Buitenland Buitenlandsch Overzicht yaw alteh^ Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6274 Vrijdag 26 Juni 1942 VERD 1STEREN: Officiëele Landbouwmededeeiingen Binnenlandsch Overzicht Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur m Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE EGYPTISCHE GRENS OVERSCHREDEN. Duitsch-Italiaansche troepen verove ren de vestingen Capuzzo, Sol- loem en Ilalfaya. WINDHOOS IN PARAGUAY. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Hooigrasverpaehting 1942. Vervoer van biggen beneden een gewicht van 25 kg. Verplichte levering van eieren. in het stadion te Utrecht is Zaterdag door 3000 functionarissen der N.S.B. de eed van trouw aan den leider der N.S.B., A. A. Mussert, afgelegd. Een overzicht tijdens de plechtigheid AAN ONZE ABONNé'S VAN DE NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen RedacteurJ.. H. ROZA, Heusden Naar liet D.N.B. van militaire zij de verneemt, hebben de DuiLsch- Italiaansche troepen in Noord-Afrika de Lybisch-Egyptische grens over schreden en de vestingen Capuzzo, Solloem en Halfaya, nadat de vij andelijke tegenstand was gebroken, veroverd. Bij de achtervolging van d<^ ver slagen Britten werd Sidi el Banrani en het gebied ten Zuidoosten hier van bereikt. Een kudde runderen, die op de eindelooze pampa van Paraguay weidde, is onlangs door een wind hoos overvallen. Meer dan 60 run deren werden gedood. De kracht van den wind was zoo groot, dal enkele dienen tientallen meters 'door de lucht meegevoerd werden De strijd aan het Oostfront concen treert zich thans in hoofdzaak: rond Sébastopol en aan het Donetzfront, waar de Duitsche troepen belangrijke bruggeboofden aan de overzijde der rivier hebben gevormd. Welingelichte kringen te Berlijn achten het Zuide lijk front in verband m)et de a.s. groo te krijgsoperaties van veel belang. Vooral het bezit van Sebastopol, waar de strijd een hoogtepunt 'heeft bereikt, is voor de beheersching der Zwarte Zee gewichtig. Deze stad ligt ten noorden van de breede Sewetnaja- baai, die een uitstekende ligplaats voor oorlogsschepen biedt. De ves tingwerken ten Noorden van deze baai, waar het fort Maxim Gorki ver bitterden tegenstand geboden .heeft, bevinden zich thans in handen der Duitsche en verbonden tnoppenook, in het zuiden bij cle eigenlijke stad maken de operaties- goeden voort gang. t Turkije ,dat door zijn ligging een leen bijzondere positie inneemt ten aanzien van den strijd aan het Oost front .herdacht enkele dagen geleden bet feit,, dat het Duitsdhl-Türk'scbe vriendschapsverdrag een jaar van kracht is. De Duitsche pers wees op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije en herinnerde aan het gemeenschappelijk lot van beide landen tijdens den eersten We reldoorlog. Op het gevechtsterrein in Noord- Afrika, dat door het Nabije Oosten in direct verband met dat aan de Zwarte Zee staat, heeft de strijd na den val van Bir Hacheim een sensa tioneel verloop gehad. Tobroek, dat naar de Engelsche verwachtingen ook thans als een vooruitgeschoven post in het door de Duitsch-Italiaansche troepen bezet terrein stand zou kun nen houden, is in enkele dagen bezet. De geniale strategie van Rormmêl en ito aanvalsgeest van de troepen der spil' hebben dit wapenfeit mogelijk gemaakt. De Engelsche troepen, die ten getale van 25.000 man de vesting zouden verdedigen, konden niet ont wijken en gaven er de voorkeur aan zich bijna zonder slag of stoot gevan gen te laten nemen. Ook Bardia in de nabijheid van de Egyptische grens werd bezet. Op de rol, die Tobroek moest spelen, was nog bijzonderen nadruk gelegd door de Engelsche mededeeling, dat vrachtschepen de haven hadden bereikt. Blijkbaar maakten deze schepen deel uit van het uit Alexandrië vertrokken con- vooi, dat vergeefs trachtte naar Malta te komen en ter hoogte van Kreta moest terugkeeren. Zes vrachtschepen van dit convooi alsmede eenige oor logsschepen werden tot zinken ge- bracht. Het convood, dat uit Gibraltar trachtte naar Malta, door 'te breken, leed eveneens zware verliezenEenige oorlogsschepen en koopvaarders wer den tot zinken gebracht, terwijl he* slagschip Malaya en het vliegkamre schip Eagle in de haven van "Gibraltar met slagzij terugkeerden. Vrij onverwachts is Churchill, ver gezeld van Sir Alan Brooke, chef van den imperialen staf, en generaal-ma- joor Ismay, secretaris van den chef van het stafcomité, naar de Ver. Sta ten gereisd. Verschillende besprekin gen met Roosevelt, waaraan ook de Canadeesche premier gedeeltelijk deelneemt, staan op het programma. O.m. behoor en tot de behandelende onderwerpen de vorming van een tweede front, het tonnageprobleem, de situtatie in het Nabije Oosten en de Amerikaansche leveranties. De moordenaars Tan den plaatsver- vangenden Rijksprotector S.S. Ober- gruppenfiihrer en generaal der politie Heydrich, zijn in een kerk te Praag ontdekt en na bén vuurgevecht neer geschoten. Alle betrokkenen bleken Tsjechen t e zijn, die den laatsten tijd door Britsche vliegtuigen boven het protectoraat waren neergelaten. Door verschillende Tsjechische families was hun onderdak en steun verleend. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 27 Juni 5.21 40.04 Zondag 28 Juni 5 21 10.04 Maandag 29 Juni 5.22 40.04 Oinsdag 30 Juni 5.23 40.04 Woensdag 1 Juli 5.23 40.04 doOr een afmattigxisstrategie geken merkt wordt blijft de situatie op de Aleoeten vrij duister. Het Amerikaan sche ministerie van Marine heeft be kend gemaakt, dat Kiska door de Japanners is bezet. Dit eiland ligt rut rn/1200 km van het vasteland van Alaska en had beteekenis als voor uitgeschoven basis van de Ver. Staten in de richting van Japan. Het is waarschijnlijk, dat Japansche strijd krachten ook eilanden in de nabijheid van Alaska hebben bezet en de vloot- en luchthaven Dutch Harbour op het eiland Unalaska belegeren. Naar eerst thans bekend wordt, hebben de Japanners op 24 Mei zon der tegenstand te ontmoeten het ei land Boeroe in de Molukken bezet. Daarmede bevindt deze eilandengroep zich geheel in Japansche handen. Een der maatregelen, flie de Ja pansche bezettingsautoriteiten in Ned. Indië hebben genomen, was ook het afschaffen der middagrust. Twee Ja pansche geleerden, die door de re geering belast zijn met een onder zoek naar de levensomstandigheden in de tropen, hebben thans de auto riteiten er op gewezen, dat deze tra- ditioneele middagrust vrijwel onont beerlijk voor de gezondheid en het arbeidsvermogen der bevolking is. General-oberst Rommel, die door den Führer benoemd is tot generaal-veld- maarschalk Hoffmann-Stepf-Pax Holland m De hertog van Gloucester, een broe der van den Engelschen koning, bracht een bezoek aan Britsch-lndië en hield een radiorede, waarin hij de Indiërs opriep om deel te nemen aan de verdediging van hun land. Te gelijkertijd sprak echter Chandra Boss vanuit Berlijn tot zijn landgenoot en en wees hen er op, dat de eenige kwestie, die nog moet worden opge lost, iSj welke stappen zij moeten on dernemen om vrij te worden. Hij sprak zijn waardeering uit over de houding van Gandhi tea opzichte van de politiek der verschroe de aar de in Britsch-lndië. De besprekingen van de Indische leiders Azad, Nehroe en Gandhi zijn geëindigd met volledige overeenstem ming tusschen deze vooraansraa ide figuren.' Deze overeenstemming be treft vooral de aanwezigheid van En-1 gelsche en Amerikaansche troepen in I Britsch-lndië. Door Gandhi werd nog I onlangs geëischt, dat deze Britsch- lndië zouden verlaten, opdat dit land' niet tot een slagveld worde. Terwijl de strijd in Oost-Azië min der door groote gevechten -dan wel De Grondkamer voor Noordbra bant brengt het volgende onder de a and acht d e r be 1 an gh e b be nden In afwijking van art. 11 van de richtlijnen van tie Grondkamer voor Noordbrabant is de verpachter, die den houder eener toewijzing de toe gewezen hoeveelheid gras en/of hooi heeft verkocht, verplicht het toewij- zingsformulier bij die Grondkamer in te zenden, onder opgave van den prijs, waarvoor de verkoop heeft plaats gehad. Deze prijs moet gelijk zijn aan den gemiddelden prijs van de jaren 1939 en 1910. lie Grondkamer voor N.-Brabant Wij herinneren er nog eens aan dat voor het vervoer van biggen van beneden 25 kg. een vervoerbewijs vereischt is. Deze vervoer bewijzen zijn ver krijgbaar bij den plaatselijken bu reauhouder van hel district waar de verkooper woont en op de biggen- markten hij den vertegenwoordiger van den Prov. Voedselcommissaris. Nogmaals wordt er op gewezen, dat degenen, die kippen aanhouden onverschillig of zij bij de L.C.O. georganiseerd zijn, of niet, verplicht" zijn om een aantal eieren te leveren. De georganiseerde n die bij de inven tarisatie December 1911, in het be zit waren van kippen hebben daar toe van de L.C.O. reeds een aanslag- kaart ontvangen. De kippenhouders die niet bij de L.C.O. georganiseerd zijn, zijn verplicht zich bij den plaat selijken bureauhouder van hun di strict te vervoegen om een aanslag- kaart. Indien een bij de L.C.O. ge organiseerde geen aanslagkaart mocht hebben ontvangen moet hij eveneens bij zijn pl. bureauhouder afhalen. De kippenhouders die aan deze voorschriften niet voldoen mo gen na 1 Sept. a.s. geen pluimvee meer houden, afgezien nog van an dere te nemen maatregelen. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. w VÓO& YEFR Een volk leeft niet alleen in het heden, rnaar ook in het verleden en de toekomst. leder menscb is een schakel In de lange keten van zijn voorouders en zijn nakome* lingen. De SS is een gemeenschap van sibben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in de rijen der Nederlandsche Hoewel de groentevoorziening el- ken dag een weinig beter wordt, zijn wij blijkbaar toch nog niet aan het einde van de moeilijkheden en problemen, waarvoor de voedsel voorziening ons deze maand heeft geplaatst. De moeilijkheden, die ont staan zijn bij den. overgang van de oude" op de nieuwe aardappelen zijn b.v. oorzaak, dal ons rantsoen voor deze week op 1 kg per hoofd is gebracht. Ter compensatie heeft men een kwart kg gort of gortmout ter beschikking gesteld. De berichten over den aanvoer van nieuwe aard appelen zijn gelukkig van dien aard, dat de verwachting, dat deze moei lijke periode maar heel kort zal du ren, gerechtvaardigd is. En dan te bedenken, dat er door een vroegere regeering in 1938 80 millioen kg aardappelen zijn gedenatureerd! De extra-rantsoenen eieren voor zieken zullen naar alle waarschijn lijkheid vervallen; in de plaats daar Stapf-Mol-Pax Holland m Zeer tot ons leedwezen moeten.' wij U mededeelen, dat wij zoo juist] van de desbetreffende officieele in stanties het bericht ontvingen, dat de' verschijning van de Nederlandsche Illustratie deze week moet worden' gestaakt. Deze zoowel t voor U als ons on aangename maatregel is noodzakelijk! geldeken, teneinde de papierproduc tie te kunnen beperken ten behoeve van voor de volkshuishouding van belang zijnde doeleinden, in het bij zonder voor de verpakking van le vensmiddelen, enz. Aangezien er geen gelegenheid was' in het desbetreffende nummer van de Nederlandsche Illustratie afscheid van onze trouwe abonné's te nemen, doen wij zulks bij deze, onder dank zegging voor het vertrouwen en de: gehechtheid ons in zoo. ruime mate en zoo'n lange reeks van jaren ge schonken. DE UITGEVER. van zullen extra-bonnen voor kaas en vleesch worden verstrekt. Deze maatregel zal ongetwijfeld met in stemming worden begroet, daarden laatsten tijd eieren toch zeer moeilijk' te verkrijgen waren. In de Wilhelmstrasse, het Duitsche regeeringscentrum, heeft men de vo rige week eenige belangwekkende me dedeel ingen gedaan inzake de on langs opgerichte Ned. Oost-Compag nie.* Duitsche officieele instanties blij ken zich op het standpunt te stel len, dat deze plannen niet bedoeldl zijn als een poging om het Neder landsche volk een compensatie te geven voor het verlies van Ned.-In dië. De overwegingen, welke hebben' geleid tot de stichting der NederL Oost-Gompagnie vloeien in de eers te plaats voort uit. de noodzakelijk'- heicL om een oplossing te vinden voor het probleem der overbevolking in] ons land. In een Nederland zonder koloniën is immers geen plaats voor een volk van 9 millioen zielen met een jaarlijksch geboorteoverschot van' 100.000. Er zal voorts geen sprakie! zijn van versplintering der Neder landers, die een nieuwe toekomst zullen zoeken in het Oosten. Men hoopt in tegendeel in Oost- Europa geheele Nederlandsche dor pen en in de toekomst misschien zelfs steden te kunnen bouwen, waarin de Nederlandsche pioniersl niet alleen samenwonen met arbei ders en ingenieurs, employé's en. kooplieden, maar ook met geestelijj- ken, doctoren en ambachtslieden van eigen volk zullen samenwerken. Mén is voornemens om stilgelegde; Nederlandsche industrieën naar het Oosten over te plaatsen, terwijl ook' talrijke ambachtslieden gelegenheid! zullen krijgen om hun werkplaatsen naar het Oosten te verleggen. De taak der Compagnie zal op agrarisch gebied minstens even be langrijk zijn als op industrieel. In de eerste plaats wil men met behulp van Nederl. fokvee in Oost-Europai den grondslag voor een nieuwen vee stapel leggen. Men is overigens niet voornemens Nederlandsche landar beiders op groote schaal naar het Oosten over te brengen, doch het ligt in de bedoeling de inheemsche werk krachten onder Nederlandsche lei ding te plaatsen. Op 19 Juni was het 275 jaar gele den, dat Neer land's grootste admi raal Michiel Adriaanszoon de Ruy- ter, den legendarischen tocht naar Chatam maakte, waarbij Nederland sche troepen een geslaagde landing, ondernamen op Britseh grondgebied, terwijl de Nederlandsche vloot de Britsche oorlogsschepen, die zich vei lig waanden op de Theems, groote schade toebracht. Dit feit werd de vorige week herdacht, doordat men in het Rijksmuseum een De-Ruyter- tentoonstelling had georganiseerd, welke werd geopend door professor Goedewaagen en den heer van Geel kerken, plaatsvervangend leider der nationaal-socialistische bc~-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1