Officieele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. luitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Officieele Landbouwmededeelingen lAND van altek* No. 6282 Vrijdag 24 Juli 1942 VEBD U 1ST EREN: Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN a VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden anco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 1 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden Advertentiën: 24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ys cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingfe wacht. De Duitsche opmarsch in den Zui- elijken sector van het Oostfront indt snellen voortgang1. Terwijl bij V oronesj door de Sovjettroepen hard- ékkige tëgienstand wordt geboden, zeeft in de groote bocht van de Don en achtervolgingi plaats, waarbij o. n. W orosjilowgrad in Duitsche han en is gevallen. Deze stad was het entrum van de wapenindustrie in het >onetzbëkke:n. Ook de spoorlijn van .it gebied naar Stalingrad aan de Volga werd overschreden en de be- ledenloop van de Dun over een breed ront bereikt. Het. 'knooppunt van verkeerswegen, lostow, aan de monding van deze iviier geleden, dreigt thans uit het )osten omsingeld te worden, zoodat en rechtstreëksclie aanval vanuit Ta- janroigj, zooals het vorige jaar plaats ond, vjermeden kan worden. Over lostow loopt o.m. de spoorlijn van le Kau'kasius naar Mptskou en een lieleiding! uit dit „gebiecg dat thans e Berlijn •Veelal als het uiteinde tijk' oei van 'het Duitsche offensief wordt angegeven. Tegelijkertijd onttrekt Rommel's of- en si éf in Egypte Britsche strijd machten aan het '(Nabije Posten, dat hans zoowei in (het Noorden bij den iaukasus, als in hot Westen, in Êgyp1- e bedreigd wordt. Veel Britsche troe ien zijn uit -Syrië en Irak naar Egypte ervoerd, 'waar zij tegenaanvallen aan et front bij'El Alamein ondernemen. )iok Australische troepen, die dus lijkbaar niet alle; naar het moeder- ind teruggebracht zijn, hemen aan eze operaties deel. De strijd in Ide woestijn heeft tot rustige onrust in -Eiglypte aanleiding ,leig|even. 'Deze blijkt uit herhaalde onferenties van minister-president Jahas Pasja, den 'Engelschen giezant amp son en d en Engel schepn corny aandant Stone. In 'Cairo vielen bij en handgemeen tuisschen Britsche roepen en de beviolk&nigi dooden en ,e wonden. De Fransche oorlogsschepen, Idie edert Juni 1940 fe Alexandrië liggen, ebben tiot een ditgie'b reide notawisr eling tuss-chen de Ver. Staten en rankrijk aanleiding 'gegeven. Etank- ijk heeft de geallieerde voorstellen ot verplaatsing naar 'Martinique afgle- zezen en aan admiraal Godefroi bevel iegieven bijheen |Engelsche ontruiming an Alexandrië te 'tracthen naar de ichtisitbij zijnde Fransche haven te va- en. De spilmogendheden hebben in middels verklaard de bepalingen van et 'wapenstilstandsverdrag te 'hand- laven. Overigens heeft deze kwestie ot een verscherping 'van deFransch- imerikaansche betrekkingen aanlei- ing gegeven. Na de debatten over de oorlogsi- >roducti|e behandelt het Lageriiuis hans in geheime zitting! den toe- tand der geallieerde scheepvaart. De erliezen zijn den laatsten tijd bijz onder hoog en in Juli thans reeds neer dan 700.000 ton. Zelfs is in de yeheime zitting te kennen gegeven, .at de verliezen in werkelijkheid nog lOoger zijn dan de Duitsche cijfers. )it feit vindt zijn oorzaak in de erliezen door mijnen, enz., die in eze cijfers niet opgenomen kunnen morden. De scheepvaartkwestie is yioor de geallieerden het belangrijkste pro- >Ieem, ook bij de vorming van een weede front. De Anglo-Amerikaan- -che pers, die op dit front aandrinl- »en, worden steeds talrijker maar Vin- len in officieele redevoeringen wei- ïig steun. Onlangis bracht de Sovj et-Russische gezant Maisky een be- oek aan Churchill, dat ongetwijfeld n verband met de slechte positie Ier Sovjetlegers ten doel had op een weede front aan te dringen. Het uitvoerend comité van de AI- ndischie congrespartij heeft een re- jolhtiie aangenomen, waarin tot de in gel's chen de uitnoodiging wordt ge- icht Britsch-Indië te verlaten. Voorts vordt in deze resolutie de mogelijki- ïeid opengelaten tijdens den oorlog Britsche troepen in het land te la ten blijven. Indien de Engielschen de ze resolutie zouden negeeren, zal een on gehoorzaamheid s campaign e georga niseerd worden van groote afmeting gen. Blijkbaar is de Gongrespartii dus niet meer tevreden met den clomii- nionstatus, zooals vroeger het geval scheen te zijn. Ook uit Bangkok, waar de Indische onaf ha n'keli jk he idsliga ge - vestigd is, Werd onlangs door de aether verklaard, dat de strijd tus- schen het Indische volk en de Engel- sche heerschappij onvermijdelijk is. Na de bezetting 'yan Ned. Indië placht de Japansche pers van afschu welijk wanbeheer eo 'schaamitelooze uitzuiging van de inheemische bevol king te spreken. In tegenstelling met deze persstemmen heeft 'die Asahi, een belangrijk' Japanseh blad pen artikel' opgenomen van 'Nakata, lei der van het 'landbouwbureau van het Japansche militaire bestuur pp "Su matra. Deze prijst de prestaties van het Nederlandsen bestuur en laat zich zeer .optimistisch uit over de toekom stige ontwikkeling van Sumatra. Na de bezetting bleef de landbouw eerst zonder leiding, omdat de Nederlan ders krijgsgevangenen waren. Thans evenwel werkt 'nderde deel van hen wederom als leiders en opzichters van inheemsche Werkkrachten. Nederlandscli schip getor pedeerd. Van het oorlogstooneel werd deze week bekend gemaakt, dat wederom een klein Nederlandsche schip ge torpedeerd is ©enige honderden mij len van de Noordkust van Zuid- Amerika, De overlevenden zijn aan land gebracht in een haven aan de Oostkust der V. S. Strenge maatregelen. Met het oog op de botervoorzie- ning van ons volk, zijn er speciaal strenge maatregelen aangekondigd te gen ontduiking der melkleverings- voorsehriften door veehouders. De strijd tegen dergelijke ontdui kingen en tegen den zwarten handel wordt trouwens over de geheele linie onverminderd voortgezet. Zoo heeft de dienst van de prijsheheersching in Overijssel onlangs nog een orga nisatie van sluikhandelaren ontmas kerd, waarbij een 50-tal leiden be trokken was en die uitgebreide ver takkingen had. In het dorp Nuland zijn 60 processen-verbaal opgemaakt tegen lieden, die betrokken waren bij een bijzonder grooten bonnen- zwendel. Bedrijfsorg. voor pluimvee en eieren. Deze week werd een bedrijfsor ganisatie voor pluimvee en eieren in gesteld, welke de werkzaamheden van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee zal overnemen. De t.b.c.-beslrijding. Uit de statistiek van de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose blijkt, idat er in 10141 in totaal 5290 personen aan deze ziekte overleden zijn tegen 3879 in 1940. Verheugend is echter, dat thans alle krachten in het werk zullen worden gesteld om dit sluipende gevaar te beteuge len en dat meer dan voorheen het geval is geweest uitgebreide maatre gelen genomen zullen worden om tot daadwerkelijke succesvolle be strijding te komen. Overvloed van wild in Overijssel. Het jachtverbod heeft in de pro vincie Overijssel het merkwaardige gevolg gehad, dat men daar in som mige streken thans zooveel konijnen hazen, reeën en herten aantreft, dat men zich bezorgd maakt over de schade, welke deze dieren de land bouwgewassen toebrengen. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord-Brabant Opgave mislukte gewassen. Degenen die mislukte granen heb ben, worden in hun eigen belang aangeraden daarvan opgave te doen bij den plaatselijk bureauhouder. Het is de bedoeling dat de mislukte per ceelen gecontroleerd worden naar de mogelijke opbrengst, opdat later bij levering aan de P.I.C.A. hiermede rekening kan worden gehouden. Van mislukte perceelen welke niet bij den plaatselijk bureauhouder als zooda nig zijn opgegeven, wordt een nor male opbrengst en levering verwacht. Door zonder meer, minder te leve ren dan een normale opbrengst komt men zeker in moeilijkheden. Regeling voor den handel van groenten en fruit recShlslreeks van teler aan verbruiker. Een speciale regeling bestaat voor den handel van groenten en fruit van telers aan verbruikers. Bij al de maatregelen idle voor verplicht veilen genomen zijn heeft men steeds de vrijheid gelaten om verbruikers vol gens bestaande gewoonte rechtstreeks van den teler groenten en fruit te la ten betrekken, waarbij het vrije ver voer slechts ©enigszins beperkt was. De omstandigheden maken liet thans noodzakelijk om aan deze vrijheid meer paal en perk te stellen en maatregelen te nemen dat van de gegeven vrijheid geen misbruik wordt gemaakt. Daarom geldt nu de volgen de regeling: „Telers van groenten en fruiLmo gen slechts éénmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consu menten, woonachtig binnen de ge meente waar het bedrijf van den te ler is gelegen, ten hoogste 21/2 kg. groenten en/of fruit verkoopen. Deze verkoop mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler recht streeks aan den consument. Het vervoer van groenten en fruit door consumenten is alleen toege staan binnen de gemeente hunner inwoning, dus niet van de ©ene ge meente naar de andere. Voor het vervoeren van groenten en fruit van de eene gemeente naar de andere door telers, volkstuinders, handelaren en verwerkers gelden be paalde regels, waarvan op iedere vei ling kennis kan worden genomen. Volkstuinen. Het blijkt noodzakelijk er nog maals op te wijzen, dat elke volks tuin ingeschreven moet zijn bij de Landbouw-Crisis-Organisatie. Alleen van een ingeschreven volkstuin mag gebruik worden gemaakt en mogen de producten worden geoogst en ver voerd. Het „Bewijs van Inschrijving" moet op den tuin ten allen tijde door den volkstuinhouder getoond kunnen worden. Slechts tegen over legging van dit bewijs zal men te- gelegenertijd ook een vervoerbewijs kunnen verkrijgen voor de producten waarvan ongedekt vervoer verboden is. Het is dus voor diegenen die hun volkstuin nog niet lieten inschrijven, inderdaad zaak zich hiertoe thans ten spoedigste lot den plaatselijk bu ren uhouder te wenden. Kunstmestidistributie en overname van bedrijf of gedeelte daarvan. Het is reeds voldoende bekend, dat voor het thans loopende 4e be mestingsjaar een voorloopige kunst mest toe wij zing gegeven wordt op ba sis van de toewijzing van liet vorige hemeislingsjaarTeneinde eventueele moeilijkheden te voorkomen wordt aan hen, die hun bedrijf intusschen geheel of vrijwel geheel aan een an der hebben overgedaan de voorloopi ge toewijzing niet uitgereikt. Mochten deze personen toch de toewijzing ontvangen, dan moeten zij deze weer onmiddellijk bij den plaat selijk bureauhouder inleveren. Degenen die het bedrijf in zijn geheel of voor een groot deel heeft overgenomen krijgt daarvoor de voor loopige en eventueele verdere toewij zing, mits hij van den nieuwen be- drïjfstoestand een verklaring over legt, welke door beide partijen, of door een van beiden en den plaatse lijk bureauhouder is geteekend. Daarbij moet bij wijziging van het organisatienummer zoowel liet oude als hel nieuwe worden opgegeven. Tevens op te geven welke gewassen in 1912 als hoofdgewas op de over genomen gromden zijn verbouwd en de oppervlakte daarvan voor elk ge was afzonderlijk. Voor deze verkla ring en opgave dient men zich lot den plaatselijk bureauhouder te wen den, die voor verdere doorzending zorg draagt. Opgave van het aantal melkgeven de koeien. Zooals reeds is gepubliceerd zijn de veehouders verplicht om van tijd tot tijd hun aantal melkgevende koei en schriftelijk op te geven aan het bedrijf waaraan zij hun melk leve ren. De Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel (O.B.Z.) zal telkens bepalen over welk tijdvak, de opgave moet plaats hebben. 's morgens tot 's avonds vanaf Zaterdag 25 Juli 5.49 9.43 Zondag 26 Juli 5 51 9.41 Maandag 27 Juli 5.53 9.39 Dinsdag 28 Juli 5.54 9 38 Woensdag 29 Juli 5.56 9.36 Voor het doen van deze opgave ontvangen de veehouders een formu lier dat zij in den daarvoor aange geven lijd volledig en naar waarheid ingevuld onderteekend aan het be drijf, waaraan zij him melk leve ren moeten opzenden. Indien 'nmelk- houder zoo'n formulier niet lieeft ontvangen, voor een bepaald tijdvak, terwijl andere veehouders daarvan reeds in liet bezit zijn, dient hij zich onmiiddeellijk voor zoo'n formulier tot den plaatselijk bureauhouder te wenden. Aan dezen noodzakelijken maatre gel voor de controle op de te leveren melk, dienen de veehouders., teneinde moeilijkheden te voorkomen, in hun eigen belang ten volle mede le wer ken. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbraban t. Aanlappelverbouw op gescheurd land. Het is Van de grootste be tee kei- nis, dat de oppervlakte bouwland iopr nieuw wordt uitgebreid en een groo te oppervlakte grasland wondt (ge scheurd, vooral ook op piet te gmot ten afstand van steden en andere bevolkingscentra. Vele landbouwers, die wel over gesChikten (grond bet- schikken zijn echter niet in de gele genheid om dit werk .zelf te verrich)- ten, aangezien de noodige paarden, werktuigen en de nood zakelijke er varing hun ontbreken. Vooral moet hierbij worden gedacht aan de strer ken, waar men vrijwel pitsluitend vee houderij beoefent en waar akkerbouw en in het bijzonder .aardappelverbouw minder belkend zijn. Evenals het vorig jaar lilgt het in de bedoeling: van de overheid om in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland die gelegenheid open Je stellen een gedeelte van hun land te doen scheuren en fael door de geheele exploitatie met inbegrip van ,het scheuren, het verplegen en Net oog sten van de producten te laten ver richten door het Bureau JVardappel- verbouw. Als vergoeding voor het be schikbaar steil eb van den grond zal f 500.:per ha. inclusief Je scheurpre- mie worden verstrekt, terwijl de land bouwer geen verdere kosten zal heb ben. In uitzonderingsgevallen kan voor zeer goede kleigronden oen ver goeding! tot f 600.worden .gegeven. Door het Bureau aardappeJverbouw zal worden nagegaan, welke perceelen aanvaard kunnen worden, zonder dat hierop beroep mogelijk is. In de eer ste plaats komen in .aanmerking per ceelen grasland, welke geschikt zijn tot scheuren en verder gelogen zijn nabij bevolkingscentra en verder die, gelogen op niet te grooten afstand van verkeerswegen en waterwegen. Opgave is mogelijk vóór 20 Augus tus a.s. bij het Bureau Aardappëlver- bouw, Cronjéstraat 9, Arnhem.. .Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de desbetreffende provin ciale publicatie. Prijzen voor Rijisniatcrialcn. liet Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat voor de verschillende rijs- materialen van gemiddelde handels kwaliteit de navolgende prijzen zijn vastgesteld I. een vaste prijs voor den verkoop door een bewerker dengene, die de rijsmaterialen oogst aan den handelaar, alles per 100 bos: foor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Na de inname van de industriestad Woronesch aan den Don. Zooals bijna overal, werd de sovjet-tegenstand ook bij de inname van Woronesch gebroken. Stukgeschoten sovjet-pantserwagens in de straten van deze belangrijke industrie plaats getuigen van de hevige gevechten, welke aan de inname voorafgingen Atlantic-Holland-P.K. Gregor-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1