BEKENDMAKING Buitenland Officieels Berichten UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. No. 6279 Woensdag 15 Juli 1942 VERD VIST ER EN: **#t>VAN ALTEKt Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/s cent. Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Den la als ten lijd heeft de vijand, met het oog op de hem be dreigende vernietigende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radio-uitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette westelijke gebie den aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn mi litaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gij zelaars gevangen doen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun leven. De bevolking heeft het in de hand om door een bezonnen op treden en door medewerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid van het leven harer me deburgers, die als gijzelaars Zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. W.g. Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland generaal der vliegers, FK. CHRISTIANSEN. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DÜITSCII WEERMACHTBERICI1T BOLSJEWISTISCH FRONT AAN DEN DON INEENGESTORT. 'Voiorloiop'ige buit88.689 iger van genen; 1007 tanks; 1688 ka nonnen; 540 vliegtuigen neer geschoten. Hoofdkwartier van den Fü'hrer, 11 Juli (D.N.BO. Het opperbevel der weermacht maakt b ekend Duitsche en verbonden troepen", schitterend gesteund door het jacht wapen, hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten westen, van den Don van 28 Juni .tot 9 Juli den vijand vernietigend verslagen. Na de' verovering1 van Woronesj op 7 Juli werd ten zuiden daarvan de Don over een breedte van 560 K.M. bereikt en verscheidene brugge- hoofden werden over de .rivier ge wonnen. Tusschen dit front aan den Don en de vroeger bedreigde, thans 300 K.M) achterwaarts gelegen sleden Charkow en Koersk bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschikbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevan genen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen-benevens een onover zienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buit gemaakt loüf 'vernietigd540 vliegtui gen werden neergeschoten. "De aan tallen gevangenen .en buit nemen voortdurend toe. De bij den a'fweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten noorden en noordwest en Van Orel vernietigde 390 tanks zijn niet opge nomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. Doorbraak bij Rzjef. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend1: In het gebied ten Zuidwesten van Rzjef- heeft de op 2 Juli begonnen omvattende aanval der Duitsche troe pen, doeltreffend gesteund door for maties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vijandelijke sys teem van stellingen, in zware bosch gevechten geleid tot insluiting en ver nietiging van verscheidene divisies in fanterie, divisies cavallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevanger nen binnengebracht, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwerpers, benevens 'groote hoe veelheden andere wapens en oorlogs tuig van allerlei aard buitgemiaakt of vernietigd.. De bloedige veVliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aantallen gevangenen en de buit ne men nog toe. Nieuwe kindertehuizen van den Volksdienst. Ll De zorg voor moeder en kind is wel dé belangrijkste taak van den Nederlandscben Volks dienst. Dit is niet toevallig of ter wille van de propaganda, dit heeft wél degelijk een dieperen achtergrond. Wij zijn een volk van Nederlanders en wij willen dit vanzelfsprekend blijven. Een volk kan zich op den duur evenwel -alleen handhaven, als alle leden daarvan goed gezond zijn. Uiterlijke machtsmiddelen of mili tair geweld kunnen een volk nim mer in stand houden. Zij zijn nut tig én noodzakelijk om een volk te beschermen tegen geweld van builen, dragers en voortbrengers van de volkskracht kunnen zij evenwel niet genoemd worden. Zooals gezegd, een volk kan zich op den duur alleen handhaven, als dit volk zichzelf kan helpen. Dit is de groote en daarmede tevens de eenige voorwaarde waaraan het moet voldoen, wil het niet ten onder gaan. Daarom wil de Ne der- landsche Volksdienst onze volksge- nooten tot dit inzicht brengen en hen bewegen zich voor dit doel i^ te zetten. De Volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volksge- nooten hiertoe in staat gesteld, reeds vele duizenden kinderen zes weken naar buiten kunnen sturen, vanwaar zij lichamelijk gesterkt en geestelijk verrijkt zijn teruggekeerd. Nog vele anderen duizenden wach ten evenwel nog "op een uitzending, want de Volksdienst wil niet een be paalde groep gezond en krachtig ma ken, doch alle Nederlandsflie Volks- genooten. Daarom is het een uiter mate verheugend feit, dat de Neder- landsche Volksdienst thans ook de beschikking heeft over een aantal te huizen in ons eigen land, wear kinde ren een aantal weken kunnen genie ten van zon en frisse he buitenlucht, waarin zij voortdurend, onder medi- dische controle staan en waarin alle zorg aan hun gezondheid wordt be steed. Door de aanwinst van deze mooie kindertehuizen is het mogelijk ge worden, dat een grooter aantal kin deren wordt uitgezonden dan tot dusver het geval was. Men kan zich hiervoor wenden tot de bureaux van den Volksdienst of. tot de buurt schap sleiders. Landbouwwerktuigendistributie. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicatie van be gin Februari j.l. bekend, dat door den Secretaris-Generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bij Be- Woensdag 15 Juli Donderdag 16 Juli Vrijdag 17 Juli s morgens tot 5.36 5.37 5.39 avonds vanaf 9.55 9.54 9.52 schikking van 8 Juni j.l. is bepaald, dat onderdeelen van landbouwwerk tuigen, noodig bij het verrichten van reparaties, vrij door belanghebben den bij hun leveranciers kunnen worden betrokken. Bij beschikking van den Secrelrais- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 17 Februari 1942 was het verhan delen van onderdeelen van landbouw werktuigen van welke het gewicht per stuk grooter is dan 10 kg. verbo den, indien en voor zoover de belang hebbende -niet in het bezit was van een koopvergunning, af te geven door of namens het Bureau voor de Meta- lenverwerkende industrie. Dit hield niet in, dat complete landbouwwerk tuigen met een totaal gewicht bene den 10 kg -Zonder koopvergunning konden worden afgeleverd. De regeling is thans vereenvoudigd Voor complete landbouwwerktuigen en inachines dient men, ongeacht het gewicht, steeds in het bezit te zijn van een koop vergunning van het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, Bureau Grond stoffen (zooals ook bij de Beschik king van 17 Februari 1942 was voor geschreven): Onderdeelen kunnen ten behpeve van reparaties zonder koop- vergunning worden gekocht en ge leverd. Het aankoopen van onderdee len anders dan tón behoeve van repa raties is verboden. Verder zullen er door het Bureau voor de Metalen - Verwerkende In dustrie, in overleg met liet Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, handleidingen worden uit gegeven voor de distributie van land bouwwerktuigen, welke zullen wor den toegezonden* aan de Rijksland- bouw- en Rijkstuinbouwconsulenten en/of hun plaatselijke vertegenwoor digers, alsmede aan de fabrikanten van,i mporteurs van én handelaren in landbouwwerktuigen. In bedoelde handleiding zijn ook mededeelingen vervat betreffende de materiaal-voor ziening ten behoeve van nieuwbouw en reparatie dezer Werktuigen, welke voor de fabrikanten en importeurs dezer werk tuigen van belang zijn. De aanvragen voor geheele land bouwwerktuigen moeten worden in gediend op speciale daarvoor uit te geven aanvraagformulieren voor den aankoop van landbouwwerktuigen. Deze aanvraagformulieren moeten worden ingediend, bij den Rijksland- bouw- resp. Rijkstuinbouwconsulent -.van het district, waarin de belang hebbende woont, voor zoover deze aanvragen niet betreffen dorschma- chines, streopersen en stroobinders. Aanvragen tot het verkrijgen van een koopvergunning voor een nieuwe dorschmachine, stroo-pers of stroo- binder, moeten worden ingediend bij den Voejse 1 c o mm i ssaris van de pro vincie, waarin de belanghebbende woont. Voor liet verrichten van repara ties, waarbij de te verwerken hoe veelheid ijzer'en staal, inclusief de Voor deze reparaties benoodigde on derdeelen, minder bedraagt dan 100 kg, behoeft geen speciale toestem ming te worden gevraagd,. Indien echter de benoodigde hoeveelheid ijzer en staal per reparatie-object meer dan 100 kg bedraagt, dient voor het verrichten van deze reparatie toestemming te worden gevraagd aan den betreffénden Rijkslandbouw- resp. Rijkstuinbouwconsulent, voor zoover de reparatie niet geschiedt aan een dorschmachine, stroo-pers of stroohinder. Indien de reparatie noodig is voor "een dorschmachine, stroo-pers of stroohinder en indien 'voor het verrichten van deze repara tie meer dan 100 kg ijzer en slaal noodig is, moet hiervoor toestemming worden gevraagd aan den betrokken Provincialen Voedselcommissaris. Zoowel de Rijkslandbouw- resp. Rijkstuinbouwconsulent als de Pro vinciale Voedselcommissaris zendt co- pie van de verleende' toestemming aan het Bureau Grondstoffen door. Aan de hand van de copie van de verleende toestemming zal- dan door het Bureau Grondstoffen controle worden uitgeoefend of de bepaalde te verrichten reparatie inderdaad van urgent belang genoemd kan wo'rden en of de daarvoor te besteden hoe veelheid materiaal ook inderdaad juist is opgegeven. Voor het verkrij gen, van een toestemming voor het doen verrichten van reparaties zijn eveneens speciale formulieren ver krijgbaar gesteld. De speciaal voor het aanvragen van landbouwwerktuigen, of- voor het verkrijgen van een toeslemming tot het verrichten of doen verrichten van een reparajbe benoodigde formu lieren, zullen verkrijgbaar worden gesteld bij de hoeren Rijkslandbouw- resp-, Rijkstuinbouwconsulenten en/of hun plaatselijke vertegenwoordigers. Bij de invulling van deze aanvraag formulieren zullen de in de uit te geven handleiding gegeven aanwijzin gen moeten worden opgevolgd. On volledige of onjuiste invulling der aanvraagformulieren heeft onvermij delijk tengevolge, dat de betreffende aanvrage niet in behandeling wordt genomen. Verpakking producten voor de Duitsche Weermacht. De Secretaris-Generaal van de De partementen van Handel,. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis se her ij maakt bekend, dat een „Verpakkingsbesluit producten Duit sche Weermacht" wordt afgekondigd waarbij een ieder, die producten, be stemd voor de Duitsche Weermacht, verpakt, verplicht wondt bij de ver pakking in te sluiten een papier, waarop vermeld staan de naam van degene (firma, handelshuis., N.V. enz.) die de verpakking verzorgt, de soort en de hoeveelheid der ingesloten ar tikelen, de datum van verpakking en de naam van den inpakker. Het be sluit treedt in werking een dag na zijn afkondiging in de Staatscourant. Ieder dient reeds thans de voor de uitvoering noodige maatregelen te treffen. Biggenmarkten Westelijk Noondbrabant. Dé Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant deelt hierbij aan be langhebbenden mede, dat op de na volgende dagen, speciale biggenmark ten worden gehouden te Breda, eiken Dinsdag van 91 u. Et ten, eiken Woensdag van 101 uur. Steenbergen, eiken Donderdag van l(b—2 uur. Zevenbergen, eiken Donderdag van 1012 uur. Fijnaart, eiken Vrijdag van 112 u Made, eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur. Koopers en handelaren worden er op attent gemaakt, dat tusschen de achter elke marktplaats vermelde uren een vertegenwoordiger van den Prov. Voedselcommissaris aanwezig zal zijn voor het uitreiken van ver- voerbewijzen. Zoowel begin- als slui tingsuren zijn definitief. het rooien van te velde goed- Het rooien en afleveren van goed gekeurd poolgoed. De-PICA voor N.-Brabant maakt het navolgende bekend: a. gekeurd poolgoed, dat niet op een tuinbouwteeltvergunning ivordt ge rooid, is vóór 2 Augustus alleen toe gestaan, indien de teler in het bezit is van een schriftelijke rooivergun- ning. Deze vergunning kan bij den keu ringsdienst worden aangevraagd. b. het rooien van niet te velde goedgekeurd poolgoed, dat niet op een tuinbóuwteeltvergunning is ge rooid, is vóór 2 Augustus alleen toe- geslaan, indien de teler in het bezit is van een schriftelijke rooivergun- N ning, welke hem door de PICA is verstrekt. Deze rooivergunning wordt alleen verstrekt, indien het pootgoed dient om in 1943 op eigen bedrijf te worden uilgepoot. c. Het afleveren van pootgoed vóór 2 Augustus a.s. is verbaden. Dit geldt dus ook voor poolaardap- pelen van de vroege rassen» en van liet ras Eigenheimers welke op een lumbouwteeltvergunning zijn ge- leekl. De maat boven 55 min. van deze vroege rassen en boven 70 mm. der op tuinbouwteeltvergunning ge teelde Eigenheimers mag echter wel voor 2 Augustus voor consumptie aan de YBNA worden afgeleverd. Het afleveren voor consumptie van goed gekeurd pootgaed in de vastgestelde potermaten is overi^hns len streng ste verboden. d. Na 2 Augustus a.s. mag alleen pootgoed worden afgeleverd en ver handeld, dat in de voorgeschreven maten is gesorteerd, welke zijn ge noemd bij de onlangs gepubliceerde telersprijzen. Een uitzondering hier- NIEUWSBLAD foor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaant Door eendrachtig samenwerken van de geheele bevolking van Diever is een prachtig natuurbad tot stand gekomen. Avond aan avond trok de geheele burgerij er op uit, om bassins te graven en zand te kruien. Thans is het bad officieel geopend Van Buiten-Pax Holland m I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1