Gevonden en verloren voorwerpen VERSTERKENDE MIDDELEN!! Marktberichten. A. VERSCHUUR=BAERT Officiëele Landbouwmededeelingen 'de officieel vastgestelde maximum- huisbrandprijzen van kracht. De ge machtigden voor de prijzen vestigt :er de aandacht op-, dat bij het af halen van kolen door particulieren bij den brandstoffenhandel, volgens .voorschrift een korting van 10 ct. per hl moet worden gegeven. EXTRA-KOUSEN. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de tiistributiediensten aan personen, die in bijzondere gevallen in aanmerking komen voor de verstrekking van kou sen boven het aantal, dat op de jtextielkaart verkrijgbaar is, op aan vrage speciale g-punten en kousen machtigingen zullen uitreiken. Er worden twee soorten kousen- machtigingen verstrekt. Eén voor per sonen van drie jaar en ouder (met zwarten opdruk) en één voor kinde ren beneden den leeftijd van 3 jaar (met rooden opdruk). Op deze kousenmachtiging staat het aantal kousen vermeld, dat op Ide machtiging mag worden gekocht. De winkelier dient behalve de mach tiging echter tevens het vereischte Saantal punten in ontvangst te nemen. iVoor bijzonderheden betreffende He opzending der kousenmachtiging .worden handelaren verwezen naar lüe in de bladen op te nemen des betreffende officiëele publicatie. flVELKE BONNEN MOETEN DOOR DE WINKELIERS BIJ DEN DISTRIBUTIEDIENST WOR DEN INGELEVERD? lil de week van 23 t/m 28 3Iaarl '42. Van de Algemeene kaart: 221 t/m 224, geldig voor brood, koek, I beschuit en gebak. 1216 t/m 220, geldig voor kaas. 213, geldig voor suiker (met hoog stens 9 bonnen van 197.) 1214, geldig voor koffiesurrogaat (met hoogstens 9 bonnen van 193). 1225, geldig voor peulvruchten (met hoogstens 9 bonnen van 195). 1226, geldig voor gort, gorlmout, gort- bloem, grutten, gemengd meel, rijstgries, aardappeltapioca, (met hoogstens 9 bonnen van 209). 1227, geldig voor vermicelli, macaroni, spaghetti (met hoogstens 9 bonnen van 210). 1215, geldig voor jam, stroop, enz. (met hoogstens 9 bonnen van 198). Van het broodbonboekje: Bonnen 13 A en 13 B, geldig Voor brood, koek, beschuit, gebak. Van de boterkaart: Bon 13, geldig voor rundvet of bak- of braadvet. Van de vctkaart: Bon 13, geldig voor bak- en braadvet. Van de vleeschkaart Bon 13 A en 13 B, geldig voor vleeschwaren. Van de melkkaart: II 06 A t/m 09 A en 10 A t/m 13 A van DN-kaart en DM-kaart. 06 B t/m 09 B en 10 B t/m 13 B van DT-kaart, geldig voor melk (is uitsluitend geldig in „volle melkge- bied" en kan uitsluitend in „volle melkgebied" worden ingeleverd. Van de aardappelkaart: Bon 13 A van kaart V, Bon 13 B van kaart X, geldig voor aardappelen. Bonkaart reserve. 10C en 10 D, geldig voor cacao. 11 D en 12 D, geldig voor rijst. GEEF UW KINDEREN VOORAL NU WIJ BIEDEN U HET BESTE VRIJ VAN DISTRIBUTIE!! DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 H E U S D E N. GEVONDEN: 1 bos sleutels onder Heesbeen. Terug te bekomen bij den Briga- de-Commdt. der Marechaussée te KVijk en Aalburg. GEVONDENeen portemonnaie met inhoud en een broodmandje. Inlichtingen te bekomen bij den Gem.-Veldwachter te Wijk en Aal burg. VERLORENVan Heusden naar Veen, 2 rol blauwe costuumstof. Te gen belooning terug te bezorgen bij wed. M. v. d. Velden, Witboomstraat te Veen. Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud J. H. ROZA te Heusden BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel HULPACTIE VOOR HON GAARSCHE KINDEREN. De in Nederland gevestigde kin deren van Hongaarsche nationaliteit in den leeftijd van 416 jaar kun nen gedurende langeren tijd of tot het einde van den oorlog naar hun vaderland terugkeeren. Zoowel voor de verdere opvoeding als voor de schoolopleiding zal de Hongaarsche regeering zorgdragen. Schriftelijke aanmeldingen kunnen gericht wor den aan liet Hongaarsch consulaat- generaal te Amsterdam, Heeren gracht 545, waar ook eventueele ver dere inlichtingen worden verstrekt. RITTENROEK VOOR PERSONEN AUTO'S. De secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat maakt op grond van de Verordening no. 15/1940 bekend, dat met ingang van l April 1942 het bijhouden van een rittenboek voor alle houders van rijvergunningen, uitgereikt voor per sonenauto's, geen taxi's öf huurauto's zijnde voorzien van een Nederlandsch nummerbord, verplicht zal worden gesteld. Deze rit enboekjes bevatten 25 ge nummerde kaarten in tweevoud, waar op voor eiken rit afzonderlijk verr schillende gegevens "behooren te wor den ingevuld. Dit invullen dient da delijk na he.t beëindigen van iederen rit te geschieden, zoodat bij controle steeds de voorlaatste rit is ingeschre ven. Bij nalatigheid stelt men zich aan geheele of gedeeltelijke intrek king van de braiidstoftoe wij zing of van de /ij'Vergunning bloot. LIQUIDATIE VAN MIDDEN STANDSORGANISATIES. De organisatie-commissie voor het bedrijfsleven heeft in overeenstem ming met den secr.-generaal van han del, nijverheid en scheepvaart beslo ten over te gaan tot liquidatie van alle stands- en vakorganisaties van ondernemers in detailhandel, am bacht en kleine nijverheid, daaron der begrepen vereenigingen, federa ties en organen van samenwerking van deze stands- en vakorganisaties alsmede haar afdeelingen en instel lingen van niet commercieelen aard. Hieronder vallen dus alle midden standsorganisaties. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Voorname punten uil het Teeltplan 1942: Wij komen nog eens terug op het geen reeds gepubliceerd is omtrent het Teeltplan Akker- en Weidebouw 1942", daar wij enkele punten nog ééns speciaal onder de aandacht van de boeren willen brengen. 1. Tarwe, rogge, gerst, korrel- mais, boekweit, aardappelen, kana- riezaad, koolzaad, blauwmaanzaad en vlas mogen vrij door de georgani seerd en worden verbouwd. Dit is ook het geval met suikerbieten voor het winnen van de biet en met cicho rei voor het winnen van den wor tel. Voor zaadteelt is voor beide ge wassen de teelt beperkt. 2. Voor haver is de teelt voor klei- en zavelgronden beperkt tot 10 pCt. en voor de zand- en veengron den tot 15 pCt. van de oppervlak te bouwland met inbegrip van het gescheurde grasland. Voor de op pervlakte gescheurd grasland op-de zand- en veengronden mag men nog 10 pCt. haver extra verbouwen dus nog boven de aangegeven 15 pCt. Het land waarop tuinbouwzaden en zaaiuien worden geteeld, telt mede voor de oppervlakte bouwland, ook het klaverland en de kunstweiden. 3. De teelt van peulvruchten (erw ten en boonen) is dit jaar beperkt tot de gemiddelde oppervlakte van de jaren 1940 en 1941. Men kan ech ter vergunning krijgen van den Pro ductie-Commissaris om op gescheurd grasland extra erwten te verbouwen als men zich verplicht om op die oppervlakte van het gescheurde gras land dit jaar koolzaad te zaaien voor oogst 1913. Zij die peulvruchten op gescheurd grasland verbouwen zon der dat zij boven het gemiddelde van 1910 en 1941 komen, behoeven daarop geen koolzaad te verbouwen. 4. Zonder teeltvergunning van den Productie-Commissaris mogen niet worden verbouwdgele en bruine mosterd, karwij, spelt, evene en hen nep. 5. De verbouw van groenvoeder- gewassen tot een grootere oppervlak te dan vorig jaar daarmede recht matig werd beteeld en het uitbrei den van het grasland zonder vergun ning is verboden. Alleen in zeer nood zakelijke gevallen kan de Productie- Commissaris daartoe vergunning ver- leenen. Het onderling verwisselen van deze gewassen kan vrij geschieden. 6. Het aanleggen van grasland dat voor méérjarig gebruik geschikt is, is zonder vergunning van den Pro ductie-Commissaris verboden. Eenja rige kunstweide en klaver mag zon der vergunning worden aangelegd, mits men daarmede niet de toege stane oppervlakte ruwvoedergewas- sen overschrijdt. 7. Vóór 10 April moet zoowel het grasland dat voor premie ter scheu ring is aangeboden als waarvoor de scheurplicht is opgelegd gescheurd zijn, tenzij de Productie-Commissaris ontheffing heeft verleend. 8. De scheurpremie bedraagt f250 per ha. indien op het gescheur de perceel in 1942 koolzaad wordt geoogst, eveneens wanneer en voor zoover op het totale bedrijf meer aardappelen zijn verbouwd. Wanneer b.v. iemand 1 ha gras land voor premie heeft gescheurd, en V2 ha aardappelen op zijn bedrijf meer verbouwd dan vorig jaar dan komt deze voor V2 ha voor f 250 per ha in aanmerking en voor de rest maar voor f 150 per ha. In alle an dere gevallen bedraagt de scheur premie niet meer dan f 150 per ha. Op de voor scheurpremie in aan merking komende oppervlakte wordt in mindering gebracht de oppervlak te welke onrechtmatig, dus te veel, is beteeld met haver, peulvruchten, karwij, gele en bruine mosterd, spelt, evene of hennep. Eveneens komt daarop in mindering de oppervlakte ruwvoedergewa&sen, die al of niet met vergunning, boven de toegestane oppervlakte op 'liet bedrijf wordt verbouwd als hoofdgewas. 9. De verbouw van landbouwza- den tot een gezamenlijke oppervlak te van grooter dan 5 are per bedrijf zonder vergunning, is verboden. Voor de teelt van meer dan 5 are hebben wij een en ander nog niet lang geleden in deze rubriek gepubli ceerd. 10. Het afmaaien van onrijpe gra nen en onrijp koolzaad is verboden. Rogge mag echter wel worden af gemaaid als deze bestemd is voor stroohand en ook snij rogge, wanneer dit vóór 10 Mei geschiedt en daar na nog een hoofdgewas wordt ver bouwd. In alle gevallen waarin men ab soluut noodzakelijk van de boven in het kort aangegeven bepalingen op zijn bedrijf zou moeten afwijken, kan men zich tot zijn plaatselijk bureau- houder wenden voor een aanvraag formulier om ontheffing te verkrij gen. Verbouw van peen op stoppelland: Zooals wij van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale vernemen, kan de verhouw van peen, althans van roo- de peen, op stoppelland dit jaar niet vrij geschieden. Degenen die deze peen als nateelt na een landbouw gewas willen verbouwen, moeten hiertoe bij de L.C.O.N., afd. Tuin bouw, Spöorlaan 50, vóór 1 Juni '12 een 'teeltvergunning aanvragen. Bij toewijzing zal hun een bijzon dere K-vergunning worden verleend. Voorzoover ons thans bekend, geldt deze maatregel niet voor de gele stoppelpeen. Aanvragen van fokvergunningen voor zeugen In deze rubriek hebben wij vo rige week onder liet hoofd „Nieuwe fokvergunningen" vermeld, dat de thans loopende opfokvergunningen voor het aanhouden van jonge zeu- jes komen te vervallen en dat deze na ontvangst van de toe wij zingskaart voor fokzeugen binnen 4 weken bij den plaatselijk bureauhouder moe ten worden ingeleverd en dat dan te gelijkertijd een opfokvergunning voor jonge zeugjes kan worden aange vraagd. Dit is niet juist, zooals de aandachtige lezer ook wel begrepen zal hebben. Het is dan als volgt: De thans nog loopende oude fok vergunningen voor fokzeugen ko men te vervallen en moeten binnen 4 weken nadat de nieuwe fokzeugen- toewijzingskaart is ontvangen bij den plaatselijk bureauhouder ingeleverd worden, waarbij dan tegelijkertijd 'n nieuwe fokvergunning voor zeugen kan worden aangevraagd. Daarbij moet dan het oormerk, tatoueermerk en eventueel stamboekmerk van de fokzeug worden opgegeven. Dus voor fokzeugen wordt behal ve een toewijzing ook nog een fok vergunning vereischt. Het is verder de bedoeling dat de fokker naast de oude zeug(en) een of meer jonge zeugjes kan opfokken, waartoe tezijnertijd vergunningen zul len worden uitgereikt. Daaromtrent zal een en ander nog nader aan de betrokkenen worden bekend ge maakt. De boventallige toewijzingen van fokvarkens welke vorig jaar zijn uitgereikt blijven voorloopig tot 1 Mei 1942 van kracht. Bijhouden van het veeboekje door den veehouder: Aangezien het meerendeel der vee houders nog geen juist idee heeft, omtrent de invulling van het vee boekje, bij de diverse plaats heb bende bedrijfsveranderingen in liun veestapel, geven wij hieromtrent een nadere beschouwing. Op bladzij de 1 mag door den vee houder geen enkele aanteekening of wijziging worden aangebracht. Deze invulling geschiedt alleen door den leller bij de drie-maandelijksche re gistratie. Op bladzijde 2 worden de op het bedrijf aanwezige varkens opgegeven volgens de juiste klasse waartoe zij behooren. De data waarop deze re gistratie telkens plaats vindt en die op deze bladzijde 2 vermeld staat, moeten echter alle met een week vervroegd worden en zoo wordt 15 Maart-8 Maart, 12 April-5 April, enz. Deze invulling moet dus plaats vinden tegelijk met de invulling der regis tratiekaarlcn. Op bladzijden 3, 4 en 5 (hebben we een overzicht van de „merken regi stratie". Op deze bladzijden werden voor den eersten keer door den op zichter-merker alle op het bedrijf aanwezige runderen met opgaaf van de aangebrachte merken, datum van geboorte etc. vermeld, ongeacht of ze eigendom waren van den betrok ken veehouder, dan wel om andere redenen daar gestald waren. Vervolgens moet het veeboekje door den veehouder "zelf bijgehou den worden. Bij sterfte, noodslach- ting, verkoop, inscharing bij anderen en dergelijke vult hij achter het be trokken rund in kolom 4 den da tum in, waarop zulks plaats vond. Bij geboorte van een kalf vult hij in de eerste twee kolommen in, het diersoort en jaar en datum van ge boorte. Wordt dit kalf op het be drijf aangehouden, dan moet tijdig aangifte ter merking gedaan worden bij den plaatselijk bureauhouder. Wil hij het rund nuchter verhandelen, wat alleen mag gebeuren aan de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch via een erkend handelaar, dan be hoeft dit niet gemerkt te worden en bij verkoop behoeft alleen op de bladzijden 3 tot en met 5 in ko lom 4 den datum vermeld te wor den waarop deze verkoop plaats had. Van iedere levering van rundvee die plaats had aan de Bedrijfsor ganisatie voor Vee en Vleesch, moet de georganiseerde van den handelaar door wiens tusschenkoinst de leve ring plaats had een leveringshewijs verlangen. Dit bewijs is in de eerste plaats noodig voor controle en ver der voor de vermindering in den aanslag der verplichte rundveeleve ring. Bij aankoop van een rund be hoeft op de bladzijden 3 tot en niet 5 door den veehouder geen aantee- JANT^E. SPEELT WEL. BRAAF" E.N 2.0ET VEF^CHEURPE BONNEN WORDEN NIET VERGOED kening gemaakt te worden, dit ge beurt door den bedrijfsopzichter bij de maandelijksche controle. Op de bldazijden 6 tot en met 10 moet door den veehouder echter van iederen aan- of afvoer van gemerkt rundvee van het bedrijf een nauw- omschrijving gedaan worden. Bij af voer geschiedt dit op de bladzijde die met rooden inkt bedrukt zijn, bij aanvoer op die met zwarten inkt. Tevens moet door den nieuwen eigenaar geteekend worden en om gekeerd moet de verkooper in het boekje van den kooper zijn handtee- kening plaatsen. Dit geldt ook voor erkende hande laren wier zakboekje volkomen aan sluit aan de veeboekjes der georga niseerd en. De georganiseerde is verantwoor delijk voor de juiste naamsvermel ding. Hij is dus verplicht steeds naar het persoonsbewijs van den kooper of verkooper te vragen en tevens naar het veeboekje. Op de bladzijden 11 tot en met 11 moeten door den georganiseerden zelf alle aan- en verkoopen van an der vee dan rundvee vermeld wor den, met opgave van den juisten naam en adres van den kooper of verkooper. Aanteekeningen zooals „biggen verkocht op Bossche Markt" worden niet meer geduld en kunnen voor de betrokken veehouders hoogst onaangename gevolgen hebben. Tenslotte willen wij er nog op wij zen dat alle aanteekeningen in het veeboekje met inkt of inktpotlood moeten gebeuren. Verplichte levering van rundvee: Voor de verplichte levering van vee krijgt de veehouder een kennis geving. Zonder deze kennisgeving op de leveringsplaats over te leggen, zul len geen runderen meer worden aan genomen, behalve nuchtere kalve ren. Wenscht dus een veehouder in een bepaalde week zonder speciale aanschrijving te leveren, dan zal hij hij den plaatselijk bureauhouder een kennisgeving moeten aanvragen. Dit geldt ook voor contract-runde ren, wanneer daarvoor geen kennis geving tot levering is ontvangen. Verder kan het voorkomen dat een veehouder aanschrijving tot le vering heeft ontvangen en" dat hij door onvoorziene omstandigheden onmogelijk op den aangegeven da tum aan dien leveringsplicht kan vol doen. In zoo'n uitzonderingsgeval dient de veehouder hiervan den plaatselijk' bureauhouder in kennis te stellen, daar hem anders onvermijdelijk boe te moet worden opgelegd wegens het niet nakomen van dien leverings plicht. DE PROVINCIAAL VOEDSELCOM MISSARIS VOOR NOORDBRABANT! 68.— 220.— 50.— 33.— 100.— 45.— I. 3 A P. 1794 Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vin den. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren indien U hem inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5 3 of 2 ets., naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. (Polygoon-Seym. ROTTERDAM, 17 Maart. Veemarkt. Aanvoer 2367 dieren, waaronder 1151 runderen, 77 paarden, 35 veulens, 77* schapen, 31 lammeren, 700 nuchtere kal veren, 124 graskalveren en 172 bokker en geiten. Prijzen per stuk: le kw. 2e kw. 3e kw. Melkkoeien 630 525 410 Kalfkoeien 625 525 410 Vare koeien 440 340 290 Vaarzen 400 305 220 Pinken 300 220 185 Graskalveren 185 140 65 's HERTOGENBOSCH, 18 Maart. Op de markt van heden waren aange voerd 2398 stuks 1277 runderen 344 nuchtere kalveren 320 biggen 45 zeugen 113 loopers 299 schapen of lammeren De prijzen waren als volgt per stuk Kalfkoeien f 350.tot 700. Jongvee 75.120.— Graskalveren Nuchtere kalveren 45. Zeugen Loopers Biggen Schapen Lemmer en 130.— 38.- 24.— 50.— 35.— Aanvoer van rundvee goed, handel goed, prijzen hooger. Jongvee kleiner aanvoer, styvere prijzen. Nuchtere kalveren in hoofdzaak levering, overigens goede aan voer, handel goed, duur. Fokvarkens veel aanvoer, handel kalm, pryshoudend. Min der loopers, handel traag, prijzen lager. Biggen goede aanvoer, handel en prijzen beter. Schapen ruime aanvoer, duur, vooral overjarige. ;._i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4