mm. mm Weensch Breiwerk Spits Sport met het Rhönrad KNIP-PATRONEN ZOUT 1)1 i'if ZUURKOOL INMAKEN HANDDOEKEN WORDEN GESPAARD KOST IEDER KIND DE MOEDER EEN TAND? aan de coupe en garneering van hand- en ma chinaal gebreide japonnen zijn geheel in Overeenstemming met de modellen, die van geweven stoffen worden gemaakt, evenwel met dien verstande, dat breipatroon en materiaal tot haar recht komen. Men ziet t miikh)fit Mcho-o-ndeidóye&rieken, die te v-e>ihetpen fyipn Om overtollige haren van gelaat en ar men te verwijderen maakt men een meng sel van gelijke deelen ammoniak en wa- terstofsuperoxyde. Men bevochtigt de haartjes hiermede dagelijks, waarna men zoo mogelijk even in de zon gaat zitten en indien zij niet van achter de wolken te voorschijn wenscht te komen, stelle men de huid aan het daglicht bioot. De haartjes zullen na korten tijd zóó licht geworden Zijn, dat zij niet meer opvallen, waarna zij tenslotte af gaan breken. Het is evenwel niet aan te bevelen om deze behandeling in overmaat van ijver meerdere malen per dag toe te passen, terwijl een gevoelige huid niet gunstig reageert op dit min of meer sterke meng sel. Aan te bevelen is dan ook om voor zichtig te werk te gaan en mocht het blij ken, dat de huid geïrriteerd wordt, dan moet men haar met vette crème behande len of met Hamameliszalf, die in tuben verkrijgbaar is en zeer verzachtend werkt. Ö'e behandeling met het mengsel wordt evenwel onderbroken, totdat de huid niet rood meer zal zijn. Blijkt de 'oplossing te 'sterk te zijn, dan kan deze met water ver dund worden. Het is aan te bevelen eerst een kleine hoeveelheid van beide vloeistof fen te vermengen, opdat men eerst de uit- jverking kan controleeren. De vloeistof wordt met een zacht borstel tje of met een plukje watten dat na ge- zoowel kimono als ingezette mouwen, in gehaalde ruimte, overblousende voor- en rugpanden, pof- en gladde mouwtjes, even als lange, aansluitende modellen. De brei techniek heeft inderdaad een hooge vlucht genomen, zóó zelfs, dat men avondjapon nen in kunstbreiwerk ziet uitgevoerd, die in geenen deele voor andere behoeven on der te doen. Onze schets geeft een avondjapon weer in kunstbreiwerk in open patroon uitgevoerd van uiterst fijn materiaal. Hals en onderkant mouwen en rok zijn met zij de in dezelfde kleur afgebiesd, terwijl om het middel een breede ceintuur gedrapeerd is, waarvan de uiteinden franje te zien ge ven. Nu eens zal het materiaal een bijzon der effect bieden, dan weer zijn het de dessins, hetzij in kantwerk, diagonalen, noppen of wat ook, die aan een gebreid kleedingstuk een apart aanzien weten te verleeifen. j3^S^i**aaBii»w«u i De sportieve modellen zijn zeer eenvou dig van lijn gehouden, de meer gekleede hebben meermalen vesten of garnituren van matzijde crêpe. Zakken ontbreken op nagenoeg geen enkel stuk, terwijl de hals afwerking nu eens een bescheiden V-vor- mige uitsnijding te zien geeft, dan weer hoog is met omliggend, doch aansluitend kraagje of met een recht boordje, waarvan de aangewerkte lange einden gestrikt wor den. Schouderstukken, passen, raglanmouwen past men evenzeer aan de gebreide model len toe als gladde middenstukken en op geknipte rokken. Het princessemodel leent zich steeds voor de iets meer gezette fi guren. Practisch en luchtig, licht en toch warm te biedend, zijn'de producten, die de Ween- sche breimode ons thans brengt en die zich straks, wanneer de dagen koeler worden, weer aanpassen aan de eischen van nazo mer en herfst. Zeker wel het meest practi- sche van gebreide kleeding is, dat zij kreu- kelvrij is en daarom leent zij zich zoowel voor huisvrouwen ais werkende vrouwen en ook om bij. de beoefening van sport ge dragen te worden. bruik weggegooid wordt over de huid uitgestreken- Gezwollen "beenen duiden er meestal op, dat men teveel gestaan of geloopen heeft. Zij krijgen hun normale afmetingen even wel terug, indien men knie en enkels 's avonds omwikkelt met een in zout water gedrenkten doek, daarna windt men er een verband om. De bloedsomloop wordt be vorderd, indien men de beenen iederen morgen masseert in de richting van de tee- nen naar omhoog. Ook borstelmassage bevordert den bloedsomloop; men vult een teil me! zoo veel koud water, dat de enkels bedekt zijn en borstelt van de teenen tot aan de knieën, waarbij ook de kuiten niet verge ten mogen worden. Ten slotte worden de beenen flink drooggewreven met een bad handdoek, waarna de huid rood zal zien als gevolg van de betere circulatie van het bloed. De vrouwengroep van een Sportvereeni- i Wanneer de sportieve meisjes tot der gtng Reett reeds langen tijd een groote sport aantreden bereiden zij de toeschou- voorlieide voor bet "Rhönrad aan den dag wers steeds weer nieuwe verrassingen, gelegd en zich hierdoor onderscheiden. frondeA Zuurkool is een uitstekend voedingsmid del, terwyl in het vocht waardevolle mi nerale zouten aanwezig zijn. Het is in ver band met het voe dings vraagstuk voor de komende maanden gewenscht, dat iedere huisvrouw, die over een geschikte berg plaats beschikt wat zuurkool inmaakt. Men kan zuurkool met weinig, zelfs zonder zout inmaken. Het vocht is dan nog waardevol ler en uitstekend geschikt voor de op groeiende jeugd. Inmaken zonder zout is slechts voor kleine hoeveelheden, die niet al te lang bewaard behoeven te worden. Een recept voor het inmaken zonder zout, doch met toevoeging van appelen en wor telen laten wij hier volgen: De kool wordt zeer fijn gesneden, liefst met een koolmes, daarna doet men ze in een schoongemaakten inmaakpot en kneedt deze massa met de handen, zoodat zich vocht vormt. Het laatste kan bevorderd worden door het toevoegen van 1 kg. ge raspte zure appelen en 250 gr. geraspte wor telen op 5 kg. fijngesneden kool. Om de gisting der melkzuren te bespoedigen, voegt men er een kleine hoeveelheid gist aan toe, en kneedt alle ingrediënten goed dooreen, steeds weer drukken, opdat zich voldoende vocht afscheidt. Afdekken met in pekelwa- ter nat gemaakten doek en de pot geduren de 14 dagen op een warme plaats zetten, b.v. in de keuken, opdat het gistingsproces bevorderd wordt, daarna in den kelder of op een andere koele plaats bewaren. De doek wordt regelmatig uitgewasschen in pekelwater, daarop kopit een houten plank je en een met pekelwater schoongemaakten steen. Mutsen en kapjes voor kleine meisjes behooren tot die onderdeelen der kinder - kleeding, die moeders gaarne zelf maken van allerlei restantjes, die de onuitputte lijke lappendoos oplevert. Zij stellen geen hooge eischen aan het materiaal, kunnen van vilt wellicht een vilten zomerhoed, die niet meer gedragen wordt of van duvetine, laken of bontstof gemaakt wor den, terwijl men op sommige modellen met behulp van wol aardige versieringen kan aanbrengen. Bijzonder aardig is het mutsje links, dat uit zes driehoeken bestaat, die ieder met eenigszins van elkander verwijderde ste ken worden omgefestonneerd met kleurige wol, daarna verbindt men de deelen door een wollen draad door de lussen te halen. Bloemen-motieven worden met platte- en steelsteek uitgevoerd b.v. op drie drie hoekjes, terwijl een paar kwasten, die aan een aantal losse steken gehecht zijn, lustig heen en weer bengelen. Puntmutsjes kleeden alleraardigst en heb ban hiet voordeel, dat zij op warme dagen de ooren beschermen; éen rand met kleine motiefjes van kleurige wol verhoogt het effect. Meer gekleed is het model onderaan rechts, dat uit een vierdeeligen, ronden bol bestaat met tweedeeligen, dubbelgestikten rand. Banden, die onder den kin gestrikt worden voorkomen bij winderig weer het afwaaien. Vlot kleedt het kapje links, dat in het midden een versiering heeft van lintjes, die in het midden gestrikt worden. Enkele druppels kamferspiritus toege voegd aan het water van bloemen, maakt, dat deze veel langer versch blijven. De zitting van rieten stoelen, die slap ge worden is, wordt aan den binnenkant met heet water nat gemaakt, daarna laat men het rietwerk in de zon droeen. warmte gaat verloren door de kieren van vensters en deuren, waarin voorzien moet worden door het aanbrengen van tochtlatten of tochtdekens, naar gelang dit noodig en mogelijk is. Meermalen is er een ruimte van meer dan 1 c.M. tusschen deur en drempel, die niet alleen koude voeten veroorzaakt door de binnenstroom ende koude lucht, doch het tevens noodzakelijk maakt om harder te stoken dan de be schikbare voorraad brandstoffen zulks mogelijk maakt. Met aitexleg. itoketi spaart brandstof Zuinigheid ten aanzien van de brandstof fen is een gebiedende eisch en om nu in de komende maanden toch in een kamer te kunnen vertoeven, die behaaglijk is, zal men met verschillende factoren rekening dienen te houden. Centrale-, gas- en elec- trische verwarming schakelen we thans uit, doch haarden en kachels hebben in het onderstaande onze bijzondere aandacht. Hoewel dateerende uit den goeden ouden tijd zien deze nuttige meubels zich thans in het middelpunt der belangstelling ge plaatst. In vele gezinnen heeft de z.g. sa- lemander weer een eereplaats weten te veroveren en wie nog een potkacheltje op zolder had staan, heeft dit ongetwijfeld weer te voorschijn gehaald. We vragen thans niet meer, wat „men" van een of ander zegt, doch doen wat practisch is en besparing brengt. Van groot belang is, dat niet alleen de schoorsteen geveegd is, doch dat pijpen en kachels ook schoongemaakt zijn. Zulks moet op deskundige wijze door een vak man geschieden, zoodat eventueele repara ties uitgevoerd en defecte deelen ver nieuwd kunnen worden. Vooral van belane is het dichten van naden. Indien ee -> kachel gebreken heeft zal de meeste warm te den schoorsteen uitvliegen en dat kan nu minder dan ooit onze bedoeling zijn. Nog steeds zijn er huisvrouwen, die 's win ters onvoldoende luchten, omdat zij van meening zijn, dat de warmte de kamer dan uitvliegt. Men meent met weinig stoken een kamer toch te kunnen verwarmen, het geen evenwel niet het geval is. Afgezien van het feit, dat regelmatig en dikwijls luchten de gezondheid der gezinsleden ten goede komt, wordt versche lucht vlugger en beter warm dan die, waarvan de zuur stof verbruikt is. Veelal wordt zonder overleg gestookt, hetgeen thans, nu de brandstoffen gedistri bueerd worden, het onaangename gevolg zou kunnen hebben, dat men op 'Zeer koude winterdagen niet over stoclimateriaal zou beschikken. Het weer is in ons klimaat wel zeer wisselvallig en zelfs 's winters zijn er verscheidene dagen, dat men slechts zeer weinig behoefte heeft aan warmte, vooral gedurende de uren, dat de huisvrouw in de weer is. Op deze wijze kan men dan een zekere hoeveelheid sparen voor koude da gen, die ongetwijfeld nog komen. Een voorproefje er van hebben we trouwens reeds gehad. Staat een koude Noorden- of N.O.-wind op de woonkamer, dan zal even eens veel meer brandstof gebruikt wor den, dan we met een gerust hart kunnen nen doen. Heeft men de beschikking over een woon- en zitkamer, dan zal men ver standig doen om de eerste gedurende de wintermaanden op den minst kouden kant te nemen, omdat ook hierdoor brandstof gespaard zal kunnen worden. Zoo noodig verplaatst men de meubels gedurende eenige maanden als tijdelijke maatregel. De asch behoeft niet iederen morgen geheel van het rooster verwijderd te worden, aan gezien de kachel dan minder fel zal bran den, waardoor ook weer brandstof ge spaard wordt. Een besparing verkrijgt men tevens door te zorgen, dat de kachel 's nachts niet te veel afkoelt, het ligt voor de hand, dat er vrij veel warmte en dus brandstof voor noodig is om het koude ijzer weer goed te verwarmen. Briketten en papierballen be vorderen, dat de kachel aan blijft zonder nieuwe brandstof toe te voegen. Veel De puntenkaarten maken, dat we ook den inhoud van onze linnenkast zuinig en met overleg moeten behandelen. Vuil goed maakt, dat de behandeling grondiger dient te zijn en het weefsel meer te lijden heeft. j Verkeerd is dus om te denken, dat men beddegoed, keukendoeken, tafellakens, ser vetten, handdoeken en wat dies meer zij| dan maar wat langer moet gebruiken, ten-j einde met een geringer hoeveelheid wasch- middelep toe te komen. Keuken- en in kinderrijke gezinnen ook waschtafelhand- doeken zien er menigmaal al spoedig niet oogelijk meer uit. De reden hiervan is, dat de handen niet voldoende afgespoeld worden en zeep en vuil eenvoudig aan de doeken komt. Men kan dit voorkomen door kleine frotté doekjes te gebruiken, die men b.v. van oude handdoeken maakt en van een lusje voorzien ophangt naast den hand doek. Deze laatste blijft schoon en kap; eventueel langer gebruikt worden. Zoo'n frotté lapje kan men van tijd tot tijd geJ makkelijk even doorwasschen. Vrouwen, die een kindje verwachten, zijn veelal gevoeliger voor verschillende dingen, dan in andere tijden. Een veel voorkomende klacht betreft dan ook het gebit. De volksmond zegt, dat „ieder kind| de moeder een tand kost". Inderdaad neemt het kind veel tot zich o.a. kalk om zijn fijne beenderstelsel te kunnen opbouwen. Wanneer het skelet na de geboorte nog buigzaam is, dan bevat het toch reeds, veel kalk. Wanneer de moeder met haar voeding niet genoeg kalk tot zich neemt, dan moet het kind de benoodigde kalk halen, waar hij maar kan, b.v. ten koste van de tanden der moeder. Onder normale omstandigheden zal zij gedurende haar zwangerschap natuurlijk geen tand behoeven te offeren, indien haar voeding althans weloverwogen is. Meerma len zal de arts kalkpreparaten voorschrij-l ven om een eventueel tekort aan te vullen. Bijzonder aandacht zal evenwel aan regel matige mondverzorging moeten worden ge schonken, aangezien de speelselafscheidin^ van den mond grooter wordt.- De melkzu ren-,-die zich in den mond bevinden maker de tanden gevoeliger voor allerlei ziekter die menigmaal darmstoornissen veroorza ken. Een voeding met vitaminen E. ^n C. noodig om een en ander te voorkomen. De moeder heeft gedurende haar zwanger schap meer kalk noodig, die evenwel niet als reserve voor het grijpen ligt, doch nog andere omzettingen hangen hiermede sa men. Aan de rugzijde van de schildklier liggen vier kleine klieren, die met de schildklier niets te maken hebben en bij - schildklieren of „Epitheeilichaampjes" ge noemd worden. Deze organen nu hebben een regelenden invloed op het kalkgehalte van.het bloed- en wcefselkalk. We behoe ven ons er dan ook niet over te verwon deren, dat de bijschildklieren gedurende de zwangerschap groorer worden, omdat ze een aantal „overuren" maken. De belang rijke kalkstofwisseling zou anders niet goed kunnen functionnceren. Voldoen zij niet aan deze hoogere eischen, dan treden krampverschijnselen op, waartegen de me dische wetenschap evenwel snel werkende medicamenten weet aan te wenden, die hel vitamine D. bevatten. Het ontbreken var dit vitamine doet ook rachitis ontstaan er daarom is het ook van beteekenis voor As kalkstofwisseling. Succespatroon. Prijs 40 cent. A 752 Japon van gestreept materiaal, waarvan het dessin in verschillende richtingen is verwerkt. De rug heeft een verticale streep, alleen de rokbaan is in overeenstemming met voorbaan. Apart werken de in schuine richting opgestikte zakjes. De diagonale strepen van het bovendeel onderbreken de rechte lijn op zeer geslaagde wijze. Patronen in de maten 424446. SUCCESPATROON. Prijs 40 cent. A 753 Ensemble van effen en geruite stof, dat in de komende maanden weer zeer popu lair belooft te worden. De mantels zijn lan ger geworden, doch behouden hun aanslui tende lijn. Een aardige onderbreking ge ven de beide opgestikte zakken met over- slagje, dat eenige c.M. vanaf den boven kant wordt opgestikt. Sluiting uit het mid den, naar links. Rokje, waarvan de opgestikte plooien van den voorbaan tot pl.m. 25 c.M. van den zoom af worden opgestikt. Patronen in de maten 4244 en 46. A 752 A 753 KNIPPATRONEN VAN DEZE MOÜELLE zijn tegen aangegeven prijs verk bij het practisch modeblad, postbus 36 Haag. Betaling steeds vooruit per -gïr (postrekening 203203), per postwissel o in postzegels, mits deze een vaarde heb ben van 1 1/2. 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8