OUDE OVERHEMDEN 3Xe made Qelbceide kleedje* aam den middiujitiicfi w. WWi V,ex*ieftende owdlUidingAAteêen rijk aan nieuwe details KNIP-PATRONEN KOMEN VAN PAS Kapsel en persoonlijkheid Nieuw is de ronde schouderlijn. De oor log kan de ontwikkeling van de mode niet tegenhouden, steeds weer verandert haar beeld. De scheppingsdrang der mode-ont werpers en de rijkdom hunner fantasieën, heeft ook thans weer ten aanzien der herfstcollecties getuigenis afgelegd van den onvermoeid en arbeid dezer kunstenaars en van allen, die bij de mode-industrie be trokken zijn. Ondanks de noodzakelijke beperking ten opzichte van de aanschaf fing van kleedingstukken, zullen wij even wel niet minder aandacht aan de nieuwe ontwerpen schenken, omdat ze op ons ge voel voor schoonheid inwerken. Voor de komende maanden hebben de mode-ontwerpers een richting ontwikkeld, die geheel en al tegemoet komt aan de eischen des tijds, doch die hier in veelzij digheid verre boven uit weet te gaan. Met recht kan gezegd worden, dat aan iedere wensch voldaan kan worden, terwijl by het ontwerpen der modellen rekening ge houden is met de noodzakelijk geworden stofbesparing. Alles wat te zeer opvalt, is thans uit het modebeeld gebannen, iets wat ongetwijfeld in overeenstemming zal zijn met de opvattingen der vrouwen, die van den grooten ernst der tijden diep doordron gen zijn. De hoofdlijn heeft zich gehandhaafd, veelzijdigheid valt waar te nemen ten op zichte der details. Voorts kan gezegd wor den, dat de mode zich kenmerkt door een vrouwelijken stijl, die vooral tot uitdruk king komt in de tallooze garneeringen in den vorm van kralen, loovertjes, steentjes, hand- o.a. goudborduursel, stiksels van metaaldraad, reliefstiksels, soutache, tres e.d. Het sportieve element treedt nog steeds op den voorgrond, soms zelfs kan men dit waarnemen aan meer gekleede japonnen. De voorliefde om twee, soms zelfs drie, verschillende kleuren te combineeren blijft, groctendeels uit practische overwegingen, bestaan, doch de keuze hiervan vereischt veel omzichtigheid. Ook dof en glimmend materiaal wordt steeds meer tot gekleede middagjaponnen verwerkt, waarbij dan een goed gekozen sieraad in de plaats treedt van garneering. Een nieuw detail, dat zich evenwel niet voor ieder figuur leent, is de ronde schou derlijn, die o.m. gevonden wordt door een ronden pas, die zich over de bovenarmen voortzet. De mantel op nevenstaande schets geeft zoo'n pas aan, terwijl stiksels den nieuwen vorm nog meer tot uitdrukking doen komen. Sluiting met drie groepen plooien in het midden en groote opgestik te zakken over de heupen. De ruime bovenmouwen hebben voor- loopig uitgediend en worden thans vervan gen door modellen, die óf glad ingezet zijn óf waarvan de zeer bescheiden ruimte ver deeld- wordt over uitnaadjes, die aan den binnenkant gestikt worden, waardoor de schouders niet noemenswaard verbreed worden. Dergelijke details dragen er in niet ge ringe mate toe bij om aan een kleeding- stuk een volkomen ander silhouette te ver- leenen. G. C. M.S. Vaders overhemd, dat aan dë hals bedenkelijke teeke- ijen van slijtage te zien geeft en waarvan ook de manchet- Sr( ten reeds' gekeerd zijn, biedt desondanks nog materiaal voor boven- als onderkleeren fa>or de kleintjes. Blouses, zoowel voor jon gens als meisjes kunnen er Qit gemaakt worden, ook Bpeelpakjes en schortjes. Zuinigheid is thans een ge biedende eisch, we woekeren daarom ook met alle restan- tjes en gebruiken deze b.v. als aanvulling van effen ma teriaal, dat voor pyama of pacht japon aangewend wordt Onze schets geeft slechts en kele stukken te zien, die uit 6en niet meer gedragen over hemd gemaakt kunnen wor sen. 80 We moeten ons tafelgoed zooveel moge lijk trachten te sparen en zullen gebruik fcunnen maken van kleine kleedjes, die on- tler de borden en midden op tafel gelegd Worden. Als materiaal kan men paarlka- toen gebruiken. Voor het kleed en de zes kleine kleedjes heeft men noodig 400 gr., terwijl op naal den 2 gebreid wordt. Men begint met de open steken, waarin een middenstuk in ruitvorm gebreid wordt. jour steek le toer. 1 st. recht X een st. af laten glijden 1 st. recht. Afge haalde st. over de gebr. steek halen om- Blaan X. '2e toer en verder alle even toeren ave recht overbreien. 3e toer. 2 st omsl. vanaf X le toer her halen. 4e toer als tweede. Voor het middendeel wordt als volgt ge breid in den z.g. linnensteek. le toer. X 1 st. breien draad naar voren brengen 1 st. over. afh. draad naar achte ren brengen. X herhalen. 2e toer. X afgehaalde st. voorg. toer ave recht breien, draad naar achteren 1 st. averecht afh. draad naar voren X herhalen. Deze breisteek geeft rechte steken op den goeden kant te zien, die den indruk wek ken, alsof men ze één op één neer doorge- stopt heeft; het effect is bijzonder aardig. Voor een klein kleedje zet men 79 st. op en breit 7 c.M. in den a jour steek. Vol gende toer in het midden 3 st.. in linnen steek en iedere tweede toer open 2 st. (één aan iederen kant) van het open werk voor den ruitvorm breien. Op 20 c.M. is de helft Het kort afgeknipte haar heeft inderdaad een groote omwenteling gebracht in de mode en de verzorging van het haar. Men begon plotseling voor dit gebied steeds meer belangstelling te toonen, te meer daar het kortgeknipte haar hooge eischen stelde. Wilde men er verzorgd uitzien, dan was een veertiendaagsch bezoek aan den kapper noodzakelijk. Niet alleen, dat de coupe van het kort geknipte haar in over eenstemming moest zijn met den vorm van het hoofd, doch ook de ondulatie eischte de hand van den vakman ten einde een onberispelijken indruk te maken. De kapper zag zich in minder dan geen tijd in het middelpunt der belangstelling geplaatst, te meer, daar iedere vrouw, zich verplicht gevoelde om zich behoorlijk te laten kappen. Evenals alle onderdeelen van de schoonheidsverzorging behoort ook die van het haar tot de logica van het ge zond verstand; daarom willen wij een en ander over het haar in het midden brengen. Persoonlijkheid trekt. Om zich op slaafsche wijze te onderwer pen aan alle grillen, die de mode aan het kapsel stelt is natuurlijk niet doenlijk. Een kapsel is nu eenmaal geen kleedingstuk, dat naar willekeur aan- of uitgetrokken wordt, maar geeft ten deele uitdrukking aan de persoonlijkheid, evenals de oogen, de neus, de mond en zelfs de handen. Iedere vrouw moet dan ook door zorgvuldig pro- beeren voor zichzelf uitmaken wat bij haar wezen, leeftijd en gelaat past en zich niet enkel en alleen naar de mode richten. Het heeft geen zin, om een rol te dragen in dien krullen het gelaat meer tot zijn recht zouden doen komen. Een smal" gezicht zal gebaat zijn door een scheiding in het mid den van het haar, terwijl bij een gezicht dat meer gevuld is, deze meer naar rechts zal moeten worden gedragen, wellicht in schuine richting naar op zij. Een vrouw, die alle modegrillen volgt, neemt veel van haar eigen bekoring weg, van haar persoonlijkheid en toont veel ge lijkenis met een schabloontype, dat bij do zijnen te vincfen is. Mannen zien deze ty pen niet graag, en zelfs als zij er verliefd op raken is het meestal slechts van voor- bijgaanden aard; de vrouw, die een per soonlijkheid durft te zijn, boeit hem veel meer, zoowel door haar conversatie als door haar kleeding. De Lasarsche haarkuur. Indien men zelf niet weet, welk kapsel wel het meest geschikt zal blijken te zijn, dan zal een kapper, die zijn vak meester is, ongetwijfeld van advies kunnen dienen. Is dit soms eenvoudige, maar ook meermalen moeilijke probleem naar genoegen opge lost, dan is het zaak, dat men er inderdaad ook de hand aan houdt en het haaT elas tisch en glanzend blijft. Te veel wasschen aan het haar is niet aan te bevelen, in geen geval moet dit meer dan om de veertien dagen gebeuren, zoo mogelijk om de drie weken. Naarmate men vet haar meer wascht, zal het nog vlugger vet gaan worden en daarom is het aan te bevelen nu en dan gebruik te maken van een goed soort haar- poeder, dat men er over uitstrooit volgens de aanwijzing, die op de verpakking is aan gegeven. Van groote beteekenis is het grondig uitborstelen met een schoonen borstel, zoodat geen poeder op de huid achterblijft. Borstelen, 'smorgens en des avonds, is noodzakelijk om het haar elas tisch en glanzend te hopden. Indien het haar uitvalt of men last van roos heeft, is advies van een goeden kap per of van een huisarts wenschelijk om erger te voorkomen. Een bepaalde behan deling kan noodig zijn; o.a. past men de Lasarsche haarkuur toe, die bestaat uit herhaald wasschen met een bepaalde sa menstelling van teërzeep, enkele andere preparaten en olie. Droog het haar niet bij de electrische kachel. Normaal, gezond haar kan met een der vele ter beschikking staahde haarwasch- van den ruit bereikt en wordt in tegen overgestelde richting gewerkt. Voor het middenkleed worden twee klei ne kleedjes boven elkander gewerkt. middelen gewasschen worden, eventueel ook met vlokken-zeep. Vette toiletzeep is niet aan te raden, aangezien deze het haar niet voldoende ontvetten kan en moeilijk uit te wasschen is, waardoor het haar, droog zijnde, stroef aanvoelt. Het naspoe len moet enkele malen gebeuren, eerst met warm, daarna met lauw water, aan het laatste spoelwater voegt men een scheut azijn toe. Het drogen kan met een Föhn geschieden of met een badhanddoek, doch nimmer moet het droogproces bevorderd worden door middel van een electrische kachel, omdat hierdoor het haar te droog wordt en afbreekt. Voor droog en vet haar zijn verschillen de alcoholhoudende preparaten in den handel, waarvan het gebruik aan te beve len is. Blond haar wordt steeds nagespoeld met een aftreksel van kamillen, tenzij reeds een speciaal waschmiddel is aange wend. Om de haarcellen te voeden wordt het hoofd gemasseerd met. een geklopten eidooier, nadat het eerst met alcohol is be vochtigd om op elkaar plakken te voorko men. Zelfs al wascht men het haar zelf, dan zal het toch noodig zijn het regelmatig te laten punten door den kapper. Ook het verven van het haar behoort tot het ter rein van den vakman, aangezien het slagen geheel en al afhangt van een deskundige behandeling. De kunst van haar verven. Haarverven is een kwestie van smaak en een donkerbruin type zal er voor moeten waken, om zich sterk te laten blondeeren, aangezien deze kleur niet bij haar gelaats tint past en disharmonie in haar verschij ning te weeg kan brengen. Is men eenmaal begonnen met een andere kleur aan het haar te geven, dan zal men dit op de plaatsen, waar het uitgroeit, steeds moeten laten bijkleuren, hetgeen natuurlijk kosten met zich brengt. Onnoodige kosten moeten we thans vermijden, doch onnoodig bezui nigen, zooals de laatste maanden veelal ten aanzien van het kapsel gebeurde, is even eens verkeerd. Het haar is een sieraad der vrouw en een goed verzorgd kapsel drukt het stempel op haar verschijning. Bezuinigen, door niet meer als voorheen naar een kapster te gaan, is niet alleen in het nadeel der betrokkene, die er veel min der gesoigneerd zal uitzien,, maar ook van de tallooze velen, die bij het kappersbe- drijf betrokken zijn. Zooveel dit slechts in onze macht is zullen wij er toe bij moe ten dragen, om het bedrijfsleven gaande te houden, ten einde nog meer kommer en leed te voorkomen; en ongetwijfeld zal iedere vrouw haar steentje hiertoe willen bijdragen. Om bij het vermaken van japonnen stof- deelen te verbinden kan men evenals voor het verlengen van kinderjurken, open randjes werken op de wyze als bijgaande teekeningetjes aangeven. Zij leenen zich ouru ook om b.v. van kleine puntvrije kleedjes een ontbijtlaken te maken. Niet alleen, dat dergelijke open randen een goede oplossing zijn om stoffen te verbin den, doch ook als garneering maken zij een aardig effect. Op de schets is le aangegeven op welke wijze stofdeelen verbonden worden door middel van omgefestonneerde draden, die in schuine richting gespannen worden. Het is noodig, dat de rafëlkanten van beide deelen eerst smal worden omgezoomd met onzichtbare zoomsteken, daarna rijgt men ze op stevig papier b.v. Y, yx c.M. van elkander af en spant in zig-zag lijn telkens twee draden, die omgefestonneerd of ge- cordonneerd worden. Een aardige versie ring vormen ook de a jour randjes, die mei flanelsteekjes gemerkt zijn; voor deze neemt men den afstand tusschen beide zoompjes steeds smal. De gehaakte verbin- dingssteken worden nadat de beide stof deelen smal omgezoomd zijn in lossen «n vasten gewérkt, afwisselend aan bcven- en onderkant een vaste, daarna twee los sen. Men lette bij het werken vooral op den afstand tusschen de vasten, die steeds even groot dient te zijn. Hard water wordt door een toevoeging van dubbelkoolzure soda zacht gemaakt. Om. te vermijden, dat hout bij het in slaan van spijkers, barst, slaat men voor af de punt van den spijker eenigszins plat. Het aanslaan van metalen voorwerpen kan men tegengaan, als men deze met een dunne oplossing colledium en wijngeest bestrijkt; ze behouden dan jarenlang hun glans. Succespatroon No. A 798. Prijs 0.20. Verkrijgbaar voor den leeftijd van 46 en 68 jaar. Meisjessdhort, gemaakt van ruitjesstof. Men zou er eventueel oude keukengordijn tjes voor kunnen gebruiken. Het schort heeft twee schouderbanden, V een pasje en een daaraan gerimpeld bene dengedeelte. Op den pas, evenals onder langs den zoom, kunnen aardige randen geborduurd worden, volgens bijgaande teekening, Succespatroon No. A 799» Prijs 0.40. Verkrijgbaar in maten 4244 en 48. Pyama voor dames bestaande uit twee verschillende kleuren stof. Het jasje heeft twee revers en sluit met twee knoopen en met een ceintuur van de stof in de taille. De twee groote zakken zijn van dezelfde A799 stof als het schouderstuk, de manchettefj en de boorden van de broekspijpen. Ben. stof 5 M. 70 c.M. breed. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEfl j ■fiïl zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbar bij het practisch modeblad, postbus 36 Der j Haag. Betaling steeds vooruit per girtgj (postrekening 203203), per postwissel dl in postzegels, mits deze een vaarde hefcj ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 8