Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. Buitenland Officiëole Berichten ^0 VAN ALTE^ No. 6255 Woensdag 22 April 1942 Bijzonderheden in verband met Arbeidsdienstplichtbesluil Zware brand in de Nieuwstraat te Capelle VERB VISTER EN: Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5y8 cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. FRANKRIJK'S NIEUWE REGEERING. Minister van 'koloniën Brevie. LUCHTAANVALLEN OP JAPAN. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren diens! of bij het bijzonder onderwijs die ongehuwd zijn, en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1912 ter inschrij ving melden uitsluitend bij den B u r gem e es ter van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wen schen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs en degenen, die als student wenschen te worden inge schreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogeschool of de vóór of op 1 April '42 aangestelden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, onge huwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt hebbende, alsmede zij die meenen, dat het „arbeidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij tenminste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht m edegerek end werkelijken dienst als militair heb ben vervuld, of lid van den Neder- landschen Opbouwdienst zijn ge weest of als vrijwilliger bij de Duit- sche Weermacht, de Waffen S.S. of het Vrijwilligerslegioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aan spraken doen gelden door zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wen den lot den Secretaris-Generaal van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, on der vermelding van een der redenen, hierboven genoemd. Alle slachtoffers hebben voorloo- pig bij familie of kennissen een vrien delijk onderdak gevonden. 6 30 6.28 6.26 8 48 8 50 8,51 TEEN- EN GRIENDIIOUT. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend dat ingevolge het Griendhoulbe sluit V.V.O. 1942, opgenomen in de Ned. Stscrt. van 17 April 1912, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, afleveren, vervoeren, be- en verwerken van teenhout en griendhout in het algemeen verboden is, behoudens met toestemming van d.e Ned. Akker bouwcen I rale (NAC) 's Gravenhage, Bezuiden hout 15. Krachtens dit besluit en de door den voorzitter der N.A.C. op grond hiervan getroffen bepalingen gelden met ingang van 19 April 1942 tie volgende regelingen 1. Ieder, die op 19 April één- of tweejarig teenhout, geschikt voor de vervaardiging van manden of an der vlechtwerk dan wel stokken, ge schild of bestemd om te worden ge schild, voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht deze hoeveelhe den vóór 26 April 1942 op te geven aan de N.A.C. 2. Hel verhandelen en afleveren van één- of tweejarig teenhout, ge schikt voor de vervaardiging van manden of ander vlechtwerk en het bewerken of verwerken (uitgezon derd schillen) daarvan, alsmede het )verhandelen en afleveren van ver werkt teenhout, is zonder toestem ming van de N.A.C. verboden; 3. Het vervoeren van teenhout is slechts toegestaan, indien het vervoer gedekt is door een ge- leidebiljet, afgegeven door of vanwe ge de N.A.C. 4. Ieder, die in het jaar 1942 teen- hout wil verwerken tot manden of ander vlechtwerk, is verplicht vóór 3 Mei 1942 aan de N.A.C. opgave te verstrekken van de bedragen, welke door hem in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan loonen zijn uitbetaald; 5. Iedere mandenfabrikant, die op 19 April 1942 manden van teenhout vervaardigd, voorhanden of in voor heeft is verplicht van deze hoeveel heden vóór 26 April 1.912 opgave te verstrekken aan de N.A.C.; 6. Griendhout, dat geschikt is voor de vervaardiging van stelen, mag voor geen andere doeleinden worden aangewend en wanneer dit hout eenmaal als stelen is gehakt, mogen deze stelen zonder toestem ming van de N.A.C. niet meer wor den bewerkt of verwerkt (uitgezon derd schillen); geschild 7. Teenhout en griendhout, behal ve stobben en dood hout, mogen niet worden verbrand; 8. Ieder, die over teenhout be schikt, dat naar zijn aard voor schil len in aanmerking komt, is verplicht dit teenhout tijdig in het water te zetten, behoudens ontheffing van de N.A.C. Alle opgaven dienen te geschie den op gratis bij de N.A.C. verkrijg bare formulieren. Degene, die na 18 April 1912 teenhout in voorraad of voorhanden wil hebben, verhandelen, afleveren, be- of verwerken, dan wel verwerkt teenhout wil verhandelen of afleveren, kan op verzoek hier over nadere inlichtingen ontvangen van de N.A.C. TARWEZEMELEN TER BESTRIJ DING VAN EMELTEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat dit jaar wederom tarwe zemelen ten behoeve van de bes Ir ij - ding van emelten beschikbaar zullen worden gesteld. Zij, die voor dit doel de beschik king over deze zemelen wenschen le hebben, dienen zich tot den plaat selijken bureauhouder voor hun di strict te wenden ter verkrijging van bonnen voor bijzondere toewijzing. Tegen deze toewijzingsbonnen kun nen zij bij mengvoederfabrikanten de hun toegewezen hoeveelheid tarwe zemelen verkrijgen. De .mengvoederfabrikanten, die zich wenschen le voorzien van tar we-ze melen kunnen hiertoe bij de Pro vi nc ia 1 e Voed,se leoimm issa.ris.sen oranje bestelbonnen aanvragen, in tegenstelling met het vorige jaar die nen deze oranje bestelbonnen door den mengvoederfabrikanten niet te worden toegezonden aan de meelfa brikanten, doch aan de Nederland- sche Meelcentrale, Wassenaarsche- weg 80, Den Haag, welke centrale de fabrikanten zal aanwijzen, die de zemelen moeten leveren. De mengvoederfabrikanten, die ge woon zijn de zemelen niet recht streeks van de meelfabrieken te be trekken, doch door bemiddeling van een tusschenpersoon, dienen de oranje bestelbonnen bij zulk een tusisehenpersioon in te leveren. De tusschenpersonen dienen bij de in stantie, bij welke zij in de admini stratie zijn, oranje bestelbonnen aan te vragen en deze bestelbonnen in te zenden aan de Ned. Meelcentrale Na ontvangst van de zemelen kunnen zij op normale wijze aan hun afne mers afleveren. MELK VAN EEN ZIEKE KOE GEBRUIKT. Controleurs van den C.C.C.D. heb ben onlangst tegen een landbouwer een proces-verbaal opgemaakt, omdat hij kaas had geproduceerd zonder daartoe gerechtigd te zijn. Het pro cesverbaal was de laatste straf in een reeks van straffen, die de man zichzelf en zijn gezin had opgelegd door het gebruiken van melk van een zieke koe. De Landbouwer had van de melk fabriek bericht gehad, dat hij de melk van die koe niet aan de fabriek mocht leveren en daarom had hij de melk aan een varken vervoederd. Het varken lag den volgenden och tend dood in het hok. Ondanks deze harde waarscliuwing bleef de boer kortzichtig, hij moest en zou de melk gebruiken en hij besloot er kaas van van te maken. Een deel van de kaas droogde niet op, maar een ander deel leek voor menschelijke con sumptie geschikt. Welnu, de niet-op- gedroogde kaas werd aan de kippen gegeven, het gedroogde product werd gekookt en voor verbruik in het ge zin bestemd. Den volgenden ochtend waren de kippen dood en de man werd ernstig ziek. Hij heeft het le ven er afgebracht en mag zich, on danks het proces-verbaal, nog geluk kig prijzen. Men ziet hieruit, dat het gebruik van clandestien vervaardigde kaas niet zonder gevaren is. VOOR VERBOUWERS VAN KOOL- EN MAANZAAD, Ilel Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat een regeling zal worden getroffen, waaraan verbouwers van kool- en/of maanzaad het recht kun nen ontleenen op een toewijzing van spijsolie of spijsvet boven de norma le rantsoenen. Deze hoeveelheid spijs olie is afhankelijk van de hoeveel heid kool- en/of maanzaad, welke bij de PICA wordt ingeleverd. Voor 100 kg kool- cu/of maanzaad van gemid delde kwaliteit ontvangt men het recht om 1 kg spijsolie of spijsvet te koopen. Bij hoogere leveringen dan 100 kg heeft men het recht tot aankoop van een grootere hoeveel heid olie of spijsvet volgens een nog nader bekend te maken regeling, een en ander tot een maximum van 50 kg per gezin. Bijzonderheden betreffende de uit voering van een en ander zullen nog nader worden bekend gemaakt, doch iedere verbouwer van kool- en/of maanzaad kan er dus op rekenen, dat hij een belangrijke extra toewijzing spijsvet of spijsolie zal kunnen ont vangen. AANSTELLING AGENTEN VOOR KOOP EN VERKOOP VAN PAARDEN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat, ter handhaving van de voor paarden vastgestelde maximumprijzen, in den vervolge alle paarden, waarvoor de maximumprijzen gelden, slechts zul len kunnen worden gekocht en ver kocht via het Vee- en Vleeschaan- koopbureau te 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 53. Dit Bureau zal slechts koopen en verkoopen door bemiddeling van door het Bureau aangestelde agenten. Aan deze agen ten zullen verschillende verplichtin gen worden opgelegd, welke nader omschreven zijn in een aan alle door de Nederl. Veehouderij Centrale er- de paardenhandelaren toegezonden circulaire. Tot zekerheid van de juiste nako ming van zijn verplichtingen eischt het Vee- en Vleeschaankoopbureau van iederen agent een bakgarantie van f2000. Zij, die voor een aanstelling in aanmerking wenschen te komen, die nen ten spoedigste zulk een bank garantie aan het Vee- en Vleeschaan koopbureau te doen toekomen. Voor het geval aan het stellen van een bankgarantie ernstige bezwaren verbonden zijn kan worden volstaan met het storten van f 2000 op giro rekening no. 446000 ten name van het Vee- en Vleeschaankoopbureau. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en JUtena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Retain staatshoofd; Darlan op perbevelhebber; Laval politiek leider. Zaterdagmiddag is de volgende mi nister'ij t gepubliceerd Leider van de regeeringj, tevens minister van buitenlandsche en bi-n- nenlandsche zaken alsmede van voor lichting Pierre Laval. Staatssecretaris in het ministerie v. buitenl. zaken Benoist-Mechin. Staatssecretaris in het ministerie v. binnenlandsche zaken: Ferdinand de Brinon. Staatssecretaris voor voorlichting Marion. Secretaris-generaal vo; r politie Bousquet. Secretaris-generaal voor bestuurs zaken in het m'nisterie van binnen landsche zaken Hila:re. Staatssecretaris bij den leider van den staatadmiraal Plat on. Minister van slaat Ronder. Staatssecretaris voor oorlog gene raal Bridoux. Staatssecret. v. marine Auplian. Staatssecretaris voor luchtvaart gen eraal Janne'kij n Minister van landbouw cn voedsel voorziening Leroy Ladurie. Staatssecretaris in dit ministerie Bonnafus. Minister van verkeer Gibrat. Minister van arbeidHubert La- gardelle. Minister van gezin en geziondbeid dr. Grasset. Minister van financiën Pierre Ca- tala, Minister van justitie Barthélémy. Minister van sportPasciot. Minister voor handelsverdragen Arnaud. Zaterdagmiddagi even voioir 4 uur werd te Tokio een luchtalarm opge heven, dat toen zeven uur had ge duurd. Naar waarnemers hebben verklaard zijn de vijandelijke vlicgtuigien, die de luchtaanvallen op Japan hebben uit gevoerd, ongletwijfeld Amerikaartëche toestellen .geweest. "Het onderschei- dingsteeken van de Amerikaansche luchtmacht, een blauwe ster in een rooden cirkel kon van den grond af duidelijk worden waargenomen. Ofschoon geen militaire doelen Werden getroffen, kregjen een school en een hospitaal verscheidene treffers. J.l. Vrijdagmiddag1 is in de Nieuw straat te Capelle een brand ontstaan welke geweldigen omvang heeft aan genomen. Niet m'nder dan elf boerde rijen, groote en kleine, een negental woonhuizen, een schoenfabriek en een broodbakkerij zijn een prooi der vlam men geworden en 25 huisgezinnen zijn dakloos. Het vuur ontstond in de landbouw- schuur van den loomdorscber B. van Wijlen ,die in een lOOgeriblik in lich terlaaie stond. Aangewakkerd door den vrij .sterken Noord-Oostenwind breidde de brand zich vliegensvlug uit en in een oogenbli'k tijd sloeg het vuur naar verschillende andere be huizingen over, waarvan enkele met rieten dak, .en deze stonden in kor- tijd in 'brand. De plaatselijke brandweer kon met de motorspuit alleen tegen zoio'n ge weldige vuurzee natuurlijk heel wei nig doen, zoodat assistentie werd ge vraagd in de omliggende gemeenten en korten tijd, nadat hulp was ge vraagd, verschenen deze brandweren op bet terrein van de ramp. Na eeni- gen tijd van hard werken slaagden de brandweerlieden er tenslotte in den brand te stuiten, waarbij het ook' ge lukte om de Bijzoindere school, waar aan de vlammen zich reeds hadden medegedeeld, te behouden. Zeer veel huisraad, kleeding e.d. zijn verloren gegaan, doordat hel vuur zoo. snel om zich heen greep, dat aan redden niet te denken viel. Alleen het vee, dat nog gestald stond, kon voor het grootste deel in de weilanden, achter de boerderijen, wor den overgebracht. Slechts enkele koeien, eenige kalveren en een paard werden een prooi de vlammen. Naar wij vernemen waren enkele personen totaal niet verzekerd. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Bij het reddingswerk' liep een der bewoners van de verbrande peroeelen, M. Hommel, ernstige brandwonden in het gezicht en aan de. handen op, zioo-dat hij zich onder hevige pijnen ©ogenblikkelijk onder behandeling van den dokter moest stellen. Ook een kind van Boeser bekwam brand wonden. Aan de Noordzijde van de Niéuw- straat werden een prooi der vlammen de boerderij van Broeks, waarvan een gedeelte werd bewoond door Adr. Konings, die van P. Boeser, waarin ook zijn zoon woonachtig was, die van J. Pruijssers, M. Wagemakers, Wed. T. van Campen, A. Kluitenaar, welke gedeeltelijk bewoond werd door E. van Campen en die van v. Ooster hout, waarin eveneens 'de gezinnen Wed. A. Konings en C. Broeks ge huisvest waren, alsmede het woon huis van wed. B. van Oosterhout en dat, bewoond door C. van Zeist en M. Hommel. Aan de Zuidzijde der straat werden verwoest de boerde rijen van J. de Brüijn en G. voor de Poor te en de woningen van H. Nieu- wenhuizen, A. Snijders, C. Nerings, G. Boer, Wed. M. de Rooij met de daarachter gelegen schoenfabriek van Gebr. de Rooij, M. Wagemakers en de woning met bakkerij van A. van Andel. Begrijperlijke wijze trok deze brand veel belangstelling, ook uit omliggen de plaatsen, doch Vrijdagavond was Tiet terrein van den brand voor mo gelijk gevaar afgesloten en het ven- keer door deze drukke straat omge legd. Velen verdrongen zich dien avond voor de afzetting om toch nog maar iets van de verwoesting te zien. Zaterdag en vooral Zondag, toen de verkeersbe'emmering was opgeheven, kwamen honderden het terrein van de catastrophe in oogenschouw nemen. Onmiddellijk na de ramp is onder leiding van de echtgenoote van den burgemeester, Mevr. Smit, een da mescomité gevormd met het doel tot voorloopige len-ging van den nood der slachtoffers in de gemeente een inzameling van kleeciing, huisraad en dergelijke te houden, welke inzame ling reeds Zaterdagnanrddag begon nen is en dezen eersten m'ddag een schitterend resultaat opleverde. Woensdag 22 April Donderdag 23 April Vrydag 24 April s morgens tot 's avonds vanaf Koningin Alexandrina van Denemarken en Kroonprinses Ingrid tijdens een wandeling met de kleine prinses Margaretha te Kopenhagen Scherl-Fellinga-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1