voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten Distributie- mededeelingen. No. 6252 Vrijdag 10 April 1942 Officiëele Landbouwmededeelingen VERD U1STE UNO VAN AlJffc Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5YS cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. van het bureau v. d. Provincialen Voedselconimissaris voor Noord-Brabant De teelt van blauwmaanzaad: Beperking voor de teelt van peulvruchten Grasland scheuren: Stroolevering: Levering van ongemerkt vee: Afsluiten weide-contracten rund vee: DE PROVINCIAAL VOEDSELCOM- MISSARIS VOOR NOORDBRABANT 's morgens Zaterdag 11 April 6.54 8 29 Zondag 12 April 6.52 8.31 Maandag 13 April 6 50 8.32 Dinsdag 14 April 647 8.34 Woensdag 15 April 6.45 8.36 IN VOORRAAD HEBBEN VAN GRANEN, ZADEN EN PEUL VRUCHTEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd, brengt on der de aandacht van alle landbou wers, dat het in het voornemen ligt maatregelen te treffen, volgens wel ke het verboden is om na 1 Juni a.s. nog granen, zaden en peulvruch ten, hetzij gadorscht, hetzij onge- dorscht op de bedrijven, of elders in voorraad te hebben. Dit verbod geldt voor alle granen, ook voor restanten zaaigranen, met inbegrip van boekweit, wikken en lupinen; voor peulvruchten, voor koolzaad, blauwmaanzaad, karwij- zaad, kanariezaad, mosterdzaad en lijnzaad en voor alle producten, waarvan één of meer der bovenge noemde een bestanddeel uitmaken met uitzondering van mengvoeder, dat op regelmatige wijze door den landbouwer is betrokken. Het in voorraad hebben van bo vengenoemde producten na 1 Juni a.s. zal worden gestraft, terwijl te vens tot inbezitneming dezer produc ten zonder eenige formaliteit zal wor den overgegaan. Alle aanwezige hoe veelheden dienen dus vóór genoem den datum bij de P.I.C.A. te wor den ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet: a. voor de hoeveelheid tarwe én/of rogge, welke de teler voor ei gen gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel behoorendc personen tegen inlevering van brood kaarten en broodbonnen volgens de bepaling van 't reglement inneming Akkerbouwproducten 1940 mag be houden. b. Voor de hoeveelheid tarwe, rogge, haver, boekweit en/of peul vruchten, welke de telers voor zich zelf en de tot zijn gezin of inwonend personeel behoorendc personen vol gens de bepalingen van bovenge noemd reglement mag behouden; c. Voor ten hoogste een vijfde ge deelte van de haver, welke van oogst 10!42 uit eigen teelt voor de paarden is toegewezen. Van de hoeveelheden onder a en b bedoeld mag in het algemeen niet meer aanwezig zijn, dan hetgeen voor de nog komende maanden (tot en met October) voor consumptie van teler, zijn gezin en inwonend per soneel op grond van de zelfverzor- gersregeling noodig is. Indien door een der P.I.C.A.'s aan de landbouwers een vroegere datum dan bovengenoemde voor de inle vering van één of meer der genoem de producten is gesteld, zijn de des betreffende landbouwers te dien aan zien aan dezen vroegeren datum ver bonden. VERBOD VOOR TELERS OM UIT VOORRAAD TE VER KOOPEN OF AF TE LEVE REN. DE TEELT VAN KLAVERZADEN WIJZIGING BUITENDIENST. CONTRACTTEELT VOEDER BIETEN. SCHEUREN VAN GEPACHT GRASLAND. In de Staatscourant van 7 dezert is een besluit verschenen betreffen-" de het zonder toestemming scheuren1 van gepacht grasland. Hierin is be paald, dat indien een pachter na! 1 ApriJ 1911 een gepacht grasland zonder toestemming van den eige naar, den rechter, het pachtbureau of de grondkamer, geheel of gedeelte lijk heeft gescheurd, de verpachter! deswege ontbinding der pachtover eenkomst niet kan vorderen, doch) uilsluitend schadevergoeding. De rechter kan voorts den pach ter de verplichting opleggen weder om gras in te zaaien. De aandacht wordt er op gevestigd! dat dit besluit alleen geldt t. a. v. graslanden, welke op 7 April 19423 reeds gescheurd waren; pachtersi,, die nu nog willen scheuren dienen! normaal de benoodigde toestem-- ming van eigenaar of grondkamer! aan te vragen. VERBOD VAN NIEUW INZAAIEN MET GRAS VAN BOOMGAARDEN. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Tegelijk met de nieuwe distributie kaarten voor het volgend tijdvak zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe brandstoffenkaarten. Personen, die voor het tijdvak 18 April tot 27 Juni a.s. over minder aardappelen beschikken dan 50 kg per gezinslid, moeten ter verkrijging van een aardappelkaart van te voren op dé gewone tijdstippen, dat heti Distributiekantoor geopend is, een formulier afhalen, hetwelk bij boven genoemde uitreiking ingevuld en on- k De Engelsche voorstellen aan Britsch- Indië zijn door de verschillende partijen in dit land verre van gunstig ontvangen. Engeland stelt voor, dat na den oorlog een door de Indiërs gekozen lichaam een grondwet zal opstellen om een nieuwe Indische unie met den status van dominion te vestigen. Iedere provincie, die niet be reid is om de nieuwe grondwet te aan vaarden, zal haar bestaanden grondwette- lijken toestand mogen behouden. Tijdens de huidige moeilijkheden zal Engeland de verdedigeng van Britsch-Indië in handen houden. v Hoewel over de houding van het Al- Indische congres en de Moslem-liga tegen strijdige berichten circuleeren, staat wel vast, dat dit plan in zijd huldigen vorm voor beide partijen onaanvaardbaar is. Cripps heeft derhalve zijn vertrek een week uitgesteld en voert vele besprekin gen. Een belangrijk punt hierbij is de kwestie der verdediging, zooals o.m. blijkt uit het feit, dat de Indische leiders ook met generaal Wavell contact hebben. De Ver. Staten vergrooten ook in dit deel van het Britsche Rijk hun invloed. Een persoonlijk afgezant van Roosevelt is in Britsch-Indië aangekomen en tracht in het conflict te bemiddelen. Inmiddels neemt de Japansche bedrei ging van Britsch-Indië steeds toe. De ge allieerde troepen in Birma moesten zich over een breed front terugtrekken, terwijl reeds zware luchtaanvallen op Ceylon plaatsvonden. Uit Japansche berichten blijkt, dat de aangerichte verwoestingen in Ned. Indië zoo snel mogelijk hersteld worden. De spoorlijn Batavia-Soerabaja functionneert weer, terwijl de olieraffinaderijen te Pa- lembang volgens Domei binnenkort het bedrijf zullen hervatten. Aan het Oostfront neemt de vorst af, zoodat het gevechtsterrein tijdelijk tot een modderpoel is geworden, die over enkele weken opgedroogd zal zijn. De aanvallen der bolsjewisten verminderen in hevigheid, ter wijl het Duitsche weermachtsbericht suc- celvolle Duitsche aanvallen, die veel ter reinwinst ten gevolge hadden, vermeldt. In de eerste drie maanden van dit jaar verloren de Sovjet-troepen bij hun vergeef" sche aanvallen 104.128 gevangenen, 2167 pantserwagens en 2519 stukken geschut. Bovendien werden meer dan 2500 vlieg tuigen van den vijand in de lucht of op den grond vernield. De totale tonnage der in Maart tot zinken gebrachte vrachtschepen van En geland en de Ver. Staten vertoont een opmerkelijke stijging in vergelijking met de cijfers der afgeloopen maanden. Ruim 650.000 ton werden tot zinken gebracht. De Duitsche marine en luchtmacht brachten verder in Februari en Maart een kruiser, acht torpedojagers en vele kleinere vaar tuigen tot zinken en beschadigden o.m. tien kruisers en elf torpedojagers. Voor al bij den afweer der Engelsche landings poging bij St. Nazaire werden vele En gelsche torpedobooten vernietigd. De besprekingen tusschen Pétain en La- val schijnen niet tot een concreet resultaat geleid te hebben. Een eventueele terugh keer in de regeering van Laval, die aan de pers verklaarde, dat hij1 de regeering ran de noodzakelijkheid eener koerswijzi ging wilde overtuigen, is niet rechtstreeks aan de orde gekomen. De Amerikaansche transporten naar N. Afrika zullen hervat worden, hetgeen mis schien wijst op een betere verstandhouding tusschen Vichy en Washington, hoewel an dere feiten hiermede in tegenspraak zijn. In ieder geval heeft de Eransche ambas sadeur in de Ver. Staten in een onderhoud met Sumner Welles gewezen op het belang van levensmiddelenzendingen naar het on bezette Frankrijk en de Fransche krijgs gevangenen. Het staat wel vast dat het meeste kool zaad is doodgevroren. Ten behoeve van de vetproductie is het aan te bevelen om nu op de kleigronden zooveel mo gelijk „blauwmaanzaad" te verbouwen. ;Wordt blauwmaanzaad op- gescheurd gras land geteeld en geoogst, dan bedraagt de scheurpremie evengoed f 250.per ha. als voor koolzaad. De prijs zal voor blauwmaanzaad f 60. per 100 kg bedragen (n.l. f40.vermeer derd met f20.inleveringspremie). Even als voor de teelt van koolzaad heeft men voor de teelt van blauwmaanzaad recht op een stikstoftoewij'zing van 100 kg. per ha. Daarvoor moet de oppervlakte blauwmaan zaad welke men verbouwt schriftelijk aan den plaatselijken bureauhouder worden op gegeven, daarbij vermeldende of dit ter vervanging van mislukt koolzaad komt, of inplaats van mislukte granen, of anders zins wordt verbouwd. Zooals reeds meerdere malen is gepubli ceerd is de teelt van peulvruchten, voor zoover zij meer dan 5 are bedraagt, be perkt tot de oppervlakte welke daarmede gemiddeld in 19401941 werd beteeld. De teelt van niet meer dan 5 are peulf- vruchten is vrij. Daar wij in vorige publi- catie's meer in het bijzonder den nadruk hebben gelegd op den verbouw van erwten, zou hieruit kunnen worden verstaan, dat de beperking niet of niet zoozeer geldt voor andere peulvruchten, zooals bruine boonen, veld- en paardeboonen. Deze vallen evengoed onder de beper king van peulvruchten als de erwten. On derlinge verwisseling van den teelt op het bedrijf is toegestaan. Zooals men weet is 10 April 1942 de of ficieele datum waarvóór het voor scheu ren aangegeven of aangewezen grasland gescheurd moeten zijn. Graslandgebruikers die verplicht waren om vóór 10 April 1942 grasland te scheuren en hieraan nog niet of niet geheel hebben voldaan, dienen dit nog ten spoedigste te cïoen. Want het verschijnen van deze officieele datum geeft hun geen ontheffing van scheurplicht. Bin nen enkele dagen zal hierop strenge con trole worden gehouden en zullen nalati- gen vervolgd worden, tenzij zij kunnen aantoonen, dat overmacht de oorzaak is van hun nalatigheid. Alleen zij die daarvoor door of vanwege den Productiecommissaris schriftelijk ont heffing of uitstel hebben ontvangen zijn van bovenbedoelde scheurplicht vrijgesteld. Zooals reeds in een persbericht gemeld is, zijn de telers verplicht, al het stroo, dat zij in voorraad hebben, vóór 1 Mei a.s. af te leveren. Indien zij' hiertoe niet in de gelegenheid zijn, dan zijn zij verplicht het stroo aan een erkende stroohandelaar te verkoopen. Deze zal hun dan een bewijls overhandigen, hetwelk bij controle op het bedrijf getoond moet worden. Ongemerkt vee mag niet aan handela ren of Andere veehouders worden verkocht. Dit vee, dat meestal z.g. nuchtere kal veren betreft moet steeds via een erkend handelaar aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch worden afgeleverd. Voor nuchtere kalveren verdient het bij levering aanbeveling dat deze van de z.g. „PERFRA" K-merken voorzien worden, welke bij de plaatselijke bureauhouders tegen betaling van 10 cent per stuk ver krijgbaar zijn en die door de veehouders zelf kunnen worden aangebracht. Bij goed gebruik van bedoelde K-merken kan men er zeker van zijn, dat men voor zijn eigen geleverd kalf een afrekening ontvang't en niet voor een dat door een ander wordt geleverd. Het is aan te bevelen, van deze K-merken ook bij levering van schapen gebruik te maken. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch heeft wederom de gelegenheid ge opend om weide-contracten af te sluiten. Daarvoor komen zoowel in aanmerking runderen uit eigen veestapel en uit de vrije markt, als de z.g. C en D runderen welke daarvoor via erkende handelaren van voor noemde Bedrijfsorganisatie overgenomen kunnen worden. De algemeene eisch is, dat het vee voor het afsluiten van het contract ge zond is en minstens 300 kg weegt. Voor het afsluiten van zoo'n contract en voor nadere inlichtingen wende men zich tot zijn plaatselijken bureauhouder. 's avonds tot vanaf Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat het den telers van hennep met ingang van 7 Apiil 1942 verboden is den hennep, wel ken zij in voorraad hebben, te verkoopen en/of af te leveren. Een uitzondering wordt gemaakt voor den verkoop en/of de aflevering aan ondernemingen, welke in het bezit zijn van een door den Direc teur van het Rijks-Textielbureau afgege ven vergunning, als bedoeld in artikel 6 van de Plantaardige Vezel-Beschikking 1940, No. 1. Mocht van deze gelegenheid tot vrijwil- ligen vei koop aan bedoelde ondernemingen niet of niet in voldoende mate gebruik worden gemaakt, dan is de P.I.C.A. be voegd dezen telers de verplichting op te leggen den hennep, wélken zij in voorraad hebben, bij haar of de door haar in oveb- Ieg met het Rijks-Textielbureau aan te wij zen ondernemingen in te leveren. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat de teelt van klaverzaden van 7 April 1942 af slechts zal zijn toegestaan, wanneer deze teelt wordt gesteld onder controle van den Nederl. Algemeenen Keuringsdienst. Al het inlandsche klaverzaad zal dus.door den N. A.K. gekeurd en geplombeerd moeten wor den. Dit wil echter niet zeggen, dat al het geplombeerde zaad ook als volledig N.A. K.-zaad zal worden beschouwd. Zaad, niet afkomstig van door den N. A.K. goedgekeurde partijen, zal in een lagere prijsklasse vallen, dan het zaad, waarvan de herkomst wel bekend is. Daar thans de tijd van uitzaai voor kla ver, welke in 1943 zaad zal geven, nadert, kunnen de telers, die in 1943 klaverzaad willen oogsten, reeds thans hiermede re- kening houden door voor den uitzaai van volledig door den N.A.K. goedgekeurd, van een certificaat voorzien., klaverzaad gebruik te maken. Het hiervan gewonnen zaad kan dan als volledig N.A. K.-zaad worden gekeurd en valt dan in een hoogere prijsklasse. Aanbeveling verdient bij den uitzaai ge bruik te maken van klaverzaad voorzien voorzien van het blauwe landrascertificaat van den N.A.K. De Prov. Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noordbrabant maakt be langhebbenden bekend, dat met ingang van Maandag 12 April 1942, voor levering van akkei bouwproducten in pakhuizen van de P.I.C.A.' gelegen te Geertruidenberg, Den Hout, Made, Oosteind, Oosterhout, Bij de Italiaansche soldaten aan het front in het sovjet-gebied. Water putten bij strenge koude Luce-Holland-Pax Holland m Raamsdonk, Raamsdonksveer^ Waspik en Lage Zwaluwe, aanvragen-vervoerbewijs uitsluitend dienen te worden ingezonden bij den heer C. Halters, Vrachelschestraat 25 te Oosterhout. De vorige functionaris verlaat met ingang van dien datum den dienst van de P.I.C.A. Ter voorkoming van stagnatie in de levering wordt dringend verzocht van deze wijziging goede nota] te nemen. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- Brabant maakt bekend, dat voor de teelt van voederbieten geen contracten mogen worden afgesloten tegen prijzen, welke hooger zijn dan door den Gemachtigde vpor de Prijzen biervoor zijn vastgesteld. Bij prijsopdrijving zullen tegen de be- trokken partijen maatregelen worden ge- nomen. H i 1 j De productiecommissaris voor den Tuin bouw te 's Gravenhage maakt aan de telers van fruit bekend, dat het verboden is deni ondergrond in boomgaarden met gras nieuw in te zaaien, alsmede dat zij ver plicht zijn dezen grond met land- en/of tuinbouwgewassen te blijven betelen, of indien dit laatste tot heden om welke reden ook niet geschiedde, terwijl de mon gelijkheid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewassen zorg te dragen. Ontheffing van het bovengenoemde ver- ood. alsmede van de verplichting tot het telen van land- en/of tuinbouwproducten' kan, indien de teler van oordeel is, dat deze voorschriften door cultuurtechnische omstandigheden in zijh boomgaard niet uitvoerbaar zijn, worden aangevraagd bij den rijkstuinbouwconsulent, in wiens ambts gebied het fruitteeltbedrijf gelegen is. Voor het telen van warmoezerijgewassen en vroege aardappelen anders dan voor eigen en/of gezinsverbruik dient een bij zondere tuinbouwteeltvergunning voor 1942 te worden aangevraagd bij de afdeeling Tuinbouw van de Provinciale Landbouw- Crisis-Organisatie. De op deze vergunning, geteelde producten moeten overeenkom stig de voorschriften van de Ned. GroenF ten- en Fruitcentrale ter veiling worden aangevoerd en aldaar worden verkocht. De geteelde landbouwproducten moeten te zijner tijd worden ingeleverd, over eenkomstig de aanwijzingen van de prov. Inkoopcentrale voor Akkerbouwproducten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1