Eenvoudig Boerenkasboek Lied van de week Boekbespreking De Schoenendistributie. De nieuwe Textielkaart. M n zoon bejuicht de... Kolenschaarschte Aantal vrijstellingen ingetrokken. De secretkris-generaal van het de partement van Handel en Nijverheid en Scheepvaart, maakt inzake de dis tributieregeling van schoenen het vol gende bekend. Het is noodzakelijk gebleken, om in de voor schoenen geldende distributieregeling met in gang van 3 November eenige wijzi gingen aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstellingen van de bepalingen dier dislributieregeling ko men te vervallen, welke tot dusver re golden ten aanzien van: 1. Baby schoeisel; 2. pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof; 3. Rubberbadschoenen. 4. klompsokken; 5. schoenen, welke door of na mens den directeur van het rijksbu- reu voor huiden en leder waren ge stempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L." 6. alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval hiervan is verwerkt; 7. strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes; 8. spikes, raceschoenen voorwiel- renners, boksschoenen en korfbal- schoenen. Alle bovenstaande soorten schoe nen mogen derhalve met ingang van 1 November 1941 niet meer zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Nog zonder bon. Met ingang van genoemden datum mogen uitsluitend de navolgende soorten schoenen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afge leverd. Schoeisel, hetwelk gestempeld is ignet de woorden afgekeurd schoeisel R.H.L. voor zoover hieraan geen leer is verwerkt, zoogenaamd slap baby- schoeisiel, waaraan geen 'leder of rub ber is ver wier kt, tot en met maaL 23 en rubberoverschoenen. Op bon 2. Voorts is, eveneens met ingang van 1 Nov. 1941 een belangrijke wijziging aangebracht in de soorten schoenen welke op bon 2 kunnen worden ge kocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber is verwerkt; 2. gymnastiekschoenen en ten nis scho je nem 3. rubberkinderkaplaarsjes 4. kl omps okken 5. straatsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes, welke niet bree der mogen zijn dan l1/2 cM. 6. schoenen, welke door of na mens dein directeur van het rijksbu reau voor huiden en Leder zijn ge stempeld miet de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan leder is verwerkt. HuispantoffeLs. Voorts zullen huispantoffels, on verschillig uit welk materiaal ver vaardigd, in het vervolg slechts mo gen worden verkocht op bonnen 2, waarop het woord „huispantoffels" is vermeld. Vanzelfsprekend mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huispantoffels worden aangeschaft. Op bon 1. Alle soorten schoenen, welke niet volgens het bovenstaande op bon 2 of zonder bon kunnen worden ge kocht, zijn met ingang van 1 Nov. 1941 .uitsluitend op bon 1 verkrijg baar. Derhalve mogen op schoenen- inenbonnen 2 welke voor 1 November 1941 zijn uitgereikt uitsluitend de in bovenstaande lijst opgenomen soor ten schoenen worden gekocht, zoodat deze bonnen na 1 November 1941 geen recht meer geven op het koopên van de voor 1- November 1941 op bon 2 verkrijgbare soorten schoenen. Werkschoenen, Voorts wordt bekendgemaakt, dat werkschoenen, waaronder alle soor ten mansschoenen, waarvan de schacht uit runderleder is vervaar digd, ongeacht het onderwerk, met ingang van 1 November 1941 uit sluitend verkrijgbaar zijn op bonnen 1, waarop het woord „werkschoenen is gedrukt. Deze bonnen geven uit sluitend recht op het koopen van werkschoenen, zoodat het koopen, verkoopen en afleveren van andere soorten schoenen op deze bonnen verboden is. Wijziging in puntenwaardeering voor enkele artikelen. De secretaris-generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de on langs uitgereikte, derde, textielkaart voor den aankoop van textielgoede- ren in gebruik zal worden genomen. Uit den aard der zaak heeft de be schikbare hoeveelheid gcederen het noodzakelijk gemaakt de rantsoenee ring van textielproducten te verscher pen. In de eerste plaats zal met 60 pun ten (de nummers 61 tot en met 120) volstaan mceten worden tot 1 Mei 1942, de punten, van de nu loopende textielkaart zullen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoopen van artikelen eveneens nog mogen wor den gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zulien volgens de reeds gepubliceerde regeling de groote stukken en de stoffen daar voor slechts te verkrijgen zijn opeen speciale vergunning onder gelijktijdi ge inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, welke tot op zekere hpogte onontbeerlijk kun nen worden geacht en waarnaar de vraag groot is, een speciale regeling getroffen. In de waardeering van eenige pun ten is eenige verandering gekomen, die voor enkele artikelen iets gunsti ger, voer andere iets ongunstiger is geworden. Enkele artikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zondier inleve ring van punten kon geschieden, zul len voortaan slechts op punten ver krijgbaar zijn. Textieltoes.I agkaarten zullen eerst ha 1 Jan. 1942 warden uitgereikt. Na der zal worden bekend gemaakt, wie voor toeslagkaarten in aanmerking komen. De nu loopende textieltoe- slagkaarten blijven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 13 jaar en babies van 01 jaar zullen binnen kort speciale textiel kaarten worden uitgereikt. Die kaarten voor kinderen van 13 jaar zullen 120 punten tellien, waarvan 60 punten tot 1 Mei 1942 gebruikt mogen worden; deze punten blijven ook geldig na dien da tum, en wiel tot 1 Januari 1943. Babies van 01 jaar krijgen een kaart mét 150 punten, die alle ge bruikt mogen werden tot 1 Jan. 1943. Op den dag der uitreiking van deze kaarten vervalt de regeling dat debe- noQtdigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributie- stamkaart va:n het kind of op de machtigingen voor aankoop van tex tiel artikelen voer a.s. moeders kun nen worden gekocht. Hieronder volgen enkele nadere bijzonderheden aangaande de rege ling. Bovenkleed iing. Alle soorten overjassen, jekkers en damesmantels (met uitzondering van specifieke regenkleed ingevenals bee- ren- en jongenscostuums en onder- deelien daarvoor en alle sloffen voor de voornoemde artikelen zulien van af 3' November uitsluitend op een speciale vergunning onder gelijktijdi ge inlevering van punten, kunnen worden gekocht. Eien speciale ver- gubning zal slechts warden ver strekt aan hein, die niet meer beschik ken over een draagbaar exemplaar van het aan te schaffen artikel. Zij, die tot 1 Januari 1942 een over all noodig hebben, dienen deze aan te schaffen op de punten hunner textiel en/of textiettceslagkaart, voor deze beroepskléeding zullen geen spe ciale punten worden verstrekt. Kousen en sokken Mannen en jongens van 15 jaar en ouder kunnen 'op die speciale kou- senbonnen welke zich aan de bo venzijde van de textielkaart bevinden onder gelijktijdige afgifte van het daarvoor bepaald aantal punten der textielkaart of textieltcesiagkaart in de periode van 3 Nov. 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sok ken koopen. Het eerste paar zal van 3 November en het tweede paar eerst vanaf 1 Februari 1912 verkrijgbaar zijn. Een derde kousen ban geeft dan yanaf 1April 1942 nog eens een aankoopmogelijkheid van een paar kousen of sokken. Wanneer van de ze kousenbon wondt gebruik ge maakt, zaj men in afwijking van de beide vorige kousenbonnen, daarvoor echter l1/2 maal die puntenwaarde van kousen of sokken moeten of feren. De drie overige, niet van een datumopdruk voorziene, kousenbon nen mogen voorloopig niet worden gebruikt, deze krijgen eerst geldig heid na een bekendmaking op of om streeks 1 Mei 1942. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen op de van den da tumopdruk „Nov.-April" voorziene kousenbon „a" een paar geminderde kousen (met naad) tegen de gewone puntenwaarde of twee paar ongemin- derde rondgebreide kousen (zonder naad; elk tegen de halve puntenwaar de aanschaffen. Verder kunnen zij in de periode van 1 Januari 1942 tot 1 April 1942 op elk der housen bonnen ben c, nog een paar kousen (of sokjes) te gen gelijktijdige afgifte van het ver- eischte aantal der textielkaarlen aan schaffen. De kousenbon d, welke vanaf 1 April 1942 gebruikt mag worden, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kousen of sokken doch wanneer deze kousenbon ge bruikt wordt zal men daarvoor an derhalf maal de puntenwaarde moe ten afstaan. De overige, niet van datumopdruk voorziene kousenbonnen mogen voor loopig evenmin worden gebruikt, de ze krijgen «eerst geldigheid na bekend making op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen a, b, c, d, van de textielkaarten voor jongens en meisjes van 315 jaar, welke niet van datumopdruk voor zien zijn, kunnen legen gelijktijdige afgifte van textielpunten, vier paar kousen en/of sokken worden ge kocht tot 1 Mei 1942, de overige drie speciale kousenbonnen zulien eerst dan gebruikt mogen worden, nadat bij een andere bekendmaking op of omstreeks 1 'Mei 1942, daaromtrent mediedeelingen zulien zijn versteekt. Artikelen, welke nu vrij doch met ingang van 3 No vember slechts op punten verkrijgbaar zijn. Hieronder vallen de volgende ar tikelen: Corsetten, corseletten, buste houders, hoeden (met uitzondering van stroohoediein), petten, muitsien, ba retten, gordels, buikbanden, pols- en borst- en kniewarmers en operatie- jassen, bovendien zal omen bij den aankoop van bontjassen en liederen jassen, voor die daarin aangebrachte zichtbare voeriinigstof, de punten waarde per verwerkte vierkante me ter stof moeiten geven. Artikelen verhoogd in pun ten waarde. Verhoogd in puntenwaarde werdén katoenen naai-, rijg- en festonneer- garens, n.l. tot 2 punten pier 100 yard. Natuurzijden artikelen, welke vroe ger ander de greep K (kunstzijden artikelen) werden gerangschikt, zijn thans gebracht onder die groep W. (inal uur wallennatuurwolhaudende en, natuurzijden artikelen), waardoor zij automatisch hooger in punten worden gewaardeerd. Artikelen verlaagd in pun tenwaarde. Restcoupons van stoffen, die in de loopendie disteubutieperiode voor de volle puntenwaarde moesten wor den gekocht, zullen voortaan tegen de halve punten waar die pier vierkan te mieter worden gekocht en wel van «stoffen tot en met 90 cM. breedte, per nest-coupon. miet langer dan 1 meter, van stoffen boven 90 cM., breedte, pier restcoupon niet langer dan 60 cM., terwijl restcoupons gor dijnstoffen van 2 meter lengte en minder van 3 November 1942 af tot de vrijgestelde producten gerekend worden en dus zonder leve rings ver dunning kunnen worden gekocht. Artikelen, welke nu en ook voortaan vrij verkrijgbaar zullen zijn. Kunstzijden naai-, rijg- en feston- neergarens zullen in den vervolge puntenvrij verkrijgbaar zijn. Nog kan de aandacht er op wor den gevestigd, dat de verkooper de overlegging van de disteibutiestam- kaart moet eischen en dat iedere hou der van een textielkaart is verplicht zijn naam en adres op die kaart met inkt in. te vullen. Over de nieuwe textielkaart is reeds veel te doen geweest. Tal van onjuiste geruchten zijn haar komst voorafgegaan. We laten dat thans rusten, omdat het voel belangrijker is wat de nieuwe textielkaart in wer kelijkheid voor het pul l ek te'.eekent. Op komende minder gunstige ver anderingen, die ten deele zelfs vrij ingrijpend zouden zijn, was men wel voorbereid. Anders was ook welnie',1 te verwachten, Lij na anderhalf jaar hebben wij geput en geteerd op on zen voorraad textielgoederen en tex- tiegrondstoffen, die na Mei 1940 van buitenaf vrijwel niet meer is kunnen worden aangevuld, terwijl onze eigeh industrie niet bij machte was te vol doen .aan het beroep, dat in de hui dige omstandigheden op haar werd gedaan. Zoo teerden we in, evenals dat op zod menig ander gebied het geval was en werd het noodzakelijk de be staande distributieregeling te herzien. Want al slonken de voorraden, de rechtvaardigheid diende bij de rant- sceneering blijvend te worden be tracht. De minder kapitaalkrachtige bevolkingsgroepen mochten principi eel niet in ongunstiger positie komen dan de meer weiges telden, die zoo licht de mogelijkheid kunnen aangrij pen om zich in ruime mate van het benoodigde, ook al is dat niet onmid dellijk noodzakelijk, te voorzien. Uit overwegingen van wat men pleegt tie noemen de „distributieve rechtvaardigheid" een eerlijke rant soeneering dus, is nu voor de a.s. dis- tributiepcriode tot zekere beperkin gen overgegaan. M'n «zoon kwam opgewonden thuis; Zeg papa, heb je 'tgelezen? De ikierstvacantiie wordt verlengd, Zou dat een hofjie wezen? Drie weken, niet te g'looven haast! Zeg, als het dan zou vriezen! Jandorie, wat een schaatsenheurt, Je kon 'tniet bét|er kiezen! 'tbs om de kolen, weet je, Paps? Nou, als jie mij zou vragen. Dan sloot ik, van December af, De scholen, alle dagen. Dan had zoo, iedereen wat meer, Da's óók geen kleinigheidje... Enfin, drie wieken is per slot Nog best een aardig tijdje, En, dain, da's waar dat zou 'k haast Warempel nog vergeten, 'k Heb Zaterdag jongstleden, óók Voor 't laatst op school gezeten, Tenminste... dat wil zeggen,.. (Maar dat heb je best geschoten) 'k Bedoel, dat diie op Zaterdag Dus voortaan is gesloten. Nou, reuze hè twéé dagen vrij Ik zeg maar: binnen, binnen! Alleen... 'tzai nou nóg zuurder zijn, Om «Maandags te beginnen. Van zuur gesproken ja, verdraaid, Daar dacht ik «nog niet bij We hebben Woensdagsmiddags nou Oók voortaan niet meer vrij. Einfijin... de Kerst, dat is toch fijn, Drié weken, iniet te g'looven, En meestal sneeuwt het om dien tijd, Nou, 'kzal liet je beloven, Dat wóndt je wat! alleen... één ding, Dat alles weer vergalt: De... herfstvacantie, weet je Paps, Geméén he?? die vervalt!! De straatgymnastiek der jeugd uit vroeger eeuw, die thans nog gedeeltelijk voortleeft. Negende Boek, zegt een oud-schr?j- ver. Straatgymnastiek. Deze is wel te onderscheiden, zoo gaat hij verder, van de school- en kafnergymnastiek en volgens de jon gens, veel pleizieriger. Toen de beide laatste nog niet uitgevonden waren, mkar de eerste in vollen bloei was, behoorden daartoe de volgende exer citie; het loopen op houten en ijze ren leuningen, zonder balanceerstok; het molendraaijenhet loopen op de handen. Deze laatste oefening vond Vader Cats heel aardig en heel leer zaam: Siet daer staen jongens op haer kop, En steken beij haer voeten op; Ghij, so je vraeght, wat dat beduijdt? Soo treckt er dese leeringh uyt: Wij sijn het, die, van geest berooft, In d'aerde wroeten metter hooft, En geven aen het hoochste goet, Schier niet als 'thol van onsen voet. Ook stonden .op het ^programma: klimmen in boomen en lantaarnpalen, ja zelfs op torens, (denk maar aan Vlissinger-Michieltje). Het eerste moet vooral een zeer geliefd jongensvermaak geweest zijn. Prof. Van der Chijs althans klaagt, dat te midden zijner numismatische studiën (die de munt-.of penningkun de betroffen)., dat hem jn zijn jeugd, nooit boomenklimmen of slootjesprin- gen vergund is geweest. Om kunstige luchtsprongen te lee- ren maken (voltigeeren) greep een jongen de ring van een ketting van een ophaalbrug. Hij klom op de leu ning, sprong er met een zwaai af, die hem, terwijl hij aan de ketting: hing, over brug en water heen deed gieren Velen brachten het zoo ver, dat ze dan meteen een voorbijganger nog den hoed van het hoofd konden trappen. En onze hedendaagsche jeugd? Gaat er een school uit en staat er dichtbij een kar onbeheerd, oogen- blikkelijk schiet er een zwerm jon gens op af. Een stuk of zes rollen er in, nog meer klimmen er boven op en Ge crest grijpt de boomen, om het vehikel vooruit te krijgen, tot de heele, club uiteenstuift, als er „de baas!" geroepen wordt. Een echt Hollandsch jongensver maak was ook de watergymnastiek zooals schuitjes losmaken, en gaan varen. En komt de winter met sneeuw en ijs, dan brengt hij de glijbaan en de sneeuwbal. M vooir meer dan vijf eeuwen 'is het sneeuwballen streng verboden, maar nog... vliegt hij door de lucht! En dan sneeuwballen! Een rol maken waar je niet over kan kijken. Het volgende punt: de sneeuwman. Vroeger kon iedere schoolmeester op het plein zijn eigen beeld in de sneeuwpop terugvinden. Hij wierd met treffende gelijkenis geboetseerd. Een 70 jaar geleden, werd dat als „©ene groote oneerbiedigheid ver foeid en zou met duizenden regéls gestraft worden, waarom de jongens het dan ook maar liever nalieten" NIEUWE TEXTIELPUNTEN NIEUWE IDEEëN. De puntiein op die textielkaart en die niieuwie ideeën in het November nummer van Beyer's „Mode für Al le", dat zoo juist*met een reeks in teressante, fraaie en practische mo dellen hat daglicht zag. Japonnen met drapeeringen, stik sels, wijdie mouwen', inauwé e;n rui me rokken, in viele variaties. De casa- que, is weer teruggekeerd, 'n dracht die voor jong en oud zeer charmant is. Daar men het rokje vrij nauw kan houden, vragen diezie modelletjes niét meer stof dan een gewone japon. Ee,n oud toiletje weer omtooveren tot ©en nieuw, levert met behulp van dit blad geen moeilijkheden op. Men ziet combinaties met breiwerk, kleine lapjes stof, kant of fluweel. Wie zoo gelukkig is een nieuwe mantel te kunnen maken, zal ook in liet November-nummer tal van leuke en elegante modellen vinden. Naast talrijke kinderjurkjes, pakjes, jas jes enz. is aandacht besteed aan on der- en nachtgoed. Tenslotte nog leuke handwerkjes voor Sinterklaas of Kerstmis, waar onder het zelf maken van tasschen. Ook hiervoor staan op het raderblad patronen. Trouwens, de 2 groote raderbladen bevatten de patronen van alle voor komende modellen, zelfs van de af gebeelde hoeden, zoodat dit nummer ook thans weer voor iedere vrouw een aangenaam en nuttig bezit zal zijn. A Beyer's „Mode für Alle" is ver krijgbaar Tn alle boekhandels a 65 ets. per exemplaar. Abonnements prijs f 1,95 per kwartaal, franco huis. Proefnummers van needs eerder ver schenen nummers worden gaarne op aanvraag en tegen vergoeding van 15' ets. aan postzegels voor portokosten, versteekt door die hoofdvertegenwoor diging: N.Y. Wereldmode, Prins Hen drikkade 173, Amsterdam C. voor de landbouwbevolking ten dienste van hunne boek houding. Prijs per post 5 7 cent. Boekhandel Firma L- J. VEERMAN, Heusden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4