Distributiebonnen Buitenland Plaatselijk Nieuws NIEUWE TEXTIELPUNTEN GELDIG. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 9 Mei de punten 41 tot en met 60 van de textielkaart, 3e serie, geldig zijn verklaard. De textielkaart 2e serie en de toe- slagkaarten blijven eveneens geldig voor den aankoop van textielgoede- ren, met uitzondering van den K-bon die beschikbaar was gesteld voorden aankoop van bedrukte kunstzijde. Tevens wordt nog medegedeeld, Üat bij den aankoop van skisokjes volstaan kan worden met afgifte van het vereischte aantal punten, zonder dat hiervoor een kousenbon behoeft te worden ingeleverd. ZEEPBONNEN VOOR BIJZONDE REN ARBEID. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bij de plaatselijke distributiediensten op nader te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 18 tot en met 30 Mei 1942, de aanvraagformulieren voor extra rantsoenen zeep kunnen wor den afgehaald. De formulieren moe ten op een door den plaatselijkendis- tributiedienst vast te stellen datum ingeleverd worden. Er zullen extra rantsoenen ver strekt worden voor een periode van 2 maanden, ingaande 1 Juni 1912, aan melkers, aan personen, die zooge- naamden „vuilen arbeid" verrichten en aan bedrijven, waarin zooge- naamden „vuilen arbeid" verricht wordt. Gediplomeerde bakers, kraam verzorgsters enz. zullen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een perio de van zes maanden extra rantsoe nen ontvangen hebben, thans geen extra rantsoenen ontvangen. TABAKSDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van een bericht, dat reeds op 16 Mei op de bonnen Van de tabakskaart zou kunnen wor den gekocht, deelt men van bevoeg de zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze berichten zijn niet van offi- cieele zijde afkomstig. Zij moeten als voorbarig worden beschouwd. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat zij, die geen brandstoffenkaart DV heb ben ontvangen, aangezien zij geen bonkaart J, K of L konden inleve ren, gedurende het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei a.s. een aanvraag formulier MD 61 bij de plaatselijke distributiediensten kunnen indienen ter verkrijging van een brandstoffen- kaart DV, voor zoover zij daar recht op meenen te hebben. GEMEENTE EETHEN. De uitreiking van extra-kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zal plaats hebben op Vrijdag 15 Mei a.s. van 24.30 uur voor hen, die reeds in het bezit zijn van een kaart voor bij zonderen arbeid en nog steeds denzelfden arbeid verrichten en in de gemeente Eethen werkzaam zijn. De werk^vers dienen met mede- brenging van de stamkaarten van hun arbeiders hiervoor zorg te dragen. Personen, die hun bonkaarten niet op den vastgestelden tijd hebben af gehaald kunnen dit alsnog doen op Vrijdag 15 Mei a.s. van 1012 uur voormiddag. GEMEENTE WOUDRIC11EM. WEER VEEL VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. Heusden,, 7 [Mei 1942. De 'burgemeester voornoemd, A. THOMAES. PROCLAMATIE. De Zomeraclie 1942 wensclit opga ve van adressen van hotels zoowel als van particulieren, die genegen zijn om voor direct vacantiegangers in pension te nemen. Vergoeding bij particulieren: f2,50 per dag en per persoon. In hotels: prijzen vastgesteld door Horecaff. Brieven met opgaaf van het aan tal personen, dat men opnemen wil, te richten vóór 16 Mei a.s. aan den Burgemeester. De. Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 12 Mei 1942. INSTALLATIE VAN DEN ED.ACHTBAREN IIEER A. M. G. THOMAES tot Burgemeester van Heusden. Vrijdagavond werden de feestelijk heden geopend met een half uur carillonbespeling door den heerMeys uit Nijkerk. Zaterdagmorgen arriveerde om 10 uur de W.A.-muziek uit Dordrecht en maakte een muzikale wandeling door de stad. Van; 1 tot 2 uur volgde een concert voor het stadhuis en wer den ook eenige nummers op de ver sierde Vischmarkt, vanaf de muziek tent uitgevoerd, terwijl tusschen deze muzieknummers, de heer Meys zich wederom op het carillon deed hoo- ren. Te ruim 2 uur arriveerden ver schillende gasten, o. m. de jeugd- stormafdeelingen uit 's-Hertogen- boseh, Eindhoven, Waalwijk en Wijk en Aalburg en W.A.-afdeelin- gen. De talrijke gasten werden be groet op het stadhuis in de raads zaal door den heer A. Vos, districts propagandaleider uit Dordrecht. Om 3 uur vond de ontvangst plaats van den gemachtigde van den Leider, der N.S.B., den heer Leeuwenberg. Om half 4 deed de heer Vos op het bordes van het stadhuis voorlezing van de benoeming van den heer Tho- maes tot burgemeester van Heusden en werd deze door den heer Leeu wenberg, den ambtsketen omgehan gen. De Burgemeester sprak hierop zijn installatierede uit, waarin hij toe zegde voor Heusden nieuwe wel vaartsbronnen fe zullen aanboren en zijn zorgen te zullen besteden voor den aanleg van nieuwe verkeerswegen, de restauratie van historische gebou wen en den bouw van behoorlijke arbeiderswoningen. Z.Ed.Achtb. beloofde verder pogin gen te zullen aanwenden om van Heusden weder een centrum van wel vaart te maken. Hierna volgde een propagandisti sche rede door den heer Leeuwen berg, die evenals alle vorige redevoe ringen door luidsprekers werden ver sterkt en uitgezonden. Vervolgens vond in de raadszaal een receptie plaats, die druk was bezocht. De muziek maakte met W.A. en Jeugdstorm nog een wandeling door Heusden, waarmede de plechtigheid werd besloten. HEUSDEN. ALMKERK. AALST. ANDEL'. BROOD. 24 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 24 B 50 gr. brood of V2rallts- gebak. Van 10—16 Mei. BOTER, MARGARINE OF VET. 24 Boter ka art. 125 gr. boter of 120 gram spijsolie. 24 Vetkaart. 125 gr. boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet of 120 gram spijsolie. Van 916 Mei. VLEESGH EN VLEESCHWAREN. 24 A 1 rants. vLeesch of vleeschw. 24 B 1/4 rants, vleesch of vleeschw. Van 1016 Mei. MELK. 21 A t/m 24 A 3V2 liter melk. 21 B t/m 24 B l3/4 ütea* melk. Van 19 April16 Mei. AARDAPPELEN. 24 A l1/^ kg. aardappelen. 24 B V2 kg. aardappelen. Van 1016 Mei. VASTE BRANDSTOFFEN. „01 K.F." voor kookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet. Geldig van 1 Mei 1942 tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 en 0.» van de brandstoffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1912. SCHEERZEEP. Bon U van de Textielkaart Da, wel ke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ou der, 50 gram scheerzeep of tube of pot scbeercrème. Van 1 Mei31 Augustus. Bonkaart Reserve RIJST. 4/09 en 4/10 250 gram rijst. Van 19 April16 Mei. SINAASAPPELEN. 3/12 en 4/12 400 gr. sinaasappelen. Van 26 April—16 Mei. Bonkaart Algemeen SUIKER. 279 1 kilogram suiker. Van 19 April16 Mei. KOFFIESURROGAAT. 288 250 gram koffiesurrogaat. Van 19 April13 Juni. PEULVRUCHTEN. 283 250 gram peulvruchten. Van 19 April16 Mei. 291 250 gram peulvruchten. Van 19 April16 Mei. GORT. 284 250 gr. gort, rijstgries of aard- appeltapioea of 4 liter pap. Van 19 April16 Mei. VERMICELLI OF MAÏZENA. 287 100 gr. vermicelli of maizena. Van 19 April16 Mei. JAM, STROOP, ENZ. 280 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. of 250 gram suiker. Van 19 April16 Mei. ZEEP 293 1 rantsoen zeep. Zeepkaart P, 75 gr. toilletzeep. Van 1—31 Mei. 211, 228, 272, Zeepkaart G., II en I, verlengd tot 31 Mei. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 277, 281, 285, 289, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 19 April16 Mei. KAAS. 278, 282, 286, 290, 294, 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 19 April16 Mei. PETROLEUM. 16 2 L pelroleutn. (Bonk. O). Van 1 April13 Juni. EEN RANTSOEN Millenaar alhier door onbekende oor zaak tot den grond toe afgebrand. Het woonhuis werd door een twee tal gezinnen 'bewoond. CAPELLE. Na van 16 Nov. 1941 vacant te zijn geweest, kreeg de Ned. Herv. meen te alhier Zondag 10 Mei 1.1. door de overkomst van Ds. H. K. v. Wingerden uit Arnemuiden (Zld.) weer een eigen herder en leeraar. In de voormiddaggodsdienstoefe ning werd de nieuwe predikant tot zijn ambtswerk ingeleid en daarin bevestigd door Ds. H. Ivraaij van Boven Hardinxveld, die tot tekst voor zijn bevestigingsrede had genomen Jesaja 52 vers 7. Na de plechtigheid van het bevestigen werd den nieuwen herder door de gemeente staande toegezongen de zegenbede van Ps. 134 vers 3. Des namiddags verbond Ds. van Wingerden zich aan de Ned. Herv. gemeente van 's-Grevelduin- en Vrij- hoeve-Capelle, waarbij Z.E. de ge meente bepaalde bij Zacharia 4 vers 2 en 3. Aan het slot zijner met stille aandacht beluisterde predikatie richt te de nieuwe predikant eenige per soonlijke woorden tot enkele ge meenteleden van zijn vroegere ge meente Arnemuiden, tot zijn beves tiger Ds. H. Ivraaij, tot den consu lent Ds. Oost van Raamsdonksveer, tot de aanwezige Ringpredikanten Ds. v. d. Roest van 's-Gravenmoer, Ds. Hoffman van Resoijen, Ds.de Bruin van Waspik, Ds. Sirag van Sprang en Ds. Vroeg in de Weij van Loon op Zand, "tot den Ed.Achtb. Heer Burgemeester A. Smit, tot kerkeraad, kerkbestuur en jeugdvereenigingen. Ten slotte werd de nieuwe leeraar toegesproken door den consulent Ds. Oost, door Ds. Hoffman namens de classis Heusden, door Ds. van der Roest namens den Ring 's-Grevel- duin-Capelle, door burgemeester A. Smit, door een kerkeraadslid van de Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden en door ouderling A. Smit op wiens verzoek de gemeente haar nieuwen predikant staande toezong Ps. 122 vers 3. Beide malen was het ruime kerk gebouw geheel gevuld en vooral in den namiddagdienst merkten wij ve len uit omliggende gemeenten op. Nu de predikantsplaats bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse weer bezet is, is Ds. Oost eervol van zijn functie als consulent ontheven. Bij het aan de Rijks H. B. S. te 's-Bosch gehouden eindexamen slaagde onze dorpsgenoot Adrie van Wijlen en aan de kappersschool te Tilburg werd met goed gevolg van de 2e naar de 3e klasse bevorderd C. Vos Czn. In de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse hoopt a.s. Vrijdag des nam. half drie ter gelegenheid van een huwelijksinzegening voor te gaan Ds. van Wingerden. POEDEROIJEN. SPRANG. Op Maandag 18 Mei a.s., des voor middags van 9 tot 12 uur zal op het Distributiekantoor ten gemeentehuize alhier de uitreiking plaats hébben van losse 'bonhen voor brandstoffen voor koökdoetemden ten behoeve van al" leenwonenden (geen kostgangers). Rome, .11 Mei (D.N.B.) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekendaan bei front van Cyrenaica werd vijandelijke artillerie doel treffend bestreden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door ons luchtdoelgeschut getroffen en neergehaald. Eenheden der Duitsche en Italiaansche luchtmacht vielen vliegvelden op Malta aan en veroor zaakten branden van groote hevigheid en langen duur. 'Ook de militaire wér ken van la Valetta en een oorlogs bodem in de haven werden het doel van een hevige aanval sactie van onze bommenwerpers. Italiaansche jagers die de bommenwerpers vergezelden hebben weer overwinningen behaald en acht Engelsche machines in lucht gevechten vernietigd. Het totale aan" tal vijandelijke vliegtuigen, dat gis teren door de luchtmacht der asmo- gendheden werd neergeschoten, be draagt 17. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Bevel als bedoeld in art. 4 van het oolorado-keverbesluit 1941 Staats courant van 24 April 1941, nr. 79. Aan alle telers van aardappe" len in de gemeente Heusden. De burgemeester van Heusden ge zien de mededeeling van het hoofd van den plantenziektenkundigen dienst, volgens art!. 4 sub 2 van het coloradokeverbesluit 1941, dat naar zijn oordeel gevaar bestaat voor ves tiging pf verspreiding van den Cor loradokever in de gemeente Heusden en hij 'het noodzakelijk acht, dat in die gemeente het gewas op alle met aardappelen beteelde perceelen wordt bespoten met calciumarsenaat beveelt aan alle gebruikers van perceelen ge legen in de gemeente Heusden, waar op aardappelen verbouwd worden, dit gewas drie maai te bespuiten met water, waaraan op 100 liter 400 gram calciumlarsenaat is toegevoegd en in een hoeveelheid van gemiddeld 750 liter per hectare per bespuiting. Dezie bespuitingen moeten zoodanig wor den uitgevoerd, dat alle bladeren van de aardappelplantien met de vloei stof bevochtigd worden en op zooda nig uur en bij zoodanige weersge steldheid, dat de 'bladeren pp den(- zelfden dag nog kunnien opdrogen. Da tijdvakken waarin de bespuitin gen moeten worden uitgevoerd, zul len nader worden bekend gemaakt. Indien de verbruiker van een per ceel .nalatig blijft de voorgeschreven maatregelen ten uitvoer te leggen, worden deze op kosten van 'den ge bruiker van het perceel uitgevoerd De klosten hiervan worden inge vorderd volgens de voorschriften in de artikelen 291, 294 en 295 van de gemeentewet gegeven voor de invor dering van de plaatselijke 'belastin gen. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat vanwege het ge westelijk Arbeidsbureau te 's Bosch, ten gemeentehuize alhier zitting zal worden gehouden op Vrijdag 15 Mei 1942 (Voorm.). De jongeheer J. Verwiel uit Heesbeen, vroeger leerling der R.K. Jongensschool alhier, slaagde op 16- jarigen leeftijd voor eindexamen H.B. S. 5-jarigen cursus. Zaterdag om 1 uur kwam de arbeider y. Dijk uit Delwijnen en werkzaam op de scheepswerf alhier, op zijn fiets nabij de molen van den wal gereden. Juist kwam uit de rich ting Herpt een auto, bestuurd door L. v. d. P. uit Wijk, de poort inge reden. Met vólle vaart botste de wiel rijder op de auto en bleef liggen met een bloedende wonde aan het hoofd. Hij werd binnengedragen bij y. H. en dokter Schimmel die het eerst ter plaatse was verleende de eerste hulp en constateerde een hersenschud ding. Het slachtoffer werd overge bracht naar het ziekenhuis alhier. Zijn toestand is wel ernstig, doch niet hopeloos. De bestuurder van de auto trof geen schuld. Naar wij vernemen is tot Lei- dei* van den Distriblutiedienst kring' Almikerk benoemd, de beer J. C. Cra- merus te Breda, thans distri'blutiet- amibtenaar aldaar. Nu de gébruikielijke Landdag vanwege den Ring .„Altena" van Herv. J.V., die te Genderen zou ge houden worden, weer niet mag door gaan, wordt op dgn Hemelvaartsdag te Almikerk een 'jeugddienst gehou den, die natuurlijk vloor ieder toegan kelijk is. De kerk vangt aan oimi 3 uur nam. (offic. tijd). Sprekers zijn Ds. A. Sirag te 'Sprang over het on derwerp „Jezus Christus - heden" en Ds. H. v. d. Akker te Almikerk over „Jezus Christus en de toekomst". Op de alhier gehouden stam boekkeuring der V.L.N. werden 8 paarden aangeboden, van welke er vijf werden ingeschreven van de vol- f ende eigenaren L. van Ooijen, al" ier; J. W. Brienen te Poederoijen; J. van Balen, C. v. d. B,ogerd en D. van Wijgerden, allen te Brakel. Weer maakten 'twas j.l. Zater dag een groep oud-leerlingen van de Landbouwschool onder leiding van het hoofd dier school, den heer W. Bronkhorst, een excursie. Na eerst een Ibezoék gebracht te hébben aan de prachtige, nieuwe boerderij van den heer Jac. Brander- horst „De Kleyberg", was de Coop. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" te Genderen aan de beurt. Bij „Kramer", waar het twaalf uurtje werd verorberd, zagen de jon gens ook nog de 2 zware hengsten van den heer G. Maas te Aalst, n.L „Prins" en „Edwa,rd van Zuilen" en ten huize van den heer J. v. d. Heuvel den pas in Groningen gekocht en ,,Da- rio", een solied vaderpaard. Via Aal burg, waar het te doen was om den Belgischen stamboek- en premie- hengst „Avenir" van den heer F. Bonman, fietsten de jongens naar Wijk, om tenslotte daar een bezoek te brengen aan de mooie, goed inge richte 'boerderij van den heer J. C. Wink, welke boerderij alleen het be zoek al waard was om het stieren- materiaal, dat vertoond werd. Even werd ook nog een kijkje ge nomen bij den zoo mooi a angel egden en thans prachtig in bloei staanden kersenboomgaard van den heer Wink. Wat is de Schepping toch schoon! En de Meimaand nooit volprezen. Er valt nog heel wat te bewondee ren. Onze jonge boeren moeten er af en toe eens op uit. Ze leeren overal wat. Weer citeeren we hier het rijmpje is het niet van Vader Cats? „Wie thuis zijn jonkheid heeft ver sleten, En bij den brijpot heeft gezeten, Wat kan die goede slokker weten?".. Donderdagmiddag is het woon huis met schuur van den heer D. Brood100 gram brood. Getoalt: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrgzead bakmeel. Bij&it: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapioca, aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. 31uïzoiia100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 600 gram jam, stroop, honing, enz., of 250 gram suiker. Vleesch100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paarden vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vlecschwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, cornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. Zeep 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zaohte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen wassohen van 20 K.G. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.Gh) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. ookesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 460 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Van een gezin kon een groot ge deelte van den inboedel worden gei- red. Op initiatief van Ds. v. d. Haar is in de Ned. Herv. Kerk alhier een verjaring-sfonds opgericht, waar van de opbrengst t.z.t. besteed zal worden t ot aanschaffing van een nieuw kerkorgel. A.s. Zaterdag hopen de echte lieden M. Verhagen en H. Blom, hun ne 25-jarige echtvereen. te herdenl- Ken. Zaterdagavond om circa 10.30 uur werd bii 'den heer de L. alhier een groote spiegelruit ingegooid. Tot op heden bleven de(n) dadei;(s) „on bekend. Bij de politie werd van deze laffe daad aangifte gedaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2