Land- en Tuinbouw Lied van de Week Rechtzaken Burgerlijke Stand Intellectueel Den Haag [VOEDSELVOORZIENING. Onder de huidige omstandigheden is het geboden, dat van de voorra den producten ten dienste van de voedselvoorziening in geen geval iets verloren gaat. In dit verband vestigt het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er de aandacht op, dat zij, die graan of eenig ander product, dat voor de voedselvoor ziening van belang is, in voorraad voorhanden hebben, volgens art. 2 van het voedselvoorzieningsbesluit verplicht zijn, daarvoor die zorg aan te wenden, welke redelijkerwijs van hen verlangd kan worden. Dit houdt in, dat personen, die bovenvermelde producten in voor raad of voorhanden hebben, ver plicht zijn voor afdoende beveiliging tegen brand, diefstal, inbraak e.d. zorg te dragen. Indien producten ver loren gaan, doordat onvoldoende voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, zal vervolging plaats hebben op grond van het voedselvoorzienings- Sluit. Het is noodzakelijk gebleken, in het bijzonder in de grensstreken, de aandacht te vestigen op deze ver plichting. Nalatigheden worden ge straft met hechtenis van ten hoog ste een jaar en geldboete tot een maximum van 25.000 gulden, terwijl aan hen, die opzettelijk in strijd han delen met het hier bedoelde voor schrift, langdurige gevangenisstraf fen kunnen worden opgelegd. DOOR GASVERSTIKKING OM f HET LEVEN GEKOMEN. de '51-jarige H. N. en zijn 63-ja- rige echtgenoote H. M. N. geboren tW., zijn door de werkster, die zich ®s middags aan de woning in de Abri- kozenstraat te 's-Gravenliage vervoeg de en op haar bellen geen gehoor kreeg, en die daarop na het open maken van het deurraampje naar binnen ging, dood in de woning aan getroffen. Het bleek, dat beiden waren be dwelmd door uitstroomend gas, ver oorzaakt door het feit, dat bij het hanteeren van e^n z.gn. gaspook, de slang van de fitting aan den muur .was gesprongen. Beide personen zijn door den Ge neeskundigen Dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. ONTSMETTING VAN BIETENZAAI- TEGEN BIETENBRAND. NATONTSMETTING. Het los storten van het zaad in de vloeistof is voor de bevochtiging beter dan de onderdompeling in een Zak. Na de behandeling wordt het Zaad zoo dun mogelijk uitgespreid. [Vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft plet gewacht te worden tot het zaad vol komen droog is. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkre gen zijn doorgaans iets minder dan bij onderdompeling van het zaad., Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaai- droog is, terwijl de duur van de be handeling kort is. Het zaad wordt n.l. 4 a 5 min. in de trommel rondge draaid. Bij de toepassing van de machinale omschepmethode is het ten zeerste gewenscht gebruik te maken van ma chines, die zoodanig zijn ingericht, dat de vloeistof, tijdens het draaien tót het zaad toevloeit. 'Wordt de vloeistof in één keer aan het zaad toegevoegd, dan gaat net samenkoeken. KUNSTMESTTOE WIJZINGEN. Met meer dan gewone belangstel ling zullen de boeren en tuinders de mededeelingen over de aanvul lende toewijzing van kunstmeststof fen bekeken, ja bestudeerd hebben. Het kunstmestvraagstuk is een zeer belangrijk vraagstuk voor onze bo dembewerkers. En waar deze bo dembewerkers gaarne vooraan zou den staan in den productieslag 1912 om mede te helpen het volk van ei gen bodem te voeden, daar moet het wel teleurstellend werken, dat men niet zooveel kunstmeststoffen kan be komen, als men wel noodig heeft voor een normale, laat staan voor een verhoogde bodemproductie. De vage hoop, dat een aanvullen de toewijzing nog eenige reden zou geven tot optimisme voor de eerst volgende oogst is nu wel vervlogen, al zullen degenen, die nog in de ter men vallen voor een aanvulling, wel dankbaar zijn. Voor de graslanden is niets meer te verwachten. Dat is jammer, omdat deze toch ook, zij het indirect, mede helpen bij de volksvoeding, door melk, boter en kaas en door vleesch. Meer dan ooit zullen deze graslan den dus op oude kracht moeten te ren. Doch deze oude kracht is ook aan grenzen gebonden. Dit geldt zoo wel voor de graslanden als voor de bouwlanden, bijzonder wat het fos- forzuur aangaat. Want de 10 kg-fos forzuur, die voor de bouwlanden is uitgetrokken, is als een droppel op een gloeiende plaat. Wat beteekent een halve baal slakkenmeel op een bunder grond? Met hoeveel verlangen ziet men weer uit naar den ouden tijd, toen men over zooveel kunstmest beschik ken kon, als men wilde. En wij kun nen ons voorstellen, dat men nu reeds plannen maakt, om, als de tijd weer aanbreekt (wij hopen van spoe dig) nog meer dan voorheen met slak kenmeel te bemesten, omdat men nu wel gemerkt heeft, hoezeer de reser ves, die daarmede in den bodem ge legd worden, in tijden van nood te pas kunnen komen. Wij hopen echter, dat het nooit weer zoover zal komen. Doch af gedacht daarvan is nu toch wel dui delijk de groote beteekenis van slak kenmeel voor den land- en tuinbouw bewezen. AGRICOL'A. Guus Retlem Jr. Te Den Haag is een nieuwe politieverordening ingelascht, welke inhoudt, dat men in meer bijzondere gevallen en op last van den Burgemeester, verplicht is, bij hevigen sneeuwval, ook den rijweg voor zijn huis, over een breed te van 5 meter, schoon te houden. Ik zal niét zeggen, dat het leuk is, Wanneer je thuiskomt van je werk, Dan óók je straat nog schoon te bikken. Niét ieder is ook even sterk De sneeuw ligt maar niet vastge vroren Met bobbels, decimeters dik... En 'k kan ze levendig begrijpen: Uw...verontwaardiging, en schrik! U ziet zichzelf al staan te hakken, Met spade, bijl en pikhouweel... We hakken graag, maar... op el kander Dit vergt ik voel het wel wat veel, En 'tis me, eerlijk, ook niet duid'lijk Waar moet je met die sneeuw naar toé? 'tTrottoir, de straat? 'tmoet alles schoon zijn, Dus wat ik met dat vrachtje doe? Moet ik dat in m'n tuintje bergen? Of laten smelten bij m'n haard? Enfin, dat zijn tenslotte zorgen, Die komen later, uiteraard! Maar één ding geeft ons dit toch zéker, Zoo valt me daar al schrij vend in We leeren onze buren kennen We krijgen méér... gemeenschapszin! En broederlijk staat „Jansen, naast ons" Die steeds, zoo uit de hoogte doet, Straks zij aan zij met mij te hakken.. Want 'tsne euwt bij Jansen evengoed! En... ha, bonjour! daar heb je Pieters Heb jij nog asch? 'tis toch niet waar? Enfin, jij boft maar weer niet weinig, Zoo ben je gauw en afdoend klaar! Gut, kijk 'es aan? de dames Reuvers? Och heden, met een kólenscliep?? Nou, 'k zal U straks wel even helpen Als ik mijn deel gereinigd heb... En in den arbeid, zooals meestal, Staan wij plots dichter tot elkaar... De buren worden... onze vrienden, We spelen 'tmet een grapje klaar. Zóó wordt ons tóch al deftig Haagje, Dit jaar een stad maak ik me Van louter... intellectueelen, Want iédereen doet... „scheppend" werk Uit de geschiedenis van het Land van Heusden van de vroegste tijden tot de invoering van het Chris tendom. Daartegenover stonden als goede eigenschappen oprechtheid, trouw, gastvrijheid enz. KANTONGERECIl T 's-HERTOGENBOSCII. Zitting van Woensdag 25 Febr. Warenwet: M. C. V., Sprang-Ca- pelle f40. Jachtwet: IIV., Drunen, 3 mad. hechtenis. Identificatieplicht: E. M., De Wer ken en Sleeuwijk f2. Geen nummer en letter; P. v. d. V.,. Veen f3. Geen blauw licht: J. G. R., Sprang- Capelle f 2. Geen richting aangeven: A. M.r Vlijmen f2. Rijden met niet verlicht rijwiel: T. S., Alm kerk 2 keer f2. Geen achterlicht: J. D., Ammerzo- den f 3. HEUSDEN. Geboren: Bonifatius Matheus Jose- sephus Maria, z. van C. M. Vrees lijk en van W. A. J. Smulders. Ondertrouwd: Henricus J. G.. Kurth en Allegonda T. v. Hooff. WERKENDAM. Geboren: Pierre Henricus M. M., van P. M. C. M. Swagemakers en J. A. G. Koopmans; Otje, d. van G. Visser en C. Rijkers; Suzanna, d. van Ph. v. d. Wiel en M. J. P. v. Berchum; Leny, d. van J. Hoogen- doorn en J. v. Wijk. Getrouwd: Silis van Noorloos 24 j. en Antonetta Cornelia Ippel 22 j. OndertrouwdPieter Hendrikus Vink 23 j. met Jenneke Corn. Schui- tema, 22 j. Overleden: Dingena Walraven, 64 j., echtg. van M. Schouten 64 j.; Neeltje v. d. Assem, Wed. van G. W. v. d. Schuit, 69 j. Bietenbrand, een ziekte, waarbij de jonge plantjes aan den voet zwart worden, kan door meer dan één schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma 'betae, die in ver reweg de meeste gévallen de oorzaak ,is, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting béstreden wor den; tegen de in den grond overblijf vende en van daaruit de plantjes aantastende schimmels helpt zaadont smetting niet. Het kan dus wel eens voorkomen, dat, niettegenstaande ont smet zaad is uitgezaaid, de opkomst te wenschen overlaat, of dat er toch ïiog vele plantjes wegvallen. Dit mag echter geen reden zijn om de ontsmet ting van het bietenzaad achterwege te laten. Op grond van resultaten, verkre gen bij door den Plantenziék'tenkun- Idigen Dienst genomen proeven, kan alleen de aanwending van de hier onder aangegeven middelen worden aanbevolen. De verbouwer, die zelf zijn bietenzaad ontsmet, gebruikë dus [uitsluitend één van deze middelen, terwijl zij, die ontsmet zaad aankoo- pen, goed zullen doen zich ervan te vergewissen met welk' middel het zaad is of zal worden ontsmet. De ontsmetting kan geschieden Ifloor het bietenzaad 2 uur (bij gebruik van Germisan 4 uur) onder te dornj- pelen in een oplossing van (in alpha,- betische volgorde genoemd) Abavit- natontsmetter, Ceresan-natontsmetter, Fusariol of Germisan, ter sterkte van 11/4 procent (1/4 kg. ontsmettingsstof fcvp 100 liter water). Pier kg zaad heeft men ongeveer 3 '4 Titer van de oplossing nadelig. De zelfde oplossing kan meermalen ach tereen gebruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing Wordt toegevoegd als door het zaad Wordt weggenomen. Men kan aanne men, dat 1 kg zaad ongeveer 0.8 a 1 liter oplossing opneemt. Uitzaaien van iets vochtig zaad be vordert zelfs de kieming en de op komst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mee gehouden te worden, dat het zaad door vochtop- name is uitgezet. De ontsmetting kan geschieden vol gens de machinale omschepmethode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droogontsmetting. Een goe de ontsmetting wordt verkregen door per 20 kg zaad 4 liter van eenj 3 pro- centige oplossing van bovengenoemL de middelen te gebruiken. DROOGONTSMETTING. Als droogontsmetting'-m ddelen voor de ontsmetting van bietenzaad wor den (in alphabetische volgorde ge noemd) aanbevolen Betanal 5238^ Fu sariol droogontsmetter en U.T. 685. Per kg. zaad wordt 8 gram van deze middelen gebruikt. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk in ademen van ontsméttingsstof en ook voor bet verkrijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droogont,- smettings-apparaten. Droog ontsmet bietenzaad kan niet worden voorgeweëkt. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt docr den Plan'enziektenkun- digen Dienst te Wagéningen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandbouwoon- sulenten. sterk - :j yfïtmüT mm GEMAKKE.UJK. VOOf^hE: ZWjJNTJESJAGe.t^3 SLECHT VOOt^CiE. FIE-TS (Polygooa-Seym) 'Uit de vroegste tijden zijn., met "be trekking tot het Land van Heusden en Altena, maar weinig positieve be richten tot ons gekomen. Iets meer vernemen wij over de geschiedenis uit dit gebied uit de geschriften der Romeinen. Uit het werk .van Julius Caesar, den beroemden Romeinschen historicus, zou men moeten opmaken, dat het Land van Heusden, óf ten,- iriinste een gedeelte daarvan, "door Menapiërs is bewoond geweest, een volk, dat tot de Galliërs 'behoorde, net zooals de Batavieren. Wanneer de verschillende stammen zich verbinden tegen de Romeinerg nemen de Menapiërs een zeer actief aandeel in dezen strijd en zelfs,, wan neer de eersten reeds gezanten zenden voor vredesonderhandelingen houden zij nog steeds het zwaard omkneld. 'In de uitgestrekte bosschen en ach,- ter de ontoegankelijke moerassen wis ten zij zich te handhaven, zoodat Cae,- sar tenslotte ook door het ruwe we der en gure jaargetijde, gedwongen was zich terug te trekken. Hieruit blijkt tevens, dat het Land van Heusden vroeger boschrijk is ge- w eest, zooals het oude Menapië, waar toe o.a. ook de geheele Meierij van 's Hertogenbosch behoorde^ ten deele met wouden was bedekt. Wie de immense poldervlakten van het Land van Heusden en Altena ziet, kan zich moeilijk voorstellen, dat, waar nu de malsche weiden liggen, eens geweldigé woudreuzen him zwa re kruinen schudden. Maar allerlei oorzaken waren er, waardoor de toe stand werd, zooals die nu is. (Vgl. b.v. de duinen langs de Zuidzijde van de Langstraat, van „Venltoon" of Loon-op—Zand, via de Giersbergen naar Drunen. Eertijds moet daar vlak land zijn geweest, doch de verschrik kelijke Cimbrische vloed, die naar be weerd wordt, 100 j. v. Chr. hier alles overstroomde, moet die gansche dui nenrij hebben opgeworpen Heel zachtzinnig én vreedzaam was het volkje der Menapiërs niet. Woest waren zij, als de bodem, waarop zij leefden en de geringste beleediging hun aangedaan, deed hen naar het zwaard grijpen, om die met bloed uit te wissen. Hard en wreed konden zij zijn in hun oorlogvoeren. De krijgs gevangenen werden afgemaakt én zelfs de aanstaande moeders onder de vijandelijke stammen, wanneer hun waarzegsters voorspelden, dat dezen het leven zouden schenken aan zo nen. Arbeid op den akker verafschuw den zij. Jacht was hun geliefkoosde 'bezigheid, terwijl dronkenschap en dobbelspel, waarbij zij soms hun vrij lieid verspeelden, tot hun ondeugden behoorden. L Als de Batavieren waren de Mena piërs heidenen, die hun gloden niet dienden in tempels, maar in de oer wouden, of op de weiden. Daar brachten zij hun offers, oók wel men-,- selien offers. Veel waarde hechtten zij aan de uitspraken van priesters en waarzegsters, want zij waren in strumenten der goden. In de gezangen der rondreizende barden klinkt op de vereering hunner helden, die de wondere daden der stam tot stand brachten. Opperhoofden hadden de leiding. Zij bestuurden naar ongeschreven wetten. Mocht Julius Caesar zijn strijd te gen deze woeste stammen hébben ge staakt, toch konden de Menapiërs hier niet blijven wonen. Nieuwe horden Zwermden aan. Tenchteren en Usipe- ten, zelf verdreven door de Sue ven, kwamen opzetten uit het Oosten, als een ontembare stroom en joegen de Menapiërs voor zich uit en ontnamen hun hun oorspronkelijke bezittingen en landerijen. Doch dan keeren Julius Caesar's legioenen weer en verslaan in de buurt van Heusden, of te Woudri- chem, de overweldigers. (Anderen zeggen, dat dit geschiedde te Alem). Uit den geboden steun aan de Me napiërs blijkt, dat de verstandhouding tusschen hen en de Romeinen langza merhand beter was geworden. Maar men vergete niet, dat de Romeinsche veldheer, vooral uit eigenbelang han delde, daar hij "niet gaarne de dapè pere Germanen zoo dicht 'bij zijn grenzen zag. Lang bleef de góede verstandhou ding niet gehandhaafd. Als Caesar oversteekt naar tBrittan- nië, staan de Menapiërs op tegen de Romeinen, maar het jam'merlijke ge volg is, dat him oogst wordt ver nield, hun hutten in 'vlammen opgaan en zijzelf gedwongen worden lijfs1- behoud te zoeken in tde oerwouden. Ook een nieuwe opstand 'heeft geen gunstig resultaat en de opstandelin gen zien zich genoodzaakt gijzelaars te zenden naar het Rjomeinsche leger kamp. Later werden ze opgenomen ineen Romeinsch wingewest. Teneinde hen in toom te kunnen houden, verplaats ten de Romeinen de £>icambren naar de gebieden der Menapiërs. Aan de zen moesten zij hu hun 'land. afstaan. Tevens werden tal van sterkten langs de Maas gebouwd, o.a. te Kessel en te Blerik. i Ook ide Batavieren onder Claudius Civilis deden strooptochten in het land der Menapiërs. Misschien trok ken hier later ook de Salische Diare ken binnen. In 358 n. Chr. wierpen vele onder worpen stammen het Romeinsche juk af en toen vestigde zich hier het bestuur der Armorichen Dezen verv- eenigden zich met de Franken, en onder Cloris (481511), den Frankê- schen koning, vermeesterden, zij gjet- heel Gallië waaraan tij den naalm van „Rijk der Franken" gaven."Na Cloris' dood valt zijn sterke rijk in vier dee- len uiteen. Zijn oudste zoon, Theof- dorik ontving Austrasië of Oost-Fran kenland en hiertoe "behoorde ook het Land van Heusden. Reeds in dezen tijd maakten de woeste Noormannen de landen onr veilig, maar TKeodorik trad krach tig tegen hen op en dwong hen den veroverden buit achter te laten, toen zij zich weer op hun drakenschepen wilden begeven. Tevens moesten zij de gemaakte gevangenen weer los laten. In deze eeuw (530) wordt ook de jaartelling veranderd door Dionysius de Kleine, een Scyth van geboorte. Men begint ze dan bij Christus' ge boorte en rekent ze niet meer naar de regeering van de Romeinsche kei zers of consuls, enz. Het duurde evenr wel nog tot de 9e eeuw voor de West- te rsche christenen deze jaartelling aanvaardden. De Oostersche gingen er eerst nog veel later toe over. Machtig was vooral ook Dagobert, een opvolger van Theodorik, die verp schillende gebieden aan zijn rijk toef- voegde. Nog1 bij zijn leven ontving zijn zoon, Sigébert, zijn rijksgebied, en werd deze dus oók heerscher over het Land van Heusden. Een krach tig bestuurder was deze niet. De re geering liet hij meer over aan zijn Groot-Hofmeester Grimoald, terwijl hijzelf zich meer wijdde aan den bouw van 'kloosters en inrichtingen van liefdadigheid. De zuster van den Groot-Hofmees ter, Geerlruud, heeft waarschijnlijk een kapel laten stichten, daar, waar nu Geertruideriberg liglt. De Romeinen toch, in wier legioe nen oók christenen dienden, hadden hier de eenige zaden van het evan gelie gestrooid, al breekt er dan meer licht door in de 4e en 5e eeuw, voor al, wanneer de Franken het christen dom) aanvaarden. Vooral Sigiebiert bei- ijverde zich om het christendom meer en meer uit te breiden. In 650 is Elogius, de goudsmid, een vurig prediker, al bereikte hij' minder resultaat. Willibrord, die het geheele land doortrok, vergiezeld van meerdere helpers, zag betere uitkom sten. Een van zijn metgezellen, Suit- bertus of Zwitbert wijdde, in 698 on geveer, de kerken te Ark el, Woudri,- cliem, Rijswijk en "Oud-Heusden in. In laatstgenoemde plaats stond eer tijds waarschijnlijk' een tempel, zooals, naar men 'beweert, ""de 'kerk te Aal burg is verrezen op de gjnondslagen van een oud-heidenschen tempel al daar. Hier moet de beroemde zen deling Williibrordus Wel 'gepredikt hébben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4