Distributie- mededeelingen. Plaatselijk Nieuws Distributiebonnen op geldt voor extra vroeg gerooid A pootgoed, dat vóór de door den NAK vastgestelde extra vroege rooi- data is gerooid. Dit pootgoed mag na 2 Augustus ook als veldgewas wor den afgeleverd en verhandeld. e. De telersprijs voor extra vroeg gerooid A pootgoed dient te worden berekend aan de hand van de per centages van de verschillende sor teeringen, welke in de partij voorko men en de prijzen, welke hiervoor zijn vastgesteld. GEMEENTE EETHEN.# Uitreiking aardappelbonnen 9e periode. Bij deze uitreiking zullen in de gemeente Eethen, uitsluitend die gezinnen voor aardappelkaarten in aanmerking komen, die op den dag der uitreiking over minder dan 25 kg aardappelen per gezinslid be schikken. De gezinshoofden en de alleenwo- nenden die over minder dan genoem de hoeveelheid aardappelen beschik ken, kunnen vanaf heden een formu lier MD 32 op het distributiekan toor afhalen. Op dit formulier dient een onder- teekende verklaring betreffende den voorraad aardappelen te worden ge steld. Bij de uitreiking der nieuwe bonkaarten zullen uitsluitend zij,die zulk een verklaring overleggen in het bezit van aardappelbonnen worden gesteld. Zelfverzorgers van aardappelen ko men niet in aanmerking voor nieuwe aardappelkaarten. GEMEENTE WOUDIUCHEM. De uitreiking van de toeslagkaar- ten voor zwaren en zeer zwaren ar beid zal plaats hebben ten Distribu- tiekantore alhier op Woensdag 15 Juli a.,s., des voormiddags van tl112 uur en op Vrijdag 17 Juli a.s., des voormiddags van 911 uur. Verlaging van eenige rantsoenen. Echter méér vleeselh. Met het oog op de voedselvoorzie ning tijdens den komenden winter ziet het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd zich voor de noodzaak geplaatst enkele rantsoeneen te verlagen en wel van boter, melk en kaas. De verlaging van het boterrantsoen is echter zoo danig geregeld, dat de rantsoenen van personen tot 21 jaar ongewijzigd blijven. Naar verwachting zullende- ze rantsoenen gedurende den winter worden gehandhaafd. Tegenover deze verlagingen heeft het Rijksbureau voor de voedsel voorziening voor geruimen tijd een verhooging van het vleeschrantsoen kunnen stellen. Het laat zich boven dien aanzien, daj de aardappeloogst van dien aard zal zijn, dat in den komenden winter het aardappelrant soen hooger zal kunnen worden ge steld dan gedurende den afgeloopen winter het geval was. Boter. He,t boterrantsoen. voor volwasse nen zal met ingang van 15 Juli wor den teruggebracht van 175 gram per wee je op 146 gram. Het boterrantsoen voor minderja rigen, dat thans 175 gram per week voor personen van 421 jaar, en 87Vg gram per week voor kinderen van 4 jaar bedraagt, blijft echter ongewijzigd gehandhaafd. Een en ander wordt bereikt, doordat voort aan in plaats van eens per 10 dagen slechts eens per 12 dagen een bon nummer voor boter zal worden aan gewezen, terwijl vóórts voor de min derjarigen eens per 60 dagen een extra rantsoen van 250 gram (kin deren beneden 4 jaar 125 gram) be schikbaar zal worden gesteld. Kjaas. Met ingang van 9 Augustus wordt het kaasrantsoen, dat thans 125 gr. per week bedraagt, verlaagd tot 75 gram per week. Dit wordt bereikt, doordat met ingang van genoemden datum per distributieperiode van 4 weken in plaats van 5 bonnen a 400 gram slechts 3 bonnen a 100 gram zullen worden aangewezen. Melk. Met ingang* van 6 September a.s. wordt het melkrantsoen voor kinde ren beneden 4 jaar, dat thans 1 liter per dag bedraagt, teruggebracht op 3/4 liter per dag. Voor kinderen van 414 jaar blijft het tegenwoordige rantsoen van'Va liter per dag gehand haafd. Vleeseh. Het vleeschrantsoen zal met in gang van 19 Juli a.s. worden ver hoogd van 250 gram per week, been inbegrepen tot 300 gram per week, been inbegrepen. Voor kinderen be neden 4 jaar beteekent dit een ver hooging van 1,25 gram tot 150 gram. De verhooging van het vleeschrant soen zal worden bereikt door op de B-bonnen in plaats van 25 gram per bon 50 gram per bon beschik baar te stellen. Met ingang van 19 Juli zullen derhalve wekelijks drie A-bonnen 5 100 gram en 2 B-bonnen a 50 gram geldig worden verklaard. Gort, gemengd meel, havermout en koffiesurrogaat. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Juli tot en met 8 Aug. a.s. de ter verkrijging van gort aan gewezen bon „Algemeen 341" recht geeft op hel koopen van 125 gram gort e.d. in plaats van het normale rantsoen van 250 gram. Daarnaast is evenwel bon „Algemeen 342" aange wezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 125 gram ge mengd meel. Het totale rantsoen blijft derhalve gehandhaafd op 250 gram. De bovenomschreven wijziging brengt tevens mede, dat degenen, die hun rantsoen in den vorm van gortpap wenschen op te nemen, voor het rantsoen van 4 liter gortpap zoo wel bon 341 als bon 342 daarvoor moeten inleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het niet geoorloofd is het rantsoen van 4 liter gortpap te koopen voor twee bonnen 341 of twee bonnen 342, ter wijl het evenmin is toegestaan een half rantsoeïï, d.i. 2 liter te koopen op bon 341 of bon 342. Degenen, die hun rantsoenen wil len opnemen in gemalen gort, be reid met gemalen magere blok melk en suiker, moeten "per drie pakjes twee bonnen 341 inleveren. Voorts wordt ditmaal wederom ha vermout verkrijgbaar gesteld op den peulvruchtenbon. Het zal evenwel in verhand met den bij den handel aanwezigen voorraad havermout niet mogelijk zijn, dit artikel op alle bon nen, waarover myn beschikt, te koö- pen, zoodat men er genoegen mee zal moeten nemen, gedeeltelijk ha vermout en gedeeltelijk peulvruchten te ontvangen. Ten slotte wordt er de aandacht öp gevestigd, dat bon „Algemeen 338" aangewezen voor koffiesurrogaat, in plaats van gedurende vier weken, gedurende acht weken geldig zal zijn. Geen suiker voor den inmaak. Naar aanleiding van vele daarom-" trént gestelde vragen deelt het Rijks bureau voor 4e Voedselvoorziening in Oorlogstijd mede, dat het niet mo gelijk is dit jaar een extra hoeveel heid suiker voor den inmaak beschik baar te stellen. Exlra zeep voor vroedvrouwen. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend dat vroed vrouwen, die in aanmerking wen schen te komen voor een extra-rant soen zeep, zich met ingang van 1 Augustus a.s. met hun diploma tot den plaatselijken distributiedienst kunnen wenden, welke van genoem den datum af per periode van drie maanden 3 rantsoenbonnen voor toiletzeep uitreiken. De Burgemeester van HEUSDEN maakt bekend dat hij allen ingeze tenen zijn uiterste tevredenheid moet betuigen voor de wijze, waarop het bevel om de stoepen en straten van gras en onkruid te reinigen is ten uitvoer gelegd. Geen enkel proces verbaal moest worden opgemaakt. Ik besluit hieruit "dep, goeden wil en den wensch van allen om van onze stad een model-stad te maken en dat iedereen bereid is een steentje daartoe bij te dragen. Ik herinner er tevens mijne mede burgers nog even aan om zooveel mogelijk op de raamkozijnen hang- geraniums te plaatsen. Zulks geeft een vriendelijker uitzicht aan de straat. Wie begint er mee?^ Als er maar een schaap over den dam is, volgen de anderen van zelf. Wij zijn op den goeden weg, nu op alle an der gebied eveneens eendrachtig sa menwerken en alles komt prima in orde. De Burgemeester van ffeusden, A. THOMAES. Heusden, den 10 Juli 1942. BIJ ZICH DRAGEN VAN PER SOONSBEWIJZEN. Nogmaals wordt uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op de bepalingen van, het besluit Persoonsbewijzen, krachtens welke een ieder verplicht is. op vordering der politie ten allen tijde het hem verstrekte persoonsbewijs te toonen. Een ieder drage dus zijn persoons bewijs bij zich en besèffe, dat hii zich bij het niet voldoen aan voren staande verplichting, aan ernstige be straffing blootstelt. De Burgemeester van Heusden, A. THOMAES. Heusdeh, 14 Juli 1942. HEUSDEN. Het schuttersgilde St. Blasius alhier, zal op 17 Juli 100 jaren be staan. De herdenking van dit feit zal Zondag, in verband met de tijdsom standigheden, in intiemen kring ge vierd worden. Dan zal tevens bet 50-jarig lidmaatschap van den schut ter P. v. d. Oever worden herdacht. In gunstiger tijdsomstandigheden hoopt men nader op deze heugelijke gebeurtenissen terug te komen. Onze stadgenoot Theo v. Sint- truyen werd aan de R.H.B.S. te 's Bosch van de 4e naar de 5e klas bevorderd. Kor v. Sinttruyen van de derde naar de 4de klasse. Dejongei- juffrouw Annie Baaijens werd van de eerste naar de tweede klas be vorderd. De winkelier V. kreeg woorden met ?ijn bovenbuurman, waarbij hij dezen met een zwaar voorwerp op zijn hoofd slóeg en waardoor een bloedende wond ontstond. Dolkter S. behandelde deze wond en de marechaussée stelde een onr der zoek in. De jongejuffr. Dientje Knoop alhier, werd aan bet stedelijk g'ymi- nasium te 's Bosch, van de derde naar de vierde klasse bevorderd. Vrijdagavond hield de plaat!" selijke afdeelmg van het Groene Kruis alhier, een algemieene vergadering. Na de opening volgden notulen en jaarvierslag. De Penning'meesteresse legde reke ning en verantwoording af. De be scheiden waren door de heeren Ka merman en Schipper nagezien en keur rig in orde 'bevonden. Die aftredende secretaresse, mej. M. Kramer, werd bij acclamatie herkor zen. De rondvraag leverde geen bijzon derheden, z'oodat de voorzitter, de heer W. Knoop, met een woord van dank sloot. AALBURG. Corry Kuipers alhier werd aan dé R.H.B.S. te rs Bosch van de eerste naar de tweede klas bevorderd. BABILONIëNBROEK. Onze dorpsgenoot D. v'. d. Brugge werd van de vijfde naar de zesde klasse bevorderd aan het stede lijk' gymnasium te 's Bosch. GENDEREN. Ant. Uithoven Gzn. alhier, is na een 6-jarig onderwijs aan de la gere school, geslaagd voor het toe latingsexamen jH.B.S. te Waalwijk. In het huisgezin T. alhier, komt thans èen geval van roodvonk voor. De Herv. Jongelingsvereen. al hier, hoopt op 21 Juli een fietstocht te maken naar den Greb'befberg. Onze dorpsgenoot M. Walra ven is op het stedelijk gymnasium te 's Bosch bevorderd van de 3de naar de 4e klasse. POEDEROIJEN. Ter gelegenheid van een Hu welijksinzegening hoopt Ds. y. d. Haar a.s. Vrijdagmiddag 4 uur (off. tijd) in de Ned. Herv. kerk voor te gaan. SPRANG. Zaterdagmiddag geraakte het 4rjarig zoontje van zekeren W. nabij -de Spie aan het oost einde, onder een juist' passeerenden vrachtauto. Daar het hoofdje was verbrijzeld was het kind op. slag dood. Nadat dr. Winkelman en Burgemeester Smit ter plaatse waren verschenen, is het lijkje naar het lijkenhuisje op het kerkhbf en vandaar naar de ouderlijke wo ning overgebracht. VLIJMEN. Bij besluit, van den commissa ris-generaal voor Bestuur en Justitie, is G. R. van der Ven met ingang van '24 Juni ontslagen als burgemeester van Vlijmen. WOUDRICHEM. In de afgeloopen week werd door verschillende visschers uit deze gemeente op aal en paling gevischt, zoowel met fuiken als met reepen. De vangsten waren over he.t alge meen gering. De uitkomsten van de visscherij BROOD. 36 A 400gr. brood of 4 rants, gebak. 36 B 50 gr. brood of V, rants, gebak. Van 12-18 Juli BESCHUIT. 36 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood of gebak. Van 1218 Juli BOTER. 36 Boterkaart. 125 gr. boter 36 Vetkaart. 125 gr. boter. Van 1526 Juli. Reserve 2-35, 2 36, 3-35, 3 36 en 4-36, 125 gr. boter per bon. Van 15 Juli12 September. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 36 A 1 rants, vleeseh of vleeschw. 36 B Vi rants, vleeseh of vleeschw. Van 1218 Juli MELK. 36 A t/m 39 A 372 hter melk. 36 B tym 39 B l3/4 liter melk. Van 12 Juli8 Augustus. AARDAPPELEN. 36 A 1V4 kg aardappelen. Van 1218 Juli. TAB AKS WAREN. 36 A Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. R 5 Tabakskaart. 40 Sigaretten. 36 A Sigarettenkaart. 20 Sigaretten. R 5 Sigarettenkaart. 40 Sigaretten. Van 1218 Juli VERSNAPERINGEN. 36, 37 100 gr. chocolade p. bon. 38,39 100 gram suikerwerk p. bon. Van 12 Juli8 Augustus. VASTE BRANDSTOFFEN.. 01 en 02 KF." voor kookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen per bon, met uitzondering van anthraciet. Geldig tot 30 April 1943. 01, 02/ 03, 04 en 05 van de brandstoffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1942. PETROLEUM. 01 2 1. petroleum (Bonk. EA). Van 14 Juni22 Augustus. KAARSEN. 22 Petroleumkaarten S en T. 300 gram kaarsen. Van 18 Mei31 Juli. Bonkaart Algemeen SUIKER. 337 1 kilogram suiker. Van 12 Juli8 Augustus. KOFFIESURROGAAT. 338 250 gram koffiesurrogaat. Van 12 Juli5 September. PEULVRUCHTEN. 340 250 gram peulvruchten of 250 gram havermout. Van 12 Juli8 Augustus. GORT. 341 12o gram gort, gortmout enz. Van 12 Juli8 Augustus. GEMENGD MEEL. 342 125 gram gemengd meel. Van 12 Juli8 Augustus. w VERMICELLI OF MAÏZENA. 352 100 gr. vermicelli of maizena. Van i2 Juli8 Augustus. JAM, STROOP, ENZ. 339 500 gram, jam,marmelade, gelei, stroop, honing,enz. Van 12 Juli8 Augustus. ZEEP 335 1 rantsoen Eenheidszeep. 336 250 gram Waschpoeder. L Zeep, 1 rantsoen Eenheidszeep. L Toiletzeep, 75 gram Toiletzeep. Van 1 Juli15 Augustus. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 343, 344, 345, 346, 70 gram meel of k bloem of 1 rants,oen brood of gebak per bon. Van 12 Juli8 Augustus. KAAS. 347, 348, 349, 350, 351, 100 gr. kaas of smeerkaas per bon. Van 12 Juli8 Augustus. 322 t. en m. 326, verlengd tot 18Juli. Bonkaart Reserve RIJST. 4/33 en 4/34, 250 gram rijst. Van 12 Juli8 Augustus. SCHEERZEEP. Bon U van de Textielkaart D.A, 50 gram scheerzeep. Van 1 Mei31 Augustus. op witvisch waren eveneens niet. erg bevredigend. Met de-galgfvisscherij van de Firma W7'ijnbelt en Co. op de Waal werden weder verschillende ztajmen gevan gen. WIJK. Mej. Nglly de Kok Ad. is aan de R.H.-B.S. te 's Bosch bevorderd van de 4e naar de Se klasse art de jongejuffrouw Nelly v. d. Maaden van de 1ste naar de 2e klasse. WERKENDAM. Dit jaar zal voor de herijk der maten en gewichten zitting wor den gehouden te Werkendam in het lokaal der Nuts,zaal op Woensdag 22 Juli van 9.30—12 en 1316 uur, voor diegenen, Wier familienaam be gint met de letters A tot en niet K en op Donderdag 23 Juli van 9.30 12 en 1316 uur wier familienaam begint m^t de letters L tot en met Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te'kunnen worden. IJzeren maten bin nen en buiten geverfd; blikken ma ten blank geschuurd; koperen ge wichten afwasschen en ook de ga ten reinigen; ijzeren gewichten mo gen niet gepotlood zijn doch moeten roestvrij zijn gemaakt; wijzigingen der maten, zooals aangeso Meerde deksels enz., worden niet toegelaten; Lengtematen met bijzondere merk tekens worden geweigerdglazen maten zijn vrijgesteld van herkeuring. 2é. dat de maten en gewichten voor 1 October 1943 gestempeld moe ten zijn met de letter P en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het IJk- kantoor te 's-Bosch, Wolvenhoek 2, eiken Woensdag en Donderdag van 912 en van 14—-16 uur. 3e. dat maten en gewichten, wel ke zijn gestempeld met het afkeu- rjingsmerk A niet in winkels enz. mogen teruggebracht worden. 4e. dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewich ten (keurloon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist. '5e. dat de milligramgewichten niet op de berijkzitting, maar alleen aan het IJkkantoor herijkt kunnen wor den. (Opzending per post franco, met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Het bedrag kan ook gegireerd worden op postrekening No. 452520. Ook is me de te zenden bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders ami de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen. .Donderdag 16 Juli a.s., 'des nam. 7.30 uur, hoopt in de Chr. Geref. Kerk voor te gaan de beroepen canr didaat, de Eerw. Heer G. A. Zijder- veld te Nieuw land bij Leerdam). WAALWIJK. Dit jaar staat Waalwijk in het teeken van het 400-jarig bestaan als] marktplaats. In biet jaar 1542 werd het bij decreet van Karei V daartoe verheven. Er werd dus al' heel vroer1 ger handel in Waalwijk giedrevfen. In 1516 werd een vergunninlgi verleend omi drie marktdagen per jaar te hou den, de eerste op Woensdag voor j Pinksteren, de tweede op Woensdag voor O.L. Vrouw Hemelvaart en de derde op Donderdag na St. Bayo. Het schijnen echter zoo maar huis- en tuinmarkten geweest te zijn,, die ieder officieel karakter misten. In Heusden, Geertruidenberg en 's Bosch stond de handel toen op veel hooger peil. Hier door verliepen de Waal wij ksche markten groot endeels. In 1533 heeft men een straatweg aanjgelegd door het toenmalige dorp. Daarna, in, 1542, werd Waalwijk pas een officieele marktplaats. Door de eeuwen heen heeft Waalwijk zich als marktplaats kunnen handhaven en nog heden ten dage zijn de Waalwijksche maandh markten zeer bekend. De.uitslag van de overgangs examens aan de R.K. Hoogere Bur gerschool A alhier is als volgt Bevorderd van I naar IIklas Ia J. Charpentier, L. Dupont (met lof), Ch. Hooijmaaijer, L. Knepïlé, L. de Louw, J. van der Mee, Aj. Vermeer,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2