I Distributiebonnen Vooraf ga een reeds herhaaldelijk gegeven waarschuwing om toch voor al de uiterste zorg te hebben voor distributiebescheiden. Aangezien voor iederen aankoop van textielproducten de geheele textielkaart moet worden medegebracht, is, indien men zorge loos is, verlies of diefstal van zijn geheele kaart te duchten. In het alge meen zal bij diefstal of verlies van textielbescheiden geen nieuwe ver strekking daarvan meer kunnen plaats hebben. Omtrent de voornaamste wijzigin gen valt het volgende op te merken: Voor de tot 1 Mei 1942 puntenvrij verkrijgbare koeliedekens en molton dekens, de z.g. K.A.-dekens, dienen in het vervolg 12 punten té worden af geven, ongeacht de oppervlakte. Verpleegsters moeten bij den aan koop van verpleegsterslinnen, de be- noodigde V.V.a-punten afstaan en te vens een ontvangstbewijs teekenen. Het blijkt, dat de aflevering van dameskousen nog steeds te wenschen overlaat. Uit de productiecijfers volgt iechter, dat de productie voldoende is om aan de vraag te voldoen, in dien tenminste zoowel standaard- (on- geminderd, zonder naad, rondge breid) als cotton- (geminderd met naad) kousen worden afgenomen. De handel is verplicht van zijn leveran ciers een kousenquotum in ontvangst te nemen, dat voor de eene helft uit standaard- en voor de andere helft uit cottonkousen bestaat. De koop sters dienen er dus rekening mede 'te houden, dat de detailhandelaar verplicht is bij elk paar cottonkou sen één paar standaardkousen af te leveren. Wanneer een koopster slechts één paar kousen wenscht te koopen, zal haar slechts een paar standaardkousen kunnen worden af geleverd. Luiers kunnen thans, behalve op üe textielkaart voor babies, ook ge kocht worden op de textielkaart voor kinderen van 13 jaar; voorts rno- gen thans alleen dan luiers op V.Va- punten worden afgeleverd, indien de kooper tevens een door het Rijksbu reau Distex afgegeven machtiging kan ■worden overgelegd, i Zeiljoppers zijn zonder speciale vergunning op punten verkrijgbaar, maar tijk uitsluitend op leveringsver gunning. Mijnwerkershemden zijn in het vervolg slechts te verkrijgen op Speciale vergunningen voor Mijnwer- kerk. Wollen onderkleeding voorkin deren beneden 15 jaar kan men zon der vergunning, dus alleen op punten van de textielkaart, koopen. Vervol gens is het niet ondienstig er op te wijzen, dat na 11 Mei 1942 op den K-bon «reen bedrnkM.knnstzjiden stof Oi bedrukte kunstzijden japonnen meer mogen worden afgeleverd. In de verhouding van winkelier en publiek doen zich den laalsten tijd enkele moeilijkheden voor. Ofschoon het noodzakelijk is, dat het publiek oog heeft voor de speciale moeilijk heden, waarmede bijna iedere win kelier heeft te kampen, komt het van den anderen kant ook wel voor, dat winkeliers van den nood van het publiek trachten misbruik te maken. Enkele van de meestvoorkomende ge vallen in den textielhandel zijn wel de volgende Bij dejj verkoop van vitrage wordt door sommige ondernemingen een in terne rantsoeneering toegepast. Dit ïs niet toegestaan. Dit artikel mag, voorzoover het niet is vrijgesteld, al leen op leveringsvergunning worden verstrekt. Hieruit volgt, dat personen die over een dergelijke vergunning beschikken, de vitrage beslist noodig hebben, daar anders deze vergunning niet wordt verstrekt. Sommige win keliers weigeren den verkoop van gordijnstof, wanneer niet tevens op dracht tot het confectionneeren daar van aan den verkooper wordt gege ven. Dit is slechts toegestaan, voor zoover de onderneming voor 10 Mei 1940 geen gordijnstof aan het stuk verkocht en dus uitsluitend geconfec- tionneerd leverde. Ook omtrent het vasthouden van goederen door den detailhandelaar, komen thans veel meer klachten uit het publiek los dan in de eerste maanden van de distributieregeling het geval was. Sommige winkeliers trachten vooral goéderen van betere samenstelling vast te houden en aan den verkoop te onttrekken of als ruilobject te gebruiken voor levens middelen enz. Het spreekt vanzelf, dat dit ten eenenmale ontoelaatbaar is. Hiertegen zal het Rijksbureau Dis tex met alle ten dienste staande mid delen ten strengste optreden. Klach ten uit het- publiek, welke op deze kwestie betrekking hebben, kunnen bij officieele instanties worden aange bracht en zullen nauwkeurig worden onderzocht. Zoo noodig heeft inbe slagneming der g ren plaats, on verminderd alle lere mogelijke maatregelen, zooals het stellen van den verkoop under toezicht van £en daarvoor aar Tezen inspecteur. DISTRIBUTIE VAN BESCHUIT, DISTRIBUTIE VAN HAVERMOUT. Ce secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat met ingang van 17 Mei a.s. beschuit uitsluitend ver krijgbaar zal zijn voor kinderen van 0 tot en met plm. 3 jaar. Op de bon kaarten voor voedingsmiddelen 6e pe riode 1942 K 403 en L 403 komen te dien einde bonnen voor met het opschrift „beschuit". Voorts zalmen beschuit kunnen verkrijgen op de met „Een rantsoen beschuit" ge merkte rantsoenbonnen. Tegen afgifte van brood- en bloem- bonnen zal men met ingang van ge noemden datum dus geen beschuit meer kunnen koopen. Wel kan men echter op de beschuitbonnen inplaats van 73 gram beschuit desgewenscht 100 gram brood of een rantsoen ge bak betrekken. Toast, waaronder begrepen de z.g. „Weerterbeschuit" en scheepsbe schuit vallen niet onder de beschuit distributie en zullen derhalve ver krijgbaar blijven op brood- en bloem- bonnen. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Mei a.s. geeft elke der met „beschuit 23" gemerkte bonnen recht op het koopen van 73 gram beschuit of 100 gram brood of 1 rantsoen ge bak. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN EN TABAK. Dé secretaris-generaal van land bouw en visscherij maakt bekend, dat voorshands per periode van vier weken drie bonnen van de versnape- ringenkaart tegelijk zullen worden aangewezen, waarvan een ter verkrij ging van chocoladewerk, een ter ver krijging van suikerwerk en een ter verkrijging van een dezer artikelen naar keuze. Onder chocoladwerk vallen alle artikelen, waarin of waaraan choco lade verwerkt is. Gedurende het tijd vak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal de met ,28" gemerkte bon der versnaperingenk aart reclit geven op het koopen van 100 gram choco- coladewerk, de met ,27" gemerkte bon op het koopen van 100 gram suikerwerk en de met „28" gemerkte bon op het koopen van hetzij 100 gr. chocoladewerk, hetzij 100 gr. suiker werk. Voorts zal men naar keuze 100 gr. chocoladewerk of 100 gram suiker werk kunnen betrekken tegen inle vering van met „een rantsoen ver- Voor de röokers. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 18 Mei 1942 tot en met Zaterdag 23 Mei '42 elk der bonnen no. 26 en 27 van de tabakskaart recht geeft op het koo pen van hetzij 20 sigaretten, 5 siga ren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon no. 06 van de sigarettenkaart recht geeft op het koppen van 20 sigaret ten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onderscheiden, doordat zij paarse banderolle hebben, terwijl si garen van een groene banderolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel ver krijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koopen, de bonnen 26 en 27 tezamen ter verkrijging van een pakje tabak a 150 gram dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. opnieuw bonnen geldig zul len worden, kan men door de bon nen 26 en 27 tot 23 Mei te bewa ren en deze met de volgende bonnen te combineeren, ook een pakje a 100 gram koopen. De eerstvolgende bon der sigarettenkaart zal voor het tijd vak van Zaterdag 30 Mei tot en met Zaterdag 6 Juni a.s. worden aange wezen. ■Wisselbonnen. Ten behoeve van degenen, die in hotels, café's of restaurants tabaks- artikelen wenschen te koopen, zijn wisselbonnen a x/5 rantsoen ontwor pen. De wisselbonnen hebben prac- tisch alleen beteekenis voor den aan koop van sigaren of cigarillos. Op iederen bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 cigarillos ver krijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals de wisselbonnen voor boter, vleesch enz. uitsluitend geldig in hotels, ca fé's, restaurants e.d. zoodat men hier op geen tabaksartikelen bij een win kelier mag koppen. Voorts wordt er nogmaals met na druk de aandacht op gevestigd, dal men geheel. Vrij is in de keuze van welken winkelier men zijn tabaksnr- tikelen wenscht te betrekken. Het is. in het geheel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft inge leverd. De secretaris-generaal van het de- parlement van landbouw en vissche rij maakt bekend, dat gedurende de distributieperiode van 17 Mei lot en met 13 Juni a.s. de bon 307 Algemeen naar keuze, recht geeft op het koo pen van 250 gram peulvruchten of 250 gram havermout. Zooals bekend is gedurende eeni- gen tijd geen havermout meer gedis tribueerd, doch zijn in plaats daar van peulvruchten beschikbaar ge steld. Hierin is dus thans in zooverre wijziging gebracht, dat naast peul vruchten ook havermout verkrijgbaar zal zijn, zij het slechts in beperkte mate. Het betreft hier namelijk den verkoop van restantvoorraden. - v DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s. de met „22" genum- merde bonnen van de petroleumkaar- ten „S" en ,,T" recht zullen geven op het koopen van één rantsoen kaar sen. Zooals bekend bedraagt één rant soen kaqrsen 800 gram. De aandacht wordt in verband met het bovenstaande er op gevestigd, dat de voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen vooraf bij den winkelier moeten worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, en de aflevering der kaarsen aan de verbruikers eerst plaats heeft, nadat de winkelier zich met behulp van de door hem ontvangen bonnen heeft, bevoorraad. DISTRIBUTIE VAN VERMICELLI. De Secretaris-Generaal van hel De partement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat men met ingang van 17 Mei j.l. bij het koopen van pakjes Vermicellisoep den ter verkrijging van vermicelli aangewe zen bon dient af te geven. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli is verwerkt, beschik baar gesteld. In vqrband hiermede zal de vermicellisoep verpakt worden in zakjes elk inhoudende ten hoogste vier pakjes, met dien verstande dat de inhoud van ieder zakje overeen komt met 100 gram vermicelli. HEUSDEN. Het zoontje van de weduwe Vos uit de Putterstraat bracht een riaard naar de weide. Even buiten de Wijkschepoort werd het dier schich tig en viel het knaapje er af en bleef bewusteloos liggen. De hulp van dok ter Schimmel werd ijlings ingeroe pen. Na ter plaatse te zijn behan deld, werd hij naar huis vervoerd. Werd aanvankelijk gevreesd vooreen lichte hersenschudding, achteraf blijkt dat liet ongeval nog al meege vallen is en geen ernstige gevolgen heeft. ALMKERK. Voor den varkensfokdag, wel ke op 22 Mei a.s. vanwege de Ver- eeniging ter bevordering van de var kensfokkerij in het Land van Heus- den en Altena en den Biesbosch in deze gemeente wordt gehouden, be staat veel belangstelling, zoodat het te verwachten is dat veel fokmateri- aal zal worden aangevoerd. AMMERZODEN. Vrijdag 15 Mei was het 25 jaar geleden dat mej. J. C. Schellen en de heer G. A. Ansing in dienst tra den op het notariskantoor van voor heen notaris de Jongh en later van notaris Landweer. Bij deze gelegen heid waren de kantoren door de bu ren keurig versierd. Dat deze dag niet ongemerkt zou voorbijgaan was begrijpelijk. Het was dan ook den ganschen dag druk van bezoekers die de jubilarissen gingen feliciteeren. Het is voor de jubilarissen voorze ker een onvergetelijke dag geworden. CAPELLE. In de zaal van den lieerAnt. van Dijk aan het Bruggetje te Vrij hoeve Capelle hield de afd. Sprang- Capelle van de Ned. Ver. voor lucht bescherming j.l. Vrijdagavond half 8 onder leiding van den heer W. J. v. Nieuwenliuijzen, haar 2e jaarver gadering, welke niet druk bezocht was. Nh* een openingswoord van den voorzitter, hield de heer F. A. van Drimmelen, gemeente-secretaris te Klundert, een lezing over ^Zelfbe scherming", waarin spr. de aanwezi- zigen in liet bijzonder bepaalde bij kleinigheden bij Luchtbescherming. Het leerzaam betoog van den inlei der werd met stille aandacht be luisterd. Vervolgens werden de huishoude- i.:ke aangelegenheden behandeld. Al lereerst deelde de voorzitter mede, 26 A 26 B BROOD. 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 50 gr. brood of x/« rants, gebak. Van 1723 Mei. BESCHUIT. 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood, of gebak. BOTER, MARGARINE OF VET. 26 Boterkaart. 125 gr. boter 26 Vetkaart. 125 gr. boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet Van 1725 Mei. Op bon 24 alléén nog spijs olie verkrijgbaar tot 30 Mei. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 26 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 26 B V* rants, vleesch of vleeschw. Van 1723 Mei. MELK. 26 A t/m 29 A 3x/2 liter melk. 26 B t/m 29 B l3/4 liter melk. Van 17 Mei---13 Juni. AARDAPPELEN. lx/4 kg. aardappelen. x/9 kg. aardappelen. Van 17—23 Mei. TABAKSWAREN. 26.27 Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 ^sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. Van 1823 Mei. 06 Sigarettenkaart, 20 sigaretten. Van 1823 Mei. VERSNAPERINGEN. 26 100 gram chocolade. 27 100 gram suikerwerk. 28 100 gram chocoladewerk of i J.00 gram suikerwerk. Van 18 Mei13 Juni. VASTE BRANDSTOFFEN. „01 K.F." voor kookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet. Geldig van 1 Mei 1942 tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 en 03 van de brands to ff enk a art D.V., één eenheid vaste brandstoffen. 11 Mei31 Dec. 1942. 26 A 26 B Geldig van PETROLEUM. 16 2 1. petroleum. (Bonk. O). Van 1 April13 Juni. KAARSEN. 22 Petroleumkaarten S en T. gram kaarsen. Van 18 Mei31 Juli. 300 Bonkaart Algemeen SUIKER. 299 1 kilogram suiker. Van 17 Mei13 Juni. KOFFIESURROGAAT. 288 250 gram koffiesurrogaat. Van 19 April13 Juni. PEULVRUCHTEN. 307 250 gram peulvruchten of ha vermout. Van 17 Mei13 Juni. GORT. 311 250 gr. gort, rijstgries of aard- appeltapioca of 4 liter pap. Van 17 Mei13 Juni. VERMICELLI OF MAÏZENA. 315 100 gr. vermicelli of maizenai. Van 17 Mei13 Juni. JAM, STROOP, ENZ. 303 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. of 250 gram suiker. Van 17 Mei13 Juni. ZEEP 293 1 rantsoen zeep. J Zeepkaart P, 75 gr. toilletzeep. Van 131 Med. 211, 228, 272, Zeepkaart G., H en I, verlengd tot 31 Mei. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 301, 303, 309, 313, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 17 Mei13 Juni. KAAS. 298/302, 306, 310, 314, 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 17 Mei13 Juni. Bonkaart Reserve RIJST. 4/17 en 4/18 250 gram rijst. Van 17 Mei13 Juni. SINAASAPPELEN. 3/12 -en 4/12 400 gr. sinaasappelen. Verlengd tot 31 Mei. SCHEERZEEP. BonU van de Textielkaart Da, wel ke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ou der, 50 gram scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Mei31 Augustus. N RANTSOEN dat met het oog op het'vertrek van den heer W. de Zwart naar Boxtel, door het bestuur tot voorloopig se cretaris was benoemd de heer C. Ha- verhals, waarna de notulen der vo rige vergadering, alsmede het ver slag over den toestand en werkzaam heden der afd. werden goedgekeurd. In het jaarverslag werd melding ge maakt van de schitterend geslaagde 1 uc h tbes c herin ings ten toonstelling, vo rig jaar in het gebouw van den Chr. Volksbond te Sprang gehouden, ter wijl wij er tevens uit aanstippen, dat de afd. ruim 100 leden telt. Uit het verslag van den penning meester, den heer H. J. Spierings, bleek, dat de financiëele toestand een gunstig beeld gaf en dat de kas sloot met een bhtig saldo. De rekening en verantwoording werden nagezien en in orde bevonden door de heeren A. S. Kuijsten en T. van Zeist en onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, de heer \V. J.7V. Nieuwenliuijzen, werd bij ac clamatie herkozen, terwijl in de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer W. de Zwart, voorzien werd door de verkiezing van den heer C. Haverhals. x Beiden pamen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Het bestuur werd, in verband met een besluit v- n de vorige ledenver gadering, mei 'weetal leden uit gebreid. Na gen aing ble ken gekozen te zx, Meijrnans- v. d. Woerd en de heer A. S. Kuijs ten. De beer Kuijsten, ter vergade ring aanwezig lietzich deze benoe ming welgevallen. Het bestuur wordt thans gevormd door W. J. v. Nieuwenhuijzen, voor zitter; C, Haverhals, secretaris; H. J. Spierings, penningmeester; Mevr. Verhoeven-BlankersMevr. Heijmans v. d. Woerd en de heeren K. Rosen- brand en A. S. Kuijsten. Nadat de voorzitter had medege deeld, dat de afd. met het oog op de zelfbescherming en burenhulp de blokploegvorming ter hand had geno men eri hiertoe de gemeente in een achttal blokken verdeeld was, waar van 3 in Capelle, 2 in Vrijhoeve-Ca- pelle en 3 in Sprang, werd de verga dering gesloten. Onze vroegere dorpsgenoot de *heer A. ,W. Verheijden Gzn., werd benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Amsterdam. Voor het schriftelijk examen gemeente-administratie slaagde de heer A. H. Werther, ambtenaar ter secretarie van Sprang-Capelle. In den nacht van Vrijdag op. Zaterdag wierden bij den winkelier; H. K. aan de Nieuwevaart een twee tal rijwielen ontvreemd uit een schuur tje. Een der fietsen werd in de na bijheid, ontdaan van een der banden, teruggevonden. Be politie stelde een onderzoek in. HFRPT. .1 Op Zond? Mei hoopt de: ZeerEerw. Heer A. Timmer mans, pastoor r, zijn 40-jarig riesterj ubileun te vieren. —j- gv/iiici tv.ii/ Don 26 Brood100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 800 gram oake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloom 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Hijst250 gram rjjst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. GJ-ort: 250 gram gort, gortmout, gortbffiem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijslgries, aardappel-tapioca,aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 600 gram jam, stroop, honing, enz., of 250 gram suiker. Vlnesieh: 100 gram vleesch, gewioht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesch gewioht van been inbegrepen. Vleesohwqren76 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, oornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. v Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zaohte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 160 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Atig. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen w<asschen van 20 K.Gt. droge vuile wasoh. BrandstolFen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. ookesbries, ookesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2