voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaari Buitenland Officieele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6251 Woensdag 8 April 1942 BOUWVAK'NIEUWS. V ER D VIST ER EN: Landbouwschool Andel. lAND VAN ALtEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - AfzonderÜjke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/* cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 7.01 6.59 6.57 8 24 8 26 8 28 Bij de Nederlandsche Vrijwilligers der Waffen SS. De wacht trekt uit Inwijding van het gerestau reerde orgel der Geref. Kerk te Andel. Men heelt wel beweerd, dat weinfgeiï muzikaai dool zijn, dat velen de alïun res aannemen, alsot zij het zijn, zoodat zi] daardoor een groote bron van levensw vreugde en genot te loor Mbn gaan. En toch, hoe noodzakelijk zijn voor den mensch de geestelijke cultuurwaard den. Hierin vervult de muziek een bes langrijke functie. i Hoe dringend is de kracht, dfn vatf deze edele „conste" uitgaat. Fascineer rend moet geweest zijn Pan's en ApOh Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden VON PAPEN WEER TE ANKARA. De Duitsche ambassadeur von Papen is Zaterdagochtend per vliegtuig uit Istan- boel te Ankara aangekomen. Hif heeft de terugreis naar Turkije gemaakt via Sofia, waar hij voor een kort oponthoud heeft vertoefd. Op de eerstvolgende zitting van het proces te Ankara inzake den bomaan slag op den Duitschen ambassadeur von Papen, welke zitting op 8 April zal wolf den gehouden, zullen, naar men verneemt, tien getuigen uit Ankara en 15 getui gen uit Istanboel verhoord worden. On der hen bevindt zich een taxichauffeur, ge naamd Fahri Oetsjar, die den pleger van den aanslag Oemar Tokat, met het pakket, waarin de bom verpakt was, heeft zien loopen en hem gevraagd heeft of hij1 een taxi noodig had. i GRAAF GROTE GESNEUVELD. Naar de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" uit Den Haag verneemt, is in den strijd voor groot-Duitschland's vrij heid en voor de toekomst van Europa de Landesbauernführer en leider van de Geschaftsgruppe Ernahrung und Land- wirtschaft bij het Rijkscommissariaat te Den Haag, Friedrich Franz Graf Grote, in het Oosten gesneuveld. V.S. ERKENNEN GAULLISTISCH FRANSCH-AFRIKA. Het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, mededeeling gedaan, van de erkenning door de Amerikaansche regeering van het Gaullistische Fransch- Afrika. Naar de Britsche berichtendienst verder meldt, overweegt Washington de instelling van een Amerikaansch consulaat-generaal te Brazzaville. Volgens een officieele ver klaring van Washington is deze stap ge daan „met het oog op de beteekenis van Fransch Equatoriaal Afrika voor de veree- nigde oorlogsinspanning". NEGERIN VAN 121 JAAR OVER LEDEN. i Op den buitengewoon hoogen leeftijd van 121 jaar is de negerin Ëxequiela in een Noordargentijnsch dorp overleden. De vrouw was tot op het laatste oogenblik in het volle bezit van haar geestvermogens en kon over allerlei bijzonderheden uit haar leven vertellen, zoo bijvoorbeeld dat zij als dienstbode bij generaal Urquizas ge diend heeft, die als rivaal van den dictator Rosa, een historische rol speelde. Toen de negerin eenige jaren geleden in een tehuis voor ouden van dagen werd opgenomen, trof zij daar haar zoon, die reeds lang vermist werd en dien zij dood waande. BRITTEN TREKKEN TERUG IN BIRMA. De Britsche nieuwsdienst meldt in een extra-bericht van het front in Birma, dat de aftocht der Britsche en Chineesche troe pen aan het front van de Irrawadi en de Sittang in Noordelijke richting voort duurt. De vernietigende Japansche aanval len op de vliegvelden in Birma hebben de geallieerden beroofd van een doeltreffende ondersteuning van de luchtmacht. Het Amerikaansche departement van Oorlog deelt volgens radio Londen om trent de gevechten op het schiereiland Batan en Corregidor mede, dat de positie der Amerikaansche troepen moeilijk is. De vijand heeft terreinwinst geboekt. Het belangrijkste bericht van deze week is voor Heeren aannemers etc. zeer zeker de mededeeling van het Provinciale Bu reau Goedkeuring Werken, dat in verband met het feit, dat de materialenpositie geen verbetering is ondergaan, ook gedurende de maand April geen bouwaanvragen bo ven de f 500.mogen worden ingezonden. Alleen aanvragen waarvoor uitsluitend hout benoodigd is, kunnen worden ingezonden. Het gevolg hiervan is dus, dat alle aan vragen, ook die waarvoor een urgentiever klaring verkregen is van de betreffende autoriteiten, niet in behandeling kunnen worden genomen door de Diensten van Bouw Toezicht. Tevens hebben alle Gemeentebesturen van den Algemeen Gemachtigde een schrij ven ontvangen, waarin er op wordt ge wezen dat ook voor bouwwerken waar voor materialen beschikbaar zijn een ver gunning noodig is. Men gaat er wel eens van uit, dat slechts vergunning van den Al gemeen Gemachtigde noodig is indien men zelf geen materialen beschikbaar heeft, en dit is, gezien bovenstaande mededeeling, onjuist. Op grond van het Besluit van de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van Waterst. en Justitie d.d. 12 December 1941 kan straf worden op gelegd aan hem, in wiens opdracht wordt gebouwd. Vanwege het Departement van Binnenl. Zaken is een schrijven gericht aan alle belanghebbenden, waarin er op wordt ge wezen, dat men in alle gevallen genoemd in de Toepassingsverboden voor Non-Fer- ro Metalen absoluut van gebruik van de ze metalen moet afzien en dat overtredin gen in den vervolge ook door een proces verbaal gevolgd zuilen worden. De aanvragen voor bouwmaterialen ten dienste van werken onder de f 500.gaan, wat het aanvragen betreft, nog normaal door. De vertraging in het verstrekken van aankoop-machtigingen wordt echter steeds grooter en het gevolg is, dat de laatst ingekomen aanvragen zeer zeker ge- ruimen tijd van wachten tegemoet zullen gaan. Het is goed dat aanvragers hierme de rekening houden. Opgemerkt kan wor den dat dje voor de aanvragen boven de Woensdag 8 April Donderdag 9 April Vrijdag 10 April s morgens tot 's avonds vanaf f 500.vereischte Urgentie-verklaringen niet noodig zijn voor de aanvragen onder de f 500.de zgn. Burgemeestersbonnen. Over het algemeen zjjn de houtverwer kende vaklieden niet bekend met de rege ling voor het verkrijgen van draadnagels, schroeven, ankers etc. Deze artikelen als mede hang- en sluitwerk en gietijzeren producten voor het bouwwerk kunnen wor- j den betrokken van den normalen leveran cier in ijzerwaren. Indien deze niet kan le veren kan men zich in buitengewone ge vallen wenden tot het Centraal Bureau voor den Ijzerhandel (C.B.IJ.) Nassau Ouwerkerkstraat 3, den Haag. Voor stalen ramen worden geen aan koopmachtigingen verstrekt. Eventueel zul len stalen ramenfabrieken nog uit voorraad kunnen leveren. SS-P. K. Fritz-Stapf-Pax Holland m INSTALLATIE VAN DEN RAAD VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. In het gebouw van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd te Scheveningen, heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij", dr. H. M. Hirschfeld, den on langs door hem ingestelden Raad voor de Voedselvoorziening geïnstalleerd met het uitspreken van een rede, waaraan het vol gende is ontleend. 1 Spr. bracht in herinnering, dat de be moeiingen van de Overheid met de voedsel voorziening, historisch gezien in het ver lengde liggen van het beleid ten opzichte van den landbouw. Reeds bij het voeren van de Landbouw-Crisis-politiek was de Regeering van meening, dat er naar moest worden gestreefd het uitvaardigen en de uitvoering van de bepalingen zooveel mo gelijk over te dragen aan het bedrijf zelf. Hiermede was reeds een begin van uit voering gemaakt, toen de ontwikkeling door den oorlog in een ander stadium kwam. Lagen voorheen de groote proble men ten aanzien van den landbouw in een teveel, sinds den oorlog is het bei strijden van de schaarschte op den voor grond gekomen. Waren voorheen de maat regelen uitsluitend gericht op het berei ken van een voor den boer zoo goed mogelijken prijs, thans is het doel der re gelingen veel wijder, n.l. het waarborgen van een zoo economisch mogelijke voed selvoorziening, waarbij een redelijke prijs voor den landbouw en een vaste afzet van zijn producten uitgangspunt is. Doordat dus nu, aldus de Secretaris- Generaal, de landbouw-crisismaatregelen tot vcedselvoorzieningsmaatregelen zijn ge worden, was ook het vraagstuk, hoe in de totstandkoming en uitvoering dezer maatregelen wijziging kon worden ge bracht, eveneens in een ander stadium getreden. Het bleek, dat verschillend? moeilijkheden, die voorheen een doeltref fende oplossing in den weg hadden ge staan, waren verdwenen, waartoe ook het feit bijdroeg, dat het geheele bedrijfsleven van den handel en de industrie onder lei ding van de Organisatie-Commissie geor ganiseerd zou worden. Zoo konden de te vormen groepen van handel en industrie op voedselvoorzieningsgebied de bouwstee- nen vormen voor het optrekken van een belangrijk deel van de nieuwe organisatie voor de Voedselvoorziening. Het Organisatiebesluit Voedselvoorzie ning 1941 legde de basis van een opbouw in publiekrechtelijken zin. Voor verschillende gebieden der voed selvoorziening zullen nieuwe organen wor den ingesteld, die zoowel de producenten als de handel en industrie zullen omvat ten en die met verordenende bevoegdheid zullen worden bekleed. Door de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van handel en industrie in de werkzaamheden dezer or ganisaties in te schakelen zal een organi satievorm ontstaan, die tot snel en deskun dig werk in staat is. Bij de groote bevoegdheden, welke aan de nieuwe organen worden opgedragen, kan, aldus de Secretaris-Generaal; toe zicht der Overheid niet ontbreken, terwijl de Overheid ook de lijnen der te voeren algemeene politiek op het gebied der voed selvoorziening zal moeten blijven aangeven. Gedurende den oorlog echter zal de Over heid zich niet tot deze algemeene lijnen kunnen beperken, doch zal zij vaak moeten overgaan tot het geven van bepaalde aan wijzingen en tot het zich voorbehouden van bepaalde beslissingen, met name op het ge bied van de prijzen. Doch ook tijdens den oorlog zullen de nieuwe organen belangrijk werk moeten verrichten en een groot deel van de Over heidstaak op het gebied der voedselvoor ziening moeten overnemendientengevolge zal geleidelijk een nieuwe arbeidsverdee- ling tusschen de Overheid en de organen van het bedrijfsleven ontstaan, terwijl ook een nieuwe instantie van overleg tusschen Overheid en bedrijfsleven noodzakelijk is geworden. Deze instantie is de Raad voor de Voedselvoorziening, waarin zitting heb ben eenerzijds de Overheid, anderzijds de organen van het bedrijfsleven in de Land stand teneinde met elkander van gedach ten te wisselen omtrent de groote lijden der voedselvoorzieningspolitiek en omtrent de werkzaamheid der nieuwe organen. Na de samenstelling van den Raad, welke reeds is gepubliceerd, aan een korte beschouwing te hebben onderworpen, zeide spr., dat de leiding van de besprekingen van den Raad bij den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening in handen van een zeer bekwamen voorzitter is gelegd. Spr. ojrende tenslotte de eerste vergade ring van den Raad voor de Voedselvoor ziening met het uitspreken van de verwach ting, dat de werkzaamheid van het college voor ons volk een krachtige steun in deze zware tijden zal zijn. Spr. zeide ervan verzekerd te zijn, dat het feit, dat ondanks dezen zwaren druk aan de hand van nieu we inzichten wordt voortgewerkt aan de ontwikkeling van onze staatkundige en eco- mische organisatie, den arbeid van den Raad een impuls zal geven, die daaraan een opbouwend karakter zal verleenen. De voorzitter van den Raad voor de Voedselvoorziening, Ir. S. L. L.ouwes, Di recteur-Generaal van de Voedselvoorzie ning, beantwoordde vervolgens de rede van den Secretaris-Generaal. Wanneer men de ontwikkeling van de Crisis-Organisatie tot Organisatie voor de Voedselvoorziening van nabij heeft meegemaakt, aldus spr., stemt het tot voldoening dat de beginse- selen, die aanvankelijk aan de organisatie zijn ten grondslag gelegd en deugdelijk zijn gebleken, ook thans nog het uitgangs punt vormen. Bij de oprichting der eerste Centrales is daaraan uitdrukkelijk het prin cipe van de zelfwerkzaamheid ten grond- slag gelegd, doch de ontwikkeling is zoo danig geweest, dat het zwaartepunt van den arbeid geheel bij de Overheid is ko men te liggen. Bij' de nieuwe organi satie is dit beginsel van de zelfwerkzaam heid wederom zeer sterk op den voor grond gesteld. Het zal ook nu zaak zijn, aldus spr., de veelszins tegengestelde be langen door goed begrip tot een eenheid te brengende noodzaak hiertoe is zoo mogelijk nog dringender dan voorheen. Dat dit niet altijd even gemakkelijk zal zijn, staat wel van tevoren vast. De tegenstel ling der belangen in het bedrijfsleven is nu eenmaal groot en het kost dikwijls groote moeite om deze te overbruggen. Slechts dan kan dit, volgens den Direc teur-Generaal, worden bereikt, als de ver tegenwoordigers der verschillende groe pen en ook de vertegenwoordigers in het ambtelijke apparaat zich uit hun engere bemoeiingssfeer kunnen losmaken en boven dat, wat verdeelt, hetgeen bindt, hetgeen voor ons geheele volk van belang is, kunnen zien. Spr. deed daarom een be roep op de leden van den Raad voor de Voedselvoorziening om alle vragen, die omtrent het bovenstaande rijzen, in de vergaderingen vrijelijk ter sprake te bren gen en daardoor tot een vruchtdragende overeenstemming te komen ten bate van de voedselvoorziening van ons land. Hierna ging de "Raad over ,tot zijn werkzaamheden. Het eindexamen van de 4e klas der Landbouwschool en de overgangsexamens der andere klassen zijn achter den rug. De uitslag is als volgt: Bevorderd van de Te naar de 2e klas: 1. P. Crielaard, Andel. 2. J. C. den Dekker, Andel (met lof). 3. G. J. v. Drunen, Meeuwen. 4. H. N. v. Drunen, Werkendam (Bies- bosch). (met lof). i 5. A. Duijzer, Poederoijen. (met lof) 6. J. v. Essen, Rijswijk. 7. A. Fuykschot, Zuilichem. 8. A. v. Gammeren, Rijswijk. 9. I. Hak, Andel. 10. J. v. Herwijnen, Uitwijk. 11. Adr. Kuiper, Andel. (met lof) 12. Adrs. Kuipers, Wijk. 13. J. C. Lievaart, Rijswijk. F4. R. J. Middelkoop, Dussen. (m. lof) 15. P. Nieuwkoop, Drongelen. 16. H. A. Ouwerkerk, Sleeuwijk. 17. B. Pelle, Brakel. 18. P. Roodzant, Werkendam (Biesb.). 19. H. A. Schreuders, Genderen. 20. G. A. Sterrenburg, Andel. 21. J. Versteeg, Andel. 22. G. Volk, Veen. 23. A. B. Vos, Delwijnen. 24. W. G. Vos^ Meeuwen. 25. P. v. Vugt, Sleeuwijk. 26. R. C. v. Vugt, Oudendijk (m. lof) 27. T. v. Vugt, Giessen (met lof). 28. A. v. Wijgerden, Brakel (met lof). 29. B. Z. Wijnands, Dussen (voorw.). 30. A. L. de Wilt, Herpt. Niet bevorderd 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas* 1. F. Bax, Nieuwendijk. 2. J. W. Baëlde, Werkendam (Biesb.). 3. L. G. v. d. Beek, Genderen. 4. J. v. Bergeijk, Wijk. 5. T. C. v. Breugel, Almkerk. 6. J. 7. G. 8. J. 9. L. 10. A. 11. J. 12. C. 13. J. 14. A. 15. J. 16. J. 17. A. 18. W 19. K. 20. G. 21. C. 22. C. 23. D. 24. D. Niet v. Dongen, Werkendam (Biesb.)* A. v. Eethen, Giessen. v. Gammeren, Drongelen (m. lof)* P. J. v. Herpt, Herpt (voorw.). J. Kant, Werkendam (Biesb.). E. Millenaar, B.-Broek. Nieuwkoop, Aalburg, v. Oudheusden, Uitwijk, de Peuter, Almkerk. v. Rijswijk, Wijk (voorw.). G. v. Rijswijk, Veen. M. Schaap, Woudrichem. Smits, Drongelen. Valk, Dubbeldam (Z.-Holl). P. Versteeg, Wijk. Verwijs Adrzn., Andel. Verwijs Ant.zn., Andel. Vos, Drongelen. C. v. Wijnen, Aalburg (m. lof), bevorderd 1. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: 1. M. J. v. Achterberg, Hank. 2. Joh. Bok, Poederoijen. 3. Corn, den Bok, Almkerk. 4. P. M. M. Buys, Luttelherpt. 5. J. G. Colijn, Doeveren. 6. A. v. Drunen, Werkendam (Biesb.)* 7. A. Hartman, Sleeuwijk. 8. C. J. Hartman, Sleeuwijk. i 9. C. W. v. d. Kolk, Doeveren. 1 10. C. D. Cooyman, Dubbeldam (Z.-H.), 11. M. v. Laar, Meeuwen. 12. G. B. v. d. Meyden, Almkerk. 13. A. Nieuwkoop, Aalburg (met lof). 14. A. J. v. d. Poorte, Sprang-Capelle* 15. C. v. Rijswijk, Wijk. 16. N. A. v. RijSwijk, Wijk. 17. W. T. de Roon, Vrijh.-Capelle (vw.)V 18. D. P. A. P. v. d. Schans, Andel '(vw). 19. W. v. Gammeren, Drongelen (m. lof)* 20. H. A. v. d. Stelt, Almkerk. 21. J. J. v. d. Stelt, Nieuwendijk. 'f 22. Abr. Straver, B.-Broek. 23. Adr. Straver, Dussen (met lof). I 24. B. G. Tamerus, Almkerk. 25. L. Tollenaars, Nieuwendijk. 26. A. Valk, Dubbeldam (Z.-H.). 27. J. D. Verbeek, Andel (met lof). 28. A. Vos, Meeuwen (met lof). 29. G. E. Vos, Sprang. i 30. J. G. v. Vugt, Woudrichem (voorw.)1, 31. D. W. v. Wijlen, Genderen. 32. W. v. Wijlen, Genderen. 'j, 26 leerlingen hebben de school mëf een diploma verlaten. Als blijk van waarH deering gaven zij1 hun leermeester eert prachtig standaardwerk, bestaande uit 22 boekdeelen, gebonden in 11 fraaie linnen banden en vergezeld van 2 mooie boekën'-j steuners, cadeau. Een diploma met veel vrucht ijfer een 7) verwierven: 1. T. Donkersloot, Dussen. 2. J. Kuysten, Sprang. 3. C. Lankhaar, B.-Broek. 4. J. Oerlemans, Genderen. 5. M. Ouwerkerk, Sleeuwijk. (gem* i I 6. J. W. Schaap, Woudrichem1. i I 7. B. v. Vpgt, Almkerk. j 8. G. v. Wijk, Veen. 1 j' Een diploma met zeer veel vrucht (gem1* cijfer 8 of hooger)j 1. C. v. Andel, Andel. 2. G. Blankers. Veen. 1 3. B. G. Bronkhorst, Zijderveld (Z.-H.), 4. J. v. Breugel, Almkerk. 5. P. de Fijfer, Andel. 1 6. H. v. Gammeren, Rijswijk. 7. J. Kant, Rijswijk. 8. M. Kuisten, Sprang. 9. W. M. v. Laar, Meeuwen. 10. N. v. Loon, Wijk. I 11. H. v. Rijswijk, Andel. l 12. M. Schaap, Woudrichem. i 13. D. Schop, Drongelen. 14. A. TVt. v. d. Vliet Azn., Andel. i 15. A. M. v. d. Vliet Gzn., Andel. i 16. C. S. Vos, Drongelen. 17. J. Vos, Veen. 1 i H 18. H. de Vries, Brakel. De lessen worden na de Paaschvacantie hervat op 16 April a.s. Voor de nieuwei eerste klas hebben zich 32 leerlingen aan- gemeld. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1