Buitenland Land- en Tuinbouw FEUILLETON" V VICTORIE De schoone vluchtelinge, Distributie- mededeelingen» Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Woensdag 5 November 194L No. 6208 Duitschland wint voor Europa op alle Fronten VERD UISTEREN: YAH AitEKfc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICIIT. BOLSJEWISTEN OP DE KRIM IN TWEE GROEPEN GESPLITST. Tien transportschepen ver nietigd. Koersk genomen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 3 Nov.Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Onder den druk van die felle ach tervolging door Duitsch-Roemeen- sche formaties, is de op de Ivrim verslagen, vijand in twee groepen ge splitst, waarvan de éene via Sebasto- bol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transport schepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereedge- houden, heeft de luchtmacht tien koopvaardijschepen met een geza- lijken inhoud van ongeveer 38.000 ton, door bomtreffers tot zinken ge bracht. Veertien andere schepen wer den zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bom bardeerden Sebastopol en het haven gebied van Jalta alsmede militaire doelen in die straat van Kertsj en aan de Noord-Oostkust van de Zwar te Zee. Een groot drijvend dok kreeg bomtreffers van zwaar kaliber. Bij de doorbraak- en achtervolgingsge vechten op de Ivrim werden tot dus ver in totaal 53,175 gevangenen ge in aak t, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukkien geschut, verscheidene pantserlneinen en groote hoeveelhe den ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 m ij nen verwij derdwe 1 ke w a ren ge legd om onzen opmarsch te verhinde ren. v. zer dagen een niéuw formulier ont vangen met verzoek dit in te vullen en dan mij op te zenden. Zij kunnen dus voorl.oop.ig rustig afwachten. Zouden zij op 8 November nog geen nieuw formulier ontvangen heb ben, dan doen zij verstandig er zelf een op het Genieentehuis te halen en mij dat toe te zenden. In dit ge val gelieve men op hét nieuwe for mulier te vermelden: „Hernieuwde opgave". Niemand zal of wil ontkennen dat het verplichte scheuren van een op pervlakte grasland op vele bedrijven m oeil ij kheden op levert. Ik ontving daarover reeds vele brieven. De ee;n deelt mede dat hij wel bereid is om te scheuren, maar dat zijn pachtcontract dit niet toe laat en dat zijn verpachter niet be reid is toestemming te verleenen; die ander, dat hij niet over voldoende trekkracht beschikt; een derde vraagt eerst inlichtingen, welke gewassen hij op het gescheurde land mag verbou wen; weer een ander vraagt wanneer" de premie zal worden uitbetaald, want de loonploeger moet direct be taald worden. En dan wordt er nog raad gevraagd of eteh bepaald per ceel al of niet geschikt is om te scheuren, welke tijd het beste is, of, en zoo ja hoeveel kalk er gebruikt moet worden, hoe de bemesting moet zijn, of er gelegenheid zal zijn, de scheurplicht over te dragein aan an deren, enzoovoort. Op al, deze vragen zullen de vraag stellers hun antwoord ontvangen. GRASLAND-SCHEUREN. - Het zal thans wel algemeen be kend zijn, dat er, graag of niet, gras land gescheurd zal moeten worden en dat men tot-15 November a.s. de gelegenheid heeft, vrijwillig zijn gron den op te geven die men daarvoor wil bestemmen. Zij, die vóór dien datum hun op gave. bij ondergeteekende indienen op formulieren die daarvoor op het Ge meentehuis verkrijgbaar zijn, kuin- nen erop rekenen dat hun de scheur- prernie zal worden uitbfetaald van f 125 per ha., die zelfs, als deze op pervlakte vergrooting van het bouw land wordt gebruikt om aardappelen te verbouwen, wordt verhoogd tot f200. Indien op 15 November niet vol doende. oppervlakte vrijwillig is op gegeven zal door de overheid scheur plicht worden opgelegd en voor het grasland, dat verplicht gescheurd wordt, zal geen premie worden uit betaald. Nu hebben velen, reeds vóórdat dit besluit was genomen, eein opgave verstrekt aan de Landbouw-Crisis- Organisatie. Deze opgaven zijn ingediend op een ander formulier dan thans ver- eischt wordt. Allen die nu een opgave hebben verstrekt op een oud formulier en gezonden dfon de L.C.O.N. zullen de- Magnus voldeed aan haren wensch geheel verbaasd over dit voorval, dat hem zeer eilgenaaardEg voorkwam, en in diep 'gepeins verzonken ging hij de lanjge "brug over. Hoe kwam dat meis je er toe om hem in he t D uitsch aan te roepen en die taal verder met hem te spreken? Zou zie hem kennen? Hoe wist zij dat hij een Duitscher was? Wat had die verlegenheid en angst te 'beduiden? Zou zij met opziet die taal hébben gebezigd; om_ niet door anderen verstaan te worden? En waarom zou zij zoo nadrukkelijk heb ben gezegd dat hij morgen op hfep zelfde uur moest terugi kcxmjen? Zon der twijfel lag in dit alles een gei-, heim verborgen, waarin hij weldra zoui worden ingewijd, want, dat hij niet enlkel ter bekomirlg van betere vruchten op den volgendien dag was terugbesteld, was licht te. begrijpen; er moest dus een, ander doel bestaan, maar welk? Dit was een. vraag .die hem eerst den volgenden dag zou worden opgelost. Al zijn gepeins leid de hem echter niets vérder, en zoo besloot hij nu maar zich in zijn lot te schikken en vooral niet te verzui men,, zich op het bestemde uur te vertonnen, om de opheldering te er langen. Zoo in gedachten verzonken was hij nu eindelijk de brug overge komen aan de andere, zdjtde daarvan bleef hij staan om o pzijn horloge te zien en al zoo kennis te nemen, op wélk uur van den volgenden dag hij moest zorgen zich weder hier te be vinden. Daarbij was hij achter bet brugHtolhuisje getreden, en kon hij zich nu niet onthouden, om'nog eens een nieuwsgierigetn blik te slaan naar de andere "zijde der brug, waar dé fruitvericoops'ter zat. Was het nu dat de Seine tie 'breed, zijn gezicht niet toereikend 'of het gedrang der me nigte aan de andere zijde te groot Maar één ding moet hier alvast w orden opgerner k t al die moeilijkheden kunnen ook 'na 15 November nog worden opgelost. De vrijwillige, opgave ech ter, die de uitbetaling van de premie waarborgt moet in iéder geval vóór 15 No vember zijn ingediend. Ik adviseer dus iedereen: geef in ieder geval vóór 15 November op wat ge wilt scheuren. De problemen die zich dan voordoen zullen we tezamen wel kunnen oplossen; en zou in een hoogst enkel geval de moeilijkheid inderdaad onoplosbaar zijn, welnu, dan gaat in dat geval het scheuren natuurlijk niet door. Maar men loopt dan tenminste niet het gevaar, dat er straks scheurplicht wordt opgelegd zonder premie. Voor enkele moeilijkheden kan hier al een oplossing aan de hand worden gedaan. Wat de trekkracht betrefL zullen, indien noodig, pogingen worden ge daan om paarden tier beschikking te stellen van bedrijven waar deze nog niet volledig beiast zijn. Trou- wens, de burenhulp is iets dat men den Brabanlschen boer niet meer behoeft tie leeren. In de meeste gevallen zal dit met eenigen goeden wil Ier plaatse wei op te lossen zijn. Is met paanden tractie onmogelijk een oplossing te vinden, dan is er een- bescheiden hoeveelheid benzine beschikbaar voor tractoren. Natuur lijk kan deze benzine alieen worden verstrekt waar «een andere oplossing volstrekt onmogelijk is. Aanvragen van benzine voor het scheuren kunnen bij mij worden in gediend op formulieren die verkrijg baar zijn aan den plaatselijken dis- Laden. Een der zware batterijen, welke de Duitsche artillerie gebruikt bij de beschieting van Leningrad, wordt in gereedheid gebracht om het vuur te openen (Atlantic-Holland) was, hij kon bet fruitkraampje niet meer ontdekken. Hij maakte reeds plan om ncigeens terug t'e keeren, maar een ongevraagde gast die zich aan hem opdrong1, de haniger name lijk, vermaande hem, nie;t alleen van dit plan, af te. zien, maar zélfs om, zijn schreden te ver haasten, ten einde dezen lastigen "indringer te 'kunnen voldoen. Onder zijn,, nu tamelijk laat geworden maaltijd was hie.t hem ech ter niet mogelijk zijn gedachten van die allerliefste fruitvérkötoipster af te leiden. Plotseling werd zijn geest als door een helderen bliksemstraal ver licht haastig /sprong hij op hij had gevonden waar hij naar zocht. De schoone vreemdelinge in het bloemenmagazijn ein 'het lieve fruit- meisje, waren één en dezelfde per soon spoedig was Magnus besloten om zich terstond weder naar de Pont der 'Arts te beigeven, en zich daar meer zekerheid tie verschaffenhij was wel is waar tegen morgen be steld, maar wie kon hjet hem belet ten dezen weg nog eenmaal te net- men? Zijne vermoeidheid niet^ achten de, ving hij weder den tocht aan. Dié was echter te: vergjeefs van riet Jgehcele fruitkraampje was geen spoor meer te vinden. Het tafeltje de stoel, de mandjes, heit meisje zelve, alles was verdwenen; dicht in de na bijheid waar dit alles zich had bet wonden, zat nu echter de oude blin de man met zijn orglel, dat hij blej- zigi was op de gewone wijze in bei- weging te brengen; het gewoel ech ter der heen en weder trekkende nationale garde, en der zich ver dringende volksmenigte deed de rne- lodiën van zijn instrument onge hoord wegsterven, en slechts nu en dan viel op dezen avond hem een klein aalmoes ten deel. Magnus trad op den blinde toe, drukte dezen tot zijne niet geringe verbazing eenige sous in de hand en ondervroeg "hem toen, naar het fruitmiedsje, dat voor weinige uren hier nevens hem hare standplaats had gehad; en om nu wanneer de blinde wellicht de vader, óf eenige bloedverwant van het meis je mocht zijn, alle vermoedens aan een persoonlijke belangstelling te voorkomen, zoo voegde hij er bij „dat hij heden aan deze fruitkraam, tribut edienst. Bezwaren van den verpachter kun nen worden ondervangen door het Scheurbcsluit Pachtovereenkomsten. De pachter die geen toestemming tot scheuren kan krijgen van zijn grond eigenaar, kan zich wenden tot het Pachtbureau te 's-Hertogenbosch. Desgewenscht ben ik ook bereid, hierin bemiddeling te verleenen. De koslenkwestie behceft ook al geen bezwaar te zijn. Er is immers bepaald dat een voorschot van 50 pCt. op de schurpreemie kan wor den uitbetaald zoodra het betreffende perceel is goedgekeurd en het land is gescheurd en ingezaaid. Ook vooi* andere moeilijkheden zal zoo goed en zoo snel mogelijk naar, een oplossing worden gezocht. Hoofdzaak is, dat de te: scheuren percéelen vóór 15 November wordeal opgegeven. De uitvoering kan daarna onder, oogen worden gezien. Tenslotte nog een, verzoek Een ieder die beschikt over één of meer paarden of tractors die hij! ter beschikking wil stellen van hen die voor scheurtoeleinden daaraan behoef Ie hebben, wórden verzocht, zich bij mij op te geven onder ver melding van de vergoeding die hij' daarvoor eventueel wenscht te ont vangen. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. H. J. STEENBERGEN. GEM. NEDERHEMERT. A.s. Vrijdag zullen geen formulie ren voor het aanvragen van schoe- nenbonnein wordien uitgereikt, met het oog op een nieuwe regeling in dé s ch oenend is tr ib u tiie CACAOPOEDER VOOR DE KINDEREN. De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat met in gang van Zondag 2 November een aanvang is gemaakt met de distributie van cacaopoeder. In het algemeen zal de distributie van cacaopoeder als volgt geregeld zijn. Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gram cacaopoeder vermengd met suiker beschikbaar gesteld aan kinde ren beneden 14 jaar. Gedurende de eerste week van de ze periode kunnen de consumenten de bonnen inleveren, gedurende de tweede week bevoorraden de detail- Listen zich en gedurende de derde overheerlijke abrikozen, gekocht had en wei wenschte nog eenige van de zelfde soort tie kunnen bekomen." „Dat meisje zit,' 'zoo was het ant woord vafn den orgeldraaier, „sedert tien jaar en wellicht reeds lanlgter op deze plaats tot dat ik kom, dan pakt zij echter 'haar 'kraampje in, en giaat haars weegs. Waar zij" nu te vinden zou zijn, weet ik zélf niet". Magnus wias stom van verbazing; dit waren toch onmiskenbare leuj- genssedert tien jaar en langer zou dit meisje reeds op dezelfde stand plaats dezen handel hébbén uitgé- oefenddan zou zij dien als een kind van zes of zéven 'jaar hebben moeten beginnen en op dien leeftijd men in Parijs toch geen kinderen met zulke kostbare vruchten op de markt en behalve dat, was hij wjel reeds twintig maal over de „Pont des Arts" gegaan zonder er vroeger dan dezen dag, het meisje ooit bespeurd teheb(- ben. (Wordt vervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 5 Nov. 8.42 6.04 Donderdag 6 Nov. 8.44 6 03 Vrijdag 7 Nov. 8.46 6.01 SCH6URT «RAStANd Vt&SOSWT KOCL2AAÖ MBÉf» vsfr vow* HST VOLK. VOO* H#T VB#. Folo Polygoon-v. Bilsen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1