voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland OfFiciëele Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Woensdag 29 Juli 1942 No. 6283 VERD UISTEREN: lAND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ROSTOF GEVALLEN. BATAISK STORMENDERHAND GENOMEN. GEHEIMZINNIGE BRANDSTICH TER TE BERLIJN. Over een zestiende-eeuwsche burgemeester van Heusden. Aan- en verkoop .van paarden. Biggeninarkt. Rijverbod paarden. Zaaizaadregeling 1942 voor koolzaad. Regeling meerwaardig rundvee. GEMEENTE EETHEN. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. Aardappelrantsoen verhoogd. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juli (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Troepen van het Duitsche leger, de Waffen SS en de Slowaaksche formaties zijn met voortreffelijken steun van de luchtmacht door de krachtig versterkte, diepe defensie- stellingen van Rostof over het ge- heele front heen gebroken en hebben na harde gevechten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad stormenderhand genomen. De zuive ring der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten zuiden van Rostbf is de krach tig versterkte en taai verdedigde stad Bataisk na een strijd van twee dagen door Duitsche troepen stormender hand genomen. Eskaders gevechts- toestellen, jachtkruisers en slagtoe stellen baanden hierbij aan de infan terie een weg. Verder naar liet oos ten rukten snelle formaties ver naar het zuiden op. In de groote bocht van den Don hebben Duitsche en Roemeensche divisies infanterie in nauwe samenwerking met formaties tanks en het luchtwapen den vijand teruggeworpen en den Donover een breed front bereikt. Ten noordwesten van Kalalsj staan formaties tanks en snelle troepen in zwaren strijd met bolsjewistische tanks en strijdkrachten der infante rie, die wanhöpig het heuvelterrein ten westen van de rivier trachten te houden. Zware luchtaanvallen zijn gericht op het ravitailleeringsverkeer "van den vijand de Wolga en op spoorwegdoelen ten noordwesten van Stalingrad. Aanvallen op het bruggehoofd Wo- ronesj zijn opnieuw bloedig afge slagen. In den slag ten nooudwesten van de stad werden de bolsjewieken ha vernietiging van ingesloten ge vechtstroepen voorbij hun uitgangs stellingen naar het noorden teruggen- slagen. Bij deze afwoergevechten zifh sedert 10 Juli alleen in den sector van één legercorps 751 vijandelijke tanks vernietigd. In den centralen sector werden bij een plaatselijke aanvalsactie ver scheidene vijandelijke bataillons in gesloten. Duitsche formaties jagers hebben gisteren tegenover 3 verlo ren eigen toestellen 120 bolsjewis tische vliegtuigen vernield. Sedert eenige weken wordt Berlijn geteisterd door een brandstichter, die uiterst brutaal te iwerk gaat. Deze toisdadiger is er <tot nu toe in ge slaagd om' vrijwel klagelijks een aan tal branden in woonhuizen, te stichten en zoo goed als onopgemerkt te ont komen. Mien bezit <van hem tot dus- Ver slechts een waag signalement. Of schoon de politie wan het standpunt uitgaat, dat zij hier te doen heeft toet ieen pyromaan „houdt zii ook rekening met de mogelijkheid, dat het hier een misdadiger betreft, die onrust onder de bevolking wil stich ten. De man die als tenger en neig vrij jong wordt beschreven, maakt er zijn specialiteit van groote woonhuizen, bi] voorkeur in de betere stadswijken, binnen te sluipen en vermoedelijk met Chemische middelen, die hij in een actetasch bij zich schijnt te dragen, op zolder brand te stichten. Daar het toeerendeel der Berlijnsche woningen uit zgn. flatgebouwen bestaat, waar van de hoofdingang! alleen 's nachts Wordt gesloten, kan hij vrij gemakr kelijk onopgemerkt naar binnen gaaq en de zolderdeur forceeren. Ofschoon de meeste op deze wijze gestichte branden uitsluitend op den zolder en het dak en slechts in enkele gevallen op de bovenste verdiepingen hebben gewoed, is in de huizen vaak belang rijke waterschade ontstaan. - De politieautoriteiten hebben zich thans tot de bevolking gericht met het verzoek om nauwlettend- toe te zien op de gedragingen van onbekenden, die zij in het trappenhuis van hun woningen tegen het lijf loopen. Por tiers en huiseigenaars wordt de raad gegeven dergelijke onbekenden te on dervragen en in twijfelachtige geval len vast te houden tot de politie ver schenen is. Voor degenen, die aanwij zingen geeft, welke tot de aanhouding van den dader leiden, is een beloo ning van 20.000 mark uitgeloofd. Het landgoed „Het Hof' of het „goed ten Hove", waarbij de halve tol te Tongelre behoorde, kwam in 1105 aan Willem de Rover. „Het heer gewaad werd hem daarbij kwijtge scholden, omdat hij arm was „ende zyne oude moeder v.oester was mijnre gnediger vrouwe" (van den Hertog van Brabant n.l.)" In de 18e eeuw vindt men deze bezitting in handen der familie De Voocht. Deze familie stamde af nit het Land yjjn Heusden. In 1534 trouwde een zekere Margaretha, dochter van Jan van Heusden van der Sluy.se met Herman de Voocht. Hun zoon was Christiaan de Voocht, en dezen vindenwe in 1563 als sche pen van Heusden vermeld. Een ze kere Arnoud de Voocht was in 1575 burgemeester van Heusden. Tot een tak der oude Heeren van Heusden behoorde ook een zekere Joost van Hedickhuysen, volgens zijn eigen zeggen. Hij voerde daarom als wapen een gouden wiel op een blauw veld. Butkens echter zegt, „dat Joost van Hedickhusen, drost van Hees- wijck en Hubrecht sijn broeder, drost van den Heer van Meeuwen, hun re clameren van den Huy.se van Hedick husen en Heusden,- sed nihil est de ea re, want sy commen soo men sckerlijck weet van Huysluyden van den dorpe van Heechuysen en men seght, dat hun vader herberge hield binnen den Bosch in de Swaen, daer sy ten leste door tegenloop van for tune moeste uytscheyden en kwam tot Meeuwen woonen daer sy doen weder wat bequamen, maar en had den geen noblesse in den kop, sigh selve wel kennende en syn syne dochters meest geheyllicht aen boe ren. Volgens Sasse van Ysselt was de laatste burgemeester van Heusden, die trouw was aan Filips II, koning van Spanje, bovengenoemde burge meester Arnoud de Voocht. Hiertegen voert Beelaerts van Blok land aan, dat <het vaststaat, dat ver scheidene der vroegere ,Heusdensche regenten, nadat de »tad openlijk de zijde van den Prins van-Oranje had gekozen, niet meer bp het kussen kwamen en dat daaronder ook Arent Voochts behoorde. Het .vermoeden schijnt gewettigd, dat, zoo trouw aan den koning van deze achteruitzetting de reden was, anderen met meer recht werden buitengesloten dan juist Voocht. De trouw van dezen laatsten, zoo vervolgt hij- verder „doet wel eenigs- zins denken aan het ,,en tout fidelles au roy" der geuzentegen alle ver zoeking bestand was zij in elk ge val niet. In de stadsrekening van 1578, waar melding wiordt gemaakt van de reis van Jan Pels en Merten Jacobsz. van Wijck naar den Prins van Oranje te Antwerpen ten einde den overgang der staid te regelen, wordt als doel van die reis aangege* van „Om (me) eyntèl (yck) te veruol- gen te hebben satisfactie voor dese stede Van Heusden, bij Wouter Ja cobsz. van Altena en (de) Aernt Voochts begonst te solliciteeren". De laatste burgemeester, die den koning trouw bleef, blijkt dus de eerste te zijn geweest om onderhandelingten met den Prins te openen. De schrijver merkt op, dat, toen de satisfactie in Dec. 1577 tot stand kwam, Voochts ook niet aanstonds de stad verliet, zooals ook uit de re keningen blijkt. Zijn vertrek volgde waarschijnlijk, toeiiSde JCatholieken uit de regeering werden verdrongen. 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 29 Juli 5.56 9.36 Donderdag 30 Juli 5.57 9.35 Vrydag 31 Juli 5.58 9.33 Hem werd opgedragen door dén magistraat „om (me) onder henluyden opt welbehaegen vande stadt te miec- ken een concept ofte overslach in wat vougen men best voer éese rij dende procedure soude mogen drijven mitsgaders de decreten". In 1588 dacht Aerdt Voochts Corstiaensz. er nog heelemaal niet over naar Ant werpen of elders te vertrékken. Dat 5blijkt wel hieruit, dat hij 'een nieuw pannen aak op pjn huis liet maken. Dus de nieuwe toestand vond in hem geen groot tegenstander. De haven van Bardia, welke door de Duitsche en Italiaansche troepen werd ingenomen Luee-Orbis-Holland-Pax Holland m Dé Prov. Voedsel commissaris.voor Noordbrabant maakt bekend, dat do aan- en yerkoóp van paarden door het Vee- en Vleeschaankoopbureau in de maand Augustus zal plaats vinden op de navolgende plaatsen en de daarachter vermelde dagen Breda op Maandag 3 Augustus. Zevenbergen op Woensdag! 5 Aug, 's Bosch op Donderdag 6 Aug. Tilburg op Maandag 24 Aug. De via de aangestelde pgenten aan te biedien paarden moeten op boven genoemde plaatsen 's morgens t.us- schen 9 en 10 uur worden voorgeleid en voorzien zijn van een behoorlijk haLster met touw. t De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt hierbij mede, dat eiken Maandag te Tilburg een big- gèbmarkt gehouden wordt op het terrein van de Gem. Slachtplaats. De biggen markt vangt aan om 9 uur en eindigt te 12 uur. Voor het uitreiken van vervoer - bewijzen zal een vertegenwoordiger van den Provinciaal Voedselcommis saris aanwezig zijn. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant deelt mede, dat in op dracht van den Bevelhebber der Duit sche Weermacht in Nederland een algeheel rijverbod voor luxe paarden in werking is getreden. Alle manége-paarden a,lsmede pri- vé-paarden welke uitsluitend .of vrij wel uitsluitend voor (genoegen wor den aangehouden moeten binnen veer tien dag en op '.één der taxatie-mark ten via een agent aan het Vee- en Vleeschaankoopbureau worden aange boden. De manègehouders, welke toestem ming hebben verkregen ,feen gedeelte van hun paarden te.gebruiken voor stalhouders- .en transportwerkzaamhe- den mogen deze paarden uitsluitend productief werk laten verrichten, en onder geen enkele voorwaarde de paarden „onder den man" berijden of laten berijden. Het beschikbaar houden van rij- aarden voor leden van de Duitsche eermacht, alsmede voor de W.A.- afdeelingen der N.S.B. is .eveneens verboden. Van bovengenoemde regeling zijn tot nader order .vrijgesteld a. waardevolle ingeschreven stam boekmerries,. welke aantoonbaar voor de fokkerij worden aangehouden; b. de paarden, welke zijn inge schreven bij het .Centraal Comité voor de concoursen hippique dn Nederland (tuig-, spring!-, dressuur-, rij- en jacht paarden) c. hengsten en merries, -welke zijn ingeschreven bij de Nederlandsche Arabierenclub en voor de fokkerij worden aangewend; d. de hengsten en merries, wel ke zijn ingeschreven bij de Nederland sche Harddraverij en Renvei'eeniging en dienen voor de fokkerij, alsook de paarden benedetil'3 jaar, 'die geen speciale voedertoewijzing ontvangen. Eveneens zijn vrijgesteld de ,bii deze vereenigirig ingeschreven paarden, die wel een speciale voedertoewij zi ng ontvangen. Op de naleving van bovenigenoemr de instructies zal strenge controle worden uitgeoefend- Overtredingvan het verbod is strafbaar, terwijl tot in beslagname van de betreffende paarden zal worden overgegaan. De P.I.C.A. voor Noordbrabant maakt aan belanghebbenden het vol gende bekend Voor den uitzaai van koolzaad 1942 is den handel in Manshalt' Hambur ger Koolzaad ,in zoowel N.A.K. ge keurd als ongekeurd verboden. Van de andere koolzaaidrassen, alsmede van winterraapzaad is zoowel de han del in te velde en op partij door den N.A.K. goedgekeurd als ongekeurd toegestaan. De niet te velde goedge keurde partijen moeten echter voor af door den N.A.K. op partii wor den goedgekeurd en geplombeerd. De verkoop van teler aan handelaar mag uitsluitend plaats vinden tegen overlegging van een aankoopvergun ning, welke de handelaar moet aam- vragen bij de P.I.C.A., afd. Zaaizaj- den. De handelaar zendt deze aani- kioopver gunning aan den teler, van wien hij wenscht aan te koopen. De teler dient bij den plaatselijk bureau houder tegen overlegging van de aan koopvergunning een Z.T.-vervoerbe" wijs aan te vragen, waarop de partii kan worden vervoerd van het bedrijf van den teler naar den handelaar. De handel van teler aan teler is toegestaan, doch dit jaar zal hierbij een andere regeling gelden als het vorige, jaar. Vorig jaar was voor de leveranties door telers een lagere prijs door handelaren aan telers, in afwiji- vastgesteld dan bij de afleveringen door handelaren aan telers. In afwij king daarvan zal dit jaar de handel van teler aan teler mogen p'aats vin den tegen den voor den harudej gel tienden maximumprijs. De teler-leve rancier zal in dit geval het benoor digde Z.T.vervoerbewijs echter eerst ontvangen na betaling van een bijzon dere heffing ter 'hoogte van de halve handelsmarge. Het bedrag der hef fing zal nog nader worden gepubli ceerd, nadat de prijs definitief is vast gesteld. j - i Door de Bedrijfsorganisatie voor, Vee en Vleesch is in overleg met de Directie van den Landbouw een; regeling in het'leven geroepen, waar bij het mogelijk is, meerwaardig! rund vee voor afslachting te behoeden ert over te brengen naar veehouders, wien veebeslag door aanvulling met deziel meerwaardige runderen kan worden verbeterd. In het kort komt deze regeling) hierop neer ,dat de verkooper van een meerwaardig, rund, dat aan spe ciaal' te stellen eischen voldoet, ver mindering van rijn leverimgsplicht krijgt gelijk aan het gewicht van het verkochte rund met aftrek van 5 pet. tarra. De kooper daarentegen krijgt eenl verhoogde aanslag, gelijk aan het le vend gewicht na aftrek der 5 pet. tar ra, verminderd met 100 kilogram. Ten aanzien van de runderen voor deze regeling, worden de volgende eischen gesteld. In aanmerking komen jong vee boven 1 jaar en eerste en tweede kalfkoeien, gereg'stteerd bij een Rundveestamboék of bij een "Rundvee- fokvereeniging. Deze dieren moeten bovendien vrij zijn van t.b.c. Wat betreft h et vetgehalte, het hier omtrent te stellen percentage be draagt 3,50 pet., terwijl als richtlijn der melkproductie onderstaand sche ma wordt genomen bij een lactatier periode van 300 dagen j Roodbont Zwartbont 2 jarige 2800 kig. 3000 kg. 1 2t/2 jarige 3100 kg. 3300 kg. 1 3 jarige 3400 kg. 3700 kg. 4 jarige 4000 kg. 4400 kg. 5 jarige 4500 kg. 5000 kg. Als gégadigden voor deze rege ling komen op de eerste plaats in aanmerking', rij, wier veebeslaigen vrii zijn van t.b.c., of door plaatsvindende uitstoot t.b.c.-vrij kunnen worden, ter wijl de koopers het aangekochte dier tenminste 2 jaar op hun bedrijf moe ten houden, tenzij door de bevoegde instantie ontheffing wordt verleend. Wat de prijs van deze runderen betreft, zal getracht worden deze aan te koopen tusschen 250 en 600 gul den waarin dus niet begrepen de bonwaarde. Belanghebbenden, zoowel aanbie ders van als vragers naar de hier( bedoelde runderen, dienen zich: voor nadere inlichtingen te wenden tot den directeur van de zuivelfabriek, waar bij rii rijn aangesloten, vóór 10 'Au gustus eerstkomende. Extra zeep vuile arbeid. De verstrekking van extra rant soenen zeep voor vuile arbeid, zal plaats hebben op 30 Juli en 6 Aug. a.s. van 9.30-12 pur voorm. Hiervoor dient het afgehaalde formulier volle dig ingevuld en pnderteekend, bene vens 'de stamkaart (en) te worden overgelegd. Wie op 130 Juli en wie opi 6 Aug. a.s. moet verschijnen, staat op het formulier -vermeld. Vergeet vooral niet het aantal melkkoeien op het aanvraagformulier te vermelden. De uitreiking van de levensnïidj- delenkaarten voor de 9e periode zal1 plaats hebben ia het gebouw vloor Chr. Belangen aan het Bruggetje. De gelegenheid hiertoe bestaat op de da tums, afgestempeld op de levensmid- delenkaarten 8ste periode en wel van des morgens 9 uur tot half één en des namiddags 2 uur tot half zes. In de uitreiking der toeslagkaar- ten voor zwaren en zeer zwaren ar beid, die oorspronkelijk was vastge steld op Woensdag 29 en Donderdag 30 dezer, is een wijziging gekomen. Deze uitreiking zal thans plaats heb ben op 4, 5, 6 en 7 Au|g. a.s., even eens in het gebou|w voor Chr.* Ber langen aan het Bruggetje. Voor de distributieperiode van 26 Juli tot en men 1 Augustus a.s. is het aardappelrantsoen vastgesteld op 3 kg.. Elk der bonnen geeft dus recht op het koopen van IV2 kg aardappe len. Voorts geeft gedurende dit tijdvak de met „Een rantsoen aardappelen" gemerkte bonnen recht op het koo pen van 3 kg aardappelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1