Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten Distributie- mededeelingen. Bekendmaking Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 27 Februari 1942 No. 6240 VERD Ü1STEREN: Officiëele Landbouwmededeelingen UNO VAN ALTEKA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De strijd aan het Oostfront gaat onverpoosd voort. Tot vijfmaal toe deden de bolsjewisten op eenige plaatsen van het omsingelingsfront bij Leningrad een uitval, welke ech ter geen succes opleverden. De bols jewisten werden op enkele plaatsen reeds in het voorterrein tot vechten gedwongen. Op andere plaatsen wer den zij bij gevechten van man tegen man uit de voorste Duitsche linies geworpen. Alleen reeds in den sec tor van één divisie verloren de bols jewisten hij hun vergeefsche acties verscheidene honderden dooden. De batterijen van het Duitsche leger grepen niet alleen in bij de afweer - gevechten, doch namen ook de reeds meermalen zwaar beschadigde Kirof- fabrieken te Leningrad onder vuur. Het luchtwapen deed aan het Oos telijk front met bijzonder sterke for maties aanvallen op de ravitaillee- ringswegen en verkeersknooppunten in het achterwaartsche vijandelijke gebied. In het Donetzbekken werden ver scheidene stations getroffen en vijf treinen vernield. Aanzienlijke scha de aan rangeerterreinen en laad plaatsen veroorzaakte opnieuw om vangrijke verstoring van de ravitail leering der bolsjewisten. Ook in den centralen en Noorde lijken sector van het front werd door bommenwerpers aanzienlijke schade aangericht aan spoorweginstallaties In een station exploideerden benzine tanks zij branden volkomen uit. De Moermanskspoorweg werd opnieuw op verscheiden plaatsen onderbro ken. Ook in Cyrenaica heerscht de ge wone bedrijvigheid van verkennings- afdeelingen. De vrij wat verbeterde weersomstandigheden veroorloofden een matige hervatting der luchtope- raties. Havenwerken en spoorwegen achter de vijandelijke linies werden met succes gebombardeerd door de luchtmacht der Spil-mogendheden, die ook met goed gevolg bases en vliegvelden op Malta aanviel. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. De Japansche militaire woordvoer der, luitenant-kolonel Akayana heeft, naar aanleiding van de landing der Japanners op Timor verklaard, dat deze landing als maatregel van zelf verdediging absoluut noodzakelijk was met het oog op de half Decem ber geschiede bezetting van Portu- geesch Timor door Britsche en Ne- üerlandsch-Indische troepen. Hij verklaarde, dat de Japansche regeering voor het begin der lan ding de Portugeesche regeering op de hoogte heeft gesteld en dat Ja pan geen territoriale ambities heeft. Akayama herinnerde er aan, dat de Portugeesche bezitting Macao aan de Zuidchineesche kast reeds een toets steen der Japansche houding tegen over Portugal is. Hoewel Macao een haard van anti-Japansche manoeu vres der Tsjoengking-elementen is, heeft Japan Macao niet bezet. Dat de Japansche troepen thans op Ti- mor zijn geland, is alleen veroor zaakt door de voorafgaande bezetting door Engelschen en Nederlanders. Japansche veroveringsplannen zijn hiervan niet de reden. Volgens berichten uit Washington heeft Sumner Welles den journa listen medegedeeld, dat zij de samen stelling van konvooien voor de in ter-Am erikaansche koopvaardij en dergelijke maatregelen als vaststaan de feiten bekend konden maken. Eenige dagen geleden hebben de Vereenigde Staten aangekondigd, dat de scheepvaart tusschen Noord- en Zuid-Amerika beperkt moest wor den. Thans deelt de MacMormack- lijn mede, dat de geheele z.g. „vloot der goede nabuurschap" uit den dienst is genomen en voorloopig in de haven van New-York blijft liggen ter beschikking van de Amerikaan- sche regeering. In tegenwoordigheid van den plaatsvervangenden premier, Darlan, heeft maarschalk Pétain opnieuw den Amerikaanschen ambassadeur Leahy ontvangen. Van betrouwbare zijde verneemt men, dat Leahy een nota heeft overhandigd, welke betrekking heeft op de Engelsch-Amerikaansche beweringen, als zouden leveranties voor de strijdkrachten der Spil in Noord-Afrika over Fransch gebied geleid zijn. Zooals bekend is, zijn de ze beweringen reeds meermalen dooi de Fransche regeering en de Spil- mogendheden onwaar genoemd. Churchill's belangstelling is thans op verdere wijzigingen in de regee- ring gericht en men verwacht een desbetreffende bekepdmaking nog voor de eerstvolgende zitting van het Lagerhuis. Zou Churchill voorne mens zijn een of twee economische exponenten in de regeering op te nemen. Wat sir Stafford Cripps be treft, zijn positie ten opzichte van de Labourpartij is interessant te noe men. Het ziet er niet naar uit, dat hij weer toenadering tot de partij zal zoeken. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant DORSCHEN. Voor het dorschen zal aan de zelt- dorschers geen en aan de loondorschers nog =s echts b;ij hooge uitzondering een toewijzing vani vloeibare brandstof kunnen geschieden. Voor zoover dus niet electrisch ot met paardenlractie gedorschen kan worden, zal dit groo- tendeefs moeien geschieden door gas generatoren. Daar op de meeste be drijven nog slechts kleine hoeveelheden gedorschen behoeven te worden, kan de verplaatsing der dorschmachine in het vervolg bezwaarlijk geschieden. Wij doen daarom een beroep op de boeren, die nog moeten dorschen, om, in dien het voor den loondorscher te bezwaarlijk is op het bedrijf van den teler zelf te dorschen, omdat het te dorschen kwantum daarvoor te klein; is, hun ongedorschen graan „op een Centrale dorschplaats aan te voeren en at te dorschen. Ingeval hiertoe door of namens den Vcedselcommissariiis aan telers opdrach ten worden verstrekt, zijn deze verplicht daaraan gevolg te geven. Ofschoon wij de bezwaren erkennen, die hieraan verbonden zijn, moeten wij deze medewerking V"-£h verzoeken in verbana met de nootj se besparing van motorbrandstof. De ProTtC" j 'Sedselcommis- saris vo] uxLBrauant. HANDEL IN ONGEKEURDE ZO- MERZAAITARWE. Door de P.I.C.A. voor Noord-Brabant wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in aansluiting op het ver schenen persbericht betreffende de han del in ongekeurde zomerzaaitarwe van de daarin genoemde rassen, ook voor het ras Mansholt's witte de handel is toegestaan onder dezelfde bepalingen en voorwaarden, welke reeds vroeger gepubliceerd werden. INSCHAREN VAN VEE. 1. Voor het in de weide nemen van vee tegen vergoeding, z.g. in scha ren, is toestemming noodig van de Grond kamer voor Noord-Brabant. In het algemeen zullen alleen diege nen voor toestemming in aanmerking komen, die ook in de jaren 1939 en 1940 vee inschaarden. De prijs van de scharen zal beoor- deela worden en in het algemeen niet hooger mogen zijn dan in 1939. 2. De .aanvraag om toestemming voor het inscharen van vee dient te geschieden op staten in tweevoud, die door de Grondkamer in Noord-Brabant beschikbaar worden gesteld. 3. Als vergoeding voor de werk zaamheden, voortvloeiende uit punt 1 zal eeh tarief worden geheven naar 50 cent j>er volle schaar met een minimum van tl. 4. In gevallen, waarin deze regeling niet voorziet ot hare uitlegging on duidelijk mocht zijn, wordt beslist door de Grondkamer voor Noord-Brabant. HANDEL IN ZADEN EN GROEN- VOEDERGEW ASSEN. De P.I.C.A. van Noordbrab. maakt aan belanghebbenden bekend Met ingang van 16 Februari 1942 is de aan- en verkoop-, vervoer en aflevering van zaden van groenvoe- dergewa&sen wederom toegestaan. Onder zaden van groenvoederge- wassen worden in dit verband ver staan zaden van gras- en klaversoor ten, lucerne, serradella, wikken, lu pinen, spurrie, boterzaad, landbouw- wortelen, stoppelknollen, merg- en voederkool, mangelwortelen, voeder bieten, voederwortelen en koolrapen. In deze zaden mag dus thans han del plaats vinden, Ipowel van teler rechtstreeks aan verbruiker, als van teler naar handelaar en van dezen naar verbruiker, echter moet de han delaar in het bezit zijn van een door de N.I.C.A. verstrekte voorloopige vergunning tot liet verhandelen van deze zaden. Bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat behalve voor wik ken en lupinen, het vervoer zonder vervoerbewijzen mag plaats hebben, terwijl voor de aflevering géén be stelbon behoeft te worden aange vraagd bij den pl. bureauhouder. Van wikken en lupinen -mag af levering en vervoer alleen geschie den voor zaaizaaddoeleinden tegen inname van een door den plaatse lijken bureauhouder afgegeven be stelbon en vervoerbewijs van den pl. bureauhouder of zaaizaadhandelaar, niet dien verstande, dat hoogstens de onderstaande hoeveelheden voor zaai- doeleinden vrij mogen worden ver handeld wikken 10 kg. lupinen 5 kg. Uiteraard dient ieder zich te hou den aan de voor de onderscheidene zaden vastgestelde maximum prijzen. VOORSCHRIFTEN VOOR VET- V ANGERS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd deelt me de, dat de eischen, waaraan ingevol ge artikel 4 van het Vetbesluit 1941 (Vetvangers) vetvangers moeten vol doen, thans door de Nederlandsclie Zuivelcentrale, Afdeeling Margarine, Vetten en Oliën vastgesteld zijn. De ze voorschriften worden op aanvrage kosteloos ter beschikking gesteld door genoemde Centrale, Nassaulaan 6, 's Gravenhage, telefoon nr. 182150. Voorts zijn opgemaakt eenige ont werpen van model Vetvangers, welke ontwerpen in 4 teekeningen, na be taling van fl.(Postgiro no. 217300) franco door de Centrale toegezonden worden. GEMEENTE ALMKERK. Voor kinderen, geboren na 31 Aug. '41 kan één eenheid brandstoffen wor den verstrekt. De bonnen kunnen worden afgehaald op de zittings uren van de reizende ambtenaren voor rantsoenbonnen. De stamkaart van het kind medebrengen. GEMEENTE EETHEN. Schoenenbonnen. Formulieren tor verkrijging van schoenenbonnen kunnen op het dis tributiekantoor te Eethen worden af gehaald op 2, 3 en 4 Maart a.s. en moeten worden ingeleverd op 5 en 6 Maart a.s., steeds des voormiddags van 1012 uur. Alle formulieren moeten door het hoofd van het gezin worden ingevuld en onderteekend, terwijl bij de inlevering de stamkaart van het hoofd, alsmede de stamkaart van den persoon waarvoor de bon wordt aangevraagd, moeten worden meegebracht. Na 6 Maart worden geen formuliere nmeer aangenomen. Personen, die tot dusver geen be richt ontvingen omtrent hun aan vraag voor schoenen over Februari, kunnen deze als afgewezen beschou wen. Bandenbonnen. Formulieren ter verkrijging van rijwielbandenbonnen kunnen op de zelfde dagen worden afgehaald als formulieren voor schoenenbonnen, terwijl ze ook op dezelfde dagen moeten worden ingeleverd. Bij de inlevering de stamkaart overleggen. Aangezien er slechts wei nig rijwielbandenbonnen beschik baar zijn, kan men over het alge meen het beste het aanvragen nala ten. Zooals reeds bekend zijn alle aanvragen over Februari vervallen verklaard. Aardappelkaarten. Gezinnen, die in het bezit zijn van minder dan 25 kg aardappelen per gezinslid en in 1941 minder dan 5 Are aardappelen hebben verbouwd' dienen om voor de volgende periode in aanmerking te komen voor aard appelkaarten, een aanvraagformulier af te halen in het tijdvak van 2 t.m. 6 Maart a.s., des voorin, van 1012 uur. Omtrent de inlevering volgt na dere bekendmaking. Textiel. Aanvraagformulieren ter verkrij ging van leveringsvergunningen voori groote kleedingstukken e.a. kunnen worden afgehaald op dezelfde da ta's en tijden als voor schoenenbon nen. De inlevering moet eveneens' op diezelfde tijden geschieden. Bij de inlevering moeten steeds de stamkaarten en textielkaarten van de aanvragers worden overgelegd. Inruiling inlegvellen. Personen die in de maanden Ja nuari t.m. April 1942 de leeftijd van 444 of 21 jaar hebben bereikt of zullen bereiken, dienen de aan hen] uitgereikte inlegvellen voor distri- butiestamkaarten ter inruiling aan te bieden op Maandag 2 Maart a.s., des nam. van 2.304 uur. Bij deze inruiling dient de stamkaart, alsme de de daarbij behoorende inlegvel len te worden meegebracht. Het Plaatselijk Buurtschapshoofd! van den Nederlandschen Volksdienst te HEUSDEN maakt het volgende bekend Het ligt in de bedoeling van den N.V.D., om als erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die velen onzer land- genootjes gedurende het voorjaar in Duitsche gezinnen ondervonden heb ben en ook dit jaar weer ondervin den, een aantal Duitsche kinderen als gast in Nederlandsche gezinnen uit te noodigen. De Duitsche kinderen, in den leef tijd van 1014 jaar, zullen in de periode van 1 April1 October 1942 gedurende 6 weken komen. De be- noodigde distributiebescheiden wor den meegebracht. Degenen, die voor opname van één of meer kinderen in aanmerking wenschen te komen, dienen vóór 7 Maart 1942 de volgende gegevens ter, gemeentesecretarie te verstrekken: Naam en nauwkeurig adres: Beroep Hoeveel kinderen verlangd worden JJongen(s) of meisje(s)... Van welke leeftijd het kind moet zijn. Ook met wenschen omtrent Gods dienst zal rekening gehouden wor den. Het Plaatselijk Buurtschaps hoofd voornoemd, A. VAN DELFT. Heusden, 27 Febr. 1942. De- Plaatselijk Directeur Üean \V. H. N. te HEUSDEN, maakt be kend, dat op 27 en 28 Februari 1942 een speldjescollecte zal worden ge houden, welke collecte ten zeerste in de belangstelling der ingezetenen wordt aanbevolen. De Plaatselijk Directeur W. H. N. voornoemd, A. VAN DELFT, wnd* Heusden, 27 Febr. 1942. J voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens tot 's avonds vanaf Zaterdag 28 Febr. 8.30 7.16 Zondag 1 Maart 8.28 7.18 Maandag 2 Maart 8.25 7.20 Dinsdag 3 Maart 8.23 7 22 Woensdag 4 Maart 8.21 7 24 De Nederlandsche Volksdienst als helper In den nood. Een kijkje In de zieken- kamer van het hotel, waarin een aantal gezinnen, dat tengevolge van het Britsche bombardement op een stad in het Oosten van het land dakloos was geworden, is ondergebracht - De patiënten staan onder toezicht van een gediplomeerd verpleegster van den Nederlandschen Volksdienst Polygoon-Sagers

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1