Leege Tuben, Leege Flesscheu Firma L. J. VEERMAN, fleusdeo Land- en Tuinbouw Rechtzaken Nederland voedt zichzelf! GOEDGEKEURDE MAXIMUM-DE TAILPRIJZEN VOOR EIERKOLEN Aan het publiek mogen ten hoogste de volgende prijzen in rekening wor den gebracht: Voor het geheele land, uitgezon derd Amsterdam: Eierkolen per hl f 1,65 Voor Amsterdam per hl f 1,70 Deze prijzen gelden franco berg plaats van den verbruiker. Bij afle vering in papieren zakken mag 10,40 per hl extra worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. SABOTAGE VAN WINTERHULP. Op een Zaterdagavond te Delft ge houden stamppotmaaltijd ten bate van Winterhulp Nederland heeft de burgemeester de heer F. W. v. Vlo ten gewezen op de sabotage van het iWinterhulpwerk zelfs door hooge ge meente-ambtenaren en de volgende verklaring afgelegd. ,,Ik verklaar op dit oogenblik, dat ieder die in dienst is der gemeente Delft of leveringen verricht aan deze gemeente, uitgesloten zal zijn, indien zijn inaam niet voorkomt op de lijsten van Winterhulp Nederland. Deze re geling gaat Maandag a.s. in, doch de betrokkenen hebben veertien dagen de gelegenheid hun fout te herstel len." PRIJSAANDUIDING IN SLAGERIJEN. Van verschillende zijden is de vraag gesteld, of door de inwerking treding van het prij saanduidiingsbe sluit de in het prijzenbesluit 1940 var kens, varkensvleesch en vleeschwa- ren voorkomende bepalingen, dat een van het stempel der gemeente-secre tarie voorziene prijslijst in den win kel moet worden opgehangen, buiten werking zijn getreden. De gemachtigde voer die prijzen dieelt terzake mede, dat, gezien liet feit, dat uit het stempel vain de ge meente-secretarie de goedkeuring der prijzen door den burgemeester blijkt, de betreffende bepaling allereerst is eein bepaling van prijsv oir menden aard. Dit houdt in, dat bedoelde voor schriften onverzwakt van kracht blij ven, zoodat in Lederen slagerswinkel nog steeds de gestempelde lijsten op een duidelijk zichtbare plaats moe ten zijn opgehangen. y NIEUWE WELDADIGHEIDSPOST ZEGELS „VOOR HET KIND". Het portret, dat Rembrandt in 1655 van zijn zioontje Titus maakte, 'is dit jaar het onderwerp van den nieuwen weldadigheidszegel „Voor het 'kind", die van l December eM af tot en met 5 Januari 1942 verkrijgbaar zal wor den gesteld.' De zegel is 'door Anton van. der Valk voor de rotogravure-reproductie igieteekend. Hij wordt in vijf waar den en kleuren uitgegeven, t.w. bruin grijs voor de firankee rwaard e 1 x/2 cent, olijfgroen voor ete frankeer- waarde 2y2 cent; blauw voor defran- keerwaarde 4 cent, groen voor de frankeer waarde 5 centroodbruin voor de frankeerwaarde 71/2 cent. Zooals bekend worden deze zegels „Voor het kind" verkocht mei een toeslag boven de frankeerwaarde. De ze extra-opbrengst komt ben goede aan het land in het algemeen, dat bescherming en hulp behoeft. De zui- geling)en-bescbe rming is i!n dit geval iuitgezonderd. De toeslag bedraagttvoor den ze gel van iy2 oent l1/» oent; voor dien van 2r/2 oent 21/2 oent; voor ^lie van 4 en 5 oent 3 cent en voor dien van 11[2 oent 3V2 oent. De afmetingen van den zegel zijn 18 x 27 mm., hij 'is zoowel in binneni- als "buitenlandsch verkeer geldig t.m'. 31 December f946. 1 SMOKKELWAAR IN BESLAG 1 GENOMEN. Ambten arm van den opsporings dienst hebben in de haven van Bun schoten een groote partij kaas, rijst en koffie in beslag genomen, welke gereed lag, om naar Amsterdam te worden vervoerd. Deze partij was slechts een onderdeel van een groote- re partij, welke reeds aan een adres in de hoofdstad was afgeleverd. De vervoerder kon niet opgeven, voor wie de goederen bestemd waren. In verband met deze zaak werd een huiszoeking verricht ten huize van zekeren v. Z. Hier werden ruim 100 kazen in beslag genomen en ver der zeep, koffie, thee, spek en vleesch. Van Z. is gearresteerd. SIGARENFABRIEKEN GESTRAFT Een inspecteur voor de prijsbe- heersching in algemeenen dienst te 's-Gravenhage heeft dezer dagen rijf sigaren- en sigarettenfabrikiinten we gens overtreding van het zgn. prijs klassevoorschrift veroordeeld. Een Haagsche sigaret ten fabriek kreeg lrervoor een boete van f60.000 en s:garenfa' rieken te Valkenswaard en Kampen hceten van f 60.000 en f20.000. Twee andere sigarenfabrie ken, resp. gevestigd te Amersfoort en te. Yeenendaal werden met f 10.000 en f 1000 beboet. (Polygoon-Seym) OP OVERWEG GEGREPEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag is die 69-jarige heer J. Abbink uit Almelo, toen hij per rijwiel op weg was naar zij'n tuintje, op den ohbewaakten overweg In den Noor dhr oekwe g onder- genoemde ge meente door een losse'locomotief ge grepen en op slag gedood. BRIEFKAART ELF JAAR ONDERWEG. Dezer dagen ontving1 de heer Ra- vensborst te IJsselmuiden een prent briefkaart uit Leiden, welke volgens bet stempel 21 December 1930 gel- post was. De kaart was dus bijna elf jaren onderweg geweest. Dat ze toch haar bestemming: bereikt heeft is een dier ondoorgrondelijke her schikkingen van Tante 'Ros. BODEMPRODUCTIE GEWIJZIGD. Gebruik van grond kan wor den ontzegd. In de Staatscourant van 14 Nov. 1941 is verschenen een wijziging van de Bodemproductiewet 1939, waar door het thans mogelijk is doeltref fender maatregelen te treffen tegen degenen, die een hun krachtens deze wet gegeven voorschrift overtreden. VLEESCH ZONDER BON GEKOCHT. Kortgeleden zag de Bussumscbe politie iemand, die met een pak op zijn fiets reed, dat haar aandacht trok. Het pak bevatte havermout. Er kwam echter meer aan het licht. Bij nader onderzoek bleek, dat de man slager van beroep was en een. pak kwitanties bij zich droeg om te in nen bij klanten voor geleverd vleesch. Het viel edhter' op, dat de prijzen op de kwitanties abnormaal hoogwa ren, zoodat het voor de hand lag, dat het met de leverantie van het vleesch niet in orde was. De slager bleek dan ook o,p rui me schaal clandestien vleesch te ver- koopien. Maandenlang had de man een of meer koeien of kalveren per week geslacht en tegen hooge pï'ij1- zen aan zijn klanten verkocht. De slager zal te zijner tijd hiervoor te recht moeten staan. Door de kwi tanties en een goede boekhouding waren de klanten ook te achhterhalen en het aantal 'bleek niet gering te zijn. Donderdagmiddag1 werd op het raadhuis te Bussum een speciale zit ting gehouden, waarvoor de inspec teur der prdjsbebeersching in het be treffende ressort 75 personen had op geroepen. Al deze personen werden niet alleen als getuigen gjeboord, doch bleken tevens verdachten te zijn. Allen werden ondervraagd in zake de betaalde prijzen en het bleek, dat het bedrag, dat door de 75 klanten is uitgegleven aan Langs onwettigen weg verkregen vleesch, belangrijk is. De 'inspecteur der' prijsbeheer- sching legde dan ook niet geringe boeten op. voor het tegen te hooge prijzen koopea. j I j PRIJZEN VAN FRUIT EN GROENTE. Om nog eens terug te komen op de prijzen van groente en fruitde zgn. roodekool-beschikking is de ba sis, waa.op de officieele publicaties in zake maximumprijzen berusten. Ge lijk bekend, wordt daarbij rekening gehouden met een winstmarge van 12 pet. voor den grossier en van 30 pet. voor den detaillist. Thans staat echter een nieuwe roo- dekoolbeschikking op stapel, die prac- tisch niet meer te omzeilen zal zijn en waarin véllingprijs, grossiersprijs en detailprijs zullen worden, vastge- uegd. De prijzen voor groente en fruit zullen dan wekelijks in de Staats courant worden gepubliceerd, voor zoover bekend een novum voor ons land. Accountantsrapporten hebben aan getoond, dat de groentehandel in het algemeen een ibeteren tijd doormaakt dan in 1940. De vraag "is zoo grooft, dat er vrijwel niets* meer behoeft te worden weggegooid omdat het be dorven is. Er zijn natuurlijk nog wjel noodlijdende bedrijven,, doch men kan niet verwachten ,dat juist deze door middel van of dank zij; een officieele beschikking in het leven worden ge houden. Dergelijke zaken zouden in normale tijden evenmin reden van bestaan hebben. Tie bevoegder plaatse "js men dan ook van meening, dat de groenten- handel niet de minste reden tot kla gen heeft. Allerlei bepalingen, zijn „in het voordeel van den schutter" uit/ gelegd zoo zijn bijiv.'de prijzen er op gebaseerd, dat het product een af stand van honderd kilometer moet afleggen. Is de afstand groot er, dan kan de verlader de meervracht aan de Groente- en Fruitcen.trale in reke ning brengenis hiji 'kleiner, dan komt het verschil ten gunste van, den afzender. Een economisch motief oim hooge ie prijzen fè vragen dan offi cieel is toegestaan, woirdt daarom volstrekt niet aanwezig geacht. EEN MERKWAARDIGE STEEN TE HEUSDEN 1 Vroeger bevond zich in den gevel van een huis aan het Wilhelmlnaplein een eigenaardige steen, waarop de we reldbol was afgebeeld, met een kruis bekroond. De wereldbol stond met het kruis omlaag, dus op den kop. Er rond las men het guitige op schrift Men mot hem crommein Om door die se verkeerde werrelt kommen. Later is de steen aangekocht door den heer Jurgens uit Oss en is hij geplaatst in een villa te Nijmegen. De Roos gel ooft niet, dat dit ge vel- opschrift wijst op een historische ge beurtenis. De riieusdenaren hebben wel de waarheid van dit opschrift kunnen ondervinden, want de historie van het antieke stedeke is een aaneenrij ging van rampen en moeilijkheden geweest. „Wellicht heeft die omstan digheid tot het houden van zulk een sombere filosofische beschouwing op den Heusdenschen gerei geleid". De oorspronkelijke steen is later vervangen door een afgietsel. Slot. 3. Inkuilen van bietenblad en -koppen. De kwaliteit van den kuil hangt af van de zindelijkheid van het materi aal, het voorkomen van rottend blad en de wijze, waarop bet wordt in gekuild. Zorg er dus voor, dat ook de bladeren en koppen, welke voor inkuilen bestemd zijn, zoo zindelijk mogelijk zijn. Houdt U bij het inkuilen aan de volgende wenken: a. Gebruik zooveel mogelijk groen tets verwelkt materiaal. b. Doe niet langer over het bij eenbrengen dan 3 a 4 dagen. Regel daarnaar de afmetingen van den hoop. (De oogst van V2 ha vormt een hoop van 4 m doorsnede en 3 m hoogte). c. Zorg door stukstooten en stevig aantrappen voor een snelle luchtuit- drijving. d. Kuil zooveel mogelijk in den grond. Dek den hoop af met een grondlaag van 50 cm dikte en sluit verder de zijwanden zoo goed moge lijk van de lucht af. e. Zorg voor een goeden afvoer van het perssap. f. Zorg dat de hoop niet scheef- zakt. Beschut daarom de wiifdzijde door sterke afkoeling van den hoop tegen te gaan. Als gij deze wenken in acht neemt is mislukking van den kuil uitgeslo ten. Gij hebt dan een smakelijk, ge zond en zeer waardevol voeder, ver kregen. Een voeder met een zeer gunstige eiwitrerhouding, licht ver teerbaar en met een eenigszins afdrij vende werking. De voederwaarde van suikerbieten- bladeren en -koppen overtreft eenige malen de bemeslingswaarde. Vermors dus ook geen bietenblad. Veer daarom groote massa's tegelijk. Maak gebruik van bakken en maak deze telkens schoon. Bietenafval is in alle opzichten een uitmuntend voer. Dezen herfst mag daarom niets verloren gaan. Dus bouwboenen, verzamelt alle bietenblad en -koppen. Benut dein oogst zoo goed mogelijk op eigen bedrijf. Stel, wat gij niet gebruiken kuint, ter beschikking van de veeboeren. Veeboeren, bei.pt den oogst aan bie tenblad en -koppen bijieem te brengen. Stelt U, voor zoover U dat nog niet gedaan bebt, in verbinding met de bouw boenen. Het parool is: alle bietenbladeren en -koppen benutten als veevoer. PRODUCTIESLAG 1942. II. Boeren van Brabant, Alom in Brabant w or dein weilan den gescheurd. De eenige klacht der bceren is, dat de scbeurpremie van het vorige jaar nog niet is uitgekeerd. Die klacht is terecht. Alle mogelijke 'aandrang zal worden uitgeoefend om zorg te dragen, dat heit apparaat wat smelter zal draaien, opdat ook in de uitkeeringen een stimulans tot meer scheuren zal worden gevonden. Intusschen geschiedde er voor on ze land- ein tuinbouwers bet belang rijkste wat kon gebeuren t.a.v. allen die van nature bij het boerenbedrijf betrokken zijn. „De Nederlandsche Landstand" is verklaard tot een openbaar lichaam in den zin van art. 152 deir Grondwet ein verkreeg verordenende bevoegd heid in den zin van art. 153 der Grondwet. De Nederlandsche Landstand zelf omvat onder meer aanmelding alsk zoodanig is overbodig, wijl men door zijn beroep, bedrijf, ja ook be zit er toe behoort alle personen, die; door hun werkzaamheid (ook al bestaat die werkzaamheid slechts in het verpachten of doen gebruiken van grond of water) deelnemen aan het productief maken van den Ne- derlandschieiq bodem, en hunne ge zinnen. Daarmede is tegemoet gekomen aan een reeds bijna een gemiddelde men- sc hen-beef tijd verlangen in onze boe- renwierelid om eindelijk eens zichzelf te kunnen gaan regeeiren en werd die de taak van den Landstand dan ook omschreven als lo. de belangen van de landelijke bevolking te "behartigen en te waken over de eer van de standgenooten 2o. in het kader der door den Staat 'te geren richtlijnen de bedrijfs economische aangelegenheden der landelijke bevolking te regelen en daarover te waken; 3o. aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche Volk mede bewer ken. Alle rereenigingen, lichamen, in stellingen en stichtingen nu, werk zaam op een dezer gebieden, zullen in den Nederiandschen Landstand worden opgelost of daarbij aangeslo ten, dan wel ontbonden worden. Hiermede zijn zeer vele moeilijk heden in ons Brabantsche gewest in hun grondslag tot oplossing gebracht. Niet alleen, dat nu, met inachtne ming der Grondwet, een z.g. beroeps- en bedrijfsorganisatie in het leven is geroepen, waartoe men wettelijk ver plicht is mede te werken, en daar mede de bij velen bestaande gewe tensbezwaren tegen dat, wat bestond en zich nu in liquidatie bevindt, ge- "hcegdoening hebben gevonden, maai* ook speciaal voor de katholieken, voor wie, buiten de wettelijke ver plichting, het Mandement van het Nederlandsche Episcopaat van 1933 mede aanleiding is aan den Land stand hun volle medewerking te ver- leesnen. In ons Brabant zooals in alle Nederlandsche gewesten zullen on- I ze land- en tuinbouwers zelf de gele genheid krijgen om) binnen het sta tuut van den Landstand en de uitvoe- ringsvocrschriften van den Secreta ris-Generaal van het Departement van Landbouw en Yisscherij, de ordening van het geheele boerenleven op te zetten en dus het eigen Brabantsche leven te behouden, alsmede vorm te geven aan het boerenrecht. Als eerste dienaar van ons Volk zal zoo de Landstand ook zijn rechten kunnen doen gelden en het leven ten koste van den boer doen veranderen in een teven door en met den boer. Dat de Brabanders hun kans grij pen! De Voorzitter in hiet Gewest, P. J. JANSEN. n Alles komt ons nu van pas. Vroeger was dat héél wat anders Toen er ruim voldoende was. Graag wil ik U inkt verkoopen, Maaronthoudt de wijze les: Als U niet voor niets wilt loopen Geef ons dan de leege flesch! ECONOMISCHE RECHTER. 's-HERTOGENBOSCH. Boete wegens prijsopdrijving. De bakker P. C. F. P. te Hank ver kocht in de zomerdagen bruine tar- webrooden van 1600 gram voor prij zen varieereind van 40 tot 64 cent per hrood en bruine tarwebrooden van 2000 gram voor 75 cent per brood. Krachtens het Broodprijzenbesluit 1910 had verdachte de broaden van 1600 gram voor hoogstens 32 cent en de broaden van 2000 gram voor 40 cent per stuk mogen verkoopen. De Inspecteur voor de Prijsbe- heersching veroordeelde den bakker wegens overtreding van dit besluit tot een boete van 100 gulden. VREDERECHTER BREDA. Voor den vrederechter te Breda, mr. Loeff, werd, volgens de /Tele graaf", Vrijdag j.l. een zaa!k behan deld, welke naar ter zitting bleek, merkwaardigerwijze niets met poli tiek te maken had, zoodat het een oogenblik leek of de vrederechter zich onbevoegd zou verklaren. Op verzoek van den verdediger werd de behandeling echter voortgezet. Terecht stonden de student P. van B. uit Kaatsheuvel en zijn beide broers M[. P. en G. P. van B. Den student was ten laste gelegd, dat hij op 6 Juli 1940 den chc)fj-veld wachter te Kaatsheuvel zou, hebben geslagen en gestompt. Zijn beide broers werden er van beticht heiml uit een cel in het politiebureau te hébben bevrijd en aan de vordering om het politiebureau té verlaten geen gevolg hebben gegeven. Uit het getuigenverhoor bleek, dat dien avond tusschen den student eiï de politie een vechtpartij was ont staan, nadat verdachte bij de sluiting van een café het was kermis te Kaatsheuvel „Sieg Heil" zou hdb!- bien geroepen. Zoowel verdachte, die thans 'liji der N.S.B. is, als de verschillende politiemannen verklaarden pertinent, dat alle politiek aan de vechtpartij vreemd was. "Verdachte meende over een andere kwestie onrechhtvaardig behandeld te zij'n en wilde da,arover de politie onderhouden. Hij ontkende geslagen te hebben en zeide slechts een afwerende houding te "hebben aangenomen. Het O.M., ^waargenomen door mr. F. Dalen, achtte het ten'faste gelegde bewezen en elschte f 30 'boete, sübs. dertig dagen (hechtenis. De vrederechter sprak "den ver dachte vrij. In de zaak itegen de beide broers eischte het O.M/ drie maanden ge- vantgenisstraf, doch de vrederechter nam aan, .dat verdachhten zich alleen schuldig hadden .gemaakt aan het niet voldoen aan de vordering het politiebureau te .verlaten. Hij: veroor deelde hen ieder tot f 40 boete, subs, twintig dagen. H. van Gimborn N. V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4