Wanneei de weeigodeti slecht ifcfiumeutd -zijn Moderne DetasSs van nieuwe matsnaien ^cdaafifieidóuji&nAetz KNIP-PATRONEN VRIJWILLIGE HULP! Bloemen als voedingsmiddel ONTSPANNING NA VOLBRACHTE DAGTAAK Waarom worden opgroeiende kinderen zoo weinig begrepen? Oude handschoenen geschikt voor verschillende doeleinden Kleine kastjes met laden zijn in een ge zin met kinderen inderdaad onmisbaar om ondergoed, kousen en allerlei andere klei ne dingen in op te bergen. Ieder kind heeft zijn eigen lade, zoodat geen verwarring behoeft te ontstaan, even tueel worden hierop met behulp van een schabloon bloemenmotieven geschilderd, die slechts zeer eenvoudig van vorm be hoeven te zijn, zoodat zelfs de kleintjes weten, welke lade hen toebehoort. Ook voor andere doeleinden is zoo'n kastje, dat van een goedkoope houtsoort gemaakt kan worden zeer practisch. in zijn zwijgzaamheid mag zoo'n meubeltje evenwel niet als dekmantel dienen om al les en nog wat, dat men gaarne uit het ge zicht heeft in onder te brengen. Het ge mak, dat de verschillende laden bieden, -is, dat zij overzichtelijk zijn. Zijn er verschil lende kleine dingen op te bergen, dan kan men deze in doozen onderbrengen, voor zien var. etiquet, waarop aanwijzingen omtrent den inhoud worden opgeschreven. Men zet deze doozen dan in één lade, b.v. in de onderste, vooral indien het dingen géldt, die men niet al te vaak noodig heeft. Regenkleeding heeft zich in den loop wel zeer ge wijzigd en zij is volstrekt niet meer, zooals vroeger, als het stiefkind van Me vrouw Mode te beschou wen. Zelfs op een dag, wanneer de regen als met bakken uit den hemel ge goten wordt, is het stads beeld, dank zij de moder ne kleurige regenmantels, kapjes en parapluies in het minst niet somber te noe men. Regenmantels die tevens als stof- en na jaarsmantels gedragen worden, fabriceert men van verschillende water dicht gemaakte weefsels o.a. popeline en kunstzij den taf en linnen. Ga bardine handhaaft zich eveneens, biedt evenwei minder rijke afwisseling jvan kleuren, doch is prac tisch en hoewel minder flatteus kan men dit genre imodellen ver in het na jaar dragen. Regenmantels bieden te vens een rijke verschei denheid van modellen, zijn versierd met stiksels en geven zoowel rechte- als blou semouwen te zien, terwijl passen veel toe passing vinden evenals zakken van ver schillend formaat opgestikt of ingezet. Beide laatste details maken het moge lijk een aparte noot aan dit soort mantels te verleenen. Capuchon, aangestikt of op geknoopt maken zich steeds meer onmis baar, voorkomen dat het kapsel al te zeer te lijden heeft en maken het dragen «van een hoed bij regen en wind overbodig. Een ander voordeel, dat een regenmantel biedt, is, dat men hem zoowel over een wollen japon als over een mantelcostume kan dragen. Een drietal vlotte mantels vindt men op nevengaande afbeelding weergegeven. Links een model met raglan-mouwen en pas, die aan de zakken aansluit; blouse mouwen met rechten manchet. Midden een mantel met pas van geruit materiaal, waar mede ook de zakken gegarneerd materiaal. Hoogsluitende kraag. Ten slotte noemen wij het derde aansluitende model, dat een capuchon te zien geeft en rechte schouder- passen heeft en ongetwijfeld een zeer ge- kleeden indruk maakt. Overal in het Groot- Duitsche Rijk hebben vrouwen en jonge meis jes uit de steden haar hulp aangeboden bij het inhalen van de oogst. Voor iedere moeder komt vroeg of laat de tijd, waarin zij ervaart, dat haar op groeiende kinderen hun eigen weg gaan. ZÜ denken er meestal niet aan, dat haar kinderen zich een eigen wereldje vormen, «n zich voor bepaalde dingen gaan interes- ieeren. Tot dusverre waren die moeders gewend, dat haar kinderen volgzaam uit voerden, wat hun werd opgedragen en zich naar haar wenschen voegden. Langzaam heeft' de verandering bij de opgroeiende kinderen zich voltrokken, zóó langzaam, dat de moeder het niet bemerkte, totdat zij opeens voor een feit gesteld werd. Iedere moeder gelooft voor zichzelf, de zij d"e innigë verbohhenheicLmet Haar km-t deren, die van de prilste jeugd af heeft be- staan, en die haar zoo gelukkig maakte, steeds behouden kan. En zelfs, wanneer dit inderdaad het geval is en wanneer de zoons of dochters zelfs volwassen zijnde, geen po gingen in het werk stellen om deze groote verbondenheid te verbreken, dar^toch komt het oogenblik, dat zij hun eigen weg vin den en gaan. Het gevolg hiervan is meer malen, dat de moeder haar kinderen ver-, wijten doet over hun z.g. liefdeloosheid en' dat wederzijds dingen gezegd worden, die tot verwijdering aanleiding geven. Hoe Vaak komt het niet voor, dat er tusschen twee generaties verschil van opvatting be- staat, en dat de ouders moeten hooren, datl zij de jeugd van tegenwoordig niet begrij- Onvermoeid hou den de Duitsche scheikundigen zich hun laboratoria be zig met het nemen van proeven om in nauwe samenwer king met de betref fende industrieën nieuwe materialen samen te stellen. Materialen, die geenszins als een onvolwaardig surro gaat beschouwd mo gen worden, doch die aan de hoogste eischen voldoen. Niet alleen zullen zij thans in tijden van schaarschte of van gebrek aan grond stoffen in de behoef ten weten te voor zien, doch zij zullen ook in de toekomst vele mogelijkheden bieden. Het Mode- amt van de stad Frankfurt heeft van de kleinste stukjes afval van vischleer kant weten te fabri- ceeren, die zeer apart werkt als garneering van japonnen en blouses. Elastophan is eveneens een nieuw ma teriaal, waarvan regenkapjes worden ver vaardigd, terwijl men bijzonder mooie mo dellen vindt, welke uitgevoerd zijn met een weefsel van Flirovezels. De nieuwe producten, die thans het exo tische stroo moeten vervangen, blijken zich uitstekend te leenen voor de meest ele gante zoowel als voor meer eenvoudige hoeden. Meestal verwerkt men ze in com binatie met ribslint, terwijl ook garneerin gen van tule, bloemen en kant op alle mo gelijke wijze toepassing vinden. Voor een onmisbaar geworden onderdeel der dameskleeding handschoenen verwerkt men met succes Nipolam, dat in verschillende uitvoeringen door de Duit- sche industrie aan de markt wordt ge bracht. Nieuw is het mat geverfde en aan lak leer herinnerende Nipolam, dat men bij voorkeur voor tasschen aanwendt, waarvan vooral bijzondere aandacht wordt besteed aan het binnenwerk en de verdeeling in vakken. Voor de beugels der tasschen wordt te genwoordig Plexiglas in plaats van me taal gebruikt, tenzij zij van het materiaal der tasch gemaakt zijn. Op onze schets geven wij een tweetal tasschen in nieuwe uitvoeringen weer. Bo venaan een langwerpig model met ritsslui ting met wit kunstleeren middengedeelte en vischleer aan de zijkanten. Groote lus, die met een metalen ring aan den zijkant bevestigd wordt. Onderaan een naturel vischleeren-tasch met breede banden, die het dragen verge makkelijken. Initialen, uitgevoerd in email. pen. Een hard verwijt, dat in vele gevallen evenwel een groote kern van waarheid be vat. Jonge menschen zijn vol van idealen en bezien de dingen meestal van den zonnig- sten kant. Zij zoeken het geluk, en de ver vulling kunnen wenschen buiten den engen huiselijken kring en willen hun vleugels uitslaan om het werkelijke leven te leeren kennen. De jonge menschen hebben hun werk, dat hen evenals verschillende ver plichtingen, waaraan zij zich niet kunnen onttrekken, veel van huis doet zijn. Al deze tijd blijft voor de moeder over om zich op haar wijze bezig te houden, terwijl zij zich de uren, dat de kinderen in huis zijn op hun belangen moet weten in te stellen. De kinderen zullen ongetwijfeld gaarne enkele avonden per week thuis blijven, in dien blijkt, dat de ouders zich meer inte resseeren voor hetgeen hen bezighoudt. Sport, lectuur, werkkring en niet minder het groote wereldgebeuren worden be sproken, niet op een betweterigen toon van de zijde der ouders, doch zoo, dat er ook plaats is voor de meening der jongeren. Zelfs met bescheiden middelen kan men het de ouder wordende kinderen in huis gezellig maken, terwijl men zich ook de moeite moet geven hun vrienden te leeren kennen. Ouders die met hun kinderen mee leven en hun vaak sterk overdreven uitin gen althans van eigen standpunt gezien trachten te begrijpen en in goede banen te leiden, zullen jong blijven met de jeugd. Dergelijke ouders zullen zich niet achter gesteld voelen, omdat zij het gedachtenle- ven der jeugd trachten te leeren begrijpen. Ook van de jeugd met haar frissche en nieuwe levensinzichten kunnen wij, ouders, nog veel leeren en daarvoor zijn wij nooit te oud. Wederzijdsch begrijpen is evenwel noodig om een harmonische verhouding te doen ontstaan tusschen ouders en kinde ren. Heeft men dit bereikt, dan voelen moe der noch vader zich verongelijkt, wanneer hun opgroeiende kinderen, evenals jonge vogels, uit het ouderlijk nest de wijde we reld invliegen. Dan voelen zij aan, dat een veilige haven hen wacht als hun levens scheepje zich soms in de branding mocht bevinden. Niet alleen vruchten zijn een zeer hoog ge schat voedingsmiddel, doch ook verschillen de bloemen leenen zich als zoodanig. Men denke slechts aan „Des Gartens wunder- vollste Blume", zooals een Duitsche dichter de bloemkool noemt. Distelachtige bloemen noemt men spottender-wij ze „Eselsfrass", doch Alfreda da Gonzo bezingt de artisjok en noemt deze een godenspijs. In Italië en Zuid-Duitschland geldt de artisjok dan ook al? een bijzondere delicatesse. De bloesem - van de acacia wordt niet alleen in Spanje, ioch ook in verschillende Diiitsche streken in deeg gebakken evenals de vlierbloesem. Op Sicilië wordt de dikke roode,. vleesch- achtige bloesem van een bepaalde soort cactus gegeten, waarvan de smaak aan vërsche vijgen doet denken. Kruidnagelen, die wij bij de bereiding van verschillende gerechten niet gaarne missen, zijn bloe semknoppen van een struik, die o.m. aan de oevers van de Middellandsche Zee groeit, terwijl men in Japan een voortreffelijke salade weet te bereiden van de bloembla deren der chrysanten. In Turkije maakt men een bijzonder fijne compote van rozen blaadjes, z.g. dultschas, terwijl men in China de bloemen van een soort lelies eet en de inboorlingen van West-Indië weten 'n compote te bereiden van de dekbladen der bloesems van den katoenstruik. De blauwe bloemen van cichorei worden in Italië en Frankrijk als salade gegeten, terwijl men er tevens een bekend koffie-surrogaat van maakt. In vele Amerikaansche kookboeken vindt men een eiergerecht met primula's aangegeven, hetgeen tot de geliefkoosde spijzen van Benjamin Franklin behoorde. Ieder mensch zoekt zijn ontspanning op- andere wijze, afhankelijk van aanleg en liefhebberijen. Meestal houdt deze niet het minste verband met het beroep, integen deel, de ontspanning zal van geheel ande ren aard zijn. De werkende vrouw die den ganschen dag op kantoor bezig is met boek houden, stenografeeren of typen, zal het een welkome afleiding vinden, wanneer zij haar vrijen tijd door kan brengen met de beoefening van een of andere sport, hetzij zwemmen, fietsen, wandelen of wat ook. Madame Curie, de groote geleerde, die haar man terzijde stond bij zijn onderoekingen naar het radium, vond het een ontspanning om de groote wasch te doen. Een man heeft, eveneens bepaalde ont spanningen, waaraan hij zijn vrijen tijd be steedt, die hem niet doen denken aan den dagelijkschen strijd om het bestaan. De ra dio brengt velen afleiding, terwijl anderen zich bezighouden met knutselen, postzegels verzamelen, fotografeeren en andere din gen. Ieder onzer, hetzij man of vrouw, heeft in een of anderen vorm afleiding noo dig, die afwijkt van de dingen, welke den geheelen dag de gedachte in beslag nemen. Wie de kunst verstaat om zich dagelijks een uurtje ontspanning te gunnen, zal niet al leen zijn zenuwen kalmeeren, doch tevens een veel aangenamer leven hebben. Glacé, wild- en zeemleeren handschoe nen, die afgedankt zijn, kunnen nog voor verschillende doeleinden gebruikt worden. In de eerste plaats is het zeer practisch om den binnenkant van het horlogezakje met dit leer te bekleeden, terwijl ook de zak ken, waarin sleutels bewaard worden veel minder gauw slijten, wanneer men ze met oude handschoenen voert. Voor schoolgaande kinderen is een inkt lap van dit dunne en soepele l^er zeer doel matig. Men knipt er rondjes, of vierkante stukjes van en hecht deze in het midden, b.v. met een knoopje vast. Naait men reepjes handschoenenleer met overhandsche steken op elkander, dan kan dit dienst doen als étui voor schaar, ha"ak- naalden e.d. Ook in de huishouding bewij zen oude handschoenen goede diensten bij het verrichten van werkjes, die de handen vuil doen worden. Het is dus zaak om oude handschoenen zuinig te bewaren, want, ze bewijzen nog verschillende diensten. Zooals men weet, ademt de huid door haar poriën, waardoor de onzuiverheden uit het lichaam uitgescheiden worden. Hier uit volgt, dat dagelijksche afwasschingen aan te bevelen zijn, niet alleen van gelaat, armen en handen, doch van het geheele lichaam, daarna krachtig droog wrijven met een badhanddoek, hetgeen den bloeds omloop bevordert. Om een goede gelaatstint te krijgen is het noodig om zeep te gebruiken, die aan de hoogste eischen voldoet. Een gevoelige huid, die spoedig roode plekken te zien geeft, zal zoo weinig mogelijk met zeep ge- wasschen moeten worden. Er zijn evenwel preparaten in den han del, waarmede men het gelaat schoon kan maken en die de huid soepel en zacht hou den, z.g. „laits". Een vette huid kan met een lotion behan deld worden, doch men kan ook een weinig Eau de Cologne of Lavendelwater aan het waschwater toevoegen, waardoor de poriën zich iets meer samentrekken. Beide preparaten mogen evenwel slechts sterk verdund gebruikt worden, vooral Eau de Cologne is een sterk adstringent, dat de huid irriteeren kan. Na het wasschen wordt met de vingertoppen een weinig dagcrême over het gelaat uitgewreven, waarover men een wolkje poeder oplegt. Succespatroon. Prijs 65 cent. A 758. Complets zijn in komende maanden zeer modern. De noodzaak dwingt ons evenwel om zoo zuinig mogelijk te zijn ten aanzien van de aanschaffing van nieuwe kleeding- stukken. Een kort manteltje, in neutrale kleur gekozen zal de najaarsmantel kun nen vervangen om bij verschillende rok ken gedragen te worden. Aansluitende mo del met hoogen kraag; sluiting in het mid den met knoopen en knoopsgaten. Vier in gezette zakjes, die evenwel ook aangeduid kunnen worden door opgestikte overslag- jes. Japon van geruite stof met pas en rok, waarvan de voorbaan gedeeltelijk opgestik te plooien te zien geeft. Patronen in de maten 404244. Succespatroon. Prijs 65 cent. A 759. Complet, bestaande uit japon van fanta- siestof, waarvan het ondergedeelte van de stof van den mantel is waardoor den in druk wordt gevestigd, dat mantel en japon van het zelfde materiaal zijn gemaakt. Indien men een najaarsmantel heeft, die als zoodanig niet meer gedragen wordt, kan hij aangewend worden voor den man tel en het ondergedeelte van de japon. model van dezen afkleedenden mart»' leent zich uitstekend voor meer gezette li nies. De japon is eenvoudig van snit. he- I staat uit een lijfje, dat in het midden siuil en revers als halsafwerking heeft. Patronen in de maten 4446 en 48. A 758 A 759 hNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaai bij het practisch modeblad, postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per' igirc (postrekening 203203), per postwissel oi in postzegels, mits deze een v aarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8