Officiëele Berichten Distributie- mededeelirigen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht ^0 VAN AtTÜtf No. 6280 Vrijdag 17 Juli 1942 VERD U1STE Officiëele Landbouwmededeelingen MGSfiSllB Bij zich dragen van persoonsbewijzen Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN ia VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ranco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 1 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het Duitsehe offensief in den cen- ralen en Zuidelijken sector van het Dostelijk front dreigt langzamerhand roor de sovjets een catastrophale vending te nemen. Na het verlies, ran de belangrijke industriestad Wo- -onesj trekken de bolsjewistische le gers in wanorde terug, op den voet gevolgd door de Duitsche en ver bonden troepen, terwijl de Duit- iche luchtmacht vernietigende slagen uitdeelt. Reeds is de Don op een breedte van enkele honderden kilo meters bereikt en zijn de Duitsche roepen op verschillende punten de rivier overgestoken. De verwarring in het sovjet-Rus sische kamp wordt gekarakteriseerd door een dagorder van Timosjenko waarin deze aan zijn troepen het bevel geeft om er voor te zorgen, dat lun linies niet doorbroken worden 3ii dat het beter i.s om terug te trek- -cenx dan de Duitsche troepen ten -toste van groote materiaalverliezen egenstand te bieden. Desondanks zijn sterke Russische strijdkrachten ten Z.-Westen van tsjev omsingeld en verslagen. De pogingen om zooveel mogelijk nateriaai te sparen staan waar- ihijnlijk in verband met de ver- letiging van het Engelsch-Ameri- a use li e convooi in de Noordelijke 4* zee, dat oorlogsmateriaal voor 50 luizend man, tanks en vliegtuigen nbegrepen naar Moermansk trachtte te brengen, doch waarvan alle sche pen door Duitsche zee- en luchtstrijd krachten in den grond geboord wer den, waardoor 250.000 ton oorlogs materiaal voor de Sovjets verloren gingen, in de periode van 113 Juli werden in totaal 225.900 tonscheeps- ruimte door Duitsche zee-en lucht strijdkrachten tot zinken gebracht, waardoorde ravitailleering der ge allieerden opnieuw ernstige schade werd toegebracht. Aan het Egyptische front duren de gevechten rondom de stellingen nabij El Alamein voort. Duitsch- Italiaansche tankformaties dwon gen vijandelijke troepen tot terug trekken, waardoor eenige belangrijke stellingen bezet konden worden. Vijandelijke tegenaanvallen wer den met succes afgeslagen. De lucht macht neemt met goed gevolg deel aan den strijd, talrijke Britsche tanks en vliegtuigen werden vernield, ter wijl verschillende vliegvelden doel treffend gebombardeerd werden. Volgens berichten uit Cairo neemt de verhouding tusschen liet Britsche hoofdkwartier en de Egyptische re geering scherpere vormen aan. De EmgeLsche generaal Stone zou koning Faroek een ultimatium overhandigd hebben waarin het deel nemen van het Egyptische leger aan den strijd geëisicht werd. Het Egyptische hoofd kwartier dreigde als antwoord met een oorlogsverklaring aan Engeland, waarop het ultimatum werd ingetrok ken. ran het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Sliet benutte toewijzingen van het pachten van hooigras. Houders van toewijzingen van het lachten van hooigras, welke deze niet ebben kunnen benutten, worden ver lacht hiervan schriftelijke, voor 25 fuli a.s., aangifte te doen bii de Grondkamer voor Noordbrab., Luij- lenstraat 38 te !'s Hertogen bosch. Bij le komende nagrasverpaehitinlg kun- len deze voorkeur genietien. De Grondkamer voor Noord- bra'bant. Kunstmestilistributie. Reeds velen zijn in het bezit van Ie viooirloopige kunstimesttoewijzing 942/1943. Degenen die deze toiewij- ing no!g_ niet hebben .ontvangen ber jinnen zich met eenige zorg af te ragen of zij de toewijzinjg nog wel roeg genoeg zullen krijgen om de hans geldig zijnde bommen nog tijdig, lus uiterlijk op 26 Juli a.s., bij hun andelaar te kunnen inleveren. Het is echter niet mogelijk om al en op ongeveer hetzelfde tijdstip in iet bezit van'de toewijzing te stellen, ezien het omvangrijke werk daaraan erbonden. Doch de georganiseerd en kunnen r op rekenen, dat dezerzijds maatra- elen -Igienomen worden om de ver- iruikers niet in het bezit te doen omen van reeds veriaapen kunst les tb onnen. De werkzaamheden voor de uit>- eiking zijn thans zoover gevorderd ezit van de vaorloopige toewijzing lat élke verbruiker spoedig in het an zijn. Landbouwwerktuigen^ Voor complete landbouwwerktuigen n machines, ongeacht het gewicht" in voor reparaties hiervan, waarbij er reparatiedeel met inbegrip van de benoodigde onderdeelen, meer dan 100 kg. ijzer en staal nnodig is, moet .een koopvergunninig worden aange vraagd. Het is Verboden «onderdeelen van landbouwwerktuigen en machines aan te koop en indien de aangekoc'h/te on derdeelen niet moodig zijn voor repar raties. Onderdeelen, die wel mondig, zijn voor reparie kunnen, vrij worden bo- triokken, indien deze niet meer dan 100 kg wegen. Ook voor 'het verrichten van re paraties behoeft geen speciale vergun ning te worden aangevraagd indien per reparatiedeel met inbegrip van de onderdeelen hiervoor niet meer dan 100 kg.»ijzer en staal noodig is. Is er meer dan 100 kg noodijgi dan moet daarvoor wjel toestemming, worden aangevraagd. Het aanvragen van een koopvergunning of toestemming voor reparatie moet worden aangevraagd pp speciale aanvraagformulieren, die zoodra mogelijk bij de plaatselijke bui- reauh ouders beschikbaar zullen worp den gesteld. Deze formulieren moeten na invulling en omderteekening wor den ingediend a) Bij den Provincialen Voedsel commissaris, indien het betrekking beeft op dorschmachine, strooiers of stroobinders. b) In alle andere gevallen bij den Rijkslandbouw»- of Rijkstuinbouwconr lent. i Aankoopvergunningen worden op advies van de boven aangegeven in stanties eventueel alleen verstrekt door het Rijksbureau voor de Voedt- selvoorziening in Oorlogstijd, afd. Bu reau Grondstoffen. Toestemming voor reparatie echter door den Provincialen Voedselcoml" missaris of door den Rijkslandbouw- of Rijkstuinbouvvconsulent. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. let ter kennis brengen van eer* mislukt gewas. Teneinde naderhand moeilijkheden ,e voorkomen, worden de landbou wers die één of meer perceelen heb- oen, waarvan het gewas is mislukt, in hun eigen belang aangeraden dit ter kennis te brengen van den plaat selijk bureau houder van hel di strict, waarin zij woonachtig zijn. De telers waarvan een gedeelte van den oogst mislukt is, doch die aan dezen oproep geen gevolg hebben gegeven, zullen zich naderhand, bij het vaststellen van hun oogst-op- brengst niet op een mislukt gewas kunnen beroepen. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 18 Juli 5.41 9.51 Zondag 19 Juli 5 42 9.50 Maandag 20 Juli 5.43 9 49 Dinsdag 21 Juli 5.44 9 47 Woensdag 22 Juli 5.45 9.46 Zaaiplan oogst 1943, in verband niet Ihet afhalen van de Idorsdh vergunning- De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant vestigt er de aandacht op, dat bij het afhalen vande dorsch- vergunning voor de producten van oogst li912 de teler aan zijn P.bh. dient op te geven welke producten en tot welke oppervlakte hij voor oogst 1043 zal uitzaaien en het hier voor benoodigd kwantum zaaizaad. De landbouwer doet hel beste thuis rustig zijn bouwplan 1043 samen te stellen en hiervan een aanleekening te maken, welke bij de aanvrage voor de dorsehvergumiing aan den P.bh. wordt overhandigd, die hier door in staat is zich snel te over tuigen of de door den teler opgezet te berekening klopt. Wanneer de teler eerst bij zijn bezoek aan den P.bh. nagaat hoe zijn bouwplan oogst 1943 zal wor den, brengt dit* stagnatie te weeg bij een drukke aanvrage van dorsch- vergunningen en moet onnoodig te lang wBbden gewacht. Er wordt op vertrouwd dat de telers deze wenken in acht zullen nemen. De Secretaris-Generaal van hef De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Viisscherij maakt bekend, dat door den distrihutiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen, op nacler te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 20 Juli tot en met 8 Augustus a.s. tegen overlegging van de distributie- stamkaart en tegen in ontvangstne ming van een bon van het inleg vel dier kaart, een „bonkaart Voe dingsmiddelen 0e periode 1942" be nevens een aardappelkaart zal wor den uitgereikt. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 106 of L 106 fear 2 (aardappelkaartén E\V; aan hou ders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K1206 of L 206 en 3' aard- appelkaarten EWaan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K306 of L 306 en 2 aardappelkaarten EWaan houiders van een inlegvel K4 of L 4 een bonkaart K 406 of L 406 en 1 aardappelkaart EW. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aairdappel- kaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatselijke distributie- diensten zullen hierover nadere me- dedeelingen doen. Zij, die geboren zijn tusschen 12 Juli en 10 Aug. van de jaren 1921, 1:928' en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch en kinderen van melkveehouders zullen onderschei denlijk geen aardappel-, brood-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Daarenboven zullen de diensten te gelijk met de reeds genoemde bon kaarten aan houders van L-inlegvel len ongeacht hun leeftijd één toe slagkaartje voor aardappelen uitrei ken. Zij, die evenwel geen aardap pelkaart EW ontvangen, zullen ook geen toeslagkaartje ontvangen. Voorts zullen de diensten geduren de bovengenoemd tijdvak aan kinde ren, die na 1 Aug. 1940 geboren zijn, een zeep kaart ET uitreiken, welke 3 bonnen voor eenheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder bevat, be nevens een zeepkaart EU, welke 3 bonnen voor toiletzeep bevat. Kinde ren, die geboren zijn na 1 Augustus 1034, doch vóór 2 Augustus 1940 zul len een zeepkaart ET ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd dat men terstond bij het in ontvangst- nemen der kaarten dient te contro leeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ont vangen, aangezien latere reclames ui teraard niet in behandeling kunnen worden genomen. De distributiediensten zullen voor deze controle de noodige gelegen heid geven. Het vleesclirantsoen. In de in ons nummer van Woens dag gepubliceerde mededeelingen van verlaging van eenige rantsoenen le vensmiddelen en verhooging met ingang van 19 Juli van hetvleesch- rantsoen en wel van 250 gram per week, heen inbegrepen, tot 300 gr. per week, been inbegrepen, komt een onjuistheid yoor. Men leze den laatsten regel 'aldus Met ingang van 19 Juli zullen der halve wekelijks 2 A-bonnen 'a 100 gram en 2 B-bonnen a 50 gram gel dig worden verklaard. Nogmaals wordt uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op de be palingen van het „Besluit Per soonsbewijzen", krachtens welke een ieder verplicht i®, op vordering der Belitie te allen tijde het hem verstrekte per soonsbewijs te tioonen. Een ieder drage zijn persoonsr bewijs dus steeds bii zich en be- seffe, dat hij izich bii' het niet voldoen aan vorenstaande ver plichting, aan ernstige bestraf fing blootstelt. Binnenkort rundvet verkrijgbaar. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw» en Vis- scheiij maakt bekend, dat op de bonnen 319 van de boterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 8 Augustus tot en met Woensdag 10 Augustus desgewenscht rundvet ver krijgbaar zal zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs in het tijdvak van Woensdag 15 tot en r>.et Zaterdag IS Juli a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 39 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitslui tend de .artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zaL worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van rundvet eerst is toegestaan met ingang van Zater dag 3 Augustus 1942. De prijs van gesmolten rundvet. Blijkens een officieele mededeeling van den gemachtigde voor de prij zen in de bladen is de prijs van gesmolten rundvet, dat op de distri butiebon aan de verbruikers wordt verkocht, vastgesteld op 33 cent per 200 gram. R&Z.-V. Eysden-PJC, Dieck-Pax Holland m BONNEN WELKE DETAILLISTEN MOETEN INLEVEREN. In de week van 20 t. en m. 25 Juli Van cle Algemeene kaart: 343, 344, 34'5 en 346, bloem enz. 347, 348, 349, 350 en 351, kaas. Van ide broodkaart: 36A en 36B brood; 36 beschuit enz. Van 'de boter- en vetkaart: 34, boter, margarine en vet. Van de vleesdhkaart 36A en 36B, vleeschwaren. -- Van de melkkaart: 36A en 36B, melk. Van de aardappelkaart: 36, aardappelen. Yan de tabakskaart: 36A, labak, sigaren, sigaretten. Van de sigarettenkaart: 36A voor sigaretten en R 5 voor tabak en sigaretten. Van de versnaperingenkaart: 38 en 39 voor versnaperingen. 36 en 37 voor chocolade. 335 en 336 en 1>qii L, geldig voor zeep. De bonnen nos. 333 en 336 moe ten afzonderlijk worden opgeplakt met één ontvangstbewijs M.D. 201A en bon L-zeep eveneens afzonderlijk opplakken met een afzonderlijk ont vangstbewijs M.D. 201A. voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard NIEUWE BONKAARTEN Wat de distribiitiedienst zal v uitreiken. Aan den Don. Schutters van een Duitsche pantserdivisie trekken over een brug, welke de sovjets provisorisch over den Don hadden geslagen V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1