ff I Distributiebonnen Plaatselijk Nieuws Uit de Geschiedenis van het Land van Heusden, i VOOR WEERBAAR L-j VOLM Proclamatie. Proclamatie. het individu uit te heffen, eenige percentage-ge wijs zeer geringe muta tieve kansen daargelaten. Tot den plicht van den arts zal het nu in de toekomst behooren, deze begrippen dusdanig tot gemeengoed van zijn patiënt te maken, dat zij als vanzelfsprekend daarnaar zullen handelen, zoo vanzelfsprekend, dat zij een handelen hiertegen, gevoelen als een vergrijp tegen 'hun volk. Want zoo ooit, dan geldt hier, dat üe zonden der vaderen zich zullen wreken in hun kinderen tot in vele geslachten. Vervolgens behandelde spr. het art sengeheim en zei: Niemand kan en mag het behoud van het artsengeheim nader aan het hart liggen dan u en mij. Maar het is ons allen bekend, dat de gewetensvolle medicus door zijn gehouden zijn van trouw aan het secret absolu" zich in bepdalde ge vallen kan gevoelen als een misdadi ger tegenover zijn volk. Het bekende feit, dat de arts bij machte was een luetiseh geinfecteerde patiënt, welke onvoldoende behandeld was, van het misdadige voornemen om, tegen zijn raad in, een huwelijk aan te gaan, terug te houden, zult ook gij altijd vol verontwaardiging hebben aange voeld. Natuurlijk weet ik wel, dat de gewentensvolle arts, langs allerlei omwegen het tot stand komen van jeen dergelijk huwelijk tpch zooveel mogelijk verhinderde, maar dat neemt niet weg, dat voor de wet de mogelijkheid bestond dat de mis dadige patiënt als aanklager tegen over den gewetensvollen medicus kon optreden. In soortgelijke gevallen nu, waar dus door den enkeling, 't volk als geheel bedreigd wordt, zal de arts niet alleen kunnen, maar zal hij moe- Jen spreken. Aan de hoogheid van het ar b enge lt ei m doet dit, hiel alleen niets af, maar juist doordat de verantwoorde lijkheid hiervoor in handen van den arts zelf gelegd wordt, draagt het er teer toe hij. Er voor te waken, dat nu geen uitwassen in omgekeerde richting ontstaan, zal mede tot uw taak behooren. Wanneer een pro bleem u moei lij kheden schept, zult ge nimmer mistasten, wanneer ge u Je allen tijde in de eerste plaats af vraagt: waarmede is mijn volk het best gediend, in de tweede plaats: boe wordt de eer en het beroep van 'arts het beste hoog gehouden. Bij dit alles zult gij den leider Mussert im mer achter u vinden, Want bij zijn jonzegbare liefde voor zijn volk, ligt niets den leider zoo na aan het hart als de gezondheid en de levenskracht van zijn volksgenooten. Bij ieder ge sprek als medicus met hem komt dit telkens en telkens weer, naar voren. En hiermede, in de overtuiging, dat gij het beste wat in u is, geheel zult geven tot heil van uw volk, en den artsenstand ter eere, verklaarik u geïnstalleerd tof leden van den Raad lc|<er Nederlandsche Artsenkamer. HEUSDEN STAATSCH EN BIJNA OPNIEUW SPAANSCH V. In historiebladen van Heusden staat het jaar 1539 al zeer belangrijk aangegeven. Toen tocli verscheen, in eigen persoon, de machtige keizer Karei V, binnen Heusdens wallen. Dat was een gebeurtenis van belang! Twee dagen lang schonk men Rijn- schen wijn en men deed den hoogen gast alle eer aan Van hier voerde zijn reis naar Den Bosch. Tot Vlijmen reden hem 1400 burgers, gestoken in volle wapenrus ting, ten welkom, tegemoet. In dezen tijd, toen de ruzie met Geldersche buren, weer hoog oplaai de, deed de toenmalige Heer van Poe- tieroijen, Maarten van Rossem."krach tig van zich spreken. Hoe wreed was deze meermalen! Zijn weg was steeds te kennen door de brandende dorpen, die hij achter zich liet. "Het prachtige kerkgebouw te Vlijmen zette hij in vlam (1543) en de inwoners hadden heel wat van zijn ruwe soldaten te lijden. x In 1542 bedreigde hij Heusden. De ze stad zou hij verbranden, wanneer men hem niet een hooge som gelds betaalde. Uit vrees voor den gewelf denaar, willigde men zijn eisch in. Door Keizer Kareis krachtig op treden werd de Geldersche plunde ring tenslotte .bedwongen. Van Ros sem ging in dienst van den keizer jover en veel steun heeft hij zijn Heer geboden. In 1555 stierf de woes teling aan de pest te Antwerpen. Zijn lijk werd te Rossem bijgezet. In 1552 brak opnieuw de Hooge Maasdijk door. Dit was de vijfde keer in de laatste honderd jaar. Op nieuw groote ellende. Ondanks het strenge optreden van Karei V en Filips II tegen de Refor matie, breidde Ihet aantal aanhangers zich hoe langer hoe meer uit en on danks de bloedplakkaten kwamen de .ketters" bijeen in geheime plaatsen en latejr in het vrije veld (hagepree- ken.';. Zulke samenkomsten werden te Engelen wel op den „Hoogen Kamp" gehouden (1566. In 1567 werd een inwoner van deze plaats gegrepen, en binnen Heusden ont hoofd, een andere ketter werd ge- geeseld. De verstandhouding tusschen Roomschen en Onroomschen was in Heusden vrij goed. Allen hadden een afkeer van de Albanische Ruiters, die in 1.568 hier gelegerd waren. Geen wonder, want de burgers hadden heel wat van hen te lijden en drie ingezetenen werden door hen, buiten de Oud-Heusdensche poort, wreedaardig omgebracht. In 1569 werd Heusden door hop man Waarden burg ingenomen, en nu trachtte hij het kasteel te bezetten, maar de kastelein Gerard Spiring van Wel verijdelde den aanslag. Nu om singelde de hopman den burcht, met het doel de bezettmg tot overgave te dwingen. Toen evenwel aan de soldaten buskruit zou worden ver strekt, viel er een brandende lont in een hoeveelheid daarvan-, die met donderend geraas ontplofte. Verschil lende belegeraars werden zwaar ge kwetst, hooibergen in de buurt vat ten vlam en zoo snel greep het vuur om zich heen, dat een groot deel van Heusden weldra in een puinhoop was veranderd. De Ridder-, Burg-, Smits- en Engstraat, alsook de huizen langs het kerkhof tot de Oudheusdensche poort toe, hel stadhuis en de groote kerk gingen in vlammen op. Heel wat oude bescheiden omtrent de ge schiedenis van Heusden zijn toen ver loren gegaan. Het kasteel, dat buiten de wallen lag, bleef gespaard.. Door stadsuitbreiding kwam het binnen den stadsmuur te liggen. Hopman Waardenburg verliet dn allerijl de stad, maar kwam den volgenden dag terug. Tegen de troepen van den be velhebber van Den Bosch was hij echter niet opgewasschen. Hij vlucht te en wist te ontkomen. Ofschoon den Spanjaarden de sleu tels der stad overhandigd wérden, behandelden zij die Heusdenaren als vijanden en onderwierpen zij de stad aan een schandelijke plundering. In 1570 stichtte Jonker Jacob iDuls, een Heusdenaar, een weeshuis, waar aan hij een groot deel van zijn bezit tingen naliet. Onder de ingezetenen, die de stad om hun godsdienstige overtuiging ver lieten, behoorde een zekere Jöhan van Kuyck, Heer van Herpt. Hij was het, die in 1572 liet eerst de tijding van den val 'van Den Briel te Vlis- singen bracht, waar de Spanjaard, die met enkele schepen de stad na derde, onder vuur genomen werd, nadat de stad het Spaansche juk had afgeschud. Om de bezetting te Vlissingen nu te versterken, stuurde Tresling hierheen 200 man, Geuzen- troepen, op aansporing van den Heer van Kuik. Ook de regeering van Vee- re trachtte hij over te halen de zijde van den Prins te kiezen. De Prins scl^pnk hem, uit erkentelijkheid, de heerlijkheid Domburg. Toen Heus den ook aan de Staten kwam, keerde de Heer van Herpt* terug, werd hier rentmeester der Graaflijke domeinen. 24 November 1577-zond de stads- regeering van Heusden twee gevol machtigden naar den Prins, om de zen mede te deelen, dat Heusden toetrad tot de Pacificatie van Gent, die inhield de verdrijving van den Spanjaard en bepalingen, inzake de godsdienstvrij heid Toen de Spanjaarden Heusden ver lieten, vertrok de kastelein, die Span je gunstig gezind was, naar Brabant. In 1578 werd de eerste vaste pre'- dikant aangesteld. Vrijheid van gods dienst was er voor Roomschen en Onroomschen. Beeldstormerij, zoo- als die had plaats gehad in vele Ste den van ons land, kwamen in Heus den niet voor. Toch dreigde nog steeds gevaar van Spaansche zijde. In 1579 toch, nam de Spaansche Her tog van Parma Maastricht inentoen trok Baldeus met een groot leger Spanjaarden op, om Heusden te her overen. De stad werd zeer in het nauw gedreven. Men probeerde de omgeving onder water te zetten, maar vergeefsHet rivierwater was te laag! Plotseling evenwel steekt een stormwind op, waardoor het Maas water hoog wordt opgezwiept. De dijk aan de Herptsche poort breekt door en de Spanjaard moet de wijk nemen. Na de afzwering van Filips II, nam de Burgemeester van Heusden Nicolaas Hanckaert deel aan de besprekingen, inzake de opdracht der hooge overheid .over Holland en Zeeland aan den Prins van Oranje. Intusschen zwermden nog overal Spanjaarden rond. Den Bosch was nog sfevig in hun macht en de aan slag der Heusdenaren om deze stad bij verrassing te vermeesteren, mis lukte. Te Vught kwam het tot een bloedig treffen. Voor Heusden was 1581 een droe vig jaar. Zoowel hier, als in de om geving stierven tal van personen. Dit jaar overleed ook de beroemde Heus denaar, professor Godschalk Steu- wichuis, die gedoceerd had te Ponta Mousson in Lotharingen en te Trier. In 1588 brak voor Heusden een bange tijd aan, door de muiterij der Staatsche bezetting. Wel twee maan den lang duurde dit. Oorzaak was, de slechte betaling der soldijHet krijgsvolk zette de stadsregeering zelfs gevangen op het stadhuis en be legerde liet kasteel; waarop de gou verneurs der stad, Christoffel van IJsselstein zich bevond. Eindelijk ge lukte 'het aan den kastelein, Jonker Nicolaas Blanckaert en aan burge meester Dirk Hamel, het oproer te dempen. Zoo bleef Heusden behou den voor den Prins en geschiedde hier niet, wat te Geertiruidenberg had plaats gevonden, n.l. dat de stad door de opstandelingen aan de Span jaarden werd overgeleverd. Daarme de zou een aanzienlijke, sterke ves ting voor den Prins verloren zijn gegaan. MEI-ACTIE VAN DEN NEDER- LANDSCHEN VOLKSDIENST. Het aantal inleekeningen voor den Neder 1 andschen Volksdienst over de maand April stemt niet tot tevreden heid. Alleen de arbeiders hebben hun plicht begrepen. Niemand bui ten deze categorie heeft ingeschre ven. Waar blijven de beter gesitueer den en zij, die van de gemeenschap leven? Odk Voor hen geldt het gebod der naastenliefde. Wat zij bezitten, hebben zij slechts ter leen ontvan gen en zijn slechts rentmeester daar over. Hun zal ook eenmaal gevraagd wonden, of zij de hun toevertrouwde goederen goed beheerd hebben. Ik reken er dus op, dat deze ca tegorie deze maand bij onze arbei ders niet ten achter zal blijven en dat allen zullen in teekenen op den Nederlandschen Volksdienst. Dat is positief Christendom^— De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. BROOD. 27 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 27 B 50 gr. brood of Va rants, gebak. Van 24-30 Mei. BESCHUIT. 27 75 gram beschuit, of 1 soen brood of gebak. Van 2430 Mei. ran,t- BOTER, MARGARINE OF VET. 27 Boterkaart. 125 gr. boter 27 Vetkaart. 125 gr. boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet Van 26 Mei—4 Juni. Op bon 24 alléén nog spijs olie verkrijgbaar tot 30 Mei. VLEES GH EN VLEESCHWAREN. 27 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 27 B 1/4 rants, vleesch of vleeschw. Van 21—30 Mei. MELK. 26 A t/m 29 A 3Va liter melk. 26 B t/m 29 B l3/4 liter melk. Van 17 Mei13 Juni. AARDAPPELEN. 27 A l1/* kg. aardappelen. 27 B V, kg. aardappelen. Va n 2430 lid TABAKSWAREN. 28,29 Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. Van 2430 Mei. VERSNAPERINGEN. 26 100 gram chocolade. 27 100 gram suikerwerk. 28 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk. Van 18 Mei13 Juni. VASTE BRANDSTOFFEN. „01 K.F."* voor kookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet. Geldig van 1 Mei 1942 tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 en 05 van de brandstoffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1942. PETROLEUM. 16 2 I. petroleum. (Bank. O). Van 1 April13 Juni. KAARSEN. 22 Petroleumkaarten S en T. 300 gram kaarsen. Van 18 Mei31 Juli. Bonkaart Algemeen SUIKER. 299 1 kilogram suiker. Van 17 Mei13 Juni. j KOFFIESURROGAAT. 288 250 gram koffiesurrogaat. Van 19 April13 Juni. PEULVRUCHTEN. 307 250 gram peulvruchten of ha vermout. Van 17 Mei13 Juni. GORT. 311 250 gr. gort, rijstgries of aarpl- appeltapioca of 4 liter pap. Van 17 Mei13 Juni. VERMICELLI OF MAÏZENA, 315 100 gr. vermicelli of maizenaL Van 17 Mei13 Juni. JAM, STROOP, ENZ. 303 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. of 250 gram suiker. Van 17 Mei13 Juni. ZEEP - >t 293 1 rantsoen zeep. J Zeepkaart P, 75 gr. toilletzaep. Van 131 Mei. 211, 228, 272, Zeepkaart G., H en I, verlengd tot 31 Mei. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 301, 305, 309, 313, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 17 Mei13 Juni. I KAAS. 298, 302, 306, 310, 314, 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 17 Mei13 Juni. Bonkaart Reserve RIJST. f 4/17 en 4/18 250 gram rijst. Van 17 Mei—13 Juni. SINAASAPPELEN. 3/12 en 4/12 400 gr. sinaasappelen. Verlengd tot 31 Mei. - SCHEERZEEP. BonU van de Textielkaart Da, wel- ke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ou der, 50 gram scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Mei31 Augustus. N RANTSOEN HEUSDEN. Aan liet jaarverslag 1941 van het Middens lands borgstel li ng sf o n ds voor de Langstraat ontleenen wij het volgende Het aantal aanvragen bedroeg 20, het aantal verleende credieten 10. Het getal aanvragen is het laagste sedert de oprichting van het fonds plaats vond. Voor 1937 bedroeg dit getal 30. in 1938 een en veertig, in 1,939 acht en vijftig en in 1910 acht en zestig. Het verslag merkt op dat het ver keerd zou zijn, uit het minder aan tal aanvragen de conclusie te trek ken, dat het den middenstand onder de huidige tijdsomstandigheden naar den vlceze gaat, want integendeel krijgt deze in ruime mate zijn deel te dragen van dé moeilijkheden op ve lerlei gebied. De schaarschle aan tal van artikelen heeft tot gevolg, dat de omzetten tot een minimum zijn te- ruggeloopen en geen loonend bestaan meer 'in hun bedrijf te vinden is. Van de gelden, die vrijkomen, wordt vaak op den ouden voet voortgeleefd zonder dat men zich bewust is zijn bedrijfskapitaal op te teeren, wat voor de betrokken ondernemers op een catastrofe moet uitloopen en wacht den borgstellingsfondsen nog een zeer omvangrijke helpende taak. Door de gemeente Heusden werd over 1941 een bijdrage van f 56,64 verleend. NEDERHEMERT. WASPIK. WOUDRICHEM. De dienaren van hef politieke christendom hebben in den loop der tijden veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens weder brachten zij verdeeldheid tusschen volksgenooten, tusschen menschen van het zelfde ras en bloed. Door hun kuiperijen en intriges werd broederbloed vergoten. De kans daartoe mogen zij nooit meer krijgen. Strijd daarom mede tegen de zwarte inter nationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche De groote eer valt ons te beurt, dat Donderdag 28 Mei a.s., des namiddags 2 uur, de Leider der N.S.B., ingenieur MUSSERT, onze aloude stad met een bezoek zal vereeren. Na een bezichtiging van het historisch stadhuis zal een rondwandeling door de stad geschieden om deszelfs merkwaardig heden in oogenschouw te nemen. Ik verzoek alle inwoners, zonder onder scheid, van hun medeleven met deze his torische gebeurtenis blijk te geven door óveral de nationale driekleur of Prinsevlag uit te steken. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 26 Mei 1942. Brood100 gram brood. Gebak75 gram beschuit, wafels, bisouits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 800 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram geruid groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem,-meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapioca,aardappelineelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. >Iaïseena, 100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 500 gram jam, stroop, honing, enz., of 250 gram suiker. Vleesch100 gram vlefesoh, gewioht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh', gewioht van been inbegrepen. Vleeschwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, cornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 grani bloedworst, zure zult. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 160 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, 'steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat vanwege het ge westelijk Arbeidsbureau te 's Bosch, ten gemeentehuize alhier- zitting' zai worden gehouden op Vrijdag 29 Mei 1942 (voorm.). De kermis behoort weer tot het verleden, gisteren 2de Pinksterdag, was het weer vrij druk en de verma kelijkheden maakten goede zaken. Verschillende ingezetenen maakten ook goede zaken met het in bewaring nemen van rijwielen. Ook het eiland Nederland mocht zich, ondanks het minder gunstige weer, in een zeer druk bezoek ver heugen. i 4 i 9 Door den Commissaris der pro vincie is vastgesteld de Rekening de zer gemeente, dienst 1940, en wel wat den gewonen dienst betreft, die ontvangisten op f 27.067.20, de uitglaven op f 27420.14 en het batig slot op f 647.05 en wat den kapitaaldienst aan gaat, de ontvangsten op f 1828.70, de uitgaven op f 1606.70 en. het batig slot op f 222. De Commissaris der provincie Gelderland heeft benoemd tot pol dermeester van den Buitenpolder Het Eiland Nederhemert, den heer I. Braat, landbouwer alhier. De gemeente-ontvanger B. de kV. alhier, heeft valschheid in ge schrifte gepleegd, waardoor de ge meente voor een paar duizend gul den is benadeeld. Het centraal bu reau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Neder landsche gemeenten te 's Gravenhage, heeft de gepleegde fraude ontdekt. De W. is in verzekerde bewaring ge steld. j i In de afgeloopen week werd door de Firma Wijnbelt ^en Co. al hier, met de galgvisscherii op de ri vieren de Waal en de Merwede op zalmen gtevischt. Tevens werden van andere zalmvisscherijen aan de visch- markt alhier zalmen aangevoerd. In totaal werden in de afgeloopen week aan de vischmarkt in deze gemeente 28 zalmen aangevoerd, waarvoor f 7. tot f 9.80 per pond werd besteed. De prijs der zalmen is aanmerkelijk min der geworden. Aan de vischmarkt alhier werd te vens één elft. aangevoerd, welke f10.per stuk opbracht. Dezevisch- soort wordt zeer zelden meer ge vangen. Een groot aantal yd.ssch.ers visch-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2