólgd door de gedachte, waartooh het blad uit de kroniek van Wreden- hagen gebleven was. Hoe meer Jaij zich daarmee bezig hield, des .te vas ter werd zijn overtuiging, dat vop de ontbrekende bladzijde de ophelde ring over den dood van baron Klaus voorkwam. Ook op 'Clemenshof was men 'in den nacht, volgende op het bezoek aan het Zeeslot, nog lang wakker. Vooral Camilla moest onophoudelijk denken aan het vinden van de kro niek en uitte «de meest gewaagde ver onderstellingen, zoodat Lore, (lie steeds haar" bedaardheid behield, half lachend ,half verstoord uitriep„Jij moest detective geworden zijn, Ca milla. Ga n,u toch te bed!" Den volgenden, morgen Zei de jongste zuster, dat zij den geheelen nacht van de kroniek had gedroomd. Mevrouw von Duve echter geloof de vast; dat de kroniek zweeg over iets, wat de levenden tevergeefs trachtten uit te vorschen. Tante Cornelie was op Clemenshof aangekomen en, verhoogde door haar 'bijzijn nog de bekoorlijkheid van'het landleven, waarvan de familie Duve dagelijks opnieuw met een dankbaar gevoel genoot. „Leni Drögemuller heeft zich ver loofd met een fabrikant," verbelde zij onder andere dingen, toen men Hes namiddags tijdens het gemoedelijke theeuurtje op de veranda zat. „Leni's verloofde is een, heel aangenaam mensch," zoo babbelde zij verder, „en. ik gun haar van harte het geluk'; dat haar ten, deel valt. Nu zal zij ook meer voor haar moeder kunnen, doen." „Ah, daar komt dokter Brinkman aan," riep Camilla. Lore keek op van haar borduur werk en wierp haar zuster een ony derzoekenden blik toe. „U komt van den verkeerden kant uit bij ons, dokter," zoo begroette Camilla hem, die met elastischen tred de trap naar de veranda opr steeg. „Wat had u in 's hemels naam te Griffshagen te doen? Zoo ver ik weet, staat u daar in de allerhoogste ongenade, u zelf heeft daarover kort geleden nog geroemd." Camilla en 'de dokter moesten el kaar altijd plagen. „Zocals u zegt," antwoordde hij, „maar geen regel zonder uitzondef- ring. Ook een zwart schaap wordt soms in gunst aangenomen. Mie vrouw de gravin was zoo goed een ontstoken vin'ger te hébben, én daar de professor uit Kolberg een zomer reis maakt, had ik de .eer bij haar te worden geroepen. Zij, heeft mij zelfs voor ,het "feest op morgen, uit genoot- digd, iwaarvoor ik echter bedankt heb. ,„Ik kom slechts als geneesheer naar .Griffshagenmevrouw "de gra vin gelieve daarom mijn weigering niet 'ikwalijk te nemen", héb ik ge zegd." „Bravo", ,riep Camilla, terwijl me vrouw ,von Duve op een tootn van schrik ,zei„Maar, dokter..." „Leve jde oprechtheid," voëgtle Ca milla er n,og bij, die zeer ingenomen was ,met de handelwijze van den, dokter. „O, in. dat opzicht kan ik mei- vrouw de gravin nog meer van dienst zijn," antwoordde de dokter opge wekt. „Overigens zal het niet lang meer duren," ging hij voort, „dat ik mijn doorluchte patiënte een doorn in het oog ben. Ik denk er namelijk aan .mijn practijk te Mahlkehnen neer te leggen en elders een werkkring te zoeken." „O, neen, dat meent u niet!" riep Camilla .ontsteld. Lore zei geen woord. „Hoe pu, wil u ons werkelijk ver laten, beste dokter?" vroeg mevrouw von Duve op een toon van oprechte spijt. Tante Cornelie zette haar lorg net op en keek van de eene 'harer nichten ,op de andere en wel zoo scherp, plsóf zij de geheimste ge dachten van die 'beiden, wilde door gronden. „Welke is het?" dacht zij, „Lore of Camilla??" Daarover verkeerde zdji echter niet lang in het onzekere. Na een, poos, toen het gesprek op andere .onderwerpen was gebracht, zei Jjore tegen, den dokter„Voor ui Mahlkehnen verlaat..." Hij viel haar echter ,in. de rede„Dat heeft nog allen tijd, freule von Duve." Maar Lore .ging voort „Voor u Mjahlkéhy nen verlaat, zou ik 'graag willen, dat u jets voor Stina van het Zeeslot deed. JJ heeft hart voor het landj- volk, (dokter. Ik geloof niet dat Pa trick Wredenhagen er iets van weet, hoe «erg het met de arme krankzin nige gesteld is. Zij moet zoo spoedig mogelijk in een gesticht worden ge bracht. Onze keukenmeid zejgt, dat zij den .geheelen dag nabij ons'huis in de duinen .heeft gezeten en naar QLer menshof .gestaard. Wij hebben alleni medelijden met de ongelukkige." „Ik zal er met baron von Wreden hagen ,over spreken," antwoordde dokter Brinkmann en ging spoedig daarna heen. „Groet vooral uw verwilderden tuin van mij, ik dweep daar mee," riep Camilla 'hem nóg over de leu ning der veranda na. (Wordt vervolgd).' NIEUWSBLAD „Kollands Glorie"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5