ff J Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten Distributie- mededeelingen. UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 19 Juni 1942 No. 6272 FERD U 1ST EREN: UNO VAN ALTEK^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nooduitkeering en het N.A.F. CONTRACTEN RUNDVEE LEVERING NUCHTERE KALVEREN REGELING PAARDENHANDEL GEM. ALMKERK EN DUSSEN. De uitreiking van losse bonnen voor brandstoffen Jen behoeve van gezinnen, grooter dan"6 personen ge schiedt door de reizend ambtenaar voor Almkerk op Donderdag 25 Ju ni en 2 Juli. Voor Dussen-Hank 23 Juni en voor Dussen 30 Juni a.s. Formulieren kunnen hiervoor af gehaald worden op de distributie kantoren. GEMEENTE ALMKERK. Uitreiking nieuwe bonkaarten De uitreiking van bonkaarten voor de 8e periode en tabak- en sigaret tenkaarten zal plaats hebben als volgt: 22 Juni, wijk A Van 912.30 u de huisnos. 1100 van 1.303 u. de nos 101130. 23 Juni Wijk B van 912: wijk E van 1 з.30 uur. 24 Juni, wijk C Van 912.30 de nos. 71170; en van 1.303 uur de nos. 171220. 29 Juni, wijk A Van 912.30 de nos. 131200; van 1.30—3 u. de nos. 201—220. 30 Juni Wijk C van 912.30 ir. de nos. 170 en 220 tot einde; wijk D 13 de nos. 145. Wijk F en G van 91 uur. 7 Juli Wijk A van 912 u. de nos. 221 290; wijk D van 23.30 u. de nos. 46—90. Hiermede komen de uren, welke -•p de bonkaarten staan te vervallen. In 't vervolg worden de datums op de bonkaarten gezet, maar de uren als hierboven blijven steeds gehand haafd. (Dit geldt ook voor de ge meente Dussen. Voor een tabaks- of sigarettenkaart moet men R 4 van de oude kaarten inleveren. De uitreiking toeslagkaarten voor zwaren arbeid zal plaats hebben op 14 Juli van 911.30 u. in Tavenu en 15 Juli van 91 uur te Almkerk. GEMEENTE DUSSEN. De uitreiking van bonkaarten voor de 8e periode en tabak- en sigaret- tenkaarten zal plaats hebben als volgt: 25 Juni, wijk A Van 912.30 de nos 190; van 1.303 u.' de nos. 91100. 26 Juni, wijk C Van 9-12.30 u. de nos. 190; van 1.303 u. de nos. 91120. 1 Juli, wijk B Van 912.30 u. de nos. 190; van 1.303 u. de nos. 90120. 2 Juli, wijk G Van 912.30 de nos. 121—210; van 1.303 u. de nos. 210240. 3 Juli, wijk B Van 9—12 u. de nos. 121200. 8 Juli, wijk C Van 912.30 u. de nos. 241320. 9 Juli, wijk B Van 912.30 u. de nos. 201260. Hiermede vervallen de datums, welke op de bonkaarten staan. In 't vervolg worden de datums op de bonkaart gezet, maar de uren als hierboven blijven gehandhaafd. Voor een tabaks- of sigarettenkaart moet men een B 4 van" de oude kaarten inleveren. De uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren arbeid zal plaats heb ben op 14 Juli van 911.30 en 13 Juli van 91 u. te Almkerk. GEMEENTE EETHEN. De Contacthouder vap den Dis- tributiedienst in de gemeente Eethen' maakt bekend, dat de uitreiking den nieuwe bonkaarten voor voedings middelen voor de 8e periode in de' ze gemeente als volgt zal plaats heb ben Voor houders van boterbonnen (Inlegvellen K): Op 22 Juni a.s. Eethen van 9.1510.30 u. Genderen no. 1100 van 10.30 12.30 uur; van 101164 van 23 U« Op 23 Juni a.s. Drongelen van 9.1510.30 u. Meeuwen van 10.3012.30 u. Babiloniënbroek van 23 u. Voor houders van vetbonnen: (Inlegvellen L): Op 21 Juni a.s. Eethen van 9.1511.30 u. Genderen no. 130 van 11.30—" 12.30 u.; van 3175 van 1.303 u« Op 25 Juni a.s. Genderen No. 76164 van 9.15--* —12 u. Babiloniënbroek No. 150 vSU 1.303 u. j Op 26 Juni a.s. Babiloniënbroek No. 51108 van 1.30—3 u. Drongelen van 9.15-7-12 u. Op 9 Juli a.s. Meeuwen van 9.1512.30 u. Voor de idorpen Heesbeen en Doe veren, zal er bij de uitreiking gee® onderscheid worden gemaakt, tus schen houders van boterbonnen of vetbonnen, zoodat de uitreiking voort beide groepen op dezelfde tijden zal plaats hebben en wel: Op Vrijdag 10 Juli a.s. Heesbeen in de Consistoriekamer! aldaar van 1012 u. Doeveren in de Consistriekamer al daar van 1.302.30 u. Zooals uit het bovenstaande blijkt zal in het vervolg bij .de uitreiking geen onderscheid worden gemaakt! tusschen zelfverzorgers en niet zelf- verzorgers, zoodat voor beide groe pen de uitreiking op bovenbedoelde) lijden plaats heeft. Voor personen, die door bijzonde re omstandigheden niet in staat zijxii de bonkaarten op de voor hem vast- gestelden tijd af te halen, wordt hier toe uitsluitend gelegenheid gegeven op 9 Juli van 23 uur n.m. Komt men niet op den vastgestelden tijd, dan zal men verwezen worden haar het Distributiekringkantoor 'te Alm kerk. Op de nieuwe bonkaarten zal d© datum worden vermeld, waarop men: de volgende kaarten moet afhalen, terwijl dan de tijden weer zijn, als hierboven is aangegeven. Het is dus gewenscht, dat ieder voor zich no teert wanneer men in het vervolg de bonkaarten moet afhalen. Tevens zal de uitreiking plaats heb ben der nieuwe tabaks- en cigaret- tenkaarten, tegen inlevering der bon gemerkt R 4 van de thans geldig© kaarten. De uitreiking der toeslagkaarten' voor zwaren of zeer zwaren arbeid, zal voor de volgende periode plaats hebben op Woensdag 15 Juli a.s. en wel voor de inwoners der dorpen: Eethen, Genderen, Heesbeen, Doeve ren en Drongelen van 9.1512.15 uur en voor de inwoners van Babiloniën broek en Meeuwen van 2-3 u. De toeslagkaarten zullen uitslui tend worden uitgereikt aan personen, die in deze gemeente werkzaam zijn. Wanneer 'de werkzaamheden sedert de vorige uitreiking zijn veranderd, dient tenminste één week voor d© nieuwe uitreiking een nieuw aan vraagformulier ter verkrijging van toeslagkaarten te worden ingeleverd. l« - mm - -" s a me voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelemaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Aan het geheele Oostfront bevindt het initiatief zich thans in Duitsche handen; stelselmatig warden de voor bereidingen voor groote offensieve operaties voltooid. Het duidelijkst blijkt dit bij Sebastopol, dat den laati- sten tijd door Duitsche en verbont- den troepen heftig wordt aangevat- den. Deze stad beschikt over een goede haven, dokken en werven en is de belangrijkste vlootbasis in de Zwarte Zee. Haar bezit vormt in zeke ren zin de sleutel tot de maritieme beheersching ran de Zwarte Zee. De gevechten spelen zich op een betrekkelijk kleine oppervlakte af, maar zijn wegens de uitstekende ver sterking van Sebastopol zeer hard nekkig. In een strijd van rrlan tegen man dringen de Duitsche troepen steeds dieper door in den vestimgt gordel, waarvan p.m. het moderne fort Stalin genomen, is. Met den strijd rond Sebastopol wordt ook de noodlanding1 van vier Amerikaansche bommenwerpers in Turkije in verband gebracht. Deze toestellen schenen, op weg naar Se vastopol te zijn of juist uit deze stad gevlucht te zijn. In ieder geval heeft dit voorval Dn Turkije een zekere ongerustheid teweeggebracht. Tusschen Engeland en de Sovjet- Unie is een militair bondgenootschap gfesloten, dat voor den duur van den oorlog en twintig jaar na den vrede is aangegaan. Tevens werd een pact gesloten tot wederzijdsche hulpver leening gedurende twintig jaren na den vrede tegen ellken aanVal van den Driebond. Molotof heeft hiertoe besprekingen te Londen en Was hington gevoerd. De Ver. Staten zijn niet tot het pact toegetreden, maar hebben met de Sovjet-Unie een over eenkomst gesloten over de beginse len, die gevolgd moeten worden bij wied er zijd sche hulpverleening' tégen agressie. Tenslotte hebben Engeland en de SovjetUnie hun eensgézindheid uitgedrukt over de noodzakelijkheid om nog in 1942 een tweede front in Europa te vormen. Te Berlijn wijst men er op, dat Engeland en de Sovjet-Unie welisr- waar verklaren geen territoriale winst te zoeken, maar dat het pact ongetwij feld geheime clausules bevat. Zoo is a.m. het gebied van de Sovjet Unie op "22 Juni 1942 (dus met in begrip van deelen van Finland, de Baltische staten, Oost-Polen, de Boe- kpwina en Bessarabië) plechtig als territoriale status quo erkend. Ver der staat Engeland de Sovjet-Unie vrije doorvaart door den Bosprus eil het Kattegat toe en mogen in, die gebieden Sovjet-steunpunten worden opgericht. Engeland krijgt zekere voorrechten aan de- Fransche West- st en in de Middellanidsche Zee, Mc de pers van de neutrale landen beeft zich in dezen zin over het pact uitgelaten. Na hevige gevechten hebben Duitsch-Italiaansche troepen het woestijnfort Bir Hacheim bezet. Hier mede is het Zuidelijke steunpunt van het Britsche front in Noord-Afrika verloren gegaan, zoodat binnenkort een verrassende ontwikkeling der krijgsoperaties waarschijnlijk is. Het eerste doel der strijdkrachten van de spil1 is thans Tobroék, de voornaami- efce ravitailleeringshaven van de Brit sche troepen in Libyë en een sterke vesting. De noodzakelijkheid om de troe pen in Noord-Afrika zoo snel mo gelijk*^ te versterken heeft Engeland blijkbaar gedwongen om te trach ten twee convooien door de Middel- Iandsche Zee te zenden. Een van deze convooien is door de Italiaan- sche luchtmacht tusschen Sardinië en Tunis met succes aangevallen. Ee- nige oorlogsschepen w.o. twee krui sers en vier vrachtschepen werden reeds tot zinken gebrachtde ge vechten duren nog voort, t, De slag bij de .Midwayeilanden, ten N.W. van de Hawaieilanden .gelegen, is thans ten einde. Twee Am!erikaanL sche vliegkampschepen werden tot zinken gebracht, zoadat de Ver. Sta ten, volgens Tapansche berichten, fhans nog slechts over twee vander- gelijke schepen beschikken. De Ja pansche verliezen bedroegeneen vliegtuigmoederschip tot zinken ge bracht, nog een vliegtuigmoeder schip en een kruiser zWaar bescha digd. Te Tokio is medegedeeld, dat de strategie van admiraal Jamamoto de vernietiging der vijandelijke vlieg kampschepen beoogt. Met dat doel is de aanval op de Midway-eilanden, waar bovendien ernstige schade ,is aangericht, ondernomen. Waarschijn lijk had deze aanval tevens het oog merk de Amerikaansche vloot ,uit het Noorden van den Stillen ^Oceaan weg te lokken. v Tusschen Alaska en het .Siberische schiereiland Kamsjatka strekt zich de langgerekte eilandenreeks der Aleoe- ten uit. Zii zijn pnlierbergzaam en hebben slechts beteëkenis door de vloot- en luchtbasis te .Dutch Har bour en als eventueele .verbinding tusschen de Ver. Staten .en.de Sovjet- Unie. Japansche troepen hebben thans eenige eilanden bezet, .a.m. het geheel in het Westen .geleigen At toe. Dit feit kan voor het verdere ver loop van den oorlog ,in, den Stillen Oceaan groote gevolgen hebben. Naar Domei uit Batavia meldt, zul len Japansche firma's zoo spoedig mogelijk toestemming krijgen tot overneming van de leiding der ver scheidene fabrieken op Java, dievroe- lijke mogendheden werden geleid en ger door onderdan en, van y ij ande onder militair toezicht hebben ge staan. De kininefabriek te Bandoeng wordt thans gedreven door ,de Ta- kenaga Maatschappij, de montagefa- briek van General Motors te Tand- jong-Priok door de Tojoda Aauto- maatschappii en de bandenfabriek van Good Year door de Japansche Bandenmaatschappij Meen niel dat hel joodsche gevaar alleen bestaal in vermenging met joodsch bloed. Ook de geesl kan verjoodschj worden. Hel één is minstens zoo erg als hel andere, j Strijdt mede legen den joodschen invloed op elk gebied. Treedt in de rijen der Nederlandsche SNOEK VAN 50.000 FRANC PER POND. Milaan, 30 Juni (D.N.B.). Opeen mooie vangst kan zich een visischer uit Novara beroemen. Hij kreeg een snoek van twee kilogram aan den hengel. Toen hij 'de visch opensneed, kwam er een briljant te voorschijn, waarvan de waarde door eefl juwe lier werd geschat op meer dan 200.000 franc. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt Artikel 8 van het huishoudelijk re- lement van het N.A.F. opent de mo gelijkheid van ondersteuning in ge val van nood. Ook hierin komt de .tegenstelling met het verleden tot .uiting. De le den van het Nederlandsche Arbeids front vormen tezamen een gemeen schap waarvan de beteekenis .ver uit gaat boven die van een, vakorgani satie. Geheel in overeenstemming hiermede kan ieder dan ook aan spraak maken op een grootere be hartiging van zijn. belangen, dan voortvloeit uit zijn vak of beroep. Het saamhoorigheidsgevoel moet overal, waar dit mogelijk is, tot uiting komen. Wat vandaag den, een kan overkomen, kan morgen den ander te beurt vallen. Allen hebben den ge- zamenlijken plicht, hulp te bieden, waar de enkele werker den bijstand van anderen behoeft. De financieele zorgen en moei- ïïjkbeden in het gezin van iade- ren werker zijn tevens de zorgen van de gemeenschap, waartoe de ze werker behoort. Dit js de grondgedachte, waaruit de „nood- uitkeering" geboren is. Een nadere omschrijving van wat onder _,,nood.uitkeeringwordt ver staan, is in artikel 8 niet gegeven. Hierdoor is een zeer fuime begren zing mogelijk. Alle gevallen, die niet 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 20 Juni 5.19 10.03 Zondag 21 Juni 5 19 10.04 Maandag 22 Juni 5.19 10.04 Dinsdag 23 Juni 5.20 10.04 Woensdag 24 Juni 5.20 10 04 kunnen worden thuisgebracht onder de andere ondersteuningen als .in- validiteits- en owderdomsondersteu- ning, overlijdensuitkeering e.d., doch niettemin dringend onn oplossing vra gen, kunnen behooren tot de geval len als bedoeld in artikel 8. De strekkiqg van dit artikel is de mogelijkheid duidelijk te laten spre ken, dat ieder, die fenmrnste een jaar contributie heeft betaald, zich binnen de grenzen, die de financieele leider van het N.A.F. ,steTt, van hulp eri bijstand zal kunnen verzekeren. Het saamhoorigheidsgevoel van 'ie der en werker en de wenscb, in geval van nood ook een beroep op de gemeenschap te kunnen doen, doen hem de noodzaak inzien, did te zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat van af heden het afsluiten .van contracten voor rundvee is stopgezet. Dit geldt zoowel voor "C en D runderen af genomen voor "de Centrale als voor z.g. vrije" runderen. Ook voor het leveren van een nuch ter kalf moet voortaan op de leve ringsplaats een kennisgeving worden overhandigd. De veehouder die Jus de geboorte van een kalf verwachten dienen tijdig bij den plaatselijk bu- reauhouder een kaart af te halen. Bij niet-levering van het geboren kalf, kan de afgehaalde kaart vernietigd worden. In aansluiting op de .reeds gepu bliceerde lijst van aangestelde agen ten, deelt de Prov. .Voedselcommis saris voor Noordbrabant mede, dat onderstaande handelaren o.m. door het Vee- en Vleeschaankcopbu reau eveneens als agenten zijn aangesteld. P. A. v. Dijk, Genderen, Provin cial eweg B 59 P. Klerks, Drunen, Grootestraat A 225. M. A. v. Oyen, Vlijmen, Haarsteeg. C. van Tilburg, Sprang-Capelle, Nieuwevaart "D 252. 6 Juli ....I.-'— ÜMI Na de vernietiging van de sovjet-legers ten Zuiden van Charkow en in het Donetz- gebied zijn groote deelen van de Duitsche weermacht vrijgekomen voor nieuwe -opgaven. Infanterie op weg naar nieuwe stellingen Scherl-Fellinga-P.K. Brunnengraber-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1