Buitenland V VICTORIE FEUILLETON De schoone vluchtelinge, OfBciëele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Nederland in de kentering: der tijden. VAN AitlHti Duitschland wint voor Europa op alle Fronten No. 6212 Woensdag 19 November 1941 VERD UI8TE Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. HAVENSTAD KERTSJ IS GENOMEN. Oostelijk deel der Krim geheel in Duitsche handen. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: Duitsche en. Rcemeensche trcepen hebben Zondag na hevigjen strijd de belangrijke havenstad Kertsj geno men. Het Oostelijke deel van het schier eiland de Iy*i;m bevindt zich thans geheel in onze handen. Het aantal ge vangenen, gemaakt bij de doorbraak en achtervolgingsgevechten op de Krim is in tusschen gestegen tot 101.000. Buiten de zware verliezen in den strijd te land heeft de vijand door luchtaanvallen groote verliezen g|eleden bij ©en poging, zijin trcepein iover de zeeëngte van Kertsj in veilig heid te brengen. REDE VAN DER RIJKSCOMMIS SARIS TE KEULEN. Het is de wil van den Führer in Nederland en in Noorwegen in zoo snel mogelijk tempo normale toestanden tie herstellen. Donderdag hieeft de Rijkseommis- ris, rijksminister Seyss-Inquart in Keulen een groote rede gehouden over het onderwerp: „Nederland in de kentering der tijden". De, Rijksminister herinnerde aller eerst (aan den heroleken inzet van de militaire botsing op 10 Mei 1940, in den loop waarvan het noodzakelijk was gebleken het Belgische en Ne der landis chie gebied onder de be scherming van het Duitsche lieger te stellen, aangezien de Westelijke mo gendheden dit gebied hadden uitver koren voor een flankaanval op het hart van het Ruhr-gebied. Voor de beoordeeling van den po- litieken en militairen toestand is het van eenig belang,' dat met Nederland geèn wapenslistandsvredrag is geslo ten. Groote beteekenis moet verder gehecht worden aan die omstandig heid dat de regeeringsbevoegdheden in het bezette Neder landsche gebied evenals in Noorwegen zijn overgedra gen aan een rijkscommissaris, in te genstelling tot de situatie in andere bezette gebieden, die de Duitsche weermacht onder haar hoede heeft genomen. Het onderscheid tusschen een rijks commissariaat en een militair be stuur is gelegen in het feit, dat het laatste een uitvoerend orgaan vormt van de weermacht, terwijl de rijks commissaris rechtstreeksch lastheb ber van den Führer en de behangen van het rijk moet behartigen en be kleed is met de hoogste regeerings- macht ten aanzien van de civiele zaken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Nederland en Noorwegen behooren tot de Germaansche volkeren fa mi hie en daarom is het ook de wensch en de wil van den Führer in deze heide landen in zoo snel mogelijk tempo normale toestanden te herstellen en ze er toe te brengen dat zij kracht dadig, uit eigen gewonnen inzicht medewerken aan den nieuwen op bouw van Europa. Wat het openbare leven in Neder land iin den huldigen tijd betreft, kan worden gezegd, dat rust en or de verzekerd zijn. De handhaving daarvan is echter slechts een onder deel van de taak van den Rijkscom missaris. Een even groote beteeke nis komt toe aan de economische aanpassing van Nederland aan mid den-Europa, In het bestek van deze economische aanpassing zijn speciaal de douanegrens en de deviezengrens tusschen Duitschland en Nederland opgeheven. Spreker behandelde vervolgens de geó-politiieike problemen van Neder land en verduidelijkte in welke ma te Engeland er in den loop van vele eeuwen naar hieeft gestreefd de be langrijke Oceaan-poort van de Rijn- Schelde-monding te beheerschen en onder zijn invloed te brengen. Indien het gelukt, aldus vervolgde de Rijkscommissaris, de Nederlan ders voor de gedachte vain het nieuwe Europa te winnen, zouden wij niet al leen negen millioein buitengewoon waardevolle medewerkers aan onze zijde hebben, maar ook een der be slissende geo-poLitieke stelling van het vasteland betrekken in het groote Eu- ropeesche gebied. Als wij onszelf de vraag voorleg gen, of de Nederlander Duitse her is of niet, moet gezegd worden, dat hij naar afstamming behoort tot Friezen Neder-Saksers en Franken. Al be schikt hij overigens ook over dezelf- 9. Karei was nog een jong! mensch, maar hij was zeer vertrouwd en aan den graaf gehecht. De hem verze geld overhandigde order luidide ter stond na de opening van dat ge schrift moest hij de huur van de wo ning, en wat verder soms nog niet betaald was, voldoen en dan naar huis neizen en zich bij den oudsten broeder van den graaf aanmelden. Hiertoe moest hij zich dan echter van een nieuwen pas voorzien. Wanneer men hem nu zeide dat de graaf reeds mat een bediende, Karei genaamd, was afgereisd, moest hij! antwoorden dat men groot gjeOijk had, maar dat dit een andere Karei was, die den graaf was toegezonden om hem haas tig naar huis tie ontbieden. Verder mocht hij zich in deze aangelegenheid slechts tot den Pruisischein gezant 'wenden, en indien zijn geld niet toe reikend was zich 'bij den kassier van den graaf vervoegen, die van de noo- dige aanwijzingen voorzien was. Het was nu half tien; de postpaar den kwamen voor en werden voor den reiswagen vèn den gr.aaf ge spannen. Karei wilde zijn heer naar beneden begeleiden; deze beval hëm echter boven tie blijven. Nu kreeg de postillon order om naar de straat Vivienne te rijden en daar voor het lichtgrijs geschilderde hoekhuis op te houden, waar de bediende van den graai, die daar nog wat te bezorgen had, in den wagen zou stijgten. Voor het aangeduide huis hield de postillon stil; na een poos gewacht te hebben nam de grapf Karei 's mari- tel en hoed onder zijn mantel en zei- de toen„Mijn bediende is er nog niet, gij moet nog, wat wachten, dan de raseigenschappen als het Duitsche volk eigen zijn, toch bestaat er in zoo verre verschil, dat hij niet dezelfde ontwikkeling op geestelijk en militair gebied heeft gehad. Om volstrekt ge meenschappelijke oriënteering te be reiken, is ontwikkeling nootlig met orienteering op een doel, dat van bei de kanten duidelijk onderscheiden en bewust nagestreefd wendt. Bij de be handeling vain dit probleem nu wordt tegenwoordig vaak gesproken van on afhankelijkheid en zelfstandigheid. Kameraadschap is tenslotte nooit onafhankelijkheid in den tradilionee- len zin. Noodzakelijk is, dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Europa een gemeenschap pelijk gebied zijn, waar voor nie mand volstrekte onafhankelijkheid bestaat en kan bestaan. Want een ge meenschappelijk gebied eischt naar buiten gemeenschappelijk optreden ook tot de grens der gemeenschappe lijke verdediging en naar binnen een gemeenschappelijk economisch stel sel. Anders is het gesteld metde zelf standigheid, die in wezen bestaat uit het bereiken van de grootst mogelijke ontwikkeling op geestelijk en cultu reel gebied van het eigen volk. In wezen gaat het echter om de gelijkgerechtigheid. Dat is het groot ste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste, dat aan een volk gegeven kan worden. Zoo is het ook de ernstige wil van den Führer de Nederlanders als ge lijkgerechtigde kameraden in het Germaansche gebied op te nemen. Bij de mannen, die thans de verant woordelijkheid in Nederland dragen, treedt steeds meer het streven aan den dag in de toekomst samen met het Duitsche volk op te trekken, een gemeens chap pe lij ke vertegenwoordi ging van alie belangen naar buiten te vormen, maar daarenboven ook zoo noodig door een gemeenschappelijk bloedoffer het gemeenschappelijk be staan te beveiligen. Veel Nederlan ders, die de toekomst met helderen blik beschouwen, zien in den Führer van het Duitsche volk de groote per soonlijkheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche vol ken belieerscht en vormt. VOEDERTOEWIJZING AAN PAAR DEN VOOR IIET SCHEUREN VAN GRASLAND. De Reigeeringscommlsisaris voor de Bcdemproductie maakt na overleg met het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd bekend, dat ten behoeve van het scheuren van grasland een exlra toewijzing van zal ik ztelf naar boven bij mijb vriend gaan, om te vernemen of hij nog niet hier is, want ik kan hem niet ach terlaten". De voordeur stond ppen, in het voorhuis was echter iniets te hooren of te zien en toch sloeg niet daar juist tien uur. ^Magnus was dus nijet t© laat gekomen, maar waarom liet zij nu op zich wachten? Was hiet ge heel misschien toch nog een foppe rij, of was wellicht het voornemen van hare vlucht ontdekt en werd zij met geweld terug gehouden?" Wel tienmaal zag hij op zijn horlo ge en stak het dan ongeduldig weder in zijn zak minuut op minuut ver liep en nog vertoonde zich niemand. Eindelijk ging op een der bovenver diepingen haastig een deur open en werden er lichte voetstappen op den trap hoorbaar; er ging nu iemand voorbij 'Magnus, die zich ter verken ning in een hoek had geplaatst. Het was een meisje, in een zwartzijden mantel gewikkeldtoen zij aan de huisdeur kwam en den met vier paar den bespannen reiswagen d,aar zag staan, trad zij' weder terug en zag schuw om. Op dit ©ogenblik kWam de graaf te voorschijn en ofschoon hij in het schemerlicht, 'dat "in het voor huis beerschte, wel 'de omtrekken ee- ner vrouwelijke gestalte, maar niet veel meer kon onderscheiden, zoo wierp hij het meisje maar spoedig den livreimantel om en drukte haat den hoed op het hoofd, terwijl hij haar de bede toefluisterde, om des postillons wille, Duitsch te spreken en het hem niet ten kwade te duiden als hij haar als zijn voorgewenden bediende beknorde over zijn lang - wegblijven en wannéér hij, om de vol van heer niet te verzaken, vóór haar in den wagen steeg. Geen enkéle syllabe kreeg hij! ten antwoord. De graaf stapte nu naar 'buiten met den geïmproviseerden be diende achter zich, beide stegen In, en de wagen rolde voort. Kjcxrt daah- na vroeg de graaf portier wel goed dicht was; bet meisje wendde zich ter zijde, om er naar te zien, mengvoeder voor paarden kan wor den verstrekt, ten bedrage van 40 kgj per ha te scheuren grasland. Zij, die een voorloopige goedkeu ring voor het scheuren van grasland! hebben gekregen, kunnen desge- wenscht bij de Plaatselijken Bureau- houder van hun district een bon voor de betreffende hoeveelheid paarden- vceder aanvragen. Vanzelfsprekend wordt dit voeder, alleen verstrekt, wanneer het land. met paarden wordt bewerkt; daar om zal voor die perceelen, welk© met den tractor worden geploegd, of welke warden gespit, geen toewij zing worden gegeven. Zij, die een voedertcewij zing heb ben ontvangen, komen dus niet meer voor benzine toe wij zing in aanmer king. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor oppervlakten kleiner dan XJ± ha geien extra voeder- wijzing wordt gegeven. PRIJZEN ZOMERZAAIGRANEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend In een begin October j.l. versche nen publicatie is vermeld, dat de m axi m urn-teliersprij s ongeseh o onxi van Zomerzaairogge 2e en oudere na bouw is gesteld op f 13,90. Deze prijs is niet juist, doch moet zij;n f 14,90. FABRIEKSAARDAPPELEN BESTEMD VOOR MENSCHELIJKE CONSUMPTIE. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat de fabrieksaardappelen welke door de telers worden gereser veerd voer menschelijke consumptie,, in ieder geval zullen worden afge nomen en wel tegen de voor con sumptie-aardappelen van den zand grond vastgestelde prijzen eventueel vermeerderd met bewaarloon. Deze garantie geldt echter uiter aard slechts, iindiein de aardappelen inderdaad voer menschelijke con sumptie geschikt zijn. De desbetreffende telers behoeven daarom niet bevreesd te zijn, dat zij| te zijner tijd met de bedoelde aard appelen blijven zitten of de aardap pelen slechts tegen lagere prijzen zul len kunnen verkoopen. AFMAAIEN VAN ONRIJP KOOU- ZAAD VERBODEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat bij besluit van den Secre taris-Generaal van het Departem. van maar er volgde gleen antwoord. Zij zat geheel sprakeloos in leen hoek van het rijtuig gfedoken en voor zoo ver de graaf door "het ratelen van den wagen op het plaveisel iets kon on derscheiden meende hij1 op te mea*- ken, dat zij bitter weende; haar ga laat kon hij niet zien, ook dan niet wanneer zij langs een lantaarn reden en deze haar licht door tien wagen verspreidde f want zij hield het met haren zakdoek en beide handen be dekt. Hij sprak ha^r nu In het Duitsch en dan weder in het Fransch aan, hij voerde alle mogelijke troostgron den aan, zonder eigenlijk te welen waarover hij troosten moest, hij be tuigde het meisje dat zoo lang z&J onder zijn hoede was ha(ar' niets kwaads zou wedervaren, maar, geen enkel antwoord erlangde hij" op dit alles. Nu eerbiedigde hij* de teerger voeligheid en het 'verdriet van het meisje en zweeg eindelijk ook stil. I "(Wordt vervolgd). voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 19 Nov. 9.07 5.43 Donderdag 20 Nov. 9.09 5.42 Vrydag 21 Nov. 9.10 5 41 Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart heeft in het Mauritshuis te Den Haag de ten toonstelling .Het Duitsche Boek" officieel geopend. V.l.n.r.dr. Seyss Inquart; prof. dr. T. Goedewagen, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten; Oberregierungsrat dr. Hövel en commissaris-generaal Schmidt tijdens de rondgang (Polygoon-Zeijtemaker)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1