Buitenland V VICTORIE Officieele Berichten FEUILLETON VAN ALTEHfc Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Duitschland wint voor Europa op alle Fronten De geheimzinnige brug. E Regeling Broodprijs. No6202 Woensdag 15 October 1941 VERD U1STE Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. - I Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën wordeq tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DÜITSCHLAND STRIJD VOOR EUROPA. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN. SLAG AAN DE ZEE VAN AZOF GEËINDIGD. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „De slag aan de Zee van Azof is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van Generaloberst Loehr heeft het leger van den generaal der infanterie Von Manstein, het Roe-- meensche leger van den corps gene raal Dumitrescu en het pantse'rleger van Generaloberst Von Kleist het gros van het 9e en 18e bolsjewistische le ger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 61,325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken ge schut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmateriaal verloren. Met de genoemde legers ten de ver bonden Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen heeft de leger groep van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106,365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. OVER EEN FRONT VAN 1200 KM. NAAR HET OOSTEN. De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toege bracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Z ee van Azof tot het Wal da j-gebergte ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 km zijn de Duitsche en verbonden troe pen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds ver achter het front. Ondanks wanhopigen tegen stand, voortdurende uitbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed vermo gen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te - brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 ge vangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe.- halve behouden een hoeveelheid van 100 kg tarwe of rogge of van 100 kg van beide soorten tezamen per ge zinslid, hetwelk óp 20 October 1941 den leeftijd van 4 jaar heeft bereikt en van 50 kg. per gezinslid, hetwelk op 20 October 1941 den leeftijd van 4 jaar nog niet heeft bereikt. Teneinde dit recht te verkrijgen dienen zij zich te verbinden in het tijdvak van 20 October 1941 tot 19 October 1942 op het uitreiken .van distributie-broodbonnen geen aan spraak te zullen maken. Zoo spoedig mogelijk, doch in ie der geval, vóór 18 October a.s. die nen zij zich tot de plaatselijke dis tributiediensten te wenden, onder overlegging van de distributiestam kaarten van de gezinsleden, die in gevolge de regeling voor oogst 1940 niet in het bezit werden gesteld van broodbonnen en voor wie zij thans wederom bovengenoemde hoeveelhe den graan wenschen te behouden. De distributiestamkaarten zullen door de plaatselijke distributiediens ten van een stempel worden voorzien, waaruit blijkt, dat de houder geen aanspraak maakt op de in het tijdvak van 20 October 1941 tot 19 October 1942 uit te reiken distributiebonnen. Met de aldus afgestempelde stamkaar ten dient de landbouwer zich te wen den tot deh plaatselijk bureauhouder, waaronder hij ressorteert, ter verkrij- OVERVOER VAN IIOOI IS VRIJ. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij N.I.C.A.-Bestuursbesluit No. 26 is be paald, dat vervoer van hooi vrij is. .Voor vervoer van hooi behoeven der halve geen geleidebiljetten te wor den afgegeven. Overigens is het koopen en ver- koopen alleen toegestaan in de ge vallen en door de personen, ver meld in het Hooi- en Stroobesluit 1941. TOEWIJZING GRANEN EN PEUL VRUCHTEN VOOR GEZINS- VERBRUIK. De Secretaris-Generaal van het De- partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat een regeling is getroffen, waardoor de telers van tar we en rogge oók dit jaar in de ge legenheid worden gesteld tarwe en rogge uit eigen oogst voor eigen ge zinsgebruik te bakken of te laten bakken voor die gezinsleden, waar door ook vorig jaar van dit recht gebruik werd gemaakt. Voor deze ge zinsleden mogen de landbouwers der- 2. Le geheimzinnige brand dwong mijn vader naai* een der logeerkamers te verhuizen welke in dat gedeeltle van het huis waren gelegen, waar heen de zonderlinge brug voerde. Een brug zult u vragen' die een deel van het slot met het andere verbindt? Nu ja, de aanleiding daartoe was dan ook zonderling genoeg. Ee^ vroegere bezitter van het slot de trotsche, rijke, Sten Sture, had zijn dochter aan. een grootmachtig heer beloofd. Doch zij had reeds hand en hart weggeschonken aan een jong ridder. En toen de vertoornde vader den armen edelman zijn huis ver bood, geschiedde het ongeloof elijke, dat het jonge meisje in een stormf- achtigen Novembernacht het slot ver liet. Toen liet de vertoornde Sten Sture de deur toemetsielen, waardoor zijn dochter gevlucht was en sprak zijn vloek uit over een ieder, die ooit weer deze deur zou openen. Sindsdien geleidde van uit den grooten voorhal slechts een toegang naar het oostelijk deel van het slot, wilde men van daaruit den westelijkten vleugel berei ken zoo moest men een omweg mar ken onder den blooten, hemel. En het eene geslacht na het andere heeft zich aan dit ongemak onderworpen om niet den vloek van Sten Sture op zich te laden- Doch tenslotte had men toch een andere verbinding uitge dacht. Een. vriend des huizes, de in genieur Polhem kwam op de gedach te die zonderlinge brug te bouwen, die dicht onder het dak dwars over den, voorhal van bet Slot Tellingen voert. Hij bouwde aan. beide zijden van den hal een klein balkon met een deur, vanwaar men langs een wentel trap naar beneden kan komen. Tus- schen deze beide balkons zweefde nu de brug Het zonderlingste was, 'dat zij, daar ze nu juist geen sieraad was voor den hal, overdag wend opgerold en Woensdag 15 Oct. Donderdag 46 Oct. Vrijdag 17 Oct. s morgens tot 8.05 8.07 8.08 6.46 6 44 6.42 ging van een verklaring, waaruit blijkt welke hoeveelheden .tarwe en/of rogge door hem mogen worden behouden. Zooals uit het hierbovenvermelde blijkt, zullen zij, die vorig jaar van het recht graan uit eigen oogst te behouden geen gebruik hebben ge maakt, hiertoe dit jaar n i e t in de ge legenheid worden gesteld. Er wordt op gewezen, dat, indien in den loop van het jaar zou blijken, dat de toegewezen hoeveelheid graan niet toereikend is, in geen geval als nog rantsoenbonnen of broodkaarten zullen worden verstrekt. Landbouwers, die voor zich en al le of een gedeelte der gezinsleden graan van oogst 1940 hebben behou den en dientengevolge niet in het bezit zijn van broodbonnen, doch thans voor alle of een gedeelte der gezins leden wederom in bet bezit dezer bonnen wenschen te komen, zullen hiertoe in de gelegenheid worden ge steld. Nadere publicaties hierover zul len binnenkort volgen. Behalve de hierboven genoemde hoeveelheden tarwe en/of rogge, wel: ke de landbouwer mag behouden ojS grond van het feit, dat hij afstand heeft gedaan van de distributie-brood bonnen gedurende' hV't tijdvak 20 Oc tober 194119 October 1942, inag door iederen teler uit eigen oogst per gezinslid worden behouden: 25 kg tarwe en/of rogge of 15 kg tarwe en/of rogge en 5 kg peulvruchten. Voor beide regelingen wordt inwo nend personeel van den landbouwer gerekend tot de gezinsleden. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat uitsluitend degene, die belast is met de leiding van het bedrijf, dus degene onder wiens onmiddellijk toezicht de teelt heeft plaats gehad en die op bet bedrijf woont, het recht heeft van bovenvermelde regeling gebruik te maken, onverschillig of dit de ei genaar, bedrijfsleider of de zetbaas is. Tenslotte wordt nog ernstig onder de aandacht gebracht, dat voor ie dere hoeveelheid graan, welke de landbouwer op grond van bovenstaan de regeling mag behouden en welke hij wenscht te doen vermalen, de be- noodigde geleidebiljetten voor het ver voer naar en van den molen bij den plaatselijk bureauhouder dienen te worden aangevraagd, waarvoor de vol gende regeling door bet bestuur van de P.I.C.A. voor Noordbrabant is ge- trof fen Voor het vervoer naar den molen zullen tweemaal per maand door den slechts dan uitgehangen, wanneer een gast ziteh van de zoogenaamde lo geerkamers naax bet voor huiselijke doeleinden bewoonde gedeelte wildé hegeven. Deze zonderlinge brug benutte mijn vader op zekeren avond na een ge- noegelijk en flink diner, om Zijjn tijde lijk slaapvertrek op te zoeken'. Tegen de gewoonte en zijn beviel in vond hij de hal in volslagen duisternis ge huld en de zwevende brug scheen zeer wankel te zijn. Mijn vader streek een lucifer aan en daar zag hij dat de brug niet geheel tot de andere zijr de 'reikte, doch een flinken metier daarvan verwijderd was. Een minuut lang scheen het bloed ih zijn aderen te verstijven. Toen begaf hij zich naar beneden naar den eersten bediende, die hiervoor 'de verantwoordelijkheid droeg. Deze verzekerde, dat hij zelf de brug had uitgerold en bet insprin gen cfer haken aanbeide zijden dui delijk had waargenomen. Ook 'hield hij stijf vol, dat het Echt gebrand had en eerst naderhand door iemand moest gedoofd zijn. Aan den ouden, plaatsehjk bureauhouder geleidebü- ejtten (X-bonnen) worden verstrekt, en wel voor uitsluitend vervoer op den tweeden en vierden Maandag van elke maand. Voor het vervoer van den mol .en naar de boerderij zullen tweemaal per aand door den plaatsehjk bureau- ouder geleidebiljetten (Y-bonnen) pvorden afgegeven en wel voor uit sluitend vervoer op den tweeden en vierden Vrijdag van elke maand. Uitzonderingen op deze regeling kunnen niet worden toegestaan. V -- BEGELING BBOODPBIJS. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een beschikking van den sef- cretaris-generaal van het Departe ment van Landbou,w en Visscherij waarbij de broodprijzen in ons land worden geregeld. De maatregelen, welke in deze beschikking zijn opj- genomen, zijn j.l. Maandag in wer king getreden. De thans genomen maatregelen zijn in drie gedeelten te ondierscheiden. In de eerste plaats de maatregelen, elke zijn genomen tr "bescherming van de belangen der consupnentien. Deze zijn in hoofdzaak' gevonden in de vaststelling van de prijzen. In verband met de groote verscheiden heid in de plaatselijke omstandigL heden is' het niet mogelijk gjebleken voor het geheele land een u,niformen broodprijs vast te stellen. Om deze redenen is het land in 11 groote rayons verdeeld. In de westelijke rayons, waar nogal veel 'bruin brood wordt geg|eten, is de prijs voor dit soort brood 1 cent p|er 800 gr. la ger gesteld, dan voor witbróofd. In de oostelijke rayons, waar rogge brood een der hoofdbe standdeelen beproefden bediende viel niét te twij felen. Slechts met moeite kon' mijn vader hem geruststellen en verbood hem met iemand anders over deze zaak te spreken. Hoe meer hij nu over het voorgej- vallene nadacht, des te vaster zette het zich in zijn meening vast, dat de bijna weer ingesluimerde achterdocht t^gen zijn gast, toch niet ongegrond was. De hoogte van de zweef brug tot op den grond bedroeg minstens vijf en twintig voet en een val naar beneden beteekende eten wissen dood. Het resultaat van rijn overdenkin gen was een vastbesloten plan, dat hij tot uitvoering zou brengen. Tot het openlijke gerecht kon hij zich in deze zaak moeilijk wenden. Voor eerst had hij geen enkel zeker bewijis en vervolgens zou de openbare mea ning er spoedig bijzijn om hem te verdenken, 'dat hij op een gemakke- Ejke wijze een tegenstander uit den weg wilde ruimen. Doch er was nog een andere weg. ^Sedert vele jaren fungeerde bij die familie als rechtskundig adviseur een der voeding vormt, is de prijs van deze broodsoort zeer laag gestéld, terwijl in het overige gedeelte van ons land de roggébroodpjrijzen op het huidige niveau worden gehand haafd. Naast de plattelandsrayons heeft men nog drie soorten rayons ge vormd. Hoewel het op het eerste gezicht niet erg duideEjk is, dat van een! prijsverlaging moet worden gespro ken, is een verlaging wfel deigeMjk in de regeling opgenomen. Zij hel per kt zich echter tót die rayons, waar tot nu toe hooge prijzen hebben ge golden. Teneinde die bakkieirs in de gelegenheid te stieilèn zich aan ide gewijzigde omstandigheden aan te pas sen, rullen deze 'prijzen in etappes omlaag worden gébracht. Als alge- me ene maatregel is verder bepaald, dat de bakker de omzetbelasting, welke hij direct aan den fiscus moet afdragen, voor eigen rekening dient te nemen. De omzetbelasting, die opj granen en andere grondstoffen drukt, zal den consumenten in rekériing worden gebracht. m Ondanks deze verlagingen rijn de broodprijzen even "hoog als in het verleden, zoo niet hoogér. Dit heeft twee oorzakenallereerst rijn in! Drenthe, Noordbrabant (met uitzon dering van de Langstraat), "Limburg, Amsterdam met Diemen, "Leiden en! Enschede broodprijzen 'vastgesteld, die pp l/2 c. per heel brood eindi gen. Ómdat het nü eenmaal niet mioj- gelijk is, dat de huisvroiuw per half broodje een "prijs betaalt, w;elke op Ó4 c. eindigt, is in de eene periode een 1/2 c. hooger'e jprij's en'in die twee de periode een 1/2 c. lagere prijs vastgesteld. Begonnen zal worden met de periode, waarin 1/2 c. meer zal moeten worden betaald. Verder is in April van dit jaar een verhooging van 'de richtprijzen! voor granen doorgevcJferd, welke in1 den broodprijs tot uitdrukking zal moeten 'komen. Vooruitloöpiend Op de ze verhooging wordt thans reeds eeni prijsstijging van één cent doorge voerd. Hiermede wordt 'tevens1 be reikt, dat de 'uiteindelijke stijging naar een ©enigszins later tijdstip wordt verschoven. De nieuwe regeling! bevat niet al leen maatregelen ten aanzien van het! gewone brood, doch ook voor het luxebrood. Hiervoor kan het vol gende overzicht worden verstrekt Wit- en bruinbrood Het wit- en bruinbrood van het ter plaat se normale modelhiervoor rijnvaar het geheele land prijzen vastgesteld. Het wordt in de beschikking aange duid als „valksbrood". .Luxe wit en bruinbrood: Het wit- en bruinbrood van een af wijkend model, of het wit- en bruin brood, dat eenigè extra bewerkingen! merkwaardig type van een rechtsge leerde, een knap criminalist in rijm soort, wiens speciafiteit het was, de gangen en daden van geslepen misda digers na te gaan. Mijn vader schreef hem in een brief over' het voorgeval lene en vroeg'hem om rijn raad. IH ben in staat om u rijn antwoord me de te deëlen, omdat ik dit onder de nagelaten palperen van mijn vader heb ontdekt. Ik kom aanstaanden Donderddg naar Tellingen. Noodig een twaalf tal van uw buren uit en spaar niets aan uw hoenders en uw goede, he- kende, oude wijn. Donderdagochtend moet uw zoo- genaamden bloedverwant mededeie- len, dat gij Vrijdagmorgen voor drie weken voor zaken op reis moet. Geef uw oogen en ooren intusschen den! kost, indien ge tenminste wilt, dat ik uw middagmaal zal bijwonen inplaats van uw begrafenis. (Slot volgt). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's avonds vanaf TUJMSOUW -V I Fojo Polygoon-V. Billsen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1