TWEEDE BLAD 7"r."dag 13 Maart 1942 No. 6244 REGEERINGS-KOFFIESURROGaAT 36 f Daarom Ravenswaay's „SUQOKoffiesurrogaat Land- en Tuinbouw j= FEUILLETON Binnenland t PER 250 GRAM DE WORSTELING VAN HET GENIE. BEHOORENDE BIJ HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD geen vruchtboomcarbolinëum be schikbaar zou zijn en dat in plaats van dit middel organische kleurstof fen gebruikt zouden moeten worden (zg. boomkleurstoffen). Het tijdstip voor de bespuitingen is thans aangebroken. Hoewel de kleurstoffen vrij laat verspoten kun nen worden, is het toch -gewenschl de bespuilingen tijdens den rust toestand der boonien uit te voeren. De knoppen kunnen zich, als de temperatuur bij zonneschijn snel stijdt, in korten tijd ontwikkelen, daarom mag men niet te lang meer met spuiten wachten. Van de bo vengenoemde boomkleurstoffen zijn voldoende hoeveelheden beschik baar, zoodat de bespuilingen op rui me schaal kunnen worden uitge voerd. Nadere inlichtingen daarover wor den verstrekt door den PlaiUenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, en door de op verschillende plaat sen werkzame ambtenaren van den Dienst. Een wonderlijke December- nacht in de Bommeler- waard 1585. In liet jaar 1585 was de Spaan sehe bevelhebber Don Francisco de Bobadilla in de Nederlanden aan gekomen. Met de Spaansehe regi menten infanterie onder Mond rag on en Inignez, vormden de troepen een leger van vier a vijfduizend vetera nen „de bloem van de Spaansehe legermacht, en ecnig overblijfsel uil de nu al zoo lange jaren gevoerde oorlogen." Dr. Brouwer zegt, dat op bevel van den prins van Parma, de Graaf van Mansfeit deze troepen uit Straatsburg had laten komen, alwaar hun achterstallige soldij geheel was uitbetaald, met de bedoeling hen thans te legeren in de Bommeler waard, die zeer vruchtbaar en wel varend was. Het „eiland" was nu in handen van de rebellen, omdat zij Bommel bezet hielden, een sterke stad, waaraan deze streek zijn naam ontleent. Het garnizoen in Bommel was zeer talrijk. Vanuit Den Bosch hadden tie Spanjaarden enkelg pontons mede gevoerd, waarmede zij de rivier kon den oversteken en zoo de Bomme lerwaard in konden trekken. De op perbevelhebber, Don Francisco de Bodadilla, had verschillende dor pen in de waard aangewezen, waar de Spanjaarden moesten worden in gekwartierd. „Graaf Karei was bij het regiment van Don Juan del Aguila buiten het eiland gebleven, in de buurt van 's-Herlogenbosch." Toen men in de Bommelerwaard vernam, dat de Spanjaarden in aan tocht waren, had men alle voedsel voorraden weggehaald en de dorpe lingen in de steden gebracht. De dij ken werden doorgestoken en met ra zend geweld drong het water de Bommelerwaard binnen. „Zoo spoe dig liep de heele streek onder, dat enkele compagnieën, die een weinig verwijderd van het kasteel van Tiel en een andere sterkte gelegerd wa ren, lot aan de borst door het wa ter moesten gaan om bij deze ver sterkte plaatsen te komen, alwaar allen een heenkomen zochten, om dat die plaatsen op den dijk en op liooger gelegen plekken waren ge bouwd". Tal van Hollandsche schepen sla ken de rivier over en gingen langs den dijk aan den kant van Den Bosch liggen, want langs dezen dijk zouden de Spanjaarden heen moe ten komen, omdat er geen andere uitweg was. De Spanjaarden ston den wel vijf dagen op den dijk in de felle kou, terwij 1 'de honger hen kwelde. De hopman Melchior, uit gezonden om 'hulp te halen, stak met een bootje van koehuiden ge maakt, de rivier over, voer dwars door de vloot van den vijand, maar de Hollanders, die hem ontdekten doodden hem. De Spanjaarden waren in een zeer hachelijke positie geraakt: ge brek aan voedsel, geen wapenenIn hun moedeloosheid besloten .zij hun vaandels te verbranden, om te voor komen, dat die in handen der Hol landers zouden vallen. Plots echter komt er redding. Den nacht van '8 Dcc. 1585 vroor hel n.l. zóó hard, dat liet ijs een „palm" dik \yas. De Hollanders hadden dit aan zien komen en waren daarom bij voorbaat weggevaren. Direct gin gen de Spanjaarden nu met de pon- dons, die ze hadden; den weg ver kennen. Het ijs werd met zware ha mers stukgeslagen. Nog zes pontons werden uil Den Bosch aangevoerd door Graaf Karei en na enkele uren waren de Spanjaarden gered. „Vanuit Den 'Bosch waren zoo veel mensehen toegeloopen, dal de dijk wemelde van toeschouwers." Uil Brussel trekt Parma op, om GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens regeerings-samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. N V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum. GROENTEN KWEEKEN. Alles zal thans wel in het werk gesteld worden om een zoo groot noglelijke- productie van groenten te er'krijgen- Zoowel de bier oeps tuinders als de Particulieren, die zel f "gaan tuinieren, t Zij als „vollkstuinder", 't zij in eigen noes tuin, zullen alhun biest doen om 'an hun jjrond te halen, wat er van e halen "is. -Dat is zeer toe te juichen, want in lezen tijd moet ieder, die maar even an, meedoen de productie, waar mo- >elij!k, op te voeren. De langdurige klonde heeft het uinwerk! zeer opgehouden en vooral Ie 'beroepstuihder zal gepopeld heb ben om toch maar te kunnen begin- len, want de kolen schaa rsc h te lnoudt ietrekkerij tegen. 'En toch zagen vij ai in heel wat kassen de jonge alanten staan te wachten op warmte atol zich zioo spoedig mogelijk te kun nen ontwikkelen. De natuur mioet natuurlijk1 gehol pen en ondersteund worden door eén ^oede bedemverzorgjing en een be- voorlijke verpleging van het gewas. Aan dit laatste ontbreekt het in den regel niet bij den beroeps-tuinder. Doch ook de particulier, hetzij boer i.'burger, die bij huis of elders een in heeft aangelegd, doet zijn 'best j_heeft soms resultaten, waarop een '"croepstuinder jaloersch kan zijn. Ook de bjodemlhewerking:, het spit ten en goed óp afwatering leggen van de 'bedden geeft bij de mieesten geen reden tot ernstige aanmerkin- I iK. vroeg hem of ik wel even naar ?:in werk mocht zien, en, om mij ;,cnoegen te doen, nam hij een stuk 'i, n met zijn vingers en de bee- lueu instrumentjes vormde hij in een omzien een menscEenhoofd. Hoewel het geen mooi beeld was, bracht zijn werk mij in verrukking en, ofschoon lik er altijd aan had gedajcht, een I groot schilder te worden, gjevoeide ik Iriu de brandende begeerte in mij op- Iwellen, 'het beeldhouwen te leeren. I De gedachte, gnoote standbeelden te I runnen maken, een tweede Phidias len zóó beroemd te worden, dat ook I mijn naam eens in een rood maro,- I rijnen dictionnaire zou mogen prijv- |ren, hield mij zoozeer bezig, dat ik dien nacht er niet van kon slapen. gen al, zijn er beginnelingen, die er eerst niet veel van terecht brengen. Maar de voedselvoorziening van de planten, de bemesting, dat is de groot te moeilijkheid 'bij allen. De hoeveel heid mest, die voor de tuinen be schikbaar is, is zeer gering. Want stalmest moet voor akker en weide noodig gebruikt worden en'kunstmest is er ook niet veel. Het is thans zaak', om wat er voor de tuinen 'beschikbaar is, ook voor de tuinen te gebruiken en ze zoo ra tioneel mogelijk aan te wenden; op dat alles den cultuurgewassen ten goede komt. Dat het fosforzuur ont breekt, is een leelijke tegenslag. De beschikbare kali geve men in den vorm waarin men het kan krijgen. Liever-koekjes Zijn thans niet voor radig. Gelukkig, dat wij door de lucht- stikstofmeststoffeh, kalksalpeter en kalkammonsalpeter, thans beter dan in den vorigen oorlog voor wat stik stof kunnen zorgen en dat in zeer idealen vorm, al is het dan niet in die mate als wij wel. zouden willen. Niet alles tegelijk geven. Ook wat voor den lateren groei en voor vol gende bewassen bewaren. Dat is de groote kunst om het weinige, dat men heeft, ten volle tot zijn recht te laten komen. 'AGRICOLA. DE WINTERBESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN. Op 29 October 1911 heefl dc Plantenziektenkundigen Dienst in een bericht de fruittelers gewaar schuwd, dat er voor de winterbe- sp ui ling der Vruchtboomen dit jaar Den volgenden dag kocht ik een stuk gips en een paar goedkoope in strumentjes. Ik' deed alle moeite^ om een hoofd te vormen, doch vruchte loos. Eindelijk, toen ik door het mis lukken mijner pogingen mij zeer ont stemd gevoelde, kwam de steenhou wer onzen winkel binnen. Ik verhaale de hem, hoe ik op alle wijzen, 'doch) te vergeefs gepoogd had, een men- schenhoofd te maken. Lachend zei hij mij Jongenlief, gij vergt ook te veel van u zeiven; ik voor mij ben begon nen met vierkante steenen te omklee- den en eerst trapsgewijze leerde ik een hoofd vormen. "Aanvankelijk schenen zijn woorden mij te ontmoedigen, omdat ik in mijn klein kamertje er onmogelijk steenen op na kon houden. Eindelijk kwami ik op het denkbeeld, dat hij wellicht had willen zeggen, 'dat ik er ver stan di ge r aan deed, zoo "ik begon met' bloemen te vervaardigen. Den vol genden morgen haalde ik mijn schet sen voor den dag en trachtte uit gips een paar klimoppb lade ren te be werken. Ik geloof, dat mij dit goed afging; doch 's avonds zag ik hoe kleiachtig en kleurloos die bladeren waren en hoeveel zij met het klimop verschilden ,die zich om den stam van den ouden olm had gekronkeld, van- waar mijn zuster en ik den nach tegaal hadden hooren zingen. Ik ging naar buiten, zamelde versche klimop bladeren en vatte 's anderen daags mijn w-efk weer aan. En hiermede ging ik weken lang voort, tot ik het op een avond waagde een paar der beste klimopbladeren aan mijn vriend den steenhouwer te brengen. „Gij zijt een zonderlinge knaap," sprak hij, „en hoewel ze, voor u, goed zijn gemaakt, weet ik niet wat nut u zulk werk zal aanbrengen". Met een gloeiend hart en een blos op het gelaat verhaalde ik hem nu van Phidias doch hoe viel ik uit de wolken, teen ik hem hoorde zeggen „Wat bekommeren zich de men sehen hier om Phiddy, Biddy of ana dere soortgelijke snuiters. Als ze te hooi en te gras eens een grafsteen noodig Lebben, komen ze bij mij en ik maak ze klaar. Ik breng er nu wel eens wat snij werk op, maar daan- om zetten zij mijn naam nog niet in een dictionnaire. Als ik je raden mag, jongenlief, dan roep ik u toe Schoen maker houd u bij uw leest!" Ik dacht zoo bij mij zeivenhij spreekt zoo omdat hij Lemprière n:mj- mer heeft gelezen. Ik keerde huis waarts en werkte zoo lang tot mijn tijd om was, als wanneer ik tot groot verdriet mijner moeder en tot erger nis van mijn baas, in plaats van bij het schoenmaken te blijven, een zacht hoekje wist te vinden in het hart van den steenhouwer, bij wien ik' nu in de leer kwam. Een Phidias gewijd! riep ik uit, toen ik voor het eerst den beitel begon te hanteeren en hard aan het werk toog. Na verloop van een wei nig tijds leerde ik een cherub op een grafsteen snijden, namelijk zoo als wij mensehen ons een cherub voorstellen. Ik had eenige kennis van de ontleedkunde opgedaan, en in mijn ledige uren maakte ik onophoudelijk nieuwe modellen. Eer er drie jaren waren verstréken, verdiende ik reeds te trachten de Spanjaarden verder te helpen. Het eigenaardige was, dat de fivieren den achtsten De cember plotseling dichtvroren, en dat, toen het laatste schip der Span jaarden, den overkant had bereikt, liet daarop „zóó begon te regenen en te dooien, dat er daags daarna geen spoor van vorst meer te be kennen was." SANATORIUM VERPLEGING VAN VERZEKERDE T.IÏ.C. LIJDERS De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen heeft eeni ge richtlijnen aangegeven ten aanzien van de tegemoetkoming! in de kosten van verpleging1 in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar, waarop de verplichtverzekerde-n en de indirect- verzëkerden, ingevolge het Zieken" fondsenbesl. aanspraak kunnen doen gelden. Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht- en indirect-verze- kierden verleend, die op advies van een consultatiebureau-arts worden verpleegd in een door de geneeskun dige inspectie van de volksgezond heid goedgekeurd sanatorium. Indien een verzekerde wegens plaatsgebrek niet in een sanatorium kan worden opgenomen, kan hij, tot er in een sanatorium plaatsruimte vrij kómt, worden opgenomen 'in een door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid vioor de verple ging van tuberculoselijders goedge keurd ziekenhuis. Dok wanneer zulk een jgeval zich voordoet, verleenen de algemeene zie kenfondsen een tegemoetkoming in de kosten van f 1.50 per dag. BRIEFPORT NAAR DUITSCH LAND. Een gedeelte van het Nederland- sche publiek blijkt de berichten over verlaging van sommige posttarieven in het verkeer met Duitschland verj- keerd 'begrepen te "hébben. Veelvuldig worden brieven, bestemd voor "dit land te laag gefrankeerd. Tot en met 20 gram bedraagt het port voor brieven naar Duitschland tien cent en niet l1f2 cent. een goed steenhouwersloon, en mijn moeder was weer tevreden. Toch ge loof ik, dat zij op de oude schoef nen, die ik haar eens had thuis ge- bracht, meer prijs stelde dan op "een prachtige groep de scheiding van Hector en Andrornachus die ik haar had vereerd. Ik kon maar niemand treffen, die zich om deze beroemde mensehen van vroegeren tijd wiLde bekreunen. Ik trachtte nu weer opnieuw, aan te vangen en verbeeldde mij nj-et genoeg te hebben gestudeerd; ik dacht, dat wanneer ik het -beeld van andere groote mensehen zou leveren, men mijn werk zou beginnen te bewonde ren. Ik zei derhalve mijn goeden vriend den dienst op en wijdde mij geheel aan studiestukken, tot ik ein delijk zooveel klassieke beelden had vervaardigd, dat men er een kolonie mee zou hebben kunnen bevolken. (Wordt vervolgd;. NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 5