voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlandsch Overzicht Sinnenlandsch Overzicht Officiëeïe Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN.- Officiëeïe Landbouwrnededeeüngen Vrijdag 29 Mei 1942 No: 6266 VERD 1STEREN: m y*-; *A*D VAN AttENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ DAG MIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our M Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ter gelegenheid van het feit, dat Ihet Duitsch-Italiaansche vriendschaps verdrag drie jaren geleden werd on derteekend, hebben de staatshoofden van beide landen telegiraimimlen ge wisseld, waarin zij hun vertrouwen in ide eindoverwinning tot .uitdrukking brachten. Tevens werd de nadruk ge legd op de onwrikbare vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Duitsche en Italiaansche vollk- van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Inlevering van granen, zaden en peulvruchten vóór 1 Juni 1942. Dorsehplan voor den komenden oogst. Waarschuwing aan volkstuinliouilers. Levering van pinkvaarzen met toeslag. Zoowel het melkvee als het voe der daarvoor dient zooveel moge lijk gespaard te worden, opdat de melkproducten in de toekomst zoo goed mogelijk blijven. Méér jongvee beteekent minder melkvee en minder voeder voor het melkvee, dus ook minder melk. Daarom heeft de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch een premie gesteld op het leveren van jongvee en zal voor de- volgen de runderen welke zijn of nog wor den geleverd, in de periode van 1 Dec. 1941 tot en met 6 Juni 1942, een toeslag gegeven worden: f 30 voor een vaarskalf van 131 160 kg levend geleverd van 1 Dec. 19416 Juni 1942. f 40 voor ©en vaarskalf van 80 130 kg levend geleverd van 1 Dec. 1911—28 Febr. 1942. f 40 voor een vaarskalf van 90 130 kg levend geleverd van 1 Maart 1942—23 Mei 1942. f 40 voor een vaarskalf van 100 130 kg levend geleverd van 26 Mei 19426 Juni 1912. De veehouders die voor dezen toeslag in aanmerking wenschen te komen moeten zich daartoe, vóór 31 Mei ,a.s., ;tot den plaatselijken bureau- houder wenden. Benevens is bepaald dat voor een beperkt aantal van deze runderen, inplaats van het werke lijke gewicht, 220 kg van den leve ringsplicht van den betreffenden vee houder zal worden afgeschreven. De veehouders die voor deze af schrijving niet in aanmerking komen ontvangen hiervan na levering be richt. Zij komen daarom niet minder voor bovengenoemde premie in aan merking. Levering mestcontractvarkens. De varkenshouders die een mest- contract hebben afgesloten worden bij dezen ernstig geadviseerd, alvo rens het varken te leveren, na te gaan of het levend gewicht min stens 80 kg bedraagt. Heeft het var ken bij levering dit gewicht niet bereikt, dan verliest de mester niet alleen het recht op de premie van f 10, doch hij voldoet ook niet aan zijn contnactverplichting en blijft dus aansprakelijk voor de levering van een varken in de gecontracteerde gewichtsklasse van 80100 kg. Verder is gebleken, dat vele de zer varkens een zeer hoog afslach- tingspencentage hebben, zoodat het Vee- en Vleeschaankoopbitreau zich genoodzaakt heeft gezien deze var kens voortaan' uit te betalen per kg geslacht gewicht. Hiervoor is een prijs vastgesteld van 93 ets. per kg voor contractvarkens in de ge wichtsklasse van (80—100 kg levend en van 90 ct. per kg voor afgemeste zeugen met een levend gewicht van tenminste 1715 kg. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Noordbrabant. De Pinksterdagen zijn achter den rug. Ondanks het weinig fraaie weer zijn duizenden er uit getrokken en de spoorwegen hebben het enorm druk geh^d. Hotels en pensions wa ren tot den nok bezet, ondanks den harden guren wind scheeaden tien tallen zeilbooten over het water van onze plassen en meren en op de voet balvelden bleef geen plaats onbezet. Druk heeft het ook de rivierpolitie gehad, die over de plaatsen en meren kruiste en steeds opnieuw de huur- booten praaide, om te vernemen, wel ke huurprijzen voor schouwtjes en tjotters, sharpies en B.M.-ers wendeni gewaagd. Het was namelijk geble ken, dat er in Loosdrecht en an dere watersportcentra té goede za ken werden gedaan en de prijzen, die voor het huren van zomerhuisjesi en zeilbooten gevraagd weiden zóó! hoog waren, dat de „kleine man" er absoluut niet aan te pas kon ko men. Verschillende exploitanten zijn dan' ook op Pinkstermaandag wegéns on geoorloofde prijsopdrijving bekeurd' en hopelijk 'zullen hierdoor de ver huurders, die aan een veroordeeling ontsnapten, wakker geschud worden. Het was noodig ook, dat er thans! ingegrepen wordt, de prijzen in de vacantiecenlra waren overal zóó hoog gestegen, dat alleen de allerrijksten volop van hun vacantie konden pro- fiteeren en zijdie vacantie het meestj noodig hebben, gedoemd waren om thuis te blijven. Terwijl Nederland zich opmaakt voor de komende vacantieweken hebben alle mijnwerkers hun Zon dag geofferd om de moeilijkheden, die ons land ondervindt zoo draag lijk mogelijk te maken. Iedere Neder lander zal met dankbaarheid hier van kennis nemen, De tabaksdistributie werkt thansi volop. Toch zijn er nog altijd men- schen die met hun rantsoen niet uit komen en reeds op bonnen, die nog niet aangewezen zijn, iets van de voorraden, die thans rijkelijk in de winkels aanwezig zijn, probeeren te pakken te krijgen. Er zijn winkeliers; geweest die bezweken voorde smeek beden van den kooper, doch de ta- bakskaart als onderpand eischteju Dit is ten leenenmale verboden en ver schillende winkeliers en rookers zijn reeds de dupe geworden van derge lijke praktijken. De politie nam' bonnen en voorraad in beslag, ter wijl proces-verbaal is opgemaakt. Het aantal zomerkampen van' den Nederlandschen Arbeidsdienst is, me de in verband met het oproepen van een groot aantal jeugdige personen int overheidsdienst, uitgebreid. Op 1 Ju ni zulien duizenden, opkomen, eert tweede ploeg komt op 7 Juli op« Het aantal zomerkampen is uitge breid tot meer-dan tien. Door de samenwerking tusschen D.A.F. en Ned. Arbeidsfront zullen in de naaste toekomst de belangen van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland, zoowel op sociaal alsi op cultureel gebied, nog beter ver zorgd worden dan tot nu toe het geval is geweest. De maatregelen, die thans getrof fen zijn, waarborgen dat al het mó gelijke gedaan wordt om het wer ken in Duitschland die vreugde te; geven, die iedere arbeid nu eenmaal noodig heeft en daarbij de zekerheid te scheppen, dat de familie in Ne derland niet onverzorgd achter blijft. DE PAARDENHANDEL. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat, ingevol ge het Paardenbesluit 1942 (Han del) de handel in paarden van één jaar en ouder slechts is toegestaan, voorzoover aan het navolgende wordt voldaan. Alle paarden' met uitzondering echter van fokpaarden, concours- paarden, renpaarden, slachtpaarden, en harddravers mogen voortaan slechts worden verkocht aan en ge kocht van het Vee- en Vleesch Aan koopbureau. De aankoop vindt plaats tegen de taxatiewaarde, de verkoop, tegen de taxatiewaarde plus 10 pCt. Het Vee- en Vleeschaankoopbureau verkoopt alleen paarden aan hen, die in het bezit zijn van een geldige aankoopvergunning. Na den Duitschen doorbraak op de landengte is de bolsjewistische te lgenstand óp het schiereiland Kertsj snel ineengestort, zoodat zich slechts armzalige resten der verslagen Sov jet-Legers naar het vasteland konden terugtrekken. De Duitsche troepen maakten ruim 170.000 krijgsgjevange- nen en 284 pantserwagens en 1400 kanonnen buit. Het groote aantal Sov jet-troepen, dat op het schiereiland geconcentreerd bleek te zijn, was waarschijnlijk bestemd voor een of fensief ter herovering' van den ge neden Krim. Dit offensief zou moeten samenvallen met de aanvaispoginger» bij Chaxkow, die door de verbonden troepen in zware afweergievechtenrijn afgeslagen. De Duitsdie, Roemeen- sche en Hongaarsche legers in dezen sector van het Oostfront zijn thans tot een concentT i schen tegenaanval Overgegaan, die tot de omsingelinigl yan drie Sovjet-leger# heeft geleid. Den laat sten' tijd hebben de bols jewisten zware aanvallen ondernomen aan het front in Lapland en bij Moer- mansk teneinde de ra vitaill ec rings weg óver Moerrnansk en den spoorweg naar het Zuiden te beveiligen.^ Dieze aanvallen werden afgéslagen, terwijl de Diuitsctie luchtmacht den spoorweg herhaaldelijk met succes heeft ger bombardeeixl. De' militaire bevelhebber in Rellgië en Noord-Franikrijk heeft ieen veror dening uitgevaardigd, volgens wel Ike toetsing van de verordeningen der secretarissén-lgeneraal', die volgens de wet van 10 .Mei 1940 betreffende de overdracht van officieele bevoegdhe den in oorlogstijd zijn of worden uit- Igevaardigd, niet is toegestaan. Deze verordening was noodzakelijk gewor den, omdat sommige advocaten' pro cessen aanhangig hadden gemaakt in- aake de rechtsgeldigheid v)an deze ver ordeningen en aldus onrust onder de bevolking hadden gewekt. Eeriigóad vocaten zijn gearresteerd. Tijdens het Lagerhuisdebat over de oorlogsvoering is scherpe critiiek uit geoefend op de leiding van "Churchill, iöver het algemeen .werd het oude thema van de samenwerking tusschen politieke en militaire leiding wederom uitvoerig! behandeld, zonder evenwel tot een bevredigende oplossing te ko men. In zijn antwoord verklaarde Cripps, dat Churchill niet aanwezig was, omdat de premier nog onlangs een verklaring over d„en oorlogstoe stand had afgelegd, waaraan hij niets had tóe te voegen. Ten aanzien van. Ide luchtaanvallen op DuitsehJand be weerde Cripps," dat Duitschland aldus wordt gedwongen sterke afdeelingen van zijn luchtmacht aan het Oostfront te onttrekken. Naar onze meening vervolgde Hij, is dit de 'beste wijze om de "Sovjet-Unie steun te verleenen, totdat de tijd komt om een zorgr vuldig voorbereiden aanval op het Europeesche continent te onderne men, hetgeen inderdaad in ons voor nemen ligt. Door het tot zinken 'brengen van 23 schepen met een inhoud van 125.600 ton bedragen de geallieerde verliezen aan vrachtruimte in Mei thans reeds meer dan 600.000 ton. Wederom drong een duikboot in de St. Laurens door en bracht daar on danks de sterke bewaking drie sche pen tót zinken. Deze rivier, die een zeer 'breed© monding bezit, is van groot belang Voor de scheepvaart op Engeland en de Sovjet-Unie. De ha ven Montreal is o.m. de grootste graarihaven van Amerika, waar 'het graan uit het binnenland verscheept wordt. Voor de Brazüiaansche kust bracht een Italiaansche duikboot een slag schip van de Mjarylandklasse (32.000 ton) tot zinken. Het Amerikaansche ministerie van marine verklaarde naar aanleiding van dit wapenfeit„Wij hebben hierover niets mede te dee- len". 1 Japan's eerste doel is voorloopig de vernietiging van de Tsjoengking- regeering en daartoe wordt Tsjoeng- king-China van verschillende rijden aangevallen. In de provincie Tsje- kiang, een landstreek ten Zuiden van Shanghai maken de Japansche troe pen snelle vorderingen evenals langs den Birmaweg in de provincie Yoeiy- nan. Tsjoenking bereidt zich voor op hevige luchtaanvallen en is nagenoeg geheel geëvacueerd. Mevrouw Tsjang Kai Sjek schijnt binnenkort een reis naar de Ver. Staten te ondernemen om aldaa,r een reeks lezingen te hou den. i_ i I 1 Bij den slag In de Koraalzee is volgens een japansche mededeeling nog een Amerikaansche kruiser tot zinken gebracht en een slagschip ern stig beschadigd. In een intervieuw verklaarde de vroegere opperbevel 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 30 Mei 5.28 9.47 Zondag 31 Mei 5 7 9.48 Maandag 1 Juni 5.26 9.49 Dinsdag 2 Juni 5.26 9.50 Woensdag 3 Juni 5.25 9.51. hebber van de Japansche vloot, admi raal Soeëtsoegtoe, dat Japan meer slagschepen bezit dan men in de ge allieerde landen meent te weten. De Ver. Staten daarentegen zul ben aan het eind van dit jaar wegens hun zware verliezen slechts veertien slagi- schepen inplaats van 23 bezitten. k "1 t 4 if Prof. Jerger heeft den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart den eere-ring der Weensche Philharmoniker overhandigd. Het oogenblik van de aanbieding Staof-Mol-Pax Holland m Nogmaals wijzen wii er op dat per 1 Juiij a.s. de bedrijven sdiioon moe ten rijn. Het is n.l. verboden om met ingang' van dien datum nog' granen, zaden of peulvruchten op de 'bedrij ven of elders in voorraad te heb ben, in welken vorm dan ook, behalve die welke krachtens een of andere 'toewijzing nog aanwezig mogen zijn. Dus moeten Vóór dien datum a'tle granen, zaden en peulvruchten, ook restanten van Zaaigranen,, met inbe grip van boekweit, wikken en Lupi nen alsmede koolzaad, b'auwrnaan- zaad, karwij.aad, kanariezaad, lijnzaad en ook mengsels van genoemde pro-' du eten bij de P.I.C.A. ingeleverd zijn, behalve le. De producten welke krachtens toewijzing voor ge zins verbruik nog aanwezig mogen zijn; 2e. Het 1/5 deel van de haver wel ke uit eigen bedrijf van oogst 1941 voor het (de) paard (en) is toegewe zen; 3e. Het mengvoeder dat op regel matige wijze dus op toewijzing is be trokken. Voor de levering van de restanten granen, zaden en peulvruchten, van de bedrijven heeft de P.I.C.A. in elke plaats nog één pafchuishouder ipge schakeld gelaten, om het vervoer zoo gemakkelijk mogelijk te doen zijn. Na 1 J,uni zal het aantal pakhuishou- ders nog aanmerkelijk worden inger krompen, zoodat het vervoer bij le vering dan moeilijker wordt. Indien U hebt nagelaten Uw restanten tijdig voor leveringop te geven, doe het dan vandaag nog! Want latere leve ring wordt niet alleen moeilijker, maar houdt ook het gevaar in dat 'bij controle op het bedrijf onaange name maatregelen zullen genomen worden. Wij willen er hier reeds de aan dacht op vestigen dat de volgende week enkele voor de telers zeer be langrijke punten van het nieuwe dorsehplan zullen worden gepubli ceerd. Het is de bedoeling om de belanghebbenden tijdig op de hoogte te stellen van de nieuwe maatregelen voor het komende dorschseizoen, daar deze op sommige punten van rriin of meer ingrijpenden aard zullen rijn. Daarom verxliefit het zeker aanbeve- ling om bedoelde publicatie de vol- -gende week aandachtig te lezen en -Zelfs uit te knippen, teneinde deze te kunnen raadplegen. Het schijnt, ondanks de herhaal de publicaties, dat nog niet al le vólks- tuinders er voldoende van doordron gen zijn, dat zij als houder van een of meer volkstuinen verplicht rijn zich 'bij de L.C.O. te laten inschrijven. Hij die hierin nalatig is, komt daar door in moeilijkheden, omdat hij dan niet in het bezit komt van het „Bewijs van inschrijving" dat steeds moet kun nen worden getoond bij het bewer ken van den volkstuin en bij het ver voer van de geoogste producten. Zooals men weet moet de volkstuin der zich voor bedoelde inschrijving tot den plaatse lijk en bureauhouder wenden ter verkrijging van, het 'be~ noodigde formulier, teg,en betaLing van 25 cents. Hij die hierin nalatig is geweest diene rich nog ten spoe digste aan te melden. Zonder Bewijs van inschrijving" van de L.C.O. is het gebruik van een volkstuin abso luut verboden. Er is een zoodanige regeling in voorbereiding!, dat de volkstuinders die bij de L.C.O. rijn ingeschreven als regel van dien tuin de geheele opbrengst aan aardappelen mogen behouden zonder dat daarvoor aardappelbonnen behoeven te worden ingenomen, terwijl van de niet gerer gistxeerde volkstuinen de geheele aardappeloogst in beslag zal worden genomen. Tegenover dé bloedroode internationale van den bolsjewistischen haat staat de SS als. „internationale" van het Germaansche bloed. Deze tegenstelling is onuitwischbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan «schouder in de gelederen der SS de Germaansche vrijwilligers uit alle landen aangetreden. Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook gij mede tegen de bolsjewistische internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1