voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland FEUILLETON UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Woensdag 11 Maart 1942 No. 6243 Batavia is gevallen. DE WORSTELING VAN HET GENIE. Bandoeng ingesloten VUlTtn TI TSTJURJÜN /lande troepen is, zoo meldt Domei Soerabaja over tot de capitulatie. Ned. Indische leger op Java capituleert. Officiëele Landbouwmededeelingen Macht, arbeid en veiligheid voor eiken iNederlander. UNO VAM ALTO® Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT Hoofdkwartier van den Führer, 9 Maart. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zijn nieuwe zware afweergevechten aan den gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand zijn vergeefsehe aan vallen voort. Eigen aanvalsacties le verden plaatselijke succèssen op. Bij luchtaanvallen op vijandelijke ravitailleeringslinies werden alleen in TWaldai-gebied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigen plaatsten tijdens nachtelijke aanval len op Rybinsk bom treffers van het zwaarste kaliber op de vliegtuigfa briek aldaar. In de peridoe van 68 Maart ver loren de bolsjewiki 62 pantserwa gens. In Noord-Afrika werden Britsche verkenningstroepen teruggeslagen. Doeltreffende luchtaanvallen wer den vooral gericht op de havenwer ken van Tobroek. Op het vliegveld Gamboet werden vier Britsche vlieg tuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden overdag en 's nacht gebom bardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië werden in den afgeloopen nacht havengebieden aan den Humber en de Tyne met brand- en brisantbom- frïèn bestookt. Duitische jagers ver nietigden aan de Engelsche Zuid kust zes versperringsballons en scho ten met de boordwapens een klein koopvaardijschip in den grond. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen, o.a. ook op Parijs werden overdag in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie acht vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart enke le plaatsen in West-Duitschland aan. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. Verscheiden openbare gebou wen werden beschadigd. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neer geschoten. In de stad heerscht orde en 1 rust. Tokio, 6 Maart (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn de Japansche strijd krachten bij het binnentrekken van de stad Batavia op geenerlei vijanj- delijkien tegenstand gestooten. In de stad heersdht weer orde en rust. 1 irj Toen ik op zekeren avond met een kleinen prijs uit de school kwam, toomde mijn moeder mij een boek, dat ik noodt te voren had gezien. Zij had het, geloof ik, voor een bijzondere gelegenheid bewaard, en, daar ik er nu wellicht groot genoeg voor was, liet zij het mij zien. Mijn moeder had nochtans weinig verstand van hoéken, doch dit was er een, waaraan mijn vader, zioo als zij wist, groote waarde had gehecht. Het werk was in een keurigen band, en mijn vader, had er zijn naam en den dag waarop hij het 'had gekocht ingeschreven en er om' heen een bloemenrand geteö- kiend, dien ik niet genoeg kon bö- ■wonde-en. Het boek was Lemjprière's Classical Dictionary. Ik nam een Britsch-Indië. Bangkok, 6 Maart (D.N.B.In den Indischen wetgevenüen Centralen raad is gisteren de onmiddellijke vor ming van een Britsch-Indische na tionale regeering geëischt, welke het regeeringisgezag van de Britsche au toriteiten moet overnemen. 1 Australië. Tokio, 6 Maart "(Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier 'deelt mede, dat vliegtuigen van de Japansche mar rine op 3 Maart Broome aan de Noordwestelijke kust van Australië hébben aangevallen, waarbij zij 28 vliegbooten gedeeltelijk' vernielden. Andere formaties marine-vliegtuigen hébben dienzelfden dag Windham aangevallen en door mitrailieurvuur een transportvliegtuig en een hangar in brand geschoten. Vliegtuigen van de Japansche ma rine hebben tijdens hun operaties bor ven Oost-Java en de Soenda- eilan den op 1 en 2 Maart ongeveer 36 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of vernield. Sjanghai, 7 Maart (D.N.B.) Naar uit Bandoeng geméld wordt, bereidt men zich in deze stad, waar zich de laatste groote kern van het Neder- landscbe leger 'bevindt, op het uur des noodlots voor. Den afgeloopen nacht was de stad in duisternis ge huld daar er Der manen t luchtalarm heerschte. De regeeringsbureaux en de handelshuizen verbranden bun do cument en. De Japanner, in aantal, uitrusting en vliegtuigen verreweg1 su- I voorts uit Tokio, op 8 Maart, des i Domei bericht verder, dat de Ned.- middags om 15.50 Soerabaje bin- Indische strijdkrachten, die in het I néngetrokken en heeft de stad ge- gebied van Soerabaja opereerden„ perieux, staat vo»r de poorten der stad. Daar de verzochte versterkingen niet zijn aangekomen, bestaat er geen hoop op redding meer. De haven Tjilatjap aan de centrale zuidkust van het eiland is volkomen verwoest, waardoor de laatste mogelijkheid voor het wegvoeren van groote troepen- contingenten verdwenen is. Volgens mededeelingen van de Neww Yorksche Kabel- en Radio maatschappijen, hebben alle radio- en telefoonverbindingen met Java opge houden. Vijandelijkheden gestaakt. Tokio, 9 Maart (D.N.B.). Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche strijdkrach ten, die opereerden tegen de hoofd macht van den tegenstander in de omgeving van Soerabaja en Ban doeng, de strijdkrachten van den te genstander, bestaande uit 93.000 man Ned.-Indische troepen en 5000 man Australische, Britsche en Amerikaan- sche troepen, op 9 Maart te 15 uur tot onvoorwaardelijke capitulatie hebben gedwongen. Een deel iran de ?n Oost-Java ge- Op weg naar het front hl het veroverd sovjet-gebied werkt de slede colonne zich door de sneeuwmassa's naar de stellingen, waarheen voorraden gebracht moeten worden PIB.Z.-v. Eysden-P. K. Herber potlood en een stukje gom en 'be gon de bloemen af te teékenen. Her haalde malen deed ik dit over, tot ik ze eindelijk begon te veranderen. Ik deed nu eïken avond niéts dan bloér men teekenen. In het eerst scheen mijn moeder schik daarin te vinden, doch, zooals ik geloof, begon het haar later te hinderen. De buren zeiden, dat, als ik mij zulke dingen in het hoofd zette, heit kwalijk met mij zjou afloof- pen; want schilderen was geen brood winning voor lieden van ons slag. Ook de dorpsmeester kwam mijn schetsen zien. Hij was een vriendelijk man, maar hoofdschuddend zeide hij, dat het wel een aardig, maar tevens nutteloos tijdverdrijf was. Daarom be sloot mijn moeder, mij bij een schoen maker, een harer bloedverwanten, in de leer te geven. Dien schoenmaj ker mocht ik echter niet lijden, want een jaar te voren had hij aan een viooltje dat ik voor hem had getee- kend ,zijn pijp aangestoken. Lachend had hij gezegd, dit niet mét opzet te: hébben gedaan, maar hij liet er op volgen, dat er niets aan gelegen was en dat de jongen wel een ander prentje zou maken. DdAxom mocht ik den man niet lijden; en mijn moeder koos zijn ambacht voor mij, omdat ik voor veldarbeid te Zwak was. Toen ik van haar scheidde, gaf zij' mij het kostelijk werk van Lemiprière mee, en iedenen morgen kon men er mij in zien ritten Lezen. Ofschoon het maar een dictionnaire was, hield ik bijzonder veel van dat boek, want het bracht rruj Achilles en Hector, de helden en krijgers van het oude Griekenland en Rome, met htm dichters, wijsgeeren en staatslieden voor den geest. Ik liet nu het bloer men-schilderen varen en^ wanneer ik eenige uren kon afzonderen, besteed de ik ze met helden te teekenen. Ik weet zekér, dat ik de voornaamste tooneelen uit den Troyaanschen oor log, wel honderden malen ovèr èn weer afbeeldde. De schoenmaker be handelde mij best, en, hoe weinig trék ik ook in zijn ambacht had, leer de ik het toéh. Het was ook geen ge ring contrastschoenmaker of een heel bezet. Denzelfden dag gingen de Ned.-Indische strijdkrachten te zich op 9 Maart volledig hebben overgegeven. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcomniissaris voor Noord-Brabant GRAS- EN HOOIVERPACHTINGEN EN INSCHAREN VAN VEE: Reeds zijn door de Grondkamer voor Noordbrabant de door haar vastgestelde richtlijnen inzake gras- en hooiverpachting en inscharenvan vee gepubliceerd. Wij laten hierover nog het een en ander volgen: VERPACHTEN Allen, die in de jaren 1938 tot en met 1941 of in een dezer jaren gras of hooi verkochten anders dan per gewicht d.w.z. gras of hooi ver pachtten, moeten de betreffende per- ceelen opgevèn aan de Grondkamer vóór 1 Maart 1942, hetzij persoon lijk, hetzij via een notaris of rent meester. Deze officiëel gestelde ter mijn is nu verstreken. De aangifteformulieren zijn ver krijgbaar bij genoemde Grondkamer Luijbenstraat 38, 's-Hertogenbosch. Perceelen, waarvan in de vorige jaren het gras verpacht is en die iliet of niet tijdig, óf niet op de voorgeschreven manier worden op gegeven, zullen door de Grondkamer worden gevorderd, onverminder de eventueel toe te passen strafbepalin gen. De perceelen, welke in de vo rige jaren verpacht werden, maar vóór 1 Mei 11142 zullen worden ge scheurd, behoeven niet te worden opgegeven. Wil mén gras of hooi verpachten van perceelen, waarvan in de vo rige jaren niets verpacht is, dan moesten deze perceelen ook vóór 1 Maart 1942 worden opgegeven. De pachtprijzen worden door de Grondkamer vastgesteld. De onkosten aan deze regeling verbonden bedragen H/2 pCt. van de vastgestelde prijzen, met een max. van f250 per eigenaar of zakelijk gemachtigde. PACHTEN: Allen, die dit jaar gras of hoof wenschen te pachten, moeten dit ook opgeven aan de Grondkamer en wel vóór 15 Maart 1942, op formulieren; welke bij de Grondkamer verkrijg baar zijn. De Grondkamer zal dan, rekening houdend met de beschikbaar gestel de oppervlakte en met de bedrijfs omstandigheden der aanvragers, een: toewijzing verstrekken. Heeft men die toewijzing ontvan gen, dan kan men overgaan tot hef pachten en daarbij moet men deze toewijzing overleggen aan den ver pachter, die hierop de oppervlakte der door hem verpachte perceelen' aanteekent en deze aanteekening mef zijn handteekening bekrachtigd. Zoodra men de oppervlakte ge pacht heeft, welke is toegewezen, zendt men het toewijzingsformulier onmiddellijk aan de Grondkamer. INSCHAREN: Zij, die dit jaar vee van anderen willen inscharen, mogen het alleen doen met toestemming van de Grorid- mer. Deze toestemming moet bij de Grondkamer worden aangevraagd ops de aldaar verkrijgbaar gestelde for-' muiieren. De prijs van inscharen zal door de Grondkamer beoordeeld worden en in het algemeen niet mogen liggen boven die van 1939. Opgemerkt zij, dat in het algemeen zij een toestemming zullen verkrij gen, die in 1939 en 1940 ook vee; inge,schaard hebben. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordbrabant. GEEN GASTEN IN EIGEN HUIS. i I- Het was een dubbeltje op zijn kant met ons, maar het is nog goed af geloopen. Jonge arme volkeren waren in het nauw gebracht door den honger en het gebrek aan ruimte. Zij sloten zich aaneen en verhieven zich. An dere, rijke en oververzadigde vol- goeden Hector te schilderen! Niette min gevoelde ik mij op zekeren dag recht gelukkig!, toen ik mijn moeder ging! bezoeken en haar een paar keu rige schoenen, nétjes in papier ge wikkeld, meebracht, die het werk van mijn eigen handen waren. Tk herin ner mij zeer goed, hoe ik haar van het beleg van Troe en den droevi- gen dood van Hector ifeist te vertél len èn hoé ik er aan 'dach'tv zelf een groot én beroemd man te wor den; vergetende, dat ik toen niets méér was dan een arme, kleine schoenlapper. Dat irüjn moeder over mijn geestdrift glimlachte, trok ik mij niet aan, Overtuigd als ik was, dat, hoe gaarne rij m*j' ook hoordé bab belen, mijn schoenen 'haar toch beter bevielen. Zij had de buren namelijk wél de schoenen, maar niet de door mij meegebrachte schetsen laten zien. Mog'elijk dacht rij er aan, dat mijn va<Ier met rijn wee""'""tl' ook weinig rijde had gesponi De tijd snelde *"00en 533 werd bedreven in de ec - art van schoenmaken. Hoe moenijk ik er ook keren boden tegenstand; natuurlijk want zij waren en zijn behoudens- gezind. Tot de laatste behoorde ons Volk. De jonge volkeren liepen den tegenstand echter onder den voeten daar lagen wij, neergeslagen, be rooid, kapot. Eigen schuld, Het wa ren niet de Duitschers, die onze weermacht afbraken in de jaren voor, den oorlog; dat hadden wij zelf ge daan. Het waren ook niet de Duit schers, die de weerbaarheidsgedach te verachtten en bespotten. Ons volk deed dat zelf. En alles wat hier verkeerd en onzinnig was en onrechtvaardig, volksonteerend en corrupt, was niet de schuld van de aan kon blijven ritten, had ik even wel mijn schilderen niét opgëgèvèn; mijn bloedverwanten waren er ook niet bepaald tegen, daar rij over mijn 'knapheid in het schoenmaken tevre den waren. Ik kwam nu in een schoof voor handwerkslieden, alwaar ik tee- kenlessen en boeken te lezen kreeg^ die nieuwe wenschen 'in mfj dedèri' ontkiemen. Ik verlangde een gfflófc® man te worden, en haakte er zoozeer naar groote daden te verrichten tén einde den lof der menséhen tie oog sten, dat ik' een hekel aan mijn hand werk begoïi te krijgien. Ik had inder daad een walg aan mijn ambacht en één dag zooi mijn lot beslissen. Eens namelijk, bracht ik een paar verstelde laarzien naar den steenhou wer van de plaats. Hij was niet in rijn winkel', doch ik vond hem' bij' zijn gezin en 'bezig', wellicht voor plezier, met 'behulp van been en'instrumentjes, bladeren en bloemen uit een stuk jjips te vervaardigen. i li.) (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag i l Maart 8.05 7.37 Donderdag 12 Maart 8.03 7 38 Vrjjdag 43 Maart 8.01 7.39

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1