TWEEDE BLAD regeerinos-koffiesurrooaat Daarom Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat Vrijdag 16 Januari 1942 No. 6228 Land- en Tuinbouw Binnenland CEBTT f FEUILLETON PER 250 GRAM ZIELEN-ADEL BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD BODEMKAPITAAL. Degenen, die niet op de hoogte van de agiraische bedrijven zijn mogen denken, dat de producten van akker, weide en tuin zoo ongeveer van zelf den boeren en tuinders in handen vallen, degenen, die ingewijd zijn in het werk van den boer en tuinder, weten het wel beter. Telkens komen weer nieuwe vraag stukken naar voren. Vooral in een tijd als wij nu meemaken. Daar hebt ge nu het graslandscheu- ren. Door velen vrijwillig, door ande ren (helaas) gedwongen verricht om de productie van menschelijk voed sel zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook hierbij komen weer vraagstuk ken en gevallen naar voren, waar men vroeger niet aan dacht. Men veronderstelde en terecht dat de zode die door het omwer ken tot ontbinding komt een min of meer beduidende hoeveelheid plan- tenvoedsel bevat, die nu tot beschik king van het nieuw gewas kan ko men. Dat is inderdaad mogelijk. Men moet ecliter wel bieden ken, dat men dan het in die grasmat opgehoopte bodemkapitaal geducht aanspreekt en dat dit een noodmaatregel is, die la ter, als er weer normale omstandig heden aanbreken, zoo spoedig moge lijk ongedaan gemaakt moet worden. Men moet dan het bodemkapitaal weer aanzuiveren. Als me:n dit dan ook maar doet. Vooral aan fosforzuur kan de zo de rijk zijn, friet name als men ge woon was met slakkenmeel te be mesten. En het is juist het fosfor zuur, dat bijzonder schaarsch is. De stille reserve, die in de graszode be legd was, kan men nu aanspreken. Alleen maar, zooaLs wij reeds op- ten, bij wijze van noodmaatregel. Want het is in gewone omstandig heden dringend noodzakelijk, dat er een reserve aan fosforzuur blijft. Dan alleen heeft men het meeste resul taat van normale giften. 'tls dus wel met een bezwaard hart, dat die reserve aangesproken wordt. Doch wat doet men al niet tegenwoordig AGRICOLA RheunTaiische kwellingen DRIELING TE TILBURG. In het gezin van P. v. Laarhoven- v. Opstal in de Jozef Israël straat te Tilburg is een drieling geboren. Het is de eerste kinderzegen van dit jeugdige echtpaar; de man is 29 j. en zijn echtgenoote 28 j. De drie meisjes zijn voor een goe de verzorging naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. De moeder maakt het goed. SINAASAPPELS. Er is een begin gemaakt met den aanvcer van sinaasappels waarvan de eerste wagons, die thans zijn .bin nengekomen, voor de verpleegden in de ziekenhuizen in ons land beschik baar zijn gesteld. Het resteerende gedeelte zal aan het publiek wer den verkocht. Het eerst komen de Rotterdammers aan de beurt, daar na zullen de overige plaatsen worden bedacht. Tengevo'ge van het moeilijke trans port en den duurderen aankoop in Italië zijn de prijzen belangrijk hoo- ger dan die van voor den oorlog. De groenten- en fruithandelaren, die den verkoop van sinaasappels op zich nemen, worden er-aan herinnerd, dat overtreding van de prijsvoor- schriften op de strengste wijze zal worden gestraft. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de sinaasap pels mogen per stuk worden aange boden. De winkelier is echter ver plicht op een halve cent naar bene den af te ronden en het gewicht per stuk en den dienovereenkomstigen prijs ten overstaan van zijn klanten zelf te berekenen. ZWARE MISHANDELING. Voor dien vrederechter mr. van Vlo ten, die Maandag te Utrecht zitting hield, stond terecht de 41-jarige F. W. van Till, zonder toeroep te Eeml- nes terzake van een misdrijf tegen bet leven, subsidiair zware mïshanj* deling. Verdachte is nat. socialist en onder vindt daardoor in zijn gemeente veel last van politieke tegenstanders. 'Her haaldelijk beeft men dreigementeini te gen hem geuit, doch daarbij' is het niet gdbleven. Tegen het schemer donker op den avorid van den 7 den Augustus 1941 heeft éen achttal poi- fitieke tegenstanders van, "Van'T. zijn huis omsihgéïd en aanvankelijk aller lei dreigementen zooals „kiom er eens uit, dan slaan we "je dood" enz. ge uit om daarna overiuid die geheele buurt bij elkaar te schreeuwen. Van T. en zijn gezin waren zeer angst1 g gjewomen, termeer odk om dat mien r.',ep „we zullen je huis in brand stfceken". Ein toen op een geget ven moment een klinker door de rub ten vloog, verloor Van T. zijn beheer- sching en snelde naar buiten. In de keuken stond een bakje zand en een hakbijl" gereed bij wijze van luchtbeb schermlngsmaatregel; Tan T. greep deze bijl en rende naar buiten. Maar de onverlaten hadden Inmiddels hel erf yerlaten en waren in geen velden of wegen te zien. Wel fietsten daar de n:etsvermoedende arbeiders De'Jong en Knoppers voorbij, de met het geheele gevaT n'ets te maken hadden. \Trdachte Van T. echter verkeerde in de meen'ng, -dat zij wél "tot de herriemakers behoorden en ging met name De Jong met de bijl te lijf. En alleen doordat de Jong zich tijdig verweerde docr rij'n rechterhand bo ven zijn hoofd te houden, kon voor komen worden, dat zijn hersens wer den mgeslagen. "Xu raakte de bijl de hand, welke zeer ernstig werd ver minkt, want niet alleen dat een pees en een bot werden doorgeslagen, de middelvinger werd zoodanig' geraakt, dat hij in het ziekenhuis geamputeerd moest worden. In zijn requisitoir meende de of ficier van justitie mr. Royaards, dat h.et gestelde in de dagvaarding wettig en overtuigend bewezen was door de verklaring van verdachte en door die van de getuigen. Waar in dit geval bijna e,en mensch gedood is, achtte spr. het primair ten laste gèlegde, het misdrij ftegen het leven, bewezen. Indien men dat niet aanneemt, dan is toch zeker bewezen de opzet om zwaar te mishandelen. Verdachte zegt nu w.el, dat hij een en ander deed uit noodweer, maar het slaan met den bijl is geen verdedigingshandeling, omdat naaar de feiten gerekend al leen maar een steen door de ruiten is gegooid en er nooit werkelijk ge vaar voor het leven van verdachte heeft bestaan. In verband daarmede eischte de officier een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. De verdediger mr. Van Vessem vroeg zijn client vrij le spréken op grond van niet-strafbaarh|ei)d. De vrederechter achtte vend, schul dig aan zware mishandeling en ver oordeelde hem1, daar hij juist een maand in preventieve-hechtenis had gezeten, tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maanu met aftrek van de preventieve hechtenis. GOEDKEURING VOOR DRUK WERKORDERS VEREISCHT. De huidige papiersituatie maakt het noodzakelijk de hoeveelheid uit te voeren drukwerk te beperken De secretaris-generaal van het de- parlement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft daarom dep direc teur van het Rijksbureau voor de Grafische Industrie gemachtigd daar toe een regeling te treffen. Volgens de door dezen directeur nu getrof fen regeling dienen de drukkers met ingang van 15 Januari voor elke drukwerk order een door of vanwege het Rijksbureau voor de Grafische Industrie afgegeven vergunning aan te vragen, ook indien het papier door den opdrachtgever wordt bij geleverd. In het algemeen zal geen vergun ning worden verleend, voor de ver vaardiging van die drukwerken, waarin niet tot het uiterste op pa pier is bezuinigd en voor die, welke in verband met de huidige papier- schaarschte niet als onontbeerlijk kunnen werden beschouwd. Ten einde een vlotte afwerking van de aanvragen te bevorderen zijn door het Rijksbureau in ons land vier districtskantoren, n.l. te Zwolle, Eind hoven, Den Haag en. Amsterdam op gericht, waar de vergunningsaanvra gen dienen te worden ingediend. Te gen de beslissingen van de districts kantoren van het Rijksbureau staat beroep open bij den secretaris-gene raal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, die hiertoe de „Commissie van beroep goedkeuring drukwerk orders" heeft ingesteld. Opdrachtgevers van drukwerken; doen goed met het bovenstaande re kening te houden, door ter besparing van onnoodige moeiten en kosten, opdrachten van niet noodzakelijk drukwerk achterwege te laten en eventueele spoedeischende opdrach ten tij dig door te geven. Wat dit laat ste betreft kan worden opgemerkt, dat de regeling voor de behandeling van de aanvragen zoodanig is ge troffen, dat verwacht mag worden, dat voor drukwerk, waarvan de ver gunningsaanvraag op de juiste wijze is ingediend het door de regeling ont stane oponthoud hoogstens twee ofi drie dagen zal eischen. Voorts wordt nog de aandacht ge vestigd op het onlangs gepubliceerde bericht, volgens welk voor het druk ken van boeken toestemming bij de afdeel ing boekwezen van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten dient te worden verzocht. GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Kofhesurrogaat het beste vervaügmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Kofhesurrogaat is geheel volgens regeerings-samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum. ma 9. Tpautzky hoorde niets meer van hetgeen er giesproken werd, de woor den gonsden hem verward in de oo- ren en om zijin ontroering te verber gen nam hij', bezigheden voorwen dende weldra afscheid van zijn kame raden en snelde voortin den donke ren nacht. De scherpe wind die hem op straat tegen woei, gaf hem eerst zijn herinnering weder. Een smartelijke gewaarwording maakte zich van den jongen man meester, liefelijke droomen die 'hem sedert een half jaar begoocheld had den, verdwenen weder" op .eens; 'het was hem, alsbf hij' een tijd lang voor niets geleefd had, alsof hij dit gan- scha tijdperk nu uit zijn levensge schiedenis wissen moest, en toch was zij zoodanig met zijn inwendig be staan aaneengesmolten, dat hij wel gevoelde dat slechts die dood dat beeld geheel uit zijn "hart zou Icurir nen doen. verdwijnen. Toien hij in den loop van den winter te WarZburg geweest was en de kamers en zalen van het oude kasteel doorwandelende de familieportretten beschouwd had, scheen hem daaronder ook het liefe lijke gelaat van Lucie toe- te lachen en hij gevoelde zich waarlijk te moede, alsof zijn voorvaderen welgevallig! op hem nederblikten. Nu ondervond hij een gewaarwording alsof hij hun met zijn gedachten onrecht had aange daan en nu verplicht was dat weder goed te maken. „Welk een aanma tiging van den 'baron, mij terstond op zijn 'bal uit te noodigen," ging Huj- go in zich zelve sprekende voort; „|hij moest toch eerst afwachten of ik hem ook zou bezoeken. ,Maar ik ga er voorzeker niet heen,, en ten einr de niet andermaal aan zulk een uit\- noodiging blootgesteld te zijn, zal ik mij nog eerst verontschuldigen, zelfs al mocht het toeval ons andermaal met elkander in aanraking brengen. Toen hij zijn woning bereikt had, wierp hij zich terstond te bed om alle onaangename gedachten door den slaap te doen verdrijven; doch de slaap ontvlood hem en zijn eenmaal geprikkelde verbeelding vertoonde hem geen andere beeldien dan die, welke op het gebeurde van dien dag betrekking hadden. Den volgenden morgen was hij een weinig rustiger en na een weinig te hebben nagel- dacht, besloot hij" toch het bal van den baron Lameth te bezoeken, om niet onbeleefd te schijnen, maar hij wilde volstrekt niet dansen, Lucie noch haren vader aanspreken», en ook het gebruikelijk bezoek niet bren gen na het feest. j i De dag verliep in pijnlijke (Onrust. Hij was ontevreden op zich zelvien dat deze gebeurtenis zulk een diepen indruk op zijn ziel had teweeggiej- bracht en hij niet zoo veel macht op zich zeiven bezat, om zijn ge moed s>- stemming te beheerschen. Eindelijk sloeg het tien uur; de fiacre kwam voor en hij reed naar de Karinthierstrasse voor het helder ver lichte gebouw. Hij verkeerde in zulk een sombere stemming, dat de glans en de kostbare inrichting hem hin derde en hij met onheilspellende blik ken de trappen opging, die met de prachtigste tapijten bedekt waren, terwijl langs de sierlijke leuningen bloeiende planten en tropische gq- wassen stonden, tusschen wier groe ne, twijgen het licht van talloooze, bontkleurige glaskogèls schitterde. „Zoo prachtig is dus het huis van den bankier ingericht,' 'prevelde Hu- go in zijn ergernis, bijna hoorbaar; „bij mijn grafelijke ouders prijkt de salon niet met zulk een uigezochte weelde". Zijn stemming verbeterde niet toen hij de gezelschapszalen binnentradi, waarvan de vorstelijke inrichting van den rijkdom en den goeden smaak van den eigenaar getuigde, die slechts werkelijk kunststukken had willen tentoonstellen, om met geen middel matigheid het oog! van den aanschou wer te vermoeien. Bijna achteloos ging Hugo naar 'de balzaal, waar men al lang met dansen 'begonnen was en half verscholen in een duiste ren hoek, zag hij de dansende paren hem voorbij Zweven, waaronder hij ook weldra Lucie herkende. Haar aanblik el ec triseerde hem onwillekeu rig en hare gèheele verschijning in het witte atlaskleedje mfet een enr kel,e witte camelia in het haar, maak te zulk' een gunstïgen indruk dat odk Hugo, zich daaraan overgevende, zijn voornemen bijna geheel vergal. Doch zijn oude, bekende, de ritmeester, wekte die wéder bp door hem te zeggenj „Lucie schijnt u toch weer in de oogen te steken, gij volgt haar onop houdelijk met uw blikken". Op dit ©ogenblik trad Lucie op Hur go toe, om hem, daar de polka met toeren gedanst werd, in den kring der dansenden te halen. Hugo ver bleekte en stamelde„het spijt mij zeer, maar in dans niet." „Danst gij niet?" vroeg Lucie ver wonderd, en het was alsof een scha duw haar anders zoo opgeruimd ge zicht ©vertoog, „en waarom danst gij juist heden niet, hebt gij een verlies in uwe familie geleden?" „Ja," antwoordde Hugo snel, „ik heb heden de tijding bekomen van den dood van mijn oom." Nu 'bood Lucie den ritmeester ha re hand en trad met hem in den kring en Hugo mompelde in zich zeiven „Het is ver met mij gekomen, dat is waar, nu ben ik een leugenaar en laat een oom sterven die nooit bier staan heeft. Neen, 'wanneer ik in mijn! eigen oogen niet verachtelijk wil wor den, dan moet ik aan dat geval voor goed een einde maken". Hij stormde voort zonder iemand te zien of te groeten, en in zijn wo|- ning aangekomen, gaf hij zijn be diende 'bevel, alles voor zijn vertrek in gereedheid tie brengen, daar hijj wellicht den volgenden 'dag Weenen zou verlaten en den laatsten tijd van zijn verlof weder te Warzburg zou doorbrengen. Den volgenden morgen ontving hij een briefje, dat door een vrouwenhand was geschreven en toen hij het opende zag hij, dat het door tante Pauline oriderteekiend was, "die zich door den plotselingen dood ha- rer schoonmoeder genoodzaakt had gezien Napels te verlaten, om zich wegens "de regeling'der nalatenschap naar Weenen te begeven, waar zij, na den dood van haar man, die voor eenige jaren overleden was, de uni- verseele erfgenaam geworden was van den vorst Saroni. Toevallig had zij den vorigen avond vernomen, dat Hugo zich te Weenen 'bevond, en nu bad zij hem dringend spoedig bijj haar te komen en haajr; zoo dikwijls mogelijk het genot te schenken van zijn tegenwoordigihead. "i i (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD heeft een zekere pijnstillende uitwerking. Neder/andsch. Buisje A-Oct. 36

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 5