m Distributiebonnen Gevonden en verloren voorwerpen Plaatselijk Nieuws Binnenland Nieuws uit Heusden uit vroegere tijden 11 A 11 B 11 BROOD. 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 50 gr. brood of 1 2 rants, gebak. Van 17 Maart. BOTER, MARGARINE OF VET. Boter- en Yetkaart. 125 gram boter of 125 gram margarine, of 100 gram vet. 12 Botcr- en Yetkaart. 125 gram margarine of 100 gram vet. Van 28 Febr.16 Maart. 05 en 00 Boter- en Yetkaart verlengd tot 16 Maart. VLEESCH EN VLEESCII WAREN. 11 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 11 B 1/4 rants, vleesch of vleeschw. Van 17 Maart. MELK. 10 A t/m 13 A 31 2 liter melk. 10 B t/m 13 B l3/4 liter melk. Van 22 Februari21 Maart. 06 t/m 09 A en B., verlengd tot 21 Maart. AARDAPPELEN. l3/4 kg. aardappelen. 11 A 11 B V2 kg. aardappelen. Van 17 Maart. 10 blijft geldig tot 7 Maart. VASTE BRANDSTOFFEN. „08 K.F." voor kookdoeleinden, 2 eenheden vaste brandstoffen. Van 1 Februari30 April. „O" K.F." Verlengd tot 30 April. HAARDEN EN KACHELS. 05, 06 en 07, verlengd tot 30 April. 08, 13 en 17, geldig tot 30 April. Op bon 08 is alleen turf verkrijgbaar. CENTRALE VERWARMING. 12 t/m 20, verlengd tot 30 April. 23 t/m 28, geldig tot 30 April. Bonnen „brandst., één eenheid", geldig tot 1 Mei 1912. „Een eenheid le t/m 8e periode", geldig tot 30 April. Elke bon geldig voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. 15 2 1. petroleum. (Bonk. O). Van 28 Dec.31 Maart. 26 2 1. petroleum. (Bonk. SenT). Van 4 Jan.31 Maart. SCHEERZEEP. BonL van de Textielkaart voor man nen en jongens, geboren vóór 2 Nov. 1926, 50 gr. scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Januari30 April. Bonkaart Algemeen SUIKER. 213 1 kilogram suiker. Van 22 Februari21 Maart, KOFFIESURROGAAT. 214 250 gram koffiesurrogaat. Van 22 Februari21 Maart. PEULVRUCHTEN. 225 250 gram peulvruchten. Van 22 Februari21 Maart, GORT. 226 250 gram gort, rijstgries of aardappeltapioca of 4 I. pap. Van 22 Februari21 Maart, VERMICELLI OF MAÏZENA. 227 100 gr. vermicelli of maïzena. Van 22 Februari21 Maart, JAM, STROOP, ENZ. 215 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. Van 22 Februari21 Maart. ZEEP 228 1 rantsoen zeep. H Zeepkaurt P, 75 gr. toilletzeep. Van 131 Maart. 211 en Zeepkaart G, verlengd tot 31 Maart. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 221,222,223,224, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 22 Februari21 Maart. KAAS. 216,217,218,219,220 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 22 Februari21 Maart. 204, 205, 206, 207, 208 kaas verlengd tot 7 Maart. Bonkaart Reserve RIJST. 11 D en 12 D 250 gram rijst. Vain 22 Februari21 Maart. CACAO. 10C en 10 D 50 gram cacao. Van 22 Februari21 Maart. Maart a.s. geeft bon 11 zoowel van de boterkaart als -van «de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zon der reductie, of margarine, of vet. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts bon 12 zoowel van de boter kaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het norma le rantsoen margarine of vet. Boter 'is derhalve, voor wat bon 12 betreft, noch op de boterkaart noch op de vetkaart verkrijgbaar. De bonnen 08 en 09 van de boter en van de vetkaart, welker geldig heidsduur wordt verlengd tot en met 16 Maart geven met ingang van Za terdag 28 Februari naar keuze recht op het koopen van het normale rant soen boter zonder reductie, of mar garine, of vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het naar keuze beschikbaar stellen van meer arti kelen op bovengenoemde bonnen niet beteekent, dat men nu ook op alle bonnen, waarover men beschikt, het artikel zal kunnen verkrijgen, waar aan men eventueel de voorkeur geeft. De bovenbedoelde omstandigheden oorzaak, dat men voorshands genoe gen zal moeten nemen met dat arti kel, waarover de winkelier beschikt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart en van de vetkaart niet zal worden geldig ver klaard en derhalve kan worden ver nietigd. GENERATORANTHRACIET EN -TURF. Gedurende het tijdvak van Zon dag 1 Maart 1942 tot en met Dins dag 31 Maart 1942 geven de met generatoranthraciet derde periode ge merkte bonnen recht op het koo pen van 1 hl (max. 75 kg) anthra- cietnootjes 4 of 5 of 50 kg turfcokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven de met generator-turf derde pe riode gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerlurf. Bij het graven van den Nieuwen Maasmond, waarmede in 1888 werd aangevangen, werden nu en dan oud heidkundige voorwerpen naar bo ven gebracht. In het Nieuwsblad van Heusden van 10 Juli 1889 vinden wij b.v. het volgende vermeld: Vrijdag j.l. (dat was dus 5 Juli 1889. Red.) werd op het werk van den Nieuwen Maasmond nabij deze gemeente een belangrijke vondst ge daan. Op een diepte van 1.47 M. be neden A.P. werd in het te maken zo- merbed circa "4 Meter onder den beganen grond, op een houten voor werp gestuit, zeer voorzichtig werd nu met graven te werk gegaan, waarna men de voldoening had een volledige kano te voorschijn te bren gen. Het vaartuigje is van eikenhout en uit een boomstam gehakt, heeft een lengte van 7.30 M. bij een breed te van 0.90 M. en een diepte van 0.30 M. Het hout, dat eenige eeuwen onder den grond zat, heeft veel ge leden en was het best te vergelijken bij uitgekookt vleesch, dat bij de eer ste aanraking direct in draden af wijkt. De meeste behoedzaamheid diende daarom in acht genomen te worden, waarna de waterstaat het uiterst voorzichtig heeft doen over brengen op een afgezonderd gedeelte van het werk, het van onderen met klei heeft aangevuld en van boven met planken heeft doen bekappen, zoodat het nu veilig voor een ieder in zijn oorspronkelijken toestand te be zichtigen is, zonder dat het bescha digd kan worden. Aan de lucht bloot gesteld krijgt het hout ook meerdere bardheid. Het vaartuigje dat uit een stuk vervaardigd is, heeft een voor- en een achtersteven, die blijkbaar óf afzonderlijk aangebracht óf her steld zijn. Aan het ^phterstuk be vindt zich een metalen of bronzen plaat, verbonden door bronzen spij kers. Zoowel plaat ais spijkers wa ren zwart, doch niet met roest bezet ais ijzer gewoonlijk aankleeft. Zoodra men er op vijlt, komt er zilverach tig wit met rooden weerschijn voor den dag, zoodat men moet meenen met voorwerpen uit het bronstijd perk te doen te hebben. Dicht bij 'de kano werden nog 2 voorwerpen gevonden, het een lang 56 en het andere 39 centimeter, die veel gelijkenis hebben met den legen- woordigen kleinen artilleriesabel. iVan boven loopen zij puntig toe, heb ben aan de dikke zijde een z.g. bloed- gleuf en eindigen met een onbewerkt gedeelte, dat vermoedelijk in een stuk gevat moest worden, om het geheel tot een speer te maken. Deze beide wapenen zijn eveneens van brons. Wanneer is deze kano nu in de nabijheid van Heusden beland'? Het zal moeilijk zijn hierop een bepaald antwoord te geven; doch vermoe delijk is het zeer waarschijnlijk, dat dit heeft plaats gehad voor Heusden een stad was, dus in den eersten tijd onzer jaartelling en omtrent den tijd van de wording van Heusden verkeert men in het onzekere. Jacob van Oudenhoven schreef in 1651„De Stadt Heusden is een zeer oude stadt anno 857 wierde deze stadt door de Denen en de Noorman nen ingenomen en verdestrueert. Maar hoe lange dat deze stadt voor dien tijd heeft bestaan, daervan en is geen bescheydt". In het nummer van 20 Juli 1889 lezen wij Onder de vele belangstellenden die herwaarts gekomen zijn om de kano te bezichtigen, bevond zich ook Dr. Pleyte, Conservator aan het museum te Leiden, die de voorwerpen her kende als afkomstig uit het Frankisch Saksisch tijdvak en vermoedelijk da teerend uit de 6de eeuw onzer jaar telling. Met veel behoedzaamheid verpakt wordt zoowel de kano als de verdere bronzen voorwerpen op heden naar 'Leiden geëxpedieerd en zijn bestemd voor het museum aldaar. Tot zoover ons blad uit 1SS9. Het eigenaardige van het geval is, dat de kano en verdere voorwerpen nooit in Leiden zijn aangekomen, naar wij weieens hebben vernomen. HEUSDEN. Donderdag 5 Maart a.s. zal de derde lijdensmeditatie 'gehouden worden in het jKerkgebouw der Geref. Kerk aan de Gasthuisstraat. Het onderwerp is dit maal aHoon van God of Zoon van God?" (Matth. 26 vs. 66). Aanvang 8 uur precies Door het Gewestelijk Arbeids bureau 's-Hertogenbosch zal in de ze gemeente zitting worden gehou den op V r ij d a g 6 Maart 1942 De wed. Hoogendoorn, wo nende Zustersteeg alhier, had Za terdagmorgen tengevolge van de glad heid, het ongeluk te vallen, waarbij zij zich zoodanig bezeerde, dat zij naar een ziekenhuis le 's-Boscli moest worden overgebracht. CAPELLE. <Bij de j l. Zaterdag gehouden stemming door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. gemeente over de vraag of in de eerstvolgende 10 jaar de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van pre dikanten zal plaats hébben door een kiescollege of door den kerkeraad, is de kerkeraad weer met dit werk 'bei- last. - L De Ned. Herv. Jongelingisl- vereeniging op Ger. Gr. houdt a.s. Donderdagavond in het giébouw „El- thato" onder leiding van Ds. T. H. Oo'Stenbrug uit Groot-Ammers haar jaarver gaderingf- In verband met brandstoffen- gebrek zijn de beide scholen in deze gemeente gesloten. GENDEREN. J.l. Woensdagavond 25 Febr. hield de Geref. Meisjesver. „Bidt en Werkt", haar jaarvergadering, in de Geref. Kerk alhier. Om 8 uur opende de heer C. J. Verdoorn de verg. door te laten zingen Psalm 89 vers 7 en 8, waarna hij voorging in gebed, las vervolgens 1 Joh. 2 vers 317 en sprak naar aanleiding van dit schriftgedeelte zijn openings woord. Het jaarverslag van de Se cretaresse werd keurig weergegeven waaruit bleek dat het ledental 18 bedraagt, en de vereeniging zich in een goede toestand bevind. De afge vaardigden die de wenschen over brachten waren, de Ger. Kerker., Ger. J. V., Geref. K. V. en de Herv. M. V>. IJet Bijbelsch onderwerp over „Jo zef" werd door Mej. J. v. Ivoijck, op goede wijze ingeleid, waaropeen bespreking volgde. Hierop volgden enkele voordrachten, door L. v. d. Heuvel, W. Colijn en B. de Ruiter, afgewisseld door een zangstukje. Thans werd op schitterende wijze uitgevoerd een spreekkoor met als titel „Voor het volle rijke leven", wat zeer bij de aanwezigen in den smaak viel. Door Mej. J. Thur en H. de Ruiter werden nog voordrach ten 'ten beste gegeven, waarop een poosje pauze werd gehouden. De vergadering werd heropend met het zingen van het Bondslied, waarna mej. Mouthaan een vrij on derwerp behandelde over „Onze menschelijke samenleving", waarop eveneens een gedachtenwisseling volgde. Door M. Schreuders en R. Versteeg werden nog enkele voor drachten ten gehoore gegeven, even eens nog een zangstukje door ge heel de vereeniging. Op schitterende wijze werd een tableau gegeven, en wel over het geheel met als deelne mende een dienstbode, verpleegster, kantoorjuffrouw, winkeljuffrouw en een boerinnetje. Als slot werd nog een voordracht ten beste gegeven door Mej. A. v. d. Heuvel, waarna nog werd gezongen Ps. 138 vers 1, en de leider dank uitsprak voor de groote opkomst en voor de mede werking tot slaging van dit* jaar feest, waarna de heer L. v. Tilborg eindigde met dankzegging en ieder een om kwart voor 12 voldaan huis waarts keerde. NEDERHEMERT. Woensdagavond 4 Maart van 89 uur, off. tijd, zal in de naai school aan de Noordzijde door de lidmaten der Herv. Gem. alhier, de 10-jaarlijksche stemming plaats heb ben, of het beroepen van een predi kant en het benoemen van ouder lingen en diakenen zal plaats hebben door den kerkeraad of het kiescol lege. NIEUWENDIJK. Met ingang van 1 Maart 1942 is den heer Th. Oegema, eerste kaas maker aan de zuivelfabriek „Alter na" met pensioen gegaan. In zijn plaats is benoemd de heer A. v. 'Aridel te Gorkum. Benoemd tot eerste "kaasmaker aan de N.V. „Amilko" onze "dorpsge noot, de heer G. Biesheuvel. SPRANG. Zekeren J. had het ongeluk te vallen, waardoor hij een schouder fractuur opliep. WAALWIJK. In de boschrijke omgeving van Waalwijk, Loon-op-Zand, Kaatsheu vel, Drunen enz. komen den laatsten tijd veelvuldig houtdiefstallen voor. In den laten avond trekt men naai* de bosschen, waar men zich niet alleen beperkt tot het hakken van takken of dood hout, doch heele bosschen plundert. Prachtige leven de boomen, met dikken stam wor den vakkundig gerooid, ter plaatse gezaagd en vervolgens naar hier ge bracht. Het natuurschoon lijdt hierdoor ernstige schade, want de houtdieven houden daar natuurlijk geen reke ning mee. Zooals de zaken thans staan zijn er prachtige bosischen fi naal bedorven. Hoeveel hout er op deze wijze reeds gestolen is, is moei lijk na te gaan, doch het loopt in de duizenden guldens. Dagelijks wordt er bij de politie aangifte gedaan en verschillende ma len is het gelukt één der daders le grijpen. Vaak kon men dan een groo te parLij hout in beslag nemen. VERLORENeen heeren glacé handschoen op de weg vanaf Wed. Mans, Wijkschesteeg door de Hei straat naar Veen. Terug te bezorgen bij P. Mande- makers te Veen. VERBOD TOT BESCHIKKING OVER VERMOGEN VAN BE. DRIJFSORGAMSATIES. In de Ned. Staatscourant is opge nomen een beschikking van de or ganisatie-commissie, houdende ver bod om over het vermogen van be drijfsorganisaties te beschikken. Door deze beschikking wordt het verboden a. Op eenigerlei wijze geheel of gedeeltelijk over het vermogen van een bedrijfsorganisatie te beschik ken; b. Rechtshandelingen te verrich ten, waardoor op eenigerlei wijze een verplichting tot het geheel of gedeeltelijk beschikken over het ver mogen van een bedrijfsorganisatie ontstaat. Behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werk zaamheden dier organisatie noodigis. De organisatiecommissie is be voegd van de gegeven verboden, al dan niet voorwaardelijk, geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen. Deze beschikking is 24 Februari in werking getreden. Ter toelichting het volgende: In Art. 2. van het eerste uitvoe ringsbesluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart be treffende den opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, is aan de or ganisatie-commissie onder meer tot taak gesteld om, waar noodig, be- ÉÉN RANTSOEN staande organisaties of vereenigingen van ondernemers te ontbinden of te vereenigen en voorschriften om trent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven. Nu de nieuwe organisatie van het bedrijfsleven gereed begint te ko men (drie van de zes hoofdgroepen werken reeds, een vierde en vijfde zullen zeer spoedig volgen), is het noodig, dat de organisatie-commissie ook de hierboven vermelde taak ter hand neemt. Zij zal moeten onderzoeken, welke organisaties of vereenigingen zullen kunnen blijven bestaan, b.v. omdat zij behalve een economische ook nog een ander (sociaal) doel hebben en welke zullen moeten worden ontbon den of overgeleid in de overeenkom stige bedrijfsorganiasatie. Het is de bedoeling, dat in het laatste geval het vermogen van een organisatie of vereeniging, wordt overgebracht naar de bedrijfs- of vakgroep, waartoe de bedrijfsgenooten van de ontbon den organisatie of vereeniging be- hooren, zoodat de gelden ook be schikbaar blijven voor de bevorde ring van de algemeene belangen van die groep en van hare leden. De con trole op de besteding van deze gel den zal berusten bij de hoogere or ganisaties van het bedrijfsleven. Teneinde doorvoering van den hierboven bedoelden maatregel over de geheele linie mogelijk te maken, heeft de organisatiecommissie in haar beschikking bepaald, dat over het vermogen van bestaande organisaties en vereenigingen van organisaties, welke de behartiging van de be drijfsbelangen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben, niet meer mag worden beschikt behalve voor zoover zulks voor de voortzet ting van de loopende werkzaamhe den noodig is. De bestuurders der organisaties en vereenigingen van or ganisaties blijven echter gehouden het hun toevertrouwde vermogen als goede bestuurders te beheeren. ZWARE BOETEN OPGELEGD. Een groote manufacturenhandel in het noorden van het land is dezer dagen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage wegens overtreding der prijsvoor- schriften tot een boete van f50,000 en tot betaling van f2500 tuchtstraf- proceskosten veroordeeld. Deze on derneming, welke over het geheele land een twintigtal filialen en doch terondernemingen exploiteert, heeft in 1940 en 1941 onder meer bedla- kens, geruite stoffen, kousen, japon nen en tapijten verkocht tegen be duidend hoogere prijzen dan zij had mogen vragen. Verder werd nog een tricotagefa- briek in Twente door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem veroordeeld tot een boete van 10.000 gld. De vennootschap in kwestie had in 1940 en 1941 de verkoopvoorwaar den ten nadeele van haar afnemers gewijzigd door het meerendeel van hen de vroeger gebruikelijke kortin gen niet meer toe te staan. Brood100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, bisouits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrjjzend bakmeel. Hijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, •gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttemeel (gemengd meel). Gort: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel (gemengd meel), rijstgries, aardappeltapioca. "Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 500 gram jam, stroop, honing, enz. "Vleesch100 gram yleesoh, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paarden vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worst soorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of 150 gram bloedworst, zure zult. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen wassohen van 20 K.G. droge vuile wasch. I tr:i ndsl o 11 "eii1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraoiet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 Btuks persturf, of 460 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2