Buitenland Officiseie Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. BEKENDMAKING. WAARSCHUWING. 1942 UNO YAH ALTEK* Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •o VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. No. 6263 Woensdag 20 Mei Adrertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5Y8 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur M Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de afLoop voor ieder een met eehig inzicht niet twijfelach tig kan zijn. Wanneer het door kui perijen van de emigrantenciique te Londen tot gewelddadige handelin gen tegen Nederlanders en Duit- schers in de bezette Nederlandsche gébieden zou komen en de rust en orde verstoord zou worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hier voor 'borg. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. VERD VISTER EN: 's morgens tot 's avonds vanaf 9 34 9.35 9.36 DUITSCH WEERMACHTBERICHT REGELING PAARDENHANDEL. Onder verwijzing naar de reeds eerder gepubliceede lijslen van aan gestelde agenten, deelt de Pro-v. Voed- selcommissaris voor Noordbrabant mede, dat onderstaande paardenhan- laren, door het Vee- en Vleesch Aan koopbureau te Den Haag als agent zijn aangesteld: P. J. Dekkers, Sleeuwijk. B. v. d. Dag, Werkendam, De Werken H. Boom, Vlijmen, Akkerstr. B 174. P. J. Dekkers, Vlijmen, Molenstr. A 76 Door het nieuwepaardenbesluit kunnen thans uitsluitend door de aangestelde handelaren paarden wor den gekocht en verkocht. De namen van deze agenten zullen regelmatig in de pers worden bekend gemaakt. VERYOERVERBOD HERKAUWEN DE DIEREN EN VARKENS bied ten Noorden van de hierboven uit het Zuiden naar het Noorden aangegeven grenslijnvoor vervoer ven dan bij hooge uitzondering, waar- worden geen geleidebiljetten afgege- toe men zich, onder opgave van re denen. dient -te wenden tot de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch. REGISTRATIE VOLKSTUINEN. In aansluiting op onze publicatie in in ons nummer van Vrijdag. 15 Mei, laten wij voor belanghebbenden hier onder nogmaals volgen de voornaam ste bepalingen verbonden aan de in schrijving als houder van een volks tuin: 1. Alle werkzaamheden op den volkstuin, met uitzondering van het spitten en bemesten, moeten door den houder of personen, die tot diens gezin of samenwoning behoo ren, worden verricht. 2. De volkstuin moet in goeden staat worden gehouden en overeen komstig zijne bestemming worden ge bruikt. 3. De op den volkstuin geteelde gewassen mogen niet aan derden worden verkocht. 4. Alle nader te stellen voor schriften met betrekking tot het ge bruik van den volkstuin moeten wor den nagekomen. 5. Veranderingen van adres en beroep, alsmede in de ligging enden grootte van den volkstuin of van het eindigen van de pacht, enz. moeten onmiddellijk aan de Landbouw-Cri- sis-Organisatie worden opgegeven. Indien deze voorwaarden niet wor den nagekomen zal de inschrijving door de Landbouw-Crisis Organisatie worden doorgehaald, in welk geval llCt georilllv vim 4vi.' v.;'„-Snn 14 dagen, nadat de schriftelijke ken nisgeving der doorhaling door de Landbouw-Crisis-Organisalie is ver zonden, moet worden gestaakt en liet bewijs van inschrijving aan dc Landboüw-Cri^is-Organisatie moet wonden teruggezonden. De houder moet dit bewijs van in schrijving steeds bij zich dragen, in dien hij zich op den volkstuin be vindt, alsmede bij het vervoer van de geteelde producten. Dit bewijs geldt echter niet als vervoerbèwijs voor producten, waarvoor vervoer- verboden zijn of zullen worden uit gevaardigd. Aan verhuurders van volkstuinen wondt medegedeeld, dat voor het ver krijgen van vergunning voor het be schikbaar stellen van gronden voor het aanleggen van volkstuinen de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1. De aanvrage om gronden voor het aanleggen van volkstuinen al dan niet tegen betaling in gebruik te mo gen geven moet schriftelijk worden ingediend bij de Landbouw-Crisis-Or- gariisatie binnen welker gebied de grond is gelegen. 2. V-oor het aanleggen.van volks tuinen mogen geen gronden worden gebruikt, welke in voorgaande jaren beroepsmatig met land- en/of titin- bouwgewassen zijn beteeld en ook thans nog voor deze teelten regel matig te gebruiken zijn. 3. De toestemming wordt slechts door de L.C.O. uitgereikt, indien de Rijkstuinbouwconsulent naar de ge schiktheid van den grond voor het telen van land- en tuinbouwgewassen door particulieren een onderzoek heeft ingesteld en mede aan de hand van een advies van de L.C.O. betref fende de mogelijkheid van het uitge- Ven van het perceel voor volkstuinen in verband met de algemeene land bouwbelangen machtiging tot het af geven van de toestemming heeft ven- strekt. 4. Bij het beoordeelen van de ge schiktheid van den grond wordt niet alleen gelet op de cultuurtechnische omstandigheden, maar eveneens op de ligging van het land ten opzich te van de woonplaats der gebruikers, d€ gemakkelijke bereikbaarheid van de volkstuinen en dergelijke, op het rustige gebruik van den volkstuin van invloed'zijnde, omstandigheden. 5. Bij de aanvrage om toestem ming moeten de voorwaarden van verhuring der volkstuinen of heï volkstuincomplex worden overgelegd. 6. Aan de toestemming wordt de voorwaarde verbonden, dat het ver huren van volkstuinen op het betrok ken perceel uitsluitend zal geschie den aan hen, die als houder van een volkstuin zijn of zullen worden inge schreven bij de L.C.O.alsmede,dat in de overeenkomst met den houder van den volkstuin zal worden opge nomen, dat deze ontbonden wordt als de inschrijving van den houder bij de L.C.O. wordt doorgehaald. GEMEENTE ALMIvERK. Uitreiking bonkaarten 7e periode. De tijd. Leider v. d. Distributie- dienst Almkerk maakt bekend dat met ingang van de week van 17 tot en met 24 Mei a.s. het zittingsuur van den ambtenaar, beiast met de afgifte van losse bonnen is gewijzigd van Maandag in Donderdag. In den vervolge zal dus de af gifte voor losse bonnen voor zieken, vuile arbeid enz. plaats hebben eiken Donderdag van 912 uur op het Distributiekantoor te Almkerk. Op 26 Mei, wijk A van 912 en' van 1.304 uur voor de huisnum mers 1100 en op 27 Mei van 9 12,30 uur van 101175 in Tavenu. Op 1 Juni, wijk C van 912 u. en vaii 1.30—4.30 _u. de nummers '71 en hooger, in Concordia). Op 2 Juni, wijk A van 912 en van 1.30—4 uur de nummers 175 en hoo ger in Tavenu; Op U Juin, WIJK W vaiO-M de nummers van 170 te Almkerk1. Op 8' Juni. wijk G van 912 en wijk F van 1.304 u. te Uitwijk. Op 9 Juni, wijk D van 912 en wijk E van 1.304 u. te Almkerk. Op 10 Juni, wijk B van 912.30 tei Almkerk. Ook zullen de aardappelkaarten'" gelijktijdig worden uitgereikt. Hier voor moet vooraf een formulier wor den ingevuld. Deze formulieren zijn dagelijks op 'het distributiekantoor verkrijgbaar. GEMEENTE EETIIEN. Brandstoffen. Personen, die ter verkrijging van een brandstoffenkaart D.V. niet in staat zijn een oude brandstoffenkaart J, K of L in te leveren (wegens ver missing, nieuwe vestiging enz.), kun nen zich op 21 en 22 Mei a.s. van 1012 uur van. op het distributie kantoor vervoegen met medebren— ging van de stamkaart Hoofd. Extra zeep. Ter verkrijging van zeep voorzgn. vuilen arbeid, dienen werkgevers, of zelfstandige arbeiders wederom een aanvraagformulier MD 80 in te vul len. Deze formulieren kunnen wor den afgehaald van 21 tot en met 27 Mei a.s. en dienen op 28 Mei en 4 Ju ni a.s. te worden ingeleverd. Met pot lood of onjuist ingevulde formulie ren worden niet in behandeling ge nomen. Melkers dienen het aantal melk koeien op het formulier te vennel- den. De betreffende stamkaarten die nen te wordep medegebracht. Voor melkers alleen de stamkaart van het Hoofd. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Een samenvatting van enkele wijzi gingen, welke voor bet publiek van belang zijn. In de sedert 1 November j.l. gel dende bepalingen betreffende de distributie van textielproducten zijn o ings enkele wijzigingen aan- gebracl welke het publiek zullen interesseeren en waarop wij de aan dacht willen vestigen. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Het tyureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekend Den 15den Mei zijn ruim 2.000 vroe gere Nederlandsche 'beroepsofficieren weer in Diuitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daar bij de volgende mqtiveering bekend gemaakt „De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht behooren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zou den worden, doch vrijgelaten. Dit ge schiedde in de veronderstelling, dat zit 'het daarin liggende vertrouwen waardig zouden toonen. Misbruik ma kende van het loyale karakter van dezen maatregel hébben leden van de voormalige Ned erlandsche weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deelgenomen aan allerlei vijandige handelingen tegen 'Duitschland. On der hen 'bevond zich een aanmerke lijk aantal vroegere'officieren en as pirant-officieren.- Dezen hébben daar mede tegelijk, voor zlooover zij des tijds op eerewoord werden vrijgela ten .hun eerewoord gebroken. Het oppercommando van de Duit sche weermacht ziet zich daardoor gedwongen de vrijlating der vroe gere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewariiig te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden £ii weer in vollen omvang onder de voor krijgsgevan genen geldende bevelen en voorschrif ten gesteld en in het bijzonder on der de voor krijgsgevangenen gebrui kelijke beperkingen der persoonlijke vrijheid". Deze redenen fvoor de getroffen maatregelen worden bij dezen ter al- gemeene kennis van het Nederland sche volk gébracht. Bovendien gebruikt de bevelheb ber de weermacht in* Nederland de zen noodzakelijk geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw en met nadruk o|p te wijzen, 'dat elke po ging' tot verzet tegen de 'bezettende macht meed oogenloos onderdrukt wordt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat leden van de voormalige Nederlandsche weermacht deel heb ben aan vijandelijke handelingen te gen Duitschland, ddn zou die thans getroffen maatregel uitgebreid moe ten worden tot de vroegere reserve- officieren en beroeps-onderofficieren van de voormalige 'Nederlandsche weermacht. Officieel wordt medegedeeld De doodvonnissen, die de Duitsche Kriegsgerichte dezer dagen tegeneen groep samenzweerders tegen de vei ligheid van de bezettende macht heb ben moeten uitspreken en die intus- schen voltrokken zijn, hebben een taal gesproken, die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het proces leverde de ondubbeIjzinnige bewijzen op, dat de onverantwoordelijke op hitsende leuzen van de overzijde van Aet Kanaal in een bepaalde minder heid van de bevolking steeds nog gewillige werktuigen vinden, die in hun grenzenlooze verblinding niet te rugschrikken voor kuiperijen, waar door zij logischerwijze in conflict moe ten komen met de bezettingsautori teiten. Daar deze vermaningen en waar schuwingen blijkbaar niet geholpen hébben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de nood zakelijke voorzorgsmaatregelen legen een herhaling van soortgelijke com plotten te nemen. 460 Personen., die vroeger in het openbare leven ston den en van wie aan te nemlen is, dat zij met de aanstichters van de tegen de bezettende macht ^gerichte kuipe rijen sympathiseeren, zijn als gijze laars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheldkanonnades van den Londenschen zender bedreigin gen met den dood dan adres van Nederlanders en Duitschors in He be zette Nederlandsche gebieden worden gericht. Elementen uie het zouden wagen ANi in verblinde onbezonnen heid to a "in 'es te maken van deze" zelf e'P ren aftand levende volks viiai.d elementen, moeten we ten ,dat 'ij niei lilden mot hun eigen leven, doch ook me het leven van Woensdag 20 Mei Donderdag 21 Mei Vrydag 22 Mei 5.40 5.38 5.37 BIJ CHARKOW WOEDT EEN PANTSERSLAG. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Mei (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede „Op het schiereiland Kertsj gaan de resten van' den verslagen vijand in weerwil van het wanhopige verzet, haar vernietiging tegemoet. In het I gebied van Charkow leidden, onze te- genaanvallen tot een paimtserslag, waarbij *56 vijandelijke pantserwagens werden kapotgeschoten. Vierenvijftig. andere sovjet-pantserwagens* werden door luchtaanvallen buiten gevecht gesteld. In den sector van het Ilmenmeer hebben afdeelingen gevechtsvliegers vernietigende slagen toegebracht aan troepenverblijfplaatsen en ravitaiilee- ringseolonnes van den vijand. In Lap land ié bij aanvallen opnieuw te*>rem gewonnen. In het achteraartscjie ge bied hebben Hongaarsche troepen in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een uit bolsjewistische ben den bestaande vijandelijke troep ver nietigd. Bij Moèrmansk heeft de luchtmacht bomtreffers geplaatst op vijf groote transportschepen. Boven Malta zijn vijf Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Zooals reeds in een extra bericht is mede gedeeld, hébben Duitsche diui'k- booten aan de Oostkust van Noord- Amerika, in de Caraibische Zee en yoor den mond van die Mississippi 17 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamentijken inhoud van. 105.000 ton, tot zinken gebrariht. Twee an dere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Ier gelegenheid van het 10-jarlg bestaan van het Nederlandsch bcheap6bouwkundig Proefstation te Wageeingen is een cavitatietank, de grootste ter wereld, in gebruik genomen Deze tank werd in Hamburg ontworpen, in Nederland door Werksposr geboöwd en ze wordt gebryikt, om den weerstand var- de scheepsschroeven te onoerzoeken Polygoon-v Bilsen-Pax Holland m Op 29 April j.l. is een besluit af gekondigd in de Nederl. Staatscou rant, waarbij werd verboden het ver voer van rundvee, schapen, geiten en varkens naar en uit a. het gebied, begrensd door den Noordelijken oever van den Rijn, den. Oostelijken oever van den IJsseL en het Keteldiep en de kust van het IJs&elmeer, de Waddenzvee, "Lauwers- zee en Eems tot de Du'tsche grens; b. de eilanden VI'eand, Terschel ling, Ameland, Schiermonnikoog en Rottumeroog. Deze maatregel is ingesteld om het gevaar van mond- en klauwzeer zq oveel mogelijk te beperken. Trans port van herkauwende dieren en var- kens uit de genoemde gebieden, dus vanuit de Noordelijke provincies naar het Zuiden kan worden toegestaan, mits bij het vervoer over de ingestel de zonegrens geleidebiljetten getoond kunnen worden. Bovendien moet het vervoer geschieden per spoor of over een der hieronder genoemde plaat-, sen of overgangswegen over den afsluitdijk; over de havens van Stavoren, Lemmer rif Zwolle; langs de voetbruggen teKampen, Zutphen, Deventer, Doesburg of Wes- tervport; door middel van het'Kater- veer te Zwolle. Ge'.eidébiljetten voor rundvee, schapen en geiten kunnen aangevraagd worden bij de marktver- tegenwoordigers of bij de plaatselijke •bureauhouders; de vervoerbewijzen Aoor varkens uitsluitend bij de plaat selijke bureauhouders. Ook varkens beneden 25 kg moeten bij de. over schrijding van de ingestelde zone door vervoerbewijizen gedekt zijn. De uitgereikte geleidebil jetten die nen door den op het geleidebil 1 jet als geadresseerde" vermelden per soon binnen 24 uur na den vgrkoop van de desbetreffende dieren, doch in ieder geval uiterlijk binnen 14 dagen rxa den datum van afgifte op ge zon-, den te worden naar de Bedrijfsorga nisatie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 53, te *s Graven- hage. Deze geleidébiljetten zuilen uit sluitend worden afgegeven in het ge

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1