Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1942 Officiëele Landbouwmededeelingen VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. No6260 Vrijdag 8 Mei Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5l/a cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Te Salzburg heeft tussclien Hitler en Mussolini een bespreking plaats gehad, die aan verschillende politie ke en militaire aangelegenheden ge wijd was. Ook de ministers van bui- tenlandsche zaken Yon Ribbentrop en Ciano en de chefs der generale staven waren hierbij aanwezig. Ui teraard hebben met het oog op de te verwachten gebeurtenissen op het oorlogsterrein de militaire beraadsla gingen op den voorgrond gestaan. Bij de politieke besprekingen zou ook de positie van Frankrijk behandeld zijn. De oorlog in Europa blijft der halve in de lucht voorloopig tot ope raties van geringen omvang beperkt. Bij plaatselijke aanvallen behaalden de Duitsche troepen aan het Oost front successen, vooral in het hooge Noorden. De luchtoorlog werd met groote hevigheid gevoerd. Als ver gelding voor de Engelsche aanval len op Rostok, Kiel en Keulen on dernam de Duitsche luchtmacht zwa re aanvallen op Bath, Norwich en York, die aanzienlijke schade aan richtten. Engeland verliest bij zijn in militair opzicht weinig belangrij ke aanvallen een groot aantal vlieg tuigen; in den tijd van 21 tol 30 April werden voigens bet Duitsche weermachthericht in Europa ruim 140 Engelsche vliegtuigen neerge haald. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Engeland 45 Duit sche vliegtuigen verloren. De lente met haar langer daglicht heeft de scheepsverliezen van Enge land en de Ver. Stalen aanzienlijk doen stijgen. In April verloren deze landen ruim 600.00K) ton. Kenmer kend in dit verband is ook het feit, dat New-York thans verduisterd is om de vrachtschepen op zee een minder gemakkelijk prooi der duik- booten te doen worden. In een rapport over de Italiaansche marine wordt medegedeeld, dat deze haar taak volkomen beeft vervuld. De verbinding met de in Noord-Afri- ka strijdende troepen is gewaarborgd, terwijl aan de Engelsche scheepvaart de weg door de Middellandsche Zee is versperd. Deze conclusie kan in verband met een verwachte ople ving van den strijd in Noord-Afrika van belang zijn evenals het feit, dat ook generaal-veldmaarschalk Kes- selring, de commandant der Duitsche luchtstrijdkrachten op Sicilië, aan de bijeenkomst te Salzburg deel nam. De aanwezigheid van Ameri- kaansche oorlogsschepen in de Mid- Middellandsche Zee, die door Roo sevelt op sensationeele wijze is aan gekondigd, zal bij de komende ge beurtenissen op dit oorlogsterrein weinig .gewicht in de schaal kunnen leggen. De commissie van het Indische na tionale congres heeft een resolutie aangenomen, waarin de Indische on afhankelijkheid geëischt wordt en er tevens op gewezen wordt, dal een invasie niet met geweld, doch door passieven tegenstand moet ge keerd worden. Het gaat hier om een officiëele beslissing van de grootste partij in Britsch-Indië, zoodat Cripps' missie een volslagen mislukking blijkt te zijn. De resolutie verwijst uitdruk kelijk naar de ervaringen bij de on derhandelingen met dezen Engel- schen gezant, die het mogelijk maak ten zijn plannen of voorstellen in overweging te nemen. De zeer snelle opmarsch der Ja- pansche troepen in Birma heeft on getwijfeld ook op de stemming in Britsch-Indië grooten invloed. Door de bezetting van Lasjio en Menda- lay is de Birmaweg, de eenige toe- voerweg naar Tsjoengking-China, de finitief afgesneden en voor Japan zelfs de mogelijkheid geschapen een offensief tegen Zuid-China te onder nemen. Na den val van Mandalay trekken de Engelsche troepen zich in de richting van Britsch-Indië terug, terwijl de Chineesche legers, achter volgd door snelle Japansche eenhe den, langs de Trawadi naar 't Noor den vluchten. Daar het verzet van Tsjoenking-China een levensbelang voor de Ver. Staten is, schijnt dit land thans van plan de luchlver- binding met China zoo snel mogelijk uit te breiden en bovendien de aan leg van andere wegen als de Assam- weg te bevorderen. Het offensief op duizend kilometers van het moederland, dat de Japan sche troepen in Birma ondernemen, heeft de bedreiging van Australië niet verminderd. Aldus generaal ge neraal Blarney, de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Au stralië, wiens opvatting zich aansluit bij die van Curtin. Deze verklaarde, dat een Japansch offensief legen Australië nog altijd mogelijk is on danks de Amerikaansche ver sterk in- VERD 1STEREN: gen, die het vijfde werelddeel den laatsten tijd bereikt hebben. Een dergelijke krachtsinspanning als Japan in Oost-Azië ontplooit, is slechts mogelijk, indien het volk de politiek der regeering onvoorwaarde lijk steunt. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. Bij de parlementsver kiezingen bracht meer dan 80 pCt. der kiezers zijn stem uit op de can- didaten, die de vereeniging tot on dersteuning van de keizerlijke poli tiek als geschikte parlementsleden voor de voortzetting van den Oost- Aziatischen oorlog had voorgesteld. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Opfokvergunningrn voor jonge zeugen. Inschrijving van volkstuinders: Coupures voor poolgoed: De Prov. Voedselcommissaris voor Noord'brabant. DE BESTRIJDING VAN I)E RUNDERHORZEL. SCHADELOOSSTELLING MELK- GROSS1ERS. BIJZONDERE SPIJSOLIETOEWIJ- ZING VOOR TELERS VAN KOOL EN MAANZAAD. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op de reeds eerder in de bladen verschenen publicatie bekend, dat aan telers van koolzaad of maan zaad het recht zal worden gegeven een hoeveelheid Spijsolie of spijswet te koopen, welke volgens de hier onder opgenomen tabel varieert naar gelang van de uit eigen oogst ver- ARBEIDERS EN KANTOOR BEDIENDEN, SCHENKT IIIER AANDACHT AAN! Waar is er metterdaad socia lisme? Wanneer een oudere Nederlandsche arbeider met veel kinderen in Nederland een betrekking gaal innemen, die voordien door een onge- huwden arbeider werd ingeno men, van wien nu verlangd wordt eens arbeid in het bui tenland te verrichten. Is dat sociaal of onsociaal? kregen en afgeleverde hoeveelheid koolzaad of maanzaad van gemiddel de kwaliteit. Deze toewijzingen worden zooals reeds is medegedeeld boven de nor male rantsoenen voor boter, marga rine en vel verstrekt. In de navolgende tabel zijn twee aan twee opgenomen de hoeveelhe den ingeleverde oliehoudende zaden in 100-tallen kilogrammen en de daarmee overeenstemmende Spijs olie- of spijsvet toewijzingen in kilo grammen. De kolommen A geven aan de af geleverde hoeveelheid Kool- en/of maanzaad in 100 kg. De kolommen B geven aan de toewijzing Spijsolie of Spijsvet in kg. Beneden 100 kg. Kool en/of Maan zaad, geen toewijzing Spijsolie of Spijsvet. A 1 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 B 1 2 3 3,5 4,5 5 5,5 6 7 7,5 8 8 8,5 9 9,5 10 10 10,5 11 12 A 21— 30 31— 40 41— 50 51— 64 65— 84 85—104 105—124 125—144 145—164 165—184 185—204 205—224 225—244 245—264 265—284 2S5—304 B 13 15 17 19 21 23 25 27 29 31 33 35 37 39 41 43 45 47 49 50 305—324 325—344 345—364 boven 365 Zooals reeds in het persbericht'van 16 April 1942 is medegedeeld zullen de uitvoeringsmaatregelen betreffen de de extra toewijzing t.z.t. hekend gemaakt worden. MESTCONTRACTEN EN HUIS SLACHTING VARKENS. Het Vee- en Vleeschaankoopbureau maakt bekend, dat het wederom een aantal mestcontracten beschikbaar stelt voor het leveren van slachtvar- kens met een levend gewicht tus- schen 80 en 100 kg of, indien het een afgemeste fokzeug betreft, met een minimum levend gewicht van 175 kg. Voor de varkens met een gewicht tusschen de 80 en 100 kg zal een prijs worden uitbetaald van f0,72 per kg. levend en voor normaal af gemeste fokzeugen vanaf een ge wicht van 175 kg een prijs van f 0,70 per kg levend, of dienovereenkomsti ge prijzen per kg. geslacht, terwijl bovendien een premie zal worden uitgekeerd van f 10 per varken, dat in die gewichtsklassen wordt afgele verd in de overeengekomen maand van levering. De leveringsmaanden zijn Septem ber, October, November of Decem ber 1942 en Januari, Februari of Maart 1943, terwijl voor elk te con- Iracteeren varken door den varkens houder 200 kg krachtvoeder kan worden betrokken, te verdeelen over 4 vier wekelijksche voederperioden. De aanvragers dienen er echter re kening mede te houden, dat dit krachtvoeder eerst na Augustus a.s. beschikbaar kan worden gesteld. Evenals in de kortgeleden ver schenen publicatie werd medegedeeld zal het afsluiteh van één of meer dere mestcontracten den contractant NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaari Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Zaterdag 9 Mei Zondag 10 Mei Maandag 11 Mei Dinsdag 12 Mei Woensdag 13 Mei 's morgens tot 5.57 5 56 5.54 5 52 5.50 's avonds vanaf 9.16 9 17 9.19 9.21 9.23 Op Houtrust te 's Gravenhage werd Zondagmiddag de groote demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst gehouden, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deelnamen. De arbeidsmeisjes voeren een Meidans uit Polygoon-Meij^r-Pax Holland m Zooals men weet 'kunnen varkens fokkers een opfdkvergunning krijgen om een jonge zeug naast de oude zeug op te fokken. De strekking van zoo'n opfokvergiunning is uitsluitend deze, dat het daarop aan te houden varken later de zeug vervang! en dus niet om daardoor b.v. inplaats van één zeug twee zeugen te kunnen hou den, wat niet is toegestaan. Evenmin is het toegestaan om de jonge zeug aan een anderen fokker over te doen, daar deze zeug uitsluitend bestemd is voor het bedrijf van den fokker waaraan de opfokvergunnngt is uit gereikt, terwijl de opf okver gunning zelf ook niet mag worden overge dragen. Het is ook niet toegestaan om een opfokvergunning straks om te zetten in een hu i s s la cht i ng.s ver gu n- ning. Het heeft dan ook geen zin om een lopfokvergunning aan te vragen voor het opfokken van een jonge zeug als men niet van plan is de oude zeug op te ruimen zoodra deze als zoodanig door de jonge zeug kan worden vervangen. Het is wel toegestaan om een bo ventallige fokvergunning (welke al leen aan stcembdekfokkers zijn uit- uitgegeven) in een opfokvergunning voor een jonge zeug om te zetten. De fokker moet er in alle gevallen reke ning mode te houden., dat voor opfok- varkens geen krachtvoer beschikbaar vvordt gesteld. Er wordt nog eens met nadruk op> gewezen, dat houders van volks tuinen verplicht zijn zich als zooda nig bij de Landbouw Crisis Organi satie te laten inschrijven. Zander de ze inschrijving is het absoluut verbo den om den volkstuin in gebruik te nebben. Voor deze inschrijving mioet men gebruik maken van een aanmeldings formulier dat tegen betaling van 25 cent bij den pl. bureauhouder ver krijgbaar is en dat na invulling en onderteekening daar ook weer moet worden ingeleverd. Dit moet Vóór 12 Mei a.s. plaats hebben, daar dan de aanmeldingstermijn gesloten wordt. Van de inschrijving ontvangt de volkstuinder een bewijs dat bij het werk op den volkstuin en bil het vervoer van de geteelde producten steeds moet kunnen worden getoond. Wij herhalen hier nog eens dat onder „volkstuin" wordt verstaan ie der stukje gnond, dat door een niet georganiseerde bij de Landbouw Cri sis Organisatie in gebruik is voor de teelt van gewassen voor eigen of ge- zinsverbruik', uitgezonderd z.g. parti culiere tuinen welke bij de woning uebooren en de stukjes grond, die door den fanid- en tuinaribeider in het bedrijf van den patroon voor eigen gezinsverbruik worden beteekl. De aanvraag!ermijn voor het ver krijgen van pootgoedcoupures voor het betrekken van pootaardappelen door volkstuinders en andere kleine aardappeltelers wordt op 15 Mei a.s. definitief gesloten. Echter wordt aan genomen, dat deze termijn nu prac- tisch al gesloten is, daar de aardap pelen reeds zijn uitgiepoot, zoodat geen aanvragen om coupures meer worden verwacht. In de Ned. Staatscourant van 22 April 1942, No. 77 is opgenomen het z.g. „Runderborzelbesliuit" waarbij de bestrijding van de runderhorzel ver plichtend wordt gesteld. Over het nut van deze bestrijding zijn de veehouders het wel eens. Want de runderhorzel is oorzaak van ver lies aan melk en vleesch en tast 'bot- vendien de huid van het vee aan. De schade, welke de eigenaren hierdoor lijden, bedraagt gemiddeld 3 millioen gulden per jaar. Dit bedrag toont het nut der bestrijding voldoende aan. Het belangrijkste in het besluit is wel de bepaling, dat e'lke veehouder verplicht is om jaarlijks vóór 1 Juni alle tltarven van runderhcrzelv 1 iegen? welke in de periode FebruariMei op zijn runderen voorkomen en o.a. bulten in de huid doen optreden, te dooden. Dat moet gebeuren vóórdat de runderen in de weide gaan, onge acht op welk tijdstip vóór 1 Juni. Ko men daarna nog wormbuiten tevoor schijn en dat is in den regel het geval dan moeten ook deze lar ven worden gedood. Ook den gehruiksgerechtiglde van weband Wordt uitdrukkelijk verboden gedurende de maanden Februari tot en met Mei runderen in het weiland te brengen of toe te laten, Indien deze bulten of andere uiterlijke tee kenen vertioonen, welke op de aan wezigheid van runderhorzels wijzen. Voorts mogen op markten, keurin gen, tentoonstellingen van vee, open bare'verknopingen en dergelijke geen runderen met wormbuiten werden ge bracht. Blijft een veehouder nalatig; in de onthorzelin-g van zijn runderen, dan kan zulks op yijn kosten vanwege den Vceartsenijkundigen Dienst ge schieden. Vertrouwd mag eChiter wor den, dat de veehouders zoo verstan dig en zich hun eigen belang te goed bewust zijn, dat deze laatste maat regel zeiden of nooit zal behoeven te worden toegepast. Tenslotte nog een enkel woord over de wijze waarop de larven kunnen werden gedood. Daartoe bestaan ver schillende methodenbehandeling met zalven, was s chin gen en verwijde ring Jangs imperatieven weg. Een be haalde behandeling! wordt echter niet voorgeschreven. De veehouder is te dien aanzien dus geheel vrij. Het bes te is, dat hij ter zake met zijn die renarts overleg pleegt. Dit is te meer gewenscht, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat sommige ge- van deze ziekte toepassing plachten nees middel en, wélke bij de bestrijding te vinden, bet of althans niet in vol doende hoeveelheid meer voorhanden zijn. Verwijdering langs operatieven weg blijft echjer altijd mogelijk. tien doeltreffende bestrijding van die runderhorzélplaag1 geeft als resul taat een grootere opbrengst van melk en vet, hetgeen zoowel in bet be lang ,is van de boeren' zelf als van bet gebeele volk. Moge deze plaag dan ook 'door de medewerking van de veehouders binnen enkele jaren in Nederland tot een minimum wor den beperkt. De Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel (O.B.Z. maakt bekend, dat melk grossiers, die in verband met de stillegging: van de meik grossiers be drijven voor een schadeloosstelling in aanmerking willen komen, een daar toe strekkend formulier bij de Onder- bedrijfsorganisatie, Laan van Meer- dervoort 84, 's Gravenhage, kunnen aanvragen. Dit formulier dient ipge- vuld en onderteekend voor 3 juni a.s. bij de Onderbedrijfsorganisatie te zijn ingezonden. 5 9 L

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1