voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland Officiëele Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Wenken ter voorkoming en bestrijding der diphterie No. 6275 Woensdag 1 Juli 1942 n r' i VERB UISTEREN: f YAM ALtEi^ s Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden AdrertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/* Groote letters naar plaatsruimte. AdrertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. MERSA MATROE IX STORM VEROVERD. Er werden öOOO Britten gevangen genomen, 36 pantserwagens ka pot geschoten en talrijke batterijert vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte 29 Juni bekend: „In Noord-Afrika werd vanoch tend de door diepe verdedigingsin stallaties en talrijke mijnenvelden versterkte vesling-.Mersa Matroe on danks taaien, vijandelijken tegen" stand stormenderhand veroverd. 3000 Britten werden gevangen ge nomen, 36 pantserwagens kapot ge schoten en talrijke batterijen vernie tigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en. Italiaansche troepen. Bij iele bestorming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder onderscheiden.". Rome, 29 Juni (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaan sche weermacht maakt het volgende bekend Mersa Matroe is hedenochtend ver overd. Nadat het verzet der vijande lijke pantserstrijdkrac-hten ten zuid oosten van Mersa Matroe gebroken was, zetten de gepantserde en gemo toriseerde eenheden van de as haar opmarsch naar het oosten voort. In het verloop der verbitterde gevechten van gisteren en van de bezetting van de vesting werden ruim 6000 gevan genen gemaakt; 36 pantserwagens en ieen groot aantal kanonnen en auto mobielen werden vernield of buit gemaakt. De luchtmacht heeft een levendig aandeel gehad in de operaties te land. Concentraties materiaal en automo bielen werdén gebombardeerd en met de boordwapens beschoten. In de haven van Mersa Matroe werden twee schepen getroffen en leen daarvan in brand geschoten. 17 Engelsehe vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen de den aanvallen op de Steunpunten van Luca en Micabba. NIEUWE VORDERINGEN BIJ SEBASTOPOL. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het vesting-gebied van Sebastopol forceerden Duitsche en Koemeensche troepen, door sterke luchtstrijdkrachten gesteund, in een dapperen aanval den overgang over het diep ingesneden Tsjernaja-dai en sloegen bressen in jzwaar versterkte stellingen op de be- heerschende Saprun-hoogte. In de tot dusver gevoerde gevechten om de ves ting werden in de periode van 7 'tot 2b Junu 15,667 gevangenen gemaakt, 221 stukken geschut, 462 granaatwerpers buitgemaakt ot Vernietigd, 2579 kaze matten veroverd "en 112,644 mijnen on schadelijk gemaakt. Ten Oosten van de Donets werden bij den atweer van verscheidene plaatse lijke pantseraanvallen 15 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten. Bij nachtelijke luchtaanvallen op belang rijke ravitaiilleeringsstations der Sow- jets in 'het gebied van den bovenloop van den Don werden 14 transporttrei nen door bommen vernietigd. In den eentralen sector van het tront verloor de vijand bij succesrijke eigen operaties van stoottroepen 332 gevan genen en 900 dooden, een batterij lucht doelgeschut alsmede 216 kazemattenen (kwartierruimten werden vernield. I 16 SCHEPEN VERNIETIGD. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 128 Juni. (D.N.B.). Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben on danks krachtige Amerikaanslche af weer op de Caribische Zee, in de Golf van Mexico, aan de oostkust der Vereen. Staten en op den Atlan- tischen Oceaan zestien schepen met een inhoud van 107.000 brt. tot zin ken gebracht. Daarbij heeft zich de duikboot on der leiding van den luitenant ter zee eerste klasse Von Bülow bijzonder onderscheiden. ENGELSCIIE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 30 Juni boven het Noordwest-DuitschC kustgebied ge vlogen. In enkele woonwijken der stad Breinen ontstond eenige brand schade. Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden tien der aan vallende vliegtuigen neergeschoten: Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden een stad in Midden-En- geland. Alle machines keerden op haar basis terug. GROOTE BRAND OP DE BAHAMA EILANDEN. Het centrum van de stad Nassau op de Bahama-eilanden is door een grooten 'brand vernield. Een blok huizen is volkomen afgebrand. Onder meer zijn een hotel en een eerste-hulp-post verbrand. Om de kathedraal te redden moesten talrij ke huizen omvergehaald worden. De oorzaak van den brand is tot nu toe nog niet opgehelderd, doch men wijst erop, dat begin Juni op de Ba hama-eilanden bloedige onlusten zijn uitgebroken. SOVJET-VLIEGTUIGEN IN TUR KIJE GELAND. In het Oosten van Turkije zijn een 'drietal sovjet-vliegtuigen geland met in totaal 7 inzittenden. Het wa ren deserteurs, die geïnterneerd zijn. De vliegtuigen waren onbeschadigd. A l J| Het vervoeren, koopen, verkoopen en afleveren van hooi is verboden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt bekend, dat volgens art. 9 van het Hooi- en Stroobesluit 1941 het vervoer van hooi verboden is. Bovendien worden belanghebben den er op gewezen, dat op grond van art. 5 en 6 van genoemd besluit, het koopen, verkoopen en afleveren van hooi niet is toegestaan. Koptouwen van bolraaptóuw. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt aan belangheb benden bekend, dat de runderen die aangevoerd worden op een rayon- markt ter levering aan de Bedrijfs organisatie voor Vee en Vleesch, moeten voorzien zijn van een bol- raapkoptouw. Koptouwen uit ander materiaal vervaardigd, zullen op de markt worden vervangen door een bolraapkoptouw, terwijl de kosten daaraan verbonden, den veehouder in rekening zullen worden gebracht. 40.04 40.03 40.03 Aan- en verkoop van paarden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, dat de aan- en verkoop van paarden door het Vee- en Vleeschaankoopbureau in de maand Juli zal plaats vinden op de navolgende plaatsen en de daarachter vermelde dagen: 's-Hertogenbosch, Donderdag 2Ju li; Breda, Maandag6 Juli; Oss, Don derdag 9 Juli; Eersel, Maandag 13 Juli; Tilburg, Maandag 20 Juli; Hel mond, Vrijdag 21 Juli; Bergen op Zoom, Dinsdag 28 Juli. De via de aangestelde agenten aan te bieden paarden moeten op boven genoemde plaatseh des morgens tus- schen 9 en 10 uur worden aangebo den. De markt te Wychen ressorteert voort a An onder den Prov. Voedsel commissaris voor. Gelderland. Indeeling productie-, consumptie- en grensgebied voor aardappelen. De Prov. Inkoopcentr. voor Ak kerbouwproducten brengt ter alge- meene kennis, dat de scheidingslijnen van consumptie- een productiege bied voor Noordbrabant als volgt zijn vastgesteld: De geheele Provincie Noord-bra- bant is productiegebied met uitzon dering o.m. van de volgende con- sumpliegebieden en epn grensgebied. Waalwijk, begrensd door de ge meen tegr enzen 's-Hertogenbosch, omvattende De gemeenten 's-Hertogenbosch, •Vught en hel gedeelte van de gemeen te Rosmalen, grenzende aan de ge meente 's-IIerlogenbosch en begrensd door de spoordijk 's-Bosch-Nijme- gen tot wachthuis 21, de Molenstraat en» de Graafscheweg lusschpn de Molenstraat en de Varkenslraat, Var kenstraat, Varkenstraat, Ingeland- schebrug, Ingelandschéstroom tot het riviertje de Aa. (De genoemde af scheiding wordt geacht te behooren tot het consuinpliegebied). Vervoer van gras, klaver en lucerne. Met betrekking tot het vervoer van gras, klaver en lucerne werd aan de telers bekend gemaakt, dat, inge volge de thans geldende regeling, voor het vervoer van deze produc ten, welke voor de telers in loon zijn gedroogd, geleid ©biljetten (IJ-bil- jetten) moeten worden aangevraagd. Deze mededeeling behoeft een cor rectie in dier voege dat het vervoer van het gedroogde product hetzij in gemalen hetzij in gepersten toestand gedekt dient te zijn door een gelei- debiljet, hetwelk door de grasdro gerij behoort te wonden ingevuld. Het transport van het gedroogde pro duct vanaf de grasdrogerij terug naar den teler zonder geldig geleidebiljet is Verboden. Beschikt de grasdrogerij echter niet over een maalinrichting, terwijl de teler het voor zijn rekening in loon gedroogde en in balen geperste product daarna nog wil laten ver malen T>ij zijn molenaar, dan be hoort de teler zich - te wenden tot zijn plaatselijken bureauhouder, ten einde in het bezit te worden gesteld van X- en IJ-biljetten. GEMEENTE DUSSEN. Met ingang van heden 1 Juli komt de bestaande regeling voor het aan vragen van schoenenbonnen en tex tiel te vervallen en komt onderstaan de regeling hiervoor in de plaats: Aanvragen schoenenbonnen en textiel AD, Dinsdag 7 Juli. EM, Dinsdag 14*Juli. NR, Dinsdag 21 Juli. SZ, Dinsdag 28 Juli. Resp. Ie, 2e, 3e en 4e Dinsdag van de maand. De formulieren moeten volledig en met inkt ingevuld en onderteekend, 's Woensdags volgende op den dag dat zij afgehaald zijn weer ingele verd worden. In verband hiermede vervalt de zitting te Hank op Don derdagmiddag. Deze wordt nu ge houden op Dinsdagmiddag van 2 tol 4uur voor het afhalen, en iedere Woensdagmiddag van 4—4.30 voor het inleveren der formulieren. De stamkaarten moeten steeds medege bracht worden. Formulieren, welke te laat worden ingeleverd, worden niet in behandeling genomen. Rijwielbanden. Formulieren voor rijwielbanden moeten gedurende de eerste tien da gen van de maand schriftelijk wor den aangevraagd bij den distributie- dienst, gemeentehuis te Dus,sen. Uitreiking toeslagkaartcn zware arbeid. De uitreiking van toeslagkaarten voor zware* arbeid zal plaats vinden te Dussien op Maandag 14 Juli van 912 uur en te Hank op Dinsdag 14 Juli van 24 uur. Zij worden alleen uitgereikt aan hen, die nog steeds denzelfden arbeid verrichten en denzelfden werkgever hebben. Bij verandering van werk of werkgever moet een nieuw formu lier worden ingevuld. Na-uitreiking van extra-kaarten vindt niet plaats. Komt dus op de aangewezen tijd. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. In het Gebouw voor Chr. Belan gen aan het Bruggetje worden tot en met Maandagmorgen 6 Juli a.s. de bonkaarten voor voedingsmidde len Sste periode en de tabaks- en sigareltenkaarten uitgereikt op de da gen, zooals die voor ieder op de bonkaarten voedingsmiddelen 7e pe riodic staan aangegeven. DE NIEUWE AARDAPPELBON De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 28 Juni tot en met 4 Juli a.s. elke 'der met 33 A gemerk te bonnen van deaardappelkaart recht geeft op het koopen van 3/4 kg aardappelen. KIPPENSOEP EN POULETSOEP Verkrijgbaar op vemiieellibon. De Secretaris-Generaal van het De- parlement van Landbouw en, Vis- scherij maakt bekend, dat men met ingang vqn 27 Juni j.l. bij het koo pen van pakjes kippensoep en pou- letsoep den ter verkrijging van ver micelli aangewezen bon dient in te leveren. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli verwerkt is, beschikbaar gesteldIn verband hiermede zal de kippensoep en de pouletsoep afgeleverd worden in pak jes, welke een hoeveelheid van 25 gram vermicelli of een veelvoud daar van bevatten. Deze hoeveelheid zal op de pakjes vermeld staan, zoodat men gemakkelijk kan nagaan of men de hoeveelheid verkrijgt, waarop men recht heeft. PUNTENKAARTEN VOOR SERVIESGOED. De Secretaris-Generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in het tijdvak van 19 Juli 1942 tot 8 Augustus 1942 puntenkaarten voor serviesgoed door de plaatselijke dis tributiediensten zullen worden uitge reikt. Dit zal tegelijk met de uit reiking der bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 9e periode plaats yinden. Ieder, die voor een bonkaart voor voedingsmiddelen in aanmerking *komt, zal ook een pun- tenkaart voor serviesgoed ontvangen. Van deze puntenkaart zullen met ingang van 9 Augustus 1942 een aan tal punten worden geldig verklaard, die recht geven op het koopen van serviesonderdeelen. Tevens zullen met ingang van 9 Augustus 1942 voor de gevallen van huwelijk, eerste inrichting of ver nietiging tengevolge van brand, oor logsgeweld e.d. geen speciale vergun ningen voor tafel-, thee- en ontbijt serviezen meer worden uitgereikt, doch zullen in plaats hiervan speci ale punten worden uitgegeven. Nadere berichten omtrent het bo venstaande zullen te zijner tijd wor den gepubliceerd. In verband met de omstandigheid' dat het behalve in de genoemde ge vallen van huwelijk e.d. reeds gerai- men tij-d niet mogelijk was, zich.' serviesonderdeelen aan te schaffen en verschillende personen hierdoor moeilijkheden ondervinden, is voortsl besloten om voor het tijdvak vans Maandag 29 Juni 1942 tot en met 8 Augustus 1912 drie met het woord „Reserve" gemerkte bonnen van de: bonkaart voor voedingsmiddelen en wel de nummers 30, 31 en 32, onge acht of hiervoor het cijfer 1, 2, 3 of 4 is vermeld, geldig te verklaren* voor het koopen van serviesonder deelen. Deze bonnen hebben elk. dei waarde van één punt. Op deze pun ten mogen de verschillende artikelen' die hieronder zijn vermeld, worden gekocht, waarbij steeds het aantall punten, dat bij deze artikelen is ver meld, moet worden ingeleverd: Artikel pnt'. Plat bord 3 Diep bord 3 Ontbijtbord 1' Dessertbord 1' Kop met bijbehoorende schotel 2 Losse kop JJ Melkbeker II Gedekte schotel (deksichaal) 10 Vleesch-vischschotel 8 Soepterrine 110 Sauskom 0 Sla-bak S Zuursehaal 4! Broodschaal 8 Theepot 9 Koffiekan S Melkkan 41 Melk-roomkannetje 4! Suikerpot 4! Botervloot 8 Nestséhalen 19 Losse schaal 5 Men zal ook de artikelen, die een hoogere waarde dan drie punten heb ben, kunnen koopen, door de ver schillende bonnen van de gezinsleden' samen te voegen. 1 ONZE KOLENVOORZIENING. Het Departement van Handel, Nij verheid en scheepvaart deelt medé, dat de algemeene brandstoffenposjitié het noodzakelijk maakt in het ko mende winterseizoen tot een ver-» scherpte rantsoeneering over te gaan. GENERATORANTHRACIET. In de Staatscourant van 26 Juni; 1942 is een beschikking van den Se cretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart opgenomen, waarbij dé in de prijzen beschikking generator-, anthraciet No. 1 genoemde prijzen per zak van 7V2 kg in den vervolgd zullen gelden per zak van 1/10 hl. Aangezien zich in de omgeving weer gevallen van Diphterie voor doen, meenen wij goed te doen eenige wenken te geven die deze ziekte kun nen voorkomen of bestrijden. De besmetting kan geschieden door inademing van de lucht uit de naaste omgeving van zieken of bacillendra gers. Men moet dus vermijden, om* indien 'de patiënt hoest, niest of spreekt, vlak voor hem te staan* WÊmÈÊ Voorwaarts. Een afdeeling der Duit sche weermacht begeeft zich aan het Oostelijk front in stelling Atlantic- Holland-P.K. Knödler-Pax Holland m Woensdag 1 Juli Donderdag 2 Juli Vrijdag 3 Jijli s morgens tot 5.23 5.24 5.25 's avonds vanaf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1