voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Dit Qummer bestaat uit 2 bladen OfHciëele Berichten Buitenlandsch Overzicht Vrijdag 2d Maart 1942 No. 6246 V ERD U 1ST EREN: Winterhulp Nederland. VAN ALTEHfc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. AANKOOP VAN JONGE HENNEN DOOR LANDBOUWERS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat fokkers en houders van vermeerderingsbedrijvcn in de gele genheid zullen worden gesteld een beperkt aantal kuikens op te fokken ten behoeve van de vervanging van op de landbouwbedrijven aanwezig pluimvee. Aan fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven zal voor den opfok van deze kuikens een voe der toewijzing worden verstrekt, vol doende om jonge hennen op te fok ken tot een leeftijd van 7 weken en jonge eenden tot een leeftijd van 6 weken. Voor verderen opfok zal geen voeder worden toegewezen. - Landbouwers, die op hun bedrijf aanwezige kippen of eenden door jonge leghennen (legeenden) zouden willen vervangen, zullen goed doen zich zoo spoedig mogelijk met een fokker of houder van een vermeer- deringsbedrijf in verbinding te stel len. liet aantal jonge hennen (een den), dat een landbouwer, die niet meer dan 10 of 15 stuks Kippen (eenden) mag aanhouden, van een fokker of een houder van een ver- meerderingsbedrijf zal kunnen be trekken, mag niet meer bedragen dan 12 stuks. Aangezien de jonge dieren uitsluitend mogen dienen ter vervan ging van thans aanwezig pluimvee is bepaald, d^t de overjarige kip pen (eenden), welke door jonge die ren zullen worden vervangen, uiter lijk 15 September a.s. van het land bouwbedrijf moeten zijn verwijderd. NADERE AANDUIDING /VOLKS BROOD" VOOR DE PROVINCIE NOORDBRABANT. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening maakt bekend, dat in de gemeenten of ondcrdeelcn van gemeenten Dussen c.a., Fijnaart en Heiningen, Hooge- en Lage-Zwaluwe, Klundert, Made en Drimmelen, Standdaarbuiten, Terheijden, Willem stad, Zevenbergen, Geertruidenberg, Raamsdonk, 's-Gravenmoer, Waspik, Sprang-Capelle, Waalwijk, Drunen, Werkendam, De Werken en Sleeu- wijk, Woudrichem, Rijswijk, Alm- kerk, Giessen, Op- en Neer-Andel, Veen, Wijk en Aalburg, Eethen en Heusden, dient te worden verstaan onder: Volkswitbrood le. busbrood van normaal model, al of niet gesneden of geknipt; v 2e. aangeschoten vloerbrood, al of niet gesneden of geknipt. Zaterdag 21 Maart Zondag 22 Maart Maandag 23 Maart Dinsdag 24 Maart Woensdag 25 Maart s morgens 's avonds tot vanaf 7.43 7.53 7 41 7.55 7.39 7.57 7.35 7 59 7.33 8.01 Volkshruinbrood le. busbrood van normaal model, al of niet gesneden of geknipt; 2e. aangeschoten vloerbrood, al of niet gesneden of geknipt; 3e. volkorenbrood. INLEVERING STROO. HAKLOON-VERGQÉEDING. HET VERVOER VAN POOTAARI) APPELEN DOOR VOLKSTUIN- DERS. Evenals voor consumptie-aardap pelen het voorschrift geldt, dat slechts 7 kg aardappelen vrij mag worden vervoerd, is ook voor de door volkstuinders e.d. gebruikers zelf te vervoeren pootaardappelen een der gelijke bepaling afgekondigd. Wenscht een volkstuinder b.v.een groote hoeveelheid pootaardappelen te vervoeren, dan moet hij hiervoor steeds in het bezit zijn van een ge- leidebiljet. In afwijking hiervan zal hij ech ter ook indien de hoeveelheid kleiner is dan 7 kg steeds in het bezit moe ten zijn van een geleidebiljet, wan Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag werd Zondag op het Binnen hof te 's Gravenhage een groote plechtigheid gehouden, waarbij ook de Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart tegenwoordig was en de generaal der vliegers Christiansen het woord voerde. Een overzicht van het Binnenhof tijdens de plechtigheid. Stapf-Mol-Pax-Holland-de Haan-m. neer hij zijn pootaardappelen ver voert a. rechtstreeks vanaf het bedrijf van een teler. Deze geleidebiljetten moeten wor den aangevraagd: a. indien het vervoer plaatsvindt vanaf het bedrijf van een handelaar, bij dezen handelaar. b. indien het vervoer plaats vindt vanaf het bedrijf van een agent, bij dezen agent. c. indien het vervoer plaats vindt vanaf de plaats waar door de ge machtigde van een vereeniging van of groep volkstuinders het pootgoed wordt verdeeld, bij den gemachtigde. d. indien het vervoer plaatsvindt vanaf een teler, of van het huis van een volkstuinder naar den tuin, bij den PI. Bureauhouder. Daarentegen behoeft geen geleide- biljet te worden vertoond, wanneer men aan kan toonen dat men langs den kortsten weg op weg is naar tuin of land, tenzij het vervoer plaats heeft rechtstreeks vanaf het bedrijf van een teler of handelaar of naar een consumptiegebied. Met nadruk wordt er op gewezen dat bovenstaande bepalingen van het vrije vervoer slechts gelden na 6 uur v.m. en vóór 8 uur n.m. VASTSTELLING TELERSPRIJZEN AGENTEN POOTGOEDIIANDE- LAREN. VERKOOPINGEN EN VERPACH TINGEN. Het girono. van het Prov. Kantoor! van W.H.N. te 's-Bosch is 399397* Gironummer hoofdkantoor is 5553. De Plaatselijk Directeur der, W H.. N. te Heusden maakt bekend, dat op 20 en 21 Maart 1942 een bloeinencollecte zal worden gehou den, welke collecte, de laatste van dit seizoen, ten zeerste in de be langstelling der ingezetenen wordt! aanbevolen. De PL Dir. W.H.N. voornoemd, A. VAN DELFT. Heusden, 17 Maart 1942. J NIEUW Japansche troepen rukken op naar Bassein, negentig mijl ten Westen van Rangoon, Port Moresby werd op nieuw gebombardeerd, terwijl een Ja pansche transport vloot naar deze ha ven onderweg is. Op 13 Maart heb|- ben Japansche troepen Medan, Sa- bang en Kota Radja zonder strijd bezet. Naar verluidt, is Batavia vol komen gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshan delingen. Trams en treinen rijden weer. Radio Bandoeng heeft zijn uit-, zendingen hervat. De Japansche minister van oorlog, Tojo verklaarde, dat de industrieele installaties en andere vitale inrichtin gen in Ned.-Indië naar verhouding weinig schade hébben geleden. De Ned.-Indische autoriteiten hébben zich verplicht onvoorwaardelijk met de Ja panners bij den opbouw samen te werken. Verschillende Ned.-Indische bestuursorganen en instellingen zijn onder Japansche controle gekomen. De naar Australië gevluchte luit. g.-g., van Mook, verklaarde, dat dg ineenstorting van de verdediging van Ned.-Indië te wijten is aan het feit, dat slechts een fractie van de ver wachte geallieerde hulp is aangeko men. De Australische minister-president Curtin, heeft medegedeeld, dat naar een zoo nauw mogelijk! "contact met Amerika gestreefd wordt. In geval van een Japansche landing zal de taktiek van 'de verschroeide aarde worden toegepast. Sir Stafford Cripps zal zich naar Britsch-Indië begeven om zich op de hoogte te stellen van den politieken toestand in verband met de verwe zenlijking van een volledig zelf bei- stuur. Volgens berichten bevindt hij zich reeds onderweg. De leider van de Rritsch-Indische Mohammedaansche Liga en de leider der radicale Hindoe's Rose, eischen met nadruk de volledige onafhanke lijkheid van Britsch-Indië. Aan het Oostfront zijn de Duit sche troepen met succes ten Oosten van de lijn Taganrog-Stalino tot den aanval overgaan. Op het schiereiland Kertsj poogden de bolsjewisten her haaldelijk tot den aanvol over te gaan. Ondanks de groote hoeveelhe den gemechaniseerde strijdkrachten, die zij in den strijd wierpen, gelukte het hun echter niet eenig succes te behalen. In het tijdsverloop van twee dagen werden hier 88 bolsjewistische wa gens door het Duitsche afweervuur vernietigd. Bolsjewistische aanvallen over het ijs van de Zee van Azof werden eveneens met succes a'fgesla- Igën. Een groote buit aan oorlogsj- Imateriaal viel hierbij in handen der Duitsche troepen. Rondom Leningrad werden met goed gevolg militaire in stallaties en vijandelijke aanvoertrans- porten door zware artillerie bestookt. In het Oostelijk deel der Middel- landsche Zee werden 5 Britsche krui sers zwaar beschadigd door 'torpe do -en bomaanvallen van Duitsche fen Italiaansche luchtstrijdkrachten en van een Duitsche duikboot. Van het front van. Cyrenaika wor den succesvolle gevechten van het Afrikacorps in de 'buurt van Meliki gemeld. Door het luchtwapen werden Tobroek en concentratie's van Brit- sche pantserwagens bij El Gazala met goed gevolg met bommen bestookt. Herhaaldelijk werden hevige bom aanvallen op militaire installaties pp Malta ondernomen. Sedert het begin der operaties van Duitsche duikbooten in de Ameri" kaansche wateren Sjn in totaal 151 vrachtschepen met een totalen in houd van 1029000 ton, waarvan 58 tankschepen met 442000 ton, tot zin ken gebracht. De nieuwe Hongaarsche premier, Kallay, heeft verklaard, dat de Hon gaarsche politiek' ongewijzigd blijft. De Prov. Voedsel commissaris van de provincie Noord-Brabant, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen deelt mede, dat de telers verplicht zijn, al het beschikbaar stroo zoodra het vee in de weide komt, af te leveren of aan erkende stroo- handelaren verkocht te hébben. Na 1 Mei mag op geen bedrijf meer stroo aanwezig zijn, dan het hoognoodige voor de vroege poot- aardappelen. Gezien de noodzakelijkheid om de veehouders en de industrie van het dringend noodige stroo te voorzien, wordt aangedrongen niet alleen op de meest spoedige, doch pok 'op de grootst mogelijke aflevering. Den telers van aardappelen wordt bekend gemaakt, dat vanaf 16 Maart 1942 de hakloon-vergoeding a f 0.50 per 103 kg wordt teruggebracht op f 0.25 per 100 kg'. n De extra-toeslag in verband met de meerdere moeite en kosten, die tengevolge van de slechte weersomi- standigheden waren ontstaan, wordt dus niet meer 'toegekend. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend ,dat het afleveren en verhandei- len van niet te velde goedgekeurd pootgioed, van onderstaande rassen is toegestaan en dat voor deze afge keurde en ongekeurde pootaardappe len in de sorteering 28/40 mm. de na volgende telersprijzen zijn vastge steld Geteeld op kleigrond Bevelander, Eigenheimer, Popu lair f5.50 per 100 kg. j Furore, Industrie, Noordeling1, Ro bijn, Triumph, Duivelander, Wil po f 6.per 100 kg. Alpha, Ultimus, Voran f6.30 per 100 kg. Geteeld op zand- en veengrond Populair f 5.per 100 kg. Noordeling, Robijn, Triumph, WiL- po f5.50 per 100 k!g. Ultimus, Voran f 5.80 per 100 kg. Genoemde prijzen gelden 'franco dichtstbijzijnde gebruikelijke laad plaats en exclusief zak. Alleen tegen deze prijzen mag z.g. ongekeurd pootgioed door een teler aan een Uandelaar worden verkocht en afgeleverd. Het afleveren van ongekeurd poot goed door een teler is echter alleen toegestaan, indien het vooraf door den Nederl. Algem. Keuringlsdienst op partij is goedgekeurd en door de zen van een verklaring en plombe is voorzien. Bij deze partijkeuring zul len door den keuringsdienst dezelfde eischen worden gesteld als bij de partijkeuring van goedgekeurd poot gioed. Alleen ongekeurd pootgioed in de sorteering 28/40 mm. komt voor par tijkeuring in aanmerking1. De kosten van de partijkeuring en plombeering zijn voor rekening van den teler en 'bij de hiervoor genoemde prijzen In" tegrepen. Het afleveren of verhandelen van ongekeurd pootgioed, dat niet door den Nederl. Algem. Keuringsdienst van een verklaring en plombe is voorzien, blijft dus ten strengste ver boden. Het verhandelen van ongekeurd pootgoed mag! alleen plaats vinden door pootaardappelhandelaren, die als zoodanig door de V.B.N.A. zijn er kend of van de N.I.C.A. een voor- loopige vergunning tot het verhande len van pootaardappelen hebben ont vangen. Voor het verhandelen van onge keurd pootgoed gelden dezelfde mar ges, welke voor het verhandelen van goedgekeurd pootgoed zijn vastge steld. Met nadruk wordt er qp gewezen, dat bij 'het verhandelen van onge keurd pootgoed en het afleveren hier van door handelaren en telers aan verbruikers dezelfde voorschriften moeten worden nagekomen, welke voor goedgekeurd pootgoed gelden p de handel van boer tot boer is in de z.g. potergebieden dus alleen "toege staan in dezelfde of direct aangren zende gemeente. In de door den Plantenziektenkunr digen Dienst van wratziekte verdacht verklaarde gebieden magi alleen on gekeurd pootgioed van de rassen Po pulair, Noordeling', Robijn, Triumph, Ultimus, Voran en Wilpo door de telers worden afgeleverd rechtstreeks aan andere telers, die eveneens in een met wratziekte besmet verklaard ge bied wonen. In deze gevallen zal door den Net- derlandschen ALgemeenen Keuringls dienst alleen tot partijkeuring en plombeering worden overgegaan in dien vooraf aan den 'betreffenden! ambtenaar van den keuringsdienst is opg'egeven, aan wien de partij wordt afgeleverd. k Het afleveren van ongekeurd poot goed aan handelaren is in deze gef- bieden ten strengste verboden, even als het afl everen aan'Telers, die niet in "een met wratziekte besmet ver klaard gebied wonen. Tenslotte kan nog worden medei- gedeeld, dat van het ras Bintje thans nog' geen ongekeurd pootgoed mag[ worden afgeleverd en verhandeld. Zoo spcedig mogelijk zal worden be kend gemaakt, ox van dit ras nog) belangrijke hoeveélheden goedge keurd pootgoed beschikbaar kunnen worden gesteld, dan wet of oiolk' hier van ongekeurd pootgoecl kan wordenj verhandeld. De Prov. Inikoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noord'brab. maakt bekend, dat ieder die agent ig voor een handelaar in pootaardappe len wonende buiten dit gewest (N. Brabant, Land van Mjaas en Waal en Rijk van Nijmegen) 'zich zloo spoe dig mogelijk, onder vermelding van zijn naam en adres, en de naaml en net adres van zijn handelaar /"dient aan te melden bij de P.I.C.A. voor Noord-Brabant, Afd. Aardappelen, Spoor'laan 50 te Tilburg. De Prov. Voedselcomtaissaris vatï Noord-Brabant vestigt belanghebben den de aandacht op de regeling, wel ke de Grondkamer voor 'Gelderland heeft vastgesteld, waarbij geregeld wordt in welke gevallen in 1942 gras- gewas, alsmede wei- en hooiland pu bliek verkocht, resp. verpacht moéten worden. Deze regeling geldt ook! voor dé veehouders uit het Land van Maas en Waal en het Rijk' van Nijmegen. Veehouders, die hooi zouden willen koopen resp. pachten, moeten daartoe een aanvrage "indienen bij den pbh. van hun district uiterlijk 30 Maart 1942. De veehouders in Brablant, die voorheen regelmatig in Gelderland kochten, resp. pachtten, moeten de aanvrage indienen hij den pl. bh. van het district, waarin in 1941 was gekocht resp. gepacht. Voor de veehouders, die in Bra bant willen pachten of koopten was de regeling: vóór 15 Maart 1942aan vrage indienen 'bij de Grondkamer voor Noordbrabant te 's Bosch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1