voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland OfFiciëele Berichten Distributie- mededeelingen. Vrijdag 27 Maart 1942 No. 6248 Officiëele Landbouwmededeelingen VERB U1STEREN: VAN AtfEHfc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oorden Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. KONING BORIS DOOR HITLER ONTVANGEN. De Fuehrer heeft den 2isten Mrt. in zijn hoofdkwartier koning Boris van Bulgarije ontvangen, en met hem een lang, hartelijk onderhoud ge had. De bespreking verliep in den geest van de in den wereldoorlog gevestigde wapenbroederschap en vriendschap tusschen Duitscliland en Bulgarije. Des avonds was koning Boris gast van den rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Bibbentrop, in diens kwartier. Den 25,sten Maart bracht koning Boris rijksmaarschalk Hermann Goe- ring een bezoek op Karinhall. UITBETALING LEVERINGS PREMIE 1941. LEVERING VAN VARKENS. INVULLEN VAN VEEBOEKJES EN i HANDEL IN RUNDVEE. SUIKERPRIJZEN. TEELTPREMIE BLAUW MAANZAAD. Een tweede aanvulling, welke in het teeltplan is aangebracht, betreft de Sicheurpremie. Zooals men weet, zal aan de telers per ha op gescheurd grasland in 11942 geoogst koolzaad f250 worden uitbetaald. Thans is bepaald, dat een gelijke premie zal worden uitgekeerd, indien op het gescheurde perceel in 1942 blauw maanzaad wordt geoogst. Hoewel de ze bepaling in de eerste plaats in het leven is geroepen om hen, wier koolzaad is ui tge win tend, in de gele genheid te stellen alsnog de ver hoogde premie te ontvangen,""""Zbl de"- ze toch ook aan anderen gorden uitbetaald. Ten slotte wordt nog me degedeeld, dat bij de vaststelling der oppervlakte, waarover scheurpremie zal worden uitgekeerd, evenals bij koolzaad gemeten maat zal worden aangehouden. TOEWIJZINGSBONNEN VOOR RUNDVEEVOEDERS. WIJZIGING LEVERINGSDAGEN AFLEVEREN EN VERHANDELEN VAN ONGEKEURD POOTGOED. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Telersprijzen voor aardappelen en suikerbieten. Teelt van hennep: Scheuren van grasland Kunstmest voor uitbreiding bedrijf Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waffen SS in het Oosten. Aandacht tijdens het onderricht SS-P. K. Fritz-Stapf-Pax Holland m Zaaizaad uit eigen oogst. Slroolevcring vóór 1 Mei. Veemarkten te Cuijk en Zevenbergen DE PROVINCIAAL VOEDSELCOM MISSARIS VOOR NOORDBRABANU GEMEENTE HEUSDEN Vaste brandstoffen of petroleum j voor kookdoeleinden. Ten behoeve van hen, die voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend zijn aangewe zen op het gebruik van brandstof fen of petroleum, zullen voor heti seizoen Mei 1942 tot en met Aprili 1943 op een nader te bepalen tijd stip wederom kookkaarten worden uitgereikt. Hiervoor komen alleen zij in aan merking, die een zelfstandige huis houding voeren en noch door mid del van gas (stads-, butaan of bron- gas) noch electrisch koken. In ver band met dit laatste wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ge bruik van electro-econoom kookpo ten met een totale capaciteit beneden 600 watt of andere kookplaten met een totale capaciteit beneden 1200 Watt, niet als electrisch wordt aan gemerkt. Belanghebbenden, die in het bezit wenschen te komen van een bo venbedoelde kookkaart, moeten op4 het distributiekantoor een aanvraag formulier MD 106 laten invullen, waarvoor zij zich kunnen aanmel den op Dinsdag 31 Maart van 9.3012 u, voor de geslachtsnamenletters AG. Donderdag 2 April van 9.3012 u. voor de geslachtnamenletter HP. Vrijdag 3 April van 9.3012 u. voor de geslachtnamenletters RZ. De distributiestamkaart, voorzien van de aanduiding „Hoofd", alsmedei de overgebleven strook van de oudes kookkaart M, N of O moet daarbij worden overgelegd, ._j NIEUWS! Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden De P.I.C.A. voor Noordbrabant maakt het volgende bekend In September 1941 is aan de landh bouwers medegedeeld, dat zij1, die hun akkerbouwproducten voor levering aanbo den vóór 1 December 1941, in aanmerking zouden komen voor de z.g. leveringsprei- mie van 30 ct. per 100 kg. Als gevolg van het feit, dat meerdere landbouwers, die hun producten vóó|r 1 December 1941 heb ben opgegeven ter levering, vóór dien da tum deze akkerbouwproducten niet aan de P.I.C.A. hebben kunnen inleveren, zijn er meerdere landbouwers geweest, die eerst in December 1941 en Januari 1942 deze pro ducten in een der erkende pakhuizen van de P.I.C.A. hebben ingeleverd, terwijl zij volgens de bestaande regeling ook recht hebben op de z.g. leveringspremie, al is öeze niet direct aan de leveranciers uit betaald. In verband met zeer vele werkzaamheden welke hieraan verbonden zijn, wordt hier door alsnog bekend gemaakt, dat de uitbe taling van de 30 ct. per 100 kg. aan de hier bedoelde leveranciers zal plaats heb ben zoodra de werkzaamheden dit zullen toelaten. i De Prov. Voedselcommissaris voor N. Brabant maakt de erkende varkenshande laren erop attent, dat geen varkens wor den overgenomen, waarvoor niet tijdig een opgavekaart is ingezonden. Tusschen opgave en oproep tot levering verstrijkt als regel minstens één volle week. Varkens die zonder oproepingskaart op de leveringsplaatsen worden aangevoerd, moeten beslist geweigerd worden. Bij de levering van varkens moet naast de oproepingskaart tevens het mest-i res pectievelijk leveringscontract worden me degebracht, voorzoover de varkens een ge wicht van 40 kg bereikt hebben. Opgavekaarten kunnen bij de plaatse lijke bureauhouders worden aangevraagd. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch vestigt de aandacht van veehou ders en rundveehandelaren er op, dat het met ingang van 20 Maart verboden is rundvee af te leveren of te ontwangen, tenzij deze transactie voor ieder dier af zonderlijk wordt vermeld in het veeboekje van den kooper c.q. handelaarszakboekje van den verkooper, terwijl ovver en weer deze boekjes voor ontvangst en aflevering moeten worden afgeteekend. De handel in rundvee is derhalve met ingang van voornoemden datum voor handelaren, die nog niet in het bezit zijn van een door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch uitgereikt zakboekje, verboden. Zij, die desondanks in rundvee hande len, stellen zich bloot aan inbeslagneming van hun geheelen veestapel. Het koopen, ontvangen, verkoopen, af leveren, in commissie geven en vervoeren van ongemerkt rundvee is met ingang van 20 Maart verboden met uitzondering van nuchtere kalveren welke geleverd wor den aan het Vee- en Vleeschaankoopbu- reau. Men wordt er met nadruk voor gewaar schuwd, geen rund af te leveren zonder zich overtuigd te hebben, dat de afnemer zijn juiste naam en adres heeft opgegeven, hetgeen kan blijken uit het zakboekje. Bij "twijfel verlange men inzage van het persoonsbewijs. Degene, die niet kan aantoonen, aan wien een rund is afgeleverd, zal daarvoor aansprakelijk worden gesteld en zich dien overeenkomstig voor den strafrechter heb ben te verantwoorden. De aandacht van veehouders wordt er op gevestigd, dat het ten strengste ver boden is het veeboekje mede te geven aan een handelaar, wanneer deze een rund in commissie gaat verkoopen. In deze ge vallen moet de handelaar of commission- nair als kooper (al of niet in commissie) in het veeboekje worden vermeld en het dier worden afgeschreven, terwijl de han delaar tevens voor ontvangst het veeboek je afteekent. Het veeboekje moet op het bedrijf aanwezig blijvenslechts bij uitzon dering kan worden toegestaan, dat een veehouder, die persoonlijk voor aan- of verkoop van een rund naar de markt gaat, zijn veeboekje gedurende enkele uren van het bedrijf medeneemt. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat de hoogere suikerprijzen, welke door bereiders van suiker ingevolge het bepaalde in de Prijzenbeschikking Suiker 1942 dd. 21 Fe- biuari 1942 in rekening mogen worden gebracht, door de grossiers aan hun afne,- mers mogen worden doorberekend. De Prov. Voedselcommissaris voor N. Brabant brengt nogmaals ter kennis van de veehouders die hieraan nog niet hetiben voldaan, dat de bonnen voor rundveevoe ders ten spoedigste moeten worden inge leverd bij den handelaar of molenaar van wien zij gewoon zijn deze voeders te be trekken. Vertraagde inlevering der bonnen kan tengevolge hebben, dat aflevering van de veevoeders niet meer kan plaats hebben. In verband met de feestdagen van Goe den Vrijdag en Paschen worden alleen op onderstaande dagen runderen die geleverd worden aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch in ontvangst genomen. Irj de week van 30 Maart: op Maandag: te Nijmegen, Tilburg, Breda, Eindhoven, Cuijk. r op Woensdag: te N Bosch, Oss, Roosen daal, Helmond, Bergen op Zoom. De markt te Zevenbergen komt voor deze week te vervallen. In de week van 6 April: op Dinsdag: te Nijmegen, Tilburg, Breda, Eindhoven en Cuijk. op Woensdag: te Bergen op Zoom en 's Hei togenbosch. op Vrijdag: te Roosendaal, Helmond, Oss en Zevenbergen. De Prov. Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noordbrabant maakt be kend, dat van de rassen Bintje en Deva ongekeurd pootgoed in de maat 28/40 mm. of tusschengelegen sorteering en ge teeld op kleigrond kan worden afgele verd en verhandeld, tegen een vasten te- lersprijs van f5.25 per 100 kg voor Bintje en f6.per 100 kg. voor Deva. Ongekeurd pootgoed van het ras Deva mag eveneens worden afgeleverd en ver handeld indien het op andere dan op kleigrond is geteeld. Hiervoor geldt de vastgestelde telers- prijs van f5.50 per 100 kg. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat het verhan delen of afleveren van ongekeurd pootgoed dat niet door de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst van een verklaring en plom be is voorzien, ten strengste is verboden. In aansluiting op de publicatie, waar in de prijzen voor de akkerbouwproducten oogst 1942 werden genoemd, moge nog extra de aandacht gevestigd worden op het feit, dat de telersprijzen voor aardap- jrelen en suikerbieten aanmerkelijk zijn ver hoogd. Werd voor kleiaardappelen oogst 1941 wat betreft de Bevelander, Koopmans Blau we, Noordeling, Roode Star, Westeinder Bonte en Blauwe en Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe zonder bewaarloon f 3.75 betaald j>er 100 kg., thans is dat gebracht op f 4.75. De andere rassen kleiaardappelen zijn gebracht op f 4.50 en f 4.25, terwijl van de zand- en veenaardappelen de rassen: Bevelander Komeet, Noordeling, Populair, Record, Robijn en Roode Star gesteld zijn op f4.per 100 kg.; en de overige rassen op f 3.75. De suikerbieten zijn per 1000 kg. van f 16.gebracht op f 19. De vooruitzichten voor de teelt van aardappelen en suikerbieten zijn hierdoor aanmerkelijk verbeterd. Ofschoon het mis schien overbodig is, moet hier de wensch naar voren gebracht worden, dat de op pervlakte suikerbieten op tenminste gelijke hoogte komt te liggen als in 1941, en dat de oppervlakte aardapelen nog aanmerke lijk wordt uitgebreidde akkerbouwers worden aangespoord hiermede in overeen stemming te handelen. Aardappelen en suiker behooren nu een maal tot de belangrijke deelen van het volksvoedsel, en er moet vvoor gezorgd worden, dat in 1942 hiervan voldoende wordt voortgebracht, te meer waar er van deze gewassen een groote hoeveelheid per oppervlakte-eenheid wordt geoogst. De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie. Haverleelt 1942: v Het schijnt dat het voor sommigen nog niet geheel duidelijk is, hoeveel haver men nu eigenlijk mag verbouwen op zjijn bedrijf. Daarom komen wiji hierop nog eens te rug. Voor bedrijven op klei- en zavelgron den is deze teelt in 1942 beperkt tot 10 procent van de oppervlakte bouwland, met inbegrip van het gescheurde .grasland. Wanneer op zoo'n bedrijf 9 ha. oud bouw land is en tevens nog 1 ha. grasland is ge scheurd dan mag daarop ten hoogste 1 ha. haver verbouwd worden. Voor de bedrijven op de zand- en veen gronden is de teelt van haver in 1942 be perkt tot 15 pet. van de opervlakte bouw land met inbegri pvan het gescheurde gras land. Bovendien mag men op deze gronden nog 10 procent van de oppervlakte ge scheurd grasland extra met haver verbou wen, hetgeen hierop neerkomt, dat van de oppervlakte gescheurd grasland eigenlijk 25 procent met haver beteeld mag worden. Wanneer men op zoo'n zand- of veenbe- drijf b.v. 8 ha. oud bouwland heeft en 2 ha. gescheurd grasland dan mag men daarop hoogstens verbouwen 8 maal 15 are plu; 2 maal 25 are is 1.70 ha. haver. Men is vrij de haver op gescheurd gras land dan wel op het oude bouwland te verbouwen. Voor de teelt van hennep zijn de voor loopige teeltvergunningen reeds uitgege ven tot de totale oppervlakte welke voor deze teelt in 1942 wordt toegestaan. Daarom heeft het geen zin meer om voor de teelt van hennep nog een teelt vergunning aan te vragen. De gebruikers van grasland zijn ver plicht om zoowel de oppervlakte grasland te scheuren, waarvoor door den Productie- Commissaris scheurplicht is opgelegd, als die welke vrijwillig voor scheuren is op gegeven en wel vóór 10 April 1942. het echter mocht voorkomen, dat scheur plicht is opgelegd voor grasland dat om welke redenen dan ook, absoluut niet ge scheurd kan worden, dan dient de gebrui ker daarvan onmiddellijk den Productie- Commissaris in kennis te siellen. Eveneens wanneer scheurplicht is opgelegd en men na 1 Juni 1941 op een of andere wijze zijn grasland geheel of gedeeltelijk is kwijt geraakt. In dergelijke gevallen moet steeds duidelijk worden opgegeven om welke re den niet gescheurd kan worden en even tueel, wie het grasland thans geheel of gedeeltelijk in gebruik heeft. Indien de betrokkenen hieraan voldaan zal door o'f vanwege den Productie-Commissaris steeds een nader onderzoek worden ingesteld en zal hij met redelijke bezwaren rekening hcuden. De Productie-Commissaris voor Ncordbrabant. Door eiken aanvrager voor een kunst- mesttoewijlzing voor het bemestingsjaar 19411942 is op zijn kunstmestformulier verklaard, er mede bekend te zijn, dat de verkregen kunstmestbonnen of de even tueel op de kunstmestbonnen aangekochte kunstmeststoffen, voor zoover niet reeds op het bedrijf uitgestrooid, bij het verlaten van het bedrijf of een gedeelte van het bedrijf moet worden overgegeven aan den opvolgenden grondgebruiker. Hieruit volgt dus, dat voor bijgehuur- de of gekochte perceelen door ons slechts een f unstmesttoewijzing kan worden ver strekt, indien vaststaat, dat de vorige ge bruiker voor dit perceel geen kunstmesttoe- wijzing voor het bemestingsjaar 1941 1942 heeft ontvangen. De nieuwe huurders of koopers dienen zich dus te vergewissen of voor het door hen in gebruik genóf men perceel reeds een kunstmesttoewijzing is ontvangen. In dat geval moeten zij zich voor kunst mest tot den vorigen gebruiker van den grond wenden. Deze is verplicht de hieri- voor ontvangen kunstmfest af te staan, be rekend volgens de vastgestelde normen voor de in 1941 hierop geteelde gewassen. Deze normen zijn onlangs gepubliceerd en liggen bij den plaatselijken bureautiou- der ter inzage. Voor perceelen waarop reeds een kunstmesttoewijzing voor dit be mestingsjaar is geschied kan geen nieuwe toewijzing door ons worden verstrekt. De indieners van aanvraagformulieren teeltplan 1942", die gehuurd of gekocht land opgaven, waarvoor zij van de vorige geb.uikers geen kunstmest ontvingen, die nen hiermede rekening te houden en de eventueel voor die gronden reeds ontvan gen toewijzing of kunstmest van den vo rigen gebruiker over te nemen. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 28 Maart 7.26 8.05 Zondag 29 Maart 7 24 8.07 Maandag 30 Maart 7.21 8.09 Dinsdag 31 Maart 7.19 8.11 Woensdag 1 April 7.17 8.12 Daar sommigen landbouwers blijkbaar er nog niet voldoende van doordrongen zijn, dat voor het gebruik van zaaizaad! uit eigen oogst een toewijzing bij den plaatselijken bureauhouder moet worden aangevraagd, komen wij Jiierop nogmaals: terug. i h Wanneer men zaaizaad uit eigen oogst gebruikt dan gaat dat natuurlijk van ziijin. voorraad af, waarvoor een bewij's in de plaats moet komen, daar anders de zaak' klopt en men daarmede bij controle onaan gename gevolgen kan ondervinden. Dit geldt in alle gevallen, waarin zaaizaad uit eigen oogst wordt gebruikt, maar des te meer wanneer vanwege slechte stand of slechte opkomst een of meerdere per ceelen opnieuw moeten worden gezaaid. Eveneens moet men een bewijs biji den plaatselijken bureauhouder vragen voor; het gebiuik van pootaardappelen uit eigen' oogst, daar ook de aardappelen welkéj op die wijze van de voorraad afgaan, verantwoord moeten worden. Betrokkenen dienen het bovenstaande als een laatste waarschuwing te beschouwen, Telers van granen en peulvruchten, bren gen \v*lj! in herinnering, dat Zij al hurt stroo vóór 1 Mei geleverd, of althans verkocht moeten hebben aan erkende stroop handelaren, behalve datgene wat voor be dekkingsdoeleinden onmogelijk gemist kan worden. 1 1 f Spoedige levering is zeer gewenscht,' zoowel, ten behoeve van veehouders die geen stroo hebben als voor de industrie. Zooals reeds is gepubliceerd worden worden de veemarkten voor levering van runderen aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en vleesch voortaan gehouden: Cuijk: op Dinsdag inplaats van Don derdag. i Zevenbergen: op Vrijdag inplaats van Dinsdag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1