Plaatselijk Nieuws Distributiebonnen heeft ondergaan. TDe prijs hiervoor bedraagt dan voor volkswit of voor volksbruinbrood vastgesteld-en prijs, verhoogd met één cent per 800 gram. Het zgn. „verbeterde" brood mag niet als luxe-brood worden be schouwd, daar reeds bij de prijsbepa- paling van het gewone brood met de toevoeging van verbeteringsmiddelen is rekening gehouden. Roggebrood en luxe r og- ge brood: In de streken, waarin een roggebrood prijs is vastgesteld, geldt als „volksroggebroo i" het on gesneden of onverpakte roggebrood en als „luxe-roggebrood" het gesne den of verpakte. ~De prijs van "net luxe roggebrood is 2 ct. per 800 gram hoioger gestéld dan die voor vóIks- roggebrood. In de streken, waarin 'geen roigjgebroodprijs is vastgesteld, blijft de prijs ooi gewijzigd en is met de plaatselijke verschillen rekening- gehouden. De verdere uitwerking van de saneering van het bakkersbedrijf wordt gevonden in een te verwach ten ordeningsbeschikking, wélke ver dere regelen zal geven ten aanzien van de onderlinge concurrentie. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat voor de toekomstige be paling der prijzen een berekenings methode zal worden gevolgd, wélke den bakker waarborgt, dat 'eventueéle stijgingen in den kostprijs, 'onverschil lig op welk gebied die liggen, zon der eepige afronding in den brood prijs tot uitdrukking zullen worden gebracht. Indien bijv. een kostprij'si- stijging van een derde c. pea- brood wordt geconstateerd, blijft de broodi- prijs gedurende twee maanden op hetzelfde peil, o-m daarna gedurende een maand een c. hooger te zijn. Ce bakker heeft dan in de eerste pe riode 2 maal een derdie c. te weinig en in de tweede periode^ 1 maal twee derde c. te veel ontvangen. Hej toekomstige bééld der prijzen is dan ook een voortdurend otp en neer gaan. Natuurlijk zal er naar worden gestreefd, die prijzen zoo itang mogelijk op hetzelfde niveau te 'handhaven. Cr wordt nu weliswaar begonnen met de hoogtere prijzen, dóch de bakker moet hiet geld, dat 'hij voorLoopig meer ontvangt, reser- veeren voor de straks tie verwachten stijging' van den grondstofprij's. Z-oo- als gezegd moet per "brood 1 of lj/h c. terzijde worden gelegd en op deze reserveeringsplicht kan niet genoeg Iden nadruk worden gelegd, daar bet net voldoen aani dezen plicht kan veroorzaken, da! de bakker met den hem toe gedachten prijs niet uit kan Ikbmen. "Conclusie. Het. voorgaande kort samenvattend kan het volgende worden geconclu deerd 1. Voor den consument zijn de (genomen maatregelen zeer aantrek- ktelijk, daar hij niet meer betaalt dan strikt noodzakelijk is. Het verschil tiusschen den bloem- en broodprijs is in het algemeen 'bezien op igeen enkel vroeger tijdstip kleiner geweest dan thans. 2. Voor de arbeider waarborgt zij een loonstijging in die gevallen, waar onderbetaling plaats vond. 3. Voor de bonafie bakkers brengt zij prijzen, gebaseerd op een kostprijsberekening, die met plaatse- lijkte omstandigheden rekening houdt en het schrikbeeld van den oorlog is van de baan. «- Belangrijke nieuwe Sociale maatregelen. In een door het N.V.V. gehouden persconferentie heeft de commissaris van dit Verbond, de heer H. J. Wou(- denbérg, in een rede belangrijke so ciale maatregelen aangekondigd. De eerste betreft verhooging van de werkloosheidsverzekering. v Niettegenstaande het werkloos heidsbesluit 1917 als maximumnorm een uitkeering aangeeft van 70 pet., was Se practijk zoo, dat vele organi saties slechts uitkeefingen verstrek ten, die varieerden tusschen 43 en 55 pet. van het loon. Ongeacht het feit, dat h et sociaal gezien, noodzake lijk was deze verkezering te unifor- meeren, bestond nog het euvel, dat in vele gevallen de uitkeermgen zoo laag waren, dat deze van staatswege aangevuld moesten worden met z.g. aanvullenden steun en deze was oor zaak, dat de arbeiders, die er getui genis van gaven hun sociale plicht te kennen door zich tegen de riadeef- li-ge geldelijke gevolgen van werk loosheid te verzekeren en zich daar voor geldelijke offers moesten ge troosten, weinig of niets beter af wa ren dan hij, die, pa<a.siteerende op dé gemeenschap, zich van staatswege'liet onderhouden. Zoo gezien is het dus verzekering- technisch rationeel, maar voor alles sociaal noodzakelijk, om de uitkee- ringen te verhoogen en binnen het raam van de eigen voorschriften der afzonderlijke kassen op te trékken tot een niveau, dat het wettelijk maxi mum van 70 procent zoo dicht mof- gelijk benadert. Met ingang van 29 September worden thans de verhoog de uitkeeringen ingevoerd. Deze nieuwe sociale maatregel is van groote beteekenis. Het aantrekke lijkste is echter wel, dat deze veri- hoogingen op een enkele uitzonde ring nh, ingevoerd kunnen worden zonder eenige contributieverhooging voor de leden, terwijl de reserves niet aangesproken zullen behoeven te worden. Generaal pardon. Het is vanzelfsprekend, dat deze sociale verbetering alleen geldt voor de georganiseerden in het N.V.V. De vraag rijst, of de menschen, die wel licht thans weer eens "duidelijk zien, wat het N.V.V. voor hen kan betee- kenen, niet te zwaar worden getrof fen door hun besluit uit het organisa torisch verband te treden, en daar door alle vroeger gekweékte rechten te verliezen. Teneinde hun niet zwaar te treffen wordt generaal pardon gé- geven. Van 10 October af kunnen echter de leden, die tot 23 Juli j.l. behoor den tot één der vakorganisaties van het R.K.W.V. en C.N.V, tot 1 No vember wederom toetreden tot da vakorganisaties van het N.V.V., met behoud van alle 'rechten zonder over de afgeloopen periode contributie te betalen. Dit heteekent dus, dat van hen, die toetreden, de verkregen rech ten ook van het tijdstip af, dat zij bedankten, blijven doorloopen, maar ook, dat zij van den datum van op nieuw toetreding af in aanmerking komen vioor de verhoogde uitkeerin gen voor zoover hun rechten op uitj- keering bestaan. ~Over de perioden, dat zij' niet georganiseerd waren, vvorat hun de bondscontributiekwijtl gescholden, terwijl de verplichte kas bijdrage uit de fondsen van het vroe gere R.K.W.V. en het C.N.V, zullen worden voldaan, waarop door het Rijk subsidie zal worden verleend. Ziekenfondsbesluit. Dezer dagen zal in de Staatscou rant "het tweede uitvoeringsbesluit in zake het ziekenfondsbesluit worden afgekondigd,- In dit besluit worden twee belangrijke vraagstukken gere geld, n.l. de rechten en de plichten dér arbeiders. Teln aanzien van de verstrekkingen wordt hét volgende bepaald Artikel 5. "Dé verzekerden, bedoeld in art. 3 van hejt Ziekenfondsbesluit, hebben récht op de volgende verstrekkingen 1. Volledige hulp door hun huis arts, zoowel ten huize van den pa1- tiënt als op het sprieëkuur, daarbij inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw aanwezig; is en buitengewone verloskundige hulp op verzoek van de behandelende vroedvrouw. 2. Volledige hulp op verzoek van •den huisarts, zoowtel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verélte- nen door in hét specialistenregister der Nederlandscbe Maatschappij tot 'bevordering der geneeskunst inge schreven specialisten, zulks evenwel voor zoover het betreft niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten niet dan na machtiging van het be stuur van het ziekenfonds oï van den controleerenden geneesheer, zoo deze aan het ziekenfonds is verbonf- dem. 3. Tandheelkundige hulp door een tandarts volgens de volgende .regelin gen a. Extracties en verwijdering van tandsteen geschiedt kosteloos. b. Eerstle vulling tegen betaling van 25 cent, elke .daarop ingevolge gemaakte afspraak volgende vulling a 25 ce,nt, zenuwbehandeling a f 2.50. c. Afzonderlijke kunsttand of kies a f 3.elke daarop aansluitende kunsttand of kies a f 2. Afzonderlijke kunsttand of kies, la ter bijgezet h f 2.50. Elke hieraan aansluitende kunst tand of kies tegelijk bijgezet a f'1.50, volledige boven- of onderprothesé a f 20.voorloopige boven- en £>nder- prothese a f 35.voorioopig gébit f 22.50. Overzetten voorioopig tot blijvend gebit a f 15. 4. Verloskundige hulp door een vroedvrouw, indien deze aanwezig is. 5. Verpleging' in een ziekenhuis voor den tijd van hoogstens 42 ver plee gda gen per 'geval. voor den tijd van hoogstens een jaar, op advies van den consultatiebureau arts. i 7. Alle geneesmiddelen, met uit zondering van autovaccins en ver bandmiddelen, met dien verstande, dat voor specialité's bij gelijke werk zaamheid hfet loco-preparaat voorge schreven mee: woruen. 8. Uitwendige geneeswijzen dis hieronder omschreven a. hoog e:on-, inf arood- en Rönt gen-opper vlak ebestra' ing, diather mic, lichtboog-, gaslamp en electri- sche behandeling en geneesk achtigs baden, een ën ander op verzoek van een deelnemer-huisarts, gedurende hoogstens drie maanden achhtereen, in inrichtingen en wat betreft hoog|- tezonbestraling, ook ten huize van een geneeskundige, terwijl langduri ger behandeling alleen met toestem ming van bestuur of controleerend geneesheer, zoo deze aan hét fonds is verbonden, kan worden 'verstrikt, oiivmbe,handeling en finsen- en aan verwante bestraling, alleen in daar- b. Rön t gen-diepte besrraj ing, ra- diumbehandeling en finseri- en aan verwante bestraling alleen in daar voor aangewezen inrichtingen, op verzoek van een deelnemer-huisarts of -specialist, doch slechts na goed keuring van bestuur of controleerend geneesheer. c. Massage en heilgymnastiek, al leen door daartoe door het bestuur van het ziekenfonds aan te wijzen deskundigen," op verzoek van een deelnemer-huisarts of -specialist, doch slechts In die gevallen en vioor den tijdsduur als het bestuur *of die con troleerend genees~heer aangewezen zou achten. 9. Andere middelen, als bedoeld in art. 5 van het ziekenfondsbesluit als hieronder omschreven (doch slechts na machtiging van het bestuur of den controleerend geneesheer). a. brillen in model-montuur. b. kunstoogen. c. breukbanden. d. buikbanden ter waarde van hoogstens f 20 met vernieuwing na 2 jaar voor 3/5 van ieder bedrag van f 10.— e. elastieken kousen ter waarde van hoogstens fö per kous.- f. orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, op voorschrift van een orthopaed, voor de eerste maal ter waarde van hoogstens f 25, voor de tweede maal van f 17,50, daar na f 12,50. g. steunzolen uit voorraad, op voorschrift van een orthopaed, ter waarde van hoogstens f 10 voor steun zolen voor gipsmodel. h. steunringen. i. grootere apparaten als corsetten kunstledematen, krukken, draaguxina- len, anus-bandages enz. ter waarde van hoogstens f25. De uitkeering bij overlijden, be doeld in artikel 6 van het ziekenfonds besluit bedraagt voor verzekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit en de leden van hun gezin, f 50, be halve voor kinderen onder 3 jaar, waarvoor f 30 betaald zal worden. De premie wordt voorioopig geba seerd op 4 pCt. van het loon, zoodat werkgever en werknemer ieder 2 pCt. zullen moeten betalen. Het is echter twijfelachtig of men met de voorbereidende maatregelen vóór 1 November a.s. gereed zal kun nen zijn. Het is dus mogelijk, dat deze datum zal worden overschreden. Met name ligt de oorzaak daarvan bij hét te kiezen incasso-systeem, het welk uiteraard van groote beteekenis voor de hoogte der premie is. Dit uitstel is wel jammer, maar het geschiedt uiteindelijk ook weer ten bate van een lage premie, dus in het uiteindelijk voordeel van de verze kerden. In verband met de in de toekomst te verwachten verdere verbetering en uniformeering van de werkloosheids verzekering, zal op verzoek van de sociaal-economische afdeeling eenzg. werkloosheidsraad in het leven wor den geroepen, die tot taak heeft ge noemde afdeeling bij de werkloozen- zorg van advies te dienen. Ook voor de verdere loonpolitiek is beter en nader overleg noodig, zoo dat daarvoor een loonraad zal worden ingesteld. HEUSDEN. Men verzoekt ons te melden dat op de gehouden vergadering der „IJsvereeniging Heusderi' ook nog besloten is, dat nieuwe leden na 1 December niet meer worden aange nomen. Dat wil dus zeggen dat men zich in de a.s. ijsperiode niet meer als lid kan opgeven en als men dan van de ijsbaan wil profiteer en, men BROOD. BOX Vier rantsoenen elk van 400 39 gram brood of vier rant soenen gebak. De overige bonnen 50 gram brood of V2 rantsoen gebak. Van 1218 October. BOTER. B O X* BOTERKAART. 39 en 40 250 gram boter per bon. BOX VETKAART. 39 en 40 250 gram boter* per bon, met 22V2 ct. reductie per 250 gram. f BOX' 200 gram gesmolten rund- 39 vet. Alleen voor diegenen, die hun bon vóór 5 October bij den slager hebben in geleverd. Van 14 Oct.1 November. Bon 38 kan worden vernie tigd. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BOX (Vleesch) 50 gram vlees ch, 39 been inbegrepen, of V2 rant soen vleeschwaren. BOX (Worst, Vleeschwaren, 100 39 gram vleesch, been inbegre pen of 1 rantsoen vleesch waren. Van 1218 October. M E L K. BOX MELKKAART I. 39 l3/4 liter melk. Van 1218 October. AARDAPPELEN. BOX Geeft recht op het koopen 39 A van l3/4 kg. aardappelen. BON Geeft recht op het koopen 39 B van V2 kg. aardappelen. Van 12—18 October. VASTE BRANDSTOFFEN. De met het woord „brandstoffen" en „06 K.F." gemerkte bon van de bonkaarten M. en N. welke aan ver bruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen al dain niet in combinatie zijn aangewezen, geeft recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Van 1 Oct.30 November. BONKAART HAARDEN EN KACHELS J. Bonnen 01, 02 en 03, geldig tot 31 December 1941. Bonnen 05, 06 en 07, geldig tot 31 Januari 1942. BONKAART HAARDEN EX KACHELS K. Bonnen 01, 02, 03 en 04, g. tot 31 Deoember 1941. Bonnen 05, 06 en 07, geldig tot 31 Januari 1942. BONKAART „CENTRALE VERWARMING" L. Bonnen 01 tot en met 11, geldig tot 31 December 1941. Bonnen 12 tot en met 20, geldig tot 31 Januari 1942. Elke bon geldig voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Bonnen 05, 06 en 07 van de bon kaart „haarden en kachels" J; Bonnen 05, 06, 07 en 08 van de bon kaart „haarden en kachels" K; Elke bon geeft recht op het koopen van 195 kg persturf (300 stuks) of 200 kg baggerturf (450 stuks) of 275 kg uit de Peel afkomstige turf of 200 kg overige soorten turf. Van 24 Juni—31 December. Bonnen „brandstoffen, één den heid" één eenheid vaste brandstof fen; geldig tot 1 Mei 1942. De met de woorden „een eenheid Ie periode" t. e. m. „één eenheid 6e periode" gemerkte bonnen van de pe riode bonnens tellen voor vaste brand stoffen geven recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Van 10 Sept. 1941 tot en met 30 April 1942. Bonkaart Algemeen BON 121 SUIKER. Geeft recht op het koopen 1 kilogram suiker. van Van 5 Oct.1 November. KOFFIESURROGAAT. BON" Geeft recht op het koopen 122 van 250 gr. koffiesurrogaat. Van 5 Oct.—1 November. RIJST. BON Rijst verkrijgbaar op elke D en E bon250 gram rijst, rijste- meel, rijstebloem of kinder meel (dus geen rijstgries). Van 5 Oct.1 November. Rijst wordt alleen beschik baar gesteld voor kinderen. HAVERMOUT. BON Geeft recht op het koopen 128 van 250 gram havermout - Van 5 Oct.1 November. GORT BON' Geeft recht op het koopen 129 van 250 gram gort, rijstgries, of aardappel-tapioca. Van 5 Oct.1 November. VERMICELLI OF MAÏZENA. BON Geeft recht op het koopen 130 van 100 gram vermicelli of 100 gram maizena. Van 5 Oct.1 November. JAM, STROOP, ENZ. BON 5jOO gram, jam, marmelade, 123 gelei, stroop, honing of an dere suikerhoudende boter ham smeer seis, alsmede van vruchten op stroop. Van 5 Oct.—1 November. ZEEP. BON en BON „C ZEEP'' van 120 de zeepkaarten P en Q 150 gram toiletzeep (samen stelling van na 1 Sept. 19401; of 90 gram huishoudzeep; of 200 gram zachte zeep (sa menstelling van vóór 1 Jam. 1941; of 150 gr. zachte zeep. (samenstelling van na .1 Jan. 1941); of 100 gram zachte zeep (samenstelling van nri 31 Augustus 1941); of 300 gram zachte zeep pasta; of 250 gram zeeppoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in om loop zijn, mogen tegen inle vering van één bon worden uitverkocht. BON Toiletzeep van de zeep- C kaart P, 75 gram toiletzeep, van de oude samenstelling. Van 131 October. BLOEM, GEBAK OF. BROOD. BON geeft recht op het koopen 124,125, van 70 gram meel of bloem 126,127, óf 1 rantsoen brood of ge bak per bon. Van 5 Oct.1 November. KAAS. BON 1D0 gram kaas of smeer- 131, 132, kaas per bon. 133,134, Van 5 Oct.—1 November. BON 14 BON 21 BON J PETROLEUM. van de bonkaart O geeft recht op het koopen van 2 liter petroleum. Van 6 Oct.27 Dec. van de petroleumkaarten S en T geven recht op het koopen van 2 liter petrole um voor verlichtingsdoel einden. Van 12 Oct.—22 Nov. SCHEERZEEP. van de Textiielkaart, welke uitgereikt is aan mannen en jongens die zijn geboren vóór 2 Februari 1926, voor 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheercrême. Van 1 Sept.31 Dec. de verhoogde baangelden moet beta len. Men zij dus gewaarschuwd en geeft U, indien geen lid zijnde, bij een der bestuursleden vóór 1 Dec. als lid op. AXDEL. De le collecte voor Winter hulp bracht alhier op f 24.20. 'Met ingang van 3 Nov. a.s. is aangesteld als „contact-höuder" voor de distributie, de heer M, van Rijsijk alhier. W. v. Tilburg, werkzaam bij de firma O. Bouman, hakte met een bijl het eerste lid van zijn duim. Er. Oosterom verleende hulp. Tot dorschcontroleur is aan gesteld, de heer W. Crielaart Pzn. alhier. B RAKEL. Ds. P. J. Dorsman, candidaat te Rotterdam, heeft bedankt voor zijn beroep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. -j t 7 6. Tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 2