aude ffiCcv&e Couranten Waartoe een nog dienen kan Vesten voldoen aan practische eilchen f AARDAPPELEN IN DE SCHIL OP DEN MIDDAGDISCH! Benaming „Frau" voor iedere moeder houden de voeten warm Azijn als universeel middel in de huishouding KNIP-PATRONEN t Naarmate we onze kleeren lan ger dragen, kunnen we er in den regel minder gemakkelijk afstand van' doen. Is het wonder, dat we dan thans, nog meer dan ooit te voren naar middelen zinnen om een japon of blouse te vermaken of op een of andere wijze nog trachten te benutten? De blouse, links was eens d e clou van het mantelcostume, en zij werd ook menigmaal gedragen bij feestelijke gelegenheden. Doch thans is zij onder de armen niet slechts dun geworden, doch erger nog, gesle ten! Niet altijd is goede raad duur, ook in dit geval niet en daarom besluiten we er een vest van te maken, dat zoowel bij een diep uit gesneden japon als bij een costu- me»mantel gedragen kan worden. Mouwen en zijstukken vervallen en we hebben niet anders te doen, dan aan den onderkant op taillehoogte bandjes te zetten, die gestrikt of met een knoop en knoopgat of lusje gesloten worden. (Zie teekening midden) Vesten, die gemakkelijk te verwisselen zijn, toonen zich in de practijk zeer doel matig. Heeft men een japon, die b.v. tot even boven den taille puntig uitgeknipt is, dan kan men er verschillende vesten in dragen, waardoor zij een min of meer gekleed karakter krijgt. Sportief kleedt het vest links onderaan, dat van piqué ge maakt is. terwijl de beide andere vesten een meer gekleeden noot bieden. Men kan ze eventueel maken van kleine coupons zijde of kantstof en den rug van tule of ander dun materiaal maken. Op deze wijze is het mogelijk door klei ne wijzigingen telkens een ander aanzien aan een japon te verleenen. Mode tusschen zomer en herfst, dat be- teekent, dat we onze garderobe aan een onderzoek zullen onderwerpen, teneinde na te gaan, welke warmere omhulsels zij nog bevat. We dragen thans bij voorkeur {•f nog geen kleedingstukken, die geheel en al bij het herfstbeeld behooren, doch de costumes en overgangsmantels komen thans weer aan de beurt. Vlotte korte manteltjes van effen of fantasieweefsels completeeren de rokken en blouses. Nu eens zijn het sportieve mo dellen, dan weer maken zij een meer ge kleeden indruk, terwijl de kraaglooze hals wordt aangevuld met een georgette of wollen shawltje. Het puntenoffer is gering en de keuze is nog steeds zeer groot, soms is het zelfs mogelijk om de hand te leg gen op een couponnetje, dat als zoodanig geschikt en puntenvrij is. Behalve jumpers en blouses, zullen vesten naar den voor rang dingen en de kans van slagen is niet twijfelachtig, 's Zomers, vervangen vesten de blouses onder den costuummantel, doch nu het kouder wordt, kan het b.v. over een niet al te gekleede jumper of blouse gedragen worden. Zij hebben het voordeel slechts weinig stof te vragen en kunnen b.v. uit een couponnetje bedrukte kunstzijde gemaakt worden. Deze vesten zijn meestal hoog aan den hals gesloten én hebben uit prac tische overwegingen een rugdeel b.v. van tulle, dat met aangezette banden met het voorpand verbonden is. Onze schets geeft een drietal korte man teltjes te zien, waarvan het model boven aan een tweedeelige rug, reverskraag en ingezette zakken heeft. Sluiting met twee knoopen. Rechts eenzelfde soort model, doch met rug, waarvan de ruimte in de taille over een elastiek verdeeld is. Opge stikte zakken. Ruiten en strepen zullen in de komende maanden veel gezien wor den, o.a. aan de .blokruit wordt een groo- te plaats toegekend. Sportief is het model onderaan, waarvan de aansluitende kraag hoog sluit. Rug met naad in het midden, waardoor het moge lijk is de taille meer te accentueeren. Óver het algemeen reiken de najaars mantels tot over de heupen, hetgeen éven- wel niet zeggen wil, dat men geen kortere modellen zal zien dragen. We zullen moeten wikken en wegen bij het maken en vermaken van onze kleeding en Mevrouw Mode geeft ons te dien aan zien vele wenken, waarvan we dankbaar sebruik zullen maken. G. C. M.-S. Men heeft vastgesteld, dat bij het schil len van aardappelen dikwijls een verlies van 15 pet. van het gewicht plaats vindt; bij het machinaal schillen is dit percentage zelfs hooger. Van de aardappelen, die de huisvrouw op haar bons kan koopen, gaat dus een flink deel verloren. Dit verlies heeft een meerverbruik van vele honder- den hectoliters ten gevolge berekend over het geheele volk, hetgeen in dezen tijd van voedselschaarschte voorkomen moet worden. In iedere huishouding niet alleen, doch ook in inrichtingen, restaurants of waar ook, dienen de aardappelen in de schil te worden gekookt. Men spaart hierdoor niet slechts tijd en aardappelen, doch brengt tevens een gerecht op tafel, waarbij alle waardevolle stoffen behouden zijn. Evenals bij vruch ten bevinden deze zich onder de schil, gaan door het schillen dus verloren. Men dient de aardappelen slechts met zooveel watef op te zetten, dat dit verkookt is, wanneer zij gaar zijn, waardoor belangrij ke stoffen bewaard blijven o.a. vitaminen, en minerale zouten. Iedere huisvrouw zal daarom in het belang van haar gezin èn van de volksvoeding de aardappelen in de schil koken, iets waaraan alle gezinsleden zkui in mindér dan "geen tijd zullen aan passen. Langen tijd verkeerde men in Duitsch- land in het onzekere of een ongehuwde moeder of een ongehuwde vrouw, die een pleegkind aangenomen had, recht had op den naam van „Frau" (Mevrouw). Het Rijksministerie van Binnenlandsche Za ken heeft in dit opzicht een beslissing ge nomen, waarbij aan iedere ongehuwde moeder of vrouw, die een kind heeft aan genomen het recht van den naam „Frau" wordt toegekend. Men heeft zich slechts te vervoegen bij de plaatselijke politie autoriteiten om deze verklaring te beko men. Bij eventueele verandering van woonplaats moest men zich tot dusverre weer melden, doch thans is deze bepaling vervallen en blijft de eerst gegeven ver klaring van kracht Deze regeling zal ongetwijfeld als mo- reele steun voor ongehuwde moeders en alleenstaande vrouwen van groote betee- kenis zijn en op hoogen prijs gesteld wor den door de betreffende vrouwen. Veel is thans weggenomen van hetgeen het leven dezen, vrouwen tot dusverre verzwaarde en ieder verschil ten aanzien van het moe derschap is thans weggevallen in Duitsch- land. Het wordt langzamerhand tijd, zich op de koude, donkere dagen voor te berei den. Thans reeds moet de huisvrouw zich alle onaangenaamheden van den afgeloo- pen winter voor den geest roepen en bij tijds en op haar gemak gaan bedenken wat ze voor verbeteringen in huis aan zal brengen. Vensters en deuren moeten afgesloten worden; vooral onbeschutte vensters moe ten goed dicht gemaakt worden enz. Een euvel, dat even slecht 'voor de ge zondheid als onaangenaam is, is de koude vloer. Men heeft wel is waar stukken kleed, oude matjes neergelegd, maar de tocht, die langs de vloeren trekt, schijnt zich niet te willen laten verdrijven. En toch is er een tamelijk zeker middel tegen. Men legt in kamers, die een vloerbedek king hetzij van linoleum, hetzij van klee- den hebben, onder deze een andere vloer bedekking, die wij uit de talrijke bladen van couranten samenstellen. De bladen worden met den rand over elkaar gelegd en met de machine of met de naald doorgestikt. Men moet zoo -min mogelijk over de pa- pierlagen strijken, om de lucht ertusschen niet te verdrijven. Deze papieren kleeden, die men zoo dik maken kan, als men zelf wil, worden onder de vloerbedekking ge legd en zij beschutten in verbazingwek kende mate 's winters voor koude voeten. Wie zelf hy^cinthen wil kweeken, moet ze in September planten. Eerst kopt men bollen van goede kwali teit. Men moet er opmerkzaam op ge maakt worden, dat enkel bloeiende hya cinthen veel mooier in bloei staan, dan de dubbele. De bollen worden in potten geplant, die 9 tot 11 c.M. bovenwijdte hebben, in zan dige aarde, die niet te vet is, daar anders de bol te veel groen krijgt. Men vult den pot tot bovenaan toe met aarde, drukt dan den bol van boven af erin, zoo, dat de wortelhals niet meer te zien is, doch er mag, van den bol zelf wei nig uitsteken. Is de bol ingedrukt en goed begoten, zoo, dat de aarde doornat is, dan moet de pot een c.M. vrij zijn. Men brengt de ingeplante potten in den kelder en stolpt over ieder en bol een klein potje of men bedekt hen ongeveer 10 c.M. hoog met losse aarde, die men af en toe besproeit, zoodat ze gelijkmatig vochtig blijft. De toegedekte hyacinthen moeten af en toe begoten worden. Tegen half December kijkt men de pot ten na en als zich een 5 tot 6 c.M. hoege loot gevormd heeft, kan men hen in de ka mer zetten. Ongeduldigen en onkundigen zetten de bollen gewoonlijk te gauw op een warme plaats. Dan komt er niets van den blpei terecht. Heeft men de potten naar boven ge haald, dan worden ze eerst van buiten goed afgewasschen en gereinigd, ze ko men dan op de vensterbank van een ver warmde kamer te staan en de loot wordt voor 8 dagen met een van de bekende hyacinthenzakjes bedekt. Daarna neemt men het kapje eraf en laat het licht erop inwerken. In een erg warme kamer wor den de bladeren gauw te lang, wat geen mooi gezicht is. Matige warmte, evenals matige vochtigheid is voor de hyacinthen het beste. Laat bloeiende hyacinthen moeten ook later in de warmte gezet worden. Wil men den bloei lang behouden, dan moet men ze in een koudere kamer zetten, waar zij vele dagen mooi blijven. Het kweeken op glazen is nog eenvou diger, maar op glas gekweekte hyacinthen bloeien later. In het najaar zet men de goede en vaste bollen op de glazen, die men tot ongeveer een halven centimeter onder den hals met water vult, waaraan een beetje zout toegevoegd is. De bol moet vast zitten en de wortelbodem mag het water niet beroeren. De glazen moeten in het donker staan, in den kelder of in een koude kamer op een donkere plaats en door een zakje bedekt. Hier blijven ze twee en een halve maand, waarin geregeld het water bij gegoten moet worden, als •het wat verdamp^ is. Zijn de wortels tot onderaan den bodem van het glas geko men. dan zet men de glazen in het raam of in een niet warme kamer en houdt ze zoolang door het zakje bedekt, tot de bloemstengel zich ongeveer tot op de helft ontwikkeld heeft. Het water houdt men steeds op denarelf- defi stand. Men moet slechts onthouden, dat het water ook dan niet den wortelonderkant mag aanraken, omdat de bollen dan rot ten. Wanneer men eens nagaat hoe vele mo gelijkheden azijn in de huishouding biedt, dan zal men gaarne toegeven, dat het een onmisbaar artikel is. Wij willen een aan tal practische raadgevingen laten volgen, waarvan er verschillende zijn, die het w§rk der huisvrouw zullen verlichten. Kalk- én verfspetten hebben de onaange name eigenschap, dat zij moeilijk van glhs te verwijderen zijn. Indien men even met een weinig azijn over de betreffende plek ken wrijft, verdwijnen zij evenwel spoedig zonder dat het glas zijn glans verliest. Zeepwater geeft leelijke vlekken op den vloer, die evenwel verwijderd worden, in dien men ze afneemt met azijn. Keuken gerei, vorken, messen, enz. nemen een on aangename lucht aan, indien zij in aanra king geweest zijn met visch, hetgeen te verhelpen is indien men een en ander in azijn afwascht. Hetzelfde geldt ook voor uien. Men gebruikt voor dergelijke doel einden goedkoope azijn. Op den bodem van een ketel, waarin regelmatig kalkhoudend water gekookt wordt, zet zich, na verloog van tijd, een laag ketelsteen, die verwijl derd wordt door het uitkoken met azijn Verfwerk wordt afgenomen met een op- lossing van 75 pet. azijn en 25 pet. borax daarna afsponzen met schoon water. Leegt flesschen; die een tijd in een kelder gele' gen hebben, en waarvan de inhoud ziel aan de randen en op den bodem heeft ge hecht, maakt men schoon meteen oplos sing van azijn en zout. Zelfs in onzer strijd tegen de motten helpt azijn meerma len. Indien men op.een heeten baksteen dien men op een bakblik legt, azijn drup pelt, zal de opstijgende azijndamp h^t mot- tengebroed vernietigen. Men plaatst der steen b.v. onder een overtrokken fauteuil waarin zich motten genesteld hebben er herhaalt de bewerking eenige malen. Bon te en waschbare zijden weefsels worden bij voorkeur in een sop gewasschen, waaraan men een flinke scheut azijn heeft toege-j voegd. Alle bonte weefsels worden in wa-| ter en azijn nagespoeld. Inkt, die zeer lan| gestaan heeft droogt in, wordt daardoor onbruikbaar; ook hier helpt azijn om d£ inkt weer geschikt voor het gebruik te maken zonder dat er zelfs resten achter blijven. Om de gekleurde handen na het schoonmaken van roode kool en anderel groenten, ook van vruchten, weer schoonl te maken, is het alweer, azijn, dat buiten-[ gewoon goede diensten weet te bewijzen! Aan te raden is, om voordat men met hetf schillen van peren en appels begint, dej handen in azijn te wasschen en in de lucht te laten drogen. De huid neemt op dezel wijze weinig kleur der yruchtsappen inj zich op. Aangesneden citroenen beschim melen spoedig en zijn dan onbruikbaar] Legt men het snijvlak op een schoteltje! waarop men een weinig azijn heeft gego ten, dan voorkomt men zulks. Kooklucht- jes van kool en andere spijzen verspseiden zich ondanks goed gesloten keukendeur al spoedig door het geheele huis. Wringt men een in azijn gedrenkten doek uit en legt men deze op het deksel vande pan, dan wordt dit euvel voorkomen, terwijl de smaak van het gekookte er niet door be-[ invloed wordt. Tot slot nog enkele korte wenken, over de eveneens zeer talrijke ge-I bruiksmogelijkheden van azijn als sanitaiil middel. Azijn bezit een sterk desinfectee- rende kracht. Heeren gebruiken na hel scheren veelal toiletazijn (vinaigre) die eenigszins geparfumeerd i?, hetgeen desin- fecteerend en tevens verfrisschend werkt) evenals het toevoegen van 5 eetlepels azijnl aan een warm bad. Opwekkend werkt het afwasschen met azijn van gelaat en han den van in onmacht gevallen personen. Te gen rheumatiek en spit helpen heete azijn- compressen, afgesloten met een wollerl doek meermalen zeer goed. Bij neusver{ koudheid en hoofdpijn inhaleere mcnl azijndamp en legge men een azijncompre/ op het hoofd. Na het wasschen van hei haar spoele men het na met water, waaraan! men een half kopje azijn toevoegt, waar-f door het haar glanzend wordt. ren en gekleurd kunnen voor het maker van kinderschorten gebruikt worden, ii bepaalde gevallen zullen jurken, die t< klein geworden zijn nog als zoodanig ver maakt kunnen worden. Onder boven aangegeven nummer kar het patroon besteld worden voor dit aar dige meisjesschortje met ronden pas er ingehaalde strookjes langs een gedeelt( van het armsgat. Bedrukt materiaal voor bovengedeelte en rand; effen katoen als middendeel. Patronen voor 24 en 46 jaar. Succespatroon. Prijs 20 cent. A. 785 Schortje, gemaakt van effen en bedruk katoen of met een garneering van gebor duurde entredeux of waschecht galon Aangestikte banden aan voorstuk, di< kruiselings opgeknoopt worden. Sluitinj met aangestikte stofreepen aan de rug zijde. Patronen 46 en 68 jaar, A 787. Succespatroon. Prijs 0.40, patronen in maten 485052. Japon, bestaande uit kanten bovenstuk en rokgedeelte van zijde, of dunne wol len stof. De kanten-pas is van boven zoowel als aan den onderkant gerimpeld. De rok is vijfbaans. Gladde aangesloten mouwen, waarvan het bovengedeelte ook uit kant bestaat. Succespatroon. Prijs 20 cent. A 784. Schorten vragen thans meer dan tot dus verre de belangstelling, omdat zij niet al leen voorkomen, dat de jurken vuil wor den, maar ze.zullen ook minder spoedig slijten. Verschillende kleine lapjes ef- A 784. A 78h Succespatroon. Prijs 25 cent. A 786. Schort, dat gemaakt kan worden van een bestaande jurk of van gekleurd ka- 9 toen. Garneering bestaande uit contrastee- 5 rende reepen bedrukt katoen of uit galon. Patronen' voor 68 en 810 jaar. L KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 3(5 Den Haag. Betaling steeds vooruit pei -giro (postrekening 203203), per postwissel ot ia postzegels, mits deze een waarde beb^ ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4