Een handig krukje KNIP-PATRONEN Kinderschorten kapje NIEUW ONDERGOED UIT OUDE KLEEDINGSTUKKEN NUTTIGE WENKEN i VAN KAMERPLANTEN UIT OVERSCHOTJES VI I J A I den nog steeds zeer veel IV IJi 'I' J) J- gedragen, evenals vest- modellen, die de af- kleedende lijn bevorde ren. Alhoewel de hals lijn over het algemeen hoog blijft, valt het toch op, dat een bescheiden V-vormige uitsnijding meer op den voorgrond treedt. voor kleine Meisjes Ons ondergoed heeft ook af en toe een opfrissching noodig, We weten echter allen, dat we in dezen tijd zuinig moeten zijn v!.* en daarom gaan we onze kleer- kast eens na en zien, wat we er /'vl |f l2v~Jl -- w^Al vah kunnen gebruiken om on- "j fi-St dergoed van te maken. tJ *-\<A*2p Een oude avondjurk, die niet meer gedragen wordt, kan heel goed vermaakt worden tot een onderjurk. Onze teekening geeft een goe den pasvorm te zien. Misschien is er ook nog wel stof over om er een hemdbroekje van te ma ken. Het aangegeven model is nauwsluitend langs den boven rand en smal handborduursel gewerkt. De pyama bestaat uit twee soorten stof en het is mo gelijk, dat we ons daarovor nog een nieuw lapje zullen moeten aanschaffen. Het jasje sluit hoog aan den hals, wat prettig zal zijn in de komende koude dagen. Het nachthemd is kort, om stof te sparen. De hals is hoog met een rond kraagje en is evenals de pas van voren met een dubbel randje kantjes afge zet. Voor den ceintuur kunnen we gekleurde lint nemen. Een oude zomerjurk ls wel het meest geschikt voor dit doel. We moeten er dan een kiezen in een zachte kleur. stramien, (waarvan 3 kruisjes een centi meter zijn) en nu borduurt men 3 c.m. van den kant af, het aardige randje. De donkere kruisjes worden blauw en de lichte rood geborduurd. Telkens begint men in het midden met het hartje. De vogeltjes worden afwisse lend naar links en naar rechts kijkend ge werkt. Na het borduren zoomt men de randen aan den achterkant van het bovengedeelte 11/2 c.m. om, maakt 4 knoopsgaten en zet de paarlmoeren knoopen aan. De overige randen van het schortje be halve de uiteinden van de schouderban den rolt men smal om en borduurt men om met blauwe flanelsteken. Verder rijgt men den bovenkant van het voorschoot in en zet die op de goede wijd te aan het bovenstukje. Daarna bevestigt men de schouderban den. DROOG REINIGEN VAN KÏJEEDING- STUKKEN. Lichte, wollen kleedingstukken, die op enkele plaatsen vuil geworden zijn, kan men droog reinigen, hetgeen veelal vlugger gaat dan het wasschen van het geheele stuk. Men doet gips in een neteldoeksch lapje, dat men dicht bindt en waarmede men in één richting over de vuile plekken wrijft, daarna klopt, men het gips voor zichtig af en borstelt over de stof, waar na het vuil verdwenen is. Kaarsen druppelen minder, wanneer men ze vóór het gebruik eenige uren in sterk gezouten water legt, daarna met een doek afwrijft. Plantenliefhebbers weten steeds den ge- schikten tijd te vinden om planten te ver potten. Wanneer deze weer uitloopen we ten zij precies wat zij voor hun pleegkind moeten doen om dit zooveel mogelijk te doen gedijen. Heeft de plant den pot ge heel en al doorworteld, dan kan zij niet ge noeg voedsel vinden voor de nieuwe scheu ten en zal evenmin zelf kunnen gedijen. Zij behoeft dus nieuwe voeding in den vorm van versche aarde en moet tevens verpot worden. Voor de meeste planten is verpotten in het voorjaar de meest ge schikte tijd, omdat de natuur zich dan ook vernieuwt Moeten kamerplanten ieder jaar verpot worden? Zulks is zeer verschillend en hangt af van de soort der planten. Gera niums, fuchsia's, asparagus, hortensia's, en dergelijke planten toonen zich dankbaar, indien zij jaarlijks versche aarde beko men, omdat zij veel krachten verbruiken door de nieuwe bladvorming en zoodoende goede voeding behoeven. Palmen, kamer dennetjes, oleanders, ficus en soortgelijke groeien langzamer, hebben voortdurend bladeren, waarvan zij af en toe de oüde verliezen. Zij vormen in het voorjaar geen geheel nieuwen bladerenschat en be hoeven slechts dan verpot te worden, in dien blijkt dat zulks gewenscht is. Men merkt dit gauw genoeg aan de aardkluit van dergelijke planten, die dan geheel doorworteld is. Wanneer men een palm verpot, zal men in den pot nagenoeg niets dan wortels zien. Deze groeien zelfs vaak boven de aarde uit, hetgeen een tee- ken is, dat de plant gezond is. doch dat het tijd is om haar te verpotten, hetgeen bij voorkeur in het voorjaar gebeuren moet. De pot wordt omgekeerd, zóó, dat de plant naar beneden hangt, daarna stoot men met den pot even tegen den binnenkant waardoor de wortelbal van den binnenkant loslaat en men er den leegen pot gemak kelijk af kan nemen. De wortels worden goed nagezien, en eventueel zieke plekken uitgesneden, hetgeen te herkennen is aan een donkere, soms zwarte kleur, ook de doode wortels worden afgesneden b.v. met een scheermesje. De oude aarde wordt boven uitgespreide couranten uitgeschud. De snijvlakken wor den met houtkoolpoeder bestrooid om te voorkomen, dat er teveel sappen verloren gaan. De wortels van de sier asperge (as paragus) kunnen zelfs voor een groot deel afgesneden worden. De nieuwe pot mag slechts weinig grooter zijn dan de oude en daarom- is het beter planten meermalen te verpotten, indien zulks noodig blijkt. In te grocte potten verzuurt de aarde spcedig, vooral, wanneer men er te veel en te vaak water op giet. Op den bodem van den nieuwen pot. bo ven het luchtgat, legt men eenige pot scherven, hierover komt een laag grof zand bij wijze van drainage en tenslotte wordt de pot gevuld met goede voedzame aarde, waarin men de wortels evenwel niet dieper plaatst, dan voordien het geval is geweest. De ruimte tusschen wortels en pot moet geheel met aarde aangevuld zijn, bij pal men, hortensia's en agaven zelfs stevig worden aangedrukt met duim en wijsvin ger. Planten met vaste structuur, zooals palmen, oleanders, e.d. moeten veel vaster in de aarde staan dan die, welke meer los sen grond behoeven, zooals varens, bego nia's, geraniums e.a. Naar gelang van de grootte van den pot moet de aarde 23 c.m. onder den rand blijven, om te voor komen, dat het water bij het gieten over den pot loopt. De tuinman noemt dit „giet- rand". Planten moeten regelmatig nagezien worden of zich geen ongedierte op de bla deren bevindt, zieke en verwelkte takjes en bladeren worden verwijderd. Wanneer de kamerplanten kwijnen en de bladeren er flets uitzien, is dit veelal toe te schrij ven aan verzuurde aarde en moet deze vernieuwd worden. Voordat men de wor tels in nieuwe aarde zet, moeten deze eerst goed uitgewasschen worden, in een niet te grooten pot overbrengen in aarde, waar aan een hoeveelheid grof zand is toege voegd en vooral matig gieten. Waar in onze huizen en vooral in ser- noeg is, zal dit eenvoudige krukje zeer ze ker goed gebruikt kunnen "worden. Het is res en op 'öalcons dikwijls geen ruimte ge- gemakkelijk te maken van een ouden stoel. De zitting wordt van geviochten taille band vervaardigd en zooals op onze tee kening te zien is aan den achterkaft van den stoel vastgespijkerd. Een aardig kus sen van cretonne of iets dergelijks, dat mei bandjes om de stoelpooten vastgemaakt wordt, voltooit dit handige stoeltje. A. 760. Prijs f 0.40. Maten 4850 en 52. Deze japon is heel' geschikt voor oudere, wat gezette dames. Het knippatroon is zoodanig, dat de jurk eventueel uit een oude mantel gemaakt zou kunnen worden. Het voorgedeelte bestaat uit twee vanaf de schouders tot de zoom doorloopende zij- panden met een tusschenbaan. Met een punt sluit deze tusschenbaan tegen het kanten vestje. Twee revers van zijde of satijn in de kleur van de stof geven de japon een voornaam, cachet. - Ook de lange rechte kopmouwen heb ben aan den onderkant een manchetje van dezelfde zijde of satijn. Natuurlijk kan men er verschillende soorten vesten in dragen,-die dan telkens weer een ander aanzicht geven aan deze keurige middagjapon. A. 762. Prijs 35 ct. Dit pakje is voor kleine jongens van 4 tot 6 jaar. Het blousje heeft een plat schouderstuk je en een rond kraagje, terwijl, op het bies je, dat van voren de drukknoopsluiting ver bergt, kleine knoopjes gezet zijn. Hel mouwtje is ruim gerimpeld op een rechi manchetje. Het broekje is voorzien van een recht* band, waarin knoopsgaten gemaakt zijn die op de knoopen sluiten, die onder aar het blousje genaaid zijn. Aardig zal het staan, als u het blousje van shantung en het broekje van bruir fluweel maakt; doelmatiger als het blous je van flanel en het broekje van cheviol vervaardigd wordt. A. 762 46 jaar. Allereerst is het noodig de tasch uit elkaar te tornen en grondig schoon te ma ken. Daarna knipt men volgens het aan gegeven patroon de deelen van het kapje. De naden moeten er nog bij gerekend wor den. Op het voorste gedeelte kan men eerst een versiering maken van leeren bandjes, die men uit een oude leeren cein tuur knipt. Dan vouwt men het rechte stuk op de stippellijn om en naait aan de zijkanten de twee zijpunten er tusschen. Vervolgens festoneert men met een restje katoen of wol in de kleur van de leeren versiering den onderkant van het kapje om, anders loopt men kans, dat de rand te veel zal uitrekken. Het aardige schortje met borduursel in kruissteek is zeer geschikt voor ongeveer 12-jarige meisjes en is gemakkelijk te maken. Het bestaat uit een recht bovenstuk van 17 bij 86 c.m., dat van achteren sluit met knoopjes (de stof daarvoor is- er bij gere kend). Het voorschoot is 54 bij 98 c.ta. en de schouderbanden 4 bij 33 c.m. Bij het knippen moeten overal de naden toegegeven worden. Bovenste en onderste gedeelte zijn uit twee kiemen stof in dwarse strepen samengevoegd. Men zoomt de strepen apart met de hand en verbindt ze met elkander door èen platten naad. Heel aardig is de com binatie van witte en lichtblauwe resten stol. Op den onderkant van het bovenge deelte en van het voorschoot bevestigt men Men moet voor geen enkel werk terug deinzen, zelfs voor het zwaarste niet, maar moet het met veel overleg weten uit te voeren, waardoor men het dubbele presteert. Menschen, die steeds probeeren, voordat zij springen, wagen den sprong zelden. Indien met behulp van ammoniak gerei nigde stoffen verkleuren, dan moeten deze onmiddellijk nagewreven worden met azijn. De kleuren frisschen hierdoor geheel op. I Thans is het meer dan ooit noodig om sleeren aan te- schaffen, die niet alleen pan een goede kwaliteit stoffen gemaakt pijn, doch waarvan het model niet aan tnode onderhevig is. Heeft men een man telcostume, dat door een bekwame vak man gemaakt is en waarvoor een soliede stof is aangewend, dan gaat dit jaren me de, zonder dat de pasvorm vermindert. De prijs van aanschaffing is wellicht hoo- ger, dan men zich voorgesteld had, doch daartegenover staan vele voordeelen. Op den duur is het betere genre confectie goedkooper dan de mode „eendagsvliegen" die telkenmale reparatie behoeven en uit het model raken. y Heeft men bij een mantelcostume 2 of 3 blouses, b.v. in het sportieve en meer gekleede genre, dan geeft dit het rustige gevoel, dat men bij iedere gelegenheid goed Voor den dag kan komen. Aan te be velen is evenwel om ten costume niet lan ger in huis to dragen, dan strikt noodig is, tenzij men twee rokken bij een mantel laat maken. Rokken blijven het best in het model, indien men aan den tailleband twee lusjes naait, die in in kepingen aan de zijkan ten van een kleerenhan- ger komen. De vorm van dezen laatste zal bij voorkeur overeen komen met de lijn van den kraag; hangers, waarvoor men iets meer uitgeeft, doch die hun geld ruimschoots om brengen, omdat de kraag zijn model houdt. A\\\l Overhemdblouses wor- Zoowel strepen als effen weefsels wor den voor overhemden verwerkt, terwijl bedrukte zijtjes zich ijieer voor fantasie blouses leenen. Onze schets geeft een drietal gekleede blouses weer, die het mantelcostume kun nen completeeren. Bovenaan een blouse van wit zijden crêpe met garneering van nervures; halsafwerking met aansluitend kraagje. In het midden een model van pastelkleurige zijde met smockwerk langs der pas; smalle col met aangeknipte ein den, die gestrijjt_ worden. Garneering van groepjes 'nervures/""1- - «i Het laatste model is van wit chiffon met pas, die afwisselend smalle entredeux en nervures te zien geeft. Smalle col en strik je in dezelfde uitvoering als de pas. Een evenwichtig karakter wordt meestal niet gevormd op zeer geëffende paden. Wie geld verwerft, kan ook vrienden verwerven. Let niet steeds op datgene wat anderen doen, doch veel meer op wat zij verzuimen. A 7Cu A. 762.. KNIPPATRONEN VAN UEZE MODELLED zijn tegen aangegeven prijs ver krijg baai bij het practisch modeblad, postbus 36 Dei Haag. Betaling steeds vooruit per gir< (postrekening 203203), per postwissel o in postzegels, mits deze een waarde heb bcó: van l 1/2, 3 of 7 1/2 cent. Hard geworden voorwerpen van gummi, zooals waterzakken, gasslangen e.d. wor den weer soepel, wanneer men ze in een oplossing legt van drie vierden water en egn vierde ammoniak en daarin boven den stoom van een ketel houdt. Dit aardige kapje zal graag door meis jes van 10 tot 12 jaar gedragen worden. Het wordt vervaardigd uit een oude handtasch. Het knippatroontje wijst uit, hoe het mutsje in elkaar zit. Het grootste gedeelte is 18 bij 30 c.m. en van de beide zijstukjes staan de maten aangegeven. Het stippellijntje wijst de plaats aan, waar men het kapje moet omvouwen n.l. op 16 1/2 c.m. van boven of gerekend, zoo dat de langste helft den achterkant van bet kapje vormt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8