Buitenland Buitenlandsch Overzicht Birtnenlandsch Overzicht Oüficiëele Berichten Distributle- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6288 Vrijdag 14 Augustus 1942 VERD U1STEREN: VAN ALTEM* DU blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën: 24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ya cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCH WEERMACHTBERIClft. VERNIETIGENDE SLAG BIJ KALATSJ. 57.000 gevangenen: 1000 pantserwa gens en 750 kanonnen buitgemaakt. Uit. het hoofdkwartier van den Führer, 12 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertiroepen PauluiS, voortreffelijk ondersteund Üoor de luchtdoelartillerie en de vlie gende artillerie onder bevel van den Generaloberst Freiherr Von Richt- ihofen, hebben in de groote bocht van den Don ten Westen van Kalatsj de massa van het 62e sovjet-leger en sterke deelen van het eerste pantser- leger vernietigd. In dezen vernietigenden veldslag werden tot dusver 57.000 gevange nen gemaakt, meer dan 1000 pantser wagens en 750 kanonnen van allerlei aard vernietigd of buitgemaakt. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. Bij deze gevechten hebben zich ook Kroatische troepen onderschei den. Sinds het begin der voorjaarscam pagne vaji den slag op het schier eiland Kertsj tot aan den afloop van 'den slag in de groote bocht Van de Don hebben de Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijke front 1.044.741 gevangenen gemaakt, 62T71 pantserwagens en 10.131 kanon nen van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd-. In denzelfden tijd wer den 4060 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten, 664 vliegtuigen door luchtdoelartillerie neergeschoten en 432 vliegtuigen op den beganen grond vernield. - In snel tempo rukten de Duitsche len verbonden troepen oerdier naar den Kaukasus op, welk gebergte over een Front van 400 kim. werd bereikt. Bijna het? geheele Kóebangebied met belangrijke industriesteden als ,Wo- trosjilowsk en Krasnador is bezet. Het zelfde lot viel het oliecentrum Mai kop ten deel, terwijl in de richting van Grosny, Pjatigorsk, .halverwege tusschen Zwarte en .Kaspische Zee gelegen, werd ingenomen. Grosny en [Maikop zijn na [Bakoe de grootste olievindplaatsen in den Kaujkasus, die voor de Sovjet-Russische petroleum- voorzdenin-g van groot belang zijn, Reeds kan de petroleum niet meer otver land. vervoerd .worden en moet dit over de Kaspische Zee en de Wolga geschieden, zoadat de Duit sche bedreiging van Stalingrad aan de Wolga vér-strekkende gevolgen kan hebben. De wanhopige situatie der Sovjet- Unie was zelfs aanleiding tot het ont staan van geruchten omtrent een af zonderlijken vrede, die door Berlijn 'gedementeerd werden. Churchill ";s echter naar Moskou .vertrokken, waar een conferentie plaats heeft, die meer een politiek dan jeen militair karakter scihijnt te dragen. Generaal-majoor Bradley, die Stalin een persoonlijke boodschap van Roosevelt overhandig de, verklaarde, dar het tweeae iront met .een onderwerp van bespreking voirmde. Het groote belang, dat alom aan de huidige phase ivan den oorlog wordt gehecht, blijkt ook uit de be sprekingen, die rijksmaarschalk Goe- ring in zijn functie van voorzitter van den ministerraad voor de rijks- verdediging met gouwleiders, mili taire bevelhebbers, rijkscommissaris sen en gouverneurs-lgeneraal der be zette gebieden heeft gehouden. Deze bijeenkomst vond te Berlijn plaats. De kwestie van de benoeming van een geallieerd opperbevelhebber, die indirect in verband kan staan met de vorming van een .tweede front, was nog altijd het voorwerp van uitvoe rige discussies in de geallieerde pers. [Verschillende personen als generaal (Marshall, stafchef Leahy, generaal 'Arthur e.a. worden genoemd, maar van een Engel schman schijnt geen sprake te zijn. Dit bewijs van 'het Engelsche prestigeverlies is in de pers van beide oorlogvoerende partijen leiding tot spottende of bittere op merkingen. De Duitsche opmarsch in den Kau kasus en Rdmmel's druk op Egypte betrekken het Nabije Oosten in toe nemende mate in den oorlog. Ook Turkije, op de grens van dit gebied en Europa, ondervindt hiervan de ge volgen, maar is vastbesloten buiten den oorlog te blijven. Minister-presi dent Saradjoglcfe verklaarde voor het Turksche parlement, dat Turkije een eiland van vrede is gebleven. Mocht het Turksche grondgebied worden aangevallen, dan staat het leger klaar. Het is echter de wil van het Turksche volk tot Engeland en Duitschland een vriendschappelijke en loyale houding aan te nemen. De spanning tusschen de Britsch- Indische Gangrespartij en - Engeland heeft tenslotte tot een iiitb.arsti.ngl ge leid, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Nadat uit de rede voeringen van Gandhi gebleken was, dat hi] zijn on gehoorzaamheid s camt- pagne onder de tot de Engèlschen gerichte leus „Verlaat Indië'h in ipder geval zou beginnen, zijn de "Engelsche auotriteiten tot zijn arrestatie over gegaan. Ook Azad en Pandit N eh roe werden in hechtenis genomen en elke activiteit van den Gongrespartii ver boden. Te Bomibay, waar de arresta ties plaats vonden, kwamen onlusten onder de bevolking voor. Engeland stelt zijn hoop op een rustigen gang van zaken in het hart van het Empire", noodzakelijk voor de loorlogsindustrie in dat land, thans op groepen als de Moslemili'ga, de Indische liberalen en de vorsten. De Moslemliga heeft het parool van af zijdigheid uitgegeven, terwijl de vor sten te zeer van de fiagelsebe macht afhankelijk zijn om met de Congres- partij mede te werken.. 6.22 6 24 6.26 De activiteit der Japansche lucht macht boven Noord-Australië heeft den laatsten tijd tot alleiilei •veronder,- lingen omtrent een groot en aanval I op het Australische vasteland aan- leiding gegeven. Ook qp Nieuw-Gui- nea maakten Japansche troepen vor deringen in de richting van Port Mo resby. Blijkbaar om een dergelijke actie te voorkomen, is een Rritsch-Ameri- kaansche vloot tot een actie tegen die Salomonseilanden, ten N.W. van Au stralië gelegen en Indertijd door Ja pan bezet, overgegaan. Reeds wierden van Japansche zijde zware Ameri'- kaansche verliezen w.o. een slagschip en eemge Kruisers gemieid, terwijl ook admiraal King het publiek in de V.S. op verliezen heeft voorbereid. De strijd duurt echter nog voort, daar de geallieerden op de vlootbasis Toelag'i een landing hebben ondernomen. In den Ned-Indischen Archipel werden thans de laatste eilandengroe pen, die nog in geallieerde handen waren bezet. Deze zijn de Kai-edlan- den, de Aroe-ëilariden en de Taniml- b ra-ei land en, alle in de Alfoerenzee ten N. van Australië gelelgen. Volgens welingelichte kringen te Tokio zijn hiermede de operaties rond $JederI. Indië voltooid en moet noig slechts een deel van Nieuw-Guinea bezet worden. Een .sombere schaduw is in de afgeloopen week over Nederland ge vallen. In het begin van de week werd ddhr het bureau van tden Weer- machtsbevelhebber in Nederland nog eens op de meest dringende wijze gewezen op de groote gevaren waar aan ieder zich blootstelt, die gehoor geeft aan 'de Anglo-Amerikaansche propaganda, welke er op uit is om onrust te verwekken in de bezfette gebieden. Elke begunstiging van de vijanden van Duitschland zullen on verbiddelijk bestraft worden. Dit klemt des te meer, waar een groot aantal gijzelaars met het hoofd borg staat voor elke daad van sabo tage of begunstiging van de Engel- schen en hun bondgenooten, wan neer de daders onbekend blijven. On danks deze herhaalde, dringende waarschuwing is aan het einde van deze week een aanslag gepleegd op een Duitschen trein, waarbij een Nederlandsche spoorwegbeambte om het leven is gekomen. Mochten de daders voor heden, middernacht niet gevonden zijn, dan zal een aantal gij zelaars hiervoor te boeten hebben. Het arresteeren van de, daders"is thans in het eigen belang van de geheele'" bevolking, teneinde dit terug grijpen op de gijzelaars te vermijden. Dr. F. O. Bruyning, dir.-gen. van de Volksgezondheid beeft een aantal maatregelen aangekondigd, die geno men zullen moeten worden in het belang van de gezondheidszorg voor ons volk. Zorg voor de jeugdgezond- heid, bevordering van vroege huwe lijken, keuring vóór het huwelijk en uitsluiting van bepaalde groepen, zoo- als zwakzinnigen, van het voortplan tingsproces zullen noodig zijn om tot het gestelde doel te geraken. Dr. Bruyning wees er op, dat in de toe komst de zorg voor de volksgezond heid vooral prophylactische richting zal moeten gaan. Binnenkort zullen voorschriften verschijnen voor de j eugdtandverzorging. Rheumatiekbe- strijding is eveneens in vergevorder- den staat van voorbereiding. De tu berculosebestrijding zal worden uit gebreid. Te Deventer heeft Zaterdag en Zondag de Jeugdstorm voor 't eerst zijn landelijke kampioenschappen ge houden. Zoowel om het karakter als ook om de uitvoering verdiende dit jeugd-sportfeest een bijzondere be langstelling. De Rijkscommissaris, Rijksminis ter Dr. Seyss-Inquart én de leider der N.S.B. ir. Mussert, hebben den tweeden dag met groote aandacht de wedstrijden gevolgd. BEKENDMAKING. De bevelhebber der weer macht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede In een der laatste nachten hebben misdadige elementen ge- tracht een sabotage-aanslag op een zendinstallalie in Nederland te plegen. De getroffen veilig heidsmaatregelen en het ingrijpen van het bewakende personeel kon den de uitvoering van den aanslag verhinderen. Verscheidene daders werden, nadat zij verzet gepleegd hadden den, overweldigd en gearresteerd Zij zullen terechtstaan. Het in het bezit van de daders gevonden en in beslag genomen materiaal is van buitenlandschen oorsprong. Mocht, ondanks de steeds her haalde waarschuwing tegen be gunstiging van den vijand, blijken, dat de bevolking, hieraan haar medewerking verleend heeft, dan zullen als vergelding de. uit het betrokken gebied genomen gijze laars voor de daad moeten "boe ten. Arbeidsbemiddeling voor boeren. Boeren die arbeidskrachten tekort hebben kunnen zich direct wenden lot hun plaatselijk bureauhouder. Zij, die reeds een aanvrage om personeel hebben ingediend bij een Ar be ids bem idde 1 i n gsbure au m oeten opnieuw weer een aanvrage indienen bij den plaatselijk bureauhouder. Koolzaadteelt. Alle landgebruikers die meer Üari 5 ha bouwland op zandgrond heb ben, moeten minstens 5 pCl. daarvan met winterkoo 1 zaad of winterraap- zaad betelen. Landbouwers, die meer dan 1 ÏLa klei-bouwland Lebben, moeten min stens 8 procent daarvan hiermede betelen. Het is voor Noordhrabant aan te bevelen het kool- of raapzaad om streeks 20 Aug. te zaaien. Ook kan later, uitgeplant worden, nadat eerst uitgezaaid is op een plantbed. (Per ha. plm. 3 are plantbed). Aan de landbouwers zijn brochu res gezonden over het telen vanwin- terkoolzaad en winterraapzaad. Het niet ontvangen van zoo'n brochure is geen bewijs, dat men niet verplicht is deze gewassen te telen. Alle inlichtingen omtrent de teelt zijn te bekomen bij de Rijkslsnd- bouwconsulenten, de landbouwonder- wijzers en de assistenten. Voorziet U zoo spoedig mogelijk van het noodige zaaizaad. Aflevering van consumptie-aardappelen. In verband met de aflevering van consumptieaardappelen, wijzen- wij de telers van aardappelen er op, dat zij, die aardappelen wenschen af te leveren, naast het contact met den landkoopman c.q. ver tegen w oor J i ger van de V.B.N.A., deze aardappelen ook moeten opgeven aan den plaat selijk bureauhouder van hun district waar zij- woonachtig zijn, zulks in verband met een vlotte afname en ver lading. NEDERLANDERS! Zoo even wend ons door het SS-aanvullingskommando, Neder land, het volgende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sovjet-Rusland, heeft een SS- divisie, waarbij het SS-regiment „Westland" ingedeeld is, een zéér aanzienlijk /aandeel. Tengevolge van den aanhoudenden achtervol- gingsstrijd kunnen nog geen bij zonderheden meegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een ein de gekomen zijn, zullen in het bijzonder over de successen van het SS-regiment „Westland" in welk verband hoofdzakelijk Ne derlandsche vrijwilligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit be richt over de heldendaden van zijn Nederlandsche zonen, het toont ons dat de oude Nederland sche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voortreffe lijke vorming en onder goede lei ding irï staat is. De daden van onze vrijwilligers zullen er toe bijdragen, ons volk een eervolle plaats onder de Germaansche vol keren in bet nieuwe Europa te verzekeren. Inname van koolzaad. De P.I.C.A. voor Noordbrabant] maakt belanghebbenden bekend, dat voor de inname van koolzaad oogst 1942 alsnog zijn aangewezen de na volgende opslaghouders Achter hun! namen zijn vermeld de namen van de opzichters die belast zijn met de afgifte van ver voer be wij zen voor le vering ip deze pakhuizen. C.C.H.V. Geertruidenberg, H. Lan- gerwerf A 69 te Waspik. Fa. Th. van Hooff, HePsden, J« de Klijn, Hoogeind 46.te Waalwijk!. Jac. van Tilburg, Halsteren, J. G, de Regt E 82 te Wouw. Terugzending zakken aan zaadhandelaren. De Ned. Groenten- en Fruitcentra- le maakt bekend, dat het in verband met de uiterst beperkte voorraden van geweven zakken dringend nood zakelijk is, dat de ontvangers van; tuinzaden de voor de verzending van deze zaden gebruikte geweven zakken onmiddellijk na ontvangst te rugzenden aan dert handelaar-leve rancier van bet zaad. Daar op aanvulling van de'zakken- voorraden bij den zaadhandel zoo goöd alt* niet gerekend kan worden, wordt bai niet onmiddellijke terug zending ypn de gebruikte zakken aan dpn baraieiaar de regelematige zaad- voorzipning in ernstig gevaar ge bracht. Aan telers, die niet voldoen aan het verzoek om onmiddellijke terugzending der zakken, welke zijn gebruikt voorliet vervoer van za den naar hun bedrijfsgebouwen, zul len in het vervolg door de zaadhan delaren gèen leenzakken voor dit transport ter beschikking mogen worden gesteld. Uitreiking bonkaarten 10e periode. Met Ide uitreiking van de bonkaar ten voor de 10e periode, zal ook de uitreiking plaats hebben van nieuwe bonkaarten voor tabak, cigarettenen versnaperingen. Ieder persoon, die in het bezit wordt gesteld van een bonkaart 10e periode, heeft recht op een nieuwe tabaks-, cigareften- of ver snaperingenk aart, ook al heeft men tot op heden hierover niet beschikt. Bij de uitreiking dient te worden medegedeeld, welke kaart men in zijn bezit wil hebben, door een keuze te maken uit het onderstaande voor bet tand van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Zaterdag 15 Aug. Zondag 16 Aug. Maandag 4 7 Aug. Dinsdag 18 Aug. Woensdag 19 Aug. 's morgens tot 6.27 6.29 's avonds vanaf 9.06 9.03 9 01 8 59 8.57 '-"ens h®t te Leeuwarden gehouden nationaal concours hippique. De merries Donii'a'sMarienatl en „Stedina" in de rubriek tweespannen Friesotje merries voor de Friesche sjees oogstten veel bijval VNP-FolkersPax Holland m Ie. Mannelijke personen geboren vóór 7 [September 1924: 1 tabakskaart

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1