Lied van de week Veilingberichten Gevo nd en ei IV! irlc iron voo rwerpen Ingezonden Binnenland Rechtzaken Winkelsluiting! FUROLG eneest en Verfraait de Huid Een rantsoen yleesch, dat, zooals bekend is, 100 gram "bedraagt, zal dus thans pngeveer 7080 gram vleesch en .2030 gram been mogen bevatten. i Indien de klant zulks verlangt,; moet het ,been worden bijgeleverd. NIEUWE TEXTIELKAART TEGEN 1 NOVEMBER. Naar men ons van officieele zijde mededeelt, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart jegen 1 Novem ber a.s. .worden tegemoet gezien. Uitvoerige mededeelingen .over de nieuwe distributieregeling van klee- üing en huishoud goederen zullen tij dig worden .verstrekt. Na 1 October as. sluiten jde winkels des avonds om 6 uur. Als m'n vrouw zoo na het eten •Zegttoe, loopt 'es naar den hoek, 'Haal 'es .even gauw ieen briefkaart? En huur dan meteen een boek...? En wanneer je tóch p<pt straat henit, Loop dan ook nog naar van Dam, jMisschen hébben ze nog smeerworst, Df wie weet? een onsje ham? En bij Visser zag Ik peren... Breng daar ook' maar wat van mee! En danals je nog kunt krijgen ■Wat biscuit voor bij (de' thee. En bij Meulmans in het'Laantje... [Maar dón treik' ik een gezicht, iWant die Meulmans, Weet ik zéker, Is om vijf uur ,'s avonds dich,t! En voor Visser moet' ik' rèjtmeni, Anders kom ik ook té laat... En van Dam sluit' ,(een secure) [(Vis de toren zeven .slaat! Enkel Vos, die doet h,et, anders, (Die zegt zióó lang is het Qidhjt? Goed, dan gooi 'ik' eiken avond, Zóó laat ook m'n win kiel' dicht! [Als m'n vrouw1 dus na hjeit eten Zeigttoe loop "es naar (den hoek, (Haal 'es even 'gauwi een. briefkaart, Ein huur dan meteen een boek...? Nou, dan ben ik met (dat grapje Pp z'n minst een uurtje kwijt, [Want niet eentje in mijn buurtje Kluit nog iop 'een vasten (tijd [Kijk, dót is 'straks afgeloopen, Zès .uur sluiten, uniform! Eb ik' moet 'u eerlijk (zeggen UK... ik vind het hjeusch enorm! Want nu loop ik strakjes niet meer AL die winkels 'af, in draf... En m'.n boodschapjes bja 'zessen Ben 'Ikmeteen nu lekker óf!! VEILING WOUDRICHEM. Veiling van 17 Sept. 1941. Zure appelen 71/220. Maagdepe ren 17 18. Beurré's 10231/2. Knol peren 1015. Princessebooneri 15 21. Snijboonejn 1015. Andijvie 7. Alles per kg. I I VERLORENin Heusden, een vulpen houder. Terug te bezorgen tegen be- illooning aan het bareau van dit blad. Beleefd verzoek ik U het volgen de te plaatsen in Uw blad. Voor de verleende plaatsruimte bij voorbaat mijn dank. Bij voldoende deelname zullen dit winterhalfjaar, cursussen gegeven worden voor controleur fok- en cón- trolevereeniging. Leeftijd der leer lingen minstens 16 jaar. Het cursusgeld bedraagt f5. Per week en per cursus zal 1 les van 2 uur gegeven worden. Plaatsen waar, en dagen en uren waarop de lessen zullen gegteven worden, wor den naar gelang de aanmelding ien woonplaats der cursisten vastgesteld. Aanmelding vóór of op 4 October f1941 bij den Rijkszui vel consulent, Ce- resstraat 51 te Breda. i 1 De Secr. der fok- eh con t role- vereeniging „Land van Heus- (üen en Altena", 't G. v. d. BEEK. t Genderen, Sept. 1941. RANTSOENEERING VAN GE DISTILLEERD De te Delf: gevestigde Sectie ^pi- ritus van het Rijksbureau voer de Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft een rantsoeneeringsreglement voor de bereiding en aflevering van gedistilleerde dranken vastgesteld. De toewijzing van alcohol voor de fabricage van gedistilléerd is be paald op vijf-en-dertig percent van de hoeveelheid, die in 1939 voor binnenlandsche verbruik is verwerkt. De rantsoeneering van de grond1- stof maakt uiteraard een rantsoenee ring van het bereide! product noodj- zakelijk. De distillateurs kunnen dus op het oogeriblik niet meer leveren dan een bepaald percentage van d;e hoeveelheden, die zij in 1939 aan slij terijen, café's enz.'hébben iverstrekt. Geschiedt de distributie van den al cohol onder de distillateurs door de Sectie Spiritus van het Rijksbuc- reau voor de Voedselvoorziening tin Oorlogstijd, voor een juiste verdee- ling van het gereedgemaakte product onder de slijterijen en café's is een Rantsoeneeringsbureau voor Gedis tilleerde Dranken ingestqld, dat te Schiedam zijn zetel heeft. Dit bureau oefent toezicht, opdat de distillateurs hun producten je never, citroenjêneveir, fladderak enz. onder hun afnemers gelijkmatig verdeelen, zoodat niet dei eene zaak volop en de andere niets krijgt. Bij' de uitvoering van de vastgestelde rege ling wordt voorts rekening gehouden met de bijzondere behoeften en ge wijzigde omstandigheden sedert 1939 en met de speciale eischen .voor sei- zoen'bedrijven, Idie het van de .va cant ie periode moeten hébben. De beperktheid der grond stoffen. De rantsoeneering van alcohol is een noodzakelijk gevolg van de be perktheid der grondstoffen, welke voor de fabricage ervan dienen. Alcohol wordt voor het grootste deel bereid uit melasse, een bijpro duct van de suikerindustrie. Eer is nu belangrijk minder melasse voor de alcoholfabricage beschikbaar dan vroeger het geval was. Behalve de, in ons land vervaardigde melasse, wordt er namelijk in normalen .tijd ook melasse ingevoerd, maar deze import ligt nu stil. i Voorts moet thans veel melasse voor de fabricage van krachtvoer voor het vee worden gébruikt. .En tenslotte heeft men melasse ook voor den .aanmaak van stroop noodig. De melasse wordt thans in een bepaalde verhouding tusschen vee voeder-, stroop- en alcoholfabricage verdeeld. Theoretisch kan men zich voor stellen, dat de productie van gedistil leerd even groot zou blijven als vrolé- ger of slechts weinig zou verminde ren en dat de oplossing van de «moei lijkheid uitsluitend of grootendeels in een verlaging van het alcohol gehalte van gedistilleerd zou wor den gevonden. Dit zou dan echter neerkomen op een drank m'et een gehalte van even twaalf percent, een product dat, wat smaak betreft, niets meer met een borrel heeft .uit te staan. (Het gehalte is nu ongeveer vijfnen-dertig tot veertig percent). Daarom heeft men het veel meer gézocht in rantsoeneering van het eindproduct, dan in verlaging van het alcoholgehalte. Over "het algemeen is de kwaliteit van den borrel min of meer dezelfde gébleven. Dit werd wenschelijk geoordeeld vooral voor likeuren en voor jenever van bet- paalde merken aan het op peil hooi den waarvan de fabrikanten in den loop der jaren veel moeite hebben besteed. De gevolgen voor het publiek. In verband met de rantsoeneering hebben de café's individueel verschil lende maatregelen genomen. Er zijn er, die alleen tusschen vijf en zeven uur of tusschen zes en zeven uur bor rels schenken. Andere café's schen ken ook op andere uren van den dag borrels, maar geven er niet meer dan één of twee aan denzelfden klant. Nog weé,r andere café's be perken zoowel den borreltijd als het aantal borrels, dat zij schenken. In kleine ver gunnings zaken komt het voor, dat men alleen aan vaste klanten 'borrels schenkt en aan vreemde bezoekers voorstelt, zich met een Pilsje te vergenoegen. "Wat de slijters betreft, zij plegen hun klanten tie rantsoeneereai volgens het percentage, waaraan zijzeiven bij de toewijzing vanwege de distilla teurs onderworpen zijn. Een con sument krijgt dus thans ongeveer vijf-en-dertig percent van de hoeveel heid, die hij vroeger van zijn slijter placht te betrekken, en moet (dus bijvoorbeeld met een zeker aantal deciliters tevreden zijn. Opmérk-élijk Is intusschen, dat hét publiek tegenwoordig veel prijs blijkt te stellen op het betrekken yan ge distilleerd. „MEVROUW VISSER" EN DE DOMINEES. „Ik ben mevrouw Visser en woon in de van Eeghdenstraat. Mijn man ligt ziek te Hellevoetsluis'. Ik moet er met mijn kinderen heen, maar ik ben op net oogenblik in moeilijkheden. Kunt u mij helpen?" Zoo sprak op een Zaterdagavond in November een vrouw, die vergezeld van een ongeveer 10- jarig meisje, aan de huisdeur van den predikant, dominee mr. L. C. W. E. te Amsterdam verscheen. Dominee E., op wien de vrouw een fatsoenlijken indruk maakte, bedacht zich met lang, tastte in den zak en gat de vrouw 10 gulden. Dat was een milde gift, doch nietj mild genoeg voor „mevrouw Visser". Zij ging naar dominee dr. G. O., stelde zich daar voor als mevrouw Visser van de Marnixstraat en vertelde, dat zij plotseling van Rotterdam naar Am- steraam moest verhuizen. Zij zwaai de met een pensioenacte en zeide, dat zij geld noodig had, maar op het oogen blik niet kon innen. Volgende week achter kwam alles in orde. Als dominee even helpen kon. Dominee O., die de zaak vertrouwde, gat meer dan lOgld. en kreeg van de vrouw de verzekering, dat zij het kind naar die Zondagsschool zou sturen. De Zondagsschoolleeraar J. G. E'., had haar trouwens naar; do minee O1, verwezen. Nog had de vrouw niet genoeg. Zij ging naar dominee J. K. L., noemde zich mevrouw Visser van de Valken- weg en vertelde hier een verhaal over haar man, die ziek' te Brielle lag. 'Hiiier had zij zich door verse hi life nd'e kinde ren laten vergezellen. Het bracht haar 12 gulden op. „Mjevrouw Visser", die uitstekend naar geld ko:n visschen, doch verder in het geheel niet; naar den naam Visser luisterde, was een gewobnopi- lichtster. Zij had de drie dominees bedrogen en den Zondagsschoolleer aar nooit van haar leven gezien. De Officier van Justitie, mr. dr. P. Kleene, vond deze zaak dan ook allesbehalve ingewi'kke'id. Hij achtte de oplichting bewezen en gezien het ongunstige rapport, zag! hij geen ter men voor clementie tegenover deze oplichtster, die haar kinderen in het kwade voorgaat, en blijkbaar instru eert, aanwezig. De Officier .éischte tegen de vrouw, die niet verschenen was, een jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal Woensdag 1 Oc tober uitspraak doen. (Huisgezin). In den nacht van Dinsdag oj> Woensdag vonden enkele aanvallen van Britsche vliegtuigen plaats. Door neergeworpen bommen ont stond vrij grootse glasschade aan een kloosterkerk, terwijl ook een sana torium beschadigd werd. Dood en of gewonden zijn niet te betreuren. 15 000 EIEREN IN BESLAG GENOMEN. De politie te Hengelo heeft bij ver schillende banketbakkers een controle gehouden op de aanwezigheid van ei eren. Dit onderzoek had tot resultaat dat van de gecontroleerde banketbak kerszaken aanwezige circa 20.000 eieren er ongeveer 15.000 in beslag genomen werden, daar deze in de betreffende zaken voorhanden waren in strijd met het Inventarisatiebesluit 1940. Alle iin beslag genomen eieren waren buiten de distributie om betrokken, terwijl er it e hooge prijzen voor betaald wa ren. Tegen ruim twintig banketbakkers zal proces-verbaal worden opgemaakt. JONGEN ONDER EEN TREIN GERAAKT. Een 18-jarigen. jongen te 's Gra ven ha ge, die door eert trein werd gegrepen en door de locomotief en vijftien wagons werd overreden, is er met een beenbreuk afgékomen. Het ongeval gieschiedde op den onhewaakten voetgangersoverweg aan de Spaarnestraat. Hier loopt de lijn van het station Hollandschie Spoor naar het station Staatsspoor, wóór op ongeregelde tijden een locomotief of een trein passeert. De 18-jarige bankwerker G. B., opi wieg naar huis, heeft blijkbaar niet opïgelet met het gevolg, dat hij een "klapi van Me lor comotief kreeg en tusschen de rails geraakte. Nadat die geheel e trein over hem heen was gegaan, wend hij op genomen en met een gecompliceerde beenbreuk naar e,en ziekenhuis over gebracht. SUIKER VOOR DE BIJEN. In verband met het slechte ho|- ninggewin, zoio lezen we in de N.R. C., heeft de regeering de voor waarde ingetrokken, dat de imkers voor de verkrijging van suiker voor hun bijen hoping moeten inleveren. Zij kunnen nu voor iedere "korf of kast met bijen, welke zij in den koi- menden winter in stand willen hou den, een bepaalde hoieveelheid ge denatureerde suiker krijgen. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK Woensdagavond is in de stofzuiger en ornamentenfabriek vaij, .de N.V. Thabor aan de Waldorpstraat in Den Haag door tot dusver onbekende oor zaak een moffeloven in. de lakspui- terij uit elkaar gesprongen. In bet lokaal waren vier arbeiders aan het werk, die allen tegen den grond werden geslagen. Een van hen, de 17-jarige B. v. G., kreeg daarbij een hoofdwond en is door den ge neeskundigen dienst naar het zieken huis vervoerd. -].• LOONEN IN WERKVERRUIMING EN „VEREVENINGSIIEFFING" De Rijksdienst voor de werkver ruiming heeft, ter beantwoording van een van verschillende zijden gestél de vraag, na gepleegd overleg met het College van Rijksbemiddelaars, aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat van het loon der in d;e werk verruiming te werk gestelde arbeiders geen korting ten behoeve van de zoo genaamde „verevieningsheffing" mag plaats vinden. VAN TRAP GEVALLEN. De 50-jarige heer M. Gonisen té Stein, had het ongeluk, in zijn wo ning van een trap te vallen. Hij brak hierbij een halswervel en is kort na het ongeval overleden. DOOR TRAM OVERREDEN. In de Mathenesserlaan te Rotter dam is een ernstig ongeval gebeurd, waarbij een 6-jarige knaap het le ven verloor. De knaap, A. Buitendijk, wilde de straat oversteken, en raakte onder de tram, hij was bijna onmiddellijk dood. 4 PERSONEN GEARRESTEERD, De politie te Lemsterland heeft personen gearresteerd, die des nachts bezig waren levensmiddelen uitleen boot te stelen. BURGEMEESTER BIANCHI GAAT! HEEN. Rij besluit van den Secretaris-Genen raai van het Departement van Bin nenlandsche Zaken is de voorloopig verlengde ambtsperiode van den bur gemeester der gemeente Geertruf- denberg, J. L. F. M. Bianchj, met ingang van heden geëindigd. TILBURGER NAAR CONCENTRA* TIEKAMP. F. A .A. van der Pas te Tiltour|g heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit, dat N.SB.ers in de Meidagen van het vorige jaar in Rotterdam op Nederlandsche soldaten! hebben geschoten. Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd Van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratie kamp gestuurd. ONDERHANDELINGEN JAPAN NED. INDIE VOORTGEZET. Tokio, 17 Sept. (D.N.B.) De woord voerder der Japansche regeering heeft medegedeeld, dat de on der handelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië worden voortgezet. De Japansche consul-generaal te Ba-- tavia, Isjizawa, zal weder met de Ne derlandsche autoriteiten in overleg tre den. INLEVERING VAN RIJST. De Ned. Staatscourant bevat een be sluit van den Secretarils-Generaai vart het Departement van Landbouw en Vis- scherij, waarbij! wordt bepaald, idiat hij, die rijst voorhanden of ,in vooraad heett, 'verplicht is deze bij de stichting Ne derlandsche Meelcentrale, te Den Haag, in te leveren, tot een hoeveelheid, op het tijdstip en .op oe wijze, ah de directeur van voornoemde stichting zal' bepalen. Voor de (rijst wordt een vergoeding toegékena, wefke zal worden vastgesteld door den directeur van voornoemde stichting in overleg met den direc teur-generaal1 van de voedselvoorziening. POLITIERECHTER s BOSCH. H. K, Vlijmen, art. 366, 300, f10 subs. 10 d. h. H. v B., Nieuwkuik, art. 266 300, F15 subs. 15 d. h. F. K, Waalwijk), art. 300, f5 subs. 5 d. h. ,b KANTONGERECHT 's-HERTOGENBOSCH. Zitting van Woensdag 17 Sept. j ColoradokeverwetW. A. v. d. O., Dussen, T. de G., Dussen, Z. Rj., Dussen, "Ph. Ri., Dussen, ieder 'f 10; W. P., Dussen f8; J. d. D'., Veen, f 10; J. v. d. H., Almkerk, f 15; W. El, Almkerk, f 15T. G., Almkerk, f20; G. M. A. Di, B.-Broek, f50; C. T, B.-Broek, f10; C. V., Woudrichem, f5; J. G. v. H., Woudrichém, f 8; N. v. D., Eethen, f 10; H. J. B., Ee- then, f10; C. in 'tV., Eiethen, f8; J. A. v. Z., Ammerzoden, f20; G. v. d. G., De Werken en Kl,eeuwÖ^« f25; P. de W., Werkendam', f50; L.o. verb, grondG. v. Z., Vlij men, f3.; IdentificatiébesluitC. V., De Wer ken en Sleeuwijk, f 3. Geen voorlicht; B. v. d. Kv Rijs wijk, f3. I 'Geen achterlichtM- Ti., Wijk en Aalburg, f3. Met drieën naast elkaar rijden P. M. v. B., Kaatsheuvel, f2. j t j RRITSCHE LUCHTAANVALLEN. Zoo zi«n de wegen er In het veroverde Sovjet-gebied uit. In den bijna onbegaanbaren grond komen de voertuigen slechts moeizaam vooruit (Atlantic-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4