Buitenland FEUILLETON Nederl. Landstand Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ZIELEN-ADEL No. 6229 Woensdag 21 Januari 1942 VERD VIST EREN: jvrt •4» ^0 VAN ALTE** Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHT'BERICHT Aan het gebeelie Dionetz-fnont viel de 'Vijand met sterke strijdkrachten aan. De gevechten durein "nog voort. 10. Hugo werd door zijn tante Pauline zeer hartelijk ontvangen; zij wist hem door hare vriendelijkheid en lieftallig heid zoodanig te kluisteren, dat hij het plan van zijn vjertrek vooreerst geheel en al liet varen en zich ook door zijn tante overreden liet,, om zich eenigen tijd opnieuw over te ge ven aan de genoegens van het carne- val, dat weldra ten einde liep. Hij liep van het eene feest naar het an dere en daar deze gezelschappen igrootendeels in de kringen der hoog ste aristocratie plaats hadden, hoopte hij oen ontmoeting met Lucie, die hem thans onaangenaam zijn zou te ontgaan. Op een bal bij gravin Alefelddans- ste Hugo met een zeer gevierde 45 MILLIOEN INWONERS. Op 31 December j.l. had het Ko ninkrijk Italië, zonder de onlangs ge annexeerde provincies een bevolking van 45.370.000 zielen. VELDMAARSCHALK OVERLEDEN Genitraal-veldmaarschalk Von Rei- chenau, die als gevolg van een be roerte ernstig ziek was, is tijdens het vervoer naar zijn woonplaats overleden. De Führer heeft gelast, dat de veldmaarschalk, die zich zoo buiten gewoon verdienstelijk heeft gemaakt, op staatskosten zal worden begra ven. De Führer heeft tot zijn ver tegenwoordiger als Führer van het Duitsche volk bij die staatsbegrafenis aangewezen dein rijksmaarschalk Her mann Göring en tot zijn vertegen woordiger als opperbevelhebber van heit lieiger den generaal-veldmaar- schalk Von Rundstedt. SOLLOEM EN IIALFAYA GEVEN ZICII OVER. V. schoonheid, een Francaise ,en toten hij voor zijn dame, vis-a-vis, een bui ging maakte, herkende hija. in haar tot zijn ontzett'ng Lucie Laimeth. Hij gevoelde hoe hem in dit oogen- blik bet bloed naar bet aangezicht steeg, doch toen hij Lucie aanzag, had diez|e zich tot haren danser gé- wend. Toen hij echter wederom bij een toer in hare nabijheid kwam,- zag zij hem plotseling aan en het was hem, als zag hij een traan jiiL-hare oogien opwellen. Nu waren aJie-plan nen ,die Hugo zich omtrent zijn hou ding tegenover Lucie had voorgeno men, den bodem ingeslagenhij snel de, nadat de dans geëindigd was, tot haar, om haar om den eerstvolgen- den dans te verzoeken, doch zij gaf hem min of meer koel ten antwoord, dat zij reeds geëngageerd was. Alle paren maakten zich dan ook tot den dans gepeed, maar Lucie bleef nog zitten.' Tojen de dans begon zonder dat men $ijaar gehaald had, stond zij haastig op, en naar een jongen heer gaande, sprak zij hem miet eenige Woensdag 21 Jan. Donderdag 22 Jan. Vrijdag 23 Jan. 's morgens tot 9.36 9.35 9.34 's avonds vanaf 6 07 6 08 6.10 woorden, waarop zij met hem in den kring dar dansers trad. „Wiie is die heer met wien deze damle in dat ro- zenkLeedje en met dien zilveren krans op danst?" vroeg Hugo aan tte om!- s tander s. „Haar broer, dje"jónge baron La- me th, die eerst kort geleden uit Pai rijs is teruggekeerd^", wend hem ge antwoord. Hugo trad sne-L teRug „Nu legt Lu cie Let er op toe mij fie 'beleedigen", zeide hij 'tot zichzjelvJen, „en het is zonderling, maar ik duid haar dat niet ten kwade. Ik gevoel maar al te Zeer, dat ik haar gekrenkt heb en toch heeft zij mij geen aanleiding gegeven tot mijn ohheusche behande ling. Overmorgen moet ik naar Triest terug kjeeren; ik hieib dus nog slechts één dag over, om mijn onpectt ver der goéd te maken, en wie weet, of het mij n'et gelukken zal." Den volgenden niiddag meldde hij <ech aan ten huizte van den baron Lameth, doch de bediendie zeide hem dat zijn heter niet thuis was. Is de vakbekwaamheid de eenige eisch? Zoo zullen ook andere souvereine Den volgenden morgen vertrok Hu go in eien zeer onaangename stem)- ming naar Triëst, waar de Maria The- resia voor anker lag, aan boord waar van hij zich weldra begeven moest, daar dat vaartuig nu onder zfedl moest gaan, op een expeditie naar de Mid- dellandsche Zee. In de maand Juli van het volgende jaar keerde de Maria Theria, na een maandenlange afwezigheid naar Triëst terug, en Hugo die reeds eeni gen tijd op het dek had gestaan, zag mat groote vreugde den ouden licht toren uit den vloed omhoog stijgen, die hem de nabijheid verkondigde der stad;, alwaar hij eindelijk tijding zou kunnen inwinnen va zijh ouders. Bij zijn vertrek had hij hun verzocht hun brieven aan hem naar La Val letta op bet eiland Mjalta te adres- seeren, doch bij zijn aankomst al daar had hij er geen gevonden, en daar zijn moeder in den afgeloopen P. J. JANSEN. (Slot volgt"). Hoe een achttten-eeuwsche schrijver over het Land van Heusden en Altena enz* handelt. Het Land van Heusden wordt, ge deeltelijk ten Oosten en ten Zuiden var» de „Meyerye van 's-Hertogen- bosch" atgescheiden „door de Bosscha Sloot en den Hollandschen Dijk; ten Noorden en gedeeltelijk ten Oosten, wordt het bespoeld door de Maze; die het atscheid van den Bommeler1 Waard, in de provincie Gelderland. Voot het overige is het bepaald tusscben! de Langestraat, de Landen van Dusseni en het Land van Altena. De Maaizé formeert voor het Land van Heusden een eilandje, aan de overzijde d'er ri viere, hetwelk genaamd word de Hemer- der Waard, en door zijne strekking veroorzaakt, dat de Maaze aldaar eén krommen draai neemt, in welks in ham het steedje en de sterke vestinjg Heusden gelegen is." Het Land van Heusden is „drie uunen in de lengte en, twee uurjen fijn da breedte, ot deszelfs omtrek wordt ge rekend op omtrent zes a zeven uurjen gaans." De bodemgesteldheid beschrijft hij als „meerendeels veenig en zandig, Öen eersten vindt men vol zwaar en bruin veen, bijzonder aan. den kant dér Vlij- mensche veenen. De zandgronden be staan meest uit vlakke en zandige 'her- den, hier en daar overvloedig met eikei en andere kreupelbosschen bezet; hoe meer men egter aan den Maaslkiant nadert, naar den kant van Altena, hoe het land kleiagtiger is en tegelijk vrugt- baarder word.'- winter dikwijls ziiek was, zag hij met groot verlangen eenige tijding omj- trent haar welstand tegemoet. Eindelijk wierp het schip het an ker en Hugo was de eérste die den kapitein om verlof verzocht, aanland te gaan om zijn brievjen af te halen, die hij, ondanks het late avonduur, nog hoopte te zullen meester worden. Er werd hem dan ook een geheel pakket brieven ter hand gesteld, en op een daarvan de hand zijner ge liefde moeder herkennende, brak hij dezen haastig open en beproefde hem te lezen bij het licht der gaslantaarn die dicht bij het postkantoor stond. Hij las en las steeds voort; zijn oob gen schoten vlammten, zijn handen sidderden'hij 'dxuktle den brief te zamen en na hém in. zijn borstzak ge borgen te hebben, snelde hij met ver haaste schreden naar een hotel, waar hij een kamer vroeg en ultg|eput op een sofa nederzorik. (Wordt vervolgd). voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en d onmelenraard Uit bet hoofdkwartier van den Führer, 19 Jan. Duitsche en Roe- me ens che troepen oinider het opper bevel van den genieraat der infanterie von 'Mansteln hebben, in samenwer king met de formaties van 'het luchtr wapen van den generaal der vliegers Ritter von Gr aim, na zware gevech ten, die verscheiden dagen duurden, de aan de Zuidkust van de Krirri gelande bolsjewistische strijdkrachten teruggeworpen en diestad Feodosia in een vastberaden aanval weer in bezit genomen. Tot dusver zijn meer dan 4.600 gevangenen binnengebracht, bene vens 73 pantserwagens, '77 stukken -geschut en talrijk ander oorlogstuig buitgemaakt. In den centralen en Noordelijken sector leed de vijand bij1 die voort zetting zijner aanvallen opnieuw zwa re verliezen. Bij een op 17 en 18 Januari uitge- voerde tegenaanval van Duitsche in fanterie- en pantserformlaties werden in totaal 35 stukken geschut, 23 grai- llhatwerpërs, 45 'machinegeweren, be- I nevens een groote hoeveelheid bols jewistisch oorlogsmateriaal buitge maakt. Da vijand verloor bierbij' '430 dooiden en 140 gevangenen. Het lucht'wapen beschadigde in de ■wateren van Mpermanisk een groot koopvaardijschip door bommen. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den haveninstallaties aan de Engel- sche Zuidwestkust en plaatsten bom vol treffers. op een muriitfiiadeppt op de "Shetland-eilanden. In Noord-Afrika werd bij succes volle verkenriingsacH es dier Duitsch- Italiaansehe troepen in 'Cyrenaica een aantal gevangenen "binnengebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen haveninstallaties en vliegvelden aan de kluist van Cyrenaica aan». In de Groote 'Syrte werden bij een ïu ch taan val op een Brltsch konvooi verscheidene grootie koopvaardijsche pen door bommen zwaar beschadigd. Bij de herovering van Feodosia heeft de drager van het Ridderkruis, kolonel Muller, zich opnieuw door buitengewone persoonlijke dapper heid, besluitvaardigheid en beleidvol le aanvoering van zijn regiment on derscheiden. Het 595ste commungué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt jjbe garnizoenen van Solloem en Halfaya, die waren ingesloten en zon der ophouden werden bestookt door veld- en scheepsgeschut van elk ka liber en 'door de luchtmacht, die ge durende dr'e dagen door het slechte weer verstoken bleef van aanvoer uit de lucht en vooral van voeidoende water, zelfsj voor 'de gewonden», heb ben na twee maanden van Tfeldhafti1- gen strijd moeten afzien van eiken verderen tegenstand, die onmogelijk was geworden. In het Westen van. Cyrenaica zijn afdeelingen der Italiaansch-Duitsche luchtmacht in weerwil van het zeer ongunstge weer er in geslaagd aan vallen te doen op vijandelijke vlieg velden, afdeelingen ge mechanise erdë strijdm iddelen e.i opslagplaatsen. Aan zienlijke branden werden waargeno men ,een vhegtuig is niet op zijn ba|- sis teruggekeerd. Bij "herhaalde aanvallen op Malta hebben Duitsche vliegtuigen in de haven liggende schepen en vliegvel den gebombardeerd. Bij een lucht gevecht werd een Hurricane neerge schoten. Boeren van Brabant, Na de plaatsgevonden uiteenzetting omtrent doel en wezen van den Ne derlands chert Landstand heeft het vooral voor ons Brabant groote be- teekenis om eens na te gaan wie de van nature aangewezenen zijn om een rol te spelen in del organen, van den Nederlandschen Landstand in onze provincie. De organen van den Landstand zul len, zooals riu wel als gemeengoed mag worden verondersteld, hun zwaartepunt en grondslag vinden in de; d orps'boerienraden en de dorps- boeren'.éiders. 'Heit behoeft geen oe- toog, dat die. dorpsboerenraden ddie- nen te bestaan üit de meest vakbe kwame boeren, in de gemeente aan wezig. Daarbij bedenke men, dat de Ver ordening 196/1941 onder „boeren" cfaatlandbouwers, vqeitielers, tuin ders, landarbeiders, visschers, grond bezitters en hun familieleden, die door 'hun werkzaamheid^ of door hiel. ter beschikking s'tiellen van perceelen grond of wateir, deelnemTen aan luet productief maken van den Nederland- schen bodem, mei inbegrip der bin nen- en kustwateren. Dit brengt matte, dat; de dorpsboie- renraden kunnen samengesteld zijn uit ver.egenwoordiilgers van alle bo venbedoelde categories, waaronder dus ook de Landvrouwen en de Landgoed, evengoed als de boschbe- zitters. Let immer op den eisch „vakbe- kwaqae. Jx>er<«n"r d«v- "zi> die hun Een vijandelijk vliegtuig is gesignaleerd. Het luchtafweer-wapen is gereed, om de machine onder moordend vuur te nemen Deutscher Verlag-Recla-P. K. Benneman beroep het best verstaan. Het maakt dus geen verschil uit of het ee'n groo te of een kleine boer is, een pachter of een eigen hof bezittende boer, een vaste arbeider of een losse, een vast vischwater 'bezittende visschers of een termijn-pachter, e,en dienstbode of de eigenaresse Aan een hof, enz. enz1.; het gaat om de vakbekwaamheid. Neen, natuurlijk n'et. Zij, 'die ge roepen worden om een le'dende plaats in de organen van, den Nederlandr schen Landstand in te nemen, zullen objectief moe.en kunnen oordeelenen in staat zijn hun persoonlijke meening in en om het belang van „den boer" en het Nederlands che Volk ter zijde te zetten. Om dit tie künnen zullen de betref fende personen oorporatief dienen te denken, de boereneenheid in hu nine buurtgemeenschap en van "daaruit ge coördineerd over ons geheele Vader land wenschen en willen medewer ken aan de vorm'ng van het eigen recht voor en in den levenskring der boeren. 4 Dit nu eischt helaas, zou ik haast schrijven, voor Brabant toe lichting. "Onder „corporatief denken" wordt verstaan het willen hande'en in den geest als naar dien zin en die beteeke,- nis van Quadra gjesilmo. Anna" en daaruit volgt al het andere vanzelf. Allereerst moe'jen dus dé werkers in de organen van, den Nederland|- schen Landstand doordrongen zijn van de maa 1-chappe'ijke rechtvaar digheild en de sociale liefde èn be leven het feit, dat die; aarde, hoe zij ook onder particulieren verdeeld is, immer ten dienste moet blijven staan aan liet maatschappelijk nut. Even zeer dienen zij hiet als van nature te beschouwen, dat de mensehen niet meer ingedeeld worden .vólgens dë plaats, welke zij op de arbeidsmarkt innem'èn, maar volgens de verschil lende maatschappelijke functies, door ieder verricht, zooals ook „Quadrage- siopao Anno" eischt. Evenals "dege nen, the. in elkanders nabijheid wo nen, natuurlijker _ivijze een gemeente vormen, zoo ook wórden zij, d'lei een zelfde vak of beroep uitoefenen, door de natuur ertoe geleid om zekere corporaties of lichamen .te scheppen. Zóó zijn de boeren" van nature lid van den Nederlands chen /Land's tand, wijl sleëhts één souvereine kring van Nederlandsche boeren kan (bestaan in Nederland en slechts ,één kring in een gemeente of streek pf een provincie en men daarin nooit meerdere sour vereine kringen' van personen, 11 ie eenzelfde vak of beroep uitoefenen, kan hebben, wil |de harmonische sar menwerking io]p ''het gebied van de maatschappelijke rechtvaardigheid en sociale liefde» g'eglarandieerd kunnen 'worden. IV- kringen of lichamen .ontstaan en is hun vorming druk bezig. „Quadrage- simo Anno" schrijft#,Zoo natuur lijk is dit, dat velen gewoon zijn deze lichamen, die eigen rechten bezitten, zooals niet wezensbestanddeeleni, dan toch minstens natuurlijke elemienten der burgerlijke maatschappij te noe men". Welnu, zóó en niet anders is die Nederlandsche Landstand een natuur lijk element, ja èen wezensbestandi- deel van hiet Necferlandsche volk; zon der de Landstand met zijn ei getn plich ten en rechten kan bet Volk niet be staan, dat slechts bestaan kan door een eenheid, verkregen door 'harmo nische verbinding van alle natuurlijkei elementen, ja, wezens'bestanddeelën (beter nog souvereine kringen), waar uit ons. Volk bestaat. 'Dan 'heèft men! ook de orde, zooals S.t. Thomias "dip definieert. Het kian niet voorkomen., dat .er sociale orde in den' waren zin 'des woords bestaat, als niet de verschillende ledematen der maat schappij door een hechhten bland tot eenheid zijn samengevoégd. Hoeven '(N.-Br.).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1