voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Dit Nimmer bestaat uit 2 bladen EEN BEWIJS Winter en Winterhulp Buitenlandsch Overzicht Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 13 Maart 1942 No. 6244 VERD Ü1STEREN: Officiëele Landbouwmededeelingen YAH ALTEKfc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bi] onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdrertentiSn van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte AdrertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. dat het „Nieuwsblad van Heusden" in dezen bijzonderen tijd o.a. met zijn dagelijks terugkeerende distri- butiezorgen, een onmisbaar blad is geworden voor de bewoners van onze streek is het feit dat nog steeds nieuwe abonné's in onze re gisters worden ingeschreven. Aangemoedigd door dit groote suc ces zullen wij blijven voortgaan om te trachten onze abonné's zooveel als mogelijk is te verschaffen. Geeft U nog heden op als abonné, en U ontvangt de num mers tot 1 April a.s. gratis. DE REDACTIE, Wij beleven een winter, zooals wij dien in langen tijd niet hebben ge kend. Reeds wijst de kalender een flink stuk in Maart aan en nog altijd duurt de barre winter voort. Hoe lang nog? Wij weten het niet. De Rilt zwijgt en wij kunnen slechts afgaan op de voorspellingen van onzen rheu- matischen buurman en op die van den Enkhuizer Almanak. De laatste voorspelt sneeuw en ijs tot medio Maart en liet ziet er naar uit of d*e weerkundigen van dit laatste boekje ditmaal gelijk krij gen. Met koffiedik zullen ze ver moedelijk niet gewerkt hebben en evenmin met een ei, maar deson danks is hun profetische blik dit maal juist geweest. Zij hebben met één slag hun vroeger nog wel eens bedenkelijke reputatie hersteld en zullen nu vermoedelijk wel weer een paar jaar op hun roem kunnen te ren. Wij zitten dus nog midden in den winter en wij kunnen slechts hopen dat de voorspellingen van den Enk huizer Almanak niet geheel uitko men. Want er wordt kou geleden in ons land en ellende, vooral door de minder met geld en goederen bedeelde volksgenooten. Dezer dagen stond er een kort berichtje in onze bladen, schrijnend door zijn. soberheid, maar duidelij ker dan lellenlange betoogen wierp dit bericht een fel licht op de el lende, die velen van ons thans moe ten ondergaan. In een plaatsje in het Oosten van ons land, zijn twee pasgeboren kinderen van de koude omgekomen, zoo meldde het A.N.P. Kinderen uit arme gezinnen, die thans zwaarder dan ooit worden be proefd. Want wat voor de beter be deelden onder ons een tijdelijk, zij het ook onaangenaam ongemak is, is voor de armsten onder ons in de ze dagen een ondraaglijke kwelling. Karige voeding en ontoereikende dek king en kleeding zijn slechte wape nen tegen de grimmige vrieswind, die dwars door de dunne muren van de armelijke behuizingen schijnt te bla zen. Winterhulp Nederland staat voor een zware taak. Overal moet de bit terste nood gelenigd worden, dui zenden armen zijn smeekend uitge strekt. Slechts Winterhulp Neder land kan bier helpen. Vergeet dan ook in deze dagen Winterhulp niet. De nood is groot in Nederland, on barmhartig de winter, dringend het beroep, dat Winterhulp op ons al len doet. Uw offer kan het leed van uw medemenschen verzachten. De militaire woordvoerder der Ja pansche regeering heeft eenige ver klaringen afgelegd, die in tweeërlei opzicht uiterst belangwekkend zijn. Woordelijk zei hij: „Wij denken er niet aan Ned.-Indië aan Nederland welks regeering machteloos is, ooit terug te geven." Bovendien sprak »hij ook over de mogelijkheid van nieuwe aanvallen, o.m. Australië ten doel zullen heb ben. Uiteraard heeft deze verklaring in Australië groote consternatie ver oorzaakt. De minister van buiten- landsche zaken is terstond naar de Ver. Staten gereisd om te Washing ton over Amerikaansche hulpverlee ning te confereeren. Het is echter twijfelachtig of de Ver. Staten in staat zullen zijn effectieven steun te verleenen. In ieder geval worden de stemmen in de Ver. Staten, die op een offensieve strategie aandringen, steeds luider. Okoemoera, vice-president van het Japansche bureau voor propaganda, heeft in een intervieuw de bevrij ding van Britsch-Indië aangekon digd. Hoewel hij in het midden liet, op welke wijze dit zou geschieden wijst deze uitlating toch op mili taire plannen van Japan. Door den val van Rangoon, hoofd stad en grootste haven van Birma, hebben Japansche troepen den Bir- maweg definitief afgesneden en bo vendien een geschikte operatiebasis voor den verderen opmarsch in Bir ma verkregen. Wel is waar leiden slechts weinig wegen in Westelijke richting door 'Birma naar Britsch- Indië, maar de strijd in Oost-Azië heeft aangetoond, dat ongunstig ter rein voor het Japansche leger geen onoverkomelijke hindernis vormt. De binnenlandsche strijd in Zuid- Afrika wordt door Japans opdringen naar den Indischen Oceaan ver scherpt. De Zuid-Afrikaansclie na tionalisten onder leiding van Dr. Ma- lan voeren een heftige positie tegen de politiek van generaal Smuts, die het land aan de zijde van Engeland zoo krachtig mogelijk aan den oor log wil doen deelnemen. Onlangs heeft Dr. Malan in het parlement dei- Unie zelfs geëischt, dat Zuid-Afri- ka den oorlog staakt. De geweldige terreinwinst der spilmogendheden, aldus Malan, maken een overwinning der geallieerden onmogelijk. Door het tot zinken brengen van 12 vrachtschepen w.o. 7 tanksche pen hebben Dnitsche duikbooten in Amerikaansche wateren totaal 98 vrachtschepen met een inhoud van 663,500 naar den bodem der zee ge jaagd. Ruim een zesde deel der Ame rikaansche tankvloot is nu reeds ver loren gegaan, hetgeen vele moeilijk heden in de petroleumvoorziening op het Westelijk halfrond heeft veroorzaakt. Door een zwaar bombardement der Engelsche luchtmacht op Parijs zijn in deze stad vele honderden burgers gedood en gewond. De af schuwelijke gevolgen van dit bombar dement hebben in Frankrijk veront waardiging gewekt, die ook offici eel door een boodschap van Pétain tot uitdrukking is gebracht. Hier in verklaarde het Fransche staats hoofd o.m., dat de Engelschen Frank rijk in het diepst van zijn ziel heb ben getroffen en woorden van haat zich op dit oogenblik niet kun nen mengen onder die van mede lijden. De Fransche regeering heeft ook een eisch tot schadeloosstelling aan Londen gericht en schijnt volgens nog niet bevestigde geruchten alle Engelsche saldi in Frankrijk in be slag te willen nemen. Ongetwijfeld zal deze verscherping in de Fransch- Engelsche betrekkingen door volgen de bombardementen, zooals Zondag j.l. wederom op Parijs plaats had, had, nog eenige beteekenis winnen. De plaatsvervangende Fransche minister-president, admiraal Darlan, heeft in een voorwoord van een boek over de Fransche zeepolitiek, een sterke oorlogs- en handelsvloot voor van het bureau v. d. Provincialen Voedselcomniissaris voor Noord Brabant Verplichte veelevering 1942: Schapenlevering Vermalen van graan voor gezins- verbruik Scheuren van grasland Haver teelt 1942: De aanvraagformulieren zijn daar voor, zooals wij reeds hebben ge publiceerd, bij de plaatselijke bureau- Louders verkrijgbaar en kunnen daar: ook weer wórden ingediend. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Frankrijk bepleit. In dit voorwoord dat sterk de aandacht heeft getrok ken, wijst Darlan er op, dat de Fransche marine in staat moet zijn Frankrijks belangen ter zee en in de koloniën te beschermen. Boven dien moet het land een groote koop vaardijvloot bezitten, maar juist hier aan is tot 1939 te weinig aandacht geschonken. De oorlog heeft Frank rijk echter ook in dit opzicht de oogen geopend. Vorige week hebben wij in groote trekken de verplichte veelevering 1942 gepubliceerd. Daarbij hebben wij de grondslagen aangegeven waarop de aanslag in ki logrammen voor elk bedrijf zal wor den bepaald, een en ander volgens de rundveestapel zooals deze bij de December-Inventarisatie 1941 op het bedrijf is opgenomen. Wij willen de ze grondslagen, die tweeledig zijn, hier nog eens herhalen I. een aanslag gebaseerd op het jongvee en het mestvee beneden 1 jaar en het gust jongvee ouder dan 1 jaar. L II. een aanslag gebaseerd op het aantal melk -en kalfkoeien, het drach tig jongvee en het mestvee ouder dan 1 jaar. Nu door de Bedrijfsorganisaties voor Vee en VLeesch de aanslagen voor de rubrieken definitief zijn vast gesteld kunnen wij thans op een en ander nader ingaan. De aanslag op basis yan het aantal melk- en kalfkoeien, etc. (groep II) zal gemiddeld 110 kg. 'evend gewicht per stuk bedragen. Dus voor elk van deze runderen die bij de December- Inventarisatie 1941 op het bedrijf zijn opgenomen zal in' her algemeen 110 kg. levend gewicht geleverd moeten worden. Voor het bepalen van dezen aanslag zal worden afgetrokken het aantal zware runderen en de Contract runderen die op den (latum der in ventarisatie nog op den «ouden aan slag geleverd moesten worden resp. voorhanden werden gehouden. Het kleine bedrijf met niet meer dan 5 koeien zal een naar verhouding lichteren aanslag worden opgelegd, terwijl het kleine bedrijf met niet meer dan 4 koeien niet verplicht zal zijn om een koe te 'leveren die min stens eenmaal gekalfd heeft. Men weet immers dat anders ongeveer een van de 5 koeien geleverd zal moeten wor den. 'De aanslag op basis van het jong vee (groep I) zal veel Zwaarder zijn dan die voor de groep melk- en kalfvee en treft met name de veehou ders, die meer jongvee hébben aan gehouden dan zij voor eigen aanfok van den melkveestapë! noodig heb ben, zeer zwaar. Hierbij heeft men zich op een standpunt geplaatst, dat, met het oog op de veevoederpositie, al het jongvee dat niet absoluut nood zakelijk is voor de instandhouding van den rundveestapel dient af te vloeien. Degenen die practisch niet meer jongvee hebben aangehouden 'dan- zij normaal voor aanvulling van den be- staanden mélkveestapel noodig heb ben zal den aanslag heel wat lichter vallen. Want voor elke koe die gele verd moet worden zal een stuks jongf- vee worden vrijgesteld van den aan slag met de bedoeling, dat hiermede de melkveestapel kan worden aan gevuld. Voor het overige 'jongvee moet echter per stuk gemiddeld 220 kg. levend gew. geleverd worden. Hierbij zij echter opgemiejijk't, dat stierkalve ren waarvoor bij de D'ecemlber-lnven- tarisatie geldige identitetisbewijzen waren uitgereikt en het aantal lichte runderen die toen nog op den ouden aanslag geleverd moesten worden niet bij den nieuwen aanslag worden me- degerékend. Het bovenstaande geldt slechts als algemeene norm en 'het is dan ook niet uitgesloten, dat a! naargeland den aard van het bedrijf (gkondsoort, toeslag en andere bedrijfsomstandig heden) een zwarderen, of lichteren aanslag zal worden opgelegd. Al het mogelijke wordt gedaan om den aam slag zoo billijk mogelijk te verdeelen. Dit vraagt ui'eraard eenigen tijd, zoo dat het nog wel wat zal duren voor dat de veehoudersi hiun geheélen aanr /lag thuis krijgen. In'tusscben moét de veelevering doorgaan, waartoe meerdere veehouders een voorloopi- gen aanslag ontvangen, waaraan zij eveneens verplicht zijn te voldoen. Van zelfsprekend komt deze levering in mindering op den totalen aanslag. De rundveehandelaren zullen met inachtneming van bovenstaande nor men op dé gebruikelijke wijze worden aangeslagen, daarbij onderscheid ma kende tusschen jjebmiksvee on han dels vee. Schapenhouders maken wij er op attent dat zij 'binnenkort een aanslag tot het leveren van overjarige fokf- oo-ien kunnen verwachten. Dezen aan slag is gebaseerd op het aantal fok- ooien geboren vóór 1941, zooals bij de inventarisatie December 1941 is opgenomen, daaronder oók begrepen de enterlingen. Bij het afdanken van ooien voor 's morgens/ 'savonds tot 1 vanaf Zaterdag 14 Maart 7.59 7.41 Zondag 15 Maart 1 7 57 7.43 Maandag 16 Maart 7.54 7.45 Dinsdag 17 Maart 7.52 7.47 Woensdag 18 Maart 7.49 7 48 Op het Binnenhof te 's Gravenhage heeft de beëediging plaats gehad van de Nederlandsche Ambulance voor haar vertrek naar het Oostfront. De beëediging der manschappen op den sabel. Rechts onderscheidt men generaal H. A. Seyffardt Polygoon-Meijer de fokkerij dient dus rekening te woav den gehouden met de mogelijkheid, dat nog een aanslag wordt thuis ges- stuurd. Daarom worden schapen hou ders in hun eigen belang aangerat- den afgedankte ooien aan cle centrale! te leveren, welke dan automatisch op( hun aanslag worden afgeschreven. In- plaats van overjarige ooien mogen; ook andere schapen b.v. rammen ge leverd worden. Wij wijzen er belanghebbenden nog nog eens op, dat maar eens perl maand voor eenzelfde soort graan! een vervoerbewijs naar en van den molen wordt gegeven, zoadat daar voor dus ineens voor een geheeliei maand een vervoerbewijs dient te worden aangevraagd bij den plaatsien lijken bureauhouder, om in dezen geen moeilijkheden te krijgen. Door de langdurige en strenge vorstperiode is veel grasland dat voor! scheuren is aangegeven en goedge keurd, of waarvoor scheurplicht fis opgelegd niet voor 1 Maart 1942, of voor den daarvoor 'door den Producf* tie-Commissaris gestelden datum ge scheurd kunnen worden. Er is dan ook gepubliceerd, dat gebruikers van dit grasland tot 10 April 1942 gelief genheid hebben om het grasland te scheuren en Zoo aan hun scheurplicht te voldoen. Door deze regeling zijn de betreffende graslandgebruikers ©ener zijds ontheven van de verplichting om vóór den eerstgjestelden datum het grasland te scheuren, doch is hun anderzijds de verplichting opge^- legd om dit grasland vóór 10 April 1942 te scheuren. De gebruikers van kleigrasland kunnen in bepaalde ge vallen van deze verplichting onthef" fing verkrijgen van den Productief Commissaris, wanneer zij zich verf plichten om dan vóór 10 Augustus 1942 dat grasland te scheuren en vóór 25 Augustus 1942 daarop koolzaad tej zaaien. Deze aanvragen kunnen voor Noordbrabant bij den Productie-Coml- missaris worden ingediend, terwijl dit' voor het Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen bij de assistenten van den Rijksland'bouwconsulent dient te geschieden, op de reeds eerder! bekend gemaakte zitdagen. In de staatscourant van 27-28 Fe bruari 1942 is de .Bodemproductie- beschikking 1942 Akkerbouw en Wei" debouw" verschenen. Daarin is o.a. bepaald le. dat als hoofdgewas op de klei- en zavelgronden niet meer dan 10 pet. van de oppervlakte bouwland met inbegrip van het gescheurde grasland met haver mag worden be- teeld 2e. dat de haverteelt als hoofdge was op andere dan klei- en zavel gronden (dus op zand- en veengron den) niet meer dan 15 pet. van de oppervlakte bouwland 'met inbegrip van het gescheurde grasland mag be dragen, echter met dien verstande, dat op deze grond en. nog 10 pet. van de oppervlakte gescheurd grasland extra met haver mag worden be- teeld. Yoor het verbouwen van een groef tere oppervlakte haver op het bedrijf dan bovengenoemde percentage's, is vergunning vereischt van den Pro ductie-Commissaris, die slechts bftf uitzondering gegeven zal worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1