Buitenlandse!) Overzicht Officiëele Berichten m/ W W FS^mUWMtLMl UW ^ovamaiuha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Binnenlandse!) Overzicht Vrijdag 10 Jali 1942 No. 6278 VERB 1STEREN: Officiëele Landbouwmededeelingen Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •n VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke ra.M. meer 57j cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 tfur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In Juni is door Duitsche zee- en- luchtstrijdkrachten ruim 900.000 ton geallieerde scheepsrui mte tot zinken gebracht. lijk van slechts zeer korten duur zijn, hetgeen men zich in die gebieden vol komen bewust'is. Dr. Goebbels besluit zijn artikel met de opmerking, dat Europa in alle opzichten verdedigd en voorbereid is en de Duitsche leger leiding zich bij gelegenheid van de improvisatie bedient, maar er niet op steunt. Vijf jaar geleden brak de oorlog tusschen Japan en .China uit. Lei dende Japansche persoonlijkheden hebben naar aanleiding van dit feit gewezen op de nutteloosheid van "het verzet, dat Tsjoengking-China nog al tijd tracht te bieden. Dit land is thans geheel geisoleerd van .zijn. geallieerde bondgenooten, zoodat net regime van Tsjang Kai Sjek, zeoals de bevelheb ber van het Japansche leger in China verklaarde, vernietigd zal worden. De Japansche bezettingsautoriteiten in Ned. Indië hebben, besloten in de voornaamste steden van Java Japan sche, burgemeesters te benoemen. Te Batavia is dit .reeds geschied. Enkele weken geleden hebben Ja pansche troepen het eiland Groot- Natoena ten N.W .van Borneo bezet. De Nederlandsche troepen trokken zich na het radiostation, dat nog altijd inverbinding stond met geallieerde duikbooten, verwoest te hebben, in het binnenland terug. Nederland is In vacantiestemming, Boven de groene polders, boven de heide en de zandverstuiving van de Veluwe, boven bosschen en velden trilt de blauwe zomerhemel. Hooi wagens rijden door de graslanden, het geklop van de haarhamers weer klinkt van den vroegen echtend tot den laten avond. Voor den boer is het drukste seizoen van het jaar aan gebroken. De strijd tegen de zwarte hande laren, tegen prijsopdrijvers en lab- rijke andere wetsovertreders is ech ter, ondanks de vacantiestemming, niet verflauwd. Aangezien den laat- sten tijd ook gebruikte goederen te gen abnormaal hooge prijzen wer den verkocht is een'nieuwe Prijzen beschikking voor gebruikte goederen afgekondigd. Voortaan zal voor der gelijke goederen hoogstens 55 pCt. van den prijs van het nieuwe artikel gevraagd mogen worden. Slechts voor antiquiteiten en kunst- of ver- zamelvoorwerpen is een uitzondering gemaakt. Vorige week Woensdag is de nieu we burgemeester van Den Haag, prof. mr. dr. H. Westra plechtig geïnstal leerd. Talrijke kleurige vlaggen woei en in de binnenstad, trams en auto bussen waren met -feestelijke vlag getjes getooid. W.A., Jeugdstorm, po litie en hrandweer defileerden, dui zenden sloegen de optochten gade of dromden bij de feestelijk versier de Raadszaal in de Javastraat bijeen. In een korte erf gloedvolle toespraak heeft de burgemeester gewezen op de taak, die hem wachtte; het ei gen historische karakter van deze stad te doen herleven, de sociale noo- den te lenigen en daadwerkelijk me de te bouwen aan het nieuwe ideaal van een Groot Europa. De nieuwe plannen voor het ver plichte 7e en 8e leerjaar zijn thans in een vergevorderden staat van voorbereiding. 1 Sept. zal de wette lijke regeling in werking treden. Het onderwijs, dat in deze klassen gege ven wordt, zal het volkskind vooral klaar moeten maken en 'vormen voor de maatschappij. Daarom zal dit on derwijs in de eerste plaats aan de eischen der practijk moeten voldoenj Tenslotte zullen door deze regeling 1500 leerkrachten tewerk gesteld wor den, waardoor aan het euvel van de kweekeling met akte een einde zal komen. Opnieuw zullen 75.000 ha. gras land gescheurd moeten worden ter verbetering van de voedselvoorzie ning van ons land. Bovendien zal tot gedwongen koolzaadverbouw moeten worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling het koolzaadareaal met 50.000 ha. uit te breiden. Slechts op deze wijze kan- er verbetering in treden in de vetpositie van ons land, Ook het graslandsclieuren zal thans verplichtend worden gesteld. Dezer dagen zijn eenige ernstige gevallen van onbetrouwbaarheid en plichtsverzaking van ambtenaren in het Huis van Bewaring te Amster dam aan het licht gekomen. Beruch te inbrekers, die voor ernstige mis drijven in voorarrest zitten, hebben kans gezien gevangenbewaarders om te koopen en hun diensten te laten bewijzen, waardoor de gevangenen in schriftelijke verbinding, konden komen met „relaties", die zich nog op vrije voeten bevonden. Verder zou den enkele bewakers tegen groote Jielooningen sigaretten in het Huis van Bewaring hebben binnengesmok keld. 5 bewakers zijn reeds uit hun functie ontzet. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Huissïachtingsregeling voor varkens: Uit de prov. publicatie van vorige week is gebleken, dat voor een twee" de huisslachtingjsvergjunning in aan merking kunnen komen, de landbour wers die minstens één mestcontract hebben afgesloten en wier giezins- grootte van dien omvang1 is, dat zij naar het oordeel van den plaatselijk bureauhouder een tweede varken kun nen slachten, zonder bet hun toeko mende vleeschsaldo te overschrijden. Hetzelfde geldt voor die landarbei ders die een gewone varkens toe wij zing van twee stuks hebben en wier gezinsgrootte een tweede huisslach ting wettigt, van hen wordt echter niet gevergd, dat zij een mestcontract afsluiten De „Speciale toewijzing" die in 1940/41 voor het eerst werd uitge reikt, zal ook thans weer voor een aantal personen beschikbaar zijn. De districtscommissdes hebben tot taak gekrejgien, in dezen te adviseeren, of gegladigden voor een nieuwe toewij zing komen. Personen die in 1940/41 geen spe ciale toewijzing hebben onitvanlgen en die in de huisslachtingsperiode 1940/41 of 1941/42 geen 'geregistreerde huis slachting hebben verrichht, kunnen ook thans niet in aanmerking komen. De plaatselijke bureauhouders ver strekken desgewenscht de noodige inlichtingen. Zeugen kunnen voor huisslachting bestemd worden, door die fokkers welke minstens een mestcontract heb ben afgesloten. Is door hen geen mestcontract afgesloten, dan kunnen zij slechts voor huisslachting van een gewoon varken in aanmerking^-'ko men. Kunstmestdistributieregeling 1942-'43 Reeds is gepubliceerd dat verloo- pen kunstmestbonnen, dus welke niet op tijd bij den kunstmestleverancier ingeleverd zijn, bij de L.C.O. geruild kunnen worden tegen geldige of nog geldig te verklaren kunstmestbonnen. „Wie en waar dorsc'hen". NIEUWE WET TER ORDENING VAN HET SOCIALE LEVEN. Ofschoon ook thans nog niet voor ieder duidelijk zichtbaar, begint zich voor degenen, die scherp weten op te merken, tegen den achtergrond van de krijgsgebeurtenissen 'n nieuw Europa af "te teekenen. Een ruimte, welke gegrondvest is op een nood zakelijken saraengang van allen, die door sociale, economische en niet in de laatste plaats gemeenschappe lijke raskenmerken tezamen behoö- ren, begint onder den naaam „Groot- Europeesche levensruimte" dagelijks meer tot werkelijkheid te worden. In deze Europeesche ruimte nu zal Nederland een belangrijke taak te! vervullen hebben. In vele opzichten zal dit echter een heroriënteering en nieuwe instelling verlangen, weikei fn scherpe tegenstelling staat met onze oriënteering in het verleden. Met name het bedrijfsleven, en alles wat daarmede samengaat, zal een radicale verandering hebben tel ondergaan, en wel omdat dit bedrijfs leven niet meer kan worden gezien als een afzonderlijk organisme, on derworpen aan uitsluitend eigen sou- vereine wetten, doch als onderge schikt element in het geheele samen stel van onderdeelen, waaruit de volksgemeenschap is opgebouwd. Het bedrijfsleven zal dus onder geschikt, doch niettemin in hooge mate belangrijk zijn. Vandaar dat van stonde af aan allen, die him plaats binnen dat bedrijfsleven heb ben, volkomen zullen moeten bre ken met de heerschappij, die zij' uitoefenden door middel van de in ternationale grootmachten en l^lasse- dogma's, die hun nadeeligen invloedl in het verleden deden gelden. Kapitalisme en klassenstrijd, reeds in feite gebroken zullen ook de ge- dachtenwereld van den Nederland- schen mensch niet meer mogen be- heerschen, doch vervangen moeten worden door nieuwe inzichten. Di| alles zal geen theorie kunnen blij ven, doch daadwerkelijk tot uiting moeten komen. In de plaats van ver ouderde wetten en inzichten zal Bftl- nenkort een nieuwe wet gesteld wor den, die de belangen van den arbei denden menscrf zeker zal stellen eit een richtsnoer zal zijn bij de leiding en verzorging van alle werkende Ne derlanders. Deze wet ter ordening van hef so ciale leven nu heeft niet ten doel ar beid en bedrijfsleven binnen een1 nauw keurslijf te dringen, doch zal de groote lijnen aangeven. De vragen van de dagelijkscbei praktijk zullen met de soepelheid, die vereischt wordt, door nadere uit voeringsbesluiten en de medewerking van hen, die als vakman midden in hei bedrijfsleven staan en bovendien het vertrouwen der werkers genie ten, in alle onderdeelen beantwoordl worden. Telers prijzen en regeling pootaardh appelen oogst 1942. In aansluiting op de publicatie in zake de telersprijzen van door den' N.A.K. goedgekeurde pootaandappe- len, oogst 1942, deelt de Onder be drijfsorganisatie voor Zaaizaad en' Pootgoed mede, dat hierin de volgen de correcties moeten worden aange bracht. Ie. De genoemde minimum- en maximumprijzen voor goedgekeurd pootgoed van de rassen van Groep II, III en IV, klasse A en B zijn' bedoeld voor klasse A en B-ster. 2e. De maximumprijs voor vroeg- gerooid A-pootgoed voor de rassen van groep III maat 25-28 en 28-35 is f 15.30 en niet f 15.20. 3e. De onder b. van de Toelich ting genoemde B klasse moet zijn B-ster klasse. Onder B-ster (ook wel' genoemd B-plus)-perceelen worden1 verstaan die perceelen, welke door; den N.A.K. met deze keuringsletter worden aangeduid. Er wordt op gewezen, dat er geen bezwaar tegen bestaat, op grond van' de gepubliceerde telersprijzen, thans reeds afspraken voor verkoop van goedgekeurd pootgoed- te maken tus schen telers en handelaren. Een uit zondering vormen echter: a. Eerste ling A, B en G 35-55; b. Furore, In dustrie A. B en C 45-opw., die der halve voorloopig niet verhandeld mot gen worden. Zoolang de handelsmarges voor hef verhandelen van pootgoed van den oogst 1942 nog niet zijn hekend ge- voor het Land van Bensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden De hardnekkige aanvallen, die Duitsche en Roemeensche troepen se dert enkele weken op Sebastopol,on dernamen, zijn bekroond met de ver- pvering van deze sterkste vestinig ter wereld. Sterke forten, onderaardsche bunkers qn ontelbare versterkingen werden door samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevan genen en de buit is nog niet te over zien. Door den val van Sebastopol verliest de Sovjet-Unie de sterkste vlootbasis aan de Zwarte Zee, zoodat haar vloot thans in havens als Nowor rossisjk, Anapa en Batoem in de na bijheid van de Kaukasus een toevlucht moet zoeken. De beheersching van de Zwarte Zee is vanuit deze havens, die niet voor groote oorlogsschepen zijn ingericht, zeer bezwaarlijk. Ook in den centraler» en Zuidelij ken stector van het front maakt ©en groot offensief der Duitsche troepen goede vorderingen. Tusschen Koersk en Charkow werden de vijandelijke stellingen ovèr een gnooten afstand doorbraken en de-Don'bereikt. Inge sloten Sovjet-legérs 'gaan hun ver nietiging tegemoet. Aanvallen der bolsjewisten ten "Noorden van Orel werden afgeslagen: Na de bezetting van ;Mersa Matroe, ruim 300 km van Alexandrië gelegen, zijn de troepen van Rommel' snel langs de Egyptische kust opgerukt en hebben El Alamein bereikt. Op dit punt, dat nog slechts 100 km van de groote vïoothasis verwijderd is, hebben de Engelschien een hardnek kige verdediging georganiseerd met behulp van haastig aangevoerde ver sterkingen. De strijd duurt hier .nog vioiortvan den afloop zal Ihet lot van het Nabije Oosten en van de Britsche positie in de Midd-ellandsche Zee afhangen. De Britsche vloot is tu.it Alexandrië uitgeloopen en schijnt zich in de na bijheid van Cyprus te bevinden, zoo- dat zij nog niet door het .Suezkanaal een dreigende afsnijding! heeft willen (ontgaan. De weerslag van den opmarsch der Duitsch-Italiaanscbe troepen "is Egyp te is uiteraard groot. Door de spil ïs aan Egypte plechtig volledig her stel' der souvereiniteit toegezegd, het geen ook Engeland belooft heeft na den oorlog te .verwezenlijken, indien dit land thans "deelneemt aan Sen strijd. Ook' in Spanje, dat door zijn ligging ten opzichte van 'Gibraltar nog een belangrijke rol zou kunnen spelen bij een eventueele afsluiting dier Middelland scbe Zee. heersent groote diplomaueke bedrijvigheid. Na .een zeer lang debat heeft het Engélscbe Lagerhuis de motie van wantrouwen, die door Sir Wardlaw iMilne was ingediend, met groote meerderheid verworpen. Door ver schillende sprekers werd scherpe cri- tiek uitgeoefend op de algemeenelei- 'dins? van den oorlog. Tevens bleek echter, dat een figuur van het for maat als Churchill met in het bijzon der even goede relaties in de Ver. Staten, niet beschikbaar was om hem eventueel te vervangen. Over den strijd in N.-Afrika deelde de premier mede, dat Engeland bij het begin van Rommel 's offensief over een meerderheid in manschap pen en materiaal beschikte. Zelfs was men van plan in Juni een offensief te beginnen, dat echter verijdeld werd door den tegenstander. Tenslotte ver klaarde Ghurchill niet te kunnen in stemmen met een scheiding vhn de functies van minister-president en mi nister van oorlog, hetgeen door ver schillende van zijn critici was voorge steld. Bovendien werden 58 (Vrachtsche pen door hommen jof torpedo's be schadigd. Ook werden ,3"2 oorlogs schepen w.o- twee (kruisers, zeven tor pedojagers en twee (duikbooten naar den bodem der zee gejaagd. In een artikel' in het weekblad „Das Reich" heeft minister Goebbels de kwestie van het tweede front be handeld. Hij laat de vraag of inder daad een poging tot invasie zal wor den ondernomen, in het midden, maar constateert, dat de Europeesche kust van Biarritz tot den Noordkaap zwaar versterkt is. Pogingen tot opstand in de bezette gebieden zouden vermoede- Zaterdag 11 Juli Zondag 12 Juli Maandag 13 Juli Dinsdag 14 Juli Woensdag 15 Juli 's morgens tot 's avonds vanaf 5.32 9.58 5 33 9.57 5.34 9 56 5.35 9 55 5.36 9.55 Na den val van Tobroek. Vlug verplaatsbare stormbruggen bevorderen de snelheid van den opmarsch. Diepe grachten, die tot de verdedigingswerken rond de vesting behoorden, werden overwonnen P.B.Z.-v. Eysden-P.K, {Aoosmüller-Pax Holland m Behalve de gewone retributie moét daarvoor betaald worden f 0.25 per kg', zuivere stikstof en f0.10 per kg. zuivere kali of fosforzuur. Deze ruiling heeft alleen betrekking op de bonnen van het nieuwe bemes tingsjaar. Het 'heeft dus geen zin om vOor dit doel' honnen, in te leveren van het oude bemestingsjaar. Behalve door loondorschersj mag ook gedorscben worden door al de genen, die hun producten marktschöon tcunnen krijgen zonder gebruikmaking vmi een motor of machine van een ander. Machines en motoren, welke gemeenschappelijk bezit zijn Van buur ten, families oï andere groepen van personen mogen door hen giebruikt worden. „Marktsöhoon" wil niet zeggen dat alleen z.g. zelfreinilgiers gebruikt mo gen worden, doch omivat alle ma chines, ook .indien nog naschoonen door wanmolens e.d. noodig is. Op bedrijven, waar in totaal minder dan iy2 na. te dtorsdben is, komt geen loondorschmachine. Dergelijke kleine bedrijven moeten bun producten op een centrale plaats doen afdorschen door een loondor- scher, hetzij door deze producten daar op te slaan, hetzij door ze tijdens het dorschen bij" te rijden. Bedrijven, die als enkeling meer dan 100 m. verwijderd zijn van de electrische krachtleiding zullen als re gel hun geheele oogst, ongeacht de grootte, op een naburige zetplaats of een antler bedrijf moeten doen af dorschen door een loondorscher met een electromotor. bedrijven die niet zelf kunnen dor schen mogen hun oogst niet door een zelfdorscber doen afdorschen. Zij mogen hun producten alleen op een ander bedrijf laten afdorschen "ndien dit geschiedt door een loonckm scber. De Prov. Voedselcommissarsi voor Noordbrabant. I. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1