COMPLETE MEUBILEERING Firma CH. SCHREUDER Zn. X GEVOÜDENl W. J. V^N GAMMEREN KANTOORBOEKEN X Land- en Tuinbouw Sint-Nicolaas Boekbespreking Binnenland Rechtzaken l/teóftijtx Marktberichten 'A OOK ZONDER VERGUNNING REP AR AT IE-IN RICH TIN Q GEEF EEN BOEK 100 120 150 200 breed V MATRASSEN - BEDDEN - LOOPERS VAN CLUBS STOELEN - DIVANS BEDDEN EN MATRASSEN Tel. 49 - Wijksche Straat - HEUSDEN het beste adres voor vele artikelen, zooals: Eiectrische Kookplaten compleet f 8.90; groote f 11.50. Philips Gloeilampen in alle sterkten. Alle soorten Electro- motoren voor licht- en krachtleiding. Oade stofzuigers worden weer als nieuw voor U gerepareerd. WATERLEIDING- ARTIKELEN Waschtatels, Verchroomde Kranen, oude kwaliteit Tuinslang, Sproeistukken, Slangklemmen, enz. RIJWIEL- ONDERDEtLENnog prima Kettingkasten, Jasbeschermers, Spatlappen, Solution, Batterijen, Rywiel- en Batterjjlampjes in alle voltages. LANDBOUWGEREEDSCHAPPENbeperkte voorraad Mestvorken, Spaden, Panschoppen en Steelen hiervoor, Gegalv. Emmers, Wascbketels, enz. Gooi Uw gebroken deelen niet weg, veel kan ik voor U weer prima lasschen. Beleefd aanbevelend Erkend waterfitter Rijwielhandel Drongelen, E 92. Tel. No. 8 Meeuwen IN ELKE GEWENSCHTE LINIATUUR. Firma L. J VEERMAN - Heusden. geen bevredigende oplossing wordt bereikt. De buitengewone catting van het Japansche parlement is geopend met het .voorlezen van de troonrede door den jceizer. „Wij "hebben den minis ters bevolen", aldus de keizer, „"het parlement verschillende wetsvoor stellen gn aanvullende begrootingen, die piet het pog op den toestand noodig ^ajn, voor te leggen. Wij wen- schen, .dat gij uw plichten nakomt en jde regeering in een gees|t van eendracht zult steunen". De verga dering* (duurde een kwartier. „De buitengewone zitting* van den Rijksdag is een van die 'belangrijkste conferenties, welke ooit in het Verre Oosten gehouden is", schrijft de „Ja pan Times and Advertiser", welke in nauwe verbinding met het minis terie van Buitenlandsche "Zakenslaat; en het blad voegt er aa toe, d,at het jot van den Stillen Oceaan van de besprekingen kan afhangen. Dat zal peeds duidelijk kunnen worden, wanneer de minister-president, Tojo, de .minister van Buitenlandsche Za ken, (Gogo, en de minister van Ma rine, Sjimada, tot het volk zullen spreken. De wereld zal ervaren, dat Japan in de eerste plaats 'besloten is zajn (éigen belangen en die van. den Stillen .Oceaan te verdedigen en dat het kabinet zijn plicht, na diepgaand overleg met de .volksvertegenwoordi ging, zal doen. Het Chineesche con flict beeft' het volk een offer ten ble(- drage yan 26 milliard opgelegd: het volk' js echter besloten verdere of fers jé brengen. i De speciale Japansdhe ambassai- deur Koeroesoe "is ,te 'Washington aangekomen. yblgiens Associated Press beeft hij verklaard -te gélboven, cfat vhij een kans op succes heeft. Naar Domei meldt, komt enen in politieke kringen te Tokio lbij: de bestudeering der Ameiikaansch-Ja pansche betrekkingen tot de elotsom, dat ,er geen reden'c^ voor optimisme. In je der geval is dit weekeinde van historische ,'beteekenis voor de bej- trekkingen „tusschen de 'beide lan den. De ambassadeurs Nomoera en Koeroesoe ^lillen te Washington nog maals. Wijzen op het onwrikbare in de Japansche houding en op 3e stem ming jn Japan, die. uiterst géspannen is. In 'een commentaar op Koeroesoe's deelneming .aan de onderhandelingen te Washington, noemt de „Nitsjk- nitsji" de zie onderhandelingen „abso luut dé laaatste poging" tot 'bijil-e g(- ging van de crisis in de Zuiidztee. - i g Die generaal-gedel'egeerde dër Fransche regeering in Afrika, gene raal Weygand, is te Vichy gearri veerd en zal- door Pétain en Darl'an worden ontvangen. Zijn besprekin gen zullen, naar men in politieke kringen te Vichy vermoedt, in de eer ste plaats verband houden met de verschillende kwesties ,die door den dood .van den minister van Oorlog, generaal Huntziger, gerezen zijn. De Turks che minister-president Saidam gaat voor vier wieken niet ziekteverlof. Hij wordt vervangen door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sar,adzjogloe. NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF! PRODUCTIE-SLAG 1941. Scheur v r ij w i 11 i g. Het is voor ieder thans een feit, dat de oppervlakte bouwgrond ver groot moet worden om de voedsel voorziening van ons volk veilig te stellen. Ieder, die erover nagedacht |ieeft, is tot de overtuiging gekomen, dat het eenige middel om de opper vlakte teelgrond uit te breiden het scheuren van grasland is. -Ook de Overheid heeft zich in dien zin uitge laten. Daarom, boeren, aarzelt niet langer, maar geeft bij den Rijksjand- bouwconsuLent van Uw Gewest op, welke 'oppervlakte grasland gij van pLan zijt vóór 1 Maart 1942 te scheu ren. Gij moet toch inzien, dat vrijwillig scheuren Uw plicht is en ook... Uw voordeel! Het is Uw plicht ervoor te zorgen, dat het Nederlandsche Volk voldoen de broodgraan, voldoende aardappe len en voldoende vet heeft om den honger buiten de deur te houden. Van Uw kloekheid en doorzettings vermogen hangt het af of de'produc tieslag tot de oplossing van hetvoe- dingsvraagstuk zal leiden. Het is voor ons Volk van helgroot ste belang, dat het in staat is zich zelf te.voeden. Immers: slechts een Volk, dat zichzélf kan voeden, is een vrij Volk. Die vrijheid kunnen vooral de Ne derlandsche boeren verwerven. Maar dan moet er dadelijk aangepakt wor den. Grasland schennen is dus thans het parool. Iedere boer, die een geschikt per ceel heeft, dient dit te scheuren of te laten scheuren en doet goed daar bij de volgende raadgevingen ter har te te nemen: 1. Scheur zooveel mogelijk. Er zal ongeveer 100.000 ha gras land gescheurd moeten worden orr> het gestelde doel te bereikien. Gemid deld komt dat neer op 1 ha per 6 g 7 ha grasland. De een heeft meer geschikten grond voor scheuren dan de andere. Wie veel geschikt land heieft, zal daarom goed doen veel meer te scheuten dan 1 ha op 6 a 7 lua. 2. Besluit tijdig om te scheuren. U kunt niet te vroeg ploegen. In dien U tijdig besluit om te scheuren, kunt U een droge periode uitstekend benutten. Dit komt de structuur van den grond zeer ten goede, waardoor' de kans van verdrogen of beschadi ging van het gewas door ongedierte al sterk wordt verminderd'. 3. Scheur in de eerste plaats de ge- schikste perceelen. Dat zijn de perpeelen grasland, die: a. voldoende uit het water liggen of gelegd kunnen worden. b. in een goeden bemestingstoe stand verkieeren en daardoor een flin ke reserve aan plan ten voedsel bevat ten. c. een goede structuur hebben. Practisch leenen alle behoorlijk uit het water liggende zand-, zgvel- en kleigraslandein zich zeer goed voor scheuren. 4. Scheur met overleg. Er bestaan twee wijzen van ploe gen. In het Noorden is het gebruike lijk tweemaal achtereen met den ploeg door dezelfde voor te gaan. In het overige deel van ons land wordt de zode in den regel in haar geheel ineens ondergeploegd. Zorg er ech ter steeds voor, dat het rister vol doende steil staat, zoodat de zode goed gekeerd en verkruimeld wordt. Begin met een scherpe schaar, voorschaar en kouter. Houdt ,deze ook goed scherp. Neem de ploegvoor voldoende breed en zorg er vooral voor, dat- de zode ondiep wordt ondergeploegd. 5. Stel U, wanneer U wèl geschikt land hebt om te scheuren, maar niet over de noodige werktuigen en bedrevenheid beschikt in ver binding met Uw buurtgenooten. Zoekt gezamenlijk iemand, die het ploegen en bewerken op zich kan ne men. Toon Uw goeden wil. 6. Ploeg zoodanig, dat de akkers vlak of iets bol liggen. 7. Vraag het advies van den Rijks- landbouwconsuient inzake de toe diening van een kalkbemesting. Snel besluiten is ook Uw belang. Wanneer U vóór 22 November aan den Rijkslandbouwconsulent opgeeft welke perceelen door U gescheurd worden, kunt U de volgende voordee- len genieten 1. een scheurpremie van f125 per ha; indien de aardappelteelt wordt uitgebreid f200 per ha. 2. een stikstoftcewijzing gelijk aan die voor het oude bouwland. 3'. geen opgelegde scheurplicht (zonder premie) indien voldoende wordt gescheurd. Dit zijn belangrijke voordeden, welke aan vrijwillig scheuten ver- boniden zijn. Boenen denkt hierover nog eens na. Ziet Uw plicht en... Uw voordeel. Scheurt dus vrijwillig, f200 Scheurpremie kan per ha wor den toegekend, als in 1912 méér aard appelen worden verbouwd dan dit. jaar. Het is géén vcreisehte, dat het gescheurde land met aardappelen wordt bezet. Indien men b.v. 2 ha grasland scheurt en bestemt voor de teelt van broodgraan, en op het be staande bouwland 1 ha aardappelen méér verbouwt kan men aanspraak maken op een scheurpremie van één maal f200 en één maal f125. ONZE KUNSTMEST VOORZIENING Met meer dan gewone belangstel ling zal de bekendmaking van de normen, waarnaar de toewijzing van kunstmest is geschied, bestudeerd zijn door de belanghebbenden. Hoe ook hiet oordeel moge zijn over de: verschillende hoeveelheden die aan de onderscheiden gewassan al naar den grond, waarop ze ver bouwd worden, zijn toegewezen, het feit, dat er niets kan toegewezen worden voor fosforzuurbemesting uitgezonderd dan voor fruit- en groen teteelt onder glas heeft het laat ste beetje hoop, dat velen nog koes terden, doen verdwijnen. Fosforzuurmteststof is niet te krij gen. Het marktbericht van het Centraal Bureau had ons eind September wel eenige hoop gegeven, dat er naar het scheen eenige nieuwe aanvoer van Thomasmeel vanuit België naar ons land zou kunnen plaats vinden, maar daar rekenen wij rhaar niet al te veel op. Dat wordt een vervelende geschie denis met de fosforzuurmeststoffen De kans is niet uitgesloten, dat nu minderwaardig of gèheel onwaardig gogd zal aangeboden en gebruikt'wor- den. Wij kunnen ons voorstellen, dat Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 49 HEUSDEN degenen, die hun bodem niet van ou de kracht voorzagen, omdat ze geen of weinig slakkcmmeel gebruikten, zoodat er geen reserves overbleven, nu spijt hebben van de bemestings- politiek, omdat zij huyi land meer zien verarmen dan wel noodig was geweest. Al kunnen degenen, die geregeld slakkenmcel hebben gebruikt minder bezorgd het kamend seizoen tege- moetgaan, daarom wil dit niet zeg gen, dat ze onbezorgd behoeven te zijn. Het gebrek aan fosforzuur is een groote tegenslag en zal een on- gunstigen invloed hebben op den pro ductieslag. Maar de geregelde slak- kenmieelgebruikers hebben een groo- ten voorsprong. AGRICOLA. Wij ontvingen ter recensie één ex- oemplaar van het blad „Blokkade'* dat bij het begin van den derden oorlogswinter het Nederlandsche volk wordt— aange boden Het wil wij zien op de oorzaken van het gemis, dat thains op velerlei gebied gevoeld wordt. Deze oorzaken zijn in de eerste plaats: de pogingen die worden gedaan, om met geheel Europa ook Nederland aan honger en gebrek over te leveren, door mid del van de blokkade; en iin.de twee de plaats de praktijken van hen, die de gevolgen van dezé blokkade uit hebzucht en egQïsme verergeren, door hamsteren, clandestien slachten en prijsopdrijving. Naast de zie negatieve feiten wil „Blokkade" echter vooral op een po sitief feit wijzen en wel dit: dat de blokkade tegen Nederland mislukken zal, indien wij allen ons aaneensluiten om dezen aanslag op leven en ge zondheid van ons en onze kinderen te doen mislukken. Hiertoe moeten wij allen bijdragen door loyaal aan de distributiiepolitiek van de overheid medie te werken, terwijl voor den boer in de productieslag en voor de huisvrouw in de keuken nog bijzon dere taken zijn weggelegd. Alle Nederlanders aan te sporen, in het belang van het leven en die toe komst van ons volk, aan het welsla gen van die ze vreeilzame „tegen-blok kade" mede te werken, en hun daar bij met goeden raad terzijde te staan, dat is het doel van dit blad. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Overeenkomstig de in art. ,14 van de regeling van de arbeidsvoorwaar den voor het bakkersbedrijf aan dr. ir. A. H. W. Hadke gegeven bevoegd heid zich "bij de uitoefening 'van ziijn taak te doen bijstaan door deskun digen, heeft hij besloten daarvan ge bruik te 'maken door instelling van. het Loonbureaox voor het bakkers bedrijf, te 's Gravenhage. Voorts zal door aan genoemd bu reau verbonden controleurs reeds kort na -17 November a s. een nauwlet tende controle worden uitgeoefend op de naleving van de bepalingen dezer regeling. Zeer binnenkort zal een brochu re, waarin de regeling met toelich ting is opgenomen, worden toege zonden aan alle georganiseerde bak kers. Zitting van Maandag 17 Nov. Loopen op verboden grond: J. T« K„ Heusden, Vrijspraak. VleeschkeuringswetJ. J. v. U., Wijk f20. Keuringsverord.J. v„ Z., Sprang- Capeile f20. Geen voorlicht: A. v. d. S., Wer- dam f2; D. G., Werkendam f3'. Geen achterlicht: A. H. A„ Kaats heuvel f3'; F. L'., De Werken em. Sleeuwijk f2. Met driieën naast elkaar rijden: G. H. v. D., Vlijmen f3; A. M. v. D., Vlijmen f3. B en alle andere pijnen ROTTERDAM, 18 Nov/ Veemarkt. Aanvoer 1502 dieren, waaronder 1008 runderen, 244 graskalveren, 144 nuchtere kalveren, 1 paard, 1 veulen, 67 bokken en geiten, 37 schapen. Prijzen per stuk: le kw. 2e kw. 3e kw. Melkkoeien 645 515 400 Kalfkoeien 650 525 300 Vare koeien 440 330 280 Vaarzen 400 310 225 Pinken 310 225 190 Graskalveren 205 155 80 De aanvoer van graskalveren was korter met tragen handel en beste exemplaren, iets hooger in prijs. Verder als vorige week. Melk- en kalf koeien iets kleiner aangevoerd. Levendige handel en hoogere prijzen. Varekoeien aanvoer flink, met tamelijken handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer matig, stroeven handel en onveranderde prijzen. 's HERTOGENBOSCH, 19 Nov. 1941.' Op de markt van heden waren aange voerd 2850 stuks 1564 runderen 148 nuchtere kalveren 633 biggen 47 zeugen 248 loopers 210 schapen of lammeren De prijzen waren als volgt per stuk Kalfkoeien f 320.— tot 540.— Jongvee 170.— 320.— Graskalveren 100.— 180.— Nuchtere kalveren 42.— 58.— Zeugen 420.— 190.— Loopers 32.— 45.— Biggen 12.— 26.— Schapen 44.— 66.— Lammeren 36.— 46.— Matige aanvoer van rundvee, handel stug. Voor het jonge vee prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer goed, handel kalm, prijzen onveranderd. Biggen aanvoer matig met betere handel, iets hooger. Fokvarkens ruime aanvoer, handel vlot, prjjzen hooger. Loopers goede aan voer met hooge prijzen. Schapen veel aanvoer voor de centrale. Overigens kalme handel. 9 t 0 V KANTONGERECHT 's-HERTOGENBOSCH. J verdn'jft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks fOct. 11 11 99 11 11 11 11 11

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 7