Buitenland FEUILLETON Officiëele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Distributie- mededeelingen. DE WORSTELING VAN HET GENIE. No. 6241 Woensdag 4 Maart 1942 VERB VIST ER EN: YAH AtTEH^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND ST1UJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Wij 'bewoonden een klein allerliefst landhuis, dat eer aangenaam dan wel gemakkelijk mocht heeten; maar het was voor ons drieën mijn moeder en zuster en mij groot genoeg, om er gelukkig te rijn. Mijn vader was dood; hij had nog juist zoo lang ge leefd, om zijn zoontje een lach te schenken, waarna hij stierf. Ik geloof evenwel, dat zijn dood door de dorps bewoners, die hem steeds voortrotsch hadden gehouden, weinig werd 'be treurd. •Mijn vader was arm geweest; ach! armer dan een hunner en toch had hij eenige kennis opgedaan van al lerlei vreemde zaken, daar hij' in de vermaken der boeren hoegenaamd HANDEL IN ONGEKEURDE ZO MERZAAIGERST MET UITZON DERING VAN HET RAS ABED KENIA. 8.21 8.19 8.17 geen trek vond, zioodat het vuur in de heiberg ook nimmer zijn schaduw op den muur had vertoond. Wanneer nu sommige k'roegloopers, in een half dronken of geheel beschonken toe stand, vooral bij zomeravonden, zin genet op de straat slenterden, bleven zij mijn vader wef eens opwachten, om hem met rijn bestoven schoenen en m_et wilde bloemen in de hand te zien thuiskomen. Zij "dachten 3an, hoe dwaas het van hem was, zich om zulk onkruid te bekreunen, in plaats van hun voorbeeld te volgen en een stevig glaasje te gaan drin ken. Toch wisten zie zeer goed, dat hij alles behalve gek was, want, wan neer er geschil of twist onder hen was gerezen, gebeurde het meerma len, dat rij zijn raad en oordeel kwa men vragen en hij him scheidsrechter moest rijn. Niettemin noemden zij hem trotsch. Dagelijks werkte mijn vader aan een 'kousen-weefgetouw. Zoodra hij rijn dagwerk had verricht, ging hij aan een klein weefgetouw zitten, om HANDEL IN ONGEKEURDE OVERGAXCSTARM E VOOR ZAAI DOELEINDEN. TAXATIEMARKTEN VOOR PAARDEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat de taxatiemarkten voor paarden in de maand Maart in de navolgende plaat sen en op de daarachter vermelde data en uren o.m. zullen worden ge houden te 's-Boseh op 5 Maart van 912 uur en te Tilburg op 16 Maart van 1013 uur. I)e aandacht wordt er op gevestigd dat alleen paarden beneden den leef tijd van drie jaar mogen worden ge taxeerd. Slechts in uitzonderingsgevallen worden ook paarden boven drie jaar getaxeerd, doch dienen voor deze paarden de koopers bekend te zijn en moet op de betreffende taxatie- markt een geldige aankoopvergun- ning kunnen worden overgelegd. TOEWIJZING KUNSTMEST STOFEEN. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt hierbij het vol gende mede: Zooals bekend mag worden ge acht, moeten de aanvraagformulieren voor de aanvullende toewijzing kunst meststoffen, seizoen 1941'42, vóór 1 Maart bij de pl. bureauhouders zijn ingeleverd. Het blijkt echter, dat deze termijn met het oog op het afsluiten van contracten voor zaadteelt te vroeg gesteld is. we ons toch gaarne in het woud pp;, daar wij_ bij het zoeken naar die vreemde bloem, allerlei dingen aan troffen, die ons menig genot ople verden. In de lente hadden wij 'hya,1- cinten, in den zomer wilde rozen, blauwe 'klokjes, roode papavers; ma deliefjes waren er het geheele jaar door. Wij vonden dus genoeg om er ons mee bezig te houden, en van dag tot dag en van jaar tot jaar werden al die voorwerpen ons dierbaarder, totdat ik mijn zevende en mijn zus ter haar negende jaar had bereikt. Eensklaps kwam er echter in alles een groote verandering. Op zekeren dag waren mijn zuster en Ik langer, ja al "te lang, zooais mijn moeder zei, uitgebleven en bij onze thuiskomst kregen wij een berisping. Wij waren daarom te laat gekomen, omdat wij naar een nachtegaal hadden staan te luisteren, die boven ons pp de takken van een ouden olm zat te kwink elect ron en, hoe duisterder het werd, zooveel te mooier begon |de vogel te zingen, totdat we hem eindefijk in de In verband hiermede hebben wij] voor bovengenoemd geval de termijn voor het indienen der aanvraagfor mulieren verlengd tot 15 April 1942. Voor aanvragen, welke geen be trekking hebben op contract-zaad teelt, blijft echter de inleveringster mijn van 1 Maart 1942 gehandhaafd. WEIDE CONTRACTEN RUNDVEE. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat evenals het vorig jaar wederom wei de-contracten voor runderen beschik baar zullen worden gesteld. Deze runderen komen bij levering slechts in mindering op den aanslag 1912 voor het gewicht dat deze run runderen hebben bij het afsluiten van het contract. Voorzoover dergelijke runderen door de Bedrijfsorganisatie als C- en D-rund uit de overname-markten beschikbaar kunnen worden gesteld, zal zulks gedaan worden. Deze runderen moeten voetstoots worden overgenomen tegen bruto slachtveeprijs verhoogd met f15, kosten. Het blijft echter mogelijk om run deren te contracteeren die niet via! een overnamemarkt betrokken zijn. Degenen, die voor contracten iij aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk 7 Maart aanstaande! schriftelijk een aanvrage indienen bi| de afd. Rundvee Spoorlijn 50 Tilburg onder vermelding van: a. aantal contracten als vetwei der. b. aantal contracten als veehou der (niet vetweider). c. aantal C- en D-runderen, datl men van de Centrale wil overnemen. Aanvragen, welke ons na 7 Maart bereiken worden niet meer in be handeling genomen. BOTER. MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat in verband met de huidige seizoensomstandig heden de volgende maatregelen zijn genomen met betrekking tot de dis tributie van boter, margarine en bak en braadvet. In plaats van één bon voor de: distributiekaart van 2S Febr. tot en met 7 Maart a.s. en één bon van de distributiepeeriode van 8 Maart tot! en met 16 Maart a.s. worden ditmaal voor het tijdvak van 28 Febr. tot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter- en vetkaart tegelijk aange wezen. Gedurende genoemd tijdvak van 28 Febr. tot en met Maandag 16 schemering niet meer kónden zien. Den volgenden dag] had mijn zus ter een zware koude igevat; ik .ging! alleen naar buiten en bracht haar eenige primula veris mee. Jk vertel de haar, een vogelnestje te hebben gevonden, met twee fraaie blauwe' eitjes er in, dat jk haar zou liatenl zien. Doch zij ging! niet weer naar buiten; hare verkoudheid werd erger; rij begon te hoesten, zoo vreeselijk1 te hoesten, dat het akelig jwas te'hoor ren. De blos week van hare wangen haar gouden lokken lcregten meerde ren glans, terwijl haar gelaat metl iederen dag bleeker werd pn haar oogen blauwer en holler in het hoofd! begonnen te staan. i Een vriendelijk heer kwam haar bezoeken; men zei mij, dat het de dokter was. Ik mocht hem gaarne lijden ,want hij noemde jruj zijn „klei ne man" en luisterde .toe, als ik hem| iets had te vertellen. i i li (Wordt vervolgd). voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Hoofdkwartier van den F ührer, 2 iMaart. Het opperbevel der weer macht ma&kt bekend Op de Krim, aan het Donetzfront en ten Z.O. van het Ilmenmeer duren de zware afweergevechten voort. In samenwerking met de luchtmacht werden op het schiereiland Kertsj Wederom talrijke pantserwagens ver nield. In den Zuidelijken uitgang van de Straat van Kertsj werd een transi- portschip van 6000 b.r.t. door luchtr torpedo treffers tot zinken gebracht. Bij nachtelijke aanvallen der lucht macht op de vlieg tuiginot orenfabriek Woronesj werden met bommen vol treffers geplaatst op fabrieksgebou wen en vliegveldinstallaties. Er kon den groote branden en hevige ont ploffingen worden waargenomen. In het tijdvak van 24 Februari tot 1 .Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front in totaal 204 pantser wagens. i In Noord-Af rika wederzij dsche ac tiviteit van verkenningsafdeelingen. Duitsche jagers schoten vijf Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neer, vijf werden op den grond vernield. Op Malta bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers de haven van Valetta met bommen van zwaar kaliber. Hierbij werden treffers geplaatst op duikboot ligplaatsen, kaden en ravitailleerings- bedrijven. Britsche motortorpedobootien tracht ten in den afgeloopen nacht in het Kanaal een alleenvarend stoomschip aan te vallen. Door eigien miotortarr pedobooten werd bij den terstond in werking tredenden afweer een Brit sche 'motortorpedoboot tot zinken ge bracht. Vérdragend geschut van de marine beschoot in Het Kanaal met goed gevolg twee vijandelijke kon vooien. De konvooien werden uiteen gedreven. In het tijdvak van 21 tot 28 Februa ri verloor de Britsche luchtmacht 62 vliegtuigen, waarvan 38 boven 'de Middellandsche Zee en in Noord - Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 20 eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de ravitailleei- ringsscheepvaart van Groot-Brittannië en de Ver. Staten brachten Duitsche zee--' en luchtstrijdkrachten in de maand Februari 79 vijandelijke koop vaardijschepen, in totaal 525.400 brt. tot zinken. In dit succes heeft het Duitsche duikbootwapen met het tot zinken brengen van 66 schepen, in totaal 448.400 b.r.t., een belangrijk aandeel gehad. Bovendien werden 44 koopvaardijschepen van den vijand voor een deel zwaar beschadigd. il. 'De P.I.C.A. voor Noordbrab. .maakt aan belanghebbenden het volgende bekendt Het is nocdig gebleken pok den handel in ongekeurde zomerzaaigerst voor zaaidoeleinden vrij te geven, met uitzondering van het ras /Abed Kenia. Dientengevolge is met ingang ,van heden de handel in pngekeurde zo merzaaigerst toegestaan, uitgezonderd bovenvermeld ras, met een heffing van f 1.50 per 100 kg. Hier dienen echter de volgende regels jn acht te worden genomen 1. Verkoop van teler aan er x en dg handelaren in zaaigranen. Mag ongeschoond ongekeurd plaats vinden. Dezie partijen blijven onder controle van den Nederlandschen Al- gemeenen Keuringsdienst. Z.T.-ver- vioerbewijzen worden daarom afgege ven door den N.A.K. Maximum ver koopprijs ongeschoond is vastgesteld op f 13.35 per 100 kg franco bij leve ring binnen 10 'km. yan het bedrijf van den teler, inclusief prnzetbelasj- ting1 en exclusief zak. 2. Verkoop teler aan teler-verbrui- ker. v Hier mag uitsluitend door den N.A. K. op partij gekeurd ,en geplombeerd zaad verkocht worden. De .teler-ver- kooper betaalt aan de P.I.C.A. de hef fing1 van f 1.50 per .100 kg, vóórdat tot plombeering kan worden overge gaan. Tieler-verkooper levert de door teler-verbruiker gegeven bestelbon in bij zijn plaatselijken bureauhouder pn Woensdag 4 Maart Donderdag 5 Maart Vrijdag 6 Maart s morgens tot 's avonds vanaf 7.24 7.25 7.27 ontvangt na keuring en plombe een Z .T ,-vervoerbe wij s. Maximum verkoopprijs is vastge steld op f 16.75 per 100 kg, franco bij levering binnen 10 km van het be drijf van den teler inclusief omzet belasting en exclusief zak. Deze prijs mag worden verhoogd met de werke lijke door den verkaoper getaalde vrachtkosten voor het vervoer naar diens bedrijf (inkomende vracht) voor zoover deze kosten f0.10 per 100 kg. te boven gaan. In rekening gebrachte vrachtkosten moeten steeds gespeci ficeerd op de facturen vermeld wor den, terwijl op rekening gestelde zak ken, zooais gebruikelijk is, tegen tac- tuurprijs moeten worden teruggeno men. 3. Verkoop handelaar aan ande ren erkenden handelaar of verbrui ker. Mag uistluitend op partij gekeurd en geplombeerd plaats vinden. De hande'aar-verkoopcr betaalt aan de P.I.C.A. de heffing van f 1.50 per 100 kg vóórdat lot piombeering kan wor den overgegaan. Vervoer geschiedt op een Z.H.-vervoeibewijs, uit ,te schrijoen door handelaar-leverancier. Maximum verkoopprijs is vastgesteld op f 18.15 per 100 kg', af pakhuis han- delaear, inclusief omzetbelasting en vergoedingen voor tusschenpersooen ën exclusief zak. Ten aanzien van in rekening gebrachte vracht en zakken, geldt hetzelfde als hierboven pnder 2 opgemerkt. Een Italiaansch hospitaalschip neemt In een Noord Afrikaansche haven gewonde soldaten van het Duitsche Afrika-corps aan boord. Lichtgewonden begeven zich zonder hulp van anderen oyer de landingsbrug op het schip HoKmann-Stapf-P. K. Kratochwil daarop patronen te vervaardigen, waarbij hij de opgezamelde bloemen gewoonlijk als model gebruikte. Dit alles heeft mijn moeder mij later verteld; want, gelijk ik reeds zeide, mijn vader stierf toen i'k nog een kleine jongen was. Mijn moeder had alle kleine patronen,, die door hem waren vervaardigd, als een schat bewaard; en liet die ons meermalen zien. Ik vond ze allerfraaist, doch een der patronen beviel mij bij uit stek, namelijk een primula veris met lichtgroen loof, goudgele blaadjes en een purperen grond. Dagen lang droomde ik van niets anders, dan van die prachtige bloem. Mjjn zuster en ik gingen vaak het woud in, om pri mula veris te plukken, doch nooit hadden wij er een met zoo'n schitte renden, purperen gloed opgemerkt, hetgeen ons deed denken, dat de na tuur ze lang zoo schoon niet voort bracht als mijn vader ze had ge maakt. Ofschoon wij nimmer zoo ge lukkig waren, die fraaie teekening in de natuur terug te vinden, "hielden 4. Te betalen heffing. Vóórdat tot keuring en plombee ring kan worden overgegaan moet aan de P.I.C.A. een Jieffing van f 1.50 per 100 kg worden voldaan. De han delaar behoeft slechts over die hoe veelheden heffing te betalen en te laten plombeeren, 'die hij denkt te kunnen verkoopen; restitutie van be taalde heffing kan dan ook niet plaats vinden, indien de gerst niet als zaai zaad wordt verkocht. De P.I.C.A. voor Noordbrabant maakt aan belanghebbenden het .vol gende bekend Het is noedig' gebleken, pok den handel is ongekeurde overgangstarwe voor zaaidoeleinden vrij te geven. Dientengevolge is met ingang van heden de handel in ongekeurde tar we toegestaan. Voor de vastgestelde maximumprij zen voor aan- en verkoop, vervoersL en afleveringsbepalingen, heffing voor keurings- en plombeeringskosten, als mede overige condities, wordt verj- wezen naar de reeds verschenen pu blicatie, betreffende den handel ,in on gekeurde zomer zaaitarwe van de daarin vermelde rassen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1