•••I Distributiebonnen Proclamatie Plaatselijk Nieuws SVAT KAN MEN OP BON 307 KRIJGEN. Nan bevoegde zijde wordt er, aan gezien ter zake misverstand blijkt te bestaan, de aandacht op gevestigd tiat op bon 307 Algemeen, welke voor het tijdvak van 17 Mei tot en toet 13 Juni a.s. is aangewezen ter verkrijging van peulvruchten of ha vermout, ook 250 gram havervlokken haverbloem, havergort of gemengd toeel mag worden afgeleverd. VOLKSGEZONDHEID. Men deelt ons mede, dat de richt lijnen voor het aanvragen van extra voedsel in gevallen van onvoldoenden voedingstoestand, belangrijk zijn ver scherpt. Meende men tot heden, dat daling van het gewicht tot minstens 20 pCt. onder het normale, voldoende twas, voor hét verkrijgen van extra- voedsel, voortaan zal deze bepaling slechts als één factor bij de be oordeeling gelden. In het vervolg ko toen voor extra voedsel slechts in {aanmerking, de gevallen van onvol- tioenden voedingstoestand, tengevol ge van een ernstig lijden of bij dreigende tuberculose. Een controleerend geneeskundige, Kal advies uitbrengen, alvorens een lex tra toewijzing wordt verkregen. 0UNI-ACTIE VOOR DEN N.V.D. In deze maand doe 'ik een beroep 'op mijn met aardsche goederen ge zegende medeburgers. Uitsluitend aan deze categorie wor den thans invulbiljetten thuis be zorgd om deze na enkele dagen g e- Steek end terug te halen. Ik breng him de woorden van Oiristus in herinnering, dat het voor leen rijke moeilijker is het Rijk der Hemelen binnen te gaan, dan voor •leen kameel door het oog van een naald, zoo hij het groote gebod der Naastenliefde niet acht. Wie de goe deren dezer wereld heeft en ziet, dat zijn broeder gebrek heeft, en zijn hart voor hem toesluit, hoe kan tie liefde Gods in hem blijven? Christus zal hun vragen, of zij Hem gespijzigd hebben, toen Hij honger had en gelaafd, toen Hij dorstig was. Ziet Christus in Uw arme en behoeftige medeburgers, die yleesch zijn van uw vleesch en bloed van uw bloed. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusden, 8 Juni 1912. Het is mij gebleken, dat den laat- sten tijd verschillende aanplakbiljet ten die op de aanplakborden waren aangeplakt, zijn verscheurd. Nog Maandagavond 8 Juni om elf uur "s avonds heb ik geconstateerd, in het bijzijn van 2 getuigen, dat te Herpt op ergerlijke wijze de pas aangebrachte plakaten zijn afgetrok ken en op de grond in stukken ge scheurd. Kwam het vroeger wel iéens voor dat bij wijze van uitzon dering een aanplakbiljet werd ver scheurd, thans moet worden vast gesteld, dat volgens een algemeen plan is te werk gegaan, dat dus een soort organisatie daarvoor bestaat. Een dergelijk optreden kan ik niet dulden. Daarom heb ik besloten, op nieuw de aanplakbiljetten te laten aanbrengen. Mocjht dan nogmaals blijken, dat tieze worden afgescheurd of op an dere wijze onleesbaar worden ge maakt, dan zal ik met toepassing van artikel 226 der gemeentewet over gaan tot het oproepen van de inwo ners tot het doen van persoonlijke diensten. Deze persoonlijke diensten zullen bestaan in het permanent be waken door een tweetal personen van elk aanplakbord in deze ge meente. Ik zal voor die bewaking die per sonen aanwijzen, die door mij als de moreele schuldigen worden be schouwd. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. - Heusden, 9 Juni 1942. HEUSDEN. Vrijdag 12 Juni 1942 (voorin.). Bovenstaand bericht ontleenen wij aan de Noordbrab. Courant. AALBURG. ALMKEIÏK. CAPELLE. EETHEN. De Algeineefte Politieverorde ning voor de gemeerde Eetlien is aangevuld met de navolgende bepa ling Het is verboden op of aan een weg een rijwiel te plaatsen of in stil stand te hebben, tenzij onder onmid dellijk toezicht van een daartoe be kwaam persoon, dan wel door mid del van een deugdelijk slot of op 'andere wijze voor onmiddellijk ge bruik ongeschikt gemaakt. SPRANG. Bij verhuring hebben de zit plaatsen in het Ned. Herv. Kerkge bouw alhier, ruim f 400 meer op gebracht dan bij de vorige verhu ring. A.s. Donderdagavond hoopt de Geref. mannenvereen. „Calvijn" in de consistoriekamer van het Geref. kerkgebouw in vergadering bijeen te komen. J.l. Zaterdag werd door de junioren van de Gymnastiekclub „Pro-Patria" een onderlingen wed strijd gehouden, waarbij door ver schillenden leuke prijsjes werden be haald. VEEN. WIJK EN AALBURG. Donderdagavond vond irl het Vereenigings'gébiouw in de Bergstraat alhier een bijeenkomst plaats, die ten doel had ,tot de oprichting te gera ken van een plaatselijke afdeelinig van den Nederiandschen Volksdienst, welke bijeenkomst vrij goed bezocht was. Burgemeester Landweer opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot de heeren Drost en Ra demaker, van de provinciale afdee- ling van den N.V.D. te 's Bosch. lin£- BROOD. 29 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 29 B 50 gr. brood of ty2 rants, gebak'. Van 713 Juni. BESCHUIT. 29 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood of gebak. Van 713 Juni. BOTER, MARGARINE OF VET. 29 Boterkaart. 125 gr. boter 29 Vetkaart. 125 gr. boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet Van 5—14 Juni. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 29 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 29 B Vt rants, vleesch of vleeschw. Van 713 Juni. MELK. 26 A t/m 29 A S1/2 liter melk. 26 B t/m 29 B ls/4 liter melk. Van 17" Mei13 Juni. AARDAPPELEN. 29 A U/4 kg. aardappelen. 29 B V2 kg. aardappelen. Van 713 Juni. TABAKSWAREN. 33,34 Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tahak, per bon. Van 713 Juni. VERSNAPERINGEN. 26 100 gram chocolade. 27 100 gram suikerwerk. 28 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk. Van 18 Mei13 Juni. VASTE BRANDSTOFFEN. „01 K.F." voor kookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet. Geldig van 1 Mei 1942 tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 en 03 van de brandstoffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1942, PETROLEUM. 16 2 L petroleum. (Bonk. O). Van 1 April13 Juni. KAARSEN. 22 Petroleumkaarten S en T. 300 gram kaarsen. Van 18 Mei31 Juli. ÉÉN RANTSOEN Bonkaart Algemeen -SUIKER. 299 1 kilogram suiker. Van 17 Mei13 Juni. KOFFIESURROGAAT. 288 250 gram koffiesurrogaat. i Van 19 April13 Juni. PEULVRUCHTEN. 307 250 gram peulvruchten of ha vermout. Van 17 Mei—13 Juni. GORT. 311 250 gr. gort, rijstgries of aard- appeltapioca of 4 liter pap. Van 17 Mei13 Juni. VERMICELLI OF MAÏZENA, 315 100 gr. vermicelli of maizena. Van 17 Mei13 Juni. JAM, STROOP, ENZ. 303 5Ö0 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. of 250 gram suiker. Van 17 Mei13 Juni. ZEEP 300 1 rantsoen zeep. K Zeepkaart P, 75 gr. toiletzeep. Van 130 Juni. 211, 228, 272 en 293, Zeepkaart H, I en J, verlengd tot 30 Juni, BLOEM, GEBAK OF BROOD. 301, 305, 309, 313, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 17 Mei13 Juni. I KAAS. 298, 302, 306, 310, 314, 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 17 Mei13 Juni. Bonkaart Reserve RIJST. 4/17 en 4/18 250 gram rijst. Van 17 Mei—13 Juni. SINAASAPPELEN. 4/19 250 gram sinaasappelen. 1 Van 29 Mei13 Juni. 3/12 en 4/12, verlengd tot 13 Juni. SCHEERZEEP. BonU van de Textielkaart Da, wel ke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ou der, 50 gram scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Mei31 Augustus. De Burgemeester vanHeusden maakt ke d, dat vanwege het ge westelij. Arbeidsbureau te Ts Rosch, ten gemeentehuize alhier zitting zal worden gehouden op De heer C. verloor acht jaar geleden zijn trouwring in den tuin. Niettegenstaande ijverig en volhar dend zoeken bleef het symbool van het huwelijk onvindbaar. Zaterdag werd het door een werkman bij het omspitten van een 'deel van den tuin teruggevcnJen. Natuurlijk ontving de eerlijke vinder een belobning- Binnenkort zullen enkele on derdeden van het £raa:e, historische stadhuis van Hemden worden geres taureerd. Van dit oude stadhuis werd in 1461 de eerste steen gelegd. In 1571 werd Heusden echter door een hevigen brand geteisterd, die een groot dee! van Heusden, waarbii ook het stadhuis, vernielde. In 1588 oegon men aan den wederopbouw van het stadhuis en in 1590 heeft men de klok, die n:et minder dan 2957 pond weegt, ;n den toren gehangen. In >1635 is het stadhuis uitgebreid. Ver schillende malen is het in den loop der eeuwen reeds gerestaureerd en ofschoon het er momenteel nog heel goed uitziet zijn er toch enkele dinv- gen, die moeten worden nagezien. Zoo zal o.a. de klokkentoren worden gerestaureerd en voorzien worden van flas in lood ramen. Verder zulLen op et dak van dezen tonen nieuwe leien worden gelegd. De vier hoékspitsen van dezen toren zullen ook worden hersteld. Gedurende de zomermaanden zal op het carillon iederen Zaterdagavond van 7 tp)t| 8 uur en iederen Zondagj- middag van 1 2tot 1 uur een concert gegeven worden door den stads- betaardier. Bij ieder half uur speelt het carillon voortaan ,,Gij Dietsche gouwen, reikt elkaar de hand" en bij ieder heei uur „Jong Afrika". Verder bevindt zich in den gang van dit stadhuis nog een oude schrijn uit 1588, waarin de eedsformule staat geschreven van de aloude schutterij St. Joris. Deze schrijn verkeert in vervallen toestand en zal ook wor den hersteld. Verder zal de raad'sl- kelder ,die uitmunt door zijn prach- tigen kruisgiewel venboiuw, doch thans verdeeld is in verschillende hokken, waarin brandweermateriaal geborgen is, in zijn vroegeren toestand worg den teruggebracht. Men zal' de tus- schensdhotten er uit verwijderen en den raadskelder weer inrichten, zoo als deze vroeger was. Het ligt in de 'bedoeling er een café van te mlaken, waarin vergaderingen worden gehou den Donderdag 11 Juni, hoopt Ds. v. d. Berg uit Krabbendijke des na middags om half vier en des avonds om acht uur (torentijd), vloor de Ger. Getn. alhier op te treden. Des avonds zal tevens bevestiging van lidmaten plaats hébben. De Gemeente Almkerk is dezer dagen in het bezit gekomen vaneen speciaal Voor baar gebouwde automo biel-brandspuit, welke is geleverd dloor de firma Gebr.'s Kronenburg te Culemlborg. Het geheel is voorzien van de nieuwste snufjes op dit ge bied en maakt een keurigen en wei- verzorgden indruk. Op het Opel-chassis is behal ve een aparte chauffeurs- en manschappen- cabine een reeks van bergkastien en twee slangenhaspels alsmede eenslan- genhak gebouwd. De beide cabines zijn geheel gesloten, terwijl de zitban ken in de manschappencabine tevens zijn ingericht als 'bergplaats Voor ge reedschappen etc. In de cabines zoo wel als in de bergruimte is electr. verlichting aangebracht. De eigenlijke pomp is in afwijking, van de tot nu toe meest gébruikte plaats gebouwd vóór de radiateur. Het is een speciale brandweer-hoogdruk- ventrifugaalpomlp met ingebouwde au tomatisch werkende wate,rringaan- zuig:nrichting, thermosyphonreinwa- terkoeling en pompmantel verwar ming. De capaciteit van de pomp is 1500 liter per minuut bij een manometrb sche opvoerhoogte van ca. 80 Meter resp. 2000 liter p. min. 'bij 60 meter. De pomp is voorzien van één cen trale inlaat welke het water kan be trekken zoowel via de zuigslangén van open water als via een speciaal kóp- pelstuk van een brandkraan op de straatsyphons van de waterleiding. Er zijn op gemonteerd 4 Persaansluitint- gen en wel aan elke zijde twee stuks, waarvan 1 st|ujkls( 3 dms. en 1 stuks 2 dms. De keuze van deze diameters is noodzakelijk gemaakt doordat de Rijksinspectie v.h. Brandweerwezen in de toekomst uitsluitend. 2 dms. en 3 dms. brandslangen zal gaan voor schrijven. Geheel doorloopend over de cabi nes en de bergkasten etc. is een ladderrek gemonteerd waarop zoowel de aanwezig schuifladder, de redlad- dejs en de schoorsteenladder als de zuigslangén een plaats hebben gekre gen. In de verschillende bergruimten vinden een plaats de straalpijpen, de verdeelstukken en verloopkoppelin gen, een statief van de vóór op de wagen geplaatste schijnwerper, diver se mondstukken, een uitgebreide E.H. B.O. kist en alle mogelijke gereedr schappen en hulpmaterialen. Op de portieren van de chauffeurs cabine is net wapen van Almkerk ge schilderd alsmede het opschriftGe meente Almkerk. .Het geheel is ge schilderd in een prettige roode kleur terwijl de blank metale afvverkingvan de naspels en andere onderdeelen daarmede een goed geheel vormt. Nog kunnen we berichten, dat de Vrijwillige brandweer reeds met het oefenen van het personeel in het ge bruik van deze autospuit is begonnen en dat het oefenen' regelmatig zal worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling dat binnen enkele maanden een demonstratie met deze autospuit en het overige bluschmateriaal van de gemeente Almkerk zal worden ge geven, waarbij dan tevens de capaci" teit etc. Van de autospuit zal zijn waar te nemen. In de plaats van den heer C. Vos ,die 15 Óct. 1.1. den postdienst met pensioen verliet, is tot vasten be steller bij het hulppostkantoor alhier aangesteld, de heer G. v. d. Werken Azntot nu toe hulpbesteller. Het gederikteeken, dat namens patiënten en oud-patiënten op het graf van wijlen Dr. A. Roos zou wor den aangebracht, is eind vorige week geplaatst en zal in den loop dezer week onthuld worden en aan de fa milie worden overgedragen. Ter gelegenheid van een hu welijksinzegening hoopt a.s. Donder dagnamiddag in de Ned- Herv. Kerk alhier voor te gaan, Ds. v. Winger den. Vorige week is door A. Vos alhier begonnen met het rooien van .vroege aardappelen. Ze-waren al flink van stuk. In de Ned. Herv. Kerk werd Zondagmorgen een gift gecollecteerd van f 25.voor "de Diaconie. Zendag a.s. zal er geen dienst gehouden worden wegens herstel lingswerkzaamheden aan het kerkge bouw. De heer Rademaker gaf hierna een uiteenzetting over het doel en wezen van den N.V.D., waarin tevens de noodzakelijkheid werd aangetoond van de oprichting van deze sociale instel - Voor Mei 1940 wanen er in ons land 8000 instellingen en vereenigin gen die zich bewogen op het terrein van leniging van den grooten nood, die onder een groot gedeelte van het Nederlandsche volk heerschte. Aan de hand van een ambtelijk rap port over het jaar 1940, toonde spr. aan, dat ondanks dit groot aantal vereenigingen en het fêit, dat er bij die vereenigingen zeer zeker personen zijn geweest, die hun werk sociaal voelend hébben verricht, de hulp aan behoeftigen en noodlijdenden zeer veel te wenschen overliet en om een voorbeeld te noemen, duizenden móé ders met hun baby's niet naar zuige lingenzorg konden gaan wegens het gebrek aan de hoogst noodige klee ding voor de zuigelingen.Hn '1940 wer den de bedragen die voor ondersteu ning werden uitgegeven voor 84 pet. verkregen uit de belastingpennirgen en slechts voor 16 pet. uit kerkelijke en particuliere instellingen. Hieruit blijkt overduidelijk, dat Winterhulp reeds voor 1940 noodzake lijk was. De eerste collecte voor W. H.N. gehouden was zeer bevredigend, doch daarna liepen tengevolge van de Brood 100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, bisouits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 800 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot ko'rstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrjjzend bakmeel. Bijs«t: 250 gram rijst, rjjstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rgstgries, aardappel-tapioca, aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. - Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïxena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. «Tam: 500 gram jam, stroop, honing, enz., of 260 gram suiker. roddelpraatjes en de Engel sche zen der, Zoowel opbrengst als het en thousiasme voor het werk terug. Het stadium,dat daarna volgde, was weer verheugend, omdat vooral in de ar beiderskringen het werk van Winter hulp waardeering begon te onder vinden. De arbeider gaf in dit sta dium wel, doch de bezitter bleef en blijft nog steeds afzijdig staan. Rii Winterhulp en N.V.D. staan echter het offer voorop, het 'devies is im mers „Door het volk, voor het volk", daarom heeft bet dubbeltje van den arbeider grooter waarde, dan de rijks daalder of de tien gulden Van hen die van hun overvloed geven, omdat in dit laatste geval niet gesproken kan worden van een offer. Winterhulp en Ned er 1. Vol ksdienst zijn loten van één stam, door den laatsten wordt de bevoegdheid verkregen na (e gaan, welke personen of gezinnen voor on dersteuning en hulp in aanmerking 'komen, want ook gezinshulp behoort tot de taak van den den Volksdienst. Verder wil deze dienst de tandheel kundige hulp, die tot 'heden schrome lijk verwaarloosd isA ter hand ne men en verder wil hij zich gegeven op het terrein ran hulp en steun aan kleine boeren en zakenlieden, die door misoogst, het verlies van een paard of een koe, dreigen ten onder te gaan. Het is de bedoeling, 'dat W.H. N. en N.V.D. hun ambtelijk karakter verliezen en dat zij een volksorgani- satie zullen worden. Uit personen, die zich daarvoor aanmelden zullenbuurt- cbappen worden gevormd, waarvan aan net hoofd een leider komt te staan. Gemeenten beneden de 10.000 zie'.en worden één buurtgemeenschap. Aan het slot ran zijn rede wekte spr. de aanwezigen op dit sociale werk te steunen, door zich op te geven Vleesch100 gram yleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paarden vleoeoh, gewicht yan been inbegrepen. Vleesohwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, cornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 160 gram zachte zeep%(samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen wassohen van 20 K.G. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. als lid of medewerker vlan den N.V.D. Het lidmaatschap bedraagft f 1per maand, mocht dit bedrag* evenwel werkelijk te veel; blijken, dan kan worden volstaan met 50 cent, is dat ook nog te veel', dan kan men zich' aanmelden als medewerker. Hierop werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan] door een 3-tal personen werd gébruik gemaakt. Op 'bevredigende v^jze wist de spr. de verschillende vragen be beantwoorden. Aan het einde van de bijeenkomst meende spr. te moeten constateepen, dat hier voor het overgiroote gedeel te slechts leden van de N.S.B. aan wezig waren. Iets wat hij betreurde. De bedoeling was juist geweest, dat personen van alle richtingen aanwezig zouden zijn. Bij het verleenen van hulp wordt ook niet „gekekgn tot wel ken godsdienst, welke richting of po litiek men behoort, de N.V.D. werkt voor iedereen. Blijft men evenwel af zijdig staan en wordt het werk over gelaten aan de leden van de N.S.B., dan mag men de instelling oók niet het.verwijt maken dat het een'N.S.B.- zaak zou zijn. Een en dertig personen gaven zich pp als medewerker en acht als lid voor den N.V.D. De heer Radema- ker deelde mede, dat hij 'in den loop van 2 a 3 weken terug hoopte te komen, om de plaatselijke afdeeling definitief op te richten. 'Hij wekte de aanwezigen nogmaals op bun krach ten in te spannen om nog meer per sonen voor het werk gewonnen te kriiren. Dv boer G. v. d. Maaden dankte den spr. namens de aanwezigen voor zijn boeiende rede en sloot zich aan bij diens opwekkende woorden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2