speciale vergunning, omdat men in die kringen toch wel over de nood zakelijke kleedingstukken beschikt. Zoo zal de moeilijkheid ontstaan, dat het deel derbevolking .1 dat over voldoende middelen beschikt om hun oude jas te vervangen door een nieur- we, dit nipt kan doen, aangezien het, geep vergunning zal krijgen, ter wijl zij, die in aajnmerking komen voor een vergunning, in den regel niet in staat zijn, een nieuw kleen aingstuK van vrij noogen prijs te koopen. Het gevolg zou zijn, dat niemand geholpen werd en datde handel met den duren voorraad stof fen zou "blijven zitten. De regeling inzake het leveren van kleedingstukken voorziet nu in deze moeilijkheden. Deze regeling komt er op neer, dat men van Maandag 13 "October tot en met Zaterdag l "November, a.s.j de volgende gedragen en 'gfej- bruikte kleedingstukken kan inleve ren heerencostuums, heeienwinter- jassen, wollen of halfwollen heeren- re gen jassen, dameswintermantels, wollen of halfwollen damesregenjas sen, jongenswinterjassen, meisjeswin- termaritels, wollen dekens. i "Voor elke twee stuks ingeleverde artikelen zal een ontvangstbewijs wor den afgegeven, waarmede men onder gelijktijdige inlevering van de halve puntenwaarde één nieuw exemplaar, van deze kleedingstukken zal kunnen koopen. Tevens zal men, behalve van de nieuwe textielkaart, gebruik kun nen maken van de jtoeslagkaart en van de nu loopende textielkaart, wel ke ook na 1 November a.s. geldig blijft. Het is niet noodzakelijk, dat men twee stuks van hetzelfde arti kel inlevert, zoodat men bij inleve ring van bijv. een heerencostuum en een wollen deken recht heeft ,op een ontvangstbewijs. De inzameling van de oude textiel- stukken, zal, evenals het vorige jaar, geschieden door die in verschillende distributiekringen in het 'leven geroe pen kleedin gcomit sHet ontvangst bewijs, dat door de comité's zal wor den afgegeven, zal nauwkeurig den aard van de ingeleverde kleeding stukken of dekens vermelden. Daar enboven zal het aangeven, welk texf- tielstuk men gerechtigd is te koo pen. "Het ontvangstbewijs zal eerst na 1 November a.s. geldig zijn. De ingenomen kleedingstukken zullen aan nader aan te wijzen ïnstellinp gen worden verstrekt, die de igoedej- ren zullen uitgeven aan hen, |die die middelen niet hebben om zicih top normale wijze van winterkleëdingen -dekking te voorzien. Deze ziullen jbij de in ontvangstneming; van de hun gratis te verstrekken goederen slechts de helft van de puntenwaarde jdaarr van behoeven in te leveren. i Bij deze regeling zullen dus de drie groepen de minder welgestel- den en de haridiel gebaat zijn. Vooral' hun, die niet over de moodige midh delen beschikken om zich tegen dl® komende koude te beschermen, zal deze regeling ten goede ko,men. Aan hen, die zich kunnen verbeugen dn het 'bezit w an een uitgebreide garf de robe, zal ze de voddoening schen ken, behoeftige of minder welgestel de medeburgers in dezen tijd van schaarschte een dienst van solidari teit en naastenliefde te "kunnen bel wijzen. Aangezien in vele van deze: gezin nen warme 'kleeding en dekking;hoog noodig zijn, mag worden verwacht, dat de inlevering een vlot verloop zal hebben, zoodat, evenals bet vo rige jaar, toch minstens 200.000 stuks kleeding en dekens onder hen zullen! kunnen worden verdeeld. Daarenboven is dit 'de laatste ge legenheid om, indien toen over bruik bare bovenkleeding beschikt, deze toch te kunnen aanschaffen, aange zien de kleedingstukken, zooals aan het begin van het .artikel reeds js opgemerkt, na 1 "November '1941 jal- leen op speciale vergunningjen zul len worden uitgereikt, welke slechts zullen worden verstrekt, indien men niet meer in net bezat ïs van é;en draagbaar kleedingstuk. zich metterdaad afwendt van pluto cratie, jodendom, en (bolsjewisme, dat deel, dat de oogen geopend heeft voor de waarachtige belangen van Ne- lana en in de toekomende Germaan- sche volksgemeenschap. Zij die straks gaan vertrekken en zich in hechte wa penbroederschap zullen scharen aan de zijde der t lenüufzenden Nederlanders die op verschillend'terrein aan de groot ste worsteling, die de wereld ooit kende, tezamen met Duischers, Italianen, Roe menen, Hongaren, Finnen, Denen en Noren, zullen deelnemen, leggen met den inzet van hun leven de basis voor Neerlands toekomst doch ook en vooral voor het behoud onzer eeuwenoude christelijke beschaving, want het gaat immers ook om de verdiging der chris telijke levensleer. Laten zij, die oogen en hart nog immer hoopvol op het westen gericht houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blijken te hebben, be denken, dat er slechts twee mogelijk heden zijn: opgang of ondergang met Ado'll Hitler of ondergang met Stalin en zijn trawanten. De ondergang van het avondland zou het onherroepelijk gevolg zijn van een overwinning der bolsjewistische hor den, waartegen de Führer nog -juist te rechter tijd heeft ingegrepen. deren te vervangen en voorts een ver goeding. van kosten, welke vervoeron- dernemingen hebben moeten maken ten gevolge van het kosteloos vervoer voor de Duitsche weermacht. Onder bepaalde omstandigheden zal ook kunnen wor den vergoed het gemis aan inkomsten, door personen geleden als gevolg van bemoeilijking ot belemmering van de uitoetehïng van het bedrijf of beroep door handelingen van de Duitsche weer macht. Schade in'verboden kringen. Een laatste punt van bezwaar was de kwestie van de verboden kringen, voor de hierbinnen gelegen huizen en'boer derijen, welke waren weggeruimd, werd vanwege het Departement van Defensie geen schadevergoeding verleend. Er is nu besloten, dat deze schadegevallen zullen worden behandeld op den voet van oorlogsgeweldschade, derhalve overeenkomstig het besluit op de ma- terieele oorlogsschaden. Ook wordt de mogeiijkhenid onderzocht om den her bouw van de boerderijen buiten de ver boden kringen gelegen, weer mogelijk te maken. Verbeteringen. Over de verbeteringen^ welke nog in de regeling zullen worden aangebracht, deelde de heer Rambonnet het volgende mede: 1 De nieuwe huisraadschaderegeling is ai bekend gemaakt, doch er staan nog meer wijzigingen te wachten. In de huidige regeling voor vergoeding van oorlogsschade wordt het ook als een groot bezwaar ondervonden, dat het be sluit op de materiêele oorlogsschaden alleen rekening houdt met de activa en met met de passsiva van het oorlogs- molestsfachtoffer. Er staat immers een bepaling in het besluit, dat voor schaden Doven de f50.000 slechts een bijdrage wordt verleend van 90 pCt. Met het be staan van schulden wordt diaarbij geen rekening gehouden. De moeilijkheid wordt op die een voudigste wijze opgelost door de be perking 'qqt 90 pCt. te laten vervallen en dus ooki boven de f50.000 voor het volle bedrag een bijdrage te verieenen. Een ander punt van bezwaar betreft de rentevergoeding. Voor schade aan onroerend 'goed, wordt van, den eersten dag van de maand af, volgende op die, waarin de schade is ontstaan^ een ren tevergoeding van 4 pC:. v.r eend. Een dergelijke regeling geldt nog niet voor schade fmn Dedrijistoerustingen en be drijfsvoorraden. Blijkbaar was men er van uit gegaan, dat deze op korten termijn zou worden uitbetaald. De prak tijk was echter anders en bovendien moest over de ten laste van de toekom stige schade uitkeeringen bij de pro vinciale stichtingen opgenomen credie- ten, een rente van 4 pCt. worden be taald- Deze rentelast vervalt niet, maar er komt nog een veel betere regeling: Over de bedragen in schade aan be drijfsvoorraden en bedrijfitoerustingen zal n.l. alsnog, gelijk zulks ook voor schade aan onroerend goed het geval is, een rente van 4 pCt. worden vergoed. Hierdoor wordt dus practisch de in middels aan de stichtingen over de opgenomen credfeten betaalde rente bij schade atrekeningen weer terugbetaald. VRIJWILLIGERS NAAR HET OOST FRONT. Zooals reeds medegedeeld is, wordt het le bataljon van het 2e legioens-, regiment Zaterdag a. s. in den Haag D^ëedigd. De beëediging en het vertrek van deze groep Nederlanders, die zich naast den dapperen Duitschen soldaat voer den strijd tegen de bolsjewieken zal inzetten, zal worden tot een zeer be- teekenisvolle plechtigheid, waaraan, zoo als men weet, de hoogste Duitsche en vele Nederlandsche autoriteiten zullen deelnemen. Wij behoeven wel niet te wijzen op de verstrekkende beteekenis van deze daaa voor Nederland en het Nederland- sche volk, dat door dit voorgaan van dit legioen vastberaden strijders, dat bereid is het hoogste goed voor de verdediging en het behoud onzer be schaving en cultuur te offeren, den weg gewezen wordt naarde plaats, die land en volk in het toekomstige Europa, dat onder leiding zal staan van den Führer atTIer Germanen, Adolf Hit- Ier, zullen innemen. Zij die straks den eed van trouw aan den Führer voor den strijd tegen de bolsjewieken zullen afleggen, ver tegenwoordigen dat steeds groeiend deel van het Nederlandsche volk, dat DOODELIJK ONGEVAL". De heer L'. Gubbels te Maarheeze had het ongeluk bij zijn werkzaam heden van een ladder te vallen. Met een ernstige schedelfractuur werd hij opgenomen en naar zijn wo ning vervoerd. Zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is de heer G. overleden. TER DOOD VEROORDEELD. De Höhere S.S.- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Addicks uit Amsterdam is door een krijgsraad der S.S. en politie wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis 'is voltrokken. DRIELING GEBOREN. Te Reusel is een drieling geboren bij dien sigarenmaker C. van Limpt- Lamers. Hiermede is het dozijn vol. Het gezin was reeds gezegend met negen kindieren. Moeder en kinderen jnaken het goed. BURGEMEESTER VEROORDEELD. De burgemeester van Gulpen, jhr. mr. van R., werd Dinsdag door dien vrederechter te Maastricht wegens be- ieediging van een inwoner van Gulpen, toen op 10 Mei 1940 de Duitsche troe pen deze plaats binnentrokken, veroor deeld tot een boete van 225 gulden subs, drie maanden hechtenis. De officier van justitie had tegen verdachte, die een gedeeltelijke beken tenis aflegde, 40 gulden boete subs. 20 dagen hechtenis gevorderd. BELANGRIJKE RADIOREDE VAN MUSSERT. In het kader van het vertrek van een bataljon Nederlandsche nationaal-soci- laïisten naar het Oostfront op Zater dagmiddag a. s. zal de leider der N. S.B. Vrijdagavond 10 October van 19.45 tot 20 uur een zeer belangrijke radio rede uitspreken over den zender Hil versum 2, golflengte 301 meter. HASARDSPEL. In teen perceel aan eLen Nieuwen- idijk te Amsterdamheeft de politie leen inval gedaan op vermoeden van 'harsardspel. Tien personen werden iaangehouden. Tevens is een hamster voorraad in beslag genomen. OORLOGS- EN DEFENSIE SCHADE Er kan thans op worden gerekend, dat, behoudens gevallen, waarin zich bijzondere moeilijkheden voordoen, de rijksbijdrage ter zake van de oorlogs geweldschade nog in den loop van 'dit jaar betaalbaar wordt gesteld. Voorts is met ingang van 15 Sep tember 1940 'een nieuwe regeling i:n het leven geroepen voor de directe steunverleening aan oorlogsgeweld- slachtoifers. Er is een coördinatie tot stand ge bracht, waarbjij in adminiiistijatiet op zicht da directe hulpverleeming ineen hand is gebracht en wel in die van de schade enquete-commissies. Deze werkendaartoe samen met de ambte naren van het bureau Herstelfondsvan het Departement van Sociale Zaken en met de burgemeesters van de plaatsen, waar een bominslag heeft plaats ge vonden. Ter plaatse van het ongeval wordt onmiddellijk opgenomen, hoeveel voor leniging van directe behoefte noo dig is, uitbetaling der bedragen vindt onmiddellijk plaats bij wijze van voor schot op de definitieve schadevergoe ding. Verbeterde regeling. De heer F. L. Rambonnet, algemeen gemachtigde voor oorlogs- en defensie- schaden, heeft in aansluiting aan zijn 'mededeelingen over d!e nieuwe huiis- raadschaderegeling, eenige inlichtingen verstrekt over de verdere wijzigingen en verbeteringen bij de afwikkeling van de oorlogs- en defensieschadeza- ken. De uitvoering van de inkwartierings- wet bood de grootste moeilijkheden. Tallooze rekeningen uit de oorlogsdagen afkomstig, terzake van vorderingen en prestaties ten behoeve van de legering en verpleging van het ^Nederlandsche legeh, waren en zijn ook thans nog niét voldaan. Er is een afzonderlijke organisatie in het leven geroepen öm deze zaken aan te pakken; er is een honderdtal controleurs aangesteld, voor het mee- rendeel 'oud-officieren, die deze reke ningen thans onderzoeken, ze met de betrokkenen bespreken en ze vervol gens voorzien" van een advies voor be taalbaarstelling. Rekeningen, die f 1000 niet te boven gaan, kunnen door een zestal inspecteurs die boven de con troleurs staan, betaalbaar worden ge steld en Tekeningen tot 12500 door drie commissarissen. Declaraties tot hoogere bedragen worden, nadat zij door de controleurs zijn onderzocht, betaalbaar gesteld door het bureau in- 1 nkwartieringswet van de afdeeling de- tensieschade. Daarnaast heeft men de schade als gevolg van wegruimingen, steliLingbouwi, mundatiën e. d. Deze vallen onder de wet Staat van Oorlog en Beleg en Inundatiewet. De procedure van afwik keling van deze schadegevallen kon aan merkelijk worden vereenvoudigd, door dat bij de schadebepaling het zwaarte punt meer is komen te liggen bij de taxaties van de plaatselijke deskundi gen, die zich met de gedupeerden in verbinding stellen, ten einde zooveel mogelijk in onderling overleg het be drag der schade te bepalen. Er zal binnenkort éen besluit wor den afgekondigd ,waarp ijde definitieve afdoening der defensie-schadegevallen nader wordt geregeld. Bij dat besluit zaï een uiterste termijn worden gesteld waarbinnen de schadegevallen moeten worden aangegeven. Het beroep ter zake van de beslissingen waarbij "de schaden zijn toegekend, wordt vereen voudigd en de administratieve uitvoe ring vanwege het Departement van Fin- ciën wordt nader geregeld. Voor de afhandeling der oorlogs- geweldschadegevallen zijn de schade-en- quete commissies met groote voortva rendheid in het geweer. BENOEMINGEN. De Rijkscommisssaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening mr. 108/40 (vierde verordening betref fende bijzondere bestuursrechterlijke maatregelen) benoemd: Den vice-president bij het Gerechtshof In den Haag Mr. van Romondt tot presi dent van dit Gerechtshof den rechter In de Arrondissementsrechtbank te Am sterdam mr. Weitjens tot lid van den Hoogen Raad in den Haag en den ad vocaat mr. Peeters in Eindhoven tot burgemeester van Maastricht. Inleveren van gedragen wlnterkleeding en dekens In het belang voor minder wel- gestelden en den. handel. Na* 1 November slechts klee- ren opj speciale vergunningen. Aangezien de hoeveelheid beschik bare textielproducten geringer is ge worden, zal met ingang van 1 No vember a.s., d.i. het tijdstip, ..v/aarop de nieuwe distributieperiode van tex tielproducten aanvangt, er toe wor den overgegaan, de grootere stukkien slechts beschikbaar te stellen vooië hen, die deze dringend noodig ,heb ben. Hun zal daarvoor een -speciale Vergunning worden verstrekt. De handel heeft weliswaar nog me nige voorraden, doch de moeilijkheid is ,dat in hoofdzaak de duurdere soor ten aanwezig zijn en dat die bevol kingsgroep, die kleedingstukken noo dig heeft, slechts de goedkoopere zal kunnen aanschaffen. De bevolkings groep, die de duurdere kleedingstuk ken zal kunnen aanschaffen, zal' wel niet in aanmerking komen voor een Toeslagen aan veehouders. Ook op ander gebied kunnen betere regelingen worden verwacht. Er is een aanvullende regeling in het leven geroepen ter Tegemoetkoming in de schaden van veehouders, tengevol ge van de waardevermindering van hun vee tijderfs de oorlogs-evacuatie. Hier bij wordt rekening gehouden met den duur van de evacuatie en met even- tueeie ernstige beschadigingen van het vee, die mochten hebben plaats ge vonden. DOODGEDRUKT. De '56-jarige J. H. Graus, seinge ver in' de staatsmijn „Hendrik" is idoor zeven geladen kolenwagens ge troffen ien aan de gevolgen overle den. OPLICHTING. Een Hagenaar is door een 35-ja- rigen tapijtverkooper W. v. L'. uit Amsterdam opgelicht voor een be drag van f 4400, waarmee hij in Pa rijs bij een geliquideerde firma een Igroote hoeveelheid goederen zou koopen. De man is aangehouden. Vergoeding voor bezettingsschade. Een andere moeilijkheid is nog altijd de onvoldoende regeling van de be- -zetlingsschaden, a dus de eer Rambon net. binnenkort kan een nadere rege ling worden tegemoet gezien, waarbij niet alleen hoogere vergoedingen in uitzicht worden gesteld, zoo b.v voor de ingebruikneming van onroerende goe deren, maar waarbij ook voor allerlei schadegevallen als gevolg van maat regelen en handelingen van de zijde van de Duitsche militairen, waarin nog niet was voorzien, een vergoeding zal worden Yerleend. Het betreft hier niet alleen zaakschaden als gevolg van han delingen van de Duitsche weermacht, doch ook een vergoeding voor andère schaden zooals noodzakelijke kosten bij verhuizing op bevel van de Duitsche weermacht, het gemis van huren en het gemis van genot van onroerende goe deren, de noodzakelijke kosten om tot een bedrijf ot beroep behoorende goe ONBETROUWBAAR RIJWIEL- BEWAKER. Bij de politie te Amsterdam werd verschillende malen aangifte gedaan dat fietsers, hun rijwiel nabij de ka tholieke kerk aan het Singel aan de hoede van een bewaker hadden toe vertrouwd, waren verdwenen. De bewaker werd eens nagegaan en spoedig bleek, dat hij zoo nu en dan eens fietsen liet verdwijnen. De man, een 20-jarige grondwer ker, is gearresteerd. van JAN DE HARTOGL Het boek, dat thans de belangstelling heeft van het geheele Nederlandsche Volk, is ver krijgbaar a f 4.70, franco per post f 4.95. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN - Tel. 49 HEUSDEN De 100 meter was bij de Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge houden sportwedstrijden, welke door de Duitsche Dienstpost in opdracht van den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart waren georganiseerd, zeer spannend door de deelname van de twee snelste blanke sprinters ter wereld, Scheuring en Osendarp. Scheuring wist op de 100 meter te winnen in 10.5 seconden, op borstlengte gevolgd door Osendarp, die denzelfden tijd maakte. Derde werd Zielinski, vierde Mellerowicz, vijfde Sonntag en zesde Böneke (Polygoon Zeijlemaker)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4