36 CENT REGEERIÏTGS-KOFFIESÏÏRROGA AT Daarom Ravenswaay's „SUGO'' Koffiesurrogaat Lied van de Week Burgerlijke Stand Rechtzaken Marktberichten. Werk mede tot een per 250 Gram JUISTE VERDEELINC EN EEN COECC ORDE FLE501. POT TUBE. ENZ..,IN ALS GE EEN VOLLE WENSiCHT TE KOOPEN A VERSCHUUR-BAERT Gemengd met krachtige Koffie is d,e allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel I voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel I volgens regeerings samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie-surrogaat kan hij U niet leveren Overal verkrijgbaar. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum AANMELDEN ARBEIDSDIENST- PLICHT. In aansluiting op het arbeidsdienst- plichtbesluit van 1 April 1942 wordt nader medegedeeld, dat: 1. Zij die na 1 Jan. 1943 in aan merking wenschen te komen voor ieen aanstelling in openbaren dienst jof bij het bijzonder onderwijs, hun 'arbeidsdienstplicht moeten hebben vervuld. Bovenstaande geldt vooral le mannelijke personen die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Deze bepaling is niet van toepas sing op hen, geboren vóór 1 Jan. 1920. 2. Zij, die als student wenschen le worden ingeschreven of eenig exa men wenschen af te leggen bij een [universiteit of hoogeschool, hierbij levens het bewijs van vervulling hunner arbeidsdienstplicht hebben ipver te leggen. Dit geldt voor alle mannelijke personen, die vóór 1 Juni 1942 18 jaar zijn geworden. Niet .van toepassing is deze bepaling op a. personen, die geboren zijn vóór 1 Jan. 1920; b. personen, die zich als student lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij leen universiteit of hoogeschool vóór 1 Jan. 1942. Vrijstelling of uitstel kan in zeer bijzondere gevallen worden verleend jen moet zoo spoedig mogelijk worden aangevraagd (schriftelijk) aan den secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Hage. Indiening van dusdanig verzoek ontheft niet van plicht tot aanmel ding en keuring. Voor vrijwilligers van 1723 jaar, imits ongehuwd, blijft tot nade re kennisgeving de gelegenheid tot aanmelding open. Aanmelding voor inschrijving, keu ring, enz. voor de lichting van 1 Juni a.s. moet zoo spoedig mogelijk ge schieden, in elk geval vóór 25 April. Voor Noordbrabant bij het aan meldingsbureau 's-Bosch, Havensin gel. Aanmeldingen schriftelijk onder Opgave van volledig adres, enz. of in persoon tusschen 9: en 12 en 14 en 17 uur. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld, in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs Idie ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrij ving melden uitsluitend bij den bur gemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wen schen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs; degenen, die als student wenschen te worden ingeschreven of eenig exa men wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool; de vóór of op 1 April 1942 aan- gestelden in openbaren dienst of bij ihet bijzonder onderwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt heb bende. en die meenen, dat het „Arbeids- dienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof doorge bracht, meegerekend, werkelijken dienst als militair hebben vervuld, of lid van den Nederlandschen Op- bouwdienst zijn geweest, of als vrij williger bij de Duitsche weermacht, de Waffen S.S. of het Vrijwilligers legioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelden door zich zoo spoedig mogelijk Schriftelijk te melden bij den secre taris-generaal van Algemeene Za ken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, onder vermelding van een der redenen, hierboven ge noemd. DE LOONBELASTING. De Persdienst van het N. V. V. schrijft ons: Terwijl na een jaar practijk in bet algemeen kan worden vastge steld, dat de loonbelasting gunstig werkt, blijkt het systeem van hef fing toch een paar onbillijkheden in te houden, die een nadere rege ling vereischen. De onmiddellijke relatie tusschen de belasting en de over korte tijd vakken genoten inkomsten en de in het tarief vervatte progressie hebben een onrechtvaardige benadeeling ten gevolge van bepaalde groepen belas tingplichtigen. Allen, die een in ver houding hoog dag-, week- of maand loon ontvangen in minder dagen, resp. weken of maanden dan ineen jaar voorkomen, betalen veelal aan merkelijk meer loonbelasting, dan bij hetzelfde inkomen regelmatig ver deeld over een vol jaar aan loonbe lasting of bij hetzelfde jaarinkomen aan inkomstenbelasting verschuldigd is. Weliswaar is bij de 9de Uitvoe ringsbeschikking van het Besluit op de Loonbelasting 1940 voor een be paalde categorie, die het bovenge noemde nadeel in sterke mate on dervindt, n.l. de losse arbeiders, een afzonderlijk lager tarief op den grondslag van dagloon vastgesteld, dat echter het nadeel wel eenigszins vermindert, doch het niet opheft. Tegenover de bovengenoemde be zwaren is binnen het systeem van de loon- en inkomstenbelasting de mogelijkheid tot correctie volledig ge geven. De mogelijkheid is n.l. open gehouden naast de loonbelasting een aanslag op te leggen in de inkom stenbelasting en de reeds ingehou den loonbelasting daarmede te ver rekenen. Overtreffen de te verreke nen bedragen van de loonbelasting den aanslag in de inkomstenbelas ting, dan wordt het verschil terug gegeven. Behalve in een reeks van geval len, waarin de staat door uitsluiten de heffing van de loonbelasting zou worden benadeeld, heeft een aan slag in de inkomstenbelasting volgens de 7de Uitvoeringsbeschikking van liet Besluit op de Loonbelasting 1940 steeds plaats ten opzichte van artis- ten, enz. in verband met hun meest al zeer ongeregelde inkomsten. De mogelijkheid om tegemoet te komen aan de uit het systeem van heffing van de loonbelasting voort vloeiende bezwaren, zonder te ver vallen in een oneindig aantal uitzon deringsbepalingen, is echter voor alle benadeelden gegeven door verevening van het teveel betaalde door een aanslag in de inkomstenbelasting. In dit verband heeft het N.Y.V. aan den waarnemend Secretaris-Ge neraal van het Departement van Fi nanciën verzocht a. ambtshalve steeds een aanslag in de inkomstenbelasting op te leg gen aan de houders van een loon belastingboekje (de losse arbeiders volgens de 9e Uitvoeringsbeschik king) en daarmede de volgens dit boekje afgehouden loonbelasting te verrekenen b. op verzoek van den belasting plichtige steeds een aanslag in de inkomstenbelasting op te leggen, met verrekening van de ingehouden loon belasting. Ingeval van niet ambtshalve ge corrigeerde te hooge loonbelasting kan dan van de regeling volgens b. gebruik worden gemaakt. De hier door verkregen correctie kan gaan tot 100 pCt. van het oorspronkelijk betaalde bedrag. Tevens heeft het N.Y.V. verzocht een andere regeling toe te passen ten opzichte van de berekening van vacantiebons, daar de tot nu toe toegepaste optelling van de waarde dezer bons bij het weekloon, even eens als gevolg van de progressie, tot een hoogere belasting van het jaar-inkomen leidt, dan wanneer de waarde van de bons bij uitbetaling als loon zou worden aangemerkt. SIGAREN IN DEN ZWARTEN HANDEL. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. LEVER EEN LEDIGE OPGAVE VAN TANKS VOOR MELKVERVÖER. Ieder, die in liet bezit is van tanks, geschikt voor het vervoer van melk, moet deze vóór 12 April a.s. op geven aan de afdeeling vervoer van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd, Waals-- dorperweg 84, Den Haag. Vermeld moeten worden: grootte en vorm der tanks, gewicht, metaal waaruit zij zijn vervaardigd, al dan niet inwen dig vertind, al dan niet in gebruik voor melkvervoer en zoo ja bij wien, al dan niet voorzien van aftapkraan met bijbehooren.de slang(en). VERLAGING IJZERPRIJZEN. Op voorstel van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, zal met ingang van 1 Juli 1942 een verdere verlaging der prijzen voor ijzer en walsproduc- ten van staal plaats vinden. Deze verlaging zal van toepassing zijn op alle na 30 Juni 1942 te leveren ma terialen. De Reichskommissar für die Preisbildung in Berlijn heeft me degedeeld, dat hij met ingang van denzelfden datum een verlaging van den Duitschen exportprijs voor ijzer en walsproducten voor Nederland zal invoeren en daardoor den hui- digen exportprijs aan den Duit schen binnenlandschen prijs over eenkomen. INSPECTIE VOOR I)E PRIJSDE HEERSCHING. Overzicht van de in het tijdvak van 1 Maart tot 1 April 1942 bij de Inspectie voor de Prijsbeheersching te 's-Bosch behandelde zaken. In behandeling genomen zaken 825; afgedane zaken 723; voorloopig niet_ veroordeeld 113; overgegeven aan den Officier van Justitie of aan andere Inspecties voor de Prijsbe heersching 63; totaalbedrag der op gelegde boeten f52,765,50; opbrengst van de inbeslaggenomen goederen fo,768,50; opbrengst van de ver beurdverklaarde goederen f7,836,56; sluiting en stillegging bedrijf 2; Ver bod tot uitoefening beroep 2; Aan tal verbeurdverklaringen 72; Aan tal bekendmakingen vonnis 10. M N EERSTE CROCUS. door Guus Betlem Jr. Een voorjaarsgeischiedenis, die geen toelichting vereischt. In m'n tuin, daar boort een crocus, Al z'n kopje uit den grond, Met z'n kelkje nog gesloten, En een buikje, dik en rond. En de eerste zonnestralen Schijnen warmend daarop neer, En dan opent het z'n blaadjes En... daar is de lente weer Net als ieder jaar tevoren, Net als ieder jaar weeraan, En het ruischt weer in je ooren: Ha, de lente komt weer aan! En m n vrouw staat voor dat wonder, Met iets glanzend.» in haar oog, Lang, lang kijkt ze naar dat bloempje En dan gaat haar blik omboog, Naar den stralend blauwen hemel, En ze zucht 'eres een keer, En ik weet: haar hart gaat open, Want... daar is de lente weer! Nèt als ieder jaar tevoren, Net- als iéder jaar weeraan, En het ruischt weer in je ooren: Ha, de lente, komt weer aan! En m'n dochter, die slaakt kreetjes: O, wat doddig! kijk 'es gauw? En ze knielt daar in vereering Voor dat bloempje, paarsigldauw. En ze zucht: de éérste crocus! Wat een dotje, en zoo teer... En ze spreidt 'r armen open, Want... daar i s de lente weer! Nèt als ieder jaar tevoren, Net als ieder jaar weeraan, En het ruischt weer in je ooren: Ha, de lente komt weer aan! En ook ik staar naar dien crocus, En ik voel opeens een drang, Om m'n tuin wat op te knappen Want het duurt nou niet meer lang! Hier een paadje, daar een perkje, Ginds een bloembed en zoo meer... En het tintelt in m'n vingers, Want... daar is de lente weer! Nèt als ieder jaar tevoren Net als iéder jaar weeraan, En het ruischt weer in je ooren: Ha, de lente komt weer aan En dan... komt m'n zóón naar buiten Ook al veertien weer, die knaap, En hij geeuwt 'es, en verveelt zich, Want hij heeft door loop end slaap... En zet... boém! z'n groote voeten Op het teere bloempje neer, En ons hart, dat krimpt tezamen, Want... er is geen crocus meer!... Nèt,... als ieder jaar tevoren, Net als iéder jaar weeraan, En het... „ruischt" weer „óm" z'n ooren... Tja, de lente komt weer aan! ANDEL. Geboren: Alida d. v. M. Kwetters en H. Sterrenburg; Annie, d. van J. v. Wijngaarden en E. C. den Hol lander; Johannes A., z. van G. Ver hoeven en E. v. Ooijen; Gijsbert, z. van O. Vos en J. P. C. Groenenberg; Geertje A., d. van C. J. G. Schouten en A. v. Rijswijk; Heiltje G., d. van A. Verheij en j. H. Sterrenburg. Overleden: Teunis Roza, 87 j. we duwnaar van A. Resoort. DUSSEN. Over de maand Februari. Geboren: Bertus P., z. van W. A'. v. d. Oven en P. Combée; Antje, d. van M. Pellicaan en D. Oldenburg; Maria A. J., d. van X. A. Kanters en M. F. Rijken; Cornelia, d. van P. v. Burgel en J. Pellicaan; Xeeltje A., d. van A. Pellicaan en H. Sack; Martina P., d. van B. Schalken en M. C. v. Dortmont. Overleden: P. M. Arts, S3 j.; A'. Hoeijmans, 66 j., weduwe van Ad. v. Tilburg. NEDERHEMERT. Over de maand Maart. Geboren: Pieter, z. van G. v. Aalst en "P. de Weerd; Adriana W. G., d. van H. Bouman en G. J. Roeland. Overleden: Wilhelmina Iveinemans 80 j.j wed. van P. de Putter; Jenne- ke v. d. Bogert, 75 j., wed. van C. Bouman; Elizabeth de Weerd, 44 j., echtgenoote van C. A. Vos. VEEN. Over de maand Maart 1942. Geboren: Johannes, z. v. J. Vos en D. Roeland; Johanna, Cornelia, d. van D. Verbeek en G. den Dekker; Eiltje, d. v. I. den Dekker en ML Vos; Jacob, z. v. W. Rodenburg en J. v. d. Vlugt; Pieter, z v. G. Kwet-1 ters en A. P. Westerïaken. Overleden: M. A. Duijster, 49 'echtgen. van P. den Dekker; G. van Bergeijk, 67 j. WOUDRICHEM. GEEF UW KINDEREN VOORAL NU WIJ BIEDEN U HET BESTE VRIJ VAN DISTRIBUTIE!! DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN. KANTONGERECHT 's-IIERTOGENBOSCH. ROTTERDAM, 7 April. Veemarkt. Aanvoer 2572 dieren, waaronder 5 paarden, 4veulens, 32 schapen, 24 lam meren, 4 252 runderen, 964 nuchtere kal veren, 98 graskalveren en 193 bokken en geiten. Prijzen per stuk: le kw. 2e kw. 3e kw. Melkkoeien 635 530 415 Kalf koeien 630 530 415 Vare koeien 445 360 300 Vaarzen 400 305 220 Pinken 300 220 185 Graskalveren 195 155 85 's HERTOGENBOSCH, 8 April. Op de markt van heden waren aange voerd 4878 stuks: 872 runderen 297 nuchtere kalveren 357 biggen 46 zeugen 99 loopers 267 schapen of lammeren De prezen waren als volgt Kalfkoeien f 340590 per stuk Jongvee 90130 Nuchtere kalveren 3042 Zeugen Schapen Lammeren 160 240 36—46 27—34 75—410 40—50 P. 1794 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud j J. H. ROZA te Heusden Neem U nu te méér in acht - voor Rheumatische Pijnen! Nu de weersomstandigheden weer tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheuma tische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen- kuur Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen, merkt ge de versterkende werking. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal de organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Bij Apoth. en Drog. 1 .47, 0.76, 0.41 Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. Bij zekeren v. d. B^, wonende Ach ter de Broeren te Zwolle, werd een partij van ruim 50 K.G. koffie in beslag ge nomen. Dit feit leidde tot het achterhalen van een uitgebreide smokkel-affaire, waar van het spoor, zooals in vele andere clan destiene zaakjes, naar Kampen leidde. De koffie bleek n.l. afkomstig te zijn van P. van R. in de Thomas a Kempisstraaf, in wiens woning bij huiszoeking 1800 on- gebanderolleerde sigaren en acht nieuwe rijwielbanden werden gevonden. Men kwam er verder achter dat nog meer dergelijke sigaren in omloop moes ten zijn. Zoo kwam men terecht bij J. van R. en F. bij wie in totaal 5300 si garen werden aangetroffen, bij van R. zelfs in de dakgoot verstopt. De sigaren waren geievera öïji D. Sch. te Kampen. Hier werd de gCheele voorraad in be slag genomen. In den Heiligengeestpoider onder de ge meente Rijinzaterswoude (Z.-H.) heeft een 10-jarig meisje een luchtreis gemaakt, welke zijl zeif, doch ook de weinigen, die er getuige van waren, hun leven lang wel niet zullen vergeten, aldus lezen we in de Telegraaf. Het kind, een dochtertje van den heer J. Kastelein, was met eenige vriendinnetjes aan het spelen bij den molen in dezen pol der. Daar de molen slechts langzaam draai de, omdat er niet veel wind stond, pakten de kinderen af en toe een der wieken vast en lieten zich zoo een eindje van den grond af tillen. Ook het dochtertje van den heer Kastelein deed aan dit spelletje mee,'maar toen zij! te ver van den grond raakte, durfde zij! de wiek niet meer los te laten. Op het gegil der andere kinderen kwam de molenaar naar buiten en tot zijn grooten schrik zag deze de kleine meid tusschen hemel en aarde zweven. Het eenige wat hij doen kon was het kind toe te roepen dat het zich goed vast moest houden. Gelukkig gaf het kind aan dit advies ge volg, zoodat zij nu de reis met de wieken rond maakte en ten slotte weer behou den o|p den grond kwam. Slechts haar nanaenfi bleken wat geschaafd te zijn door het schuren langs de molenwiek. Wanneer men weet, dat de wieken ptm. 35 M. lang zijn kan men zich indenken, welk een angst allen hebben uitgestaan. Polysoon-Seym-Pax Holland i l Over de maand Maart. Geboren: Machiel, z. v. P. Smits en G. Maas; Cornells Hendrinus, z. v. C. Schriek en G. van WijkCornelia Ever- dina, d. v. J. G. Groeneveld en E. H. Schriek. Overleden: Rosina Walraven, 48 echtgenoote van J. van Straten. Levenloos aangegeven 1 Zitting van Woensdag 1 April. Loopen over weiland: H. W. C., VlijV- men, f 4. Voorlicht niet afgeschermd: P. S., De Werken en Sleeuwijk, f 4. 3 personen naast elkaar: J. A. H., Dus- sen, f 3. Rijw. z. licht: M. v. R., De Werken, 2 maal f 2.B. v. d. K., Rijfewijkj, 2 maal f 1.50. Loopers Biggen Goede aanvoer van rundvee met stugge handel en vaste prijzen. Jongvee matige aanvoer, kalme handel, niet hooger. Nuch tere kalveren voor de fok maar weinig vraag, trage handel, lager in prijs. Niet veel biggen, levendige handel en hooge prjjzen. Fokvarkens aanvoer goed, handel kalm, prjjzen vast. Loopers kleine aan voer, weinig vraag, dalende in prijs. Schapen en lammeren groote aanvoer, handel goed, zeer hoog in prijs. Geiten veel aanvoer, zeer hooge prijzen tot f 120.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4